Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-11-2013, 21:17   #1
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,624
Thanks: 1,825
Thanked 2,448 Times in 1,266 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

http://www.youtube.com/watch?v=crjtcpxWzMs
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2013, 21:29   #2
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,757
Thanks: 7,064
Thanked 8,317 Times in 5,333 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

gjyshi im ka lindur ne 1900 dhe ishte ateist mano
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2013, 21:49   #3
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,441 Times in 1,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

nuk e di pse por mua sme duket aq gje e keqe ky ateizmi i sistemit atehere. dashja pa dashje me duket se na ka bere nje ndere.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2013, 21:51   #4
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,757
Thanks: 7,064
Thanked 8,317 Times in 5,333 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
nuk e di pse por mua sme duket aq gje e keqe ky ateizmi i sistemit atehere. dashja pa dashje me duket se na ka bere nje ndere.
njė hall me pak
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2013, 21:53   #5
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,441 Times in 1,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
njė hall me pak
pikerishte!
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2013, 21:58   #6
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,624
Thanks: 1,825
Thanked 2,448 Times in 1,266 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
gjyshi im ka lindur ne 1900 dhe ishte ateist mano
Nuk flitet per njerez tek tuk, Drague por per nje masaker qe keta qelbaniket komunist i ben Fes dhe klerikeve, disa nga keta ishin shtylla kurrizore e patriotizmit Shqipetar. Ne Shqiperi masakra kunder fes u be me justifikimin e emancipimit te njeriut ne nje kohqe qe detyronin babain te bente kurban femijen e vet ne emer te partise. Sote pale na e quajn 'Eksperiment'. Eksperimentet behen neper laboratore ose zona te izoluara. Kur nje eksperiment perfshin nje popull te ter dhe behet me ane te dhunes nuk eshte me eksperiment por shfarrosje, genocid!

E kemi par sa te emancipuar jane ne te vertet shqipetaret. Cfar perfituam nga ateizmi? pervecese thellimit te injorances edhe me shume por kesaj rradhe injoranca 'jone' u zevendesua me plehrat e marksizem-leninizmit. Qe e cveshin njeriun nga cdo njerez njerezore. E bejn pjesetare te denj te turrmes qorre. Pra keta hoqen nje kult per te ngritur nje tjeter. Ate te vetin ku enveri gezoj statusin e zotit e pertej. Ne nuk ishim ateista te mirefillet por vegla qorre qe besonim ate qe na servireshte edhe kur nuk kishte fakte te mirefilleta.

Kooperativistat hanin buge miseri 9 muaj te vitit, por ishin te bindur se Amerikanet nuk kan as edhe ate cope buke qe as plumbi nuk e shponte.

Frika e ndeshkimit nga Zoti e ka frenuar njeriun(masen) nga shume ligesi kurse keta kriminelet komunist ja hoqen friken e Zotit dhe siguruan njeriun e lige se jo vetem qe nuk do ti ndodhte asnje gje por perkundrazi do te perfitonte ne regjimin komunist persa kohe te beheshte per vazhdimesine dhe suksesin e Partise! Pra keta kriminel legjitimuan ligesine dhe shtypen Miresine ne shkallen kombetare. Kjo eshte e vetmja gje qe u arrit me eleminimin e fes!
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2013, 22:12   #7
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,757
Thanks: 7,064
Thanked 8,317 Times in 5,333 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Mano une kam qene ne mes te dy ekstremeve.

nena ime ishte besimtare dhe babai ateist.

duhet te zgjedhesh te keqen me te mire.zoti qofte me ty se mua me ka braktisur prej kohesh
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2013, 22:59   #8
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,624
Thanks: 1,825
Thanked 2,448 Times in 1,266 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
Mano une kam qene ne mes te dy ekstremeve.

nena ime ishte besimtare dhe babai ateist.

duhet te zgjedhesh te keqen me te mire.zoti qofte me ty se mua me ka braktisur prej kohesh
Une nuk po mundohem te vertetoj ose te mohoj egzistencen e Zotit, Drague...kjo eshte ceshtje tjeter, nese ka njeri qe e ka shume te veshtire te besoj duke u bazuar ne ato qe kam pare une deri tani, gjithe ato mekate qe jane bere ne shqiperi dhe asnjeri nuk eshte ndeshkuar,jam Une, por megjithate une nuk mund t'ja imponoj pikpamjen time dikujt tjeter. Jeta ime dhe pervoja ime eshte shume subjektive. Jo vetem qe une nuk kam qen ne kishe apo xhami me perjashtime te ndonji varrimi por as babai im e as babai i tij e as i nenes nuk kane qen fetar. Njeri mbaroj shkollen ne Austri dhe tjetri ne Universitetin e Sorbonne-it ne Paris. Ajo qe po trajtohet ketu eshte dicka tjeter. Pra komunistet edhe sot e kesaj dite mundohen te justifikojn krimet qe ben kundra klerikeve me patriot si dicka pozitive dhe qe sipas tyre do te conin vendin 100 vjet perpara ne nje kohqe qe ne te vertet e cuan 100 mbarpsh. enveri ka ber gjithcka te mundur per te crrenjosur cdo ndjenj patriotike te mirefillet dhe e zevendesoj me internacjonalizmin. Kjo ka qene goditja me e rend per popullin tone. Feja nuk na ka penguar per ansje gje. Biles disa nga intelektualet dhe ne te njejten kohe patriotet me te dalluar kane qene klerik duke filluar qe nga Noli e deri tek Fishta.

Nuk e di nese e keni pare videon, por ajo tregon qarte se si enveri emitonte stalinin dhe me vone maon e Kines.

Ateizmi i shqipetarit eshte gjeja me donkishoteske qe kemi 'arritur' deri tani.

P.s ja del ky Prefesor. Dr...dhe na mburret me ateizmin pa piken e turpit duke anashkaluar gjith ato krime qe u ben. Ky paska qen edhe nji nga zedhenesit e ateizmit ne kone e komunizmit. Keta mbeturina te sistemit te vjeter akoma merren si pika reference?
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2013, 23:47   #9
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Mano, vrasjet o krimet kunder njerezve fetar nuk u be se komunistet kerkonin ateizmin,o ishin kundra fese,u be thjesht per perforcimin e pushtetit.Ishte nje lufte kunder kultures per vendosjen e diktatures.
Ne kete lufte u denuan pothuajse e gjithe inteligjenca qe kishin bere nje shkolle jashte vendit,para ēlirimit.U hoqen te gjitha gradat ne ushteri,edhe se te gjithe gjeneralet pothuajse ishin denuar.Ishte ne njefar menyre kopjimi i sistemit kinez.O ishin me shume budalleqe qe dhe vet sistemi nuk i dinte sepse beheshin.Perveē futjes se frikes nuk kishte arsye tjeter.
Fakti qe fjala ateist ne Shqiperi nuk perdorej fare,perdorej vetem beson o nuk beson...Fakti tjeter qe shum kisha e xhamia nuk u prishen,o ne nje fshat me dy kisha nje u prish e tjetra jo.Fan Noli ishte prift e nuk u ndalua,shum te tjere poet dhe civil u ndaluan...Jane gjera qe sistemi i bente pa pasur vertet nje ide te qarte,o ishin vetem idet e momentit...Kishe shkolle Sami e Naim frasheri,por nuk kishte Abdyl Frasheri,e kishe Marksin e Engelsin me mjeker por mjekra ndalohej....Feja etiketohej me teper si shfaqje e huaj sesa prapambetje,o si dogme kunder markzizem-leninizmit.
(Dhe shqiptaret nuk kane qene fetar,o ishin fetar per qef te tyre.Festat fetare,se vetem ato njihnin,mendonin se ishin festa per te honger e pi.Ishin fetar vetem per dit festash.)
Me teper u denua kleri katolik, se ishin antisllav,e ishin ne pergjithesi njerez te shkolluar.Dy feve te tjera po ti mblidhje te gjithe klerikun nuk e benin nje 8 vjeēare.
Si shum krime te tjera,po ti heqesh mbajtjen e pushtetit me ane te terrorit,jane gjera qe jane jashte llogjike.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2013, 03:17   #10
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,624
Thanks: 1,825
Thanked 2,448 Times in 1,266 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Mano, vrasjet o krimet kunder njerezve fetar nuk u be se komunistet kerkonin ateizmin,o ishin kundra fese,u be thjesht per perforcimin e pushtetit.Ishte nje lufte kunder kultures per vendosjen e diktatures.
Ne kete lufte u denuan pothuajse e gjithe inteligjenca qe kishin bere nje shkolle jashte vendit,para ēlirimit.U hoqen te gjitha gradat ne ushteri,edhe se te gjithe gjeneralet pothuajse ishin denuar.Ishte ne njefar menyre kopjimi i sistemit kinez.O ishin me shume budalleqe qe dhe vet sistemi nuk i dinte sepse beheshin.Perveē futjes se frikes nuk kishte arsye tjeter.
Fakti qe fjala ateist ne Shqiperi nuk perdorej fare,perdorej vetem beson o nuk beson...Fakti tjeter qe shum kisha e xhamia nuk u prishen,o ne nje fshat me dy kisha nje u prish e tjetra jo.Fan Noli ishte prift e nuk u ndalua,shum te tjere poet dhe civil u ndaluan...Jane gjera qe sistemi i bente pa pasur vertet nje ide te qarte,o ishin vetem idet e momentit...Kishe shkolle Sami e Naim frasheri,por nuk kishte Abdyl Frasheri,e kishe Marksin e Engelsin me mjeker por mjekra ndalohej....Feja etiketohej me teper si shfaqje e huaj sesa prapambetje,o si dogme kunder markzizem-leninizmit.
(Dhe shqiptaret nuk kane qene fetar,o ishin fetar per qef te tyre.Festat fetare,se vetem ato njihnin,mendonin se ishin festa per te honger e pi.Ishin fetar vetem per dit festash.)
Me teper u denua kleri katolik, se ishin antisllav,e ishin ne pergjithesi njerez te shkolluar.Dy feve te tjera po ti mblidhje te gjithe klerikun nuk e benin nje 8 vjeēare.
Si shum krime te tjera,po ti heqesh mbajtjen e pushtetit me ane te terrorit,jane gjera qe jane jashte llogjike.
Sido qe ta kthesh demi u be njesoj.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2013, 08:04   #11
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Sido qe ta kthesh demi u be njesoj.
Demi do behej njesoj,edhe po te kishin len fene.
Po ta kishin lejuar do kishe prift-kryetar,e prift sekretar partie,ose mbase dhe prift-komondant,prift-komisar,edhe prift-shef shtabi.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2013, 08:13   #12
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,037
Thanks: 899
Thanked 1,541 Times in 1,147 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Mos e tepro sero,mund te kishte maksimumi prift sekretar partie,prift kryetar keshilli apo prift magazinjer..ne punet e ushtrise nuk perziheshin kleriket,maksimumi ne ato politiko ekonomiko sociale...
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2013, 08:20   #13
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 467 Times in 216 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Njeriu duhet te ket ndergjegjje te paster dhe te jet i sinqert,nuk ka hile me ber,nuk na takon neve mu marr me probleme te komplikuara kur nuk jemi ne gjendje nje QIBRIT(SHKREPSE KLASIKE) me prodhua....kemi shum pune te medha me punu dhe me emer te PERENDIS duhet edhe me i rregullu...askush prej varrit nuk eshte zgjuar per te argumentua diqka te madhe..dhe mendoj nuk kemi arsye ta lodhim mendjen me gjera te tilla...definimi i ketyre problemeve eshte shum delikate por le te mbret nje her me kaq...
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2013, 13:23   #14
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,624
Thanks: 1,825
Thanked 2,448 Times in 1,266 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Demi do behej njesoj,edhe po te kishin len fene.
Po ta kishin lejuar do kishe prift-kryetar,e prift sekretar partie,ose mbase dhe prift-komondant,prift-komisar,edhe prift-shef shtabi.
Mund te kishin ndodhur shum gjera. Une po flas per ate qe ndodhi. Dhe ajo qe ndodhi ishte zgjedhja qe I pershtatet mentalitetit kriminel qe kishte ajo klas e cila sundoj me dhun dhe terror per 45 vjet. Aq dhun e terror erdori saqe 'vrau' edhe Zotin. Pra ate Zot qe 'thot', pos vrit mos vjedh mos I bej tjetrit keq, trajtoje tjetrin ashti sic ti do te trajtohesh nga te tjeret. Por ajo qe beri enveri, demi me I madh qe I shkaktoj ati kombi ishte heqja e frikes nga dicka me e madhe se vetja. E kam fjalen per brezat e rinj qe u rriten ne shtetin e par ateist te botes. Feja eshte nje dogem filozofi nje tuf parimesh qe ndihmojn njeriun te bej nje jete te denj kolektivisht dhe sigurisht behet ne varesi te dickaje me fuqi supernatyrale qe mund te mari forma te ndryshme. Pra eshte kollaj te keq perdoret ashti sc edhe mund te perdoret edhe per mir. Pershembull Hebrejt mendojn ose jane edukuar se ata jan te zgjedhurit e Zotit. 'Ata' e besojn kete sikir te ishte nje fakt I mirefillet dhe sot kan pothuajse nje bot te tere ne dore.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2013, 00:39   #15
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,338
Thanks: 364
Thanked 660 Times in 480 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Mua me duket se "humbet filli" kur behet fjale per fene dhe besimin ne raport me diktaturen e enverit.

Feja e besimi u sulmuan keqas sepse ishin bastioni i fundit i dominimit diktatorial: besimi ne Zot eshte nje kundervenie e hapur, armiqesore per diktatorin dhe sistemin qe ai ngriti, sepse per gjithshka ai duhej te ishte i vetmi, pa asnje ekuivok, per nje sundim total. Besimi dhe feja ishin alternativa shpirterore qe diktatori me "petrita" nuk toleronin dot jashte skemes se tij totalitare.

Them se ka baze mendimi se etika dhe morali i shoqerise shqiptare eshte demtuar ne mase maksimale, sepse humbi sensi i mases ne drejtimin e vleresimit dhe veprimit individual e shoqeror - nuk eshte e rastit qe me daljen nga ai sistem, shoqeria Shqiptare i perballoi ne menyren mbase me te keqe tundimet dhe sfidat e nje shoqerie jo-komuniste, si emigracion ashtu edhe brenda vendit.

Luhatjet sa ne Lindje e Perendim, pritmenia e inferioriteti ndaj te tjereve (tehuajve), mungesa e nje vizioni te perbashket kombetar ... ngjarja si '97, korrupsioni i te ashtuquajturve intelektuale, trafikimi e cilitdo lloj e deri edhe sot bastizimi e kumarizimi jane dukuri te mungeses se vlerave te qendrueshme, te nje mungese totale besimi, perkundrazi dyshim e mos-besim kundrejt te tjereve, gjera te ciilat manifestohen ne brendesine tone, mos te them, ne thelbin tone ... etj, etj ...
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2013, 01:12   #16
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Mua me duket se "humbet filli" kur behet fjale per fene dhe besimin ne raport me diktaturen e enverit.

Feja e besimi u sulmuan keqas sepse ishin bastioni i fundit i dominimit diktatorial: besimi ne Zot eshte nje kundervenie e hapur, armiqesore per diktatorin dhe sistemin qe ai ngriti, sepse per gjithshka ai duhej te ishte i vetmi, pa asnje ekuivok, per nje sundim total. Besimi dhe feja ishin alternativa shpirterore qe diktatori me "petrita" nuk toleronin dot jashte skemes se tij totalitare.

Them se ka baze mendimi se etika dhe morali i shoqerise shqiptare eshte demtuar ne mase maksimale, sepse humbi sensi i mases ne drejtimin e vleresimit dhe veprimit individual e shoqeror - nuk eshte e rastit qe me daljen nga ai sistem, shoqeria Shqiptare i perballoi ne menyren mbase me te keqe tundimet dhe sfidat e nje shoqerie jo-komuniste, si emigracion ashtu edhe brenda vendit.

Luhatjet sa ne Lindje e Perendim, pritmenia e inferioriteti ndaj te tjereve (tehuajve), mungesa e nje vizioni te perbashket kombetar ... ngjarja si '97, korrupsioni i te ashtuquajturve intelektuale, trafikimi e cilitdo lloj e deri edhe sot bastizimi e kumarizimi jane dukuri te mungeses se vlerave te qendrueshme, te nje mungese totale besimi, perkundrazi dyshim e mos-besim kundrejt te tjereve, gjera te ciilat manifestohen ne brendesine tone, mos te them, ne thelbin tone ... etj, etj ...
Ne pergjithesi ke te drejt.
Por nuk eshte mungesa e fese qe prishi njeriun ne Shqiperi.Historikisht feja ne Shqiperi ka sjell vetem prapambetje e perēarje.Nuk e ka edukuar aspak njeriun.
Mos harrojm asnjeher qe ne jemi vend qe kemi tre fe,e ne pergjithesi hoxhallaret e kishin mendjen te Turku,e prifterinjt ortodokt tek greku,e katoliket tek Vatikani.
Ne ate vend ēdo qeveri eshte e detyruar te jet Laike,e beri Zogu,e beri Enveri (tjeter se me krime e qellime te tjera)
Nje nga gabimet e sotme ne Shqiperi eshte qe i jepet shum pesh fese....qe nga ditet festive e deri tek simbolet o ndertesat...E njerezit sot mbas 20 vjetesh qe eshte lejuar feja,nuk eshte se jan permiresuar,jan keqesuar.

Per ta kuptuar sesa fetar kan qen shqiptaret,pyesni te vjeterit e ndonje fshati;"Si e ka pasur emrin Hoxha o Prifti i fshatit ?" Mbajne mend emerin e bariut,te mullixhiut,etj etj,por emerat e hoxhallarve o prifterinjve nuk i mbajn mend.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2013, 02:35   #17
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,624
Thanks: 1,825
Thanked 2,448 Times in 1,266 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Mua me duket se "humbet filli" kur behet fjale per fene dhe besimin ne raport me diktaturen e enverit.

Feja e besimi u sulmuan keqas sepse ishin bastioni i fundit i dominimit diktatorial: besimi ne Zot eshte nje kundervenie e hapur, armiqesore per diktatorin dhe sistemin qe ai ngriti, sepse per gjithshka ai duhej te ishte i vetmi, pa asnje ekuivok, per nje sundim total. Besimi dhe feja ishin alternativa shpirterore qe diktatori me "petrita" nuk toleronin dot jashte skemes se tij totalitare.

Them se ka baze mendimi se etika dhe morali i shoqerise shqiptare eshte demtuar ne mase maksimale, sepse humbi sensi i mases ne drejtimin e vleresimit dhe veprimit individual e shoqeror - nuk eshte e rastit qe me daljen nga ai sistem, shoqeria Shqiptare i perballoi ne menyren mbase me te keqe tundimet dhe sfidat e nje shoqerie jo-komuniste, si emigracion ashtu edhe brenda vendit.

Luhatjet sa ne Lindje e Perendim, pritmenia e inferioriteti ndaj te tjereve (tehuajve), mungesa e nje vizioni te perbashket kombetar ... ngjarja si '97, korrupsioni i te ashtuquajturve intelektuale, trafikimi e cilitdo lloj e deri edhe sot bastizimi e kumarizimi jane dukuri te mungeses se vlerave te qendrueshme, te nje mungese totale besimi, perkundrazi dyshim e mos-besim kundrejt te tjereve, gjera te ciilat manifestohen ne brendesine tone, mos te them, ne thelbin tone ... etj, etj ...
Shkrim shume i bukur...

Sado qe ne nuk kem qen fetar te flaket ne pergjithesi prap feja ishte pjese e kultures sone. Kemi pas kisha e xhamia per qindra vjet. Fryma e besimit ka qen shprehur shume bukur pothuajse nga te gjithe rilindasit te cilet ishin njerezit me patriot qe ky vend ka prodhuar dhe do te prodhoj ndo nje here. Gjithmone i kam qendruar bindjes se ajo qe komunizmi na beri per 45 vjet nuk na e beri ansji nga perandorite qe qendruan ne tokat tona per shekuj te tere. Dhe kur dolem nga ajo diktature c'njerezore qe zgjati vetem 45 vjet e gjith bota rrethuese kish perparuar kurse ne ngelem hapa te tere mbas tyre, te prapambetur ne te gjitha dimensjonet dhe me plot kuptimin e fjales.

Sikur kishim ren ne nje xhep te kohes e cila na stakoj nga rrjedha e natyrshme e saj dhe kur dolem ishim kthyer me te vertet ne qenie te cuditshme qe askush nuk na kupton. Ne kemi veshtiresi komunikimi edhe sot me gjakun tone Kosovaret ose pjesen tjeter te popullesise shqipetare qe ngeli pertej kufirit, lere me pjesen tjeter te botes.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2013, 02:40   #18
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,624
Thanks: 1,825
Thanked 2,448 Times in 1,266 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Ne pergjithesi ke te drejt.
Por nuk eshte mungesa e fese qe prishi njeriun ne Shqiperi.Historikisht feja ne Shqiperi ka sjell vetem prapambetje e perēarje.Nuk e ka edukuar aspak njeriun.
Mos harrojm asnjeher qe ne jemi vend qe kemi tre fe,e ne pergjithesi hoxhallaret e kishin mendjen te Turku,e prifterinjt ortodokt tek greku,e katoliket tek Vatikani.
Ne ate vend ēdo qeveri eshte e detyruar te jet Laike,e beri Zogu,e beri Enveri (tjeter se me krime e qellime te tjera)
Nje nga gabimet e sotme ne Shqiperi eshte qe i jepet shum pesh fese....qe nga ditet festive e deri tek simbolet o ndertesat...E njerezit sot mbas 20 vjetesh qe eshte lejuar feja,nuk eshte se jan permiresuar,jan keqesuar.

Per ta kuptuar sesa fetar kan qen shqiptaret,pyesni te vjeterit e ndonje fshati;"Si e ka pasur emrin Hoxha o Prifti i fshatit ?" Mbajne mend emerin e bariut,te mullixhiut,etj etj,por emerat e hoxhallarve o prifterinjve nuk i mbajn mend.
Serafim...ka nji ndryshim midis shtetit Laik dhe ati Ateisti. Ndonese Zogu hodhi themelet e shtetit te pare Laik, enveri e beri ateist me dhune duke bere krime te shemtuara. Dhe fillimisht ai po hecte ne hapat e stalinit i cili e luftoj fen fillimisht por kur e pa se mund ta perdorte ne favorin e tij e lejoj. Edhe ky krimineli jon filloj ta zbuste pak kur u keshillua te bente kete nga vet stalini. Pastaj kur u prish me ruset filloj te bente c'i thoshin kinezet te cilet gjate vitit 61 filluan te masakronin klerikun. Edhe ky i joni beri te njejten gje. Pra ai bente si i thonin. Pervec privimit per te qen kriminel i pashtpirt te tjerat i kan ardhur si urdhera ose udhezime nga tjeter kush qe nga fillimi i diktatures e deri fund te jetes se tij. Fillimisht nga serbet, pastaj ruset dhe se fundi kinezet. Pra nga tre faqezijt me te medhenj ne bote. Ai ka qen nje mercenar i mirefillet qe u perdor per ti ber vetem keq atij kombi dhe per asnji gje tjeter.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2013, 03:11   #19
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Serafim...ka nji ndryshim midis shtetit Laik dhe ati Ateisti. Ndonese Zogu hodhi themelet e shtetit te pare Laik, enveri e beri ateist me dhune duke bere krime te shemtuara. Dhe fillimisht ai po hecte ne hapat e stalinit i cili e luftoj fen fillimisht por kur e pa se mund ta perdorte ne favorin e tij e lejoj. Edhe ky krimineli jon filloj ta zbuste pak kur u keshillua te bente kete nga vet stalini. Pastaj kur u prish me ruset filloj te bente c'i thoshin kinezet te cilet gjate vitit 61 filluan te masakronin klerikun. Edhe ky i joni beri te njejten gje. Pra ai bente si i thonin. Pervec privimit per te qen kriminel i pashtpirt te tjerat i kan ardhur si urdhera ose udhezime nga tjeter kush qe nga fillimi i diktatures e deri fund te jetes se tij. Fillimisht nga serbet, pastaj ruset dhe se fundi kinezet. Pra nga tre faqezijt me te medhenj ne bote. Ai ka qen nje mercenar i mirefillet qe u perdor per ti ber vetem keq atij kombi dhe per asnji gje tjeter.
Ashtu eshte Mano.
Ka ndryshim midis laiēizmit e ateizmit,edhe si kuptim.
Por dalim aty ku thash qe Enveri nuk e beri per ateizem....Por edhe Zogu e ndaloi perēen me ligj,o dhe mbylljen e shkollave fetare.E eshte merita me e madhe e tije,sa as kundershtaret nuk ja mohojn,se e ēoi Shqiperin me qindra vjet perpara.

E kuptoj qe krimi nuk shkon me ateizmin,por edhe sot per te hequr Kanunin,fatkeqesisht duhet dhun,o dhuna e ligjit.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2013, 03:57   #20
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,624
Thanks: 1,825
Thanked 2,448 Times in 1,266 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Ashtu eshte Mano.
Ka ndryshim midis laiēizmit e ateizmit,edhe si kuptim.
Por dalim aty ku thash qe Enveri nuk e beri per ateizem....Por edhe Zogu e ndaloi perēen me ligj,o dhe mbylljen e shkollave fetare.E eshte merita me e madhe e tije,sa as kundershtaret nuk ja mohojn,se e ēoi Shqiperin me qindra vjet perpara.

E kuptoj qe krimi nuk shkon me ateizmin,por edhe sot per te hequr Kanunin,fatkeqesisht duhet dhun,o dhuna e ligjit.
Besoj se shembulli eshte me i fuqishem se dhuna. E them kete sepse nese gjate diktatures disa nga ligjet e kanunit ose shumica humben pesh mbas diktatures qe e imponoj kete gje me dhune u kthyen me nje rrjedhe te fuqishme, me sa c'po shoh une.

Une them eshte me e veshtire qe te rrespektojn se sa te ken frike. Dhe mendoj se e para kur arrihet i ka rrenjet me thelle sesa e dyta.

Ky eshte mendimi im, ti mund te kesh edhe te drejte. Ai popull mund te 'ndreqet' vetem me imponim ndoshta.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur