Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 28-03-2019, 10:38   #1
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Question Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten :)

Ajo qe ju quani Djalli jane bllokimet e shkaktuara nga traumat tuaja. Njerzit nuk e shohin Djallin kur ai ju shkakton probleme, por e imagjinojne kur skane asnje problem. Dhe problemet vine si pasoje e bllokimeve nga traumat. E keqia vjen nga vet njeriu dhe Djalli egziston vetem sepse ne i japim nje kuptim egzistences se tij duke e krijuar dhe duke i dhene pushtet mbi ne.

Ne Ungjinj Djalli pershkruhet si nje konsulent dhe si nje ndirmes i Jezusit biles dhe Jezusi akuzohet si perkrahes i Djallit dhe ai nuk e ka mohuar kurre. Jezusi dhe Djalli shkonin shume dakord me njeri tjetrin.


Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-03-2019, 10:39   #2
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Fjalor

Barka = Mendja = Uni i Vogel
Oqeani = Njeriu = Trupi i Madh
Anatomia = Mitologjia
Organ = Aktivitet i mendimit dhe vullnetit


1

Mendja e njeriut eshte si nje barke ne nje oqean. Por barka nuk mund te mbaje te gjithe oqeanin brenda keshtu qe dhe njeriu nuk mund te memorizoje cdo gje. Oqeani eshte vet njeriu. Diferenca eshte se oqeani nuk kujdeset per barkat qe lundrojne ne te, ndersa njeriu kujdeset per barken dhe e quan Mendje apo dhe Uni. Njeriu eshte vet oqeani ndaj nuk ka rendesi te kujtoje gje sepse i di te gjitha dhe kjo i mjafton.

2

Anatomia dhe Mitologjia jane e njejta gje. Njerzit pervec trupit fizik kane dhe nje trup shume te madh te cilin ne e njohim fale mitologjise dhe ky quhet Trupi i Madh edhe pse mendja jone e injoron. Mendja e njeriut eshte Uni i Vogel.

Trupi Fizik ka dy funksione :
Eshte nje organ i cili i mundeson Trupit te Madh te egzistoj ne toke dhe te jete ne kontakt me materien.
Trupi Fizik eshte nje fetus brenda barkut te Trupit te Madh dhe mitologjia ju meson dhe ju tregon se si do jeni kur te rriteni dhe si do reagoni kur te perdorni organet tuaja.

Me Organ kuptojme aktivitetin e mendimit dhe te vullnetit si psh Asimilimi, tretja, riprodhimi etj

3

Historia e Prometeut :
Prometeu nga natyra ishte rebel dhe kishte sfiduar Zeusin Zotin Suprem. Prometeu ishte kreativ dhe i deshte shume njerzit. Ndersa Zeusi kishte pushtetin dhe i shihte njerzit si qenje te uleta. Prometeu nisi tu mesonte njerezve te aplikonin shume dije si perpunimin e metaleve zjarin qe sherbente per ngrohje dhe gatim etj dhe kjo gje nisi ta irritoje Zeusin sepse njerzit po ngriheshin si nivel. Zeusi deshte ti zhdukte te gjithe njerezit dhe ti zevendesonte me nje rrace te re humanoidesh keshtu qe e denoi Prometeun perjetesisht te gozhdohej ne nje shkemb ku cdo dite nje shqiponje do ti shqyente melcine dhe kjo gje do te riperseritej deri ne pafundesi. Prometeun e shpetoj nena e tij e cila dinte sekretin hyjnor qe Zeusi mundej te zevendesohej nga nje Zot tjeter rival dhe kete sekret ja tha Prometeut. Zeusi i kapur ngushte per te mos humbur postin e tij ra ne marveshje me Prometeun i cili do ruante sekretin per te fituar lirine e tij por me pare duhej te zevendesohej me nje njeri tjeter qe do kryente denimin e tij. Vendin e Prometeut e zuri me deshire dijetari Centaur Kirone sepse ai ishte helmuar gjate kohes qe u jepte mesim njerezve dhe e priste vdekja keshtu qe dhe vdekja do te kishte kuptim per te. ( Centauri ishte gjysem kafshe dhe gjysem njeri i ngjashem me figuren e Djallit nga ku ka ardhur dhe pershkrimi vizual i Djallit )

Historia e Prometeut eshte e ngjashme me ate te Gjarprit ne kopshtin e Edenit.

Prometeu = Histori Greke = U dha njerezve Zjarin = Prometeu u denua nga Zeusi
Gjarpri = Histori Ebrehe = U dha njerezve Njohjen = Gjarpri u denua nga Zoti

Te dyja keto histori si Greke dhe Hebreje kane prejardhjen nga Egjipti dhe ne te dy rastet Zotat si Zeusi si YHWH nuk deshen qe njerezit te ngriheshin ne nivel me te larte. Nuk deshte qe njeriu te evolohet si qenje. Edhe kur njerzit ndertuan kullen e Babelit Zoti YHWH nuk deshte qe njerezit te ngriheshin larte ne nivel dhe jua prishi kullen duke i denuar njerzit te zvariteshin pertoke njesoj si gjarperi ne Eden.

4

Historite mitologjike e fusin njeriun brenda ne nje shpelle gjigande ku njeriu ngaqe nuk arin te shohe zvarritet neper muret e shpelles pa vene re qe ato mure perbehen nga gure te cmuar me vlera te pamenduara me pare.

Perse Zotat kane frike nga evolimi i njeriut ?
Njerzit kane frike nga evolimi. Njerzit kane frike se nese gjerat ndryshojne dhe ata rriten ne nivel do humbasin cdo gje qe kane materiale ne kete bote dhe ky mendim i tmerron. Njerzit duan qe Zoti te jete me lart se ta dhe te jete i pa ndryshueshem perjetesisht duke i sherbyer njeriut si pengese per te evoluar dhe per te ndryshuar. Mirepo njerzit evolojne dhe pa deshiren e tyre pasi gjerat ndryshojne dhe njerzit shpresojne qe Zoti do ti ndihmoje duke shtypur dhe duke vrare cdo njeri qe evolon mbi te tjeret.

Zoti ju pergjigjet dhe i ndihmon njerzit sepse ai eshte Zoti i kesaj bote materiale. Ne te kundert nese Zoti nuk do ti ndihmonte te hiqnin friken e tyre atehere kete Zot do ta zevendesonin me nje me te denje njesoj si tek sekreti i Prometeut.

Zoti ka bere nje pakt me njerzit : Ti do jesh Zoti yne vetem nese na garanton qe ne njerzit nuk do te ndryshojme apo te evolojme.

5

Evolimi dhe rritja e njeriut ne nivel eshte e njejta gje :
Rritja brenda Trupit te Madh dhe zbulimi i njohjeve kozmike.
Evolimi dhe zbulimi i kapaciteteve qe nuk i ka njohur me pare.

Evolimi apo rritja ju ben te ngriheni ne nivel dhe distanca midis njeriut dhe Zotit zvogelohet. Njerzit evolojne dhe shumfishohen duke i afruar me shume brezat e rinj me Zotin.

Zbulimet njerzore behen ne dy forma :
Zbulime te pavetedijshme ( Vjen nga impulsi i evolimit natyral te njeriut por qe njerzit shpesh here kane frike nga kjo force sepse eshte shume me e madhe se ta )
Zbulime te vetedijshme ( Vjen nga deshira e zbulimit dhe e kuriozitetit duke eksperimentuar njesoj si shkencetaret dhe mistiket qe studjojne boten )

Zbulimi i pavetedijshem eshte shume i rezikshem per Zotat ai rrezikon poziten e tyre, ky zbulim e ben njeriun te konkuroje vet Zotin. Zbulimi i vetedijshem zbehet me kalimin e kohes nuk ngjadh frike as te Zotat as tek njerzit ai eshte i manipulueshem dhe jo i besueshem.

6

Zbulimet e vetedijshme ndalojne se vepruari dhe zbehen sepse njerzit kane frike te ndryshojne dhe te shtojne fjale te reja ne fjalorin e zbulimeve te tyre shkencore ata mjaftohen me fjalet qe kane. Shpesh here shkencetaret mbas nje zbulimi gabojne duke mos toleruar nje zbulim te metejshem dhe mbrojne me fanatizem nje zbulim te tyrin edhe pse eshte i pjesshem duke e bere konfuz per masen e gjere. Njerzit duan te fitojne materiale nga zbulimi i tyre dhe nuk duan qe ai te shfaq konflikt me qenjen e civilizimit.

Shkencetaret nese e shikojne qe po evolojne ndalojne se zbuluari, ata duan te jene me inferior se Zoti keshtu qe e braktisin kete evolim njesoj si Centaur Kirone tek historia e Prometeut i cili ndihej i helmuar nga zbulimet e tij dhe pranoj te vdiste me deshire.

7

Zbulimet e pavetedijshme jane impulse qe vine drejteperdrejte nga qenje te pavdekshme si Prometeu Jezusi etj, jane qenje te pavdekshme sepse nuk harohen kurre dhe rilindin sa here kujtohen.

Por njerzit kane shume frike nga evolimi i vet njeriut dhe e detyrojne Zotin ti gozhdoje ata qe krijojne kete impuls njesoj si Prometeu dhe Jezusi.

Djalli eshte vete impulsi i evolucionit prandaj njerzit e kane frike. Njerzit kufirin e evolimit te njeriut si qenje e shikojne si Djalli.

Jezusi vdiq ne kryq i kryqezuar nga vet njerzit por u ringjall dhe evoloi duke u larguar larg ne qiell pa u kthyer me mbas ne toke. Ne toke mbeti kufiri i evulucionit ( Djalli ) kufi qe njerzit kane frike ta tejkalojne. Njerzit nga frika mendojne se Jezusi dhe Djalli jane dy ane te kunderta duke krijuar dualitet por ne fakt nuk e kuptojne qe Djalli eshte vetem nje pengese qe Jezusi e kaloj dhe eshte rradha e tyre ta kalojne dhe jo te frikesohen.

8

Ideja e se Keqes u be konfuze ne kohen e krishterimit kur te krishteret krijuan djallin si personifikim i te keqes per njeriun. Por djalli eshte e Keqia per Zotin qe rezikon te humbase vendin e vet dhe jo e njeriut. Njeriu ka frike te evoloje dhe sdo te humbase ato pak gjera qe ka duke e quajtur te keqe kufirin e ndryshimit e cila ne fakt nuk i shkakton asnje te keqe atij por vetem Zitit te tij sepse vet Njeriu behet Zot i vetes. Djalli ne formen qe njerzit e besojne nuk egziston ai eshte thjeshte kufiri e evolimit.

Evolucioni eshte frika e Zotave eshte frika e cdo regjimi e cdo pushteti. Njerzit nga frika e ndryshimit se mos humbasin gjithcka mendojne se jane nga ana e duhur nga ana e te drejteve dhe krijojne djallin duke i dhene fuqi mbinatyrore duke i atribuar atij cdo te keqe duke e bere armik per jete dhe atehere automatikisht ndihen ne anen e mire dhe komod ne perkrahjen e Zotit si shpetimtar nga iluzjoni i tyre.

Djalli eshte thjeshte nje figure imagjinare nje iluzion masiv i vete njerezve. Njerzit nuk e luftojne Djallin dhe as vete Zoti nuk e lufton ta mposhteapo ta eliminoje. Njerzit e mbajne Djallin e ushqejne me fuqi sepse ne te kundert iluzioni do te shperbehej dhe do te kuptonin qe ska asnje te keqe nga e cila Zoti duhet ti ruaje, sepse evolucioni apo ndryshimi nuk eshte humbje e gjerave materiale por eshte fitore ne fushen hyjnore gje qe Zotit nuk do ti pelqente.

Mbas cdo fjale fshihen thesare te medha. Te perfitosh nga keto thesare me pare duhet te kuptosh qe realiteti eshte shume i vogel. Dhe sa po ta kuptosh kete realitet duhet te futesh ne kete realitet dhe te maresh ate qe do si nje shperblim.
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-03-2019, 10:40   #3
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Trupi i Madh eshte perreth cdo njerit dhe njeriu eshte pika me e vogel ne kontakt me boten materiale. Dhe trupi i Madh mund te kuptohet vetem nepermjet mitologjise dhe rrefimeve mitike. Prometeu dhe Gjarpri i Edenit i perkasin shqises vizive njesoj si syte qe njohin dhe kuptojne imazhet. Shqisa e shikimit eshte nje shqise e holle qe te ben largpames te shohesh dhe te njohesh dhe te kuptosh.Sapo Prometeu evuloi ne nivel me te larte pikerisht Zoti e denoi qe nje shqiponje ti shqyeje melcine. Sepse Prometeu u be Melcia i Trupit te Madh prandaj dhe Zoti e denoi pikerisht aty. Ne trupin fizik melcia magazinon energji dhe pastron gjakun duke bere nje sere reaksionesh kimike. Pra melcia shikon, analizon, zbulon, kupton se me cfare duhet te ushqehet trupi juaj. Kete funksion ben dhe melcia ne Trupin e Madh magazinon, zbulon, deshifron, kupton dhe transformon substancat energjitike duke larguar energjite helmuese.

Me pare njerzit i vrisnin dhe i torturonin eretiket dhe dijetaret sepse ata kishin kuptuar dhe kishin analizuar boten ku jetonin duke rezikuar qe njeriu te evolonte gje qe binte ndesh me kerkesat e Zotit. Trupi i Madh nuk vuaj nga vrasja e njerezve te cilet duan te evolojne eshte i paprekshem edhe kur vrasjet behen ne emer te Zotit per ti demtuar melcine e tij. Trupi i madh vuan vetem nga trishtimi.

2

Trupi i Madh egziston. Ai egziston midis botes fizike dhe midis pafundesise se universit. Nuk jane njerzit ata qe mund te konceptojne Trupin e Madh por eshte trupi i madh qe koncepton boten njerezore. Trupi i Madh eshte ai qe brenda teje thote UNE por njeriu nuk e kupton dot se si ai e ben kete gje. Njeriu duhet te mesoje te mendoje qetesisht se nuk do ta kuptoje kurre Trupin e Madh dhe pikerisht atehere do kuptojne shume gjera per te. Njerzit gjithmone duhet te mesojne dhe te kuptojne pa ndaluar asnjehere sepse ne kohen qe do ndalojne me mendimin se i kuptuan te gjitha atehere do humbasin cdo aftesi mendore te te kuptuarit.

3

Ne lidhje me semundjet. Trupi i Madh eshte ai qe ju sheron kur ju jeni te semure. Kete sherim ju e quani Mrekulli. Te gjitha sherimet tuaja jane mrekulli atehere sepse neriu nuk eshte i afte te sherohet.

Njeriu semuret sepse Uni i Vogel eshte i vetedijshem qe trupi po semuret dhe e lejon me vetedije te ndodhe kjo gje per nje sere arsyesh te egzistences pra duhet miratimi i Unit te Vogel qe njeriu te semuret. Kur njeriu semuret ka vetem dy rruge :
Te pranoj qe eshte semure dhe te bashkejetoje me semundjen deri sa ajo ta vrase.
Te ndergjegjsohet qe nuk po e kupton Trupin e Madh dhe tja lej ketij te fundit ne dore ta zgjidhe situaten sepse Uni i Vogel nuk mundet.
Semundja sherohet nga forca me te medha se ju nepermjet mitologjise duke e lene Trupin e Madh te reagoje apo te veproje nepermjet jush. Trupi i Madh mezi pret te veproje nepermjet jush te kryej qellimin e vet ne kete bote materiale ndaj si gje te pare ai sheron trupin nga cdo semundje.

Njerzit mendojne se ilacet munden ti sherojne por kjo nuk eshte e vertete sepse po te ishte keshtu atehere cdo semundje do kishte ilacin specifik dhe njerzit ne te gjithe boten do sheroheshin sapo te pinin ate ilac por ne realitet shohim qe per te njejten semundje ka kyra te ndryshme ne vende te ndryshme dhe nuk ka sherime ka vetem kurime nga semundje kronike dhe vdekje ne mase te gjere sado qe qarkullojne mira ilace me permajtje kimike.

Trupi i Madh mund te sheroje te semuret duke ndryshuar Fatin apo Qellimin. Kur Trupi i Madh vendos te ndryshoje Fatin, Uni i Vogel e lejon ta kryej sepse e di qe Trupi i Madh ka fuqi te mbinatyrshme dhe mundet te ndryshoje gjithcka. Trupi i Madh ka energji te pashtershme, trupi fizik ka energji qe mund te konsumohen dhe te mbarojne keshtu qe duhet te ushqehet si nga materia dhe nga energjite kozmike. Nje nga menyrat me te mira te rikuperimit te energjive eshte rritja apo evolucioni brenda Trupit te Madh i cili jo vetem i fal trupit fizik energji te paster ne sasi shume te madhe dhe atehere trupi fizik ska me nevoje as te ushqehet me per tere jeten dhe te rezatoje energji per trupat e tjere te njerezve te tjere.

4

Shume njerez nuk e njohin Trupin e Madh dhe nuk i njohin fuqite e tij sepse kane frike te ndryshojne. Njerzit mendojne se eshte me mire te jene ashtu sic jane si te gjithe te tjeret pa u perpjekur te evolojne dhe te zbulojne fuqite e tyre. Vdesin ne vuajtje nga semundjet dhe nuk pranojne ne asnje menyre te bashkepunojne me Unin e Vogel dhe me Trupin e Madh per nje evolim mbi boten materiale me friken se do jene te ndryshem dhe mund te humbasin gjithcka qe nga jeta sociale deri te ajo materiale por ne fakt nuk e kuptojne qe nuk humbasin por fitojne shtese.

Mitologjia i ndihmon shume njerzit ne kete aspekt duke ju dhene dije dhe mundesi per te kuptuar menyren se si te evolojne. Se si te zhvillojne Melcine Superiore te Unit te Madh se si te shkeputen nga pengesat materiale dhe te synojne ngritjen e njeriut ne nivel me perendite.

Historia e Zoteris antik te Portave
Zoteria antik i Postave ka qene nje paraardhes i Gjarprit te Edenit apo nje paraardhes i vet Djallit. Zoteria i Portave ishte nje njeri i pavdekshem qe donte te behej Zoti Suprem. Mirepo i duheshin njerez dhe nje popull qe ai te behej Zot sepse pa njerez askush nuk mund te shpallet Zot. Zoteria i Portave kishte nje plan : Te riste nivelin e evolucionit te njerezve duke e cuar ate afer perendive. Keshtu qe nisi tu mesonte njerezve qe bota e perendive mund tu perkiste dhe atyre nese do kuptoheshin me njeri tjetrin qe do mesonin te ndihmonin dhe te perkrahnin njeri tjetrin ne kete rritje. Zoteria i portave kishte nje plan shume te detajuar te rritjes se nivelit evolutiv te njerezve dhe mendonte se kjo ishte nje sipermarje e denje per tu bere nje Zot Suprem. Ai mendonte se njerzit do ta cmonin punen e tij dhe do ja shperblenin mundimin duke e shpallur Zot Suprem meqe ai po i ndihmonte qe ata te rriteshin ne nivel afer perendive. Por nese Njerzit do riteshin ne nivel njesoj me nivelin e Zotave atehere ky nivel nuk do tu perkiste me Zotave por njerezve dhe ai duhej vet te ngjitej ne nje nivel edhe me te larte se njerzit. Mirpo kishte nje problem Zoteria i portave ishte nje i Mencur i Lire ( Zotat nuk jane as te Lire dhe as te Mencur ). Po te mos kesh lirine nuk mund te jesh nje njeri i mencur, dituria nuk eshte mencuri dhe ai qe zoteron mencurine ka lirine, ai qe ka humbur lirine nuk eshte i mencur sepse kjo mencuri do i jepte liri. Zoteria i Portave e dinte kete gje dhe u mundua ta fshihte mirepo njerezit jane shume te afte te njohin ndjenjat dhe e kuptuan qe ai po fshihte dicka ne zemer qe po fshihte ate pasiguri qe mencuria te fal lirine dhe Zot te lire nuk ka. Njerzit e refuzuan Zoterine e Portave e refuzuan ta ndiqnin ne planin e tij. Njerzit e quajten ate nje prishes te rendit publik dhe nje manipulator sepse po fshihte ndjenjat e tij ne lidhje me lirine dhe mencurine. Per tu hakmare njerzit jo qe nuk e shpallen Zot por e shpallen Anti-Zot ne menyre qe Zoteria i Portave te vuante.

Pra nje Anti-Zot do te kuptonte nje Djall ne ditet e sotme. Njerzit mendojne se cdo qenje e mundur si ne beteja intelektuale si ne luftra eshte i keqi shkaktari i vuajtjeve dhe se cdo fitimtar eshte i denje te udheheqe. E njejta gje mund ti ndodhte dhe Jezusit po te ishte ne nje kohe tjeter por shpetoj per fat sado qe e akuzuan se si nje njeri pretendonte te behej Perendi e tallen dhe e poshteruan duke mos e mare per baze fjalet e tij. Jezusi ju kundervu sistemit duke prishur rendin publik dhe per kete u denua dhe u poshterua por duke mos u mare seriozisht dhe duke u perkrahur nga Pilati qe ishte nje njeri i mencur nuk u shpall Anti-Zot dhe mbi te nuk u vune fajet e gjithe botes.

5

Historia e Zoterise sei Portave eshte vjen nga nje popull me antik se ai Egjiptian i cili sot nuk njihet por ndikimi i tij eshte tek historia e Gjarprit ne Eden. Zoteria i Portave u mposht nga ndjenjat e tij shkateroj tere karrieren sepse nuk mundi te zoteronte ndjenjat. Pokeshtu dhe Centauri Kirone vuante nga ndjenjat dhe nuk mund ti tejkalonte.

Liria - Mencuria - Ndjenjat

Liria, Mencuria dhe Ndjenjat jane tre pikat nga te cilat njerzit si puna e Zoterise se Portave Centaurit Kirone kane frike se mos i humbasin nese evolojne duke ju afruar nivelit te perendive dhe duke u bere vet Zoter. ( Ky ishte mendimi i njerezve shume here me te ngritur se ne qe synonin shtresen e perendive )

Njerzit e thjeshte sot kane me shume frikera se ato ato te treja qe u permenden me larte per te mos thene qe as nuk ju interesojne fare ato tre pika. Njerzit sot nga frika jane mbyllur ne nje dhome te erret dhe ndjejne frike dhe nga erresira e dhomes ku vet jane mbyllur. Sot njerzit nuk kane frike as nga Djalli me brire. Njerzit sot kane frike nga cdo gje qe eshte “Ndryshe” nga cdo gje qe ndryshon apo evolon, ata tremben nga cdo ndryshim i vogel nga cdo gje qe nuk perputhet me normalen dhe monotonine. Tremben nga cdo gje e papritur qe nuk eshte e parashikuar me pare nga cdo gje e ndryshme nga ajo qe kane bere apo jetuar.

6

Djalli per njerzit eshte ajo situate qe eshte ndryshe apo e papritur apo e paparashikuar me pare nga ata duke i atribuar cdo te Keqe te mundshme. Por nuk eshte kjo e Keqia nuk eshte ky Djalli kjo eshte nje problem i mendjes njerzore qe nuk e kupton qe ndryshimi eshte evolim.

Shumica e njerezve mendojne se jane mire ne raport me Zotin sepse dine se cfare ai kerkon prej tyre dhe ata jane te bindur ndaj kerkesave te Zotit. Njerzit mendojne se Feja Shteti dhe Civilizimi kane te drejte dhe Zoti eshte nga ana e tyre sa here qe ata te ndjekin rregullat. ( Ky eshte shkaterimi i vet njeriut dhe ky shkaterim vjen nga bindja e nje mendje te trembur )

Kur njerzit mendojne se duke ju bindur Fese Shtetit dhe Civilizimit jane me prane Zotit atehere kjo afersi ben qe vete zoti te bjere ne nivelin me te ulet shume afer njeriut ne boten materiale duke humbur vleren e vet si Zot i nje niveli te larte duke u kthyer ne nje figure te kote e te pa pushtetshem. Zoti qe ishte larte tani eshte poshte dhe qielli ku me pare Zoti qendronte eshte bosh. Njerzit nuk e kuptojne qe duke ju Bindur Zotit nuk bejne gje tjeter por i binden rregullave te botes materiale sepse Zoti i tyre nuk eshte me larte ne qiell por eshte aty midis tyre ne te njejtin nivel me ta. Zoti eshte vete Feja Shteti apo Civilizimi per njerzit sot eshte e veshtire te dallojne diferencen midis nivelit hyjnor dhe atij tokesor.

Ne antikitet njerzit ju benin perendive sakrifica bageti, ushqime dhe dhurata te ndryshme materiale. Poshtu dhe sot njerzit bejne sakrifica por ne nje forme te re ata sot i dhurojne Lirine, Deshirat dhe vete Jeten e tyre.

Meqe qielli eshte bosh dhe Zoti ka zbritur midis nesh ne te njejtin nivel ndryshon dhe pozicioni i Djallit. Njerzit mendojne se Djalli eshte e kunderta e Zotit, nese per ta Zoti eshte vete egzistenca atehere Djalli eshte e kunderta. Njerzit perdorin cdo mjet per ti bere Djallit barrikade nje mur te forte per ta mbajtur sa me larg duke e shpallur armikun numer nje. Njerzit para djallit behen te pallogjikshem behen te eger dhe te dhunshem dhe kjo atyre ju duket nje sjellje shume normale.

Njerzit ngrene mure per tu mbrojtur nga Djalli dhe e Keqia ngrene mure dhe barrikada ngado duke u vet izoluar ne nje keshtjelle te erret qe ata e quajne normalitet. Njerzit ngrene mure me bindjen qe po i binden Zotit te tyre por kjo bindje nuk vete ne qiell por ne toke duke ju bindur Fese Shtetit dhe Civilizimit. Cdo gje qe njerzit lene jashte mureve te keshtjelles se tyre quhet Armiku. Cdo gje qe ata nuk e kuptojne e quajne Djalli cdo ndryshim e quajne te Keqe.
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-03-2019, 10:48   #4
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Emri im nuk eshte Alessandro Cagliostro ky eshte nje pseudonim.
Jam nje studjues i pavarur i Filozofise Psikologjise Teologjise Filologjise dhe i Shkencave Antike te Mendimit.

Nuk do diskutoj me ju asnjehere ne menyre publike te drejteperdrejte por do mundohem te botoj ne kete forum pjese tekstesh ne gjuhen shqipe rreth ideve dhe mendimeve te mia.

Lexim te kendshem
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-03-2019, 16:18   #5
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Civilizimet njerezore dhe speciet e gjalla

Civilizimet jane qenjet e gjalla me te medha te planetit.
Ka 8 -9 Civilizime ne planet. Civilizimi Perendimor - Arab - Aziatike - Amerika e Jugut - Ultra Perendimoret ( Amerikanet )

Civilizimet jane Si Kosheret e Bleteve apo Kolonite e milingonave ku cdo blete apo cdo milingone eshte nje qelize e ketij organizmi io cili quhet koloni ndryshimi i ketij organizmi eshte qe nuk ka lekure.

Milingonat dhe Bletet jane nje individ per kolonite e tyre. por nje njeri nuk eshte nje qelize apo nje individ per shoqerine por nje grup personash eshte nje qelize e shoqerise. Grupi me i vogel eshte nje cift. Grupi me i madh eshte Feja, Partia, Komuniteti etj. Civilizimi perbehet nga grupet dhe grupet perbehen nga ciftet e individeve. Individi i vetem nuk ka vlere.

Specia eshte nje ligj i gjallesave e cila i shtyn ato te ndjekin nje rruge permiresimi te shqisave mendimeve dhe aftesive mbijetuese per nje jete me te mire dhe produktive.

Civilizimi eshte nje organizem i madh i cili formohet nga grupet ku grupi me i vogel eshte nje cift individesh dhe ku individi vet eshte i pallogaritshem. Ka disa shoqeri ne bote si ajo perendimore aziatike etj.

Njeriu i pergjigjet te dyjave si species dhe civilizimit por anon nga civilizimi dhe kjo per shkak te ndikimit te vet shoqerise. Njerzit e dobet te shoqerise kane krijuar ligje te cilat e detyrojne individin te heqe dore nga specia dhe ti pershtatet shumices se shoqerise e cila eshte nje shumice e varfer dhe e dobet. Specia thote qe individi me i mire eshte ai me i forte por shoqeria individin do ta kete te dobet ne menyre qe ta detyroje ta nenshtroje.

Nenshtrimi nuk vjen nga nje superfuqi apo njerez te fuqishem por nga vet antaret e grupit shoqeror qe te rrethojne jane pikerisht ata qe te detyrojne ti zbatosh rregullat ne te kundert do hiqesh nga grupi dhe do ndershkohesh. Ne grup mire eshte te jesh i dobet injorant dhe te mos besh pyetje sepse nese ndodh e kunderta automatikisht ti nuk je me pjese e ketij grupi dhe je nje rezik i shoqerise ku jeton sepse nga nje skllav ti behesh i lire.5 Rregullat baze te Civilizimit te cilat na mbajne penge zhvillimin egzistencial.

5 Rregullat baze te civilizimit jane armiqt e tu te zhvillimit tend personal.

1 ) Principi i Shkak - Pasojes ( Pasoja eshte shkaku i Qellimit ose Qellimi krijon Pasojen ? )
Sipas civilizimit tone cdo pasoje e ka nje shkak te meparshem i cili ka vepruar ne kohen e shkuar ne te kaluaren. Cdo gje shpjegohet nepermjet te shkuares.

Por ne fakt eshte e ardhmja ajo qe vendos te tashmen. Nuk eshte Shkaku qe krijon Pasojen por eshte Qellimi qe krijon Pasojen. E ardhmja vendos cdo gje ne te tashmen jo e shkuara eshte e ardhmja qe krijon.

Ne Biblen Arabe shkruhet : Ne Princip Zoti Krijoj Qiellin dhe Token. = Ne baze te te gjitha gjerave reale eshte qe krijohen nga e ardhmja. Elohim ne Hebraisht do te dhote E Ardhmja. E shkuara eshte nje iluzion hipnotik qe shpesh here perdoret si justifikim. Koha nuk egziston ne formen lineare por rretullohet rreth te tashmes e ardhmja ne kete rast eshte qellimi i ngritjes tone spirituale ne nje shkalle me te larte njesoj si permbytja e ma dhe qe ngriti varken e Noes.

2 ) Vendosja e Limiteve ( Nuk egzistojne Limite per njeriun as ne boten fizike dhe as ne ate metafizike )
Sipas civilizimit tone bota fizike ka limite te cilat eshte e veshtire ti kalosh si psh nje njeri te fluturoje si nje zog. Por jo gjithcka ka nje limit psh mendja apo llogjika jone nuk ka nje limit. Dhe nese psikika jone eshte e lire dhe pa limite atehere ne neperjet psikikes mendimit dhe llogjikes mund te ndryshojme limitet e vendosura ne boten fizike ose te heqim te gjitha limitet.

3 ) Morali ( Morali eshte nje pengese nga e kaluara qe do te te bej skllav dhe te parashikueshem )
Sipas civilizimit Morali vendos se cfare eshte e Drejte dhe cfare eshte e Gabuar. Pra ne te kaluaren dikush ka vendosur se cfare eshte e drejte dhe e gabuar dhe me kete kuptojme qe morali eshte nje forme memorie.

Ne Bibel Zoti i thote Adamit te mos haje nga fruti i pemes te se mires dhe se keqes nderkohe qe ai nuk do ishte prezent ne kopshtin e Edenit. ( Ne fakt ne hebraishten e larte nuk eshte pema e te mires dhe se keqes por Degezimi i te Drejtes dhe e te Gabuares ) dhe kur Zoti u kthye e pa qe Adami nuk kishte iniciative apo te mendonte ne menyre te pavarur dhe te lire keshtu qe krijoj Even e cila ishte me e zgjuar dhe kishte iniciativen per te ecur para per te eksploruar.

Degezimi i te drejtes dhe se gabuares do te thote qe duhet te besh nje zgjedhje ne dy drejtime njesoj si dega e pemes 1. Drejtimi ne te majte 2. Drejtimi ne te djathte. Ne ne jeten e perditshme nuk bejme dy zgjedhje Majtas apo Djathtas por shikojme Moralin pra shikojme me pare nga e Shkuara dhe zgjedhim gjithmone te njejtin drejtim jeten e perditshme monotone dhe rradhe here duam te ndryshojme apo te zgjedhim lirisht pa moral rrugen e drejte qe duam te bejme. Morali nuk e di cfare eshte e Drejte apo e Gabuar sepse eshte e shkuara e dikujte tjeter ne nje situate komplet tjeter.

Ne fakt asnje nuk eshte i detyruar te zgjedhe ne baze te moralit, cdo njeri eshte i lire te zgjedhe drejtimin qe do i drejte apo i gabuar qofte. Por kush e shtyn ate te zgjedh dhe ku eshte liria e zgjedhjes ? Eshte UNI dicka me e madhe se ty qe nepermjet teje shprehet dhe ka nevoje qe ti ta degjosh. Uni tek femijet shikohet si sensi i lumturise. Shpjegim : Kur femija ndjen se dicka eshte e mire per te ai gezohet dhe kur e shikon qe dicka nuk i pelqen merzitet ose largohet dhe kjo eshte nje lloj zgjedhje midis te drejtes dhe te gabuares. Ndersa te riturit e ndrydhin kete ndjenje te lumturise ata ndjekin moralin e te tjerve edhe pse ajo gje nuk u pelqen ata e bejne per hir te moralit. Morali i ben njerzit e parashikueshem dhe te drejtuar duke mos u bere kurioz pa iniciative pa kerkuar lumturine. Asnje nuk mund te ta mesoje zgjedhjen me ane te moralit sepse nga e kaluara nuk mund te gjejme situata te ngjashme ate duhet ta vendosim vet me ane te UNI-t.

4 ) Koha lineare me nje drejtim ( Koha lineare nuk egziston. Egziston vetem e tashmia dhe koha cilindrike rretullohet rreth te tashmes e cila eshte qendra. E tashmia eshte qendra e nje pasqyre sferike e cila pasqyron dhe projekton ne kohe reale te gjitha ngjarjet njekohesisht. )
Sipas civilizimit tone koha eshte lineare si nje metro ku treni ecen ne nje drejtim dhe ka disa stacione te detyrueshme dhe ne fund te jetes ti i zbret ketij treni dhe vete diku qe as vet nuk e di. Por koha nuk eshte ne kete menyre pasi mendja jone perdor shume korridore te kohes. UNI qe ndodhet brenda nesh e perdor kohen per qellimin e tij ndersa ne e perceptojme gabim. Ketu ka nje konflikt midis mendjes dhe UNI-t sepse shpesh here nuk ka nje qellim te perbashket per krijimin e realitetit dhe koha mund te keqperdoret nga mendja jone e cila eshte e mesuar te shikoje me vuajtje te kaluaren me shpresen per te krijuar te ardhmen duke haruar te tashmen. Ndersa UNI ka nje qellim dhe per kete modifikon te ardhmen duke krijuar keshtu boten e tashme.

Koha lineare nuk egziston egziston vetem e tashmia. Ne nuk levizim ne nje kohe lineare nga e majta ne te djathje por vetem ne nivelin e shvillimit psikik duke qendruar vetem ne te tashmen dhe e ardhmia eshte vetem nje qellim dhe e kaluara eshte vetem nje gjume hipnotik dhe iluzjon per trurin.

5 ) Gjykimi - Duhet te jete keshtu ( Gjykimi nuk ka rendesi dhe nuk ka vlere ai fsheh realitetin )
Sipas civilizimit tone ne i gjykojme gjerat si duhet te jene apo si nuk duhet te jene por nuk i shikojme gjerat ne realitet se si ato jane vertet. Shembull kur shohim nje luan qe kap nje gazele per te ngrene, ne nisim te gjykojme kush ka te drejte luani apo gazela nderkohe qe nuk ka arsye nje mendim i tille sepse jeta keshtu eshte krijuar. Luani nuk mund te behet vegjetarian dhe gazela nuk mund te fluturoje dhe keto jane rregullat e vet jetes duam apo nuk duam. Eshte loja ne boten shkolle ku ne jetojme dhe mesojme te fitojme eksperience nuk i krijojme ne rregullat ne vetem zgjedhim mjetet per te luajtur brenda rregullave te caktuara.

E keqia eshte se ky mendim cfare duhet ose jo te ndodhe, na vjen i gatshem nga mediat, kisha apo grupi shoqeror ku jetojme dhe ne perpiqemi te gjykojme dicka qe nuk na duhet dhe nuk na perket. Ky mendim na ben konfuz dhe na fsheh realitetin duke na futur ne iluzionet e gjykimit se si duhet te jene dhe si duhet te ndodhin gjerat nderkohe harojme te reagojme ndaj realitetit.

Shembull : Mesuesja jep nje problem matematike nxenesit. Nxenesi nuk zgjidh problemin por nis te gjykoje se si eshte formuluar ky problem dhe se si mesuesja duhet ta shkruante ne menyre qe ai as vet nuk e di se cpo thote duke u justifikuar por ky nxenes nese vazhdon keshtu nuk mund te kuptoje nese eshte apo jo i afte ta zgjidhe kete problem por humbet kohe dhe energji per te bere vleresime te hamendesuara larg qellimit te tij per te kuptuar aftesine e vet ne zgjidhjen dhe trajtimin e problemit. Nxenesi leviz ne nje gjume hipnotik pasigurie gjykimi dhe justifikimi ai nuk arin te lexoje problemin realisht e jo me te zgjedhe nje rruge per ta trajtuar.
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-03-2019, 20:02   #6
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alessandro Cagliostro Shiko postimin
Emri im nuk eshte Alessandro Cagliostro ky eshte nje pseudonim.
Jam nje studjues i pavarur i Filozofise Psikologjise Teologjise Filologjise dhe i Shkencave Antike te Mendimit.

Nuk do diskutoj me ju asnjehere ne menyre publike te drejteperdrejte por do mundohem te botoj ne kete forum pjese tekstesh ne gjuhen shqipe rreth ideve dhe mendimeve te mia.

Lexim te kendshem
Mesa duket je i paafte te mbrosh cfar shkruan. Me siper nuk shoh as filozofi, as psikologji por vetem fe. Kujdes nga indoktrinimi plako!
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-03-2019, 22:15   #7
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 6,299
Thanks: 4,137
Thanked 6,872 Times in 2,353 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 126
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Vazhdo Adam. Interesante deri tani.
__________________
Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.
Be kind. Always.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-03-2019, 23:01   #8
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prudence Shiko postimin
Vazhdo Adam. Interesante deri tani.
Uh, e vertete, new age religions jane shum trendy tani per vulgun e paditur(nuk po perdor termin injorant sepse tingellon rende). Ne fakt mund te percaktohet si new dark ages, the same old shit.
Nese ve re, ai perdor gjarprin biblik, promete dhe zeuse, ben ca lidhje te pamundura llogjike, dhe veteshpallet si filozof, psikolog dhe madje si filolog. Ne postimet me siper nuk shihet as filozofi dhe as psikologji, filologji jo e jo.
Mesa shoh ben nje tentative te mjere duke na shpjeguar ca mite, qe per hir te vertetes ka njohuri te cungeta dhe persa i perket miteve.
Tashi qe ti bie ne koke muhabetit.
Do them nja dy fjale persa i perket miteve fetare, pagane dhe monoteiste.
Njeriu qe ne fillesat e veta nuk kuptonte shume dukuri natyrore, shume nga te cilat sot jane te sqaruara mire, kishte pyetje pa pergjigje, pyetje pa pergjigje ka akoma edhe ne stadin aktual te evoluimit ne te cilin jemi.
Pra duke mos kuptuar shume gjera dhe mos ditur pergjigjet, filloi krijimin e miteve.
Cfare jane mitet? Jane nje deformim i pjeshem ose i terresishem i realitetit objektiv. Dhe ja ta ilustroj me shembuj. Realitet i deformuar pjeserisht eshte shembulli i Aleksandrit te madh. Sic dihet Aleksandri ka qene nje personazh ekzistent historik, per arsye te caktuara ai ndertoi mitin sikur ishte i biri i Zeus Amunit(pacavure aleksandrore me vete kjo sepse merr Zeusin ballkanas dhe i bashkengjit Amunin egjiptian dhe ben dy zota imagjinare ne nje zot te vetem imagjinar) dhe jo i biri i Filipit. Cili ishte rezultati? Ushtaret e Aleksandrit e besonin vertet se ai ishte i biri i Zeus Amunit. Ky pra eshte miti me elemente reale historike perzier(Aleksandri person qe ka ekzistuar) me elemente joekzistente mitike(Zeus Amuni).
Ndersa shumica tjeter e miteve( te cilat per arsye te tjera i njoh me shume me teper hollesi se ky alessandro i temes, e them kte sepse ky mesa ve re as mitet nuk i njeh mire, i deformon akoma me teper, duke krijuar nje mitologji alla alessandro) jane shkeputje totale nga realiteti objektiv.
Ne shkrimet me siper nuk shoh asnje lloj filozofie, po perpiqem te shquaj ndonje gjurme filozofie idealiste, panteiste, materialiste(jo se jo), etj etj gjith llojet e tjera te filozofive, por asgje.
Shoh vetem fe pagane dhe biblike tek shkrimet e alessandros.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 28-03-2019 nė 23:05
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-03-2019, 23:20   #9
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alessandro Cagliostro Shiko postimin
2

Anatomia dhe Mitologjia jane e njejta gje. Njerzit pervec trupit fizik kane dhe nje trup shume te madh te cilin ne e njohim fale mitologjise dhe ky quhet Trupi i Madh edhe pse mendja jone e injoron. Mendja e njeriut eshte Uni i Vogel.
Kjo eshte priceless.
Anatomia eshte nje dege shkencore e biologjise e cila studion strukturen e organizmave te gjalla. Vete anatomia ndahet ne dege te tjera si zootomia(anatomia e kafsheve) dhe fitotomia(anatomia e botes bimore), eshte gjithashtu anatomia krahasuese, e cila studion lidhjet midis organizmave te ndryshme apo midis organeve te ketyre oragnizmave, eshte me ne fund dhe anatomia humane(njerezore).
Anatomia eshte nje disipline e mirefillte shkencore dhe s'ka te beje asgje me mitin, zero.


Temen e ke hapur tek n/forumi I gabuar, agnostic & ateist. Tema eshte thellesisht fetare, ka n/ forume fetare gjithashtu lol.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 28-03-2019 nė 23:34
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-03-2019, 23:59   #10
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,538
Thanks: 6,921
Thanked 8,175 Times in 5,225 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 382
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
Kjo eshte priceless.
Anatomia eshte nje dege shkencore e biologjise e cila studion strukturen e organizmave te gjalla. Vete anatomia ndahet ne dege te tjera si zootomia(anatomia e kafsheve) dhe fitotomia(anatomia e botes bimore), eshte gjithashtu anatomia krahasuese, e cila studion lidhjet midis organizmave te ndryshme apo midis organeve te ketyre oragnizmave, eshte me ne fund dhe anatomia humane(njerezore).
Anatomia eshte nje disipline e mirefillte shkencore dhe s'ka te beje asgje me mitin, zero.


Temen e ke hapur tek n/forumi I gabuar, agnostic & ateist. Tema eshte thellesisht fetare, ka n/ forume fetare gjithashtu lol.
Lasciatemi cantareer
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-03-2019, 01:05   #11
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
Lasciatemi cantareer
TI lascio, lo so che sei un Italiano vero
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-03-2019, 05:52   #12
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 6,299
Thanks: 4,137
Thanked 6,872 Times in 2,353 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 126
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
Uh, e vertete, new age religions jane shum trendy tani per vulgun e paditur(nuk po perdor termin injorant sepse tingellon rende). Ne fakt mund te percaktohet si new dark ages, the same old shit.
Nese ve re, ai perdor gjarprin biblik, promete dhe zeuse, ben ca lidhje te pamundura llogjike, dhe veteshpallet si filozof, psikolog dhe madje si filolog. Ne postimet me siper nuk shihet as filozofi dhe as psikologji, filologji jo e jo.
Mesa shoh ben nje tentative te mjere duke na shpjeguar ca mite, qe per hir te vertetes ka njohuri te cungeta dhe persa i perket miteve.
Tashi qe ti bie ne koke muhabetit.
Do them nja dy fjale persa i perket miteve fetare, pagane dhe monoteiste.
Njeriu qe ne fillesat e veta nuk kuptonte shume dukuri natyrore, shume nga te cilat sot jane te sqaruara mire, kishte pyetje pa pergjigje, pyetje pa pergjigje ka akoma edhe ne stadin aktual te evoluimit ne te cilin jemi.
Pra duke mos kuptuar shume gjera dhe mos ditur pergjigjet, filloi krijimin e miteve.
Cfare jane mitet? Jane nje deformim i pjeshem ose i terresishem i realitetit objektiv. Dhe ja ta ilustroj me shembuj. Realitet i deformuar pjeserisht eshte shembulli i Aleksandrit te madh. Sic dihet Aleksandri ka qene nje personazh ekzistent historik, per arsye te caktuara ai ndertoi mitin sikur ishte i biri i Zeus Amunit(pacavure aleksandrore me vete kjo sepse merr Zeusin ballkanas dhe i bashkengjit Amunin egjiptian dhe ben dy zota imagjinare ne nje zot te vetem imagjinar) dhe jo i biri i Filipit. Cili ishte rezultati? Ushtaret e Aleksandrit e besonin vertet se ai ishte i biri i Zeus Amunit. Ky pra eshte miti me elemente reale historike perzier(Aleksandri person qe ka ekzistuar) me elemente joekzistente mitike(Zeus Amuni).
Ndersa shumica tjeter e miteve( te cilat per arsye te tjera i njoh me shume me teper hollesi se ky alessandro i temes, e them kte sepse ky mesa ve re as mitet nuk i njeh mire, i deformon akoma me teper, duke krijuar nje mitologji alla alessandro) jane shkeputje totale nga realiteti objektiv.
Ne shkrimet me siper nuk shoh asnje lloj filozofie, po perpiqem te shquaj ndonje gjurme filozofie idealiste, panteiste, materialiste(jo se jo), etj etj gjith llojet e tjera te filozofive, por asgje.
Shoh vetem fe pagane dhe biblike tek shkrimet e alessandros.
Interesi qe tregoj nuk ka lidhje me cfare besoj apo sepse mė eshte erresuar gjykimi. Keto lloj temash me terheqin.
I lexoj dhe mundohem te kuptoj jo te besoj.
Interesante mu duken pikat 1,2,3 e me tej. .
Gjithmone ka pas dhe ka interpretime te ndryshme qofte ne aspektin fetar, shkencor, filozofik etj. per gjerat qe na rrethojne dhe intrigojne.

Kujt gjeje i eshte vene dhe kush ia ka vene piken mbi "i" dhe mos te diskutohet mė, por te bindemi apriori?!
__________________
Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.
Be kind. Always.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-03-2019, 06:11   #13
luleshtrydhe
V.I.P
 
Avatari i luleshtrydhe
 
Data e antarėsimit: May 2016
Posts: 458
Thanks: 81
Thanked 76 Times in 60 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
luleshtrydhe ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Me budalliqe qe ke shkrujt pupupupuu, i lexon ato qe ke shkruar ti Alessandro Cagliostro?... kot per kuriozitet. Po ndonje studim per Fjalen ke bere?...apo Zerin? Hajde njeher na ilumino lol
PS: Po ndonje reference ke se nga cilet autore apo ku e more frymezimin per te tilla perla hahaha, shkruaje edhe kete njecik kur te kesh kohe ok.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga luleshtrydhe : 29-03-2019 nė 06:15
luleshtrydhe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-03-2019, 07:26   #14
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prudence Shiko postimin
Interesi qe tregoj nuk ka lidhje me cfare besoj apo sepse mė eshte erresuar gjykimi. Keto lloj temash me terheqin.
I lexoj dhe mundohem te kuptoj jo te besoj.
Interesante mu duken pikat 1,2,3 e me tej. .
Gjithmone ka pas dhe ka interpretime te ndryshme qofte ne aspektin fetar, shkencor, filozofik etj. per gjerat qe na rrethojne dhe intrigojne.

Kujt gjeje i eshte vene dhe kush ia ka vene piken mbi "i" dhe mos te diskutohet mė, por te bindemi apriori?!
Tashi, une njoh shume mire mitin e prometeut, di dhe gjenezen e Bibles me gjarprin e edenit. Por gjithashtu kam studiuar antropologji, dhe kjo e fundit i ve perfundimisht pikat mbi i me fakte dermuese. Nuk ka ekzistuar Adam apo Eva dhe as gjarper edeni apo Promete. Ne fakt ka persona qe kane vene ne veshtiresi ateizmin, si Hegel apo Spinoza, por keta nuk kane te bejne asgje me besimet fetare apo mitet, kane qene filozofe.
Deus sive natura

Me te Mira.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-03-2019, 07:36   #15
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 6,299
Thanks: 4,137
Thanked 6,872 Times in 2,353 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 126
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
Tashi, une njoh shume mire mitin e prometeut, di dhe gjenezen e Bibles me gjarprin e edenit. Por gjithashtu kam studiuar antropologji, dhe kjo e fundit i ve perfundimisht pikat mbi i me fakte dermuese. Nuk ka ekzistuar Adam apo Eva dhe as gjarper edeni apo Promete. Ne fakt ka persona qe kane vene ne veshtiresi ateizmin, si Hegel apo Spinoza, por keta nuk kane te bejne asgje me besimet fetare apo mitet, kane qene filozofe.
Deus sive natura

Me te Mira.
As nuk kundershtoj njeri e as mbeshtes njeri ne kesi temash. Nuk kam pergatitjen e duhur.
Ne asnje moment nuk u kuriozova nga prometeu zeusi etj. I kam lexuar si perralla te bukura qe ne femijeri dhe aq e kam njohjen per keto mite.
Ajo qe me terhoqi eshte koncepti qe sjell mbi "kohen" "moralin" "civilizimin"e ne vazhdim cfare kishte shkruar Alexandri.

Dite te mbare.
__________________
Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.
Be kind. Always.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-03-2019, 08:40   #16
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

E gjithe Bota eshte kapur nga nje rrjete e padukshme merimange dhe njerzit presin vdekjen qe te clirohen nga kjo rrjete dhe te jetojne perhere te lumtur ne parajse me te dashurit e tyre.

A Egziston rrjeta ?
A Egziston Parajsa ?Rrjetat jane nje menyre natyrale ne natyre dhe gjithashtu funksionojne dhe ne sociologji dhe ne psikologjine e njerezve. Rrjetat jane nje grup shume i madh njerezish te shtrire ne hapsiren gjeografike qe shkembejne informacion dhe i bashkon i njejti ideal filozofi apo dhe i njejti interes. Rrjetat kane si veti qe jane shume efikase dhe menyra per ti parandaluar nuk eshte te shkepusesh nyjet por nje rrjete tjeter shume here me e komplikuar. Rrjetat jane te padukshme. Psh rrjeti kriminal rrjeti policor rrjeti i ushtrise etj. I gjithe pushteti ndodhet ne nje rrjete kjo nuk do te thote se po eleminove nje njeri ose njeriun kryesor shkaterohet rrjeti perkundrazi dikush e zevendeson. Rrjetat jane e vetmja strukture qe nuk kane nje armik apo nje kundershtar.

San Paolo ( Pali ) e kuptoj rendesine e rrjetit dhe e perdori ne levizjen e tij qe ishte nje levizje e krishtere. Atehere shkoi ne Korint dhe rekrutoj disa njerez duke i bindur se bente pjese ne nje levizje te madhe nga nje rrjet shume i gjere. Pastaj Vajti ne Tesalonica ku rekrutoj disa njerez duke i bindur se bente pjese ne nje rrjet gjigand gjithashtuu tha se duhet te benin letershkembim me korintasit qe ishin disa mijra. Vajti ne Athine dhe rekrutoj disa te tjere duke i bindur se ne Korint dhe Tesalonica kishte mijra ndjekes te levizjes dhe rrjeti ishte shume gjigand ku perfshiheshin me qindra mijra persona. Gjithsej San Paolo levizi 20 000 kilometra ne mesdhe dhe kishte diku me pak se 100 ndjekes por cdo grupi ne rrjete ju thoshte se ishin me mijra dhe nderkohe i bindi grupet e vogla te qyteteve te ndryshme te shkembenin letra ne menyre sekrete qe te mos dihej numri duke imagjinuar nje rrjet gjigand te nje levizje epike. Kur Palin e vrasin ne Rome ai lajmeron rrjetin per icidentin dhe kur Pali vdes rrjeti vazhdon te egzistoje sepse tashme ishte krijuar dhe kishte aftesi te vet rekrutonte sipas ideologjise se krishtere. Ky eshte rrjeti i pare ne bote i njohur.Anatomia e rrjetes:
Brenda rrjetit cdo individ eshte nje Adam i cili mund te marre informacion nga cdo pike e rrjetit. Por rrjetet jane te ngurta dhe nese ti e hymbet vendin tend eshte shume e veshtire te futesh e te gjesh nje vend te lire sepse rrjeti te cakton nje vend dhe te ka dhene nje kordinate te cilen nuk duhet ta ndryshosh, rrjetit i intereson detyra dhe kordinata qe te ka dhene. Nese ti del nga nje rrjete ka me shume mundesi te perfundosh ne rrjeta te tjera se tek ajo qe ishe me pare. Por sa here te biesh ne nje rrjete ti behesh pjese e saj dhe duhet te ndjekesh ideologjine e saj. Nje njeri i lire eshte ai qe leviz nga rrjeta ne rrjete dhe di te mimitizohet ne absorbimin e ideologjise dhe ta shfrutezoje rrjeten. Ne bote cdo gje punon ne baze te rrjetit eshte e pamundur te mos kalosh nga nje rrjete ne rrjete. Por kur del nga rrjeti ti quhesh tradhetar te urejne dhe te krijojne rezistence per nje fare kohe nderkohe puna jote brenda ne rrjete izolohet fshihet apo zhduket pra rrjeta heq nyjen e keputur nga egzistenca dhe nuk e perfaqson me individin. Psh nese je i krishtere dhe shkeputesh nga rrjeti duke u bere nje filozof, rrjeti i krishtere e fshin egzistencen tende njesoj sikur te mos kishe qene kurre pjese e saj biles duke mohuar dhe kohen kur ke qene pjese e rrjetit.

Brenda rrjetit individi nuk eshte i lire ai ndjek ideologjine dhe ligjet e rrjeteve. Brenda rrjetit individi mundet vetem te arsyetoje se cfare eshte me e mire te bej per rrjetin nuk mundet te mendoje sidomos rreth politikes se vet rrjetit apo rreth ideologjise se rrjetit Kur je brenda ne nje rrjet UNI eshte shume shume i dobet aq sa dhe nese e pyet veten se cfare te pelqen ti mendon me pare se cfare i pelqen rrjetit dhe cfare do e bente rrjetin te te vleresonte ty sesa cfare te pelqen ty ne te vertete. Njerzit kane shume probleme qe nuk arine ti kuptojne sepse keto probleme nuk jane te individit por te vet rrjetit, keto jane probleme midis individit dhe rrjetit por individi nuk mund ti zgjidhe keto probleme nese me pare nuk kupton qe ben pjese ne nje rrjet. Ne momentin qe individi e kupton qe ben pjese ne nje rrjet arin te dalloje problemet e tij dhe problemet e rrjetit.Kur kuptojme qe jemi brenda nje rrjeti kuptojme qe cdo gje qe mendojme eshte mendim i rrjetit jo i joni.

Sipas Tolstoit nese do ti besh balle nje rrjeti eshte te tregohesh budalla kjo ben qe te tjeret te besojne qe ti je budalla duke te lene hapesire apo duke hequr vemendjen e kritikes dhe gjykimit mbi rregullat e rrjetes. Qe te jesh budalla duhet te kesh shume kurajo.

Shopenhawer thote qe e gjithe bota eshte nje rrjete. Ne kohen qe ti e kupton qe ti behesh koshient per egzistencen e rrjetes thua : Une nuk jam pjese e rrjetes sepse jam koshient per egzistencen e saj sepse nje individ qe ndodhet ne rrjete nuk eshte koshient per egzistencen e saj, ndersa une jam i pergjegjshem.

Imagjinata dhe fantazia:
Te dyja krijojne gjera qe nuk egzistojne
Fantazia = Krijime i imazheve qe nuk egzistojne
Imagjinata = Nje qe po reciton = Shpreh dicka qe kam pare duke i shprehur
Metafizika = Bota e pertejme ( Meta = e pertejme) ( Fizika = Bota fizike )

Ku gjendet Parajsa

E gjithe Botya eshte nje rrjete por cfare ndodhet jashte kesaj rrjete ?

Po ka dicjka me shume - Ku eshte ? Cfare eshte ? Si mund te vesh atje ?
Te gjitha besimet thone mos e vri mendjen ndiq vetem ideologjine e rrjetes dhe do arish aty kur te vdesesh ??? Nese kembngul nuk te thone asnjegje sepse parajsa eshte pjese e metafizikes ose e botes se pertejme jo konkrete.

Te gjitha besimet fetare e perdorin kete pyetje apo kete te panjohur per te ushtruar pushtetin dhe presionin e tyre e tyre. Thone qe informacione per poarajsen nuk ka por ajo egziston, e keqia eshte qe ne te nuk do vene te gjithe varet nese ti mundesh te vesh aty dhe vetem ne prifterinjt mundemi te te orientojme por me pare duhet te na thuash cdo mekat te vish ne meshe te jesh i bindur dhe te kontribosh ne kohe para dhe pune vullnetare. Nuk hyet gratis duhet te na japesh shpirtin dhe parate ne menyre qe ne te te garantojme hyrjen. Asnje qe ka ndjekur besimet fetare dhe ka vdekur nuk eshte kthyer te ankohet kjo i qeteson njerzit.

Qe kjo bote eshte nje rrjet nuk duhet te dyshosh sepse :
Per te percepuar nje kollone me pare nuk duhet te jem nje kollone dhe duhet te perceptoj hapsiren rreth kollones. Per te perceptuar Veriun me pare duhet te perceptoj dhe tre pikat e tjera te orjentimit. Pra nuk egziston asnjegje qe ti mund te perceptosh nese nuk egziston dicka me shume qe ti mund ta perceptosh. Per te perceptuar dicka nuk eshte e thene te perceptosh te kunderten si psh Materie dhe Antimaterie. E kunderta e jetes nuk eshte Vdekja sepse Vdekja vet nuk egziston ajo eshte fundi i jetes.

Per te Perceptuar Jeten duhet te perceptojme nje jete te dyte e cila eshte me e madhe se vet jeta jone. Qe ne vet perceptojme jeten tone kjo ndodh sepse nuk ka kuptim nese perceptojme dicka brenda saj duhet me se sben te jete dicka me e madhe qe te kuptojme jeten tone. Kjo gje me shume eshte problemi i hapur.

Kuptimi i jetes : Pertej dimensionit konkret ka dicka qe me shpjegon dimensionin konkret. Ajo gje pertej dimensionit tone mban kuptimin e ketij dimensioni ku jetojme ne.

Ne ne jete ose prodhojme ose blejme, bejme nje nga keto te dy konceptet. Blen per te prodhuar dhe prodhon per te blere. Zgjohesh punon ha buke fle dhe vazhdon per inertesi. Sa here qe jeta i ngjan jetes sa per nje cast menjehere te vjen ne mendje metafizika. Si psh kur frymezohesh mendon per perjetesine ndryshimi na ben koshient per madhesine e jetes qe edhte bota e pertejme.

Te vdekurit nuk dine cfare ka ne dimensionin tjeter dhe eshte e kote ti pyesesh. Njerzit antik nuk komunikonin me te vdekurit por drejteperdrejte me Zotin.

Ai qe flet per parajsen nuk po ben filozofi dhe as po parashikon ai Profeton qe do te thote flet per dicka me te madhe se ai.


Pse nuk ka informacione se cfare ndodh ne parajse ?

Puna :
Ne fakt njerzit nuk punojne as ne Parajse dhe as ne Ferr. Ne greqine e lashte heronjt nuk punonin dhe as njerzit, punonin vetem sklleverit pokeshtu dhe ne perandorine romake punonin vetem sklleverit dhe shtresa e varfer e popullsise dhe jo ajo e mesme. Jezusi nuk punonte dhe te gjithe apostujt e lane punen.

Ka nje problem. Ne shoqerine tone moderne te pasurit nuk punojne pokeshtu dhe ne parajse njerzit nuk punojne nga kjo rrjedh qe parajsa eshte me afer te pasurve sesa te verferve.

Kisha kujdeset per te pasurit te cilet jane me te dobetit dhe ne numer me te paket nga me te varferit te cilet jane me te fuqishem dhe me te shumte ne numer.

Parajsa eshte nje residence e te pasurve te perzgjedhur.
Ferri eshte nje residence e te pasurve te denuar.

E keqia kur mendon per parajsen eshte se njerzit mendojne se ata nuk bejne kete nuk bejne ate eth por ky eshte nje mendim i ardhur nga te varferit sepse nese nderton vetem nje bote me gjera te ndaluara atehere vetem gjerat e ndaluara egzistojne cdo gje tjeter eshte e pavlere.

Ne akuzohemi dhe vet akuzohemi qe nga femirija qe ne ne kete univers nuk jemi asnje gje dhe nuk kemi asnje vlere kjo gje te ben te dorezohesh apo te mos perpiqesh te ngrihesh nuk proteston. Nese do te besh nje popull qe te te bindet duhet te besh te besojne qe jane te pavlere. Ne lashtesi njerzit krahasoheshin me yjet e universit ndersa ne kohen moderne njeriut i thone qe eshte i pavlere. Per te dale nga sistemi UNI duhet te jete shume here me i forte. Subjekti i mendimit ( Subjekti je ti ) duhet te jete me i forte se Objekti ( Bota reale fizike te tjeret gjerat ). Nese nuk del nga sistemi nuk mund te kuptosh boten e pertejme.

Nese je shume i vogel dhe pa vlere ne kete bote mos shpreso qe te jesh me i madh ne boten e pertejme por nuk mundesh ta shohesh nese je i mbyllur brenda nje sistemi.

Jezusi thote :
UNI eshte e verteta dhe jeta. Mund ta kuptojme ne kete menyre :
Nese ti nuk ke vlere dhe je i perzgjedhur ne sistem dhe ndiqesh nga te tjeret do te thote qe ti nuk ke vlere sepse te tjeret te shikojne vetem si nje objekt sepse bere mire nje pune qe te tjeret donin prej teje, ti je subjekt dhe si subjekt je i vogel dhe objektet rreth teje jane me te medhenj. Jezusi thote : Kush jeton ? - Je ti ai qe jeton. Cfare eshte e verteta ? - Eshte ajo cka per ty eshte e vertete e cila ndryshon sa here ti rritesh ne nivel ne kete menyre ndryshon dhe bota dhe vlera jote. Ne kete pike mund te themi “Kush me ka pare mua ka pare Atin” do ta kuptojme kush ka filluar te shohe UNI-n e vet mund te filloje te kuptoj cfare eshte Zoti. Pra UNI ka kete rol gjigand qe asnje besim fetar nuk e ve ne dukje. Sipas krishterimit ti lind me nje mekat dhe ja pa asnje lloj vlere nese ti fillon te kesh vlera quhesh i keq. Per kishet kafshet jane bisha pa shpirt, pemet nuk kane asnje lloj shpirti. Pra per kishen je nje i pavlere keshtu qe sipas saj duhet te ndjekesh rrugen qe te indikohet nga kisha dhe nderkohe kisha do te te vendos ne mendje ideologji te cilat do te te kontrollojne. Edhe nese me vone pasi ke mare ideologjine e kishes behesh ateist nuk ka asnje lloj rendesie sepse sa do ta injorosh Zotin ti e ke ate fjale ne mendje dhe nese e ka kisha e ka bere punen e saj dhe kjo fjale kontrollon mekatet e mendimit. Mekatet e mendimit jane pjese e sistemit te cilat te kontrollojne dhe ti nuk je me drejtuesi i jetes tende por je i varur nga ideologjia e mekatit te kishes.

Bibla nuk flet per mekatin origjinal ajo eshte nje sajese e mevonshme. Ne ugjillin e Gjonit jezusi sheron nje te verber. ( Kjo eshte nje histori simbologjike qe do te thote qe shikonte fizikisht por ishte i verber nga ana mendore te konceptimit psiqik sepse nje i verber i ritur edhe po ti kthehet shikimi nuk mund te shikoje sepse truri nuk eshte i afte ta deshifroj driten ) Sapo farizenjt e degjuan e thane. “Nje tjeter nuk po na le rehat ky Jezusi” kur e pyeten te verberin i tha me sheroi Jezusi dhe farizenjt i thane qe ti ske qene asnjehere i semure, pastaj pyeten prinderit e tij a ishte i verber djali i tyre ? Prinderit pergjigjen “Pyesni ate vete” sepse dhe prinderit u cuditen nga kjo pyetje por kishin frike te flisnin. Nderkohe kur ripyesin ish te verberin ju thote “Une nuk e di nese jezusi eshte profet i vertete por di qe me ka sheruar ndersa ju jo” Farizenjt i thone “Ti ke lindur ne mekat dhe tani do te na mesosh ne punen tone” dhe kjo eshte e vetmja pjese e bibles kur flitet per mekatin origjinal.

Nese do te dominosh nje popull pa humbur shume kohe mjafton te bindesh popullin qe jane nje grup budallenjsh te semure dhe qe pa ty nuk mund te shpetojne dot. Te njejten gje kane bere te gjitha besimet fetare. Popujt i binden kishes ndersa masmedia i trajton njerzit si minorene si femije duke mos ti thene gjerat njesoj si ti qe nuk do i thoje gjerat nje femije 5 vjec. Populli ndihet i ulet dhe shpreson te shpetohet. Keshtu qe bota e pertejme mund te manipulohet dhe te perdoret si te deshiroje kisha psh shfaqia e madones me veshje bojeqielli dhe engjelli i paster me ngjyre floriri dhe me shpate te jepen keto imazhe te gatshme pa te pyetur ne menyre qe as mos te eksperimentosh dhe as te mos pyesesh ne menyre qe te bindesh per egzistencen e botes se pertejme pa e perdorur UNI-n.

Te varferit mendojne se pasuria qendron tek objektet dhe forca e objektit per ta eshte shume e madhe. Numri i te varfere ne bote eshte ritur sepse eshte ritur dhe numri i objekteve te futura qellimisht ne jeten tone per te te bere vares nga gjerat dhe objektet.

Parajsen e kane vendosur te tjeret dhe ajo ndodhet larte dhe per te hyre aty kane vendosur dhe rregulla dhe e gjitha kjo eshte vendosur ketu nga nje grup njerzish ne menyre qe askush te mos ta diskutoje. Besimi fetar ka tendencen te eliminoje cdo gje gje i del kunder. Teologjia ne fakt ngulit me shume dogmat e besimit fetar

Dikush thote sa mire do ishte qe ne boten e pertejme te kishte drejtesi.
Gjetja e Zotit do te ishte vetem clirimi i popullit nga nga sistemet qe i kontrollojne.
Rembo

Zoti ne bibel thote. Une jam UNI jot qe arita te shpetoj nga skllaveria.
Zoti dhe parajsa eshte populli i shpetuar nga cdo skllaveri apo sistem i mbyllur.

Pali te Letra dertuar Romaket :
Pali donte te konvertonte te gjithe boten perendomore ne te krishtere dhe ngriti nje teori. Nese une arij te konvertoj perandorin ne fene kristiane atehere e gjithe perandoria do behet e krishtere. Dhe Pali ja ariti qellimit te tij keshtu qe perandori Kostandin u konvertua dhe e gjithe perandoria u be e krishtere. Me pas tek letra e romakve ka vendosur ligjin : Cdokush duhet tu nenshtrohet autoritetit te kesaj bote sepse cdo autoritet i kesaj bote eshte vendosur nga zoti mbi toke kudo qe ato jane. Pra cdo gje ishte menduar mire se si ligji te dominohej nga kisha. Pastaj thote : Kush i rebelohet autoriteteve ne bote i rebelohet vet zotit qe i ka vene mbi toke. Po ta mendosh kjo gje justifikon cdo autoritet totalitar dhe diktatorial perfshiure dhe Fashizmin. Por nese e kupton mashtrimin dhe rebelohesh nuk te lene te hysh ne parajse ? ? ?

Asnje nuk e ka pershkruar asnjehere parajsen dhe as nuk mund ta parashikoje me intuite sepse ne njohim 3 dimensione dhe kohen. Nese ne jetojme ne kete sistem 3D dhe pretendojme te behemi te pavdekshem ateherte dihet dhe te ndryshojme dimension sepse eshte e pamundur ta bejme ne kete dimension ku ne sot jetojme. Ne nuk mundemi ti perceptojme dimensionet e tjera sepse jemi pershtatur vetem per kete qe njohim dhe kemi pare. Sepse nese pyesim nese mund te bejme kafe ne parajse nuk e njohim nese dimensioni i kohes eshte linear dhe nderkohe qe pyesim kafeja eshte bere po behet dhe do behet eshte e veshtire dhe ta konceptojme e jo me ta shpjegojme.

Nese thua qe intuita ime perfundon ketu dhe shikon limitet e dimensionit tend atehere tiu e ke pare pjesen e jashteme te dimensionit tend pokeshtu dhe limitet e parajses pra ke pare dhe parajsen ose e ke ndjere ate cka pertej botes tone. Nuk eshte e sigutre qe ne njohim vetem kete bote, ketu eshte nje pjese e jona qe eshte trupi fizik. Pra ne si persona te indentifikuar me emer nuk mundemi te kemi intuite te parajses sepse nuk arime me pare te kemi intuite per UNI-n i cili mundet te egzistoje ne dimensione te tjera i cili mundet te kete vete intuite te vet parajses.Pra vetem UNI mund te ndjeje parajsen dhe vet Jezusi thote. Kush ka pare Unin ka pare Zotin. Dil nga sistemi ta zbulosh. Jezusi thote : Perandoria e Zotit eshte brenda jush. Zbulo veten qe te zbulosh parajsen.

Tek Dante Aligeri : Ne perfundim te komedise hyjnore Dante vete tek Zoti dhe shikon fytyren e vet e cila eshte nje reflektim i pasqyruar qe ka formen e nje syri. Pastaj thote qe zoti eshte syri. Bota e pertejshme eshte syri yt i cili eshte vet subjekti i perceptimit dhe nuk mund te jete asnjehere objekti i perceptimit. Boten e pertejme nuk mund ta kuptosh sepse ti mund te jesh vete ajo.

Subjekti i subjektit tend, ai qe brenda teje eshte ai qe eshte dhe qe me pas mund ta perceptosh kur thua une por ai eshte me une se uni per te cilin ti fle, ai eshte jashte dhe nese ai eshte jashte cdo gje eshte jashte. Ne fund nuk eshte as vet ai sepse eshte pjesa e fundit qe mbetet nga kjo bote.

Per te patur nje imazh te botes se pertejshme eshte e mjaftueshme te shikosh sfondin e cdo mendimi tend. Ky sfond eshte infinit dhe i pakonceptueshem nese perdorim trurin fizik per te ndjere dicka jo fizike.

Ne boten e pertejme ne nuk vemi fizikisht nuk duhet haruar qe trupi qendron ne boten ku ne jetojme sot andej vete vetem shpirti ose UNI. Domethene pa nje pune dhe pa nje trup ti nuk mer me vete asnje nga problemet e tua te jetes. Nese ti thua ne boten e pertejme jam UNE nga ku fillon parajsa dhe parajsa nuk shtrihet drejte te pafundmes por shtrihet drejte tokes.

Ne kohen e Jezusit nuk flitej per parajse sic ne e kuptojme dhe ideja e mbijeteses mbas vdekjes nuk i interesonte fare as bibles, aty thuhet ti je ne kete bote deri sa te jesh. Shembull nese une jam ne rome dhe pyes si jam une ne paris ? Nuk do kishte asnje lloj kuptimi. Te diskutosh per mbas vdekjes kur nderkohe je ketu eshte e pamundur sepse ne jemi qenje me hapsire kohe 3D. Jashte ketij dimensioni nuk je me ti dhe as trupi yt fizik qe mbetet ketu pra eshte e kote te interesohem cdo ndodhe me pas. Jezusi thoshte “une jam Zoti i Abrahamit Isakut dhe i Jakobit” do te thoe qe nuk egziston diskutim mbas vdekjes sepse cdo gje qe di ti per nje person eshte vetem ajo qe ai ka bere kur eshte gjalle pjesa tjeter nuk mund ta kuptosh.Ne popujt antike nuk egziston parajsa ajo u shpik me vone.

Por nese une e mendoj do te thote qe ajo egziston ? Jo kjo eshte e gabuar.
Njeriu eshte qendra e cdo mendimi per botet e pertejshme dhe cdo mendim e thua ti ate nuk e ke zbuluar ate e ke vendosur ti. Njeriu krijon Zotin qe krijon Boten dhe cdo njeri e krijon ne menyren e vet. Ne kete menyre i jep me shume rendesi atij budallait qe je vet ti. Por nese kete qender e ve mbi UNI-n qe eshte subjekti kryesor yti eshte e vertete qe egziston kjo fuqi por nuk do te thote qe projektohet jashte. Ne realitet UNI eshte ne ate dimension dhe ate dimension mund ta zbulojme duke e shprehur dhe te gjitha pergjigjjet absolute mund te na vine prej UNI-t ne momentin qe vet UNI behet koshient qe egziston dhe nise te flase.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alessandro Cagliostro : 29-03-2019 nė 08:48
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-03-2019, 08:50   #17
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,538
Thanks: 6,921
Thanked 8,175 Times in 5,225 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 382
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Alessandro dell grande ketu flitet per ateizem.

ec dy hapa majtas dhe e gjen forumin e deleve te perendise
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-03-2019, 09:02   #18
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
Alessandro dell grande ketu flitet per ateizem.

ec dy hapa majtas dhe e gjen forumin e deleve te perendise
Nese pergjigjesh pak minuta pasi kam hedhur nje shkrim te mjaftueshem per ta lexuar dhe per ta pervetesuar mbi nje ore atehere nuk e kupton qe ketu nuk po flasim per besime fetare por per shume gjera te tjera.

Cfare eshte Besimi Fetar dhe si funksionon ?

Religone = Religare ( Ne Latinisht )
Besim Fetar = Rilidh ose mbaj lidhur, mbaj pa levizur, mbaje te lidhur.

Te mbash te lidhur nga cfare ? Nga Besimet e tjera fetare.

Nese ti je brenda nje besimi fetar atehere ky grup individesh te bejne te ditur qe ti ke te drejte sepse je ne nje mendim me ta te njejtin kendveshtrim. Ata te besojne dhe ti i beson ata.

Ne jete ose je besimtar ose je i lumtur. = Ose mbron me fanatizem te besimin te cilin e quan te drejte duke u mbyllur nga cdo gje qe e cenon te verteten de mendon se eshte e tille ose e shikon qe ke gabuar le pas cdo gje dhe kerkon nje jete me te mire dhe me te lumtur.

Besimi fetar te jep gjithmone te drejte deri sa ti u pershtatesh me ideologjine e tyre dhe nuk e quajne te drejte nje besim tjeter rival duke e konsideruar te gabuar. Midis dy besimeve nuk ka dialog por eshte nje rivalitet per te ndare njerzit ne grupe.

Pse ne Besime Fetare cdo besim pretendon se thote te verteten? Sepse atyre ju intereson te Rilidhin individin brenda grupit te tyre nuk ju intereson e verteta, qellimi eshte grupimi dhe ideologjia e nje grupi te mbyllur. Nese brenda nje Besimi Fetar perpiqesh te jesh vetvetja apo kerkon te drejten te zgjedhesh te pyesesh apo te diskutosh mbi te verteten e supozuar perjashtohesh automatikisht nga grupi.

Ne ungjinj psh ne greqishten e lashte Jezusi nuk thote me besoni mua por "I Besoni UNI-t"
UNI eshte shpirti juaj,Soul, Anima ose Se.

Jezusi i tha: “Unė jam udha, e vėrteta dhe jeta; askush nuk vjen tek Ati pėrveēse nėpėrmjet meje.
Perkthimi real : UNI eshte udha e verteta dhe jeta dhe askush nuk gjen forcen supreme te universit pervecse duke njohur apo zgjuar UNI-n. Kete gje dishepujt nuk e kuptuan dhe as farizenjt sepse ata benin pjese ne grupe dhe ndiqnin ideologjine e grupit. Vetem Magdalena e kuptoj sepse ajo ishte e vetme nuk bente pjese ne grupe kishte UNI dhe ishte e vetdijshme per te.----------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Besimi absolut eshte i demshem per njeriun dhe tregon se ai nuk eshte i shendetshem. Kur degjon nje tregim apo lexon nje shkrim dhe me pas te besosh ne te se kjo eshte e verteta absolute eshte gabim trashanik sepse humbet kuptimin humbet me te bukuren bukures.

Nje tregimi apo nje shkrimi nuk duhet ti besosh por duhet ta kuptosh te perfshihesh ne te te shikosh te bukuren ne te, nuk ka rendesi nese e beson apo jo apo sa te vertete e sa trillim ka ne te. Nje njeri mendjehapur shikon ne shume kendveshtrime dhe formulon nje ide dhe nje opinjon mbi temen por kurre nuk beson dicka edhe sikur ta kete krijuar vete ate. Keshtu ai ruan te gjithe bukurine artistike dhe konceptuale pa u ndikuar nga e vertete apo e rreme e mire apo e keqe.

Besimi te ben te kuptosh qe ajo qe di eshte e vertete, por per se te duhet kjo e vertete ? Nese ti e di te verteten mbyllesh ne vetvete me idene se tashme e di dhe nuk te intereson asnjegje tjeter dhe nese ke nje dyshim sado te vogel kupton qe je gabuar rende dhe gabimi nga besimtaret nuk tolerohet por denohet.

Kur ke besim absolut mbi nje tregim apo shkrim anashkalon kuriozitetin per te zbuluar gjera te reja, dhe ne te kundert mjafton vetem dicka per te te prishur te gjithe besimin duke te cuar ne zhgenjim e me pas ne urrejtje te atij qe te prishi kete besim duke perforcuar gabimin tend me shpresen e rikthimit te se vertetes absolute qe sipas nje mendimi te varfer do te te sjelle lavdine e nje profeti mbi te vertetat e kesaj bote.

Mos besoni askend dhe asnjegje qe nuk e keni eksperimentuar dhe e keni jetuar me par vet. Edhe Zotin mundet ta eksperimentosh ta dyshosh ta kerkosh te jesh i tille mjafton te kesh deshiren kuriozitetin dhe vullnetin per te zbuluar jeten ne te gjitha formt si fizike dhe metafizike. Kjo eksperience e fituar eshte reale vetem per individin qe e perjeton jo per te tjeret, gjithsecili krijon eksperiencen e vet te realitetit e vet. Zoti Djalli Aljenet dhe cdo krijese tjeter ne kete bote egzistojne vetem nese ti do qe ato te egzistojne, por mos pranoni kure te egzistojne sepse keshtu deshiron dikush tjeter, sepse keshtu deshiron Kisha Shteti apo se keshtu deshiron Shkenca. Deshira juaj duhet te mbetet tuaja, deshira e te tjerve duhet te jete e te tjerve. Jeta juaj ju perket juve krijoni boten qe ju pelqen ashtu si e deshironi dhe zbulojeni duke e eksperimentuar, mos humbisni kohe cfare bejne te tjeret ata po krijojne boten e tyre ashtu me Djaj e me Aliene, puna e tyre ashtu e kane qejfin ashtu ju kan thene ashtu mendojne.

Ne nuk jetojme te gjithe ne nje bote apo ne te njejten sfere te influences. Cdo individ ka boten e vet dhe mund te zgjedhe te bashkeveproje me bote dhe me individe te tjere qe e rethojne edhe pse ky bashkeveprim eshte virtual.

Shume dijetar jane te te njejtit mendim se cdokush krijon universin e vet me ligjet qe ai deshiron dhe nese zgjedh te jetosh sipas ligjeve te dikujt tjeter te nje universi qe ti thjeshte po bashkvepron atehere nuk je ti Zoti i botes tende por dikush tjeter vendos ligjet per ty.


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alessandro Cagliostro : 29-03-2019 nė 09:28
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-03-2019, 14:52   #19
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

1

Imagjinata e praktikuar ju ben te udhetoni jashte ketij universi ne epoka te ndryshme dhe ne dimensione te ndryshme qe jo shpesh here arihen te perceptohen nga truri yne i cili eshte mesuar te perdore fjalet per te kuptuar dhe shume pak imazhet vizuale.

2

Njerzit duhet te bejne me shume per njeri tjetrin por ata kane frike, nje dite kjo frike do te ike dhe do fshihet nga nje dallge e madhe por me pare gjithsecili duhet te beje dicka per tjetrin. Kur njerzit te fillojne te kujdesen per njeri tjetrin do ndryshoje gjithcka. Trupi i Madh eshte shume i madh per tu manifestuar i gjithi brenda njeriut. Njeriu mundet vetem te perfitoje nga fuqite e jashtzakonshme te Trupit te Madh por me pare ai duhet ta kete kete deshire dhe duhet te veproje te ndryshoj dhe jo te fshihet brenda bunkerit imagjinar nga frika e Djallit.

3

Ky eshte limiti i mundesive te njeriut. Rrethi i madh jane mundesite e cdo njeriu ndersa rrethi i vogel eshte limiti ku njeriu vetkufizohet nga bota e vet qe i perket.


Nese njerzit e zgjerojne limitin e tyre duke pervetesuar boten qe ju perket atehere kemi nje zgjerim te realitetit te perceptuar.


Nese njeriu qendron ne rrethin e vogel brenda nje limiti atehere shume probleme nuk mundet ti zgjidhe dhe nuk mundet as te ndihmoj te tjeret qe ti zgjidhin. Por nese njeriu zgjeron kendveshtrimin duke shmangur limitin atehere problemet e meparshme qe dukeshin shume te medha do dukeshin te vogla te pakuptimta ( Njesoj kur ishim me pare ne klasen e pare dhe mendonim qe i gjithe problemi ishte mesuesja qe do na bente nje provim ne matematike, sot na vjen per te qeshur kur mendonim qe 2 + 2 eshte nje problem. Sepse ne e kemi kaluar kete limit prandaj mendoijme keshtu ) Njeriu fillon te mesoje dhe te kuptoje boten qe e rrethon vetem atehere kur ate nuk e kufizon asnje limit. Kur fillon te mesoje rrethi i jashtem zgjerohet dhe keshtu krijohet vend per akumulimin e eksperiencave. Por njerzit shikojne vetem ne pak dimensione boten e tyre nese rrethi do perfaqsonte 2 dimensione atehere Uni i vogel do ta shikonte ne tre dimensione dhe do ta shihte keshtu.

Dhe koni i formuar zgjerohet deri ne piken ku ju arini deri ku mberin kendveshtrimi i njeriut. Rrethi i vogel brenda konit pika nga ku shikon njeriu. Por ne universin njerzor egzistojne 6 qiej dhe pamja reale e njeriut i cili evolon rritet ne cdo nivel qe ai kalon.Shumica e njerezve pothuajse te gjithe ndodhen ne qiellin e pare ndaj kendveshtrimin e kane shume te ngushte dhe shume pak njerez ne bote kane evoluar ne shtresa te tjera te qiejve dhe keta jane Mistiket. Por menyra me e mire per njeriun qe te imagjinoje te 6 sferat qiellore eshte keshtu ku njeriu ndodhet pikerisht ne qender.
Me pare astronomet mendonin se keto 6 qiej egzistonin ne universin fizik por e pane qe gaboheshin sepse ne realitet keto sfera egzistojne ne universin njerzor qe eshte me shume se ai fizik. Eshte e veshtire ta perceptojme universin njerzor vetem nese e shikojme nga ana fizike sepse ska kuptim qe me istrumenta fizike te pretendojme te perceptojme dicka jo fizike njesoj si te peshosh mendimet me nje peshore dhe kur e sheh qe peshoria nuk jep asnje vlere te thuash qe mendimet nuk egzistojne.

4

Kalimi nga nje qiell ne tjetrin per njerzit do te thote evolim. Dhe pikerisht nga ky evolim kane frike njerzit, keto jane kufinjt dhe limitet nga te cilat ata tremben. Njerzit besojne se evolimi ka te beje me ndryshimet ne jeten e tyre kulturore sociale intelektuale etj qe vine gjate kohes por ne realitet ky nuk eshte nje evolim esencial i species eshte dicka shume e vogel dhe e rendomte.

Evolucioni dhe zhvillimi i njeriut nuk mund te behet me ane te instrumentave teknike apo sa shume zhvillohet teknilogjia te gjitha keto te mara sebashku nuk ju rrisin kendveshtrimin e njeriut nuk e risin ne nivel. Edhe ndryshimi nga epoka ne epoke nuk ka asnje kuptim sado te perparuar ju duket vetja njerezve nga ana shkencore dhe teknologjike. Evolucioni njerzor eshte i ndryshem nga nje njeri ne tjetrin nuk ka rendesi se ne cfare epoke jeton apo sa i zhvilluar qeshte civilizimi ku ai jeton. Njeriu eshte i vetem si individ perpara evolucionit te vet, ai nuk perfaqsohet nga grupet e njerezve apo nga sendet materiale.

Cdo njeri i cfardolloj epoke i cili jeton ne kete bote eshte i afte dhe ka mundesi te ndryshoj brenda nje dite nese deshiron rrezen e kendveshtrimit dhe te evoloje ne nje shkalle me te larte se njerzit e tjere. Sipas mendjes se ngushte njerzore qe e kupton ndryshe evolucionin eshte e pamundur sepse pikerisht te kjo e pamundur ai ka limitin e vet dhe nuk mund te shohe me tej. Njerzit e thjeshte shikojne qiellin mbi kokat e tyre dhe menjehere cdo gje u duket e pamundur dhe e harojne evolimin preferojne te zvarriten ne toke ne materie ( Te jetojne me sendet materiale ) sepse kendveshtrimi i tyre i ngushte eshte disa metra rreth tyre.

5

Po ju shpjegoj se si jane ndertuar keto 6 qiej :

Qielli i Pare :
Nje njeri eshte ne qiellin e pare kur fillon ta perceptoje vetveten si nje individ. Horizonti qe ai shikon eshte ai rreth tij, brenda tij dhe kupa qiellore mbi te ( Ne qiell sipas tij qendrojne Zotat Engjejt Parajsa dhe cdo gje e mbinatyrshme). Kur njeriu thote UNE, Une Dua, Une Di, Une Them, Une Mendoj, Une kerkoj atehere ai eshte ne qiellin e pare. Ne qiellin e pare fjala UNE perdoret gjeresisht por edhe pse nuk i dihet kuptimi nuk interesohet ta kuptoje.

Qielli i Dyte :
Nje njeri eshte ne qiellin e dyte ne kuhen kur ndihet pjese e nje grupi personash, kur mendon dhe sillet njesoj si grupi si per shembull nje Popull nje Besim Fetar nje Shtet nje Sduader nje Parti. Njerzit ne qiellin e dyte perdorin fjalen NE qe perfaqson grupin e jo me individin. Njeriu thote, Ne Mendojme, Ne Kuprojme, Ne Vendosem, Ne Kundershojme etj. Cdo gje lidhet me NE.Qielli i Trete :
Njeriu kupton kur eshte ne qiellin e trete se mbas fjales UNE qendron dicka me e madhe. Disa e quajne Koshience disa Subkoshience disa Rizgjim dhe disa njohje qe nuk duhet se nga vine. Ne kete pike UNI humbet ne vetvete duket me i vogel. Qielli i trete eshte atehere kur ju reagoni dhe silleni me aftesi qe me pare nuk e dinit se egzistonin brenda jush dhe qe as do mendonit se do i kishit. Shembull mund te jete pershembull kur nje njeri i ndrojtur dhe i turpshem mer guximin tu dale perballe nje grupi te tere dhe ti kritikoje ashper sa i gjithe grupi do vihej ne siklet nga nje individ qe me pare ishte i ndrojtur dhe i mbyllur dhe as vet nuk e beson si e beri ate veprim duke kaluar nga nje individ i parendesishem qe quhet viktime ne nje sulmues qe quhet grabiqar.

Qielli i Katert :
Qielli i katert eshte atehere kur njeriu nuk e njeh me vetveten dhe nuk e ben dot dallimin midis vetes dhe nje personi tjeter. Eshte e njejta gje si tek dashurite pasionante ku diferenca me partnerin nuk egziston ndihesh i njejti trup njesoj me te. Ose kur njerez te ndryshem me te njejtin ideal bashkeveprojne si nje trup i vetem pa u diferencuar por keta njerez nuk njihen me fjalen NE si ne qiellin e dyte ata jane krejt ndryshe nga grupet kane lidhje shpirterore mentale fizike etj.

Qielli i Peste :
Qielli i peste eshte kur arini te perceptoni dhe te shikoni qarte boten tuaj te prendeshme. ( Bota e Brendshme eshte shume here me e madhe se Bota e Jashteme qe perceptojme ). Njeriu fillon te ndjeje qe brenda tij eshte nje bote shume e madhe e dendur sekrete shpesh here e paqarte per shkak te madhesise sa UNI duket shume i vogel dhe i pavlere. Njeriu ne qiellin e peste kupton se ishte deshira e tij te zbulonte boten gjigande brenda vetes duke nisur ta eksploroje me kureshtje njesoj si nje shpelle gjigande me gure te cmuar dhe thesare. Ne kete qiell njeriu mbetet shume i befasuar sepse zbulon thesare te pamendeta dhe ndjenja te forta kenaqesie e mireqenje e mbulojne. Njesoj si ne nje cast te te plotesoheshin te gjitha deshirat dhe nuk arini dot ta besoni se si kjo mund te ndodhe ne cdo cast. Njeriu habitet mrekullohet nga ajo bote aq e pasur me thesare sa vet lumturia nuk ka force ta pershkruaj ngazellimin e tij.

Qielli i Gjashte :
Ndodh atehere kur njeriu qe ka zbuluar nje bote te brendshme plot thesare kupton se dhe dikush tjeter njesoj si ai ka zbuluar boten e tij te brendshme plot thesare. Ne qiellin e gjashte lumturia arin maksimumin sepse njeriu sheh dhe amplifikohet dhe nga lumturia e njerezve te tjere qe e rrethojne qe jane ngjitur ne te njejtin nivel.

6

Qiejt jane shkallet e evolucionit tuaj.

Qiejt 1 - 3 - 5 i perkasin mardhenies tuaj me vetveten. ( Ne keta tre qiej keni shume mundesi te zbuloni Trupin e Madh )

Qiejt 2 - 4 - 6 i perkasin mardhenies tuaj me te tjeret.( Ne keta tre qiej kuptoni qe UNI juaj nuk ju perket vetem ju, por UN-et e personave te tjere plotesojne UNI-n tend duke formuar egzistencen )

Te gjithe 6 qiejt jane shume te rendesishem dhe per te evoluar duhen kaluar me rradhe pa i anashkaluar. Nese nje nga qiejt ju duket i papershtatshem per ta kaluar atehere kjo tregon se nuk keni force dhe aty ju bllokon nje limit i cili nese nuk tejkalohet ju rrezon. Ne bote ka njerez qe vendosin te rine gjithe jeten ne qiellin e pare dhe kjete e ben shumica e njerezve. Njerzit shpesh here kur jane te detyruar kalojne ne qiellin e dyte dhe shume shume rradhe ne ate te tretin e me larte. Zakonisht ata qe kalojne qiellin e trete jane te destinuar te ndjekin evolucionin edhe pse shume pak ja arrijne.

Femijet pershembull ata te moshes 3 deri ne 5 vjec qendrojne midis qiellit te 5 dhe te 6. Bota e tyre e brendeshme eshte shume e zhvilluar dhe ata e ndjejne energjine dhe kenaqesine. Ne kete moshe femija dashuron gjithcka prek dhe shikon ai krijon mardhenie dashurie me cdo send me cdo gjallese me cdo mendim. Jeton ne nje bote ku cdo gje eshte e mundur ku dhe macia e shtepise mund te flase ku cdo zog ne qiell te pershendet ku dashuria i vjen nga cdo ane dhe ku cdo ender realizohet. Ndaj femijet e kesaj moshe kane nje energji ne syte e tyre sepse kane nje force te brendshme te pa imagjinate per nje te ritur. Ata nuk duan te flene ata duan te luajne tere diten ne menyre qe te ndjejne dhe te eksperimentojne ndjenjat qe ju jep cdo send cdo njeri cdo situate. Femijet kane aftesi te behen astronaut mesues doktore cdo gje brenda pak minutave dhe ata munden vertet sepse dijet e tyre nuk vine nga jashte por nga brenda. Femijet nuk lindin te ditur nuk e mesojne nga prinderit ata e gjejne diturine brenda tyre. Nje femije eshte i mencur atij nuk i intereson bota materiale sepse eshte shume e vogel per te nuk eshte e bukur. Femijet arijne te shohin fushat astrale mentale emocionale te cdo individi te shikojne ne brendesi te tyre dhe te nxjerin nga ajo thellesi UNI-n e trembur te cdo te rituri duke u falur energji jetike. Per kete arsye femijet jane krijesa te shenjta sepse ata jane Mistike natyrale te lindur. Jane te rriturit qe i detyrojne te zbresin nga qiejt me te larte ne ate te parin duke ju ndrydhur ndjenjat duke i lenduar dhe duke ju zbehur enderat.

Krijesat me te fuqishme te universit paraqiten si femije sepse te tille jane por jo me idene qe kane njerzit per femijet si krijesa te paditura por si qenje te evoluara te mencura te lira krijesa plot dashuri e ndjenja hyjnore.

7

Djalli apo personifikimi i te keqes per njeriun eshte pikerisht kalimi nga nje qiell ne tjetrin. Per njerzit Djalli eshte pikerisht Roja i Limiteve ai qe nuk lejon te kalohet limiti. Kur e shikon djallin nga brenda rrethit te limitit ai duket i frikshem. Sa here ju e kaloni kete limit dhe ktheni koken per te pare Djallin vereni qe ai shperbehet njesoj si te mos kete egzistuar.

Djalli nuk eshte ai qe te tenton te vesh ne mekat. Djalli eshte frika per te kaluar nga nje limit ne nje bote me te madhe se e para. Nje njeri ndjen frike kur kalon nga qiellii i pare ne te dytin, ndjen panik kur kalon nga i dyti ne te tretin, ndjen ankth kur kalon nga i treti ne te katertin. Por nese i kalon te gjitha me forcen e vet kupton qe tashme eshte i fuqishem me i fuqishem se Djalli qe e trembte.

8

Sipas mendimit njerzor te qiellit te pare te vrasesh, te grabisesh, te genjesh, eshte e keqe dhe vine si pasoje te tundimit te Djallit dhe keta njerez duhen denuar.
Por nga kendveshtrimi i qiellit te dyte gjithcka eshte ndryshe per njerzit. Tani nuk eshte me nje individ por nje grup nje besim fetar nje shtet apo nje organizate. Te vrasesh nuk eshte me mekat sepse ka nje qellim ( Nje ushtarak vret ne emer te atdheut ) Te grabisesh nuk eshte me e gabuar ( Nje sipermares grabit punen dhe kohen e individeve ne nevoje me shume se sa i takon dhe kete e ben ne emer te karieres ) Te genjesh nuk quhesh me genjeshtar ( Nje politikan genjen ne te mire te rendit publik duke premtuar nje vend ideal ne emer shoqerise ). Te dhunosh njerzit psikologjikisht kur ata nuk pershtaten me mendimin tend eshte nje detyre ( Besimet fetare te bejne te vuash nga gjykimi morali dhe poshterimi nese ben nje pyetje qe as ata vet nuk e dine Kush eshte dhe ku eshte Zoti ? ata te dhunojne ne emer te Zotit vete ).

Interesante eshte fakti se asnje nuk vret apo grabit apo genjen per llogari te vetes se vet. Njerzit ne qiellin e pare nuk vrasin apo nuk grabisin sepse UNI i tyre nuk eshte i tille nuk ushqen ndjenja inferiore agresive ndodh e kunderta thelle ne vetvete cdo njeri do te jetoje i qete dhe nuk e kupton pse duhen bere vrasjet ne emer te kujt duhen bere ? Sepse vet njeriu nuk e merr persiper kete iniciative dhe as te grabise dhe as te genjeje. Njeriu vete dhe UNI i tij perfaqsojne nje qenje te paster. Nje i porsalindur nuk lind me mendime te vrasijes te pervetesimit dhe te genjeshtres ai nuk do i mesoj kurre edhe nese arin ne moshe madhore nese qendron i izoluar nga njerzit e qiellit te dyte apo nga grupet shoqerore qe ne i quajme civilizim.

Ne momentin qe nje njeri do te behet pjese e shoqerise e grupit e civilizimit duhet te pranohet apo te aprovohet nga keto grupe te cilat kane ideologji dhe ligje te ndryshme dhe ligji i pare eshte qe UNI ne nje shoqeri nuk ka vlere. NE kemi vlere dhe ti nuk duhet te mendosh me koken tende por duhet te ndjekesh mendimin e grupit te cilet jemi NE. Sipas shoqerise UNI eshte egoist sepse mendon per vete ndersa NE mendon per te gjithe dhe NE ka me shume te drejta se UNE.

Nese je ne qiellin e dyte dhe me pas kupton qe UNI yt po behet koshient njeriu trembet dhe kalon ne qiellin e pare per tu vetizoluar nga frika e djallit dhe ne ate moment kupton qe nuk eshte ai qe ka vrare ka grabitur apo ka genjyer sepse ne vetvete eshte nje qenje e paster dhe akuzon Djallin qe e ka shtyre te beje veprime jashte deshires duke kaluar ne depresion. Njerzit e qiellit te pare nisin ti urrejne ata te qiellit te dyte ne momentin qe bien me poshte por nuk munden ti vrasin as ti grabisin dhe as ti genjejne sepse UNI nuk mundet dhe kthehen thjeshte ne viktima.

Nese kalon nga qielli i dyte ne ate te tretin frika rritet se tepermi Djalli behet me i fuqishem. Mjafton te shikojme historine e Templarve, vrasjet e Eretikve, gjuetine e Shtrigave, internimet e Dijetarve etj. Veshtiresia e njeriut rritet ndjeshem dhe limiti behet i pakalueshem do shume guxim vullnet dhe mencuri te arish te kalosh qiellin e dyte.

Nga qielli i trete ne qiellin e katert veshtiresia eshte te gjesh dashurine per te tjeret ajo dashuri qe deri ne kete moment te ka munguar duhet ta japesh dhe ta rrezatosh pikerisht ti.

Qielli i peste eshte ai me i frikshmi nga te gjithe shume pak vete kan arritur deri aty mundesia e mbijeteses qe cdo gje te mos permbyset eshte shume e vogel pothuajse afer zeros por jo e pamundur.


10

E Keqia eshte thjeshte nje kendveshtrim i njeriut dhe ajo egziston vetem si nje kendveshtrim. Pershembull disa shekuj me pare quhej e Keqe nese thoshe qe toka rretullohet rreth diellit edhe mund te te vrisnin per kete. Edhe sot mund te denohesh nese nuk bie dakord me grupin shoqeror ku jeton sepse e Keqia vendoset nga njerzit pikerisht aty ku vendoset limiti. Varet cdo gje nga kendveshtrimi i cdo individi per te pare Djallin dhe te Keqen njesoj si ne luften e dyte boterore ku amerikanet akuzonin japonezet si djaj qe sulmuan bazen e tyre dhe nderkohe japonezet konsideronin amerikanet djaj sepse shkateruan kombin e tyre. Por njerzit jane te gjithe perkrah fitimtarit dhe veprimet e tij automatikisht behen te mira dhe te drejta.

Njerzit e konceptojne Zotin ne baze te qiellit ku ndodhen per kete arsye Zoti paraqitet ne shume forma dhe ne shume trajta. Per njerzit e qiellit te dyte Zoti eshte gjakatar agresiv dhe xheloz per kete arsye dhe denon me vdekje apo torturon. Per kete Zot nuk ka meshire nese del jashte grupit jashte ligjit te civilizimit. Varet cdo gje nga kendveshtrimi.
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2019, 11:56   #20
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

1

Njeriu mund te udhetoje dhe kete mund ta bej cdo dite pa u zhvendosur duke udhetuar brenda botes se vet te brendshme dhe ta eksploroje. Dhe udhetimi i brendshem ka disa shkalle apo cikle ku ai i pari eshte me i lehte per tu aritur nepermjet imagjinates se drejtuar drejt UNI- dhe duke shmangur pjeserisht mendimin e trurit e ngjashme si nje para gjume ku memoria eshte e turbullt. Ne shkallen e dyte eshte pak me e veshtire pasi imazhet behen te paqarta per shkak te dimensionit i cili eshte i pakuptueshem ku mbizoteron simbolika dhe perqendrimi duhet te jete jo vetem i persosur por ne kete shtrese mund te humbasesh shume kollaj per shkak te bllokimeve frikes dhe limiteve te subkoshiences qe ju paraqitet si nje bote tejet e ngarkuar. Ne kete nivel orientimi me i mire eshte degjimi i cili mund te shmange simboliken por eshte njesoj si te jesh ne barkun e nenes ku nuk sheh asnjegje vetem degjon se cfare nena te thote dhe ne kete rast nena eshte vet UNI.

2

Ne fund ndodhet Qielli i Shtate. Ne momentin qe ne dalim nga 6 qiejt atehere ndodhemi ne Qiellin e shtate dhe prej ketej mund te shohim gjashte qiejt e tjere ne kete menyre.Ngjashmeria eshte e nje gjysemrrethi me rreze e ngjashme me nje diell ne lindje ne agim. Por cfare ben Roja i Limiteve ne momentin qe ne kalojme nga qielli i gjashte ne ate te shtate ?

Problemi eshte se ne kete pjese te qiellit midis 6 dhe 7 nuk kemi te bejme me me nje limit por dicka komplet tjeter. Imagjonoje njesoj si po kalon nje lume. Me pare duhet te zhytesh ne lume e me pas te dalesh prej tij ne bregun tjeter. Njesoj si te vdesesh dhe te rilindesh.

Kete e shikojme tek historia me Mose
Faraoni urdheroj te vrisnin te gjithe djemt meshkuj te hebrenjve ( Te cilet nuk ishin nje popull ndryshe nga egjiptianet por nje grup me mendime te ndryshme nga sistemi Hebre = I Larguar ). E ema e Mose nuk deshironte tja vrisnin femijen dhe ja besoi femijen lumit Nil. Lumi Nil e mori femijen dhe e coi deri tek vendi ku benin banje Princeshat egjiptiane. Nje nga princeshat e gjen femijen ne nje shporte dhe e rrit jo me si nje femi hebre sepse nuk mund ta dallonte origjinen por si nje dhurate te zotave e rrit si nje Princ.

Limiti midis qiellit te gjashte dhe te shtate nuk eshte nje lume dosido prej uji por eshte nje lume qe te transformon ne momentin qe e tejkalon duke u zhytur dhe duke dale ne siperfaqe. Njesoj si Mose kur ju besua lumit ishte nje njeri pa vlere i denuar me vdekje por sapo e kaloj kete lume nga ana tjeter u shpall Princ me fuqi mbi normalen.

3

Po atehere ku eshte Djalli ne kete pjese te evolimit ? Djalli me pare quhej Lucifero qe ne latinisht do te thote “Ai Qe Sjell Drite” njesoj si rrezet e nje dielli kur lind ne agim ku drita nis te lind pikerisht ate simbolizon fjala Lucifero. Nga kjo hemisfere e qiellit cdo gje duket ndryshe me nje drite komplet ndryshe dhe nje kendveshtrim te ri ndaj Djalli ndryshon formen sepse nuk ka me limite.

Po ku ndodhen keto lumenj drite qe te shendrojne ne qenje hyjnore ? Ndodhen ne cdo qelize te trupit njerzor, ne cdo limit te mendimit, ne cdo send qe arin te prekesh e te shohesh. Historia e Mose eshte historia e cdo njeriu.

( Cdo mit i mitologjise dhe cdo tekst i drejtohet vetem lexuesit dhe lexuesi eshte personazhi kryesor jo dikush tjeter ky eshte qellimi i mitologjise. Ideja qe njerzit krijonin mite sepse nuk dinin se si te shpjegonin fenomene te natyres eshte e gabuar, ne fakt eshte e kunderta njerzit ishin shume here me te ditur ne ate kohe sepse truri i tyre nuk ishte i ndare ne dy hemisfera Lobi i Majte dhe Lobi i djathte si te ne sot. Nje tru i pandare arin te perdor simboliken ne menyre shume perfekte ku nje tekst ka kuptim shume te gjere dhe me konpleks shembull mund te marrim fjalen Pikture me imashin e nje pikture. Ne nga nje fjale kuptojme pak gjera por nga imazhi i nje pikture kuptojme mijra fjale )

Shume njerez lumin e jetes e shikojne si nje permbytje me idene se jane jashte lumit mendojne se nuk duhet kaluar por ata jane ne lume dhe nuk e kuptojne. Duhet vetem te dalin ne breg por me pare duhet te kuptojne ku ndodhet lumi dhe ku ndodhet bregu sepse ne te kundert do ecin pergjate lumit ne miken me te thelle ne fund te shtratit te lumit.

4

Historia e Mose eshte njesoj si arka e Noe. Ka te njejten ngjashmeri me permbytjen e madhe Biblike ku vet uji ben ndryshimin e te gjithe botes.

Pakti me Djallin ne mitologji nenkupton kalimin nga nje qiell ne tjetrin. Pakti eshte vet kalimi i limitit. Nuk eshte e vertete kush ben pakt me Djallin humbet shpirtin. Njeriu perkundrazi kupton qe ka shpirt pikerisht no mementin dhe castin qe po kalon nga nje qiell ne tjetrin ( Vetem ne nje cast ai kupton se ka miljona mundesi zhvillimi ) dhe sapo kalon kete cast nje pengese tjeter shfaqet brenda tij dhe shpirti behet i padukshem dhe kjo eshte pikerisht ideja qe Djalli te mer shpirtin.

Shembull nese kalon nga Qielli i dute ne ate te tretin ne fraksionin e nje sekonde gjate kohes se kalimit te limitit do vesh re shpirtin tend sapo ta kalosh kete cast shpirti behet i padukshem sepse nje Djall tjeter po pret ta tejkalosh. Por ti nuk e ke humbur shpirtin thjeshte e ke humbur nga fushepamja vizuale.

Vetem ne qiellin e shtate ju mund te shihni qarte shpirtin tuaj jo vetem ne nje fraksion te kohes por gjithmone dhe te bashkjetoni ne menyre aktive me te.

Djalli eshte thjeshte frika nga limiti qe ju bllokon = Djalli eshte frika per te pare shpirtin tuaj = Djalli eshte distanca qe ndan njeriun nga shpirti i vet.

5

Por cfare eshte shpirti njerzor ? Shpirti njerzor nuk eshte dicka e vogel dhe e rendomte si e pershkruan civilizimi modern. Shpirti njerzor eshte nje energji qe ze nje vend shume te madh ne univers dhe Uni i Vogel ne krahasim me Shpirtin eshte si nje monedhe brenda nje deti.

Hapsira qe Shpirti njerzor ka brenda eshte shume e madhe dhe brenda kesaj hapsire shume dimensionale ku ne ndodhemi si nje pike shume e vogel ne gjuhen e perditshme e quajme “Bota e Pertejme”. Shpirti i nje njeriu eshte ajo qe ai zbulon ne Boten e Pertejme. Kjo nuk ka te bej me vdekjen e individit. Shpirti njerzor nuk ka ndjenja nuk ka memorien e individit nuk ka moral sic ne e mendojme, eshte nje energji supreme qe nuk mundemi dot ta kuptojme. Shpirtit i intereson eksperienca njerzore dhe asgje me shume. Jetgjatesia e Shpirtit eshte e perjetshme ka qene dhe do te jete edhe mbas vdekjes se trupit fizik. Trupi fizik per Shpirtin eshte thjeshte nje dorashke te cilen e perdor dhe e flak tutje me vone dhe dorashka nuk behet pjese e shpirtit njesoj si dorashkat qe perdorim, ne nuk lidhemi me to perjetesisht nuk na intereson mendimi apo ndjenjat e darashkes na intereson thjeshte te bejme ate per te cilen e kemi zgjedhur dhe kjo gje eshte eksperienca. Shpirti kerkon te beje eksperiencen e materies ne boten fizike. Bota fizike eshte njesoj si nje shkolle per shpirtin ku ai meson te bashkeveproj me materien ndaj perdor nje pjese shume te vogel te vetes per te fituar kete eksperience. Njesoj si ne kur duam te ndjejme ngrohtesine e nje ene me uje te nxehte duke e prekur me majen e gishtit duke u ekspozuar sa me pak thjeshte nje prekje e cila zgjat 1 sekonde. 1 Sekonde per boten tone jane miljarda vjet ndersa per shpirtin nje fraksion i parendesishem. Ndjenja qe do i jape ky fraksion i sekondes per shpirtin eshte eksperienca per te njohur materien.

Trupi i Madh perfshin brenda vetes Unin e Vogel si dhe Trupin Fizik. Trupi i Madh ndodhet midis Botes Fizike dhe midis Botes se Pertejme brenda Kozmosit ( Hapsira e perceptuar e botes fizike dhe asaj metafizike apo te pertejme )

Shpirti ndodhet midis Kozmosit ( Bota Fizike dhe Bota e Pertejme ) dhe Infinitit ( Vend i pa percaktuar si nga ana dimensionale kohore etj i cili eshte i perjetshem ne konceptin njerzor ).

Shpirtri manifestohet 100% ne qiellin e shtate. Vetem kur mundemi te arijme kete nivel evolimi njeriu mundet te manifestoje te gjitha fuqite e shpirtit te cilat jane ta paimagjinueshme per ne por qe mund te ndikojne te gjithe universin.

6

Shpirti nuk eshte dicka irreale e padukshme. Shpirti ka shume densitet ka shume energji ka shume ndikim ndaj mundet ta manipuloje materien sepse eshte shume here me i fuqishem se ajo. Njesoj si ne kur prekim me gisht mjergullen dhe kemi fuqi ta shperbejme dhe ta shperndajme avullin pa krijuar perplasie apo kontakt.

Te pershkruash Shpirtin eshte e veshtire sepse nuk egzistojne fjale apo terma kete problem ka hasur dhe Gete tek Fausti.

L’effimero = Kozmosi
L’inattuabile = E Padukshmia
Eterno Femminino = Shpirti

Tutto l’effimero
č solo una somiglianza;
l’inattuabile
qui diventa ciņ che avviene;
l’indescrivibile
quisi compie;
l’Eterno Femminino
ci trae avanti.


Perkthimi ne ghuhen Shqipe:
I Gjithe Kozmosi eshte nje ngjashmeri e padukshme, ketu behet ajo qe ndodh. E pa pershkrueshme pothuajse mbulon Shpirtin qe na terheq perpara.

Eterno Femminino = Femra e perjetshme = Shpirti
Shpirti ka trajten femerore sepse UNI qe ne e permendim ka trajte mashkullore. Aq sa i ndryshem eshte nje grua nga nje burre aq i ndryshem eshte Shpirti nga Uni i Vogel por jo vetem ne anen fizike por ne te gjitha kendveshtrimet.

Ne qoftese njerzit vazhdojne te jene UNI ata jane shume shume larg nga Shpirti. Njerzit udhetojne cdo dite ne Shpirtin e tyre por nuk jane pjese e tij sepse vetequhen UNI dhe vetem kjo pjese ju intereson.

Trupi i Madh ka gjinine mashkullore por ate te nje prindi njesoj si nje Baba eshte Ateror ai kujdeset per UNI-n e Vogel.

Djalli e Keqia apo problemi nuk kane nje gjini te mirefillte sepse ne realitet egzistojne deri ne momentin qe egziston limiti, pengesa apo bllokimi.

7

Njerzit e njohin shume pak veten ata njohin vetem pak fuqi qe arrijne te manifestojne ne 6 qiejt e pare dhe kane shume frike se mos duken te parendesishem dhe te pafuqishem perballe fuqive te tyre te mbinatyrshme qe manifestohen ne qiellin e shtate.

Nga frika njerzit jane nevoje per nje Roje qe ti mbaj larg nga kjo frike e superfuqive. Ky Roje duhet te beje ndarjen midis fuqive te vogla dhe atyre te medha dhe per kete arsye duhet tju kujtoje njerezve qe jane te pavlere dhe te pafuqishem ne menyre qe ata te mos e kalojne limitin qe eshte vendosur nga ndarja.

Sa me i mire i ditur dhe brilant ti duket vetja nje njeriu ne qiellin ku jeton aq me te veshtire e ka te kaloj ne qiellin tjeter te rradhes ai ka frike te humbase lavdine e qiellit ku jeton sidomos ata te qiellit te dyte ku perfshihet shumica e shoqerise moderne ku frika e gjykimit moralit dhe e ligjit i mban mberthyer.

Njerzit qe jane kurjoz te zbulojne shpirtin e tyre kane kurajo dhe vullnet te ecin perpara te kalojne cdo pengese te kene ulje dhe ngritje ne cdo hap te jetes. Por ne cdo hap dhe ne cdo qiell qe kalojne rrezja e shikimit te tyre zgjerohet dhe njeriu evolon nga nje qenie e rendomte ne nje qenje hyjnore.
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur