Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-08-2016, 21:30   #1
Eno
Anėtar i ri
 
Avatari i Eno
 
Data e antarėsimit: Aug 2016
Vendndodhja: Italy
Posts: 10
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Eno ėshtė nė rrugė tė mbarė
Post Ēfarė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

Nė ajetin 9:23 tė Kuranit muslimanėt udhėzohet tė urrejnė prindėrit dhe vėllezėrit e tyre, nėse ata nuk janė muslimanė, por i pėrkasin ndonjė religjioni tjetėr; atėherė duhet tė jetė quajtur secili jo-musliman "jobesimtar", ose tė paktėn nė shqipėrim na vjen me kėtė emėrtim aspak tė gjetur. Por unė e transoformova nė jo-muslimanė, qė tė bėhet mė konkret, siē e transformova "besimtar" nė musliman, siē emėrtohen herė pas here nė Kuran muslimanėt.

Siē rezulton, pėrmbajtja e kėtij ajeti nuk ėshtė aspak hyjnore!
Vetėm mashtruesit ordiner dhe besimtarėt injorant thonė qė autor i kėtij ajeti ėshtė Zoti.
Njė shpifje kaq ordinere, do tė duhej tė diskualifikohej si blasfemi kundėr Zoti, sidomos nga ata qė besojnė nė ekzistencėn e tij.
Zoti, siē e besojnė besimtarėt e tij, nuk do tė sajonte thirrje kaq tė shpifur! Ose?

Fatkeqėsisht shumė shpejt disa prindėr do tė zhgėnjehen nga fėmijėt e tyre tė indoktrinuar e tė viktimizuar, duke u ballafaquar me urrejtje tė tyre tepėr armiqėsore, me mundėsi tė eskalimit edhe tė pėrdorimit tė dhunės fizike. Kjo mund tė ndodh kur djali ose vajza, tė shpėrfytyruar nė islamist fundamentalist, tė kėrkojnė nga nėna tė mbulohet me ferexhe, ose tė kėrkon nga babai tė lėshon mjekėrr muhamedane dhe tė imiton profetin me veshje, etj.

Pyetje:

A ndodhet ndonjė teistė akka mysliman kėtu nė kėtė forum qė ka njė ose mė shumė nga pjesėtarėt e familjes qė nuk ndajnė tė njejtin besim?

Dhe nėse ka, a e ndiqni udhėzimin e kėtij ajeti?

__________________
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Eno nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2016, 21:56   #2
Persona
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 12,217
Thanks: 350
Thanked 2,578 Times in 1,487 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 144
Persona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ē'farė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

Cfare shkruhet pa apostrof per ate qe ke dashur te pyesesh...
Persona nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2016, 22:17   #3
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,858
Thanks: 5
Thanked 3,908 Times in 2,592 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ē'farė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Eno Shiko postimin
Nė ajetin 9:23 tė Kuranit muslimanėt udhėzohet tė urrejnė prindėrit dhe vėllezėrit e tyre, nėse ata nuk janė muslimanė, por i pėrkasin ndonjė religjioni tjetėr; atėherė duhet tė jetė quajtur secili jo-musliman "jobesimtar", ose tė paktėn nė shqipėrim na vjen me kėtė emėrtim aspak tė gjetur. Por unė e transoformova nė jo-muslimanė, qė tė bėhet mė konkret, siē e transformova "besimtar" nė musliman, siē emėrtohen herė pas here nė Kuran muslimanėt.

Siē rezulton, pėrmbajtja e kėtij ajeti nuk ėshtė aspak hyjnore!
Vetėm mashtruesit ordiner dhe besimtarėt injorant thonė qė autor i kėtij ajeti ėshtė Zoti.
Njė shpifje kaq ordinere, do tė duhej tė diskualifikohej si blasfemi kundėr Zoti, sidomos nga ata qė besojnė nė ekzistencėn e tij.
Zoti, siē e besojnė besimtarėt e tij, nuk do tė sajonte thirrje kaq tė shpifur! Ose?

Fatkeqėsisht shumė shpejt disa prindėr do tė zhgėnjehen nga fėmijėt e tyre tė indoktrinuar e tė viktimizuar, duke u ballafaquar me urrejtje tė tyre tepėr armiqėsore, me mundėsi tė eskalimit edhe tė pėrdorimit tė dhunės fizike. Kjo mund tė ndodh kur djali ose vajza, tė shpėrfytyruar nė islamist fundamentalist, tė kėrkojnė nga nėna tė mbulohet me ferexhe, ose tė kėrkon nga babai tė lėshon mjekėrr muhamedane dhe tė imiton profetin me veshje, etj.

Pyetje:

A ndodhet ndonjė teistė akka mysliman kėtu nė kėtė forum qė ka njė ose mė shumė nga pjesėtarėt e familjes qė nuk ndajnė tė njejtin besim?

Dhe nėse ka, a e ndiqni udhėzimin e kėtij ajeti?


Nuk ka ketu ne forum asnje! Me c'kam vene re une, ata qe jane, jane familjarisht besimtare.
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2016, 22:30   #4
Oqeani
V.I.P
 
Avatari i Oqeani
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Posts: 8,639
Thanks: 2,209
Thanked 1,233 Times in 822 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 68
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

More vellau edhe budiste me u be - vella e kam - leni keto perralla !
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2016, 23:17   #5
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,858
Thanks: 5
Thanked 3,908 Times in 2,592 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Oqeani Shiko postimin
More vellau edhe budiste me u be - vella e kam - leni keto perralla !
Nuk po te pyet ty ai ne postim, po pyet vellane tend.
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-08-2016, 14:06   #6
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,398
Thanks: 216
Thanked 195 Times in 144 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Ēfarė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Eno Shiko postimin
Nė ajetin 9:23 tė Kuranit muslimanėt udhėzohet tė urrejnė prindėrit dhe vėllezėrit e tyre, nėse ata nuk janė muslimanė, por i pėrkasin ndonjė religjioni tjetėr; atėherė duhet tė jetė quajtur secili jo-musliman "jobesimtar", ose tė paktėn nė shqipėrim na vjen me kėtė emėrtim aspak tė gjetur. Por unė e transoformova nė jo-muslimanė, qė tė bėhet mė konkret, siē e transformova "besimtar" nė musliman, siē emėrtohen herė pas here nė Kuran muslimanėt.

Siē rezulton, pėrmbajtja e kėtij ajeti nuk ėshtė aspak hyjnore!
Vetėm mashtruesit ordiner dhe besimtarėt injorant thonė qė autor i kėtij ajeti ėshtė Zoti.
Njė shpifje kaq ordinere, do tė duhej tė diskualifikohej si blasfemi kundėr Zoti, sidomos nga ata qė besojnė nė ekzistencėn e tij.
Zoti, siē e besojnė besimtarėt e tij, nuk do tė sajonte thirrje kaq tė shpifur! Ose?

Fatkeqėsisht shumė shpejt disa prindėr do tė zhgėnjehen nga fėmijėt e tyre tė indoktrinuar e tė viktimizuar, duke u ballafaquar me urrejtje tė tyre tepėr armiqėsore, me mundėsi tė eskalimit edhe tė pėrdorimit tė dhunės fizike. Kjo mund tė ndodh kur djali ose vajza, tė shpėrfytyruar nė islamist fundamentalist, tė kėrkojnė nga nėna tė mbulohet me ferexhe, ose tė kėrkon nga babai tė lėshon mjekėrr muhamedane dhe tė imiton profetin me veshje, etj.

Pyetje:

A ndodhet ndonjė teistė akka mysliman kėtu nė kėtė forum qė ka njė ose mė shumė nga pjesėtarėt e familjes qė nuk ndajnė tė njejtin besim?

Dhe nėse ka, a e ndiqni udhėzimin e kėtij ajeti?

Ne Islam nuk ka dhune! po te lejohej dhuna siq e interpretoni,Muhamedit as domte ishte i obliguari i pare i ksaj teoria qe ju e interpretoni .udhzimi nuk porosit urrejtje por porosit distancim nga prindrit ,deri sa ata besojn ne nji Zot te vetem ,All-llahun.

Vete praktikat per rastet si kjo na jon te njohura nga jeta e besimtarve qe me qindra jon sjellur nga vet Profeti as dhe nga shoket e tije-sehabet.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-08-2016, 16:07   #7
Eno
Anėtar i ri
 
Avatari i Eno
 
Data e antarėsimit: Aug 2016
Vendndodhja: Italy
Posts: 10
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Eno ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ēfarė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

Ajeti ėshtė shumė qart, nuk ėshtė nevoja ta zbukurojmė me fjal tė tjera.

Sipas teje distancimi nga prindėrit dhe nga familjarėt e tjetė nuk qėnka burimi i atyre qė kam pėrmėndur mė sipėr?

Sigurisht qė ėshtė.
Bėni siē thėm unė, nėse nuk i ndiqni udhėzimet e mia, pėrfundoni nė ferrė.
Pra, pėrtej tė gjithave mund ta quajmė edhe diktaturė.

Sa pėr Islamin, tė ftoj ta lexosh kėtė link:

http://www.bota.al/2016/08/islami-nu...nuk-ka-ardhur/
__________________
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Eno nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-08-2016, 17:53   #8
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 4,033
Thanks: 329
Thanked 337 Times in 239 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Ēfarė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

Po tė ndjekėsh fetė kryesore qė mbizotėrojnė sot nė botė, normale qė duhet tė jesh ose mizor, ose i ēmendur. Po t'i ndjekėsh fjalė pėr fjalė e kam fjalėn. ISIS-in e akuzojnė kot se ai nuk ėshtė mysliman, pasi ai grup nė fakt po ndjek fjalė pėr fjalė fenė. Ashtu si kryqtarėt qė masakronin miliona pėr fe.
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2017, 03:48   #9
Darkblonde
Darkblonde
 
Avatari i Darkblonde
 
Data e antarėsimit: Jul 2017
Vendndodhja: Prishtina
Posts: 229
Thanks: 404
Thanked 201 Times in 104 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Darkblonde ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

C'te them?

Feja eshte injorance!
Darkblonde nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2017, 07:46   #10
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 4,033
Thanks: 329
Thanked 337 Times in 239 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Ēfarė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

Fetė abrahamike tė lindjes sė mesme thonė: Ne jemi dashuria e toleranca, nėse nuk na ndjek neve, do tė tė vrasim e do tė tė therim. Shumė tolerante....
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2017, 08:57   #11
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,964 Times in 1,328 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

Cfare Zoti mund te jete ai qe thote "URRE"? Ky eshte kusht..dashuria per Zotin eshte nje pakt qe ben ti me Zotin pa kushte....
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2017, 14:23   #12
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,883
Thanks: 759
Thanked 461 Times in 276 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

*

Natyrisht qe debili nuk mund t'i kuptoje keto gjera. Ketu nuk behet fare fjale per ndonje religjion tjeter. Eshte fjala per besim-mosbesim ne kuptim te pozitivitet-negativitet.

Natyrisht qe shqiptari, vecanerisht ai i Shqiperise Londineze, nuk njeh zot tjeter pos lekut (po them ne menyre te pergjithesuar), ndaj dhe nuk pyet nga i vie leku: nga vrasja me pagese, prostitucioni, vjedhja... ndaj dhe nuk distoncohet dot nga ai qe e furnizon me keto te "mira".

*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2017, 14:01   #13
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,028
Thanks: 15,585
Thanked 9,234 Times in 6,244 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

Qe kishte apo ka ose do kete virgjeresha ne parajse e kisha degjuar,por qe paska dhe junge te paprishur tash e mesova....


Ahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa,qekan fantazi apo idera.

SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2017, 19:25   #14
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,028
Thanks: 15,585
Thanked 9,234 Times in 6,244 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Ēfarė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

Der Koran teilt die Welt in Gläubige und Ungläubige. Der Ungläubige ist harby, d. h. der Feind. Der Islam ächtet die Nation der Ungläubigen und schafft einen Zustand permanenter Feindschaft zwischen Muslimen und Ungläubigen.

KARL MARX.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 11:04   #15
ciarli
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 207
Thanks: 0
Thanked 19 Times in 16 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
ciarli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ēfarė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

te lesh prinderit dhe vellaun per ndonje ide fisnike, sic eshte ateizmi, i cili nuk kerkon kurrgje as qe te behesh palace si Karl Marxi dhe as komunizem, hajdede por te lesh familjen qe ta ka stisur zoti ne emer te Zotit kjo nuk ka kuptim!
te gjithe jami besimtare, he, por jo te gjithe, mbase asnje, ka arritur te behet ateist!
ciarli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 16:32   #16
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 9,937
Thanks: 23
Thanked 2,908 Times in 1,802 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 192
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Eno Shiko postimin
Nė ajetin 9:23 tė Kuranit muslimanėt udhėzohet tė urrejnė prindėrit dhe vėllezėrit e tyre, nėse ata nuk janė muslimanė, por i pėrkasin ndonjė religjioni tjetėr; atėherė duhet tė jetė quajtur secili jo-musliman "jobesimtar", ose tė paktėn nė shqipėrim na vjen me kėtė emėrtim aspak tė gjetur. Por unė e transoformova nė jo-muslimanė, qė tė bėhet mė konkret, siē e transformova "besimtar" nė musliman, siē emėrtohen herė pas here nė Kuran muslimanėt.

Siē rezulton, pėrmbajtja e kėtij ajeti nuk ėshtė aspak hyjnore!
Vetėm mashtruesit ordiner dhe besimtarėt injorant thonė qė autor i kėtij ajeti ėshtė Zoti.
Njė shpifje kaq ordinere, do tė duhej tė diskualifikohej si blasfemi kundėr Zoti, sidomos nga ata qė besojnė nė ekzistencėn e tij.
Zoti, siē e besojnė besimtarėt e tij, nuk do tė sajonte thirrje kaq tė shpifur! Ose?

Fatkeqėsisht shumė shpejt disa prindėr do tė zhgėnjehen nga fėmijėt e tyre tė indoktrinuar e tė viktimizuar, duke u ballafaquar me urrejtje tė tyre tepėr armiqėsore, me mundėsi tė eskalimit edhe tė pėrdorimit tė dhunės fizike. Kjo mund tė ndodh kur djali ose vajza, tė shpėrfytyruar nė islamist fundamentalist, tė kėrkojnė nga nėna tė mbulohet me ferexhe, ose tė kėrkon nga babai tė lėshon mjekėrr muhamedane dhe tė imiton profetin me veshje, etj.

Pyetje:

A ndodhet ndonjė teistė akka mysliman kėtu nė kėtė forum qė ka njė ose mė shumė nga pjesėtarėt e familjes qė nuk ndajnė tė njejtin besim?

Dhe nėse ka, a e ndiqni udhėzimin e kėtij ajeti?


Kaptina Kuranore eshte konkretisht kshu:
O ju qė besuat, mos u ofroni miqėsi (dashuri) prindėrve tuaj, as vėllezėrve tuaj, nėse ata vlerėsojnė mosbesimin kundėr besimit. E kush prej jush miqėsohet me ta, ata janė mizorė.

Tashi une po te pyes ty ku e shef fjalen urrejtje ti?
Vetem nje njeri qe ka ne zemer urrejtjen e shpreh ate kudo.

Pike separi as jam teolog as mbroje doktoratur.
Llogjikisht qe te japesh nje opinion duhet lexuar komplet baza.
Kjo ndodh me Profesoret e Kimise nuk mund te japi gjeografi etj etj

Po te lexojm pjesen e mesiperme shpreh me pake fjale mos i jep miqesi atij qe e mohon zotin dhe i ben atij shok, pra mos u be me te ne te njejten mendje.E kjo nuk do te thote mos e respekto e mos e duaj si bab e vlla moter e cka. siē edhe dihet ky eshte mekati me i madh qe nuk falet nga zoti ne Fene Islame “Tjetersimi i zotit”
Prape se prape po te them Kurani eshte zbritur ne gjuhen Arabe jo kinse por e cila me nje fjale mund te gjesh me mijera sinonime ne kete rast

Fjala “miqesohet” mund te merret si pajtohet apo bie ne te njejtin mendim me ta , zoti e di me se miri.
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Viking : 16-05-2018 nė 16:36
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 17:27   #17
skifteri
V.I.P
 
Avatari i skifteri
 
Data e antarėsimit: Aug 2016
Vendndodhja: Canada
Posts: 685
Thanks: 903
Thanked 306 Times in 148 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
skifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Ēfarė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Eno Shiko postimin
Nė ajetin 9:23 tė Kuranit muslimanėt udhėzohet tė urrejnė prindėrit dhe vėllezėrit e tyre, nėse ata nuk janė muslimanė, por i pėrkasin ndonjė religjioni tjetėr; atėherė duhet tė jetė quajtur secili jo-musliman "jobesimtar", ose tė paktėn nė shqipėrim na vjen me kėtė emėrtim aspak tė gjetur. Por unė e transoformova nė jo-muslimanė, qė tė bėhet mė konkret, siē e transformova "besimtar" nė musliman, siē emėrtohen herė pas here nė Kuran muslimanėt.

Siē rezulton, pėrmbajtja e kėtij ajeti nuk ėshtė aspak hyjnore!
Vetėm mashtruesit ordiner dhe besimtarėt injorant thonė qė autor i kėtij ajeti ėshtė Zoti.
Njė shpifje kaq ordinere, do tė duhej tė diskualifikohej si blasfemi kundėr Zoti, sidomos nga ata qė besojnė nė ekzistencėn e tij.
Zoti, siē e besojnė besimtarėt e tij, nuk do tė sajonte thirrje kaq tė shpifur! Ose?

Fatkeqėsisht shumė shpejt disa prindėr do tė zhgėnjehen nga fėmijėt e tyre tė indoktrinuar e tė viktimizuar, duke u ballafaquar me urrejtje tė tyre tepėr armiqėsore, me mundėsi tė eskalimit edhe tė pėrdorimit tė dhunės fizike. Kjo mund tė ndodh kur djali ose vajza, tė shpėrfytyruar nė islamist fundamentalist, tė kėrkojnė nga nėna tė mbulohet me ferexhe, ose tė kėrkon nga babai tė lėshon mjekėrr muhamedane dhe tė imiton profetin me veshje, etj.

Pyetje:

A ndodhet ndonjė teistė akka mysliman kėtu nė kėtė forum qė ka njė ose mė shumė nga pjesėtarėt e familjes qė nuk ndajnė tė njejtin besim?

Dhe nėse ka, a e ndiqni udhėzimin e kėtij ajeti?

Pse a vetem ky eshte qe eshte jo-hyjnor? Ky eshte nje nga cenet e vargjet a fragmentet percarese, luftenxitese te shumte! Pa fyer ndonje, dhe nese ndonjeri fyhet, le te hyje ta lexoje e studioje, pastaj te flase a replikoje.
skifteri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 17:31   #18
skifteri
V.I.P
 
Avatari i skifteri
 
Data e antarėsimit: Aug 2016
Vendndodhja: Canada
Posts: 685
Thanks: 903
Thanked 306 Times in 148 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
skifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Pėrgjigje e: Ēfarė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
Kaptina Kuranore eshte konkretisht kshu:
O ju qė besuat, mos u ofroni miqėsi (dashuri) prindėrve tuaj, as vėllezėrve tuaj, nėse ata vlerėsojnė mosbesimin kundėr besimit. E kush prej jush miqėsohet me ta, ata janė mizorė.

Tashi une po te pyes ty ku e shef fjalen urrejtje ti?
Vetem nje njeri qe ka ne zemer urrejtjen e shpreh ate kudo.

Pike separi as jam teolog as mbroje doktoratur.
Llogjikisht qe te japesh nje opinion duhet lexuar komplet baza.
Kjo ndodh me Profesoret e Kimise nuk mund te japi gjeografi etj etj

Po te lexojm pjesen e mesiperme shpreh me pake fjale mos i jep miqesi atij qe e mohon zotin dhe i ben atij shok, pra mos u be me te ne te njejten mendje.E kjo nuk do te thote mos e respekto e mos e duaj si bab e vlla moter e cka. siē edhe dihet ky eshte mekati me i madh qe nuk falet nga zoti ne Fene Islame “Tjetersimi i zotit”
Prape se prape po te them Kurani eshte zbritur ne gjuhen Arabe jo kinse por e cila me nje fjale mund te gjesh me mijera sinonime ne kete rast

Fjala “miqesohet” mund te merret si pajtohet apo bie ne te njejtin mendim me ta , zoti e di me se miri.
Ktheje e perdredhe si te duash, kjo eshte urrejte-nxitese. Nje qe sdo prindin e vet ashte nje cope pjelle e poshter, e kushdo qe meson mos me dashte prindin, a vellain, a motren, apo dhe kedo tjere njeri, ashte i lig, eshte dreq. Urrejtja dhe e liga vijne vetem nga dreqi i malllkuem. Perendia urdhnon e porosit vetem per me dashte. Dashunia mbulon nje shumice mekatesh.
skifteri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 18:24   #19
skifteri
V.I.P
 
Avatari i skifteri
 
Data e antarėsimit: Aug 2016
Vendndodhja: Canada
Posts: 685
Thanks: 903
Thanked 306 Times in 148 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
skifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Pėrgjigje e: Ēfarė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edvin83 Shiko postimin
Fetė abrahamike tė lindjes sė mesme thonė: Ne jemi dashuria e toleranca, nėse nuk na ndjek neve, do tė tė vrasim e do tė tė therim. Shumė tolerante....
Si te kam o Edvin? Te lumte goja!
skifteri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 18:28   #20
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 9,937
Thanks: 23
Thanked 2,908 Times in 1,802 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 192
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Ēfarė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga skifteri Shiko postimin
Ktheje e perdredhe si te duash, kjo eshte urrejte-nxitese. Nje qe sdo prindin e vet ashte nje cope pjelle e poshter, e kushdo qe meson mos me dashte prindin, a vellain, a motren, apo dhe kedo tjere njeri, ashte i lig, eshte dreq. Urrejtja dhe e liga vijne vetem nga dreqi i malllkuem. Perendia urdhnon e porosit vetem per me dashte. Dashunia mbulon nje shumice mekatesh.
Une nuk kthej as perdredh as ndjell urrejtje thjesht jap mendimin tim apo opinionin.
Respektoj cdo mendim ndryshe por jo ate qe mundohet te peruli mendimin tim duke permendur ca fjale boshe te fryra me mllef e na treguar se mendimi i tij qenka me i drejte!!!!
Duhet te lexosh shume sic ke thone me siper pastaj te japesh opinion per ate qe ke lexur.

Nuk mund te behesh Biolog pa hapur asnjehere Biologjine.
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Tags
ajet, ateistėt, kurani, teistėt

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur