Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 30-03-2019, 13:00   #21
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 7,180
Thanks: 0
Thanked 1,029 Times in 895 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

truri, gje e madhe thone.
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2019, 13:03   #22
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 47,357
Thanks: 15,084
Thanked 12,897 Times in 8,116 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 687
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uj me gaz Shiko postimin
truri, gje e madhe thone.
Fiks, megjithse thonė 1 kokėr gruri ėshtė, vjen harabeli e merr dhe ja ku ngele pa tė.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2019, 13:31   #23
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 7,180
Thanks: 0
Thanked 1,029 Times in 895 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Fiks, megjithse thonė 1 kokėr gruri ėshtė, vjen harabeli e merr dhe ja ku ngele pa tė.
aha, harabelin e kane ngren njerezit prej madheshtise se trurit.
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2019, 14:16   #24
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 9,961
Thanks: 23
Thanked 2,921 Times in 1,809 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 192
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Mire kali ngordhi po sna len as mizat rehat do te thoshte Napoleon Bonapartja
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-03-2019, 16:46   #25
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Ne sheshet para Katedraleve dhe para Kishave me te famshme te botes veme re gjithmone pranine e pellumbave. Shume besojne se pellumbat jane simbol i paqes dhe i lirise dhe sidomos kur kemi te bejme me pellumba te bardhe.

E verteta eshte se pellumbi eshte nje shpend i zbutur ose i mesuar qe te ndjeke nje rregull njerezor dhe nuk jane te lire sepse varen 100 % nga kujdesi njerzor si per ushqim strehim dhe mjekim.

Katedralet dhe Kishat perfaqsojne pushtetin dhe fuqine e besimeve fetare qe perfaqsojne duke u bere vendet me te medha te kultit ne bote.

Interesante eshte fakti se pellumbat si shpende per drejtuesit e ketyre institucioneve te kultit jane nje bezdi e vogel por shume e dobishme.

Pellumbat sipas tyre perfaqsojne Ateistet apo Jobesimtaret te cilet verviten rreth e rrotull fuqise se pushtet te fese duke bere zhurme e here here edhe ndonje glase mbi muret e tyre te ndertuara me gure te punuar e mermer te bardhe.

Puna eshte se kjo bezdi e vogel u sherben besimeve fetare per te bere te ditur se sa te pafuqishem jane Ateistet dhe jobesimtaret se sa tru vogek jane njesoj si keta pellumba.

Ateistet nuk kane fuqi te bertasin ata thjeshte leshojne ndonje nglase aty ketu dhe ngrihen ne fluturim te zhduken sa syte kembet. Truri i tyre i varfer ju ben te ditur besimtarve qe ky grup i vogel njerzish i krahasuar me miljarda besimtare eshte nje grusht grure ne nje fushe gruri ose disa zogj qe kakarisin neper forume ku skane as emer e as surrat.

Edhe pse me mendime te kunderta pellumbat detyrohen perseri tju nenshtrohen njerezve pokeshtu dhe ateistet u nenshtrohen grupeve sociale dhe fjalet e tyre i mer era sepse jane boshe si flluckat e sapunit.

Pyesni veten perse Shqiponjat nuk fluturojne mbi keto godina kulti ? Sepse shqiponjat jane grabiqare jane tjeter nivel nuk ulen aq poshte.

Nese ne kete forum vijne pullumba harabela trumcake apo lloj e lloj zogu mos te me flasin per mendje te vogla sa nje koker gruri sepse nuk po flasim per te tilla argumenta.

Nje Ateist pa mendime pa argumenta pa pervoje qe ska lexuar seriozisht asnje tekst eshte nje besimtar fanatik i injorances se vet te cilen e mbron dhe e cmon duke rritur ne menyre te ndjeshme fuqine e besimeve fetare sepse keto Kisha jo vetem mashtrojne gjithe boten me ideologji mashtruese por perdorin dhe njerzit me tru zogu per ti perdorur si barsoletat e Nastradinit duke i treguar me gisht se si mbyten me glasat e tyre.

Behuni te ditur, mos besoni asnkend dhe asgje qe se keni pare, krijoni bagazhin tuaj intelektual dhe kjo ju mjafton te jeni ne rrugen e duhur me pas do e kuptoni vete ku ju con kjo rruge.

Shkenca ne vetvete eshte e ngjashme me besimet fetare dhe shpesh here eshte loder e kishes dhe e fuqive drejtuese. Shkenca thote rezultatet duhen besuar nuk duhen dyshuar dyshimi nuk eshte shkence, njesoj si ato reklamat qe te shesin smartphone si teknologjine e fundit dhe ti beson vertet se arite kulmin e zhvillimit duke zevendesuar mendjen tende me nje kuti plastike.

Per ta kuptuar mashtrimin shkencor me pare duhet te dalesh jashte sferes se ndikimit ta shohesh ne nje kendveshtrim te ri ta shohesh sistemin nga jashte sepse nga brenda nuk mund ti gjesh difekte. Gjusma e shkencetarve jane besimtare te devotshem dhe ateiste dhen aq pak sa sjane as te llogaritshem. Historia Psikologjia etj etj sot jane bere shkenca pikerisht per tju ngateruar shum pak e kuptojne mashtrimin sepse dhe vet shkolla ju mashtron.

A e di kush qe institucionet arsimore pergatisin njerez te afte per te mesuar si te kryejne procese pune njesoj si sklleverit qe keta persona me kariere ti sherbejne sistemit si robote te devotshem dhe premtimi eshte nje pension para se te vdesin. Njesoj na fal jeten te te falim lavdine. Njesoj si Kisha pasi studjoni biblen dhe punoni per ta ju premton parajsen por me pare duhet te jepni taksen ne para dhe flori se gjerat e tjera nuk i hyne ne sy.

Behuni te ditur me ideologjine arsimore dhe do beheni sklleverit perfekt te regjimit qe ju shtyp koken me taksa e ligje duke ju thene se keto i keni vendosur vete ju. Kush nga ju ka miratuar keto ligje keto taksa keto kufizime se une nuk njoh askend ?

Vertet besoni se keni teknologjine me te mire ne duar tuaja ?
Apo po ju bejne te besoni se jeni shume te ditur ?
A jeni ju viktima apo jeni grabiqaret e ketij sistemi ?

Grabiqaret nuk bejne zhurme, grabiqaret dine te jene te padukshem. Viktimat bertasin, ankohen, tallen dhe humbasin rrugen njesoj si delet.

Te jesh ateist duhet te jesh me pare grabiqar qe gjuan grabiqare te tjere.


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alessandro Cagliostro : 31-03-2019 nė 16:59
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-03-2019, 18:41   #26
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 7,180
Thanks: 0
Thanked 1,029 Times in 895 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

zotrote c'e quan veten? grabitqar, pllumb a cfare? me se rron? ushqimin, veshmbathjen, ilacet ku i gjen?
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-03-2019, 21:24   #27
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alessandro Cagliostro Shiko postimin
Ne sheshet para Katedraleve dhe para Kishave me te famshme te botes veme re gjithmone pranine e pellumbave. Shume besojne se pellumbat jane simbol i paqes dhe i lirise dhe sidomos kur kemi te bejme me pellumba te bardhe.

E verteta eshte se pellumbi eshte nje shpend i zbutur ose i mesuar qe te ndjeke nje rregull njerezor dhe nuk jane te lire sepse varen 100 % nga kujdesi njerzor si per ushqim strehim dhe mjekim.

Katedralet dhe Kishat perfaqsojne pushtetin dhe fuqine e besimeve fetare qe perfaqsojne duke u bere vendet me te medha te kultit ne bote.

Interesante eshte fakti se pellumbat si shpende per drejtuesit e ketyre institucioneve te kultit jane nje bezdi e vogel por shume e dobishme.

Pellumbat sipas tyre perfaqsojne Ateistet apo Jobesimtaret te cilet verviten rreth e rrotull fuqise se pushtet te fese duke bere zhurme e here here edhe ndonje glase mbi muret e tyre te ndertuara me gure te punuar e mermer te bardhe.

Puna eshte se kjo bezdi e vogel u sherben besimeve fetare per te bere te ditur se sa te pafuqishem jane Ateistet dhe jobesimtaret se sa tru vogek jane njesoj si keta pellumba.

Ateistet nuk kane fuqi te bertasin ata thjeshte leshojne ndonje nglase aty ketu dhe ngrihen ne fluturim te zhduken sa syte kembet. Truri i tyre i varfer ju ben te ditur besimtarve qe ky grup i vogel njerzish i krahasuar me miljarda besimtare eshte nje grusht grure ne nje fushe gruri ose disa zogj qe kakarisin neper forume ku skane as emer e as surrat.

Edhe pse me mendime te kunderta pellumbat detyrohen perseri tju nenshtrohen njerezve pokeshtu dhe ateistet u nenshtrohen grupeve sociale dhe fjalet e tyre i mer era sepse jane boshe si flluckat e sapunit.

Pyesni veten perse Shqiponjat nuk fluturojne mbi keto godina kulti ? Sepse shqiponjat jane grabiqare jane tjeter nivel nuk ulen aq poshte.

Nese ne kete forum vijne pullumba harabela trumcake apo lloj e lloj zogu mos te me flasin per mendje te vogla sa nje koker gruri sepse nuk po flasim per te tilla argumenta.

Nje Ateist pa mendime pa argumenta pa pervoje qe ska lexuar seriozisht asnje tekst eshte nje besimtar fanatik i injorances se vet te cilen e mbron dhe e cmon duke rritur ne menyre te ndjeshme fuqine e besimeve fetare sepse keto Kisha jo vetem mashtrojne gjithe boten me ideologji mashtruese por perdorin dhe njerzit me tru zogu per ti perdorur si barsoletat e Nastradinit duke i treguar me gisht se si mbyten me glasat e tyre.

Behuni te ditur, mos besoni asnkend dhe asgje qe se keni pare, krijoni bagazhin tuaj intelektual dhe kjo ju mjafton te jeni ne rrugen e duhur me pas do e kuptoni vete ku ju con kjo rruge.

Shkenca ne vetvete eshte e ngjashme me besimet fetare dhe shpesh here eshte loder e kishes dhe e fuqive drejtuese. Shkenca thote rezultatet duhen besuar nuk duhen dyshuar dyshimi nuk eshte shkence, njesoj si ato reklamat qe te shesin smartphone si teknologjine e fundit dhe ti beson vertet se arite kulmin e zhvillimit duke zevendesuar mendjen tende me nje kuti plastike.

Per ta kuptuar mashtrimin shkencor me pare duhet te dalesh jashte sferes se ndikimit ta shohesh ne nje kendveshtrim te ri ta shohesh sistemin nga jashte sepse nga brenda nuk mund ti gjesh difekte. Gjusma e shkencetarve jane besimtare te devotshem dhe ateiste dhen aq pak sa sjane as te llogaritshem. Historia Psikologjia etj etj sot jane bere shkenca pikerisht per tju ngateruar shum pak e kuptojne mashtrimin sepse dhe vet shkolla ju mashtron.

A e di kush qe institucionet arsimore pergatisin njerez te afte per te mesuar si te kryejne procese pune njesoj si sklleverit qe keta persona me kariere ti sherbejne sistemit si robote te devotshem dhe premtimi eshte nje pension para se te vdesin. Njesoj na fal jeten te te falim lavdine. Njesoj si Kisha pasi studjoni biblen dhe punoni per ta ju premton parajsen por me pare duhet te jepni taksen ne para dhe flori se gjerat e tjera nuk i hyne ne sy.

Behuni te ditur me ideologjine arsimore dhe do beheni sklleverit perfekt te regjimit qe ju shtyp koken me taksa e ligje duke ju thene se keto i keni vendosur vete ju. Kush nga ju ka miratuar keto ligje keto taksa keto kufizime se une nuk njoh askend ?

Vertet besoni se keni teknologjine me te mire ne duar tuaja ?
Apo po ju bejne te besoni se jeni shume te ditur ?
A jeni ju viktima apo jeni grabiqaret e ketij sistemi ?

Grabiqaret nuk bejne zhurme, grabiqaret dine te jene te padukshem. Viktimat bertasin, ankohen, tallen dhe humbasin rrugen njesoj si delet.

Te jesh ateist duhet te jesh me pare grabiqar qe gjuan grabiqare te tjere.

Arsyeja pse sheh pellumba afer katedraleve apo kishave eshte se per katoliket pellumbi perfaqson shpirtin e shenjte...."the Holy Spirit takes the form of a dove and descends upon Jesus"Matthew 3:16. Kurse ne mendimin popullor pellumbi simbolizon paqen. Pellumbat nuk simbolizojne ateistet. Je shume idiot plako.
Persa i perket shkences, ajo nuk eshte besim. Shkenca bazohet tek prova dhe tek eksperimenti. Shkenca gjithmone avancon, ngrihen hipoteza te ndryshme shkencore, por deri ne momentin qe keto hipoteza nuk jane te provuara me eksperiment, ato mbeten te tilla, nuk mund te kthehen ne teori apo teza.
Me fene eshte ndryshe, nuk ka nevoje te provosh dicka, mjafton te kesh besim te verber pa prova.
Ta ilustroj me shembull konkret.
Ti ne thelb je njeri fetar, pavarsisht se je teper konfuz(ke bere nje sallat fetare ne kte teme qe hec e merre vesh)flet per gjarprin e edenit, adame dhe eva, i fut dhe ca promete dhe zeusa. Ti ke besim te verber tek keto hajvanlleqe, ty nuk te duhen prova per ekzistencen e gjarprit te edenit apo zeusit apo jehovait a ku di une. Ti ha pa pertypur te gjitha hajvanlleqet e botes, te shkruara apo te pashkruara.

Ps. shpesh here eshte thene se djalli per qellimet e veta citon biblen.
e citova dhe une me siper, por te garantoj se nuk jam djall. Ndodh qe dhe ateistet e citojne

djalli nuk ekziston

tung

sandro

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 31-03-2019 nė 21:28
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-03-2019, 22:15   #28
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten


Sot dua tju flas per historine dhe filozofine e San Francesco d'Assisi nje nga shenjtoret eretike me te perfolur.

Santo ne latinisht dhe ne italisht do te thote “Kjo ka te drejten e autorit” ne e perkthejme i shenjte por kjo fjale eshte si nje nenshkrim qe percakton nje marke te se drejtes se autorit.

Francesko ishte nje njeri i shenjte dhe i pasur i cili donte te eksperimentonte varferine ne menyre qe te kuptonte pse ankoheshin te varferit. Ai bente shume gjera te cuditshme per kohen si psh te fliste me kafshet e bimet dhe kishte ide shume radikale me kohen.

Marksi thote qe punetori mesohet qe ne vogeli qe koha dhe puna e tij vlen shume pak keshtu qe kapitalisti mund ta paguajne shume pak nga cka ai meriton ne te vertete dhe ai njekohesisht te jete i kenaqur qe punon per te. Lodhet si nje kafshe pune qe te mbetet i varfer dhe i kenaqur, nderkohe qe ata qe e punesojne i rrembejne pasurine dhe mundin e tij duke u vleresuarnga punetori qe i mundesuan kete mundim !!? Te njejten gje thote dhe Francesko. Marksi bente kritike ndersa Francesko bente teori.

Nje filozof amerikan i viteve 900 thote : “Ne momentet kur shoqeria vete shume mire sepse ka nje zhvillim shume te madh teknologjik ku mund te punohet me pak dhe te jetohet me mire dhe me shume, krijohen ose shperthejne situata krize ne menyre qe nje person te jete me i stresuar ne kohen qe gjerat vene mire sasa ne kohen kur gjerat vene keq. Sepse po te mos jete i stresuar njeriu ne kohen kur eshte mire do ndryshonte boten duke e bere nje vend te denje”.

Francesko thote : “Njeriu si nje individ mund te thote normalisht : Kjo bote mua nuk me pelqen keshtu sic eshte ! “ dhe ky eshte nje mendim shume i forte sepse ve ne diskutim shume teza sidomos tezen e pershtatjes se njeriut me boten.

Ne vitet 600 Donkishoti thote : “Kjo bote mua nuk me pelqen preferoja me mire ate te 300 viteve me pare”. Dhe per kete donkishotin e quajne te cmendur. Por ne pllaken e varrit te Donkishotit mbasi vdes shkruajten. “Pati fatin te jetonte si i cmendur dhe te vdiste si nje i ditur.” dhe Donkishoti ishte i pari qe e thote kete gje jashte librave te shenjte dhe disa vite me vone e thote dhe Hamleti, me vone kete shprehje e degjojme dhe ne revolucionin francez, Cegevara etj por i pari qe ka thene shprehjen “Kjo bote sic eshte nuk me pelqen” e ka thene Jezusi dhe kur e pyeten kush je ti per ta thene kete gje ai thote UNE dhe kjo eshte e mjaftueshme.

Nje nga filozofite me te medha te Franceskos eshte kur thote : Nuk duhet te vesh tek kundershtaret e tu e ti besh moral apo predikim, nese ata nuk kane te njejtin mendim me ty, sepse jane shume here me inteligjent dhe me te ditur se ty. Ti shko tek ata, meso nga ata, puno per ata dhe me ta, dhe kur te te mbushet mendja thuaj se cfare mendon ti per gjerat qe ata bejne.

Francesko ishte nje emer i vendosur prej origjines se tij franceze sepse emri i vertete ishte Giovani.

Kataret ishin ata njerez qe thoshin : Ne nuk i duam prifterinjt, nuk e duam varesine ekonomike nga vatikani, dhe duam menyren tone te marteses. Kataret nuk ishin kundra romes dhe vatikanit atyre thjeshte nuk ju interesonte politika e tyre. Kataret benin nje jete aktive me shume bollek dhe mbi te gjitha ishin shume krijues dhe ne muzike.

Nje autor antik shkruan : I dashur zot me rezulton sipas intuites time dhe disa te dhenave qe ti ke ndermend te me dergosh ne ferr kur une te vdes. Dua te te them qe nese e ben nje gje te tille do jete nje gabim shume i madh, jo sepse une nuk e meritoj ne baze te atyre qe thone disa njerez. Por me pare dua te te bej te ditur se ne boten qe ti ke krijuar gjate cdo viti te jetes time pervec disa gjerash te bukura qe mua mund te me rastisin, me rastisin mijra gjera te shemtuara. Dhe keto gabime Zot i ke bere ti dhe njekohesisht ankohesh qe bota vete keq, por mendohu kush i beri ne kete menyre kete bote o zot? Ti ankohesh qe njeriu nuk sillet mire por kush e krijoj kete njeri? Duhet te ndreqesh shume gabime Zot sepse keshtu gjerat skane per te vajtur hic mire. Nese piktori e pikturon keq pikturen nuk e denon nuk e djeg ne ferr ne perjetesi, ka dicka qe nuk shkon me ty o Zot. Pershembull nuk e kuptoj kur ti je i plotfuqishmi perse toleron djajt te te prishin boten qe ti vet ke krijuar sepse po te mos ishin djajt nuk do ishin te gjitha problemet e kesaj bote per te cilat ti ankohesh. Nese ti i debon djajt ne do silleshim me mire dhe ti do ishe me i kenaqur me ne. Perse i mban djajt ne bote ? Une kam mendimin se ti Zot nuk je i afte ta falesh veten qe ke bere kaq shume gabime kur krijove boten.

Per keto mendime shteti i vatikanit i shpalli lufte dhe i coj drejte zhdukjes Kataret duke masakruar me mijra njerez ku ndodheshin Kataret. Franceskua ishte shume i lidhur me Kataret por duke e quajtur Francesko donte te thoshte kujdes sepse ai eshte francez.

Francesko thoshte : Njerzit shohin vetem boten fizike ata nuk i shikojne njerzit ashtu sic jane dhe nuk munden ti shikojne sepse as veten e tyre nuk mundet te shikojne. Shikojne rrobat dhe sendet dhe tere jeten luftojne te kene sa me shume sende materiale por nuk shojne veten e tyre. Bota materiale eshte e perkohshme ndersa vetja eshte e perhershme dhe ne ende nuk e veme re.

Francesko kishte kete mendim per realitetit : Ti je nje trup qe ke nevoja te vecanta. Keto nevoja te trupit tend ti bejne ti harosh sepse duan qe ti te punosh per ata, duan qe ti te luftosh per ata dhe qe ti te mundohesh dhe te stresohesh per ata. Sepse ata te thone ty. Nese te plotesojme nevojat e trupit tend armiqt tane do te fitojne. Ndersa ne kete rast Francesko thote : Armiqt e kujt ? Une nuk kam krijuar armiq. Mua nuk me interesojne luftrat. Kundershtaret tane jane simpatike dhe shume te dashur nese i shohim si miq.

Francesko nuk kishte para te botonte libra sepse ne ate kohe kushtonin shume keshtu qe mendoj do ishte me mire te krijonte nje trupe teatrale ne menyre qe te shperndante idete e tij dhe keshtu beri. Sepse sipas teorise me gjeniale te Franceskos te gjithe njerzit bejne teater, te gjithe recitojne ne boten qe ne e quajme reale ata nuk reshtin se recituari sepse aktorin qe kane brenda jeton brenda ne recitim ne menyre te pavetedijshme. Njerzit jane aktore qe recitojne ne jeten e tyre dhe prezantohen me personazhin.

Perse Femijet imitojne te rriturit ?
Femijet imitojne te rriturit duke luajtur. Ata behen doktore shofere police dhe cdo gje prej gjeje. Kjo ndodh sepse ata shohin qe prinderit e tyre qe ne shtepi sillen ndryshe jane te qete jashte rolit te tyre dhe sapo dalin jashte dhe vene ne pune ata transformohen ne dicka tjeter qe femijet e quajne profesion. Pra femijet i shohin prinderit si aktor mbas teatrit kur ata ndodhen ne shtepi ashtu te lodhur dhe te shkujdesur dhe si aktore qe po recitojne ne kohen qe ata dalin dhe vene ne pune ku qeshin tregohen inteligjente terheqes etj. Femijet e vene re ndryshimin dhe e marin boten si nje loje ata fillojne te mesojne te aktrojne ose te imitojne. Femijet mendojne, le te bejme si te medhenjt te bejme gjasme sikur jemi dikush tjeter.

Friedrich Schiller thote : Njeriu eshte njeri i vertete, vetem atehere kur e kupton qe po luan teater.

Te beje pjese ne grupin e franceskos nuk ishte e lehte sepse ai nuk ftonte asnje te behej pjese e grupit sikunder bejne grupet apo organizatat. Francesko bente te kunderten ai nuk i pranonte nese njerzit nuk kembengulnin dhe atehere duhet te kishin shume arsye te forte qe ta bindnin Franceskon per zgjiedhjen e tyre. Kur Francesko bindej atehere i bente pjese e grupit te vet. Anetaret e grupit ishin te lire dhe u bindeshin vetem vullnetit te tyre ata ishin te vetedijshem per cdo gje.

Francesko urrente parate dhe kishat keshtu qe kushdo qe bente pjese ne grupin e tij nuk duhet te kishte apo te mbante para dhe as ti perdorte ato gjithashtu nuk qendronin neper godina qe quheshin kisha apo manastire. Ata ishin shtegetare dhe nuk kishin asnje vend per te fjetur dhe nuk kishin asnje mundesi pagese per te ngrene jetonin si artiste rrugesh ku jepnin filozofine e tyre ne kembim te ushqimit dhe ndonje vend per te fjetur.

Por njerzit nuk e kuptonin filozofine e Franceskos as Inkuzicioni qe ishte ne ate kohe i cili me siguri do e kish vrare. Biles dhe brenda grupit te vet anetaret qe ne ate kohe queshin Franceskianet filluan te percahen mbas disa kohesh duke tentuar te ndertonin kisha apo te mernin para kundra rregullores. Franceskanet shihnin qe kisha dhe vatikani jetonin ne luks dhe kishen pushtet ndersa keta vete jetonin me lemosh duke dhene shfaqie dhe kjo gje i beri te devijonin.

Sipas Franceskos : Duhet te mendojme me nje mendje tjeter ne nje menyre tjeter. Ne jemi shume te afte te perdorim anen e majte te trurit ne boten reale sapo te behemi te vetedijshem per kete te fillojme te perdorim dhe anen e djathte dhe atehere kur ti pervetesojme te dyja do kemi aftesi te kuptojme te gjithe boten ne teresi. ( E utile se viene usata ) Utile = Usata eshte pothuajse e njejta gje. E dobishme dhe e perdoreshme eshte e njejta gje dhe mund te zevendesojne te njejtat gjera. E vetmja gje e padobishme ne bote eshte Arti sepse nuk mund ta perdoresh dhe nuk eshte i dobishem.

Arti nuk eshte i dobishem dhe i perdorshem ( Utile e Usato ) por Arti te ben te ndihesh mire. Pra nje njeri ndihet mire vetem kur nuk eshte i dobishem.

E rendesishme nuk eshte kontributi yt per te qene i dobishem per shoqerine apo duke qene korrekt ne pagesen e taksave te nje shteti dhe as kontributi i dhene per familjen tende. E rendesishme eshte qe ti te jesh vetvetja. Te jesh vetvetja je i padobishem por kjo nuk prish pune sepse e gjithe bota vet eshte e padobishme. Shembull Kafshet e nje ferme jane te dobishme vetem ne kohen qe presin te theren per konsumin e mishit, por sapo ato theren nuk jane me, ato nuk jane me vetvetja dhe menjehere jane te padobishme. Ti je i dobishem vetem kur je i skllaveruar, sapo ti behesh i padobishem per shoqerine manifeston vetveten lirine e shpirtit tend.

Franceskon e akuzonin se ishte budalla dhe thoshte gjera pa kuptim sepse asnje nuk e kuptonte keshtu qe vet Francesko thoshte qe pervec njerezve cdo gjallese e kuptonte kete gje dhe fjalen e kishte per specien. Francesko theksonte : Bota te vret nese nuk je i dobishem sepse individi nuk meret ne konsiderat si individ keshtu qe sic bota mendon ne favor te civilizimit mua nuk me pelqen. Mua me pelqen bota ku individi eshte vetvetia ku individi eshte i lire nga detyrimet dhe skllaveria e civilizimit.

Ne vitet 900 deri ne 1100 ne Arabi ndodhej Kalifati i Cordova i cili kishte bibloteken me 30 000 volume ( Nderkohe biblotekat e katedraleve me te madhe te europes kishin 100 volume ) nderkohe qe europa mezi dinte disa nocione baze shkollat islamike kishin 1500 vjet njohje ezoterike nga ku me vone erdhi dhe filozofia ne europe. Asaj kohe vendet arabe prodhonin letren nderkohe qe europa nuk dinte se si ata nderonin kupola nderkohe qe europa nuk njihte matematiken. Gjate kryqezatave niseshin dhe njerez te cilet mesonin dhe pervetesonin keto dije. Ne kete menyre vajti dhe Francesko qe te mesonte sa me shume. Nderkohe qe te gjithe synonin te mesonin Francesko synoj te njihej drejteperdrejte me sulltanin dhe te mesonte prej tij. Sulltanit i pelqeu shume menyra se si Francesko arsyetonte dhe e ftoi te bashkepunonin.

Sulltani i thote Franceskos nese ti ke keto ide me siguri ne europe do te te vrasin sepse dhe Jezusi perfundoj ne kete menyre pokeshtu dhe apostujt e tij sado qe europa mendon se e ka ngritur vleren e njeriut ajo i vret dijetaret. Sulltani i propozon qe Francesko te qendroje aty sepse asnje nuk do ta kuptonte jashte kalifatit te tij. Sulltani i shpjegon qe ka qene ne indi dhe aty ka njohur nje njeri te mencur qe quhej Shiva dhe kishte te njejtat mendime por ne te kundert ne indi njerzit mendonin me anen e djathte te trurit.

Francesko ben te paren veper teologjike ne italisht dhe i frymezuar nga Francesko Dante Aligeri ben poemen e pare ne italisht. Pra ne nje kohe kur literatura shkruhej latinisht per elitat e kohes te dy keta shkrimtare ju drejtuan njerezve te thjeshte ne gjuhen e tyre te perditshme.

Te veprat e shkruara te Franceskos tek “Cantico delle Creature” Francesko i drejtohet zotit duke i thene se dielli eshte vellai i tij, uji eshte motra e tij, me pas zjarri dhe vdekja te gjithe jane familjare. Por po te thuash qe vellai yt eshte dielli ti si individ behesh menjehere universal pasi te ben te aferm me qenjet me supreme te nxjer nga guacka tokesore e nje individi pa vlera. Prandaj kjo kenge asnjehere nuk eshte kenduar ne asnje kishe deri me sot sepse eshte shume e rezikshme. Sepse nese ti je nje qenje universale sic thote Francesko je i pa perulur para asnje lloj zoti apo padroni. Po te thuash qe vellai im Diell dhe motra ime Vdekja atehere Zoti duket nje qenje jo me e madhe se ty. Tjeter gje interesante ne kete kenge eshte qe francesko shikon anen estetike duke thene qe dielli eshte i bukur yjet jane shume te bukur ne kundershtim me mendimin e kishes qe thote qe ne kete bote asnjegje nuk eshte e bukur sepse nje besimtari nuk duhet ti pelqeje e bukura sepse e bukura eshte tundimi i djallit. Sipas mendimit kristian gjerat duhet te jene te shemtuara ashtu dhe shenjtoret, bukuria per ta eshte thjeshte nje tundim ndersa francesko thote qe zoti ben gjera te bukura dhe eshte shume e bukur te flasesh dhe te njohesh bukurine.

Kur Francesko u kthye nga Egjipti ne Europe pa qe te gjitha veprat e tij dhe puna e tij ishin fshire. Ai u merzit shume por nuk deshte te zihej keshtu qe vendosi te shkonte te jetonte ne nje mal i vetem. Ne mal ai semuret dhe detyrohet te kthehet per kurime te metejshme ne qytet. Nderkohe qe ne qytet deshironin ta benin te shenjte ne menyre qe te rritej popullariteti i kishes bazilike dhe te fillonte turizmi fetar por qe te behej i shenjte duhet te vdiste keshtu qe ne nje fare menyre nuk po e kuronin fizikisht duke i mare shikimin dhe degjimin ( E kuronin me djegie per glaukomen duke i djegur syte dhe me pas i dogjen dhe veshet ) dhe ne te njejten kohe nuk i plotesonin kushtet jetike duke e lene te flinte pertoke i ushqyer keq dhe pa mjekim. Pasi vdes Franceskon e shpallin shenjtor menjehere dhe sendet e tij nisen te shiten si relike te nje shenjtori gje qe kishte vlere shume te madhe ekonomike sidomos per kishen katolike dhe vatikanin.

Problemi tjeter ishte se Francesko kishte folur shume dhe kishte bere shume bema keshtu qe kishes katolike ju desh te sheshonte dhe te fshihte punen e tij ne vite. Mirepo pak Franceskane qe kishen mbetur dinin te verteten per Shen Franceskon dhe mund te kundershtonin me argumenta shume te forte keshtu qe ju duhet ti vrisnin qe te gjithe. Gjithsesi disa prej tyre shpetuan duke u arratisur ne Arabi

Histori = Shikoj ( Nje Teori e pare ne Teater )
Inkuzicioni eshte preteksti ligjor per te kryer nje krim nga nje institucion fetar. ( Shteti i kishes bazohet mbi autoritetin e Papes dhe kardinaleve teologjike te cilet bazojne idete e tyre tek Bibla. Kuzhdo qe ve ne diskutim ate autoritet nuk kryen nje krim kundra besimit Kristian por kundra vet shtetit. Kushdo qe kryen nje krim kundra shtetit mund te kapet dhe te procedohet ekzekutimi i ligjeve ne fuqi. Pra Heretiku eshte armik i shtetit jo i Kristianizmit. )


In italiano moderno:
Altissimo, Onnipotente Buon Signore, tue sono la lode, la gloria, l’onore ed ogni benedizione. A te solo Altissimo, si addicono e nessun uomo č degno di pronunciare il tuo nome.Tu sia lodato, mio Signore, insieme a tutte le creature specialmente il fratello sole, il quale č la luce delgiorno, e tu attraverso di lui ci illumini.Ed esso č bello e raggiante con un grande splendore: simboleggia te, Altissimo.Tu sia lodato, o mio Signore, per sorella luna e le stelle: in cielo le hai formate, chiare preziose e belle.Tu sia lodato, mio Signore, per fratello vento, e per l’aria e per il cielo; quello nuvoloso e quello serenoe ogni tempotramite il quale dai sostentamento alle creature.Tu sia lodato, mio Signore, per sorella acqua, la quale č molto utile e umile, preziosa e pura.Tu sia lodato, mio Signore, per fratello fuoco, attraverso il quale illumini la notte. E’ bello, giocondo,robusto e forte.Tu sia lodato, mio Signore, per nostra sorella madre terra, la quale ci dą nutrimento, ci mantiene eproduce diversi frutti con fiori colorati ed erba.Tu sia lodato, mio Signore, per quelli che perdonano in nome del tuo amore e sopportano malattie esofferenze.Beati quelli che le sopporteranno in pace, perché saranno incoronati.Tu sia lodato, mio Signore, per la nostra morte corporale, dalla quale nessun uomo vivente puņscappare:guai a quelli che moriranno mentre sono in situazione di peccato mortale.Beati quelli che la troveranno mentre stanno rispettando le tue volontą,perché la seconda morte, non farą loro male.Lodate e benedicete il mio Signore, ringraziatelo e servitelo con grande umiltą.

Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-03-2019, 22:34   #29
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 7,180
Thanks: 0
Thanked 1,029 Times in 895 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

«Ha detto che ballerą con me se le porterņ delle rose rosse» si
angosciava il giovane Studente, «ma in tutto il mio giardino non c’č
nemmeno una rosa rossa.»
L’Usignolo lo sentģ dal suo nido nella quercia, guardņ tra le foglie
e si stupģ.
«Neanche una rosa rossa in tutto il mio giardino!» si angosciava, e
i suoi begli occhi si riempirono di lacrime. «Ah, da che piccole cose
dipende la felicitą! Ho letto tutto quello che i saggi hanno scritto e la
filosofia non ha segreti per me, ma la mia vita č rovinata dalla
mancanza di una rosa rossa.»
«Ecco finalmente uno che ama davvero» disse l’Usignolo. «Notte
dopo notte ho cantato di lui, anche se non lo conoscevo: notte dopo
notte ho raccontato la sua storia alle stelle e adesso lo vedo. I suoi
capelli sono scuri come i giacinti in fiore e le sue labbra sono rosse
come la rosa del suo desiderio, ma la passione ha reso il suo viso come
pallido avorio e la sofferenza gli ha posto il suo sigillo sulla fronte.»
«Il Principe dą un ballo domani sera» mormorava il giovane
Studente, «e il mio amore sarą tra gli invitati. Se le porterņ una rosa
rossa ballerą con me fino all’alba. Se le porterņ una rosa rossa la
terrņ tra le braccia, lei appoggerą la testa sulla mia spalla e stringerņ
la sua mano nella mia. Ma non c’č nessuna rosa rossa nel mio
giardino, cosģ io siederņ da solo e lei mi passerą accanto. Non mi
presterą attenzione e il mio cuore si spezzerą.»
«Ecco proprio uno che ama davvero» disse l’Usignolo. «Di quello
che io canto, lui soffre; ciņ che č gioia per me, per lui č dolore. Certo
l’Amore č una cosa meravigliosa. Č pił prezioso degli smeraldi e dei
pregiati opali. Perle e granati non possono comprarlo, non č
nemmeno in vendita al mercato. Non puņ essere acquistato dai
mercanti, né pesato sulla bilancia per l’oro.»
«I musicisti siederanno nella loro tribuna» diceva il giovane Studente,
«e suoneranno gli archi, e il mio amore ballerą al suono dell’arpa e
del violino. Ballerą cosģ leggera che i suoi piedi non toccheranno
terra e i cortigiani nei loro abiti splendenti le si affolleranno attorno.
Ma con me non ballerą, perché io non ho una rosa rossa da darle»;

e si gettņ nell’erba, nascose il viso tra le mani e pianse.
«Perché sta piangendo?» chiese una piccola Lucertola Verde
mentre gli sfrecciava davanti con la coda in aria.
«Gią, perché?» disse una Farfalla che volteggiava inseguendo un
raggio di sole.
«Gią, perché?» sussurrņ una Margherita alla sua vicina, con un filo
di voce.
«Piange per una rosa rossa» disse l’Usignolo.
«Per una rosa rossa?» esclamarono, «Che assurditą!» e la piccola
Lucertola, che era una vera cinica, gli rise in faccia.
Ma l’Usignolo capiva il segreto della sofferenza dello Studente e
restando in silenzio nella quercia pensava al mistero dell’Amore.
All’improvviso spiegņ le sue ali brune e si librņ nell’aria.
Oltrepassņ il boschetto come un’ombra e come un’ombra attraversņ
il giardino.
Al centro dell’aiola si ergeva un bel Roseto e, quando lo vide, lo
raggiunse in volo e si posņ su un ramoscello.
«Dammi una rosa rossa» implorņ, «e io ti canterņ la mia canzone
pił dolce.»
Ma il Roseto scosse la testa.
«Le mie rose sono bianche» rispose, «bianche come la schiuma del
mare e pił bianche della neve sulla montagna. Ma va’ da mio fratello
che cresce attorno alla vecchia meridiana e forse ti darą quello che
vuoi.»
Cosģ l’Usignolo raggiunse in volo il Roseto che cresceva attorno
alla vecchia meridiana.
«Dammi una rosa rossa» implorņ, «e io ti canterņ la mia canzone
pił dolce.»
Ma il Roseto scosse la testa.
«Le mie rose sono gialle» rispose, «gialle come i capelli della
sirena che siede su un trono d’ambra e pił gialle del narciso che
fiorisce nel prato prima che il mietitore arrivi con la falce. Ma va’ da
mio fratello che cresce sotto la finestra dello Studente e forse ti darą
quello che vuoi.»

Cosģ l’Usignolo raggiunse in volo il Roseto che cresceva sotto la
finestra dello Studente.
«Dammi una rosa rossa» implorņ, «e io ti canterņ la mia canzone
pił dolce.»
Ma il Roseto scosse la testa.
«Le mie rose sono rosse» rispose, «rosse come le zampe della
colomba e pił rosse dei grandi ventagli di corallo che ondeggiano
nell’antro dell’oceano. Ma l’inverno mi ha ghiacciato le vene, il gelo
ha bruciato i miei boccioli e la tempesta ha spezzato i miei rami e io
non avrņ per niente rose quest’anno.
«Un’unica rosa rossa č tutto ciņ che voglio» implorņ l’Usignolo,
«solo una rosa rossa! Non c’č modo per averla?»
«Un modo c’č» rispose il Roseto, «ma č cosģ terribile che non oso
spiegartelo.»
«Spiegamelo» disse l’Usignolo, «io non ho paura.»
«Se vuoi una rosa rossa» disse il Roseto, «devi costruirla con la
musica al chiaro di luna e colorarla con il sangue del tuo cuore. Devi
cantare per me con il tuo petto contro una spina. Devi cantare per me
tutta la notte, la spina deve trafiggere il tuo cuore e il tuo sangue
vitale deve scorrere nelle mie vene e diventare mio.»
«La Morte č un prezzo alto da pagare per una rosa rossa» si
angosciava l’Usignolo, «e la Vita č molto cara a tutti. Č piacevole
sedersi in un bosco verde e guardare il Sole nel suo cocchio d’oro e
la Luna nel suo cocchio di perla. Dolce č il profumo del biancospino
e dolci sono le campanule che si nascondono nella valle e l’erica che
ondeggia sulla collina. Eppure l’Amore vale pił della Vita e che
cos’č il cuore di un uccello in confronto al cuore di un uomo?»
Cosģ spiegņ le sue ali brune e si librņ nell’aria. Percorse il giardino
come un’ombra e come un’ombra attraversņ il boschetto.
Il giovane Studente era ancora steso sull’erba, dove l’aveva lasciato,
e le lacrime non si erano ancora asciugate nei suoi begli occhi.
«Stai sereno» esclamņ l’Usignolo, «stai sereno; avrai la tua rosa
rossa. Io la costruirņ con la musica al chiaro di luna e la colorerņ con
il sangue del mio cuore. Tutto ciņ che ti chiedo in cambio č che tu ami davvero, perché l’Amore č pił saggio della Filosofia, che pure č
saggia, e pił potente del Potere, che pure č potente. Del colore della
fiamma sono le sue ali e colore della fiamma č il suo corpo. Le sue
labbra sono dolci come miele e il suo alito č come incenso.»
Lo Studente alzņ lo sguardo dall’erba e ascoltņ, ma non riuscģ a
capire quello che l’Usignolo gli stava dicendo perché sapeva solo le
cose che sono scritte nei libri.
Ma la Quercia capģ e si sentģ triste, perché era molto affezionata al
piccolo Usignolo che aveva costruito il nido tra i suoi rami.
«Cantami un’ultima canzone» sussurrņ, «mi sentirņ molto sola
quando te ne sarai andato.»
Cosģ l’Usignolo cantņ per la Quercia e la sua voce era come acqua
che sgorga da un vaso d’argento.
Quando la canzone fu finita lo Studente si alzņ e tirņ fuori dalla
tasca un taccuino e una matita.
«Ha tecnica» disse tra sé mentre si allontanava attraverso il
boschetto, «non si puņ negare, ma ha anche sentimento? Temo di no.
In realtą č come la maggior parte degli artisti; č tutto stile, senza
alcuna sinceritą. Non si sacrificherebbe per gli altri. Pensa solo alla
musica e tutti sanno che le arti sono egoiste. Perņ bisogna ammettere
che ha dei bei suoni nella voce. Che peccato che non significhino
niente, o che non producano alcun bene concreto.» E andņ nella sua
stanza, si stese sul suo giaciglio e cominciņ a pensare al suo amore; e
dopo un momento si addormentņ.
E quando la Luna brillņ nel cielo l’Usignolo volņ al Roseto e pose
il petto contro la spina. Per tutta la notte cantņ con il petto contro la
spina e la fredda Luna di cristallo si sporse ad ascoltare. Per tutta la
notte cantņ, la spina entrņ sempre pił in profonditą nel suo petto e ne
scaturģ il sangue vitale.
Cantņ prima della nascita dell’amore nel cuore di un ragazzo e di
una ragazza. E sul ramoscello pił alto del Roseto fiorģ una stupenda
rosa, petalo dopo petalo, mentre una canzone seguiva l’altra.
All’inizio era pallida come la foschia che aleggia sul fiume: pallida
come i piedi del mattino e argentea come le ali dell’alba. Come l’ombra di una rosa in uno specchio d’argento, come l’ombra di una
rosa in una pozza d’acqua, cosģ era la rosa che fioriva sul ramoscello
pił alto del Roseto.
Ma il Roseto gridava all’Usignolo di premere di pił contro la
spina. «Premi di pił, piccolo Usignolo» gridava il Roseto, «o il
Giorno arriverą prima che la rosa sia finita.»
Cosģ l’Usignolo premeva di pił contro la spina e il suo canto
diventava sempre pił intenso, perché cantava della nascita della
passione nell’anima di un uomo e di una donna.
E un tenue rossore si diffuse nei petali della rosa, come il rossore
sul viso dello sposo quando bacia le labbra della sposa. Ma la spina
non aveva ancora raggiunto il suo cuore, cosģ il cuore della rosa
rimaneva bianco, perché solo il sangue del cuore dell’Usignolo puņ
rendere rosso il cuore di una rosa.
E il Roseto gridava all’Usignolo di premere di pił contro la spina.
«Premi di pił, piccolo Usignolo» gridava il Roseto, «o il Giorno
arriverą prima che la rosa sia finita.»
Cosģ l’Usignolo premette di pił contro la spina, la spina gli toccņ
il cuore e una violenta fitta di dolore lo trafisse. Pił feroce era il
dolore, pił impetuoso diventava il suo canto, perché cantava
dell’Amore che č reso perfetto dalla Morte, dell’Amore che non
muore nella tomba.
E la stupenda rosa divenne rossa, come il rosa del cielo a oriente.
Rossa era la cintura di petali e rosso come un rubino era il cuore.
Ma la voce dell’Usignolo diventava pił debole, le sue piccole ali
cominciarono a sbattere e un velo gli calņ sugli occhi. Il suo canto
diventava sempre pił debole e sentiva in gola qualcosa che lo
soffocava.
Allora donņ un’ultima esplosione di musica. La bianca Luna la
sentģ, dimenticņ l’alba e indugiņ nel cielo. La rosa rossa la sentģ,
tremņ tutta per l’estasi e aprģ i petali all’aria fredda del mattino. L’eco
la portņ nel suo antro purpureo tra le colline e svegliņ dai loro sogni i
pastori che dormivano. Fluttuņ tra le canne del fiume e loro portarono
il suo messaggio al mare.

«Guarda, guarda!» esclamņ il Roseto, «la rosa č finita ora»; ma
l’Usignolo non diede risposta perché giaceva morto nell’erba alta,
con la spina nel cuore.
E a mezzogiorno lo Studente aprģ la finestra e guardņ fuori.
«Ma guarda, che splendido colpo di fortuna!» esclamņ, «ecco una
rosa rossa! Non ho mai visto una rosa come questa in tutta la mia
vita. Č cosģ bella che sono sicuro abbia un lungo nome latino»; e,
sporgendosi, la colse.
Poi si mise il cappello e corse alla casa del Professore con la rosa
in mano.
La figlia del Professore sedeva sulla soglia e avvolgeva della seta
blu su un arcolaio, con il cagnolino disteso ai suoi piedi.
«Avete detto che avreste ballato con me se vi avessi portato una
rosa rossa» esclamņ lo Studente. «Ecco la rosa pił rossa del mondo.
La porterete stasera vicino al cuore e mentre balleremo insieme vi
dirą quanto vi amo.»
Ma la ragazza si accigliņ.
«Temo che non si intoni col mio vestito» rispose, «e, inoltre, il
nipote del Ciambellano mi ha mandato dei gioielli autentici e tutti
sanno che i gioielli valgono molto pił dei fiori.»
«Be’, in fede mia, siete proprio ingrata» disse lo Studente con
rabbia, e gettņ la rosa in strada, dove cadde in un rigagnolo e fu
schiacciata dalla ruota di un carro.
«Ingrata!» disse la ragazza. «Vi dirņ, voi siete proprio scortese; e,
dopotutto, chi siete voi? Solo uno Studente. Be’, non credo abbiate
neanche fibbie d’argento alle scarpe come il nipote del Ciambellano»;
e si alzņ dalla sedia ed entrņ in casa.
«Che cosa sciocca č l’Amore» disse lo studente mentre se ne andava.
«Non č utile nemmeno la metą della Logica perché non prova niente, ci
parla sempre di cose che non accadranno e ci fa credere in cose che non
sono vere. In realtą non č proprio pratico e, dato che in questa epoca
essere pratici č tutto, tornerņ alla Filosofia e studierņ Metafisica.»
Cosģ ritornņ nella sua stanza, tirņ fuori un grosso libro polveroso e
cominciņ a leggere.
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-03-2019, 22:39   #30
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Shume nga tekstet qe kam botuar me siper nuk mund ti kuptoni sepse do ju duhej shume kohe dhe perqendrim ndaj dhe ndiheni konfuze duke me akuzuar mua se po shkruaj budalleqe.

Perpiqem te perdor nje fjalor shume te varfer pothuajse te thjeshte. Biblografia e perdorur eshte shume e gjere duke nissur qe nga teologjia filozofia prikologjia e deri tek Fizika kuantike ose tek shkenca me moderne sic i quani ju te rinjt.

Pjesa me e veshtire eshte se njerzit kane cimentuar ne mendjen e tyre ide apo ideologji qe i kane ngulur rrenjet thelle dhe veshtire se mund ti vene ne diskutim e jo me ti rishikojne. Ky quhet besim fanatik i mendimit sepse nese merr vesh qe llogjika juaj ka gabuar diku mendoni se do dukeni budallenj perpara vetes tuaj. Mos u shqetesoni besimi nuk ju hyn ne pune i besoni aftesive tuaja dhe jo besimit tuaj ne ate qe ju kane mesuar te tjeret sepse shkencen nuk e beni ju e kan bere te tjere. Provojeni njehere ta beni ju vete shkencen sepse ju mundeni qe te gjithe te beni mrekulli dhe nuk ju nevojitet diplome apo ndonje doktorature.

Ideja qe te beheni shkencetar ju bllokon menjehere sepse mendoni se jeni budallenj dhe pa diplome nuk mundet te beni asnje gje sepse skeni dijet e duhura dhe eksperiencen ndjeni qe skeni bagazhin e duhur.

Une po ju mesoj ju jo te besoni ne ato qe ju thone te tjeret ashtu kuturu por te gjeni besim ne veten tuaj te beheni ai njeriu perfekt i afte psikologjikisht dhe mentalisht te behet zot i vetes dhe i botes qe e rrethon.

Shkenca nuk eshte komplekse jeni ju kompleks qe nuk e kuptoni sa te lehte e keni te jeni shkencetar nese punoni drejte me mendjen tuaj. Ju kane thene qe smundeni dhe e besoni sepse jeni besimtare te devotshem. Une ju them mundeni te jeni me mire sepse te tille jeni dhe ju me ofendoni se jam nje budalla.
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-03-2019, 23:14   #31
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Te kane shpelare trurin plako. Ne cfar sekti ben pjese? Sinqerisht ta dua te miren, gjeje nje menyre dhe ik nga ata. Do te te renojne ekonomikisht( me shqeto, do te te zhvasin cdo gje qe ke), por demi me i madh eshte emocional dhe psikologjik.

Fizika kuantike me hajvanlleqet fetare qe ke postuar nuk ka asnje lidhje. Ta them kte me kompetencen qe e kam dhene provim.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 31-03-2019 nė 23:19
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-04-2019, 09:30   #32
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

1

Historia jone eshte shume e vogel ne menyre qe vete Jezusi te kete jetuar vertete. Jezusi nuk ka egzistuar. Kristianet e dine kete fakt, kete thote dhe dogma e rilindjes. Jezusi lindi por gjithsesi e jema e tij mbetet ende e virgjer. Jezusi vdiq por varri i tij ishte bosh. Kush mund te ishte nje njeri i tille ?

Jezusi ishte nje njeri apo nje perendi ?
Jezusi eshte njeriu sipas pikpamjes se Zotit. Lindja dhe Vdekja jane kufinjt e njeriut ne 6 Qiejt. Jene kufinjt e Unit te Vogel. Jezusi paraqet ate cka brenda njeriut eshte me e madhe se keto kufinj.

Jezusi nuk e quan veten as bir i Zotit dhe as bir i njeriut. Jezusi prezantohet thjeshte me UNE. Njerzit kur thone UNE nenkuptojne Unin e Vogel qe fillon me lindjen dhe perfundon me vdekjen. Jezusi ne fakt ju meson ta shqiptoni UNE nga nje kendveshtrim tjeter, flet per UNE-in te cilin realiteti juaj ende nuk mund ta kuptoje. Kur Jezusi lind nena e tij eshte ende e virgjer dhe kur ai vdes varri i tij eshte bosh, eshte me i madh se koha, ky eshte UNI juaj i vertete. Jezusi eshte UNI juaj eshte ylli i referimit. ( Lindja e Jezusit u lajmerua nga shkelqimi i nje Ylli ne qiell ).

2

Kur jeni ne qiellin e 7-te nje Yll formohet brenda jush dhe ju mundeson te veproni dhe te bashkeveproni ne 7 qiejt njeheresh. Eshte nje ndjesi shume e bukur por ju ndodh shume pak njerezve dhe shume pak munden ta kujtojne kete ngjarje kur ju ndodh.

Ne momentin qe njeriu arriun qiellin e shtate dhe ne te shfaqet Ylli mendja dhe memoria e tij nuk arrine ta suportojne, sepse te dyja jane pikat me te dobeta te njeriut dhe nuk kane force te mjaftueshme te qendrojne jashte realitetit virtual. Vetem ne mite dhe legjenda personazhet arijne te qendrojne dhe te jene mentalisht aktive per nje kohe te shkurter ne kete gjendje dhe pokeshtu te mbajne mend ngjarjen.

Historia me Antike e Dashurise

Njehere e nje kohe Shpirti Suprem jetonte shume larte. Shpirti Suprem eshte ai qe u jep jete te gjitha krijesave te vdekshme dhe te pavdekshme. Mund te rinte aty larte pergjithmone por nuk deshironte sepse ishte i dashuruar. Kunder vullnetit te te gjitheve, te te gjithe Zotave te te gjithe Engjejve, Shpirti Suprem zbret poshte drejt Materies. Shpirti u bashkua me Materien u nderthur dhe qe atehere u bene nje gje e vetme.

Keshtu mori forme bota qe ne njohim universi yne me te gjitha format me te gjithe qiejt shume kohe me pare se Zotat Krijues te krijonin pamjen qe kane sot. Qe nga koha qe Shpirti Suprem dhe Materia u bashkuan ne gjithesi u krijua nje force e madhe qe deshiron te ngrihet larte ne vendin suprem ku kishte qendruar me pare Shpirti Suprem. Por njekohesisht lindi dhe nje force e kundert qe do te rije aty poshte ku eshte dhe ku ka qene Materia. Keto dy forca te kunderta jane dhe te njejta sepse nuk dihet se kush i perket Shpirtit dhe kush i perket Materies sepse te dyja ndodhen te bashkuara ne nje dhe e njejta force ka dy drejtime.

( Per kete histori flasin te gjithe librat e shenjte vetem se e egzagjerojne ne pershkrimin e materies si dicka te ngurte dhe shume inerte me densitet dhe e rende. Por ne fakt Materia perpara bashkimit nuk ishte e tille. Shpirtit e kane pershkruar ne menyre perfekte shume te bukur por keto nuk kane rendesi. Mendoni vetem kete nevoje qe Shpirti ka per Materien. Mendoni nevojen e Jezusit me boten materiale )

Nje nga qenjet e pavdekshme qe shpirti i dha jete eshte dhe Djalli ose me mire ate qe njerzit e quajne Djall. Djalli ndryshe nga Zotat dhe Engjejt kishte shume liri dhe autonomi veprimi shume te spikatur. Djalli bente cdo gje qe i pelqente dhe ishte i lire te mendonte vetem per veten.

Zotave dhe Engjejve nuk ju pelqeu dare lidhja e dashurise e Shpirtit me Materien dhe nisen te kundershtonin kete bashkim. Djalli vendosi te nderhynte dhe zbriti poshte ne Materie por jo per dashurine por per te ndare Shpirtin nga Materia. Keshtu Djalli u martua me Materien dhe e beri gruan e vet. Materia kishte te dashur Shpirtin por burre Djallin.

( Te njejten histori kemi dhe ne katolicizem. Maria lind femijen e Zotit por edhte e martuar me Jozefin. Maria mberin ne qiell tek Zoti me te cilin ka dhe nje djale dhe le mbas Jozefin burrin me te cilin eshte martuar )

3

Materia eshte shtepia juaj, atdheu juaj, shtepia juaj, trupi juaj dhe gjithcka qe eshte stabel ne boten tuaj. Ndersa Shpirti per njeriun eshte komplet e kunderta e materies. Cdo krijese qe ndodhet ne 7 qiejt e ndjen qe shtepia e vet eshte Materia por nuk deshiron te jetoje pergjithmone ne ate shtepi sepse e ndjen qe i perket dhe te Atit ose Shpirtit Suprem qe ndodhet me larte. Te njejtin problem ka dhe Shpirti njerzor e ndjen qe Materia eshte nena e tij dhe Shpirti Suprem i Ati i tij. Dashuria per nenen poshte ne boten materiale dhe dashuria per te atin ne boten e pertejme.

Problemi qendron qe Djalli pretendon qe eshte Ati i njerzimit sado qe pa shpirt njeriu nuk mund te jetoje. Materia nuk e di kush eshte babai i vertete ose nuk do ta thote te verteten. I njejti problem ndodh me me Marien e cila pretendon se eshte e virgjer edhe pse ka pasur nje femije me Zotin ndersa Jozefi pretendon se eshte i ati i ligjshem i Jezusit. Ne te dyja rastet kemi nje perplasje te ligjeve dhe nje te vertete te fshehur qe ben konfuzion.

4

Ndoshta Shpirti dhe Djalli e kane gjetur nje konsensus dhe e dine mire se kush eshte babai i njeriut. Problemi eshte se kete histori e tregon Materia dhe ky version eshte interpretim i saj. Materia pretendon se Shpirti Suprem eshte dashuruar me te dhe Djalli nga xhelozia e ndalon duke e percare kete dashuri dhe duke mos e lejuar Materien te ngrihet larte e te veje tek i dashuri i vet.

Ndoshta Shpirti e mendon ndryshe kete dashuri te Materies. Ndoshta dhe Djalli e mendon ndryshe. Qe te tre kane versionin e tyre por ne njerzit dime vetem versionin qe na jep Materia sepse materia e sundon dhe e drejton kete bote ku dhe Shpirti dhe Djalli nuk kane fuqi sa te nderhyne ne punet dhe ndjenjat e saj.

Per Materien Djalli eshte mungesa e shpreses per nje ngritje drejte qiellit, qe do qendroj perhere poshte. Gjithsesi materia ndihet shume mire poshte sepse komandon ajo dhe vetem poshte fuqite e saj zoterojne gjithcka.

Njerzit ndodhen ne boten materiale ku materia ka fuqi maksimale te drejtoje gjithcka ku dhe Shpirti dhe Djalli me pare duhen ti perulen asaj pasi kjo eshte bota e saj fizike ku cdo ligj vendoset drejteperdrejte nga Materia. Njerzit jane te lidhur me materien njesoj si me nenen e tyre nuk e tradhetojne kurre dhe ndihen si ne shtepi. Eshte kurioziteti qe i shtyn te njohin kush eshte babai i tyre kujt bote tjeter i perkasin pervec botes materiale.

Historia nuk perfundon mire per Shpirtin Suprem dhe per dashurine e tij te pamundur njesoj si dashuria e Jezusit per boten ku u kryqezua sepse tregoi dashurine qe kishte per njerzit. Djalli nga ana tjeter ndihet i tradhetuar nga Materia dhe i urryer nga Shpirti, dyshues per njerzit dhe ipa sigurt ne boten materiale.

Njeriu i beson Materies sepse e di qe ajo eshte nena e tij e keqia eshte se kjo dashuri nuk e le te dyshoje per vertetsine e opinionit te Materies per kete histori. Njeriu mjaftohet vetem me nje version te ngjarjes versionin qe i jep bota e vet.
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-04-2019, 09:41   #33
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Ne psikologjine moderne nuk dihet cfare eshte UNI te gjithe psikologet mendojne se Uni eshte brenda kokes. Por UNI mund te indentifikohet lehte qe nuk eshte pjese fizike e trupit te njeriut sepse ka aftesi jashte fizikes se trupit njerzor, ketu mund te permendim parandjenjen e cila sado qe nuk ndihet nga shqisat normale shfaqet fizikisht mbas nje periudhe te caktuar. Ne antikitet UNI njihej shume mire por psikologjia moderne e cila ndaloi te studjonte UNI-n ne kohen qe u vendos identiteti i cili zevendesoj UNI-n nga forma e tij orihjinale ne nje iluzion te vendosur qellimisht nga civilizimi modern.

Kush eshte ngjashmeria midis teksteve te shenjta antike me mitologjine ?
Boten ne e ndajme ne dy pjese :
Perendim
Lindje
Asnjehere nuk permendim Veri ose Jug. Te gjithe filozofet antike dhe dijetaret e kohes antike te gjithe kan studjuar ne Egjipt. Me egjipt nuk nenkuptojme vetem zonen e Nilit por te gjithe Afriken Veriore pershire Libanin dhe Sirine. Nga Egjipti niseshin anijet qe venin ne Indi. Kishte nje lidhje midis Greqise dhe Indise ishte si nje kontinent shume i madh ku kishte dhe shume udhetime te mitologjise.

Mendja perendimore ka nje sere ligjesh te veta si psh perandoria shteti paraja shkenca etj. Sapo del nga mendja perendimore kalon ne teritorin tjeter. Kjo eshte nje menyre te shikosh boten perindimore nga jashte.

Eksploruesit
Dionisi vete nga Egjipti ne Indi ku takon Shivan.
Mose qe niset nga Nili ne Egjipt drejte lindjes.
Aleksandri i madh i Maqedonise qe vete ne Egjipt behet Faraon dhe vete ne Indi.
Cezari i cili deshte te bashkonte perendimin verior me Egjiptin por e vrasin.
Jezusi i cili ka studjuar ne Egjipt dhe pastaj iken qe aty.

Platonit nje shenjtor antik grek i kishte thene qe poshte ishullit te Kretes midis greqise dhe Egjiptit ndodhej nje kontinent i cili quhej Antlantida dhe qe deshte te behej pjese e botes perendimore. Por ky kontinent u fundos nden uje. Ne fakt ky eshte nje mit sepse ne ate vend nuk gjendet asnje rrenoje apo dhe ndonje qytetrim i humbur.

Na fekt Antlantida e cila do lidhte Europen Perendimore me Egjiptin Lindor nuk eshte nje pozicion gjeografik. Fundosja e Antlatides dhe nderprerja e nje rruge kryesore midis Perendimit Europian dhe Lindjes Egjiptiane dhe Indise eshte nje personifikim mendor apo psiqik. Eshte shkeputja e lidhjes midis dy hemisferave te trurit ose midis dy lobeve ne nje lidhje shume here me te vogel dhe te dobet. Me pare mendohet se truri yne nuk ishte i ndare ne dy pjese por ishte i unifikuar ne nje lob.

Gjeografikisht dhe ne menyren kulturore kjo ndarje e madhe e trurit ne dy lobe eshte njesoj si ndaria e Perendimit me Lindjen. Si Bibla si Filozofet si dhe mitologjia flasin te gjitha per kete gje nje ndarje midis fy hemisferave te trurit.

Ne univers materia e zeze e cila eshte ne vetvete materie eshte 95% jo egzistente qe do te thote qe ne mund te veme re vetem 5% te materies. Ne neurologji ne perdorim vetem 5% te sinapseve te trurit tone. Ky eshte nje paralelizem, ne perdorim pak pjese te trurit dhe shohim shume me pak bote reale ose materie. Nese ne perdorim me shume funksione te trurit realiteti yne do te zhvillohet dhe do te behet me kompleks. Psh perceptimi i kohes lineare do behet perceptim i kohes ne te gjitha drejtimet. Njerzit antike e kishin kete aftesi te cilet e humben me kalimin e kohes si shkak i vendosjes se sistemeve te mbyllura kushtezuese si shteti parate ligjet etj.

Librat antike te cilat ne zakonisht i quajme libra te shenjte si psh Bibla nuk flasin per besime fetare shenjteri apo nuk jane libra te shenjte. Keto libra flasin per psikologji ne kuptimin e zbulimit te UNI-t.

Ne mendimin perendimor ne shikojme Zotin dhe Njeriun por nese e lexojme ne nje tjeter menyre sikur nuk ndodhet asnje gje jashte teje dhe cdo gje ndodhet brenda teje do shohesh qe po te pershruen zona dhe horizonte te UNI-t tend qe ti nuk e dije qe egzistonin dhe keto libra te shenjte i quajne apo pershkruajne ne menyre poetike me ane te simbologjise ne formen e nje historie.

Historia e Adamit dhe Eves :
Ne bibel thuhet se Eva u morr nga nje pjese e brinjes se Adamit me ane te narkozes dhe me ane te inxhenierise gjenetike nga ku u krijua vete Eva. Por po ta shikojme ne nje kendveshtrim tjeter ndryshon gjithcka. Hebraishtja eshte nje gjuhe me heroglivfe ku cdo germe ka kuptimin e nje fjale reale. Adam = Horizont i Mendjes ( Perkthimi nga heroglifet te hebraishtes ). Ne perkthime nuk kemi te bejme me heqjen e nje brinje por me vendosjen e nje pjese. Nga Adam nje njeri i vetem behen dy qenje ISH dhe ISHA
ISH = Njohja e asaj qe duket
ISHA = Aftesia e njohjes e asaj qe nuk duket
Kjo gje e pare nga nje neurolog duket njesoj si funksionet e lobit et majte dhe lobit te djathte te trurit. Kjo gje ne shkrimet antike vihet re pothuajse gjithmone si psh ne Ungjillin e Gjonit gjate peshkimit Jezusi ju thote peshkatarve qe nese do te peshkoni ne te djathte te varkes do te keni me shume bollek. Por varkat nuk kane te majte e te djathte gjate peshkimit Varka = Pergjegjshmeria ( Consapevolenza ) pra duhet te kerkosh bollekun nga ana e djathte e pergjegjshmerise se trurit e cila njihet si ana e krijimtarise.

Te behesh studjues dhe te kerkosh pa synuar te gjesh fundin eshte nje kriter qe e ndihmon njeriun te eksploroje te mesoje e te perfeksionohet pa ndaluar. Gabimi me i madh qe mund te bej nje njeri eshte qe te besoje se ka te drejte dhe se e ka gjetur te verteten sepse kjo do ta kufizoje te vazhdoj kerkimin duke e izoluar nga nje zbulim edhe me i madh, do behet fanatik i besimit te vet te verber duke e mbrojtur te verteten qe ka gjetur si te vetmen te vertete. Por nbese vazhdon te kerkosh mbas cdo te vertete nje te vertete te re vazhdon te mesosh dhe te zbulosh pafundesisht do harish ne nje njohje shume here me te madhe sesa nje civilizim brenda nje sistemi te mbyllur.

Tek Ungjinjt :
Nese lexon Ungjinjt ka dy personazhe kryesore UNI dhe Ju.
UNI ju flet por Ju nuk e kuptoni, ne fund Ju e vrisni UNI-n por UNI rishfaqet.
Tek Ungjinjt Fjala Jezus = UNI nese provojme ti zevendesojme cdo gje merr nje kuptim te ri psh “UNI eshte rruga e verteta dhe jeta”

Gjoni 13
Zemra juaj mos u trondittė; besoni nė Perėndi dhe besoni edhe nė mua! Nė shtėpinė e Atit tim ka shumė banesa; pėrndryshe do t`ju thoja. Unė po shkoj t`ju pėrgatis njė vend. Dhe kur tė shkoj e t`ju pėrgatis vendin, do tė kthehem dhe do t`ju marr pranė meje, qė aty ku jam unė, tė jeni edhe ju. Ju e dini se ku po shkoj dhe e njihni edhe udhėn``

Gjoni 13 ku Jezusi ku flet per boten mbas vdekjes i tremb dishepujt por nese e shikon me nje kendveshtrim tjeter kuptohet keshtu : Jashte ka shume menyra per ta kuptuar hapsiren dhe kohen nese nuk e kuptoni po ju them keshtu. UNI jot eshte me pare se ty, ai te pergatit gjithmone vendin nuk te le te te ndodhe asnjegje e papritur. Imagjinoni nje mazhordom qe te pergatit vendin ku duhet te vesh dhe rikthehet per te te udhehequr dhe kete e ben per te te mesuar qe ti je me shume se cmendon se je.

Nese dikush te godet ti kthej faqen tjeter :
Kur zihesh me dike po zihesh sepse po i tregon atij personi vetem nje aspekt tendin. Tregoj vetvetes aspektin tjeter tendin dhe ke per te pare qe zenka ndalon. Kur ti zihesh me nje person te duket sikur ke te drejte. Te kesh te drejte eshte nje menyre per te pare shume pak sepse e gjitha ndodhet nga ana tjeter. Dy persona zihen sepse jane te njejte i ngjajne njeri tjetrit dhe tjetri po te tregon vetem nje pjese te vetes. Per te ndaluar zenken : Shikoje ti anen tjeter te vetes tende mos jua trego kundershtarit por vetes.

Mos gjyko qe te mos gjykohesh :
Ju nuk gjykoni vetem nga frika qe vet te mos gjykoheni pra hiq nga vetja te gjitha problemet hiq mundesine qe ke gjithmone te drejte fillo te shikosh sa gabime ke dhe qe aty fillo te qartesosh idete.

Kush nuk urren nenen babain motrat dhe vellezrit dhe psiqiken nuk mund te behet dishepulli im :
Ndalo se menduari se je ti ai qe te kane thene se je. Karta e identitetit nuk te thote te verteten ajo te thote se cfare duhet te jesh ti per tu sherbyer te tjerve dhe cfare duan te tjeret te jesh ti dhe jo cfare ti je ne te vertete. Ajo qe ti mendon se eshte jotja vetem sa te shtrengon te besh nje rrol dhe te mbash nje maske, dil jashte nga roli qe te kane caktuar hiqe masken dhe trego vetveten kush je ne realitet.

Arka e Noes :
Arka = Kuti ( Greqisht ) = Kasaforte ( Latinisht ) = Fjale ose gjuhe ( Hebraisht )
Noe ne kete rast te perfaqson ty si individ
Po ta lexosh jashte sistemit te besimit te nje libri te shenjte do ta kuptojme : Elohimi ( Zoti i te ardhmes ) i drejtohet Noes dhe i thote - I dashur Noe bota eshte shume e vogel per ty si mendon ta shkaterojme apo jo ? Nese po duhet te ndertosh nje gjuhe tenden qe te jete si deget e hardhise qe tu ngjitet gjerave mos vendos fjale te pakuptimta. Vendos ne kete gjuhe te gjitha gjerat e gjalla dhe pjellore ( Qe jane ciftet e kafsheve ). Nese ti e nderton atehere do shikosh qe jashte te tjeret fillojne te te largohen njesoj si ngrihet niveli i ujit. Sa here niveli i ujit rritet ti ritesh ne nje shkalle me te larte kuantike. Kur nje person eshte nden uje dhe ti mbi uje atehere ai poshte ne uje nuk te degjon dhe nuk te kupton. Nuk vdes njeri ne perbytje por nese njerezit nuk kane bere arken dhe gjuhen e tyre dhe nese nuk jane ne te njejtin nivel nuk te kuptojne sepse njerzit perdorin shume fjale qe nuk ju dine as kuptimin i perdorin vetem sepse i perdorin te tjeret.

Per te zhvilluar koshiencen nuk duhet te perdorim karakterin spiritual por karakterin praktik. Ndiq shembullin e arkes ku duhet te mendosh me konceptet e tua konkrete reale dhe te verifikueshme pa mare te mirqene asnjegje qe te vjen nga jashte e gatshme. Elimino fjalet e kota sepse ato te zhysin ne uje.

Fjala : Fjala ka shume force edhe pse shpesh here nuk ja dime mire kuptimin pershembull Stupore ( Habi ) ka te beje me fjalen Stupido ( Budalla ) me pak fjale te habia eshte per budallenjt sepse njerzit e ditur nuk habiten nga gjerat e bukura. Stupido dhe Stupire vine nga fjala Stare ( Qendro pa levizur ). E reja ka filluar te na jape frike dhe kjo frike po behet dhe gjenetike sepse qe ne antikitet ne kohen e kishave ata qe thoshin gjera te reja denoheshin per herezi ( Heretik do te thote : Liri te zgjedhesh dhe te mendosh. Hereticos edhte ai qe mendon me mendjen e vet i pa ndikuar ) Heretiku behet i keq kur vete ne kundershtim me sistemin i cili do te drejtoje mendjet e njerezve sic eshte kisha ose sistemi i besimit. Keto sisteme nuk drejtohen nga nje grup njerezish por te gjithe anetaret e sistemit dhe te grupit ushtrojne trysni mbi heretikun dhe ky sistem thote qe perballe gjerave te reja eshte habija qe ka te beje me budallain.

Fjala Meraviglia ( Mrekulli ) qe perkthehet Buzeqesh. Kur kemi dicka te re kemi nje reagim tjeter per te rene. Nese ti shikon nje gje dhe e shikon mire kupton qe kjo gje eshte reale fillon te ndjesh mrekulline. Raporti me realitetin eshte nje raport mrekullie. Nese ke frike te mrekullohesh je nje budalla sepse nuk mundesh te shohesh realitetin. Realiteti te ben te lire nga sistemet e mbyllura te cilat perdorin Habine dhe te vene friken per gjerat e reja reale qe ndodhen ne bote.

Fuqia e Mendimit

Ne bejme pjese ne civilizimin perendimor moden dhe historia e ketij civilizimi eshte historia jone sepse ne jemi te buregosur nga civilizimi. Civilizimet midis tyre nuk vene dakord dhe cdo civilizim nuk deshiron qe personat te ikin nga nje vend ne tjetrin. Cdo njeri sa lind rembehet nga nje civilizim psh sapo behet regjistrimi i dokumentave. Cdo person behet ai qe civilizimi do dhe nuk ka te drejte te zgjedhe pervec zgjedhjes se civilizimit.

Shteti eshte nje aspekt i civilizimit dhe thote nuk do kesh shtet tjeter pervec meje njesoj si Zoti i Abrahamit. Ne jemi aspekti tjeter i civilizimit. Pra civilizimi nuk e llogarit individin. Nese ne flasim me NE atehere deshirat personale skane asnje vlere ka rendesi cfare duam ose fare mer ne konsiderate shoqeria. UNI ne nje shoqeri nuk mund te shprehet nuk mund te ushtroj fuqine e vet dhe as te deshires sepse vendin e ze NE pra UNI burgoset dhe NE merr prioritet. Por vetem UNI na ben ne te lire dhe na ploteson Deshirat, NE na skllaveron dhe na ben te vuajme.

Ne mendojme se ajo qe ben civilizimi eshte e drejte sepse te tjere e kan bere me pare dhe keshtu duhet te vazhdoje psh martesa, lufta etj. Nese ti mendon te ardhmen psh me cfare qellimi po e kryej kete veprim qe e kam mesuar nga civilizimi shohim se shume gjera nuk dime as sesi tu pergjigjemi. Psh nese pyet veten perse martohesh apo perse duhen dokumentat e celebrimit kupton qe ato dokumenta jane garanci qe ti te mos nderosh mendje por nese pyet se per cfare qellimi duhet te ri i martuar medoemos kupton qe ky nuk eshte qellimi yt por i civilizimit i cili do te te mbaj nen kontroll qe te mos mendosh si UNI por si NE sepse ne martese apo familje NE eshte prezent. Ne se persona brenda ne civilizim marrim detyra dhe bejme rrole te caktuara nga vet cilezimi. Ku rol nuk eshte UNI eshte thjeshte nje detyre e vendosur nga NE.

Ndertimi i piramidave nuk kuptohet ende se si nga nje bazament katror me blloqe drejtkendore ndertojen 4 trekendesha drejtkendor pa u gabuar ne asnje kend me shkalle gabimi zero Cm. Gjuha Egjiptiane nuk kuptohet se si lindi apo u shfaq ne nje kohe aq te shkurter si nje gjuhe komplekse dhe e menduar aq mire.

Jezusi u shkollua ne Egjipt dhe kjo gje shkruhet dhe ne bibel.

Libri i te vdekurve ne egjipt emrin e vertete e ka “ Libri per te dale ne driten e dites” ky nuk eshte nje liber i shenjte por te meson se si te ndihmosh veten duke e konsideruar veten nje zot dhe ne kete menyre te bindesh qe ti je zoti i jetes tende. Te meson qe ti te jesh nje perendi. Kete thote dhe Bibla te jeni femijet e Zotit.
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-04-2019, 10:05   #34
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Ve re se shume antare te ketij forumi ose me mire pjesmares se kesaj teme nuk deshirojne dhe nuk duan te diskutojne ne menyre teologjike filozofike apo psikologjike.

Preferojne me shume metoden shkencore sepse ne baze te arsimit te tyre laik jane perqendruar me shume tek shkencat ezakte dhe kane me shume besim ne baze te arsimit qe kane mare dhe ndoshta kane te drejte.

Te diskutosh me ane te shkencave ezakte eshte pak e veshtire ne nje teme te tille ku te gjithe personazhet si Zoti Djalli Engjejt etj egzistojne ne nje bote metafizike te cilen shkenca popullore e quan jo ezakte.

Te dalesh ne perfundimin se Zoti nuk egziston ashtu sic na i bejne te ditur besimet fetare eshte e pamundur pa analizuar me pare teologjine filozofine dhe psikologjine njerzore.

Gjithsesi per te apasionuarit e fizikes po bej nje shkrim te thjeshte ku analiza behet me anen e fizikes teorike jo konvencionale

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alessandro Cagliostro : 01-04-2019 nė 10:08
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-04-2019, 10:12   #35
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

A Egzistojne Alienet dhe cfare duan prej nesh ?
Alienet deshen dicka shume te rendesishme te cilet ne e kishem ndersa ata jo pjesa Animike.Pjesa Animike qe njerzit kane por qe nuk e kane alienet eshte e pavdekshme. Pra alienet deshen pavdekshmerine.

Por atehere pse ne vdesim kur jemi te pavdekshem ?
Njerzit kane Koshiencen qe eshte shume me e madhe se pjesa Animike Koshienca eshte e perbere nga tre pjese kryesore.

Koshienca ka tre pjese :
Animike
Mentale
Spirituale

Koshenca ka 3 pjese qe gjithashtu jane koshiente dhe jane entitete te gjalla brenda nesh. Ky eshte dhe triniteti qe flet Kisha.

Koshienca duke qene e perjetshme ka nevoje te beje eksperiencen e vetes. E vetmja gje qe nuk mund te beje koshienca eshte ndarja ne dy pjese ( Dualiteti ). Per te eksperimentuar ndarjen koshienca ndahet ne tre pjese : Animike, Mentale dhe Spirituale duke u futur ne planin fizik me ane te nje trupi biologjik qe quhet trupi njerzor per te fituar eksperiences e jetes dhe te vdekjes ne ne dimensionin 3D. Konkluzioni eshte qe mbasi eshte fituar eksperienca e nje lindje e nje jete dhe e nje vdekje koshienca do behet e vetedijshme qe vdekja nuk egziston.

Po ne cfare jemi Anima, Mentale Spirituale apo Koshience ?
Ne vet jemi krijuesit e universit. Krijuesit e gjithckaje dhe jemi koshient per kete. Ne kemi krijuar dhe krijojme ne cdo cast realitetin virtual qe na rrethon. Ne duhet te kuptojme dhe te eksperimentojme eksperiencen e dualitetit. Duhet te kuptojme cdo gje te dualitetit dhe te vertetojme qe dualiteti nuk egziston dhe te themi te sikurt te kunderten qe ne jemi Bashkumi ose Uniteti. Koshienca perdor dualitetin ne menyren qe te shikohet balle perballe me veten njesoj si ne nje pasqyre dhe te kuptoj veten.

Ne jemi ketu qe te zgjidhim te gjitha problemet e jetes tone te cilat i krijojme vete ne menyre qe te perfitojme kete eksperience.

Nuk ka asnje Zot jashte nesh ne jemi krijuesit. Ne kemi krijuar vete Alienet per te kuptuar qe ne kemi ne brendesine tone Anima e Spirito ( Alienet kerkojne Anima e Spirito = Ne kuptojme qe kemi Anima e Spirito ). Konkluzioni eshte qe Alienet jane ana jone e pare ne pasgjyre duke zbuluar te verteten.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Diferenca e nje vale dhe e materies do te thote qe ne jemi nje pjese e gjithesise dhe e gjithe gjithesia njeheresh. Sipas fizikes moderne universi eshte nje hologram ku edhe pjesa me e vogel e hologramit mban ne vetvete te gjithe informacionin e te gjithe hologramit. Cdo njeri prej nesh ka nje pjese te hologramit dhe te gjithe kemi te gjithe hologramin dhe te gjithe universin brenda nesh. Meqense njeriu duhet te eksperimentoje dualitetin nuk ka njohurine apo memorjen dhe beson qe universi eshte komplet ndryshe dhe cdo njeri eshte ndryshe. Ne realitet mendimi yne dhe menyra se si veprojme krijojne nje univers virtual ndryshe nga njeri tjetri. Ne do vazhdojme te krijojme universin deri ne kohen kur te kuptojme qe dualiteti nuk egziston.

Ne e krijojme dualitetin sepse mendojme se ai duhet te egzistoje. Por kur Koshienca jone zhvillohet dhe rritet ajo behet e afte te kuptoje qe dualiteti nuk egziston eshte thjeshte nje iluzion ( Nuk egziston e Mira dhe e Keqia, nuk egziston e Verteta dhe Genjeshtra, Nuk egziston Boshlleku dhe Bolleku ) ne castin qe koshienca e kupton atehere ti nuk do krijosh me nje univers dual dhe nuk do vesh re me dualitetin ne universin tend. Diferenca midis Dualitetit dhe Unitetit ka kuptim deri ne kohen qe ti behesh koshient qe nuk egziston dualiteti me pas nuk ka asnje lloj diference.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cfare ka ne nje pike te universit ku nuk egziston asnjegje ?
Asgjeja apo boshlleku absolut eshte shuma e materies me antimaterien. Pra boshlleku absolut eshte shuma totale e cdogjeje, 1 Njesi Materie + 1 Njesi Antimaterie = 0 Njesi Boshlleku Absolut. Nga kjo dalim ne konkluzionin qe gjithcka dhe Asnjegje eshte e njejta gje. Gjithcka = Asgje.

Nese energjia pozitive anullohet nga energjia negative dhe formojne piken zero atehere mund te ndodhe dhe e kunderta qe nga kjo pike zero te krijohet si energji pozitive dhe negative.

Positive Energy + Negative Energy = Zero Point Energy

Nese krijojme dy makineri Zero Point Energy ne dy vende te ndryshme sipas fizikes kuantike nese ne njeren prej tyre vendos nje objekt ky objekt do ndodhet njeheresh ne te dy makinerite gjysem ne njeren dhe gjysem ne tjetren. Nese fikim njeren prej makinerive atehere objekti do shfaqet i plote ne paisjen qe eshte ende e ndezur. ( Kjo eshte teoria e transportit te materies nga nje pike ne nje tjeter )

Sa makineri Zero Point Energy mund te ndertojme ne total ?

Dy makineri Zero Point Energy jane identike apo te ngjashme ?
Makinerite Zero Point Energy jane Identike.

Sa pika Identike egzistojne ne univers ?
Ne univers egziston vetem nje pike identike. Ne univers egziston vetem nje Zero Point Energy.

Nese une krijoj ne mendjen time nje makineri Zero Point Energy dhe nje njeri tjeter krijon ne mendjen e vet nje makineri Zero Point Energy atehere te dy jemi te lidhur me ane te mendimit me te njejten makineri Zero Point Energy. Sepse ne univers egziston vetem nje Zero Point Energy.

I gjithe universi per fiziken kuantike eshte nje makineri Zero Point Energy kjo do te thote nese une krijoj kete makineri ne mendjen time atehere mund te lidhem me cdo njeri panvarsisht nga distanca dhe te ndajme te njejtat perceptime ndijore sepse qe te dy i referohemi te njejtes dhe te vetmes pike te trurit dhe te universit.

Mendjet tona ne menyre te pavetedijshme jane te gjitha te lidhura me njera tjetren. Pra egziston ne shumllojshmerine tone te vizioneve nje vizion i njejte qe ben bashkimin e te gjitha mendjeve ne nje pike te vetme. Nese ne jemi te ndergjegjshem per kete pike lidhje atehere ndergjegjia jone na ben ta shohim universin te gjithin te bashkuar ne te njejten pike. Nese ne nuk jemi te ndergjegjshem per kete atehere mendojme se cdo person nuk ka asnje lidhje me nje person tjeter dhe as me universin.

Studimi i Zero Point Energy na ben te kuptojme qe dualiteti nuk egziston egziston vetem uniteti.

Si ta ndertojme nje paisje Zero Point Energy ne trurin tone ?
Neurofiziologjia ka bere kerkime shkencore per transmetimin e informacionit nga nje mendje ne nje mendje tjeter ne distance. Kjo tregon qe ne teori ne mund te ndertojme mje makineri Zero Point Energy ne trurin tone. Truri jone perbehet nga tre pjese kryesore :
Pineal Gland ( Ndjen Fushen Magnetike )
Pituitary Gland ( Ndjen Fushen Gravitacionale )
Choroid Plexus ( Ndjen Fushen Elektrike )

Fusha Magnetike, Gravitacionale dhe Elektrike jane te tre gjera egzistuese ne univers. Nese te treja keto fusha lidhen me njera tjetren qofte dhe kimikisht mund te krijohet nje Zero Point Energy.

Ne momentin qe ne do ndertojme nje makine Zero Point Energy fizike ose mentale do behemi te ndergjegjshem qe nuk kemi nevoje per kete makine.

Teoria Zero Point Energy parashikon egzistencen e energjise negative. Energjia negative gjithashtu mund ta hasim ne te gjitha formulat e fizikes por fizika e fsheh kete fakt. Nese egziston energjia negative atehere egziston dhe Anti-Entropia ( Syntropia ). Nga kjo nxjerim :

Nese universi eshte simetrik dhe ne nje ane manifestohet entropia atehere ne anen tjeter ndodh Anti Entropia nga shuma ketyre dy forcave te entropise mbetet gjithemone konstante ose zero.

Ka nje mendim qe Alienet qe ndodhen ne pjesen tjeter te universit ose ne pjesen e antimateries deshirojne te ndertojne makinen Zero Point Energy si qellim per te kaluar ne krahun tone te universit material si nje rruge kalimi meqense ne universin e tyre nuk egziston masa qe te bejne makinerine e kundert.


Tre etapat e njohjes se Ndergjegjies :
Subjekti nuk di asnjegje nuk ja ka idene dhe eshte shume i lumtur ne injorancen e vet.
Ne kete etape subjekti ben nje pyetje dhe ndihet keq sepse nuk po gjen dot pergjigjien. Subjekti e di qe ka shume gjera qe nuk i di dhe po kerkon pergjigjien.
Subjekti i gjen pergjigjiet dhe eshte i lumtur.

Ne numrin nje Subjekti eshte i lumtur sepse eshte budalla ndersa ne numrin 3 eshte i lumtur sepse ka fituar dhe eshte bere i ndergjegjshem. Pra ne te dyja keto etapa ne jemi te lumtur por 95% e njerezve preferojne lumturine e injorances sepse keshtu nuk shpenzojne energji per te kuptuar pergjigjien.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vrimat e Zeza
Fizika moderne i konsideron vrimat e zeza si yje me Neutrone ( Pa ngarkesa Pozitive apo Negative ) qe zene nje vellim shume te vogel e ne kete menyre duke krijuar nje force shume te madhe gravitacionale e cila terheq ne vetvete driten dhe perkul kohen. Sipas Fizikes moderne Entropia e cila ne vetvete eshte nje informacion nuk mund te humbase pra informacioni i entropise se tere universit eshte kostante. Por mendohet nese nje objekt bie ne vrimen e zeze informacioni i saj zhduket. Hokins mendon se vrimat e zeza avullojne informacion.

Pra ne vrimat e zeza vihet re nje lufte midis Entropise dhe Anti Entropise. Meqense egzistojne Fotonet dhe Antifotonet te cilat levizin ne krah te kundert dhe ne nuk mundemi ti shohim biles antifotonet ne vetvete do na dukeshin si nje vrime e zeze.

Ne kemi limite per te kuptuar universin por meqe ne vet e kemi krijuar kete univers eshte njesoj sikur ti kemi vendosur vetes limite per te mos e kuptuar. Limitet kane te bejne me te ndergjegjshmen e asaj qe kemi krijuar. Ne kohen qe ne do ndergjegjsohemi 100% ne ate kohe ne do te kuptojme vete universin dhe nuk do kete me asnje limit qe na kufizon.

Ja ku qendron problemi i i kuptimit te universit !
Ajzenberg cmimi Nobel ne fizike : Ne nuk mund te kuptojme gjerat sepse eshte nje limit qe na pengon. Ne realitet nese ndergjegjia egziston dhe nese ne jemi krijuesit e universit atehere nuk ka asnje pengese, por pengesa eshte qe vet ndergjegjia jone eshte e limituar. E limituar ne kete cast por sa me shume ne shkojme perpara e ndergjegjshmja brenda nesh do rritet me shume. Ne momentin qe ne do besojme se egzistojne vetem fotone do egzistojne dhe vrimat e zeza por ne kohen qe do marim ne konsiderate dhe antifotonet atehere do jemi ne gjendje te kuptojme se cfare jane dhe vrimat e zeza dhe misteri i tyre.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fizika moderne jep teorine qe universi po zgjerohet. Ne fakt universi nuk po zgjerohet sepse ai eshte nje hologram. Eshte ndergjegjia jone ajo qe po zgjerohet duke na dhene ndjesine se po zgjerohet universi.

Ne jemi si aktoret ne nje teater ku ne luajme rolin tone dhe nderkohe perpiqemi te shohim pertej skenes. Eshte e veshtire te shohesh me reflektoret e drites qe te bien mbi fytyre dhe me erresiren qe perfshin teatrin ne teresi pasi jemi ne qendra e skenes. Por nese ne zhvillojme aftesite e ndergjegjies dhe behemi koshient per teatrin do arijme te shohim cdo gje qe na rrethon me ne brendesi me ne thellesi dhe do jemi koshient qe dhe rolin qe ndjekim ne skenar mund ta ndryshojme apo modifikojme me lehtesi pasi cdo gje eshte ne doren tone.

Universi eshte i pafundem ne infinit dhe eshte e pamundur te dalim jashte tij ndaj nuk duhet te kerkojme te kalojme barjerat e universit sepse jashte tij nuk ndodhet asnjegje dhe ne as nuk mundemi te gjejme bordet e universit. Eshte njesoj si nje kuti gjigande ku sa here i afrohesh fundit aq here zgjerohet deri ne infinit.

Koha eshte shuma e dy ekuacioneve kuantike te vales :
Pershkruan qe qellimi eshte ne te shkuaren ndersa efekti eshte ne te tashmen
Pershkruan qe qellimi eshte ne te ardhmen ndersa efekti ne te teashmen.
Ne keto du ekuacione e tashmia eshte perfundimi ne te dyja rastet. E tashmia eshte zgjidhja e mbivendosjes se dy gjendjeve kuantike te vales. Cdo gje ndodh vetem ne nje cast dhe ky cast i vetem eshte nje e tashme e perhershme.

Neurofiziologjia dhe Fizikakuantike moderne thote qe : Truri yne eshte vetem nje organ perceptues dhe e lexon universin i cili ne vetvete eshte nje hologram. Ne Univers nuk egziston as hapsira as koha dhe as energjia. Gjithcka ndodh vetem ne nje Zero Point Energy.

Kur ne kujtojme te shkuaren, ne thjeshte po cojme ndergjegjien e tashme ne te shkuaren dhe e lexojme ate qe eshte e shkuara jone dhe vetem nese ajo korespondon me te tashmen tone. E shkuara jone ndryshon cast mbas casti sipas ndergjegjshmerise qe ne kemi per te tashmen tone. Kjo do te thote nese ke haruar dicka ne te kaluaren tende dhe nuk e mban me mend atehere kjo gje nuk do te nderveproje as ne te tashmen dhe as ne te ardhmen dhe kjo gje eshte njesoj si te mos kete egzistuar kurre. Kujtesa nuk eshte dicka e se kaluares. Kujtesa eshte dicka qe mund te modifikohet me ndergjegjien e se tashmes.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Egzistojne Fotonet ( Te cilat Bashkeveprojne me Materien ) Egzistojne dhe Antifotonet ( Te cilat Bashkeveprojne me Antimaterien ). Informacioni qendron ne energjine e grimces. Por a mund te kapet ky informacion ?
Nese energjia eshte e larte si per fotonet dhe antifotonet atehere mundesia per te mare kete informacion eshte aq e ulet sa e barabarte me zero sepse ne nje grimce me energji te larte ku kjo energji permban te gjithe informacionin ne sasi shume te larte atehere mundesia e nderveprimit dhe e kuptimit te ketij informacioni gjigand eshte shume e ulet.
Nese energjia eshte e ulet si per fotonet dhe antifotonet atehere mundesia per te mare kete informacion eshte aq e ularte sepse kjo energji sado e vogel mban nje informacion te vogel i cili ka me shume mundesi bashkeveprimi dhe ky informacion ka me shume mundesi te kuptohet.

Semundja eshte nje pyetje e cila pret nje pergjigjie prej nesh. Ndergjegjia eshte shkaktari i semundjes dhe vet ndergjegjia pret nje pergjigjie apo nje reagim prej nesh ne menyre qe ta heqe apo ta shtoje kete semundje. Teknologjia Kimia dhe kirurgjia mund te na sherojne ne por vetem ne nje periudhe me te vogel kohe. Nese ne nuk i kthejme pergjigjie ndergjegjies tone do semurremi me shume dhe me rende deri sa vet jeta jone te riprogramohet perseri por jo pjesa jone mentale memoria pjesa sentimentale dhe trupi fizik.

Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-04-2019, 13:17   #36
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

1

Eshte e rendesishme qe njerzit te bejne me shume per njeri tjetrin sepse asnjehere nuk bejne mjaftueshem edhe ata qe perpiqen te duken si te tille duke bere vetem teater. Neglizhenca ndaj te tjerve eshte nje semundje e kesaj specie e cila e bllokon te zgjeroj horizontin e ndergjegjies. E rendesishme nuk eshte se cfare bejme per te tjeret por menyra se si duhet ta bejme se si ne ndihmojme te tjeret. Bota ku nje njeri normal jeton, eshte shume e vogel dhe shume e limituar, dhe nese jep apo ben dicka nga vetja dikujt tjeter kane frike se mbeten vetem me limitin apo me Djallin dhe kjo ju krijon frike dhe ne te kundert kane tendence te mbledhin ose te marrin dhe jo te japin nga vetja. Duan te marrin te mbushin boten e tyre te vogel me sende materiale ne menyre qe te mos shohin muret e dhomes ku jane ngujuar por kjo gje eshte e pamundur ne nje bote te vogel ku ska vend dhe hapsire.

Njeriu normal ri i mbyllur ne boten e vogel ne momentin qe sheh qe te tjeret rriten apo zgjerojne boten e vet ndjejne ngushtesine apo fobine e vendeve te mbyllura dhe ne momentin qe dalin nga shtepia ne nje ambient te hapur organizmi i tyre reagon duke shfaqur semundjen e Azmes dhe te Alergjise te cilat jane reagime fizike te shkaktuara nga Uni i Vogel.

Ne antikitet per te shmangur bllokimet e Azmes perdorej teknika e shqiptimit te fjales heneikiokņs
Gjate shqiptimit teknika eshte te heqesh germen e pare dhe te fundit. Heneikiokņs - eneikiokņ - neikiok - eikio - iki - k. Kjo eshte nje metode e vlefshme edhe sot. Kjo metpde bazohet ne boten e mbyllur dhe te vogel ku individi duhet te mesoje ti jape organizmit mundesine e zgjerimit te ndergjegjies.

2

Sapo mendja i afrohet nje kufiri apo nje limiti ne te menjehere lind nje pyetjene formen e nje gjeagjeze qe te sherben per ta kaluar kete kufi sapo ta gjesh zgjidhjen. Ne vdekjen e shohim si dicka te keqe si dicka te erret dhe vdekja sipas nesh eshte Djalli. Ky mendim per vdekjen ndodh sepse ne shikojme vetem kufirin e jetes ose limitin. Nuk mundemi te shohim me tej ketij limiti sepse cdo gje eshte erresire dhe mendojme se pikerisht aty ndodhet dhe Djalli. Mos te harojme qe ne Djall quajme vetem limitin dhe limiti eshte i erret sepse nuk kemi dijeni cka me tej skemi informacion dhe kjo erresire na shfaq frike dhe frika na shtyn te kerkojme ndihmen e Zotit i cili eshte Rojtari i limitit qe duhet te na mbaje brenda ketij limiti me force.

Pertej vdekjes cdo gje vazhdon por jo me si me pare tani drejtimet dhe dimensionet jane te shumta. Vdekja nuk eshte e erret pasi ne shohim vetem erresiren e limitit. Vdekja eshte e padukshme per njerzit sepse eshte e panjohur. Panjohuria eshte mungesa e memories dhe vet vdekja eshte nje mungese e memories dhe njerzit kete frike kane kur vdesin se mos humbasin veten e tyre mentale, memorien eksperienecen e fituar pergjithmone. Njerzit nuk e dine qe memoria nuk eshte ajo cka ata kane mesuar ne jeten e tyre por qe ka egzistuar dhe do egzistoje ne TRupin e Madh. Njerzit nuk mesojne gjera te reja ne jeten e tyre ata thjeshte i kujtojne ato.

3

Trupi i Madh ka memorien kozmike nje memorie shume e madhe e ngjashme me nje lume gjigand informacioni qe vershon me shtpejtesi ndersa Shpirti e mbikqyr.

Ne mitin e Edipit Sfinksi endej neper rruget e qytetit te Tebes duke ju thene udhetarve nje gjeagjeze dhe u thoshte se do ti hante ata nese ata nuk e gjenin pergjigjien e duhur.

“Ndodhet nje qenie ne toke e cila ka kater, dy ose tre kembe. Sa me shume kembe nxjer per te levizur aq me avash leviz. Por perseri emertohet me te njejtin emer. Nga te gjitha qeniet qe ecin ne toke, notojne ne det dhe fluturojne ne qiell eshte i vetmi qe ndryshon natyren e vet. ”

Ne kete moment qe Sfinksi bente pyetjen ai ishte Djalli sepse ishte limiti i jetes dhe i vdekjes dhe menjehere njeriu kishte nje gjeagjeze per te zgjidhur. Pergjigjia ishte e thjeshte ajo ishte Njeriu

Njeriu Lind dhe ecen me 4 kembe kur eshte foshnie ( Ecen Kemba Dorazi ) me vone leviz ne dy kembe dhe kur plaket perdor shkop per tu mbajtur ( Shkopi quhet kemba e trete dhe sa me shume kembe qe perdor aq me avash leviz ). Njeriu di te pershtatet ne cdo ambient dhe mundet te ece notoje e te fluturoje por gjithsesi quhet dhe emertohet me te njejtin emer.

Kur ju thone nje gjagjeze dhe me vone arini te gjeni pergjigjien nuk do te thote se ju e fituat kete informacion. Menjehere kuptoni se ju e dinit pergjigjien. Ju nuk e krijoni pergjigjien ajo eshte ne formen e nje memorie diku ju vetem sa e rikujtoni ate pjese. Nese njeriu do e krijonte pergjigjien atehere duhet te krijonte dhe nje fjale te re dhe pergjigjia nuk do ishte “Njeriu” por “Qenia me kater tre dy qe di te fluturoje te ece dhe te notoje por qe kembet e teperta e ngadalesojne” sic e shihni krijimi sjell nje gjeagjeze te re. Nese ne krijojme nje emer te ri duhet qe dhe te kemi dhe nje memorie per te.

Nese njerzit perpiqen te kujtohen mundet te gjejne me shume zgjidhje sasa te perpiqen ti mesojne nga dikush tjeter, Dikush tjeter mundet vetem te na kujtoje jo te na mesoje. Njerzit kane aftesi te perdorin kete memorie kozmike dhe te kalojne cdo limit por me pare duhet te behen koshient per aftesite e tyre. Limiti dhe Djalli nuk duan te na vrasin duan vetem te na bejne koshient qe te zgjidhim gjeagjezen dhe pergjigjien e kemi ne. Ne vete mund ta mundim te keqen me ane te zgjidhjes se gjeagjezes duke perdorur memorien dhe intuiten.

Truri njerzor dhe mendja jone jane thjeshte receptore te memories nuk jane pjese e memories. Truri eshte nje receptor nuk permban memorie. Truri eshte i bere nga qeliza nervore dhe trupi i njeriut ka me shume qeliza nervore sesa vete truri. Roli i qelizave nervore eshte te zhvendosin dhe te perpunojne informacion ato nuk krijojne informacion nga hici. Truri nuk ka memorie ai perdor nje pseudo memorie e cila ne vetvete nuk mban mend asnje informacion thjeshte di vendin se ku duhet ta kerkoje. Njesoj si nje student i cili di se diku ne bibloteke ndodhet nje liber matematike dhe niset per ta gjetur e per ta shfletuar por nuk e ka te memorizuar librin ka te memorizuar vetem menyren se si ta gjeje se si ta lexoje se si te veproje me kete liber.

4

Lufta pershembull eshte nje gjeagjeze e madhe e cila i ha njerzit i pertyp njesoj si Sfinksi nese ata nuk e zgjidhin me pare. Cfare eshte Lufta ? Nese njerzit do ta kuptonin cfare eshte lufta nuk do vdisnin ne lufte. Njerzit ne lufte thjeshte vrasin njeri tjetrin per arsye qe nuk e dine dhe po ti pyesesh thone vrasim sepse jemi ne lufte dhe kjo majafton per ta. Asnje lufte nuk perfundon sepse njerzit e kuptojne arsyen por sepse vdes pala kundershtare. Lufta eshte nje limit i botes ku jetojme dhe botes se pertejme te cilin ne mendojme se mund ta zgjidhim duke u vetvrare njeri me tjetrin. Njerzit kane frike ta kuptojne cfare eshte lufta nuk duan ta mesojne nuk jane te afte ti japin nje pergjigjie ne te shohin Djallin. Nese ata do e mesonin se cfare eshte lufta ne vetvete limiti dhe Djalli do te zhdukej ne cast.

5

Njerzit nuk jane te afte te kuptojne cfare eshte lufta dhe nuk jane te afte te luftojne nese me pare nuk jane ne nje grup shoqeror pjese e nje grupi njerzish ( Kujto Qiellin e Dyte ku UNI edhte zevendesuar me NE ku individi nuk i perket me vetes por grupit dhe grupi vendos per qellimin dhe jeten e tij ). Luften nuk mund ta bejne individet por grupet e individeve. Civilizimet jane nje nga shkaktaret me te medhenj te luftrave globale si psh lufta midis Civilizimit Perendimor dhe Civilizimit Aziatik e me pas midis Civilizimit Lindor dhe Civilizimit Perendimor. Kemi dhe luftrat fetare midis te vete quajturve njerez te Zotit ku preteksti eshte e verteta absolute ( E verteta absolute eshte term jo korrekt pasi e verteta eshte statistikore dhe mundet te ndryshoje formen ), kemi lufterat etnike ( Ku shkaku eshte historia ku ne fakt historia eshte thjeshte nje pretekst i kohes lineare. Ne e krijojme vete historine duke u bazuar ne rrugen qe zgjedhim per te ardhmen ). Justifikimet jane te shumta por zgjidhjet nuk mund te gjendet nga grupet sepse grupet njerzore sidomos Civilizimet jane nivel shume i ulet evolutiv. Kafshet psh jane nivel me i larte sepse grupet e kafsheve asnjehere per asnje aresye nuk luftojne midis tyre. Specia eshte shume e evoluar sesa Civilizimi. Specia evolon ne favor te jetes dhe perpiqet te evoloje duke kuptuar se si zgjidhen limitet apo pengesat asnjehere nuk krijon pengesa ndaj Djalli apo e keqia nuk egzistojne ne boten e kafsheve.

Civilizimi ka tendence te vetshkatrohet cdo 400 vjet mbas cdo krijimi. Civilizimet vetevriten midis tyre dhe veteshkaterohen si nje cikel vicioz ku njeriu apo individi eshte elementi me pa vlere i tyre ai nuk llogaritet kurre. Shumica vendos mbi pakicen eshte nje shprehje e civilizimit por ne fakt pakica vendos mbi nje shumice njerzish. Ne civilizime nuk ka cilesi te individit nuk ka evolim sepse civilizimi pretendon se zhvillon trurin njerzor duke marre penge shpirtin por ne realitet truri dhe mendja njerzore eshte pjesa me e paafte e njeriut per te evoluar sepse vet truri ka nje program mbijetese te pershatur per te mbijetuar dhe jo per te evoluar. Qe truri njerzor te evoloje nuk ka nevoje per dije shtese. Ka nevoje per nje kendveshtrim te ri ne lidhje me limitet qe e bllokojne duke u dhene zgjidhje limiteve dhe jo duke u trembur prej tyre njesoj si te shohesh Djallin ne sy.

6

Njerzit thone perse Zoti e toleron Djallin, pse toleron vdekjen, semundjet, lufterat, pse toleron vuajtjet ? Pergjigjia eshte gjithmone e njejta : Jane njerzit qe mendojne se Zoti i toleron te gjitha keto, sepse jane njerzit qe i tolerojne, jane njerzit qe e krijuan Djallin dhe qe vendosen Zotin si roje ndaj Djallit. Njerzit preferojne vdekjen dhe vuajtjen se sa te kuptojne se cfare jane ne te vertete. Njerzit kane frike se bota e tyre do te permbyset nese kuptojne qe nuk jane te pavlere dhe qe njeriu eshte nje qenje me e larte se vete Zoti qe vet e kane krijuar.

Besimet fetare i mashtrojne njerzit ne emer te Zotit duke i bere te pavlere ne syte e tij sado qe vete Zoti i pretenduar nga keto besime eshte nje krijim kolektiv. Akuzojne Djallin si shkaktar te vuajtjeve duke i shpallur lufte e ne keto luftera vdesin njerez e nderkohe Djalli pret afer limitit fitimtarin qe e ka kuptuar ku qendron mashtrimi ti jap driten e fitores ( Djalli = Lucifer = Ai qe sjell driten ).

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alessandro Cagliostro : 02-04-2019 nė 13:21
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-04-2019, 10:05   #37
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse BotenTeknologjia Antike

Teknologjia perpara 3000 - 6000 vjet me pare nuk ishte nje teknologji e ngjashme me tonen. Teknologjia jone bazohet ne fiziken e fotoneve ( Fizika e Drites ) ndersa teknologjia antike e kesaj periudhe bazohej ne fiziken e fononeve ( Fizika e Tingullit ).

Fizika e Fotoneve i perket shekullit 20 - 21 te eres tone dhe bazohet ne driten e dukshme.
Fizika e Fononeve ka egzistuar 6000 - 3000 vjet perpara nesh dhe bazohej ne valen zanore te tingullit.

Ne anttikitet teknologjia bazohej tek vala zanore ose tek tingulli. Me ane te kesaj metode ata mundeshin te transportonin informacionin ( ne latinisht = In - Form - Azione = Forme e dhene gjate nje veprimi ne nje vend te caktuar )

( Nga fizika kuantike teoria e Bom )
Entoropia gjeometrikisht varet nga siperfaqia e vales qe pershkruan fenomenin e informuar. Kjo ne gjuhen e thjeshte do te thote : Kur nje njeri thote nje fjale njeriu tjeter qe eshte degjuesi nuk e kupton fjalen edhe pse flasin te njejten gjuhe sepse truri yne eshte vetem nje lexues hologramesh ne nje bote virtuale ( Sipas Pribram dhe Koslin shkencetare kuantike ) Truri yne njeh formen e vales dhe sipas formes truri njeh llojin e informacionit te cilen ai e ka ne vetvete por ne kete menyre e identifikon.

Informacion = In Form Azione =

In = Indentifikon Vendin
Form = Indentifikon Formen
Azione = Identifikon Veprimin

Shembull : Ne bibloteke do lexosh librin e matematikes.
Ne Bibloteke ( In = Indentifikon Vendin ) do lexosh ( Azione = Identifikon Veprimin ) librin e matematikes ( Form = Indentifikon Formen )

Shembull eshte dhe gjuha e kafsheve te cilet me ane te nje tingulli transmetojne nje imazh qe njihet si arketip ne gjuhen shkencore. Delfinet qe jane specia me e studjuar dhe me komplekse ne te folurin akuistik nuk perdorin fjale sikurse besohej me pare ata arijne te dergojne informacionin e nje imazhi te plote ne formen zanore. Pershembull nese ju tregon fotografine e nje njeriu ata munden qe me ane te nje tingulli jo me te gjate se disa sekonda te transmetojne kete imazh nje delfini tjeter i cili njekohesisht midis mijra fotosh mundet brenda disa minutash te gjeje imazhin real ( Nje njeriu do i duhej qindra ore komunikim me miljona fjale dhe rezultati do te ishte zhgenjyes ) egziston nje kompjuter i afte te kthej tingujt e dellfineve ne imazhe 2D dhe 3D. Por kete aftesi e ka cdo kafshe edhe nje mace edhe nje zog jemi ne qe nuk kuptojme menyren se si ata komunikojne.

Sipas Hokins ( shkencetar i fizikes astronomike ) Siperfaqia e vales akuistike ka nje forme e cila ne vetvete eshte nje entropi dhe kjo entropi perplaset me nje objekt ne kete univers njesoj si nje input le gjurmen ose informacionit. Sipas Hokins dhe e ndergjegjia njerzore ka nje fushe influence dhe egziston ne trajten e nje vale ( Vala = fenomeni me elementar i universit ) me nje entropi te caktuar. Nese kjo ndergjegjie me ane te tingullit akuistik zhvendoset entropia e siperfaqes valore do te lere informacion mbi objektin ku eshte fokusuar perplasia.

Por ku ishte sekreti i teknologjise antike te fononeve dhe pse sipas mendimit tone ata ishin te prapambetur sepse mendonin per fuqite hyjnore ( Ne kohen tone metafizika paranormalia dhe shkencat ezoterike quhen prapambetje intelektuale ku njerzit nuk kuptonin dicka apo nje fenomen dhe i krijonin nje histori artistike duke e shpjeguar ne menyre jokoshiente jo shkencore qe sot e quajme mitologji )

Ne piramiden e Gizes ne Egjipt ku piramida pervec shume funksioneve qe kishte ( Piramida nuk eshte nje varr i bukur ) piramida sherbente si akumulator i enerdhise transmetues i energjise si marres i energjise kishte dhe funksionin e transformimit te energjise sidomos te energjive te uleta kuantike.

Ne heroglifet e dhomes se mbreterve shkruhet
Faraoni futej ne nje sarkofag metali ( Flori ) floriri ka ne vibrim akuistik te ndryshem nga nje metal tjeter. Sarkofagu qendronte vertikalisht dhe jo horizontalisht dhe po ta veme re ne fund te kembeve sarkofaget kane bazament te sheshte poshte te kembet dhe ne shpine sepse qendronin te mbeshtetur me shpine mbas murit dhe ne kembe. Ne sarkofage te tjere futeshin njerez te tjere. Me ane te lingullit akuistik te amplifikuar nga vete piramida dhe nga kristale te posatshme te mineralit te kuarcit. Ky tingull akuistik me ane te difuzimit me ujin ( Piramida permbante rezervuare uji dhe per kete ka dhe kanale ku transportohet uji ne brendesi ) arinte qe te ndante pjesen Animike ( Soul ose Shpirtin njerzor ) nga pjesa tjeter e trupit fizik apo mental. Ne kete ritual perdoreshin instrumente teknologjik qe ne ende nuk i njohim dhe qe kemi disa mbetje te vogla por pa pasur idene se si funksiononin. Ky ritual i mundesonte faraonit jetegjatesi dhe mireqenie sepse perfitonte nga fuqite e njerezve te tjere apo fitonte eksperience nga keta njerez.

Ne heroglifet e piramides flitet per boten e pertejme ne nje menyre shume natyrale pasi ishen te afte ta njihnin ta eksperimentonin ta bashkonin me boten materiale etj ne nje menyre aq te thjeshte sa ideja e frikes nga vdekja nuk egzistonte dhe as frika nga Zoti apo nga Djalli. Per ta universi kishte ligje qe ndryshonin ne bote te ndryshme dhe njeriu ishte i afte ti perdorte keto ligje sepse sipas tyre i kishte krijuar po vete.

Sipas fizikes moderne dhe asaj kuantike shkenca e sotme mundet te kuptoje se cfare jane Fononet dhe Fotonet. Fononet jane fotone me karakteristike te ndryshme pasi kuarket e energjise kane karekteristike akuistike.

Supas fizikes moderne jane kryer eksperimente te suksesshme ku drita eshte transformuar ne vale zanore dhe nje vale zanore ne drite. Pra Fotonet dhe Fononet mund te ndryshojne formen dhe te zevendesojne njeri tjetrin.

Por ku sherben perdorimi i Fononeve ?

Ne antikitet fononet perdoreshin per manipulimin e forces gravitacionale te materies.
Mund te manipulonin kohen duke perkupur edhe hapsiren.
Mundeshin te transportonin energji si kinetike dhe kuantike.
Te transportonin informacion dhe njekohesisht dhe te mernin.
Te krijonin drite ose fotone dhe anasjelltas.
Mund te manipulonin psikiken njerzore ( Mente Anima Spirito ) dhe fushat energjitike ne metafizike.

Perpunimi i gureve me fonone ishte shume i lehte sepse pervec manipulimit te fushes gravitacionale mundeshin me ane te forces kinetike te shkepusnin lidhjet atomike me nje precizion aq te larte sa mund te benin prerje me saktesine e nje mikroni ( Sot ne bazohemi vetem te presat e diamantit me saktesi 1/10 e milimetrit ). Pokeshtu energjia e induktuar me ane te fononeve mund ta transformonte nje shkemb ne gjysem te lengshem te ngjashme me plastelinen. Ndaj nuk eshte cudi per teknologjine antike ndertimi i objekteve kolosale prej guri sic jane dhe piramidat. Ne piramida nuk eshte gjetur asnje shtrese karboni sepse mendohej se perdoreshin pishtare per ndricim perkundrazi ne muret e tyre pershkruhet se si tingulli kthehej ne drite me ane te nje objekti kristalor i cili ne brendesi permbante uje.

Ne teknologjine tone e kemi bazuar tek Fotonet ose teknologjine qe na behet e ditur ne publikut te gjere. Shembull eshte qe ne nuk i presim objektet me ane te nje ultratingulli te perqendruar ( Ultratingujt e perqendruar krijojne rezonance akuistike dhe perdoren ne mjeksi ne bombardimin e gureve ne veshka ) ne sot perdorim lazerin per te prere objekte ( Me ane te energjise termike mundemi te shkepusim lidhjet atomike ) Akuistika perdoret gjeresisht edhe ne teknologjine tone por ende nuk jemi ne gjendje ta perdorim 100 % si ne antikitet.

Shkaterimi i botes antike dhe i teknologjise se tyre ka ardhur si shkak i perplasjes se civilizimeve dhe i luftrave te brendshme qe krijojne veteshkaterim te vete civilizimit, njesoj si ne kohet e sotme ku sapo u zbulua fuqia e atomit nisi fushata e bombardimeve atomike.

Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-04-2019, 10:19   #38
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Miqt e mi fizikante anetaret e ketij forumi ndoshta do te mendonin se njerez qe marin persiper te vertetojne teorine Ateiste duke perdorur teologjine dhe filozofine e psikologjise duke folur per mite dhe legjenda nuk ja kane idene fare nga shkenca e nga teknologjia se i perkasin popullit te deleve dhe fluturojne me fantazi ne boten e enderave dhe perrallave.

Miqt e mi shkenca qe ju permendni apo qe mesoni ne shkolle apo e shikoni ne programet televizive eshte ajo qe grupe, organizata apo institucione duan tju mesojne apo tju bejne tu besoni njesoj si Kisha qe mbledh ndjekesit e saj dhe ju jep ideologjine fetare. Shkenca qe ju studjoni nuk eshte e gabuar por eshte e vaket, e transformuar dhe shume here e manget.

Per antikitetin na kane thene e na kane shpjeguar qe ne toke orvateshin njerez te pallogjikshem gjysem te eger qe luftonin me shkopinj e gure sepse nuk duan qe ju te mesoni te verteten e hidhur qe vet civilizimi eshte shkaterimi i njeriut jo nga te mirat qe sjell shkenca por nga te keqiat e saj nga ai grup i vogel njerzish qe drejton te gjithe kete bote dhe qe u ben te ditur ndjekesve qe ishin ata qe e votuan dhe e vendosen ti udheheqe e ti shfrytezoje. 1 Miljarde e gjysem katolike kane zgjedhur Papen si prijesin e tyre te zgjedhur nga Zoti e 2 miljarde te tjere qe jane protestante kane zgjedhur shtetin apo grupe qeveritare me pretekstin se LIgji i Zotit eshte njesoj si Ligji qe ka vendosur udheheqesi i shtetit. Civilizimi eshte nje kafshe e madhe ku njeriu nuk llogaritet e jo me te jete i lire liria ka mijra vjet qe nuk egziston mbi toke qe ne diten qe mbi te ka kufinj e limite.

Shkenca sot dita dites po behet vegel dhe pretekst i organizatave fetare ku me qindra laboratore shkencore ne emer te Vatikanit punojne per tju sheruar nga semundjet kancerogjene duke shpikur lloj e lloj ilace qe ju mbledhin parate dhe ju lene invalide me semundje te reja dhe sistemet e edukimit arsimor te drejtuara nga morali ideologjik fetar dhe steteror ku njeriu meson si nje dele ti bindet rregullit dhe ligjit ne menyre qe te punoje dhe te vdese i skllaveruar me idene se po jeton i lire. Ju trembin me Djallin duke ju premtuar parajsen sepse mbasi te vdesin vuajtjet e tyre do perfundojne dhe atehere do jete i lumtur.

Sepse delet jane te lumtura sidomos kur dalin nga thertoria, nuk ndjejne me vuajtje biles thone qe vitrinat e supermarketeve jane plot drite e ajer te paster njesoj si ne parajse ku ajri i kondicionuar dhe freskia e akullit dhe drita e neonit ju con nga nje banak frigoriverik drejte e ne plazhet e ngrohta te furrave te sobes e ne fund ne te njejten tavoline me vete qenjen hyjnore qe ju do aq shume sa do tju beje pjese e stomakut te tij.


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alessandro Cagliostro : 03-04-2019 nė 10:32
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2019, 20:25   #39
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,460
Thanks: 8,382
Thanked 6,455 Times in 2,723 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

eh sa bukur flasin keta artistet,
une asigjo s'mora vesh
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2019, 10:27   #40
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

1

Deshirat jane gjeja me e mire e kesaj bote pasi te drejtojne dhe te udheheqin drejte nje qellimi por eshte teper e veshtire te kesh deshira per boten e pertejme pasi nuk njohim asnjegje dhe nuk mundemi as te deshirojme dicka. Te kerkosh dicka qe nuk e di. Ne boten tone deshirat funksionojne dhe jane te realizueshme pothuajse gjithmone nese ndiqet rruga e duhur e plotesimit te tyre. Nuk egzistojne deshira te pamundura, jane njerzit qe nuk munden te artikulojne deshirat. Njerzit mendojne sikur nuk kane deshira sepse nuk munden ose kane frike ti shprehin. Shume here njerzit e qiellit te dyte ata qe perkrahin shoqerite nuk kane deshira vetjake por kane deshirat e grupit shoqeror ose deshirojne ate qe i mban afer ketij grupi, jane te paafte te mendojne deshira per veten.

Kur shprehni nje deshire nuk duhet te shikoni vetem brenda vetes por duhet te shikoni njekohesisht edhe forcat e padukshme dhe pa emer qe jane me te medha se ju qe ju rrethojne ne cdo cast. Prandaj per cdo deshire te shprehur ju merni nje pjese te padukshme te jetes suaj qe nuk e njihnit me pare. Deshirat jane nje menyre superiore e njohjes dhe dijes dhe kjo eshte dhurata e bukur per cdo deshire edhe ne ato deshira per te cilen nuk keni kurajo ti lejoni te realizohen. Dijetaret dhe shkencetaret fillimisht kane nje deshire dhe e kane vendosur si pikesynim realizimin e saj ata nuk mendojne qe eshte e parealizueshme edhe pse te gjithe u dalin kundra.

Nicola Tesla kishte deshire te ndertonte nje aparat dhenes dhe mares qe mund te transportonte zerin dhe figuren njesoj si teknologjia e sotme e smarphone. Per kohen ishte deshira me absurde dhe me qesharake pasi as mund te konceptohej ne nje kohe kur teknologjia me e perparuar ishte vala e radjos dhe shume e tallen per idete e pakuptimta dhe keta nuk ishen njerez te zakondshem por shkencetare te kohes. Nicola Tesla vdiq i ri por me siguri do ta realizonte kete deshire shume kohe me pare sepse teorikisht ai e gjeti menyren.

Keto forca te padukshme jane lumi i 7 qiejve dhe deshirat jane nje menyre per te njohur Trupin e Madh. Shprehja e deshirave kombinuar dhe me premtimet do ju beje te kuptoni qe njeriu ne vetvete mban te gjithe boten. Nuk do e kuptoni kurre se si cdo gje do realizohet por ky eshte efekti i forcave te medha e te padukshme. Mjaftojne deshirat e thjeshta dhe premtimet e thjeshta dhe e gjithe bota do ndryshoje vetem per ju qe tju pershtatet deshires dhe premtimit tuaj. Premtimet dhe deshirat qe njeriu i ka per veten apo per te tjeret duhet ti beje pa fjale ti ndjeje dhe te jete brenda tyre ne harmoni me to. Nuk ka rendesi se sa e pamundur eshte. Nena e Mose ja besoj birin e saj te vetem lumit Nil me deshiren qe ai te jetoje e te mbreteroje dhe lumi e dorezoj kete femije tek princeshat e egjiptit te cilat menjehere e biresuan duke e shpallur Princ.

2

Kristianet jo vetem e krijuan djallin por dhe e persosin personazhin e tyre duke e kthyer nga nje figure te panjojtur me pare nga mitologjia ne nje figure supreme qe konkuron me Zotin per nga rendesia ne mardhenie me njeriun. Mitologjia ne vetvete na mundeson te rizbulojme toka antike.

Kristianet e kane perfeksionuar figuren e Djallit deri ne ate pike sa jane bere specialiste ne kete fushe. Gjithashtu Kristianizmi eshte nje besim i vertete fetare i bazuar vetem tek Besimi ( Beso ate qe te themi dhe kjo mjafton ) sado qe eshte koshiente qe eshte shume inferiore ne principin e saj ne lidhje me Jezusin dhe me shkrimet antike. Kristianizmi eshte koshient qe di shume pak ne lidhje me forcat hyjnore dhe eshte shume konfuz ne lidhje me mesimet e vete Jezusit sidomos kur ai flet per Trupin e Madh, Unin e Vogel, Djallin etj etj. Teologjia Kristiane nuk ndihmon aspak ne kuptimin e shkrimeve antike perkundrazi ajo luan nje rol disinformues duke bere lojra fjalesh me qellim fshehjen e kuptimit dhe zevendesimin me dicka krejt tjeter. Shume teologe Kristiane nuk jane as kristiane ata paguhen vetem te dalin ne konkluzionin qe kerkon kisha. Njerzit e thjeshte orjentohen te lexojne keto tekste teologjie te transformuara nga teksti origjinal me idene se Bibla eshte paksa e veshtire per tu kuptuar pa ndihmen e shpjegimit teologjik. Ne kete menyre shume ndjekes te krishterimit kane lexuar pjese te shkeputura te Bibles e kane perzier me shume tekse teologjike shpjeguese dhe as nuk e njohin fare tekstin origjinal apo as nuk perpiqen te mendojne me mendjen e tyre thjeshte marrin si te mireqena tekstet shpjeguese sepse dhe ky besim fetar bazohet tek Besimi i asaj qe te thone se duhet te besosh. Islamizmi pershembull e ka kuptuar difektin e kristianizmit dhe si qellim primar te ndjekesve te tij ka vendosur leximin dhe kuptimin e kuranit ku teologjia dhe shpjegusit zene vend te dyte pokeshtu shmangi dhe termin “Besim Fetar” duke u kthyer ne nje Filozofi Jetese dicka komplet tjeter.

Zoti i Kristianeve eshte ne nje situate te veshtire sepse u shpall perpara kohe si Zot i vetem. Ai u shpall shume shpejt Zot i Vetem kur ende nuk ishte gati dhe ishte i papergatitur. Nerkohe qe u shpall i vetmi Zot kur kishte ende shume Zota te tjere te cilet ishin me te medhenj per nga rendesia si psh Zoti i Hebrenjve i cili quhej Zoti i Madh ( Me i madhi se te tjeret ). Kristianet zotin e tyre e quejten Zoti i Vetem ( I vetmi Zot ne univers ). Mirepo Kristianet e privuan Zotin e tyre na Ushqimi Dashuria seksuale dhe Gjumi ( Zoti nuk ha nuk fle dhe nuk ka mardhenie seksuale ) per keto arsye dhe nje besimtar Kristian e quan mekat fillestar te ngrenit ( Mollen ne Eden ). Kristianet ndihen ne siklet ne kohen kur ushqehen ( Ushqimi fiziologjik, ushqimi mendor, ushqimi spiriutual ) kur bejne Dashuri ( Mardhenie seksuale, shkembim informacioni, bashkim nga dy ne nje ) dhe kur Flene ( Gjumi ka aftesi ta fuse njerun ne boten metafizike dhe kjo bote nuk drejtohet nga Zoti i Kristianeve ). Zoti i Kristianve ka te njejten frike si Zeusi ai nuk eshte perfekt dhe eshte i papergatitur.

3

Simboli Kristian ai i trupit te Jezusit te kryqezuar eshte nje simbol subliminal qe te ben te kuptosh qe : Trupi fizik edhte arsyeja kryesore e frikes ndaj Zotit. Pikerisht tek kjo frike qendron Djalli.
Trupi i mekatarve do digjet ne ferr ( Frika e vuajtjeve te trupit fizik ). Ferri eshte Djalli dhe frika eshte istrumenti i tij.
Shpirti i njerezve te mire do ngjitet ne parajse ( Trupi fizik nuk permendet ). Nese njeriu ngjitet larte dhe arin te evoloje Djalli nuk mundet ta frikesoje.
Simboli Kristian i kryqit ju personifikon ju. Kryqezimi tregon gozhdimin e njeriut ne boten fizike e materiale bota ku Djalli mundet me ane te frikes te ushtroje ndikim mbi njerzit.

4

Djalli ka ardhur te shprehe friken tuaj. Jezusi vdes rilind dhe me pas iken ne qiell dhe nuk dihet me gje per te. Nderkohe qe ju jetoni ne toke nevojat tuaja trupore behen instrumente te punes se djallit tundues. Te kesh frike nga Zoti nuk mjafton dhe ju nuk dini me cte beni sepse pa trupin nuk mund te jetoni dot dhe jeni ne nje situate shume te veshtire sepse nga nje ane eshte ferri ku trupi juaj do denohet me vuajtje fizike perjetesisht dhe nga ana tjeter eshte parajsa ku vetem shpirti juaj lejohet te vazhdoje te jetoje ne paqe.

Kristianet duan ende disa shekuj ta kuptojne gabimin qe po bejne duke kryqezuar imazhin e zvillimit te tyre si individe ne qiejt me te larte nderkohe dhe Zoti i tyre nuk zhvillohet me duke mbetur po i njejti ne nje shkalle te ulet evolimi. Kristianet nuk e dine se cfare eshte Trupi i Madh dhe nderkohe kane frike vetem nga Trupi Fizik jane shume te lidhur me boten materiale. Kristianet kujdesen per vete jo per Zotin e tyre kujdesen per nje trup te perkohshem. Kristianet nuk bejne si Mose i cili kishte shume kujdes me Zotin e nde te vogel dhe te pa zhvilluar, ai asnjehere nuk i jepte role apo detyra te ma aritshme Zotit te vet. Zoti i vetem qe njerzit kane sot eshte vetem zemra e tyre asnjegje tjeter nuk ndodhet jashte saj. Zemra e njeriut eshte i vetmi organ i trupit fizik e afte te kape energjine kozmike. Pra nga zemra kalon e gjithe energjia jetesore, pra zemra eshte e vetmja lidhje me energjine jetesore e cila me pas e shperndan ne te gjithe trupin. Zemra ka nje puls dhe nje rritem dhe cdo rahje e ketij pulsi eshte nje lidhje drejteperdrejte me energjine kozmike. Kur njerzit flasin per Zotin e tyre ata ne fakt po flasin vetem per Zemren e tyre dhe menyren se si ajo e percepton energjine kozmile, pra njerzit nuk po shikojne jashte tyre por brenda tyre sepse Zotin te cilit i drejtohen nuk eshte atje larte ku thote televizioni sepse toka eshte e rrumbullaket por brenda vetes pikerish ku eshte zemra.

5

Per te bere gjithcka edhe per te mare fryme njerzit kane nevoje qe zemra te pulsoje ne menyre qe energjine jetesore ta marre prej saj dhe me ane te rrjetit te gjakut ta shperndaje ne te gjithe trupin. Nese njerzit evolojne dhe arine te kuptojne zemren e tyre atehere kjo energji do te shtohej ne menyre te tille qe ata te mundeshin te jetonin me qindra vjet te shendetshem dhe te forte. Por njerzit si gjithmone kane frike dhe vendosin limite edhe per jetegjatesine ende nuk arijne ta konceptojne jetegjatesine mirqenien dhe shendetin keto gjera ata nuk ja kerkojne zemres por nje Zoti imagjinar diku larg i haruar dhe i paafte njesoj si vet ata. Njerzit e plagosin zemren e tyre me ane te ndjenjave te frikes dhe te vuajtjes nuk e falenderojne asnjehere qe ju jep jete cdo cast te dites por e dhunojne me ndjenja te uleta duke lavderuar dike tjeter per jeten e tyre sic mund te jete punedhenesi shteti bashkeshortet shoqerise etje te cilet nuk ju mbajne ne jete por perkundrazi jua veshtiresojne jeten ndersa zemra punon ne heshtje.

Fati nuk eshte i verber. Vete Fati eshte leja qe ju u jepni nje situate apo ngjarie qe te ndodhe dhe kete leje ju e jepni nepermjet zemres tuaj. Njerzit e gozhdojne veten si te pafate duke urdheruar zemren qe cdo ngjarie apo situate e favorshme te ndodhe. Ata e kerkojne kete gje jashte tyre te Zotat imagjinare duke mos e ditur qe energjia jetesore vjen nga zemra e tyre. Cdo gje varet nga zemra juaj dhe nga fuqia e saj jo nga mendja jo nga Zoti i te Krishtereve jo nga shteti dhe as nga shoqeria te gjitha keto ju rrembejne energji nuk ju japin keto ju skllaverojne ne kembim te EGOs e cila eshte nje semundje psiqike e pavlefshme. Zemra njerzore eshte burimi i energjise jetesore i mirqenies dhe e shendetit fizik.

Me kurrajo do te kuptojme zgjerimin e fushes se ndikimit te zemres nje zgjerim i cili perfshin jo vetem kraharorin por edhe trupin edhe ambientin rrethues. Por njerzit as qe duan ta njohin kete zgjerim evolutiv te zemeres duke e kycur ne kraharor njesoj si ne nje burg ku cdo sjellje e tyre apo cdo ndjenje negative eshte njesoj si nje tel me gjemba i cili rrethon perreth zemres duke i penguar rritjen e fuqise se saj ndikuese. Per kete arsye dhe Jezusit ju vendos pikerisht ne koke nje kurore me gjemba jo per ta ofenduar sepse ofendimi behej me vendosjen e jashteqitjeve te kafsheve dhe peshtyerjes por i vendosen gjemba pikerisht ne koke per te bere te ditur qe zvillimi apo zgherimi i njeriut ne nje nivel me te larte duhet te ndalonte duke bere nje pengese fizike pikerisht mbi nivelin e tij me te larte qe ne kete rast eshte koka. Qe idete e Jezusit apo mendimet e tij te ishin te kufizuar njesoj si teli me gjemba ne zemren e cdo njeriu. Kete kurore me gjemba ende nuk ja kane hequr Jezuesit ende nuk e kane zbritur as nga kryqi ku eshte gozhduar sepse ashtu duan qe ai te jete dhe vete ashtu deshirojne qe te jene te gozhduar nga nje pengese fizike dhe niveli i tyre te jete i kufizuar nga gjembat e nje kurrore te rreme.

6

Por zemra ka nje mundesi ta kepuse kete tel me gjemba qe e mban shtrenguar brenda cdo njeriu. Nese ajo zgjerohet ne do ndjejme gjimbje sepse ky tel me gjemba nga cdo zgjerim e ngushton kapjen dhe cdo gjemb ngulet me thelle. Kete dhimbje ne e ndjejme me ane te ndjenjave psh dhimbja e nje zhgenjimi dhimbja e nje gjykimi dhimbja e nje dashurie. Sa me shume dhimbje ndjejme aq me shume gjemba po ngulen ne zemer. Keto dhimbje do zgjasin gjithe jeten por njeriu mundet ta kepuse kete tel me gjemba dhe te jete i lire. Me te diturit dhe me te urtet e heqin kete tel me gjemba nga zemra e tyre ngadale dhe me qetesi keto gjemba mund ta gervishin por jo ta shpojne dhe kjo eshte forca e vullnetit dhe e kurajos qe cdo njeri ka per veten e vet.

Inteligjenca dhe dija nuk kane te beje me urtesine. Te jesh i urte do te thote te jesh i ditur dhe i mencur ku cdo dituri e shfrytezon me mencuri per interesin e zhvillimit personal. Te urtet nuk ushqejne egon perkundrazi ata e shmangin vemendjen e shoqerise prej tyre duke u bere te perulur ne syte e te tjerve te thjeshte dhe te parendesishem por nderkohe rriten ne nivel dhe zgjerojne ndikimin e tyre ne boten qe i rrethon thjeshte duke falur dashuri.

Nje shembull e kemi ne kinen e lashte ku njeri prej perandorve urdheroj vrasjen e pjesetarve te nje manastiri i cili sherbente dhe si shkolle e arteve marciale duke nisur dy pre gjeneraleve me te mire me shume trupa ne nje raport 1 me 100. Sapo mberiten prane manastirit pane qe mjeshtri i madh Zen bashke me luftetaret e tij te pa armatosur po venin ne drejtim te tyre ngadale me hap dhe ne formacion luftimi. Mijra ushtare perandorake te armatosur rende kundra qindrave luftetarve te pa armatosur. Dy ushtrite ndaluan pikerisht para njera tjetres ne nje distance te vogel ku lufta nga fizike u kthye ne psikologjike. Dy gjeneralet pranuan humbjen edhe pse nuk u leshua asnje shigjete kunder armikut te paket ne numer. Ata deklaruan. “Njerez te medhenj u perbadhen me ne dhe ne kuptuam qe ishim shume te vegjel ti mposhtnim, e ndjenim qe nuk ishim te denje te ngrinim armet kundra tyre. Mjeshtri Zen na beri te kuptonim qe zemra e luftetareve perandorake ishte shume e vogel dhe pa kurako keshtu qe kurseu jetet e tyre. Ne pranuam humbjen me nder dhe e falenderuam qe pervec humbjes na dhane nje mesim shume te mire ne zhvillimin e dijes psikike ne ushtaret tane perandorake. Te dy gjeneralet u dekoruan per arritjen e tyre nga vete perandori sepse sado qe humben kuptuan tekniken e armikut dhe asnjeri nuk u lendua.

Njerzit e vegjel kane zemer te vogel ata nuk ndjejne asnje dhimbje edhe pse shpesh here bertasin dhe ankohen. E gjithe kjo eshte nje loje teatrale qe njerzit e bejne te duken bukur ne syte e te tjerve sepse mendojne se sa me te bukur te duken ne syte e shoqerise njerzore aq me te medhenj behen por eshte komplet e kunderta. Zemra eshte Zoti i vetem i njeriut dhe zemra eshte personale dhe jo shoqerore. Ego eshte shoqerore por ne e quajme personale dhe eshte gabim. Egua eshte nje maske qe shoqeria na i ka vendosur ne fytyren e cdo njeriu ne menyre qe ne te luajne nje rol te zgjedhur te paracaktuar nga vet shoqeria me qellim. ( Njerzit jane regjizoret e jetes se tyre por ngaterohen duke u bere aktore te pa vetedijshem dhe vuajne pasojat e nje regjie qe drejtohet nga dikush tjeter ) Nese ne heqim Egon apo masken atehere kemi te bejme me veten atehere jemi ne fushen personale nuk jemi thjeshte aktore te nje tragjedie ku ne vet shpallemi viktima por behemi njerez regjizore ku zemra luan rolin e skenes dhe na mundeson cdo situate apo ngjarie te cilen ne kemi deshire ta eksperimentojme dhe ta luajme duke mos qene thjeshte nje viktime por nje hero kryesor i jetes tuaj.

Njerzit mendojne se pemet rriten mbi toke dhe kete e kane gabim sepse e shikojne shtrembet realitetin. Pemet rriten me shume nden toke dhe pikerisht aty ne thellesi te tokes gjendet qendrueshmeria dhe energjia e tyre jetesore. Nese realitetin e shohin ne nje kendveshtrim me te gjere do e kuptojne se nje njeri me zemer te vogel dhe me Ego te madhe eshte loder e te tjerve ndersa nje njeri i thjeshte me zemer te madhe ka fuqi mbinjerzore i afte tu fale jete dhe te tjerve qe rine nden hijen e tij.

7

Si pemet dhe ne duhet te leshojme rrenje thelle brenda nesh nga ku te marrim qendrueshmeri dhe energji jetesore. Shkurret jane peme pa trung dhe pa nje drejtim keshtu jane shume njerez siperfaqsor dhe pa baza jetojne vend pa vend dhe jane thjeshte sezonale. Shkelqejne pak kohe dhe shpesh here jane te padobishem, pretendojne se jane pjese e pyllit por ne fakt qendrojne ne fund te tij duke jetuar me mbeturinat e te tjerve krenare nden hijen e shoqerise bimore. Ato pak rreze dielli qe bien ne fund te tabanit te nje pylli mbi nje shkurre eshte shkelqimi i Egos thjeshte nje cast, i cili vetem sa mbahet mend, kete cast ne e quajme histori tonen te lavdishme. Por shkurret nuk para bejne fruta dhe ato qe munden demtohen nga kafshet qe ushqehen me to. Shume peme bejne fruta dhe jane strehe e jetes mbi toke ato jetojne gjate dhe jane shume te dobishme per gjithkend. Nese nje njeri vendos te jete nje peme duhet te kete rrenje te forta brenda vetes nje trung dhe nje drejtim ne jete qe ne e quajme qellim ( Jo kariere kariera eshte Ego e vendosur nga dikush ) sapo te beheni nje peme atehere cdo reze dielli do rrezatoje kuroren tuaj, asnje ere nuk do ju mposhte dhe asnje shi nuk do ju permbyte, do beheni qendra e references ku shume te tjere do afrohen te marrin nga frutat e tua dhe ju do ndiheni te kenaqur ne bollek e dashuri. Nese vendosni te jetoni si nje shkurre ne hije shpesh here e permbytur nga shiu dhe balta ku cdo kafshe kalimtare do ju shqyej apo thjeshte do beje nevojat personale mbi ju dijeni qe do keni nje jete te shkurter plot vuajtje e mjerrim, dhe vet shoqeria qe ju e quani civilizim do ju haje dhe do ju konsumoje njesoj si nje semundje kancerogjene qe do thaje deget e tua te dobeta dhe gjethet e vogla te thara dhe pa jete. Nje shkurre nuk perballet dot me dimrin dhe eren as me shiun dhe as me kafshet ajo eshte e destinuar te behet ushqim per te tjeret.

Njeri me zemer te madhe = ( Peme frutore shume shekullore )
Njeri me zemer te vogel = ( Shkurre )
Rrezet e diellit = ( Energjia jetesore )
Frutat = ( Vlera dhe virtyte )
Kafshet = ( Shteti )
Semundjet infektuese kerpullat dhe insektet e demshme ( Shoqeria njerzore )
Zjarri = ( Besimet fetare, ideologjite dhe dogmat fetare dhe shkencore )


Mitet dhe rrefimet nuk jane thjeshte rrefime fantastike te njerezve te paditur. Ato jane menyra komunikimi dhe informacione te vlefshme te cilat nuk vjeterohen gjate kohes sepse kane ndodhur dhe ndodhin dhe sot. Mitet dhe rrefimet i ndihmojne njerzit per te kuptuar veten e tyre dhe jeten e tyre mjafton qe ata te kuptojne menyren se si ti shikojne. Sic ju permenda dhe me siper ne e shohim nje peme vetem nga trungu nuk e shohim qe forcen dhe energjine e ka te rrenjet dhe madheshtine e ka ne kuroren e saj ne shohim vetem trungun sepse nuk dime te nderojme kend veshtrimi te ri. Njerzit dine te shikojne por nuk kuptojne shikimi nuk ka te beje vetem me shqisen e shikimit por dhe me ate te kuptimit. Nje njeri qe shikon me sy vetem ne nje drejtim eshte po aq i verber sa nje i verber nese nuk mundet te shohe ne shume kendveshtrime. Njeriu ka frike te shohe ne shume kendveshtrime sepse mendon se besimet e tij do te permbysen apo do te zhgenjehet nga ajo qe ka ditur me pare. Po ju a u zhgenjyet sot qe mesuat qe pemet rriten me shume nga poshte sesa nga larte ? Ndoshta dikush po ndoshta dikush jo por me siguri u mrekulluat kur mesuat dicka te re qe e shohim perdite por kurre nuk e kemi pare nga nje kendveshtrim i ri sepse njerzit shikojne gjithcka qe shikon syri mbi toke rralle here shikojne me mendje te hapur cfare fshihet nden toke ne erresire sepse ata kane frike nga erresira mendojne se aty ndodhet Djalli me pas e ngrene koken larte nga drita dhe falenderojne Zotin imagjinar qe i shpetoj nga tundimi per te mesuar dicka te bukur.

Mitet dhe rrefimet perceptohen nga lobi i djathte i trurit apo sic e quajne psikologet e sotem nga Subkoshienca. Mitet nuk jane thjeshte histori antike te pavlera ne nje kohe moderne sepse ato nuk kane kohe njesoj si lobi i djatht i trurit i cili nuk e percepton dot kohen dhe cdo gje ndodh ne te tashmen. Ju ndoshta pyesni e si mund te me ndihmoj mua nje rrefim antik disa mijra vjecare ? Mitet dhe legjendat i mesojne njeriut te sotem menyren se si te veprojne ne situata shume te ngjashme dhe si te perballen me to. Kur heronjt sfidojne Zeusin eshte njesoj si nje njeri i sotem i cili sfidon Kishen apo Zotin e te Krishterve ( Rrefimet te mesojne qe kur ti sfidon zotin tend ne duel me pare duhet te ritesh te vesh ne te njejtin nivel e me pas ta mposhtesh dhe kur e mposht je bere Zot i vetes ) Ju mendoni e si mund te mposhtet nje Zot i fuqishem ? Ne fakt haroni qe zotin e keni krijuar vete me pas Zoti nga frika se mos i zene vendin krijon Djallin i cili ne vetvete eshte thjeshte frika juaj, pra Zoti pa friken eshte i pafuqishem i brishte si nje gote qelqi bosh. Mitet te mesojne se si te zgjerosh horizontin tend dhe aftesit e tua individuale duke te te nxjere nga nje qenje e gjore e vdekshme e zhytur ne balte ne nje qenje hyjnore ne nje hero te vertete ne nje luftetar legjendar dhe jo me nje skllav apo nje viktime por ne nje luftetar. Po kete bejne mitet dhe rrefimet ato mundohen te zgjojne zjarrin brenda jush.

Disa prej jush me siguri mendoni. Nuk mund te nxjeresh shpaten dhe te mposhtesh dike ne dyluftim ne kohen moderne ku problemet jane me komplekse se dikure. Ky eshte nje gabim dikure ishin me komplekse sot jane me te lehta. Dikure qe te mbijetoje duhet te luftoje dhe rezikoje jeten cdo dite ndersa sot nuk rezikon jeten neper duele apo luftera ku njerzit ndeshen me shpata por sot je i skllaveruar dhe nje skllav eshte mire te jete i gjalle qe ti sherbeje padronit.

Kur nje peme zgjat dhe fut ne brendesi te tokes rrenjet e veta shpesh here ndeshet me shkembinj por nuk vendos te mbetet nje shkurre ajo thjeshte e devijon drejtimin e rrenjeve e rrethon shkembin dhe e thyen sado qe eshte me e bute se vet guri sepse pema ne vetvete eshte luftetare e jetes nuk eshte si shkurret qe jetojne ne meshiren e fatit.
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur