Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 27-01-2014, 21:57   #1
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,040
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pyetje qe kanė munduar njerėzimin nė mijėvjeēare

Gurax kam disa pyetje per ty, kuptohet nese deshiron te pergjigjesh, nese jo atehere s'ka problem :

Cfare eshte shpirti ? Beson qe egziston shpirti ? Nese beson, sqaro pse beson, nese jo, sqaro pse jo ?

Po kjo bote si u krijua, apo rastesisht ishte krijuar ?, Si u formua njeriu i pare ne planet ?

Cfare eshte erresira ? , po dhimbja ?

Po nese e beson qe njeriu i pari ishte mashkull apo ishte femer, si erdh njeriu i dyte ?

Po enderra si sqarohet nga vjen, pse nuk mundemi ta kontrollojm ?

Po mendimet negative apo pozitive, pse nuk mundemi t'i kontrollojm ?

Do te kete edhe pyetje tjera me rralle.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-01-2014, 19:29   #2
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Lumi, une per te tera keto kam shkruar neper te tere forumin, per vite me rradhe. Pothuajse per te tera keto qe me pyet une jam shprehur diku ne forum; nganjehere shkurt, nganjehere gjate, nganjehere stergjate. Gjithashtu kjo nuk eshte nje teme per intervista te llojit pyetje-pergjigje por nje nder temat me interesante ne kete forum, sipas mendimit tim, absolutisht jo per intervista dhe per pyetje qe jane perseritur tjeterkund ne forum shume me teper se nje here. Kjo teme eshte per tjeter gje.

Por do t'i pergjigjem pyetjeve qe ke parashtruar me nje shkrim te Bertrand Russell, te titulluar "Cfare eshte shpirti?" Pyetja dhe pergjigja, une e kuptoj (pyetjen) dhe e mendoj (pergjigjen) teresisht si Bertrand Russell, ne cdo aspekt. Per hir te fuqise se tij shprehese, zgjodha vetem fjalet e tij. Konsideroje kete shkrim si nje pergjigje te perbere per te tera pyetjet pak me lart; te tera luajne ne te njejtin oborr.

Citim:
Bertrand Russell - Cfare eshte shpirti?

Nje nga situatat me te dhimbshme te perparimeve me te fundit ne shkence eshte se cdo avancim na ben te dime edhe me pak sesa me pare mendonim se dinim. Kur isha i ri, te tere e dinim, ose mendonim se e dinim, se njeriu perbehet nga trupi dhe shpirti; dinim se trupi eshte brenda hapesires dhe kohes, ndersa shpirti vetem brenda kohes. Nese shpirti i mbijeton vdekjes kjo tashme eshte nje ceshtje per te cilen ka mendime te ndryshme, por qe kishte nje shpirt ishte dicka e cila konsiderohej pertej cdo dyshimi. Per sa i perket trupit, njeriu i zakonshem sigurisht qe e konsideronte ekzistencen e tij dicka auto-evidente, dhe po keshtu e konsideronte dhe njeriu i shkences; megjithate filozofi ishte i afte ta analizonte ne nje menyre apo nje tjeter, duke e reduktuar zakonisht ne ide' brenda mendjes se atij qe i mendonte keto gjera, i cili kishte nje trup dhe te cilin nuk e vinte re askush. Por sidoqofte, filozofi nuk merrej seriozisht, dhe shkenca ngeli me rehati ne nje gjendje materialiste, madje edhe ne duart e shkencetareve jo pak ortodokse.

Sot keto lloj simpatish delikate dhe te vjetra, kane humbur: fizikantet na sigurojne se nuk ka dicka te tille si materia, dhe psikologet na sigurojne se nuk ka dicka te tille si mendja. Kjo eshte nje ngjarje pa precedente. Cili ka degjuar ndonjehere qe nje kepucar te thote se nuk ka dicka te tille si kepucet, apo nje rrobaqeps qe thote se te tere njerezit nuk vishen dhe jane lakuriq? Por kjo nuk do te ishte me ndryshe sesa ajo cfare bejne fizikantet dhe disa psikologe. E fillojme me keta te fundit; disa prej tyre perpiqen qe cdo gje e cila eshte aktivitet mendor ta reduktojne ne aktivitet trupor. Une nuk mendoj se mund te themi ende me siguri nese keto veshtiresi (shen.perkth: veshtiresite une i kuptoj te jene zgjidhja e paradokseve ne arsyetim per te cilat diskutohet qe kane te bejne me pyetjen e shkrimit) jane apo jo te kapercyeshme. Ajo cfare mund te themi, ne baze te vete fizikes, eshte se ajo cfare ne quajme trupi yne, eshte ne fakt nje konstrukt i nderlikuar shkencor i cili nuk korespondon me asnje realitet fizik. Nje ne-te-ardhmen-materialist moderrn do e gjeje veten ne nje pozicion mjaft interesant. Ne te njejten kohe qe do kete mjaft sukses ne reduktimin e aktiviteteve te mendjes ne aktivitete te trupit, perseri do te humbase fokusin ne momentin qe do doje te shpjegoje faktin se trupi ne vetvete eshte thjesht nje koncept, nje nocion, i shpikur nga mendja. E gjejme veten pra duke ardhur verdalle e verdalle ne forme rrethi: mendja eshte nje rrezatim i trupit, trupi eshte nje shpikje e mendjes. Eshte evidente se kjo gje nuk ka mundesi te jete e sakte, dhe do na duhet te kerkojme cfare nuk eshte as mendje dhe as trup, prej te ciles burojne mendja dhe trupi.

Le te fillojme nga trupi. Njeriu i zakonshem mendon se objektet materiale patjeter duhet te ekzistojne, meqenese jane evidente per shqisat. Cfaredo gjeje tjeter qe mund te dyshohet, perhere jemi te sigurt se nese perplasemi me dicka atehere kjo dicka duhet te jete e vertete; kjo eshte metafizika e njeriut te zakonshem. Gjithe kjo eshte shume ne rregull, por papritur hyn ne skene fizikanti dhe te tregon me demonstrime dhe prova se asnjehere, kurre, nuk perplasesh me dicka, as nuk e prek realisht nje pllake guri me dore. Kjo sepse ka elektrone dhe protone, qe formojne atome, qe formojne trupin, qe terhiqen dhe shtyhen ne menyre te ndersjelle, duke na dhene iluzionin e prekjes, por qe kurre, asnjehere, nuk preken me njeri tjetrin. Elektronet dhe protonet e trupit eksitohen nga aferia ndaj njeri tjetrit, dhe ky eksitim shperhapet tek elektronet dhe protonet fqinje ne forme vale, si rrathet ne siperfaqen e ujit kur hedhim nje gur; efekti i tere kesaj ne tru eshte ndjesia e te prekurit dhe me eksperimente eshte demonstruar se kjo ndjesi mund te mashtrohet dhe te fabrikohet qe te jete fallco. Elektronet dhe protonet, nga ana tjeter, jane modele perafruese, nje menyre qe te konsiderojme si nje entitet te vetem: ose nje bashkesi valesh elektromagnetike, ose probabilitetin statistikor te nje teresie ngjarjesh qe jane ne vetvete te rastesishme. Ne kete menyre edhe vete materia behet nje fantazme; disi e veshtire te perdoret si nje dajak per te rrahur mendjen. Materia ne levizje, e cila para pak na dukej dicka pertej cdo dyshimi, na doli qe eshte nje koncept komplet i paafte te permbushe nevojat e fizikes.

Gjithsesi shkenca moderrne nuk na jep as edhe nje indikator per ekzistencen e shpirtit, apo mendjes, si nje entitet i vecante; arsyet per te mos besuar ne te jane shume te ngjashme ne lloj me arsyet per te mos besuar ne materie. Mendja dhe materia, apo lenda, ishin dicka qe shihej si konflikti midis luanit dhe unikornit ne lufte per kuroren mbreterore. Fundi i kesaj lufte nuk eshte fitorja e njerit apo tjetrit, por zbulimi se qe te dy keta jane thjesht simbole te shpikura heraldike. Bota perbehet nga ngjarje, jo nga gjera qe zgjasin ne kohe te cilat kane karakteristika te ndryshueshme. Ngjarjet mund te mblidhen ne grupe ne baze te relatave te tyre shkaksore. Nese relatat shkaksore jane te nje lloji, grupi perkates i ngjarjeve mund te meritoje te quhet nje objekt fizik; nese relatat shkaksore jane te nje lloji tjeter, fare mire kete grup mund ta quajme mendje. Cdo ngjarje qe ndodh brenda kokes se njeriut do te jete pjestare e te dy ketyre grupeve; kur konsiderohet si pjese e njerit grup eshte pjese perberese e trurit; kur konsiderohet pjese perberese e grupit tjeter, eshte pjese perberese e mendjes.

Pra edhe mendja edhe lenda jane thjesht emertime te rendomta per menyra te leverdisshme ne organizimin e ngjarjeve. Nuk ka as edhe nje arsye qe te supozojme se ndonje cope lende apo ndonje cope mendje eshte e pavdekshme. Dielli humb lende nga vetvetja ne sasi miliona ton ne minute. Karakteristika me e dallueshme e mendjes eshte kujtesa, dhe nuk ka as edhe nje arsye qe te supozojme se nje kujtim i caktuar i nje personi te caktuar i mbijeton vdekjes se ketij personi. Ne krahun tjeter ekzistojne te tera arsyet qe te supozohet komplet e kunderta; kujtimet jane ne menyre shume te qarte te lidhur me nje strukture shume te vecante dhe shume te percaktuar te indit trunor dhe kur kjo strukture fillon degradon dhe shperbehet kur vjen vdekja, ekzistojne te tera arsyet qe te supozojme se edhe kujtimi degradon dhe shperbehet. Ndonese materializmi metafizik nuk mund te konsiderohet i vertete, nga ana emocionale bota eshte e njejte dhe njesoj sic do te ishte nese materialistet do kishin te drejte. Mendoj se kundershtaret e materializmit jane komanduar nga dy deshira: e para qe te provojne se mendja eshte e pavdekshme, dhe e dyta qe te provojne se fuqia ultimate ne Univers eshte fuqia mendore dhe jo ajo fizike. Une mendoj se ne te dy keto ceshtje, kane te drejte materialistet.
Eshte e vertete qe deshirat tona kane fuqi te konsiderueshme mbi siperfaqen e Planetit Toke; siperfaqja e ketij planeti do te ishte ndryshe nese njerezit nuk do e kishin perdorur per te ekstraktuar prej tij ushqim dhe pasuri. Por fuqia jone eshte shume e kufizuar. ne kete moment ne nuk mund t'i bejme asgje Diellit, apo Henes, apo berthames se Tokes, dhe nuk ka as ndonje hije per supozimin se ka ndonje arsye mendore per ate cfare ndodh ne zonat ku fuqia jone mendore nuk eshte shpalosur. Per ta permbledhur, nuk ka arsye te mendohet qe pervec se mbi siperfaqen e Tokes, dicka ndodh sepse dikush ka deshiruar qe kjo dicka te ndodhe. Dhe meqe fuqia jon mbi Toke eshte totalisht e varur nga Dielli, nuk do te permbushnim as edhe nje deshire nese Dielli ftohet apo shuhet. Sigurisht, eshte e nxituar te dogmatizohet se cfare mund te arije shkenca ne te ardhmen. Mund te mesojme te zgjasim jeten njerezore shume me teper sesa tashti mendojme te jete e mundur, por nese ka vertetesi ne fiziken moderrne, ne menyre specifike ne ligjin e dyte te termodinamikes, nuk mund te shpresojme fare se specia njerezore do te jetoje pergjithmone dhe perjete. Disa njerezve ky perfundim mund t'ju duket i erret dhe i zymte, por nese do jemi te sinqerte me veten, do na duhet te pranojme se ajo qe do te ndodhe pas miliona vjetesh nuk ka ndonje interes te vecante emocional per ne, ketu dhe tashti.


Dhe shkenca, nderkohe qe ul pretendimet tona kozmike, rrit ne menyre te theksuar rehatine tone tokesore. Kjo eshte pse-ja, qe pavaresisht horrorit te teologeve, shkenca ne teresine e saj gjate historise se njerezimit, eshte toleruar.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2014, 17:08   #3
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,965
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
J-W ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Vetem kesaj pyetje di ti pergjigjem une


Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lumi Shiko postimin

Po nese e beson qe njeriu i pari ishte mashkull apo ishte femer, si erdh njeriu i dyte ?
Sigurisht qe jo nga incesti

Lumi, nje pyetje per ty tashi : Perse djalli i zgjidh vete punet e veta, ndersa Zoti i zgjidh ndermjet njeriut ?
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2014, 17:17   #4
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,040
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Freemason Shiko postimin
Vetem kesaj pyetje di ti pergjigjem une
Sigurisht qe jo nga incesti

Lumi, nje pyetje per ty tashi : Perse djalli i zgjidh vete punet e veta, ndersa Zoti i zgjidh ndermjet njeriut ?
Freemason, nese jo nga incesti, pra si erdhi ?
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2014, 17:20   #5
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,965
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
J-W ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lumi Shiko postimin
Freemason, nese jo nga incesti, pra si erdhi ?
Nga mardhenja seksuale

ps

Nuk mu pergjigje ?
__________________
Nuk ėshtė shenjė e mirė kur je keq !!
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2014, 17:23   #6
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,040
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Freemason Shiko postimin
Nga mardhenja seksuale

ps

Nuk mu pergjigje ?
Vetem nje sekond, pyetja ishte keshtu nese njeriu i pari mashkull, si u krijua femra (ne kete rast i bie njeriu i dyte), apo e kunderta nese njeriu i pari ishte femer, si u krijua mashkulli (njeriu i dyte)

Pastaj vazhdojm me tej
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2014, 17:56   #7
Scion
Enraged
 
Avatari i Scion
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 239
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
Scion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lumi Shiko postimin
Vetem nje sekond, pyetja ishte keshtu nese njeriu i pari mashkull, si u krijua femra (ne kete rast i bie njeriu i dyte), apo e kunderta nese njeriu i pari ishte femer, si u krijua mashkulli (njeriu i dyte)

Pastaj vazhdojm me tej
Ciftet mashkull femer ekzistojne edhe tek Lulet qe jane bime, te mos flasim per kafshet, Lumi
Scion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2014, 18:04   #8
3d1
V.I.P
 
Avatari i 3d1
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Vendndodhja: Tirane
Posts: 2,372
Thanks: 162
Thanked 472 Times in 308 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 51
3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pyetje qe kane munduar njerezimin ne mijevjecare

Te gjitha pyetjet qe ben ti Lumi te cojne ne nje pergjigje.....te pranojme ekzistencen e zotit.
E zeme se univesin,boten i krijoi zoti....ajo qe nuk kuptoj une eshte : perse ja dha trurin njeriut??
__________________
Sa me shume i njoh njerezit,aq me shume me pelqejne kafshet.
3d1 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2014, 18:07   #9
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,065
Thanks: 1,854
Thanked 2,032 Times in 1,536 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 156
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lumi Shiko postimin
Vetem nje sekond, pyetja ishte keshtu nese njeriu i pari mashkull, si u krijua femra (ne kete rast i bie njeriu i dyte), apo e kunderta nese njeriu i pari ishte femer, si u krijua mashkulli (njeriu i dyte)

Pastaj vazhdojm me tej
ti qe beson ne zot
si u krijua njeriu i dyte? nga brinja e adamit?

po i pesti?

vajza e adamit me djalin e adamit?
Mbesa e adamit me nipin e adamit?
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2014, 18:09   #10
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 11,689
Thanks: 169
Thanked 1,302 Times in 972 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 129
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lumi Shiko postimin
Freemason, nese jo nga incesti, pra si erdhi ?
ne fillim fare lindi jeta..ajo ishte nje qeliz mikroskopike e cila shumohej nepermjet ndarjes qelizore. krijimi i qelizes se pare deri sote ska nje shpjegim perfundimtar ndersa teori ka shume. me pase cdo gje shpjegohet me evoucionin...qeliza e pare evoloi ne mijera forma e qeliza te ndryshme ...me pas u krijuan shume qelizoret e pare te thjeshte...pastaj u krijuan kafshet dhe gjallesat e para te thjeshta...gjate kesaj kohe u krijuan dhe format e para te shumimit nepermjet shkembimit te ADN (format e para te ciftimit dhe ndarjes femer mashkull)..format e gjallesave neprmjet kesaj forme shumimi u zhvilluan me tej ne specie te shume llojshme derisa ne fund u krijuan dhe njerezit femer dhe mashkull. ta thashe keshtu shpejt e shpejte saper tetedhene nej ide se kjo pune do leksione pa fund. sic kuptohet nuk erdhen tak fap sa hap e mbyll syte njehere femra apo mashkulli apo anasjelltas por kane ardhur sebashku nepermjet nje procesi shume te gjate dhe sigurisht pa incest.
juve duhet te jeni dele te gjithe qe beni akoma pyetje te ketij tipi ne keto dite sote. hape biologjin edhe ate te tevjecares se edhe aty i ke te spjeguara.

me kete raste mund ti japesh pergjigje edhe asaj pyetjes se famshme qe mundon perhere nejrezimin ..se kush e beri pula vezen apo veza pulen.
edhe keto erdhen sebashku nepermjet formave te ndryshme te evolucionit dhe formave te nryshme te shumimit.

lere pastaj ate pyetjen mbi erresiren!! se di qe erresira eshte thjeshte mungesa e drites?!!
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2014, 18:16   #11
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pyetje qe kane munduar njerezimin ne mijevjecare

Le te nisemi nga nje drejtim tjeter, me nje fenomen qe eshte i njohur nga dashamiresit e pellumbave dhe qenve. Me pellumbat eshte shume me e dukshme sepse kane jetegjatesi me te shkurter dhe brezat ndrrohen me shpejt pas njeri tjetrit.

Pellumbat ka shume nen-rraca: i zakonshem, kasluc, hunderr, balli', etj. Ata qe jane marre me rritje pellumbash e dine shume mire se eshte e mundur te formojne, te krijojne, te lindin, sub-rraca te tjera. Zakonisht nje fenomen i tille zgjat diku ke 50 vjet, dhe eshte nje proces qe ndiqet dhe delegohet me shume fanatizem brez pas brezi nga rritesit: nga gjyshi, tek babai, tek djali, tek nipi, etj. Ne fund, pas tere ketyre viteve, rritesi ne fjale ka nderin dhe prestigjin e krijimit te nje sub-rrace te re qe nuk ka ekzistuar me pare.
E njejta gje ndodh edhe me qente, por kohezgjatjet jane me te gjata meqe edhe jeta mesatare e nje qeni eshte me e gjate sesa e nje pellumbi.

Pas tere kesaj hyrjeje, a me thua dot Lumi, si u krijua mashkulli i pare i sub-rraces se re te pellumbave? Po me pas femra e pare (individi i dyte) i sub-rraces se re te pellumbave? Dihet qe te tere variantet ekzistues, paperjashtim, te pellumbave ne bote, rrjedhin nga nje variant i vetem, ai qe njihet si pellumbi postjer.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2014, 18:27   #12
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pyetje qe kanė munduar njerėzimin nė mijėvjeēare

Un them qe ademi ka qene i gjate 30 metra sipas kuranit, por del nje problem, cfar gjethe perdori havaja per zogun?
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2014, 18:34   #13
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lumi Shiko postimin
Vetem nje sekond, pyetja ishte keshtu nese njeriu i pari mashkull, si u krijua femra (ne kete rast i bie njeriu i dyte), apo e kunderta nese njeriu i pari ishte femer, si u krijua mashkulli (njeriu i dyte)

Pastaj vazhdojm me tej
Kjo pyetje nuk qėndron sepse njeriu si specie klasifikohet nė grupin e atyre specieve tė cilat shtohen nė rrugė seksuale kėshtu qė shtimi i tyre kėrkon praninė e njėhershme tė dy sekseve tė kundėrta.
Nėse do tė pyesėsh se si u krijuan prindėrit, ngrihet pyetje tjetėr.
baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2014, 19:14   #14
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,965
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
J-W ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Filozofet ndaj fese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga baaroar Shiko postimin
Kjo pyetje nuk qėndron sepse njeriu si specie klasifikohet nė grupin e atyre specieve tė cilat shtohen nė rrugė seksuale kėshtu qė shtimi i tyre kėrkon praninė e njėhershme tė dy sekseve tė kundėrta.
Nėse do tė pyesėsh se si u krijuan prindėrit, ngrihet pyetje tjetėr.
Te tille pergjigje ja dhashe ne temen tjeter Lumit, por nuk e kapi dhe kerkonte akoma shpjegim.

nejse, Allahu e di me mire
__________________
Nuk ėshtė shenjė e mirė kur je keq !!
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2014, 19:56   #15
Scion
Enraged
 
Avatari i Scion
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 239
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
Scion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pyetje qe kanė munduar njerėzimin nė mijėvjeēare

Edhe dicka, se me doli nga mendja. Perse hapesi i temes mendon se pyetjet me lart jane ato qe e kane munduar njerzimin? Ne fakt, shumica e atyre pyetjeve kane nje pergjigje konkrete dhe definitive, disa te tjera jane nonsens dhe presupozojne pergjigje kreacioniste.

Do isha habitur per shembull, nese Lumi do kishte pyetur pyetje te natyres "Perse dicka ekziston ne vend te asgjese" "Perse bota eshte keshtu e jo ndryshe" "Nga vijme ne, cili eshte qellimi yne ne kete univers" ... Pa paragjykuar sinqerisht, ne nje teme tjeter Lumit i ndodhi nje "Back-Fire" pasi une etiketova te gjith ata qe pyesin "C'eshte erresira" ... Ndoshta ishte etiketim i rende por ne te vertete ne shekullin qe jetojme, me gjith keto avancime ne shkence, matematike, fizike, teknollogji etj., nese jo ne librat shkollore te pakten ne internet njeriu gjen 2 ose 3 informacione per kersherine e vet thjeshte per te mos u dukur nje "duduk" duke bere pyetje anakronike. Best, S
Scion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2014, 20:33   #16
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,040
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pyetje qe kanė munduar njerėzimin nė mijėvjeēare

Scion, Keto pyetje vetem jane bartur nga nje tem ne kete teme, pra pyetjet i barti Guraxi me plote te drejt.

Pyetja ime ishte me lart nese dikush thote qe njeriu i par ishte mashkull, nga ketu rrjedh se si erdhi njeriu i dyte, pra si erdhi femra. Apo e kunderta nese pohon dikush qe njeriu i par ishte femer, si erdhi mashkulli.

Ka pytje qe duken shume te thjeshta e ndoshta dikush i quan edhe pytje primitive, por me shume injorohen e filozofohen se sa qe dikush te jep pergjigje dhe qe ndihesh i knaqur.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-05-2014, 18:14   #17
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pyetje qe kane munduar njerezimin ne mijevjecare

Para se te flasim per njeriun e pare ....

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Le te nisemi nga nje drejtim tjeter, me nje fenomen qe eshte i njohur nga dashamiresit e pellumbave dhe qenve. Me pellumbat eshte shume me e dukshme sepse kane jetegjatesi me te shkurter dhe brezat ndrrohen me shpejt pas njeri tjetrit.

Pellumbat ka shume nen-rraca: i zakonshem, kasluc, hunderr, balli', etj. Ata qe jane marre me rritje pellumbash e dine shume mire se eshte e mundur te formojne, te krijojne, te lindin, sub-rraca te tjera. Zakonisht nje fenomen i tille zgjat diku ke 50 vjet, dhe eshte nje proces qe ndiqet dhe delegohet me shume fanatizem brez pas brezi nga rritesit: nga gjyshi, tek babai, tek djali, tek nipi, etj. Ne fund, pas tere ketyre viteve, rritesi ne fjale ka nderin dhe prestigjin e krijimit te nje sub-rrace te re qe nuk ka ekzistuar me pare.
E njejta gje ndodh edhe me qente, por kohezgjatjet jane me te gjata meqe edhe jeta mesatare e nje qeni eshte me e gjate sesa e nje pellumbi.

Pas tere kesaj hyrjeje, a me thua dot Lumi, si u krijua mashkulli i pare i sub-rraces se re te pellumbave? Po me pas femra e pare (individi i dyte) i sub-rraces se re te pellumbave? Dihet qe te tere variantet ekzistues, paperjashtim, te pellumbave ne bote, rrjedhin nga nje variant i vetem, ai qe njihet si pellumbi postjer.
Diskutimi per pellumbat, ne princip nuk eshte i ndryshem nga ai per njerezit. Si me i thjeshte, me i prekshem dhe me i dukshem, le te flasim fillimisht per pellumbat.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-05-2014, 18:29   #18
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,040
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pyetje qe kane munduar njerezimin ne mijevjecare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Para se te flasim per njeriun e pare ....Diskutimi per pellumbat, ne princip nuk eshte i ndryshem nga ai per njerezit. Si me i thjeshte, me i prekshem dhe me i dukshem, le te flasim fillimisht per pellumbat.
Pra Gurax, ketu po del qe pellumbi i pare i subraces u krijua me nje familje qe i'a trashigoj brez pas brezi ( duke perzier race pllumbash).

Pra ketu lind pytja kush e beri njeriun e pare, nga erdhi ?

Nga asgjeja asgje nuk formohet apo jo ?
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-05-2014, 18:44   #19
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pyetje qe kanė munduar njerėzimin nė mijėvjeēare

Perfundimin e ke gabim. Pyetja ishte per mashkullin e pare te sub-rraces se re te formuar. Familja eshte ne rolin e influences se jashtme tek nje tjeter pellumb qe u transformua ne sub-rracen e re. Duke vene emertimet perkatese, fare mire mund te themi qe subspecia 'pellumb kasluc' ka rrjedhur nga subspecia 'pellumb postjer'.

Ne te njejten forme, identike si mekanizem transformues, specia "H.Sapiens" ka rrjedhur nga "H.Erektus".
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-05-2014, 18:51   #20
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,040
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pyetje qe kanė munduar njerėzimin nė mijėvjeēare

Po mire une po e kuptoj rrjedhjen, se si u be dhe qe rastesisht dul mashkull e nuk dul femer apo e kunderta. Eshte e njejta gje edhe tek shortimi i pemeve. Por prap per ta bere nje gje te tille dikush tjeter duhet te veproj.

E " dikush tjeter " kjo po e komplikon pergjigjen.

Cdo gje ka nje fillim dhe ka nje mbarim, por asgje nuk vjen nga asgjeja, per kete jame shume i bindur.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur