Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-06-2017, 20:02   #1
Scion
Enraged
 
Avatari i Scion
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 239
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
Scion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėm
Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Sipas zyrtareve Turq, Teoria e Evolucionit eshte kontroverse dhe si e tille do hiqet nga kurrikulat e lendes se Biologjise ne shkollat fillore.

Nuk perfundon ketu, nje sere mesimes qe promovonin qasjen sekulare perfshi ketu edhe Ataturkun do te zvoglohen ne raport pasi sipas ketyre kane natyre percarese.

http://www.telegraph.co.uk/news/2017...medium=twitter
Scion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2017, 20:31   #2
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 23,685
Thanks: 5,848
Thanked 6,233 Times in 3,103 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 267
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

E me c'fare do ti zevendesojne ? me Ate te Allahut loool

Kaq e paten Turqt.
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2017, 20:39   #3
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 4,033
Thanks: 329
Thanked 337 Times in 239 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

A do ta kishim menduar mė parė qė bota do tė shkonte njė shekull e gjysėm mbrapa...
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2017, 20:56   #4
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,028
Thanks: 15,585
Thanked 9,234 Times in 6,244 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edvin83 Shiko postimin
A do ta kishim menduar mė parė qė bota do tė shkonte njė shekull e gjysėm mbrapa...
Ndryshimet ne programin mesimor,do publikohen javen e ardheshme,pasiqe te kete perfunduar ramazani!
Tashti...
Kerkohet ndihma nga arrnautet e forumit....natyrisht nuk do ndihen.
PIS MILET.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2017, 21:08   #5
jarigas
Vete zot, vete shkop
 
Avatari i jarigas
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Napoli,Italy
Posts: 509
Thanks: 96
Thanked 13 Times in 11 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
jarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edvin83 Shiko postimin
A do ta kishim menduar mė parė qė bota do tė shkonte njė shekull e gjysėm mbrapa...
Jo mer jahu tina....me Islam shkohet vetem perpara...drejt mesjetes!
jarigas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2017, 21:37   #6
Socio
Vetevendosje
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,836
Thanks: 7,698
Thanked 6,474 Times in 2,725 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Darvinizmi ka deshtuar qe moti !
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2017, 21:46   #7
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 11,689
Thanks: 169
Thanked 1,302 Times in 972 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 129
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Edhe nje pjese e madhe e akademikeve serbe ne bashkepunim me klerin serb kane hedhur idene dhe kane kerkuar qe teoria e evolucionit te hiqet nga programet e shkollave.

Tani po te besh nje lidhje te thjeshte kupton se fete sado me fytyra te ndryshme te gjitha njelloj jane.
Nga to buron injorance dominim dhe kontroll total te popullit.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2017, 21:50   #8
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,028
Thanks: 15,585
Thanked 9,234 Times in 6,244 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Skenderbeu KOMPLET faren e POSHTER qe nderruan FE, duhet ti VARTE ne maje te PEMEVE.
Edepsez AMANAKOI GABEL.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2017, 21:53   #9
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,028
Thanks: 15,585
Thanked 9,234 Times in 6,244 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Te VETMIN dijetar qe kan pas pasur turkoshaket ishte PERS apo ARIAN i VJETER.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2017, 22:05   #10
nghi ngo
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 2,026
Thanks: 1,720
Thanked 727 Times in 526 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
nghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Sa shkon e me keq po behet, per te ardh keq
nghi ngo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2017, 02:52   #11
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,414
Thanks: 20
Thanked 752 Times in 482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Rrjedhoje normale e gjerave ne Turqine e Erdoganit.
Le ta heqin krejt biologjine,le te mesojne si gurezohet shejtani.
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2017, 03:01   #12
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Le ta heqin krejt biologjine,le te mesojne si gurezohet shejtani.
E forte kjo.
Turqia po iken per lesh. Kshu eshte kur njeri behet kompetent per cdo fushe.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2017, 04:20   #13
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,414
Thanks: 20
Thanked 752 Times in 482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Turqia po iken per lesh. Kshu eshte kur njeri behet kompetent per cdo fushe.
E lexove artikullin anglisht,zyrtari koketrashe i Erdoganit thote per teorine e evulucionit qe eshte e demshme per femijet,kontradiktore dhe kunderintuites.
Qenka kunderintuites t.evulucionit,.... atehere te behen parimor dhe te heqin nga fizika edhe teorine e relativitetit (edhe ajo eshte kunder cdo intuite te njeriut),te heqet edhe ajo qe mesohet per driten qe eshte ne te njejten kohe edhe vale edhe grimce (kjo jo qe eshte kunder intuites por eshte edhe kunder cdo logjike te njeriut,ne te njejten kohe drita edhe vale edhe grimce...).

Vetem mos te cohen ne kembe ushtaret e Erdoganit ne trojet tona,te fillojne me ndonje peticion " Nenshkruaj edhe ti,duam jashte shkollave Darwinin"
Argumenti : ik mara,njeriu paska prejarrdhjen prej majmunit.Nqs ti ke ardhur prej majmunit,mua me ka krijuar zoti prej balte...un jam baltor,prej lloci
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-06-2017, 07:46   #14
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 4,033
Thanks: 329
Thanked 337 Times in 239 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
E lexove artikullin anglisht,zyrtari koketrashe i Erdoganit thote per teorine e evulucionit qe eshte e demshme per femijet,kontradiktore dhe kunderintuites.
Qenka kunderintuites t.evulucionit,.... atehere te behen parimor dhe te heqin nga fizika edhe teorine e relativitetit (edhe ajo eshte kunder cdo intuite te njeriut),te heqet edhe ajo qe mesohet per driten qe eshte ne te njejten kohe edhe vale edhe grimce (kjo jo qe eshte kunder intuites por eshte edhe kunder cdo logjike te njeriut,ne te njejten kohe drita edhe vale edhe grimce...).

Vetem mos te cohen ne kembe ushtaret e Erdoganit ne trojet tona,te fillojne me ndonje peticion " Nenshkruaj edhe ti,duam jashte shkollave Darwinin"
Argumenti : ik mara,njeriu paska prejarrdhjen prej majmunit.Nqs ti ke ardhur prej majmunit,mua me ka krijuar zoti prej balte...un jam baltor,prej lloci
Nė fakt njeriu nuk e ka prejardhjen prej majmunit, majmunėt dhe primatėt janė tė ndryshėm nė rradhė tė parė, dhe sė dyti edhe vetė primatėt e njeriu janė tė ndryshėm. Njerėzit rrjedhin nga evolucioni i primatėve hominidė, me paraardhės tė pėrbashkėt me primatėt e tjerė, por kjo nuk do tė thotė qė ne rrjedhim nga gorilla p.sh. Tė dy kemi evoluar nė mėnyrė tė ndryshme nga njėri-tjetri.
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-06-2017, 07:48   #15
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 4,033
Thanks: 329
Thanked 337 Times in 239 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Sot pėr ditė bajrami po e shoh qė nuk do tė jetė e largėt dita kur tė kėrkohet kjo gjė dhe nė trojet tona. Duhet t'ua shtypim kokėn sa nuk janė organizuar nė vėllazėri si nė Egjipt e Siri.
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-06-2017, 08:48   #16
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Darvinizmi ka deshtuar qe moti !
edhe astronomia ka deshtuar
fizika, po ashtu
ne fakt te gjitha shkencat jan kot
per budallin erdogan, vetem kurani esht shkenc e vertete


magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-06-2017, 08:57   #17
Socio
Vetevendosje
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,836
Thanks: 7,698
Thanked 6,474 Times in 2,725 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

@Invictus

Jo, jo nuk ishte ne ate aspekt. Ajo qe thashe eshte se Darvinizmi eshte shume kontraversial, dhe si teori nuk permbahet nga shume shkencetare boteror perendimor. Me shume ngre pyetje sesa ofron pergjigje. Dmth gjykohet nga vete shkenca e jo feja.
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-06-2017, 09:01   #18
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edvin83 Shiko postimin
Sot pėr ditė bajrami po e shoh qė nuk do tė jetė e largėt dita kur tė kėrkohet kjo gjė dhe nė trojet tona. Duhet t'ua shtypim kokėn sa nuk janė organizuar nė vėllazėri si nė Egjipt e Siri.
shpresoj mos ndodhin kurre ne shqiperi debil-lleqe erdoganesh, duke zhdukur shkencat nga shkolla. nese do ndodhe, do kerkoj menjehere heqjen e shtetesise shqiptare, per vete dhe familjen.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-06-2017, 09:24   #19
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

evolucioni human.


H. gautengensis
H. habilis
H. rudolfensis
H. floresiensis
H. ergaster
H. erectus
• H. e. georgicus
H. cepranensisH. antecessor
H. heidelbergensis
H. rhodesiensis
H. naledi
H. helmei
H. neanderthalensis
H. sapiens
• H. s. idaltu
• H. s. sapiens (early)
• H. s. sapiens (modern)

bibla, kurani te cilat jane plagjiatura te keqia nga mitet e lashta(epika e gilgameshit) me historine e eves dhe adamit kane deshtuar me kohe.

Adam and Eve are recasts of Enkidu and Shamhat from the Epic of Gilgamesh.
Genesis' stories had been borrowed from Babylonia and altered.

keto gjera nuk u thuhen neper kisha dhe as ne xhami, te krishtereve dhe muslimaneve. adami dhe eva e tyre jane fallco, kopje te keqia.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-06-2017, 09:29   #20
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

megjithate une kam nje verrejtje per darwinin dhe teorine e evolucionit, eshte prove qe evolucioni nuk funksionon

prova eshte.... homo arabicus dhe homo osmanicus nuk kan evoluar, kan ngecur stop ne vend
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur