Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-03-2017, 17:37   #1
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 604
Thanks: 90
Thanked 310 Times in 206 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Cili ėshtė dallimi mes “Gnostik” dhe “Agnostik”?

Gnostik dhe agnostik janė dy terma tė kundėrt qė shfaqen nė kontekste fetare mes tė cilave njė dallim kyē mund tė theksohet. Kur flasim pėr fenė, ka besimtarė, si dhe jo-besimtarė me fuqi tė larta. Gjithashtu, ekziston njė kategori e tretė qė nuk beson nė ekzistencėn e Zotit, sepse nuk ka asnjė mėnyrė shkencore nė tė cilėn ai mund tė provohet.

Ēfarė ėshtė gnostik?

Gnostik ka lidhje me njohuritė shpirtėrore. Kjo fjalė buron nga greqishtja dhe tregon njohuri. Besohet se termi ėshtė pėrdorur mė parė nga shkrimtarėt e krishterė, pėr t’iu referuar dijes shpirtėrore. Kjo njohuri nuk ėshtė njė formė racionale, shkencore e njohurive, por dije, ose njė besim i fortė nė fuqinė hyjnore. Kėto forma njohurive shpirtėrore bien ndesh me njohuritė racionale, sepse ato nuk mund tė vėzhgohen, analizohen apo studiohen. Nėse njė person ende ka njė besim tė fortė nė Zot, nė njė fuqi mė tė lartė, dhe njohuri shpirtėrore, ky person mund tė konsiderohet njė gnostik.

Ēfarė ėshtė Agnostik?

Agnostik i referohet dikujt qė nuk ėshtė nė dijeni tė ekzistencės sė Zotit, ose dikush qė beson se ėshtė e pamundur tė dish ekzistencėn e Zotit. Kjo fjalė nuk duhet tė ngatėrrohet me ateizmin. Njė ateist refuzon ose e mohon direkt ekzistencėn e Zotit; njė agnostik nuk e refuzon plotėsisht ekzistencėn e Zotit. Ai thjesht mendon se nuk ka asnjė mėnyrė pėr tė ditur nėse Zoti ekziston, apo jo. Ndryshe nga besimi gnostik i fuqisė hyjnore, njė agnostik nuk arrin tė ketė plotėsisht besim nė njė fuqi hyjnore. Ai kėrkon dėshmi shkencore. Kjo ėshtė arsyeja pse njė agnostik mund tė konsiderohet si racional.

Termi u pagėzua prej Thomas H. Huxleyt. Ai besonte se dija ėshtė rezultat i fenomeneve materiale. Kėshtu qė, pėr tė krijuar njė fjalė tė kundėrt me fjalėn gnostik, ai shtoi parashtesėn “a” dhe krijoi fjalėn agnostik. Kjo vė theksin nė faktin qė gnostik dhe agnostik janė dy terma tė kundėrt.
/bota.al
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2017, 18:36   #2
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cili ėshtė dallimi mes “Gnostik” dhe “Agnostik”?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Aleandro Shiko postimin
Gnostik ka lidhje me njohuritė shpirtėrore. Kjo fjalė buron nga greqishtja dhe tregon njohuri.
Ka kuptimin njohuri, por nuk buron nga greqishtja, buron nga gjuha e lashtė evropiane.

gno - e ashtuquajtur greqishte (njė sallatė e sajuar gjuhėsh)
kno(w) - anglishte e sotme
njo(h) - shqip

Pra siē shihet, ėshtė e njėjta fjalė nė tri gjuhė tė ndryshme, tė cilėn e kanė ndryshuar dhe pėrshtatur sipas dėshirės.

.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2017, 18:45   #3
Khaleesi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: May 2014
Posts: 5,668
Thanks: 2,762
Thanked 2,576 Times in 1,622 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 131
Khaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cili ėshtė dallimi mes “Gnostik” dhe “Agnostik”?

Gnwsto (known, i njohur) eshye fjale e plot greqisht.
Agnwsto (unknown, i pa njohur) poashtu fjale greqisht.

Boll me politike.
Khaleesi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2017, 19:16   #4
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 604
Thanks: 90
Thanked 310 Times in 206 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cili ėshtė dallimi mes “Gnostik” dhe “Agnostik”?

Nuk eshte ky qellimi i temes, por bete shume mire qe dhate sqarime mbi origjinen e fjales.
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-03-2017, 02:10   #5
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,414
Thanks: 20
Thanked 752 Times in 482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Cili ėshtė dallimi mes “Gnostik” dhe “Agnostik”?

Agnosticizmi rrjedh dhe bazohet ne Gnoza,gnosticizmi.

Historikisht ... ne kohen kur paraqitet krishterimi (shek.I),autoritet fetare te asaj kohe tentojne ti pergjigjen pyetjes : si munde te arrihet deri te e Verteta (e Verteta me V te madhe,e verteta si ideal,sinonim i Perendise).
Ne kete tentim ndahen dy rryma - gnostiket dhe apologjetet.
Gnostiket kane egzistuar me pare ndersa apologjetet (apologet-mbrojtes) te besimit te ri,krishter u paraqiten me vone ne shek.II....sipas tyre nuk mjafton vetem Mendja e njeriut,racio,intelekti per ta njohur gjeren kryesore,primare qe ne ne menyre apstrakte e quajme Perendi,Zot...dmth,te gjithe ate qe e mbronin pikepamjen qe nuk eshte e mundur qe vetem permes mendjes se paster qe te njohim Perendine POR na duhet patjeter edhe Besimi (qe na eshte shpallur permes librave hyjnore) - u quajten apologjet.
Sipas tyre per te arritur ta njohesh Perendine,te Verteten apsolute duhet patjeter pikesepari Besimi ... besimi na jep urtesine ... dhe pas ketyre dy hapave perfundimisht arrijme deri te e Verteta,ta njohim Perendine.Pra,sipas tyre ta anashkalosh besimin eshte e pamundur qe te arrish deri te nje e vertete gjithperfshirese.

Ndersa Gnostiket mendojne qe edhe pa Besimin,munde te arrijme nje ideal te tille,madje besimi eshte i tepert ne kete rruge...vetem intelekti i njeriut mjafton qe te arrish nje ideal,te verteten apsolute,univerzale (per besimtaret e bindur Perendija,Hyji,Krijuesi,Allahu,Jezu Krishti,Jehova etc.)
Shih sa bukur shihet ketu dallimi mes teologjise dhe filozofise !

Si arrihet qe ta njohesh Perendine - gnostiket thone permes dijes,intelektit,njohjes...
Me vone Gnozes per arsye praktike i u shtua A dhe u be Agnosticizem...natyrisht ne kete spekter bindjesh gjinden edhe Teistet (besimtaret) edhe Teizmit ju shtua nje A dhe u quajt Ateizem (mosbesimtaret)...egzistojne edhe Deistet (nuk besoj qe egziston nje perendi e tille sic pershkruhet ne Kuran/Bibel dhe ta kete krijuar gjithcka,por duhet te kete nje intelegjence mbinatyrore),...ka edhe Ignosticizem,Panteizem dhe plot Izma tjera.
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-03-2017, 02:20   #6
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,065
Thanks: 1,854
Thanked 2,032 Times in 1,536 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 156
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cili ėshtė dallimi mes “Gnostik” dhe “Agnostik”?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Ka kuptimin njohuri, por nuk buron nga greqishtja, buron nga gjuha e lashtė evropiane.

gno - e ashtuquajtur greqishte (njė sallatė e sajuar gjuhėsh)
kno(w) - anglishte e sotme
njo(h) - shqip

Pra siē shihet, ėshtė e njėjta fjalė nė tri gjuhė tė ndryshme, tė cilėn e kanė ndryshuar dhe pėrshtatur sipas dėshirės.

.
ne anglisht k nuk shqiptohet
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-03-2017, 02:31   #7
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,414
Thanks: 20
Thanked 752 Times in 482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Cili ėshtė dallimi mes “Gnostik” dhe “Agnostik”?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Aleandro Shiko postimin
Njė ateist refuzon ose e mohon direkt ekzistencėn e Zotit;
Atesiti nuk beson qe zoti egziston,qendrimi i nje Ateisti eshte qendrim neutral ... ai nuk e mohon egzistencen e zotit.
Antiteistet e bindur Besojne qe zoti nuk egziston.Qendrimi i tyre eshte i kunderte me teistet (besimtaret).

Besimtari - zoti egziston.Jam i bindur.
Ateistet - nuk besoj qe zoti egziston,nuk ka deshmi.
Antiteistet - besoj qe zoti nuk egziston.Jam i bindur.
Agnostiket - e pamundur ta njohim zotin,neqoftese edhe nese egziston (pra duan te ulen ne dy karrige).

Shikuar nga nje logjik strikte formale,ateistet kane te drejte.
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-03-2017, 21:35   #8
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,028
Thanks: 15,585
Thanked 9,234 Times in 6,244 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cili ėshtė dallimi mes “Gnostik” dhe “Agnostik”?

Gnostik jane heretikerit e kishes qirokatolike.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-03-2017, 21:53   #9
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Cili ėshtė dallimi mes “Gnostik” dhe “Agnostik”?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Atesiti nuk beson qe zoti egziston,qendrimi i nje Ateisti eshte qendrim neutral ... ai nuk e mohon egzistencen e zotit.
Ateisti nuk eshte neutral. Ateisti nuk njeh dhe nuk e beson Zotin.
Si fjale ka mohusen a pra eshte kundra Zotit apo besimit ne Zot.
Po ta perkthejme ne shqip ateisti do quhej; kundrazot.
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-03-2017, 22:00   #10
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,028
Thanks: 15,585
Thanked 9,234 Times in 6,244 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cili ėshtė dallimi mes “Gnostik” dhe “Agnostik”?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kontinenti Shiko postimin
Ateisti nuk eshte neutral. Ateisti nuk njeh dhe nuk e beson Zotin.
Si fjale ka mohusen a pra eshte kundra Zotit apo besimit ne Zot.
Po ta perkthejme ne shqip ateisti do quhej; kundrazot.
Ateisti nuk ben foto ne miniatura.
ATEISTI solli te mirat materiale....ose ato kishat dhe gjamiat i nxorri BLLOF.Dhe djalli eshte ATEIST.Nuk ke shance ta mposhtesh ose ata MIZERJET ne qiell.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-03-2017, 22:11   #11
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Cili ėshtė dallimi mes “Gnostik” dhe “Agnostik”?

Sikur s'ka lidhje fare kjo qe the.
U perpoqa te qartesoj shkurtimisht fjalen ''ateist''
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-03-2017, 05:38   #12
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,414
Thanks: 20
Thanked 752 Times in 482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Cili ėshtė dallimi mes “Gnostik” dhe “Agnostik”?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kontinenti Shiko postimin
Ateisti nuk eshte neutral. Ateisti nuk njeh dhe nuk e beson Zotin.
Si fjale ka mohusen a pra eshte kundra Zotit apo besimit ne Zot.
Po ta perkthejme ne shqip ateisti do quhej; kundrazot.
Hajde keshtu ... Ateizmi/mosbesimi lind si reakcion ndaj Teizmit/besimit.
Besimtari thote "besoj qe egziston Zoti",pala tjeter kerkon argumentimin dhe te ofroj deshmi per thenien e tij...nga gjithe ajo qe ofron bashkebiseduesi (besimtari),pala tjeter (mosbesimtari) nuk i duket bindese,nuk sheh deshmi qofte te bazuara ne Kuran/Bibel,qofte argumete teologjike,filozofike per te pranuar nje qendrim te tille...dhe nga pamundesija e nje teisti ta deshmoj qendrimin e tij,lind Atesiti...pra nuk beson.
Ateizmi,pra eshte MOSBESIM qe zoti egziston,e jo BESIM qe zoti nuk egziston (ka dallim ne keto thenie)...Ateisti nuk eshte kunder Zotit e as e mohon ate,sepse nese nje Ateist plotesisht e hudh mundesine e egzistences se Zotit,ben gabim logjik sepse nuk ka deshmi qe te jete i bindur dhe te thote "Nuk egziston Zoti...".
Munde te dallojme dy lloje te Ateizmit ,ateizem i forte/antiteizem dhe ateizmi i bute...e ky i dyti eshte Ateizem i vertete.Ateizmi te themi i bute e le mundesine qe Zoti munde te egzistoje POR nuk sheh arsye qe te pranoje qe ai egziston.

A-ja te Ateizmi,nuk eshte Anti/kunder Zotit por vetem mohim i besimit ne Zotin ashtu sic na prezentojne te krishteret,muslimanet,hebrejet ndersa ndaj mundesise se egzistences se zotit eshte neutral,e le ate mundesi...shkurt:nje Ateist eshte ne pritje te deshmive per tu bindur,deri sa te ndodh kjo eshte mosbesues.

Perndryshe,sjelle definicionin tend se cka eshte Ateizmi.
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-03-2017, 13:53   #13
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 604
Thanks: 90
Thanked 310 Times in 206 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cili ėshtė dallimi mes “Gnostik” dhe “Agnostik”?

Per te kuptuar me mire ngostik dhe angostik, besoj qe duhet te kuptojme se cdo thote besim, ne rastin tone mbi besimin fetar.
Nje besimtar quhet keshtu sepse beson ne dicka qe ka zgjedhur te besoje per te vertete o per te drejte, pa e vene ne diskutim ate qe beson, pa nje analize o kritikč.
Tek te krishteret psh, nje e vertete mbinatyrore, Zeri i Zotit, Triniteti, Vergjiniteti i Maries para dhe pas lindjes, Rilindja e Krishtit, menyra e shpetimit etj etj, nuk jane objekt diskutimi se si e qysh. Ndryshe kjo quhet besim DOGME. Beso pa ditur e pa kerkuar hollsira.


Ndersa gnostik eshte levizje filozofike religjoze e esotorike mjaft komplekse, me nje perhapje te gjere qe nga shek II-IV. Megjithese kane nje lidhje kryesisht krishtere, bazat e tyre i kane edhe ne disa besime te tjera me te hershme para krishtere.
Ne fakt, ne ndryshim me dogmat e besimeve te tjera, keta bazohen ne "doktrina e shpetimit nepermjet njohurive". Nqs ne religjonet e tjera besojne qe shpirti shpetohet vetem nepermjet hirit te Zotit, gnostik besojne kete arritje vetem nepermjet njohurive supreme iluminate te vete njeriut, ne Toke dhe ne Univers. Njohuri te fituara nga vete njeriu gjate kerkimeve personale per te verteten. Pra gnostik jane njerez te ditur dhe njohuria e tyre i ben ata njerez te nje klase inteligjente e superiore.

Ne gniosticizen pershkruhen nje bashkim religjonesh antike, ku kryesisht baza ishte mesimi i njohurive me te cilen ishte e mundur te shkeputesh nga bota materjale e te perqafosh ate shpirterore.
Per ta arritur Hyjnine, gnostik duhet te arrije me pare njohurit qe perzien filozofine, metafiziken, kuriozitetin, kulturen, njohuri te sekreteve te historise se Universit.
Me nje fjale ne kundershtim me dogmen e besimeve te tjere, ku e verteta Universale duhet te arrihet vetem nepermjet besimit(dogmatik) dhe Hirit te Zotit, gniostik vihet ne kerkim nepermjet dijes-njohurive per te arritur ate grade shpirterore.

Ndersa Agnosticizmi eshte konceptimi qe ekzistenca Zotit eshte e pa mundur te provohet. Agnostiket jane me te ndergjeshem se ateistet qe e japin si konfermim mos-ekzistencen e Zotit edhe pse nuk ka nje prove per kete. Agnosticizmi thote se ekzistenca e Zotit nuk mund te provohet pikerisht per arsyen se nje gje e tille eshte empirikisht e pa mundur.
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-03-2017, 14:03   #14
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,028
Thanks: 15,585
Thanked 9,234 Times in 6,244 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cili ėshtė dallimi mes “Gnostik” dhe “Agnostik”?

Homo nocete ipsum -pyesni spiron e forumit per gnostik
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 28103854.jpg (20.2 KiloByte, 56 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-03-2017, 17:49   #15
Universal
Banned
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 596
Thanks: 7
Thanked 38 Times in 26 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Universal ėshtė nė rrugė tė mbarėUniversal ėshtė nė rrugė tė mbarėUniversal ėshtė nė rrugė tė mbarėUniversal ėshtė nė rrugė tė mbarėUniversal ėshtė nė rrugė tė mbarėUniversal ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Cili ėshtė dallimi mes “Gnostik” dhe “Agnostik”?

Personalisht mendoj se, te mundohesh te kethesh/konvertosh ke luajtur misionarin packa qe i mungon feja si atribut. Besoj, ne shoqerite perparimtare dhe te zhvilluara agnosticizmi/ateizmi lind vetevetiu si pasoje e zhvillimit kultoror te personalitetit (Pa keqkuptime per religjiozet)

Nuk e di, mund ta kem gabim ... por jam i sigurt se disa me heret e ca te tjere me vone fillojne te reflektojne mbi ate qe quhet e vjeter dhe jo efektive. Jam shume i bindur, qe risia si koncept vjen si pasoje e vete refleksit te brendshem per tu pershtatur me mire me trendin boteror, kjo me gjith te mirat e te keqijat qe bart me vete.

Sugjerimi im do qe te mos tentoje por ti lije te reflektojne vete duke u bere ti shembull i ketij avancimi, natyrisht per te mire!
Universal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-03-2017, 21:18   #16
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Cili ėshtė dallimi mes “Gnostik” dhe “Agnostik”?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Hajde keshtu ... Ateizmi/mosbesimi lind si reakcion ndaj Teizmit/besimit.
Besimtari thote "besoj qe egziston Zoti",pala tjeter kerkon argumentimin dhe te ofroj deshmi per thenien e tij...nga gjithe ajo qe ofron bashkebiseduesi (besimtari),pala tjeter (mosbesimtari) nuk i duket bindese,nuk sheh deshmi qofte te bazuara ne Kuran/Bibel,qofte argumete teologjike,filozofike per te pranuar nje qendrim te tille...dhe nga pamundesija e nje teisti ta deshmoj qendrimin e tij,lind Atesiti...pra nuk beson.
Ateizmi,pra eshte MOSBESIM qe zoti egziston,e jo BESIM qe zoti nuk egziston (ka dallim ne keto thenie)...Ateisti nuk eshte kunder Zotit e as e mohon ate,sepse nese nje Ateist plotesisht e hudh mundesine e egzistences se Zotit,ben gabim logjik sepse nuk ka deshmi qe te jete i bindur dhe te thote "Nuk egziston Zoti...".
Munde te dallojme dy lloje te Ateizmit ,ateizem i forte/antiteizem dhe ateizmi i bute...e ky i dyti eshte Ateizem i vertete.Ateizmi te themi i bute e le mundesine qe Zoti munde te egzistoje POR nuk sheh arsye qe te pranoje qe ai egziston.

A-ja te Ateizmi,nuk eshte Anti/kunder Zotit por vetem mohim i besimit ne Zotin ashtu sic na prezentojne te krishteret,muslimanet,hebrejet ndersa ndaj mundesise se egzistences se zotit eshte neutral,e le ate mundesi...shkurt:nje Ateist eshte ne pritje te deshmive per tu bindur,deri sa te ndodh kjo eshte mosbesues.

Perndryshe,sjelle definicionin tend se cka eshte Ateizmi.
Shiko...ateisti thjeshte nuk beson ne Zot...kaq!
Ateisti nuk le asnje mundesi qe te mendoje se Zoti mund te egzistoje.
Fare e thjeshte...ai nuk beson.
Ateistit i duket pa kuptim besimi ne Zot, e jo me te leje mundesine se Zoti edhe mund te egzistoje. Po qe se do e kete kete dyshim atehere i hiqet emri ateist. Po qe se do jete ne pritje, perseri i hiqet emri ateist.
Nje ateist kurre nuk eshte ne pritje te deshmive sepse eshte i bindur qe deshmi nuk ka.
Nga kush i pret keto deshmi ai?
Eshte thene dhe me lart qe fjalen e kan marre nga greqishtja ku theos = zot, a-ja ne kete rast eshte e kunderta, mohusja, ashtu sic kemi ne mohusen s dhe del vete kuptimi.
Me lart eshte permendur djalli. Ne kete rast kuptimi ndryshon sepse djalli nuk eshte ateist, por eshte armik. Ne, psh. kemi nje armik por nuk mohojme egzistencen e tij. Ndersa ateisti nuk eshte armik, thjeshte nuk bindet qe ka Zot, nuk pranon se ka Zot.
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-03-2017, 04:36   #17
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,414
Thanks: 20
Thanked 752 Times in 482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Cili ėshtė dallimi mes “Gnostik” dhe “Agnostik”?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kontinenti Shiko postimin
Shiko...ateisti thjeshte nuk beson ne Zot...kaq!
Ateisti nuk beson ne egzistencen e Zotit,sepse per egzistencen e nje entiteti te tille nuk sheh deshmi.
Citim:
Ateisti nuk le asnje mundesi qe te mendoje se Zoti mund te egzistoje.
Ky qendrim do te ishte i ndonje ateisti fundamentalist,qendrimi i tij qe eshte i bindur dhe nuk le mundesi per te egzistuar Zoti,nuk munde te mbrohet ne menyre racionale...njejte sic eshte qendrimi i nje besimtari qe ne menyre apsolute thote "zoti egziston" dhe nuk le asnje mundesi per mosegzistimin.
Nuk ka deshmi as per egzistencen e zotit,e as deshmi per mosegzistencen e zotit !
Perndryshe nese nje ateist do te merrte nje qendrim te tille si do ta arsyetonte ate,...ai na qenka i bindur 100% qe zoti nuk egziston - si do ta deshmoj,argumentoj MOSEGZISTENCEN...mosegzistenca nuk munde te deshmohet,...
Citim:
Fare e thjeshte...ai nuk beson.
Si ka arrdhur deri te ky mosbesim ?
Ka menduar per gjera te tilla dhe ka nxjerrur ndonje perfundim,apo ashtu i ka rene nga qielli.
Citim:
Ateistit i duket pa kuptim besimi ne Zot, e jo me te leje mundesine se Zoti edhe mund te egzistoje. Po qe se do e kete kete dyshim atehere i hiqet emri ateist. Po qe se do jete ne pritje, perseri i hiqet emri ateist.
Nje ateist kurre nuk eshte ne pritje te deshmive sepse eshte i bindur qe deshmi nuk ka.
Nuk egziston gjersa nuk deshmohet e kunderta.Kjo eshte pozita e nje ateisti....sa i perket asaj qe lihen te gjitha mundesite e hapura,mendoj qe cdo ateist i cili di per cka flet do te thote "nese me ofron deshmi do ta pranoj qendrimin tend".
Problemi eshte qe premisa 'zoti egziston" eshte e paverifikueshme....por mos harro as e kunderta nuk eshte e verifikueshme.
Citim:
Nga kush i pret keto deshmi ai?
Nga ata qe thone dic pozitive,afirmative...barra e deshmive bie mbi besimtaret.
Kur thua dic pozitive,qe egziston - logjike eshte qe pala tjeter te te kerkoj te ofrosh deshmi.

p.s/te shkrova duhesh ta definosh ateizmin qe te dihet per cka flasim.
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-03-2017, 09:24   #18
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 604
Thanks: 90
Thanked 310 Times in 206 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cili ėshtė dallimi mes “Gnostik” dhe “Agnostik”?

Pitagora: "Zoti ekziston, dhe eshte matematikant"

Pitagorjanet modern: "Zoti nuk eshte matematikant, por matematika eshte Zot"

Galileo:"Matematika eshte alfabeti me te cilin Zoti ka shkruar Universin".
Dhe akoma: "natyra eshte libri i shkruar ne gjuhen matematike"

Platone: "Zoti gjeometrizon gjithmone"

Giovanni Keplero, astronom, astrolog, matematikant e teolog:
"Gjeometria paraprin origjinen e gjerave, eshte e bashke-perjetshme ne mendjen e Perendise, eshte vete Perendia. Gjeometria i ka dhene Perendise prototipin e krijimit dhe ishte futur ne te njejten kohe ne njeri, ne shembelltiren e Perendise" (ketu kemi te bejme me Trinitetin)

Carl Sagan, shkencetar, astronom, astrofizik, astrokimik, nder me me fame ne shek.19:
"Se per Zot do kuptojme nje seri ligjesh fizike qe qeverisin Universin, atehere pa dyshim qe Zoti ekziston. Por nuk ka asnje sens qe keta ligje te gravitacionit Universal te kene nevoje per lutje"

-Si do ti klasifikonit ju autoret e ketyre thenjeve siper ne lidhje me temen. Ngostik, agnostik, ateist, apo besimtar? Pasi asnje nuk e mohon ekzistencen, por secili ne menyren e vet.
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-03-2017, 18:31   #19
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Cili ėshtė dallimi mes “Gnostik” dhe “Agnostik”?

Semiku, po flasim per te njejtat gjera.
Se nga i vjen nje ateisti mosbesimi, kjo eshte ceshtje tjeter, ne flasim per prezenten, pra ne qoftese do kishim nje ateist perballe, ai thjeshte do na thote; une nuk besoj ne Zot.
Por, a do fakte ai apo jo, perseri kjo eshte ceshtje tjeter. Une kte nuk e di.
Neve e kishim te gjithe tek fjala ''atesit'' dhe jo tek analiza e nje personi ateist, apo jo?
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-03-2017, 20:39   #20
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Cili ėshtė dallimi mes “Gnostik” dhe “Agnostik”?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Aleandro Shiko postimin
Pitagora: "Zoti ekziston, dhe eshte matematikant"

Pitagorjanet modern: "Zoti nuk eshte matematikant, por matematika eshte Zot"

Galileo:"Matematika eshte alfabeti me te cilin Zoti ka shkruar Universin".
Dhe akoma: "natyra eshte libri i shkruar ne gjuhen matematike"

Platone: "Zoti gjeometrizon gjithmone"

Giovanni Keplero, astronom, astrolog, matematikant e teolog:
"Gjeometria paraprin origjinen e gjerave, eshte e bashke-perjetshme ne mendjen e Perendise, eshte vete Perendia. Gjeometria i ka dhene Perendise prototipin e krijimit dhe ishte futur ne te njejten kohe ne njeri, ne shembelltiren e Perendise" (ketu kemi te bejme me Trinitetin)

Carl Sagan, shkencetar, astronom, astrofizik, astrokimik, nder me me fame ne shek.19:
"Se per Zot do kuptojme nje seri ligjesh fizike qe qeverisin Universin, atehere pa dyshim qe Zoti ekziston. Por nuk ka asnje sens qe keta ligje te gravitacionit Universal te kene nevoje per lutje"

-Si do ti klasifikonit ju autoret e ketyre thenjeve siper ne lidhje me temen. Ngostik, agnostik, ateist, apo besimtar? Pasi asnje nuk e mohon ekzistencen, por secili ne menyren e vet.
Secili, besimtar sipas menyres se tij.
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur