Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 25-06-2017, 09:55   #21
nghi ngo
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 2,028
Thanks: 1,725
Thanked 728 Times in 527 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
nghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

nghi ngo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-06-2017, 12:09   #22
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,809
Thanks: 1,314
Thanked 2,194 Times in 1,226 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Kjo teme me kujtoi nje debat me tim bir kur sapo kishte fillu te merrnin njohurite e para ne dituri nature.... O ba e di ti qe ne e kemi prejardhjen nga majmuni.... majmun je vete i thashe.... nuk tallem tha e mesuam sot.. ... Bej nje prove i thashe... ē'meson ne oren e shkences thuaje ne oren e religjonit che anasjelltas.... te shohesh vete se c'do te ndodhe
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-06-2017, 12:53   #23
Socio
Vetevendosje
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,836
Thanks: 7,698
Thanked 6,474 Times in 2,725 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Jo, Edlin. Djalin ne shkolle e kane mesuar gabimisht. Evolucionistet nuk argumentojne se njeriu e ka prejardhjen nga majmuni por njeriu dhe majmuni origjinojne nga nje paraardhes i perbashket. Megjithate, kjo mbetet teori sepse ky paraardhes akoma nuk eshte gjetur. Prandaj edhe e quajne 'the missing link'. Metutje, edhe ne te gjeturat e paketa skeletore te qenieve as majmun e as njeri deri me sot nuk ka as evidence skeletore te transformimit gradual deri te njeriu modern, qe u desht te kishte me mijera e mijera te tilla. Sepse ky transformim nese ka ndodhur toka do duhej te ishte e mbushur me evidence nga mbetjet e shumta skeletore qe e deshmojne ate transformim gradual. Dmth deshmia e transformimit gradual mungon.
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-06-2017, 13:27   #24
Piktori
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 430
Thanks: 125
Thanked 116 Times in 94 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Piktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Nuk jam pėr heqjen nga shkolla tė teorisė se darwin edhe pse kam rezervat e mia kundėr teorisė sė tij. Nė tė njėjtin ēmim do thoja tė hiqet edhe mėsimi i fesė nė shkolla pasi edhe besimi fetar nuk ėshtė i argumentuar si teori.
Piktori nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-06-2017, 13:41   #25
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,809
Thanks: 1,314
Thanked 2,194 Times in 1,226 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Piktori Shiko postimin
Nuk jam pėr heqjen nga shkolla tė teorisė se darwin edhe pse kam rezervat e mia kundėr teorisė sė tij. Nė tė njėjtin ēmim do thoja tė hiqet edhe mėsimi i fesė nė shkolla pasi edhe besimi fetar nuk ėshtė i argumentuar si teori.
Po PRA.. . duke qene se mbeten ne kuadrin e teorive le t'i mesojne ne nje moshe me te pjekur... dhe pse duhen studiuar vetem keto dy teori?
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-06-2017, 14:01   #26
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,090
Thanks: 15,652
Thanked 9,268 Times in 6,270 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

nga HICI asgje nuk lind.Ma ka thone GJYSHI.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-06-2017, 15:20   #27
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,414
Thanks: 20
Thanked 752 Times in 482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Piktori Shiko postimin
Nuk jam pėr heqjen nga shkolla tė teorisė se darwin edhe pse kam rezervat e mia kundėr teorisė sė tij. Nė tė njėjtin ēmim do thoja tė hiqet edhe mėsimi i fesė nė shkolla pasi edhe besimi fetar nuk ėshtė i argumentuar si teori.
Ti qenka pak me doreshlire se Erdogani ...T. e evulucionit nuk do ta heqje te vetme nga shkolla,por se bashku me besimin fetare ! Te dyjat jashte shkolles ...arsyeja nuk jane te argumentuara si teori !!!
Teorija e evulucionit se pari eshte teori shkencore,madje njera nder teorite me te deshmuara ne shkence.Duhesh te dish metoden shkencore : zbulohet dicka,vendosim hipotezen,hipotezen e testojme dhe nese ajo konfirmohet Kalon ne TEORI.Teorine qe e kemi hedhur shkencetaret e tjere e testojne pafundesisht,dhe nese nuk i qendron testimit/eksperimentit hidhet poshte - nuk eshte me teori.
Mbas Teorise vie LIGJI,cka ne rastin e evulucionit eshte e pamundur sepse duhet te kompletohet ne teresi Filogjeneza.
Cka dua te them ... nese prej shekullit 19. T. e evulucionit (apo e Darwinit si thua ti) i ka rezistuar te gjitha testimeve,eksperimenteve,vrojtimeve nga komuniteti shkencor...atehere ?
Apo do te na tregosh rezervat e tuaja ?
Teorija e evulucionit ka deshmi/fakte duke filluar prej fosileve deri te gjenetika.Madje per qendrueshmerine e saj mjafton vetem gjenetika.

Kjo ,qe besimi fetare duhet te argumentohet si teori - nuk ka kurrfar kuptimi.Besimi mundet disi te argumentohet me pseudoargumente,por asesi nuk eshte teori.
Dhe po...besimi fetare nuk ka vend ne shkolla sepse jemi shtet laik.Mos te behemi Avganistan.
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-06-2017, 15:22   #28
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,414
Thanks: 20
Thanked 752 Times in 482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
nga HICI asgje nuk lind.Ma ka thone GJYSHI.
Gabim ta ka thene gjyshi
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-06-2017, 15:45   #29
Piktori
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 430
Thanks: 125
Thanked 116 Times in 94 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Piktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Ti qenka pak me doreshlire se Erdogani ...T. e evulucionit nuk do ta heqje te vetme nga shkolla,por se bashku me besimin fetare ! Te dyjat jashte shkolles ...arsyeja nuk jane te argumentuara si teori !!!
Teorija e evulucionit se pari eshte teori shkencore,madje njera nder teorite me te deshmuara ne shkence.Duhesh te dish metoden shkencore : zbulohet dicka,vendosim hipotezen,hipotezen e testojme dhe nese ajo konfirmohet Kalon ne TEORI.Teorine qe e kemi hedhur shkencetaret e tjere e testojne pafundesisht,dhe nese nuk i qendron testimit/eksperimentit hidhet poshte - nuk eshte me teori.
Mbas Teorise vie LIGJI,cka ne rastin e evulucionit eshte e pamundur sepse duhet te kompletohet ne teresi Filogjeneza.
Cka dua te them ... nese prej shekullit 19. T. e evulucionit (apo e Darwinit si thua ti) i ka rezistuar te gjitha testimeve,eksperimenteve,vrojtimeve nga komuniteti shkencor...atehere ?
Apo do te na tregosh rezervat e tuaja ?
Teorija e evulucionit ka deshmi/fakte duke filluar prej fosileve deri te gjenetika.Madje per qendrueshmerine e saj mjafton vetem gjenetika.

Kjo ,qe besimi fetare duhet te argumentohet si teori - nuk ka kurrfar kuptimi.Besimi mundet disi te argumentohet me pseudoargumente,por asesi nuk eshte teori.
Dhe po...besimi fetare nuk ka vend ne shkolla sepse jemi shtet laik.Mos te behemi Avganistan.
Patjetėr qė do shpreh dhe rezervat e mia pėrsa i pėrket teorisė se evolucionit.
Pėrsa i pėrket besimit, pėrderisa ai bėhet me argumente aspak shkencore mbetet nė nivelin teorik ose pėr tė tė bėre qefin metafizik.
Tė besosh do tė thotė tė jesh i bindur pėr diēka. Sot pėr sot janė nja katėr teori besimi nė botė, pa hyre nė meritė se cila nga kėto ėshtė e vlefshme si besim, tė gjitha kėto teorizojnė vėrtetėsinė e tyre. Nga kjo them teori, pasi nuk flas pėr njė besim tė caktuar.

Pėrsa i pėrket evolucionit rezervat e mia nuk kanė tė bėjnė me mungesėn e ndonjė hallke nė zingjirin e evolucionit pasi nuk ndihem aspak i gabuar nė formulimin me tė mirė tė asaj teorie. Duke hequr fjalėn evolucion dhe zėvendėsuar me zhvillim ose ndryshim forme prej kushtesh tė caktuara.
Njeriu ka qėnė primitiv por jo majmun. Normal qė bėn pjesė tek specie e caktuar por ėshtė familje nė vete e jo me prejardhje majmuni.
Piktori nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-06-2017, 15:50   #30
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 5,423
Thanks: 152
Thanked 753 Times in 587 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 145
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Piktor ku e ke lexu ti qe teoria e evolucionit thot qe njeriu ka prejardhje nga majmuni?
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-06-2017, 15:52   #31
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,090
Thanks: 15,652
Thanked 9,268 Times in 6,270 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Gabim ta ka thene gjyshi
Me kujtohet nje BARCALET nga SHKODRA...
Po i dhe pordhes ngjyre me vrit.
Nuk kishte SHANCE teologjia.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-06-2017, 16:06   #32
Piktori
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 430
Thanks: 125
Thanked 116 Times in 94 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Piktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
Piktor ku e ke lexu ti qe teoria e evolucionit thot qe njeriu ka prejardhje nga majmuni?
Nė shkollė na mėsonin se njeriu ėshtė majmun i evoluar.
Ndėrsa unė i qėndroj teorisė sė njeriut tė zhvilluar.
Piktori nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-06-2017, 16:19   #33
Prishtinasi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 1,421
Thanks: 79
Thanked 329 Times in 228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
Prishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Ti qenka pak me doreshlire se Erdogani ...T. e evulucionit nuk do ta heqje te vetme nga shkolla,por se bashku me besimin fetare ! Te dyjat jashte shkolles ...arsyeja nuk jane te argumentuara si teori !!!
Teorija e evulucionit se pari eshte teori shkencore,madje njera nder teorite me te deshmuara ne shkence.Duhesh te dish metoden shkencore : zbulohet dicka,vendosim hipotezen,hipotezen e testojme dhe nese ajo konfirmohet Kalon ne TEORI.Teorine qe e kemi hedhur shkencetaret e tjere e testojne pafundesisht,dhe nese nuk i qendron testimit/eksperimentit hidhet poshte - nuk eshte me teori.
Mbas Teorise vie LIGJI,cka ne rastin e evulucionit eshte e pamundur sepse duhet te kompletohet ne teresi Filogjeneza.
Cka dua te them ... nese prej shekullit 19. T. e evulucionit (apo e Darwinit si thua ti) i ka rezistuar te gjitha testimeve,eksperimenteve,vrojtimeve nga komuniteti shkencor...atehere ?
Apo do te na tregosh rezervat e tuaja ?
Teorija e evulucionit ka deshmi/fakte duke filluar prej fosileve deri te gjenetika.Madje per qendrueshmerine e saj mjafton vetem gjenetika.

Kjo ,qe besimi fetare duhet te argumentohet si teori - nuk ka kurrfar kuptimi.Besimi mundet disi te argumentohet me pseudoargumente,por asesi nuk eshte teori.
Dhe po...besimi fetare nuk ka vend ne shkolla sepse jemi shtet laik.Mos te behemi Avganistan.
Semnik, u perqendrova ne ket pjesen e shkrimit tand qe e theksova me te zeze.

Deshmi (vertetim) e teorise se evolucionit nuk asht gjenetika.Nuk ka shanse!
Thelbi i gjeneve jan kater bazat : A,T,G,C.
Gjenet jan Program qe ne rastin e njeriut percaktojne gjatsine,ngjyren e flokve,syve,mencunine dhe tiparet tjera te njeriut.
Qysh u krijoka nji program aq i perkryem vetvetiu me evolucion ??!!

Kjo asht, si me e marre kompjuterin, me e nda ne pjese perbamse te elementeve kimike nga te cilat perbahet, me i lane elementet ne fjale pran njani tjetrit(edhepse ne natyre elementet ne fjale nuk jan gjith afer nani tjetrit) edhe me prite qe te bashkohen me evolucion, e nji dite t`i kemi te kombinueme bashk ne pamje e permbajtje te kompjuterit, me te gjitha funksionet qe i ka kompjuteri sod!
E paarritshme pra.

Qe Semnik edhe nji rast tjeter interesant.

Ne diell ndodh procesi i bashkimit te berthamave te hidrogjenit (fuzioni) qe jepin Heliumin,tue lirue energji te madhe,qe asht burim i jetes per ne e shum gjallesa tjera.
Ky proces ndodh vazhdimisht i kontrolluem (pa eksplodim dmth) prej qe egzistojne fakte te shkrueme nga njerzimi.Mundemi me thane,djelli nxen prej qe egziston njerzimi.

Ne anen tjeter, ka ma shum se 60 vjet qe punohet intenzivisht ne laboratoriume shkencore anemban botes dhe ende s`ka mujt kush me arrit fuzion te kontrolluem te berthamave te hidrogjenit,po vetem eksplodim (parimi i bombes hidrogjenore).
Prishtinasi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-06-2017, 16:21   #34
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,090
Thanks: 15,652
Thanked 9,268 Times in 6,270 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Ne MILIARDA sperma vetem NJERA krijon JETE.
EVOLUCION.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-06-2017, 22:51   #35
Scion
Enraged
 
Avatari i Scion
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 239
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
Scion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Jo, Edlin. Djalin ne shkolle e kane mesuar gabimisht. Evolucionistet nuk argumentojne se njeriu e ka prejardhjen nga majmuni por njeriu dhe majmuni origjinojne nga nje paraardhes i perbashket. Megjithate, kjo mbetet teori sepse ky paraardhes akoma nuk eshte gjetur. Prandaj edhe e quajne 'the missing link'. Metutje, edhe ne te gjeturat e paketa skeletore te qenieve as majmun e as njeri deri me sot nuk ka as evidence skeletore te transformimit gradual deri te njeriu modern, qe u desht te kishte me mijera e mijera te tilla. Sepse ky transformim nese ka ndodhur toka do duhej te ishte e mbushur me evidence nga mbetjet e shumta skeletore qe e deshmojne ate transformim gradual. Dmth deshmia e transformimit gradual mungon.
Pjeserisht e sakte, Socio.
"The missing link" eshte njesoj si ti kerkosh nje shkencetari te provoje nje negativ; eshte pak a shume termi "the intermediary specie" per cdo tranformim apo mutacion gjenetik. Shkencetaret moderne kesaj kerkese thjeshte i pegjigjen me nje buzeqeshje ironike per te mos fyer tjetrin.

Ne nje hapsire kohore miliona vjecare, praktikisht kerkohet te zhvarroset cdo 10 brezesh mes paraadhesit dhe pasardhesit. Se sa praktike eshte kjo, imagjinoni nje koleksion me miliarda skelete njerzor, nje mauzoleum bizarriteti thjeshte per te kenaqur tekat e shpifura te kreacionisteve. Thjeshte, qiqrra ne hell ... per te cilat nobody gives a <fuck>
Scion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-06-2017, 23:05   #36
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 11,719
Thanks: 170
Thanked 1,306 Times in 975 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 129
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Teoria e darvinit mund te mos jete e sakte apo ploteisht e sakte por asnje smundet te heqe nga tekset shkollore nje teori te nje rendesie te tille.
Vetem shkenca mund te heqe nje teori shkencore smund ta beje as politika dhe as feja.
Edhe teoria e big bangut eshte e pavertetuar, shume e kundershtojne japin mendime te ndryshme. Por eshte teoria me e qendrueshme dhe me e diskutueshme deri me tani per sa I takon momentit te krijimit.
Cuditerisht kete teori nuk e luan askush.
E vetmja arsye eshte se e para shkon kunder doktrinave injorante fetare ndersa e, dyta gjithsesi eshte gjithmone ne linje me krijimin sipas doktrinave fetare. Krijimi erdhi ne nje moment sipas besimeve te ndryshme. nese erdhi me.nje shpethim apo jo pak rendesi ka. Kjo se kundershton dot faktin se shperthimin e ka sjelle zoti dora vete.
Ndersa evolucioni sjell problem sepse nese njeriu erdhi nepermjet evolucionit I bie te mos kete ardhur ashtu si na mesohet nga doktrinat fetare. Ku ne nje moment te caktuar zoti vendosi dhe krijoi njeriun.
Njeriu erdhi I teri I beri direkt mbi toke e solli zoti vete. Cdo gje ndryshe duhet hequr nga qarkullimi.

Prite dhe pak dhe do fillojne ta quajne token qendrene botes.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-06-2017, 23:19   #37
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 23,779
Thanks: 5,908
Thanked 6,288 Times in 3,128 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 273
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Mundesisht ti ktheje ne erresire e ne analfabete... nuk na vjen keq per to, nder na bejne.
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-06-2017, 00:10   #38
atrevido
edamus bibamus gaudeamus
 
Avatari i atrevido
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 3,125
Thanks: 0
Thanked 606 Times in 346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
atrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Mire e kane bo. Lodhen kot, me ato s'ka funksionuar.
__________________
La vita č come il mare, non gliene frega un cazzo se non sai nuotare.
atrevido nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-07-2017, 22:43   #39
Vatra
Anėtar i ri
 
Avatari i Vatra
 
Data e antarėsimit: Jul 2017
Posts: 4
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Vatra ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Evulucioni nuk ka deshmi,mua me i aferte me eshte ID (dizajni intelegjent).
Deshmija ime per egzistencen e zotit eshte ADN.ADN eshte nje acid nukleik ne te cilen eshte futur apo permban nje Kod apo informate.Ky kod percakton formimin e aminoacideve,proteineve etj.
Meqenese asnjehere nuk e kemi pare qe ne natyre informata krijohet vetvetiu,perfundimi i vetem logjik na mbetet qe ADN Dikush e ka krijuar.E dime qe njerezit kane ADN ,eshte e qarte qe dikush na ka krijuar.
Vatra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2017, 18:24   #40
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,414
Thanks: 20
Thanked 752 Times in 482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Te thuhet qe Evulucioni nuk ka deshmi eshte qesharake.
Cka me kete dizajnuesin intelegjent,... ID - intelegent dizajn !!!
Nese hetojme diku dizajnin apo informaten prapa saj qendron nje entitet intelegjent qe e ka krijuar ate...kjo eshte ideja ?!
Nuk me duket bindese,e as shkencore.
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur