Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-05-2018, 18:44   #21
skifteri
V.I.P
 
Avatari i skifteri
 
Data e antarėsimit: Aug 2016
Vendndodhja: Canada
Posts: 685
Thanks: 903
Thanked 306 Times in 148 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
skifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Ēfarė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
Une nuk kthej as perdredh as ndjell urrejtje thjesht jap mendimin tim apo opinionin.
Respektoj cdo mendim ndryshe por jo ate qe mundohet te peruli mendimin tim duke permendur ca fjale boshe te fryra me mllef e na treguar se mendimi i tij qenka me i drejte!!!!
Duhet te lexosh shume sic ke thone me siper pastaj te japesh opinion per ate qe ke lexur.

Nuk mund te behesh Biolog pa hapur asnjehere Biologjine.
Viking, ketu kemi te bejem me ceshtje fetare, me shkrime te shenjta apo te ashtu-quatjtura te shenjta. S'ka lidhej biologjia a kimia ketu.

Une kam lexuar shume mire, dhe kam rilexuar shume here. Tani, ketu thote qarte: po qe se baba apo nena jote nuk besojne, mos u jep dashuri. Kjo eshte thjesht nje gje e semure. Kjo eshte nje dreqeri e jo gje qe vjen nga Zoti. Si do qe ta lexojme? Cfare lexon pertej asaj qe shkruhet qarte aty?
skifteri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 18:46   #22
skifteri
V.I.P
 
Avatari i skifteri
 
Data e antarėsimit: Aug 2016
Vendndodhja: Canada
Posts: 685
Thanks: 903
Thanked 306 Times in 148 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
skifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Pėrgjigje e: Ēfarė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ganimet Shiko postimin
Ne Islam nuk ka dhune! po te lejohej dhuna siq e interpretoni,Muhamedit as domte ishte i obliguari i pare i ksaj teoria qe ju e interpretoni .udhzimi nuk porosit urrejtje por porosit distancim nga prindrit ,deri sa ata besojn ne nji Zot te vetem ,All-llahun.

Vete praktikat per rastet si kjo na jon te njohura nga jeta e besimtarve qe me qindra jon sjellur nga vet Profeti as dhe nga shoket e tije-sehabet.
Oj Ganimete, lene Muhametin, nje cope pedofil qe sngopej duke u martu me gra andej ketej, e gjoja e paska cu Zoti si profet! Rrena e pallavra, dhe krejt prej djallit! Shnedet.
skifteri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 18:55   #23
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 9,961
Thanks: 23
Thanked 2,921 Times in 1,809 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 192
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Ēfarė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Ku

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga skifteri Shiko postimin
Viking, ketu kemi te bejem me ceshtje fetare, me shkrime te shenjta apo te ashtu-quatjtura te shenjta. S'ka lidhej biologjia a kimia ketu.

Une kam lexuar shume mire, dhe kam rilexuar shume here. Tani, ketu thote qarte: po qe se baba apo nena jote nuk besojne, mos u jep dashuri. Kjo eshte thjesht nje gje e semure. Kjo eshte nje dreqeri e jo gje qe vjen nga Zoti. Si do qe ta lexojme? Cfare lexon pertej asaj qe shkruhet qarte aty?
Cdo gje ka lidhje o Skifter me leximin nuk mund te flasesh per mire apo per keq per dicka qe nuk e njef nuk e praktikon thjesht e paragjykon perciptazi perse solli dikush nje shkrim te tille.

Po e sjell edhe nje here fjalet e Kuranit
Jo me kot Fjalet e para te zbrituta te Kuranit jane:
Lexo, Lexo , Lexo

O ju qė besuat, mos u ofroni miqėsi (dashuri) prindėrve tuaj, as vėllezėrve tuaj, nėse ata vlerėsojnė mosbesimin kundėr besimit. E kush prej jush miqėsohet me ta, ata janė mizorė.

O ju qe besuat dmth ti qe u bere besimtar i Islamit mos ju ofro mbeshtetje mos i aprovo fjalet e tyre NĖSE NĖSE NĖSE ata vlersojnė
Mosbesimin ndaj Besimit dmth te thone ska zot te mos respektojn ate qe ti praktikon. Kush prej jush miqesohet a mund te miqsohet njeriu me baben nenen motren pra ktu kemi te bejm me nje sinonim i cili eshte pajtohet apo bejet nje mendje me ta dmth ne kte raste mohon existencen e Zotit , Ata jane mizorė ????? Jane njerez te keqinj njerez pa drejtim pa respekt per veten.
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 19:03   #24
Dulcis in Fundo
echoes
 
Avatari i Dulcis in Fundo
 
Data e antarėsimit: Jun 2014
Posts: 4,728
Thanks: 740
Thanked 794 Times in 564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
Dulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

"Nėse nuk je me mua, atėherė je kundėr meje.
Mbase nuk do tė tė bėj keq, po edhe nuk do tė tė uroj tė mirėn..e nėse Allahu mė udhėzon tė tė ndėshkoj, atėherė do e bėj sepse e meriton. Kush rri me kafirėt ėshtė kafir. Qofsh ti edhe vėllai im."

Kėshtu.
Dulcis in Fundo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 19:13   #25
skifteri
V.I.P
 
Avatari i skifteri
 
Data e antarėsimit: Aug 2016
Vendndodhja: Canada
Posts: 685
Thanks: 903
Thanked 306 Times in 148 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
skifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Ēfarė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

Ore, sa here e ke lexu Kuranin ti apo ti tjetra? E ke studiuar? Nese jo, mos flisni pa ditur, dhe mos u perpiqni me interpretu. Ashte e qarte aty!

E dini historine e atij mbretit qe hante mutin e vet dhe dilte e u thonte njerezve: shikojeni e provojeni sa i shijshem eshte muti im?

Tani, jo muhamet a mahamut, por cfaredo zoti te jete qe te me mesoje te urrej nanen e baben, vellain e motren, une do t'i shpall lufte! Ate zot e marrte lumi, e ai zot nuk eshte vecse per ne gjiriz te nevojtores bashke me mesimet e veta.
Kaq.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga skifteri : 16-05-2018 nė 19:15
skifteri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 19:16   #26
Dulcis in Fundo
echoes
 
Avatari i Dulcis in Fundo
 
Data e antarėsimit: Jun 2014
Posts: 4,728
Thanks: 740
Thanked 794 Times in 564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
Dulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

O skifter para se tė marrėsh zjarr, me kė e ke?
Dulcis in Fundo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 19:21   #27
skifteri
V.I.P
 
Avatari i skifteri
 
Data e antarėsimit: Aug 2016
Vendndodhja: Canada
Posts: 685
Thanks: 903
Thanked 306 Times in 148 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
skifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Ēfarė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

S'e kam me njeri. Une i dua njerezit. I dua te gjithe. Jo se po e them per tu tregu burre i mire, por e kam me gjithe mend. Thjesht e kam me kedo qe kundershton dhe perpiqet me justifiku vargjet luftenxitese, vellavrasese, e urrejtjenxitese te kuranit. Nese qenkerka liber i Zotit, duhet te jete i perkryer e mesim i paqortueshem.
E dyta, Dulcis, une s'marr zjarr. Une po flas, por kur flas, flas me patos e me emocion, jo thate e me hile e dreqni!
skifteri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 19:23   #28
Dulcis in Fundo
echoes
 
Avatari i Dulcis in Fundo
 
Data e antarėsimit: Jun 2014
Posts: 4,728
Thanks: 740
Thanked 794 Times in 564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
Dulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

Titulli i temės ėshtė: ēfarė mendimi keni pėr..
Unė dhashė njė interpretim, por nuk shkruajta askund nėse isha dakort apo jo.
Pa hile.
Dulcis in Fundo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 19:41   #29
skifteri
V.I.P
 
Avatari i skifteri
 
Data e antarėsimit: Aug 2016
Vendndodhja: Canada
Posts: 685
Thanks: 903
Thanked 306 Times in 148 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
skifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Ēfarė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

Edhe une dhashe mendimin tim e nuk e interpretova. Dikush hyni duke justifiku ajetin. Pse? Kush qenka ai fare zoti qe paska fole ashtu e paska udhezu mos me dashte familjen e me u nda prej tyne? Ai s’ashte zot.
skifteri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 20:00   #30
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 9,961
Thanks: 23
Thanked 2,921 Times in 1,809 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 192
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Ēfarė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga skifteri Shiko postimin
Edhe une dhashe mendimin tim e nuk e interpretova. Dikush hyni duke justifiku ajetin. Pse? Kush qenka ai fare zoti qe paska fole ashtu e paska udhezu mos me dashte familjen e me u nda prej tyne? Ai s’ashte zot.
O ti Rrobo mos me trego ti mua dhe mendimin tat ti edhe hyra une e te justifikova!!!
Ishe ti qe me bone quote nese do te bosh Debat edhe te komentosh fol me baza nese do me lujt lojen e tipit te mire me mua jo,more vesh jepi gaz tjeter vend e mos me boj mua quote!!!

Ja ku e ke te bardhen ne te zeze ishe ti qe i dhe pergjigje postimit tim.
Une tu pergjigja me respekt po ju ta merrni respektin per dobesi.
Hajt shnet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga skifteri Shiko postimin
Ktheje e perdredhe si te duash, kjo eshte urrejte-nxitese. Nje qe sdo prindin e vet ashte nje cope pjelle e poshter, e kushdo qe meson mos me dashte prindin, a vellain, a motren, apo dhe kedo tjere njeri, ashte i lig, eshte dreq. Urrejtja dhe e liga vijne vetem nga dreqi i malllkuem. Perendia urdhnon e porosit vetem per me dashte. Dashunia mbulon nje shumice mekatesh.
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Viking : 16-05-2018 nė 20:02
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 20:09   #31
skifteri
V.I.P
 
Avatari i skifteri
 
Data e antarėsimit: Aug 2016
Vendndodhja: Canada
Posts: 685
Thanks: 903
Thanked 306 Times in 148 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
skifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Pėrgjigje e: Re: Ēfarė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
O ti Rrobo mos me trego ti mua dhe mendimin tat ti edhe hyra une e te justifikova!!!
Ishe ti qe me bone quote nese do te bosh Debat edhe te komentosh fol me baza nese do me lujt lojen e tipit te mire me mua jo,more vesh jepi gaz tjeter vend e mos me boj mua quote!!!

Ja ku e ke te bardhen ne te zeze ishe ti qe i dhe pergjigje postimit tim.
Une tu pergjigja me respekt po ju ta merrni respektin per dobesi.
Hajt shnet
O daje, nuk ka gja personale ketu as me ty as me te tjere. Ti mos kerce pa lidhje se ste thashe gje. Se bera citim te asaj qe shkrove, une hjesht iu pergjigja asaj. Nese sdo reagimet e te thereve, mos fol. Nese ke hy ku ka dhe te tjere dhe e di qe do te reagojne, atehere gjej force argumenti se nuk nuk frikesohet njeri se kercen ti, aq me pak une nga cka rhua ti!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga skifteri : 16-05-2018 nė 20:13
skifteri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 20:22   #32
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 9,961
Thanks: 23
Thanked 2,921 Times in 1,809 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 192
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

Ik ere pall ti me gjithe forcen e argumentit po te them mos me caj shume derrasat mos me cito mo kaq pike.
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 20:25   #33
skifteri
V.I.P
 
Avatari i skifteri
 
Data e antarėsimit: Aug 2016
Vendndodhja: Canada
Posts: 685
Thanks: 903
Thanked 306 Times in 148 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
skifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Ēfarė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

Ore idiot, ste fyu njeri, por ti po e tepron!
Mbylle me kaq e mos e zgjat me se s’paska vlere fsre. Shendet e te mire.
skifteri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 20:29   #34
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 9,961
Thanks: 23
Thanked 2,921 Times in 1,809 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 192
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

Te pickoj ndonje gje andej qe tu duk si lavderim?
Ta bona te qarte ca te mbjellesh do te korresh.
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 20:32   #35
skifteri
V.I.P
 
Avatari i skifteri
 
Data e antarėsimit: Aug 2016
Vendndodhja: Canada
Posts: 685
Thanks: 903
Thanked 306 Times in 148 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
skifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Ēfarė mendimi keni pėr kėtė ajet nė Kuran?

E kam me gjithe mend tani m bane me qeshe. E kur qesh, me ike zemerimi. Flas menjemend.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga skifteri : 16-05-2018 nė 20:38
skifteri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Tags
ajet, ateistėt, kurani, teistėt

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur