Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 03-05-2019, 18:48   #41
luleshtrydhe
V.I.P
 
Avatari i luleshtrydhe
 
Data e antarėsimit: May 2016
Posts: 461
Thanks: 81
Thanked 76 Times in 60 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
luleshtrydhe ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Pika 2,3 me pelqen, e ke kapur thelbin, por nuk di ta shpjegosh dhe ngaterrohesh duke u pare me skepticizem edhe nga ai qe do te te kuptoje. Te tjerat pastaj i ke budalliqe me ok nga fillimi ne fund. Ajo qe ke thene per ’semundjen’ eshte per te qesh me lot njehere.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga luleshtrydhe : 03-05-2019 nė 18:55
luleshtrydhe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2019, 18:51   #42
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 6,312
Thanks: 4,159
Thanked 6,897 Times in 2,356 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 132
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Na vaē mi lule, me dy rreshta shumzove me 0 gjithe ate literature qe ka sjelle Adami.
__________________
Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.
Be kind. Always.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2019, 18:56   #43
luleshtrydhe
V.I.P
 
Avatari i luleshtrydhe
 
Data e antarėsimit: May 2016
Posts: 461
Thanks: 81
Thanked 76 Times in 60 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
luleshtrydhe ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Cfare te them me shume Prudence, ai flet vete
luleshtrydhe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2019, 19:05   #44
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,989
Thanks: 14,776
Thanked 9,019 Times in 5,230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 260
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Read between the lines e mer kuptimin qe te duhet ...lol
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 07:10   #45
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

UNI i mbyllur te tekstet e shenjta

Ne psikologjine moderne nuk dihet cfare eshte UNI te gjithe psikologet mendojne se Uni eshte brenda kokes. Por UNI mund te indentifikohet lehte qe nuk eshte pjese fizike e trupit te njeriut sepse ka aftesi jashte fizikes se trupit njerzor, ketu mund te permendim parandjenjen e cila sado qe nuk ndihet nga shqisat normale shfaqet fizikisht mbas nje periudhe te caktuar. Ne antikitet UNI njihej shume mire por psikologjia moderne e cila ndaloi te studjonte UNI-n ne kohen qe u vendos identiteti i cili zevendesoj UNI-n nga forma e tij orihjinale ne nje iluzion te vendosur qellimisht nga civilizimi modern.

Kush eshte ngjashmeria midis teksteve te shenjta antike me mitologjine ?
Boten ne e ndajme ne dy pjese :
Perendim
Lindje
Asnjehere nuk permendim Veri ose Jug. Te gjithe filozofet antike dhe dijetaret e kohes antike te gjithe kan studjuar ne Egjipt. Me egjipt nuk nenkuptojme vetem zonen e Nilit por te gjithe Afriken Veriore pershire Libanin dhe Sirine. Nga Egjipti niseshin anijet qe venin ne Indi. Kishte nje lidhje midis Greqise dhe Indise ishte si nje kontinent shume i madh ku kishte dhe shume udhetime te mitologjise.

Mendja perendimore ka nje sere ligjesh te veta si psh perandoria shteti paraja shkenca etj. Sapo del nga mendja perendimore kalon ne teritorin tjeter. Kjo eshte nje menyre te shikosh boten perindimore nga jashte.

Eksploruesit
Dionisi vete nga Egjipti ne Indi ku takon Shivan.
Mose qe niset nga Nili ne Egjipt drejte lindjes.
Aleksandri i madh i Maqedonise qe vete ne Egjipt behet Faraon dhe vete ne Indi.
Cezari i cili deshte te bashkonte perendimin verior me Egjiptin por e vrasin.
Jezusi i cili ka studjuar ne Egjipt dhe pastaj iken qe aty.

Platonit nje shenjtor antik grek i kishte thene qe poshte ishullit te Kretes midis greqise dhe Egjiptit ndodhej nje kontinent i cili quhej Antlantida dhe qe deshte te behej pjese e botes perendimore. Por ky kontinent u fundos nden uje. Ne fakt ky eshte nje mit sepse ne ate vend nuk gjendet asnje rrenoje apo dhe ndonje qytetrim i humbur.

Na fekt Antlantida e cila do lidhte Europen Perendimore me Egjiptin Lindor nuk eshte nje pozicion gjeografik. Fundosja e Antlatides dhe nderprerja e nje rruge kryesore midis Perendimit Europian dhe Lindjes Egjiptiane dhe Indise eshte nje personifikim mendor apo psiqik. Eshte shkeputja e lidhjes midis dy hemisferave te trurit ose midis dy lobeve ne nje lidhje shume here me te vogel dhe te dobet. Me pare mendohet se truri yne nuk ishte i ndare ne dy pjese por ishte i unifikuar ne nje lob.

Gjeografikisht dhe ne menyren kulturore kjo ndarje e madhe e trurit ne dy lobe eshte njesoj si ndaria e Perendimit me Lindjen. Si Bibla si Filozofet si dhe mitologjia flasin te gjitha per kete gje nje ndarje midis fy hemisferave te trurit.

Ne univers materia e zeze e cila eshte ne vetvete materie eshte 95% jo egzistente qe do te thote qe ne mund te veme re vetem 5% te materies. Ne neurologji ne perdorim vetem 5% te sinapseve te trurit tone. Ky eshte nje paralelizem, ne perdorim pak pjese te trurit dhe shohim shume me pak bote reale ose materie. Nese ne perdorim me shume funksione te trurit realiteti yne do te zhvillohet dhe do te behet me kompleks. Psh perceptimi i kohes lineare do behet perceptim i kohes ne te gjitha drejtimet. Njerzit antike e kishin kete aftesi te cilet e humben me kalimin e kohes si shkak i vendosjes se sistemeve te mbyllura kushtezuese si shteti parate ligjet etj.

Librat antike te cilat ne zakonisht i quajme libra te shenjte si psh Bibla nuk flasin per besime fetare shenjteri apo nuk jane libra te shenjte. Keto libra flasin per psikologji ne kuptimin e zbulimit te UNI-t.

Ne mendimin perendimor ne shikojme Zotin dhe Njeriun por nese e lexojme ne nje tjeter menyre sikur nuk ndodhet asnje gje jashte teje dhe cdo gje ndodhet brenda teje do shohesh qe po te pershruen zona dhe horizonte te UNI-t tend qe ti nuk e dije qe egzistonin dhe keto libra te shenjte i quajne apo pershkruajne ne menyre poetike me ane te simbologjise ne formen e nje historie.

Historia e Adamit dhe Eves :
Ne bibel thuhet se Eva u morr nga nje pjese e brinjes se Adamit me ane te narkozes dhe me ane te inxhenierise gjenetike nga ku u krijua vete Eva. Por po ta shikojme ne nje kendveshtrim tjeter ndryshon gjithcka. Hebraishtja eshte nje gjuhe me heroglivfe ku cdo germe ka kuptimin e nje fjale reale. Adam = Horizont i Mendjes ( Perkthimi nga heroglifet te hebraishtes ). Ne perkthime nuk kemi te bejme me heqjen e nje brinje por me vendosjen e nje pjese. Nga Adam nje njeri i vetem behen dy qenje ISH dhe ISHA
ISH = Njohja e asaj qe duket
ISHA = Aftesia e njohjes e asaj qe nuk duket
Kjo gje e pare nga nje neurolog duket njesoj si funksionet e lobit et majte dhe lobit te djathte te trurit. Kjo gje ne shkrimet antike vihet re pothuajse gjithmone si psh ne Ungjillin e Gjonit gjate peshkimit Jezusi ju thote peshkatarve qe nese do te peshkoni ne te djathte te varkes do te keni me shume bollek. Por varkat nuk kane te majte e te djathte gjate peshkimit Varka = Pergjegjshmeria ( Consapevolenza ) pra duhet te kerkosh bollekun nga ana e djathte e pergjegjshmerise se trurit e cila njihet si ana e krijimtarise.

Te behesh studjues dhe te kerkosh pa synuar te gjesh fundin eshte nje kriter qe e ndihmon njeriun te eksploroje te mesoje e te perfeksionohet pa ndaluar. Gabimi me i madh qe mund te bej nje njeri eshte qe te besoje se ka te drejte dhe se e ka gjetur te verteten sepse kjo do ta kufizoje te vazhdoj kerkimin duke e izoluar nga nje zbulim edhe me i madh, do behet fanatik i besimit te vet te verber duke e mbrojtur te verteten qe ka gjetur si te vetmen te vertete. Por nbese vazhdon te kerkosh mbas cdo te vertete nje te vertete te re vazhdon te mesosh dhe te zbulosh pafundesisht do harish ne nje njohje shume here me te madhe sesa nje civilizim brenda nje sistemi te mbyllur.

Tek Ungjinjt :
Nese lexon Ungjinjt ka dy personazhe kryesore UNI dhe Ju.
UNI ju flet por Ju nuk e kuptoni, ne fund Ju e vrisni UNI-n por UNI rishfaqet.
Tek Ungjinjt Fjala Jezus = UNI nese provojme ti zevendesojme cdo gje merr nje kuptim te ri psh “UNI eshte rruga e verteta dhe jeta”

Gjoni 13
Zemra juaj mos u trondittė; besoni nė Perėndi dhe besoni edhe nė mua! Nė shtėpinė e Atit tim ka shumė banesa; pėrndryshe do t`ju thoja. Unė po shkoj t`ju pėrgatis njė vend. Dhe kur tė shkoj e t`ju pėrgatis vendin, do tė kthehem dhe do t`ju marr pranė meje, qė aty ku jam unė, tė jeni edhe ju. Ju e dini se ku po shkoj dhe e njihni edhe udhėn``

Gjoni 13 ku Jezusi ku flet per boten mbas vdekjes i tremb dishepujt por nese e shikon me nje kendveshtrim tjeter kuptohet keshtu : Jashte ka shume menyra per ta kuptuar hapsiren dhe kohen nese nuk e kuptoni po ju them keshtu. UNI jot eshte me pare se ty, ai te pergatit gjithmone vendin nuk te le te te ndodhe asnjegje e papritur. Imagjinoni nje mazhordom qe te pergatit vendin ku duhet te vesh dhe rikthehet per te te udhehequr dhe kete e ben per te te mesuar qe ti je me shume se cmendon se je.

Nese dikush te godet ti kthej faqen tjeter :
Kur zihesh me dike po zihesh sepse po i tregon atij personi vetem nje aspekt tendin. Tregoj vetvetes aspektin tjeter tendin dhe ke per te pare qe zenka ndalon. Kur ti zihesh me nje person te duket sikur ke te drejte. Te kesh te drejte eshte nje menyre per te pare shume pak sepse e gjitha ndodhet nga ana tjeter. Dy persona zihen sepse jane te njejte i ngjajne njeri tjetrit dhe tjetri po te tregon vetem nje pjese te vetes. Per te ndaluar zenken : Shikoje ti anen tjeter te vetes tende mos jua trego kundershtarit por vetes.

Mos gjyko qe te mos gjykohesh :
Ju nuk gjykoni vetem nga frika qe vet te mos gjykoheni pra hiq nga vetja te gjitha problemet hiq mundesine qe ke gjithmone te drejte fillo te shikosh sa gabime ke dhe qe aty fillo te qartesosh idete.

Kush nuk urren nenen babain motrat dhe vellezrit dhe psiqiken nuk mund te behet dishepulli im :
Ndalo se menduari se je ti ai qe te kane thene se je. Karta e identitetit nuk te thote te verteten ajo te thote se cfare duhet te jesh ti per tu sherbyer te tjerve dhe cfare duan te tjeret te jesh ti dhe jo cfare ti je ne te vertete. Ajo qe ti mendon se eshte jotja vetem sa te shtrengon te besh nje rrol dhe te mbash nje maske, dil jashte nga roli qe te kane caktuar hiqe masken dhe trego vetveten kush je ne realitet.

Arka e Noes :
Arka = Kuti ( Greqisht ) = Kasaforte ( Latinisht ) = Fjale ose gjuhe ( Hebraisht )
Noe ne kete rast te perfaqson ty si individ
Po ta lexosh jashte sistemit te besimit te nje libri te shenjte do ta kuptojme : Elohimi ( Zoti i te ardhmes ) i drejtohet Noes dhe i thote - I dashur Noe bota eshte shume e vogel per ty si mendon ta shkaterojme apo jo ? Nese po duhet te ndertosh nje gjuhe tenden qe te jete si deget e hardhise qe tu ngjitet gjerave mos vendos fjale te pakuptimta. Vendos ne kete gjuhe te gjitha gjerat e gjalla dhe pjellore ( Qe jane ciftet e kafsheve ). Nese ti e nderton atehere do shikosh qe jashte te tjeret fillojne te te largohen njesoj si ngrihet niveli i ujit. Sa here niveli i ujit rritet ti ritesh ne nje shkalle me te larte kuantike. Kur nje person eshte nden uje dhe ti mbi uje atehere ai poshte ne uje nuk te degjon dhe nuk te kupton. Nuk vdes njeri ne perbytje por nese njerezit nuk kane bere arken dhe gjuhen e tyre dhe nese nuk jane ne te njejtin nivel nuk te kuptojne sepse njerzit perdorin shume fjale qe nuk ju dine as kuptimin i perdorin vetem sepse i perdorin te tjeret.

Per te zhvilluar koshiencen nuk duhet te perdorim karakterin spiritual por karakterin praktik. Ndiq shembullin e arkes ku duhet te mendosh me konceptet e tua konkrete reale dhe te verifikueshme pa mare te mirqene asnjegje qe te vjen nga jashte e gatshme. Elimino fjalet e kota sepse ato te zhysin ne uje.

Fjala : Fjala ka shume force edhe pse shpesh here nuk ja dime mire kuptimin pershembull Stupore ( Habi ) ka te beje me fjalen Stupido ( Budalla ) me pak fjale te habia eshte per budallenjt sepse njerzit e ditur nuk habiten nga gjerat e bukura. Stupido dhe Stupire vine nga fjala Stare ( Qendro pa levizur ). E reja ka filluar te na jape frike dhe kjo frike po behet dhe gjenetike sepse qe ne antikitet ne kohen e kishave ata qe thoshin gjera te reja denoheshin per herezi ( Heretik do te thote : Liri te zgjedhesh dhe te mendosh. Hereticos edhte ai qe mendon me mendjen e vet i pa ndikuar ) Heretiku behet i keq kur vete ne kundershtim me sistemin i cili do te drejtoje mendjet e njerezve sic eshte kisha ose sistemi i besimit. Keto sisteme nuk drejtohen nga nje grup njerezish por te gjithe anetaret e sistemit dhe te grupit ushtrojne trysni mbi heretikun dhe ky sistem thote qe perballe gjerave te reja eshte habija qe ka te beje me budallain.

Fjala Meraviglia ( Mrekulli ) qe perkthehet Buzeqesh. Kur kemi dicka te re kemi nje reagim tjeter per te rene. Nese ti shikon nje gje dhe e shikon mire kupton qe kjo gje eshte reale fillon te ndjesh mrekulline. Raporti me realitetin eshte nje raport mrekullie. Nese ke frike te mrekullohesh je nje budalla sepse nuk mundesh te shohesh realitetin. Realiteti te ben te lire nga sistemet e mbyllura te cilat perdorin Habine dhe te vene friken per gjerat e reja reale qe ndodhen ne bote.


Rikuperimi i UNI-t

Para 3500 vjetesh truri i njeriut ishte shume i zhvilluar dhe ju jepte mundesi te mendonin ne nje menyre shume me te larte se njeriu i kohes se sotme.

Ne kohen e sotme moderne njeriu ka kaluar shume luftra kriza dhe probleme te cilat e kan mbajtur te mbyllur brenda sistemit politik dhe fetar ne nje menyre qe ata te ndiqnin ideologjite e tyre por nderkohe qe njerzit po behen me te zgjuar dhe po fitojne me shume kohe te lire pasi kane mbi 60 vjet pa bere luftra po mendojne me shume dhe po arine te kuptojne nje bote me te madhe sesa problemet e improvizuara nga sistemet politiko shoqerore fetare keshtu kemi zgjimin e inteligjences spirituale. Sot njerzit hane me shume flene me shume kane me shume kujdes shendetsor punojne me pak ne pune me te lehta dhe jane me te qete dhe kane me shume kohe te lire per te menduar kjo i ben me inteligjente se 100 vite me pare.

Lufta dhe krizat politiko ekonomike i stresojne individet dhe i fusin ne sisteme te mbyllura per tu kontrolluar dhe per tu drejtuar me kollaj. Identiteti psh eshte nje menyre per ti mbajtur ne kontroll jetet e tyre dhe mund te permendim profesionin. Ne mendojme se nje inxhinier ka lindur dhe eshte vertet inxhinier duke anashkaluar cdo aftesi te atij personi. Ne mendojme se jemi profesioni i cili eshte ne te vertete skllaveria jone. Ne i japim me shume rendesi funksionit sesa individit.

Mbajtja e individit ne nje sistem te mbyllur dhe te kontrolluar ndikon rrenjesisht dhe ne aftesite e tij per te menduar keshtu ai nuk ka me aftesi te zgjedhe nese duhet te beje dicka ose jo por ai automatikisht ka deshirat e grupit ku jeton. Shembull te blesh nje smartphone te ri te markes me ne mode nuk eshte nje zgjedhje e lire nese i duhet ose jo apo cfare do e bente me te mire se nje model tjeter por ka automatikisht nje deshire per ta blere sepse keshtu ploteson deshirat e grupit. Po te besh ndryshe nga grupi quhesh anormal dhe te jesh brenda grupit duhet te jesh normal dhe me norme grupi nenkupton ndjekjen e ideologjise dhe limiteve qe ai u ka vene njerezve. Skllaveria ne nje grup quhet normale, zgjedhja e lire dhe mendimi i pavarur quhet anormale dhe e denueshme. Njerzit shpenzojne per ti bere qejfin shoqerise nuk shpenzojne per vete as para as kohe dhe as vemendje. Puetja qe njerzit e skllaveruar bejne eshte : Cfare duhet te bej une qe tju pelqej te tjerve ?

Per te fituar aftesine e plotesimit te deshirave duhet ti bejme vetes pyetjen : Cfare deshiroj ? dhe duhet ti pergjigjesh instiktivisht pa u menduar. Ky ushtrim duhet bere te pakten dy here ne dite dhe kjo te ndihmon te dalesh nga sistemi i mbyllur i deshirave te grupit. Ti duhet te kesh deshirat e tua personale. Deshira qe te vine vetvetiu jo me ane te mendjes.

Erosi eshte dashuri ose deshire ne te gjitha kuptimet dhe ne te gjitha planet si fizike dhe ato mentale. Mungesa e erosit sjell agresivitet. Eros shfaqin sidomos femijet pasi ata dashurojne gjithcka qe shohin dhe prekin ata dashurojne gjithe boten por ne kohen e sotme ne mundohemi ta heqim erosin duke vendosur limite ne siellje dhe veprime. Heqia e erosit apo e dashurise hyjnore sjell nje boshllek dhe nje rritje te agresivitetit. Kjo gje duket psh kur ne dalim ne vendet publike dhe asnje nuk buzeqesh nuk argetohet dhe nuk ka asnje lloj ndjenje dashurie te gjithe jane agresive te stresuar dhe te trembur. Erosi kur zgjohet tek individi ka natyre qe prodhon bollek dhe mireqenie si materiale dhe shpirterore.

I Pasur ne gjuhen hebraishte ( KaBeD ) do te thote “Ai qe di te peshoje“ ai qe di tu japi peshen e drejte gjerave. Por pse duhet tu jape peshen gjerave ? Sepse ato gjera i pelqejne, i pelqejne te gjitha gjerat reale. I pelqen realiteti gjerat reale qe mund ti prekim dhe mund ti shohim apo ndjejme me shqisa. Bota e nje KaBeD eshte si bota e nje femije e mbushur plot me flukse pozitive.

Femija deri ne moshen 3 vjec nuk ka bere asnje gje te keqe por ne te rritet ndjenja e fajit. Por nga vjen ndjenja e fajit ? Shpjegim : Femija ka 5 shqisat normale te njeriut plus shqisen e gjashte e cila eshte energjike dhe shprehet me ane te lumturise gezimit apo kenaqesise. Nese nje femije i afrohet nje personi ai ndjen fushen e tij energjitike plus 5 shqisat dhe nese i pelqen dhe plotesohen te gjitha shqisat pozitivisht ai kenaqet. Por nese keto shqisa nuk permbushen pozitivisht ai nis te qaje dhe largohet i pakenaqur. Keto ndjenja i kane dhe disa kafshe ato mund te ndjejne fushat energjitike. Nese nje i ritur e detyron nje femije qe te beje gjerat qe atij nuk i pelqejne psh te haje nje perime ai ja prish sensin e zgjedhjes apo te kenaqesise e cila eshte nje shqise fizike. Ne kete rast femija nuk e kupton nese te gjithe te riturit jane budallenj apo ai eshte fajtori. Shpesh here femija nis te formoje idene se te riturit kane te drejte dhe ai po gabon. Uni i femijes deshiron ta perdor kete ndjenje ndersa truri e ndalon si nje tabu psh nese femija do te rije lakuriq mbas pak kohesh ai kupton me mendje qe eshte e gabuar edhe pse thelle deshiron te luaje ne ate menyre. Ne kete rast mund te permendim ndrydhjen e ndjenjave me ane te moralit. Kete bejne dhe besimet fetare e mbytin kete ndjenje duke i bere shume nga mendimet si mendime te keqija te ndyra apo te shpifura jashte moralit te grupit.

Njeriu me mendjen e vet mund te mendoje dhe ti kontrolloje mendimet. Njeriu e ka me te lehte ti kontrolloje mendimet sesa te mendoje. Vetem 8% e trurit tone mundet te mendoje lirshem ndersa 92 % e trurit i frenon mendimet dhe kontrollon si ate qe po mendoje dhe ate qe do te mendoje. Kete ne e quajme nje mekat nje gabim. Feja e quan mekati i mendimit sepse nuk i pershtatet Moralit te grupit.

Eros ndryshe perkthehet deshire kenaqesi dashuri dhe eshte nje nga ndjenjat me te mira qe femijet kane dhe ndjejne dhe per te cdo gje eshte eros. Ai qendron ne eros gjate gjithe dites ne cdo veprim qe ben.

KaBeD eshte ai njeri qe di ti pergjigjet menjehere pyetjes. Cfare deshiroj per veten time ? Arrin te shikoje jasht nje bollek te mirash materiale pokeshtu shikon nje bollek dhe brenda vetes. Eshte nje person qe i do gjerat dhe njekohesisht dhe gjerat e duan. Nje njeri i tille nuk ka komplekse dhe i shikon gjerat me dashuri dhe interes, ai i shikon mire dhe i njeh ato njekohesisht gjerat e ndjejne ate dashuri dhe interes dhe i afrohen. Nje mardhenie e tille te ben te pasur. Ajo qe te pelqen te udheheq qe ti ta besh tenden, sa me shume ti afrohesh te afrohet.

Atehere nese une ndjek gjerat qe me pelqejne qe te jem i pasur nuk punoj me !!! Kjo eshte nje ndjenje faji. Kjo tregon qe ty te kane mesuar qe gjerat qe te pelqejne jane te keqija ti po ndjek manualin automatik te moralit dhe te vet gjykimit si nje skllav i perkushtuar. Atehere per ti dhene nje zgjidhje mos perdor termin e mire dhe e keqe por e mire dhe pak me e mire.

Ne moshen 3 vjecare memoria e femijes eshte shume e fuqishme por atehere pse nuk kujtojme asnjegje deri ne ate moshe ? Sado qe ne tre vitet e para femija meson te gjitha gjerat e jetes memoria per ate periudhe eshte e erret dhe pa kuptim. Kjo ka ndodhur sepse per te te hequr ndjenjen e kenaqesise te kane detyruar ne te gjitha format qe nga prinderit mesuesit shoqeria dhe gjithcka duke te vendosur moralin dhe gjykimin ne cdo gje qe beje duke te te ndrydhur cdo ndjenje. E njejta gje ka ndodhur dhe ne kampin e perqendrimit, te mbijetuarit nuk mbanin mend asnjegje nga masakrat qe u kishin ndodhur nuk kishin memorie.

Mendimi i pasurise shendetit fatit dhe mirqenjes ne kohen moderne shikohet qi dicka e limituar si dicka qe mund ta bejne vetem pak njerez sepse keto te mira materiale do te mbaronin. Kjo ide eshte ngulitur tek sklleverit nga besimet fetare qe ai qe eshte i pasur ka grabitur medoemos te varferit. Kete mund ta veme re kur nje i njohuri jone behet i pasur ne automatikisht i largohemi me nje ndjenje urrejtje duke u justifikuar ne vetvete qe tek ai ka dicka gabim. Por kjo eshte nje ndjenje qe ta kane ngulitur qe ne bote pasuria eshte e kufizuar dhe vetem pak mund te perfitojne.

Shkolla eshte institucioni i shkatrimit te njeriut me ane te vendosjes se limiteve dhe ushtrimit te presionit psikologjik duke bere dallimin e mire ose e keqe e drejte apo e gabuar duke i mesuar femijes te skllaverohet dhe te prese meshire nga te pasurit dhe qe duhet te punoje per te mbijetuar ne jeten reale sepse i varferi eshte i drejte dhe eshte e drejte qe te vuaje. Shkolla merr femije dhe u thote te mos sidhen si femije ju ndryll ndjenjat u ve rregulla dhe orare qe ai te humbase sensin e UNIt ne vetvete. Shkolla do te beje femijen nje te rritur duke vrare femijen.

Cdo besim fetar fillon me nje femije i cili vjen te shnderoje tere boten. Pra nese ti e shpeton apo e rikuperon kete femije dhe ndjenjat e tij te lumturise dashurise dhe erosit mundesh ta shnderosh boten. Femija pjesen e trurit ate te djathte e ka me te forte dhe eshte me i prirur drejte subreales ndersa i rituri ka anen e majte me te forte dhe eshte me i prirur per llogaritjet e gjykimit.

Ne boten moderne mendohet se jezusi eshte nje njeri i gjate bjond dhe i bukur i dashur i rrethuar me dishepuj te sjedhshem plot dashuri qe i urrejne femrat te dashur me familjaret qe ndajne dhe nje cope buke bashke. Por ne tekstet antike nuk rezulton keshtu. Jezusi dihet sikur eshte marangoz por ai asnjehere nuk paraqitet ne pune biles i shtyn njerzit te mos punojne. Kjo siellje e Jezusit nuk tregon se ai eshte i varfer. Jezusi thote qe te kesh duhet te kerkosh dhe nese nuk ke nuk ke kerkuar, pastaj thote shiko sa bollek ke ne kete bote. Jezusi i urren parate ose monedhat, nuk do te paguaje taksat ai thote i jepni cezarit monedhat e veta ato qe ka stampuar me fytyren e vet jo te paguante taksat. Ai eshte dakort qe cdonjeri te marre gjerat e veta dhe jo te japi te vetat.

Jezusi nuk bente mrekulli kjo eshte nje fjale e futur ne bibel. Shembulli eshte kur ai ndau buken dhe peshqit. Jezusi nuk deshte qe njerzit te shkonin te blinin per te ngrene sepse e kishte inat parane. Keshtu qe vendosi qe njerzit te uleshin ne grupe nga 30 dhe 50 vete. Disa prej te ardhurve vinin nga larg dhe kishin ushqim per disa dite njesoj si djali qe kishte disa buke dhe peshq. Keshtu ai ju tha te ndanin ushqimet qe kishin neper canta nga ata qe vinin nga larg keshtu te gjithe hengren. Mire por kjo histori nuk i pelqen te pasurve sepse te ndash te mirat materiale me te tjeret nuk duan dhe keshtu shpiken fjalen mrekulli.

Ideja e varferise dhe e vuajtjes dhe puna e mundimshme per Jezusin eshte nje ide e ulet ai mendon se cdokush mund te jete i pasur i lumtur dhe te punoj shume here me pak sepse nje njeriu nuk i duhet shume pune per te plotesuar nevojat e veta. Skllevrit punojne shume sepse punojne per te tjeret me idene se po i bejne nje te mire shoqerise dhe ky eshte gabimi sepse mendojne qe eshte e gabuar te mos punosh.


Puna
Job = Pune e detyruar ( Te punosh ne Fabrike )
Work = Pune e bere nga kenaqesia ( Te besh nje kenge )
Themi qe mireqenia e shoqerise ngrihet mbi punen. Por pse duhet ta shohim punen si mundim ? Sepse kete kohe pune e bejme pa deshire ? Sepse na detyrojne. Njeriu duhet te dyshoje dhe te vetja pasi ka mare aq shume ideologji si te verteta sa haron qe eshte edukuar perseprapthi kundra deshires se vet dhe gabimin e ben vet me pa vetedije. KaBeD nuk punon ai nuk e kupton punen e detyruar.

Zoti i thote Abrahamit : Nese ti do largohesh nga toka jote dhe nga familja Une do te bej ty nje popull te madh. Shpjegimi : Duhet te largohesh nga identiteti i prejardhjes i familjes dhe nga cdo gje qe te kane mesuar dhe ti do te maresh te gjitha te mirat materiale dhe shpirterore te nje populli. Mjafton qe te dalesh jashte sistemit qe te mundon dhe do fitosh pasurine. Per kete pune Zoti e zuan Abramin Abraham qe ne te vertete nuk do te thote asnje gje. Abrahamit i thote qe nuk ke femije sepse nuk ke ndryshuar emerin me pare.


Shkretetira ne bibel eshte mungesa apo zhdukia e memories nga vetja te mesimeve qe ne mendojme se jemi, shkretetira eshte mungesa e identitetit dhe e prejardhjes


Ajo qe di per veten eshte shume pak ose asnjegje pervec disa te dhenave te shkruara ne leterqe skane asnje vlere dhe kjo gje i pelqen shoqerise atdheut prinderve mesuesit kishes politikanit pronarit etj sepse ne kete menyre shfrytezohesh dhe shtypesh duke u detyruar te vuash. Identiteti Perkatesia Besimi pjesmarja ne grupe eshte nje kurth per individin.

Qytetet e shkruara ne bibel perkthehen :
Gomorara = Vendi i dominatoreve
Sodom = Vendi qe bllokon cdo qarkullim ne koken tende = “S” Bllokoj “Dom” Adam = Mendje e bllokuar
Ne qytetin e Sodomes nuk eshte Zoti e godet me zjarr nga qielli por eshte nje shkaterim i brendshem ne psikiken e njeriut. Te gjitha tabute qe me pare dukeshin normale dhe te drejta tani nuk jane me jane shkatruar dhe duke u kthyer ne nje shkretetire. Shkretetira duket e frikshme por ti duhet te vazhdosh para i qete.

Zoti mbasi shkateroj qytetet thote qe une do te te tregoj se ku te vesh e me pas do te te bej nje popull te madh.

Ne kishe te instruktojne dhe te indikojne nje sere rregullash qe mund te besh ose qe nuk duhet te besh te cilat duhet ti zbatosh per te gjithe jeten. Nese keto komandime apo rregulla i kryen ashtu sic ti kerkojne atehere do vesh ne parajse. Por nuk dihet ezaktesisht cfare eshte dhe ku eshte ky vend ? Zoti ne urdheresat e veta te udhezon si duhet te vesh drejt rruges por nuk te jep adresen apo orjentimin ku duhet te vesh.
Zoti qe te jep urdheresat por nuk te thote se ku duhet te vesh te konsideron si nje budalla ose si nje femije.
Zoti qe te jep urdheresat dhe te thote se ku duhet te vesh e me pas shikon se si ti e ke kryer dhe se si ke mberitur ne destinacion po flet me nje te rritur te zgjuar te cilin ai e do dhe kujdeset per te dhe kane besim midis tyre. Duket e cuditshme per tu kuptuar apo jo ?
Imagjino sikur urdheresat te mos egzistonin dhe te egzistonte vetem destinacioni se ku duhet te vesh. Atehere te gjitha rruget e djekura jane te sakta sepse mjafton te arish ne destinacion menyra ska rendesi. Kjo gje mund te arihet vetem nese te hiqet ndjenja e gjykimit dhe sensi i fajit.
Ne kishe te krijojne sensin e fajit dhe te mosbesimit te sielljes tende te gjykojne dhe te mesojne te gjykosh. Ndersa nese ndodh e kunderta ku une ti besoj vetes dhe te heq sensin e fajit do jete me e lehte te arish ne destinacion. Kjo menyre te liron nga te gjitha problemet dhe plaget e femirise qe as nuk e kishe idene

Mendja njerzore perbehet nga dy pjese :
Arsyeja = Je ne nje qutet me shume alternativa dhe je skllav
Mendimi = Je ne nje shkretetire i lire te ndjekesh deshiren tende
Arsyeja : te ndihmon te besh llogarite dhe te zgjedhesh ne menyre matematike dhe ndodhet ne lobin e majte te trurit. E keqia eshte se njerzit perdorin me shume Arsyen e Civilizimit sesa arsyen personale. Njerzit arsyetojne sipas rregullave dhe deshirave te civilizimit. Arsyeja ben qe te funksionojne grupet shtetet dhe ligjet qe mbajne sistemet mbyllur. Shembull : Seksi eshte racional i drejtuar nga arsyeja dhe ka nje qellim fiks sepse eshte shume i vogel.

Mendimi eshte ajo pjese e djathte e trurit e cila gjithmone ben pyetjen “Perse”. Mendimi te mban gjithmone ne nje shkretetire te cilen ti duhet ta mbushesh. Shembull : Eros drejtohet nga mendimi dhe nuk ka nje qellim sepse eshte shume i madh.

Kur Abrahami vajti tek qyteti i faraonit i tha gruas Sares qe ne qytet njerzit jane shume seksual dhe po ta mernin vesh qe e kishte grua to ta vrisnin Abrahamin qe ta mernin Saren. Keshtu qe u prezantuan si moter dhe vella. Por faraoni kerkoj te martohej me saren dhe Abrahami pranoj dhe i kerkoj se sa para do te ofronte. Faraoni i dha shume para e pasuri. Ne momentin qe Faraoni u martua me Saren punet e faraonit po venin shume keq si nga ana shendetsore dhe ekonomike dhe atehere prifterinjt e informuan qe punet po i venin keq per arsye sepse qe martuar me nje grua te martuar. Atehere faraoni e perzuri Abrahamin dhe Saren nga qyteti gjithashtu per te mos pasur probleme u dha para shtese qe te iknin sa me pare.

Ne bibel fjala Grya apo Femer = ISHA indikon pjesen me gjeniale te mendjes edhe pse ne e quajme pjesen femerore. Si egjiptjanet dhe ebrenjt e dinin qe femrat jane me inteligjente se meshkujt. E drejta e pasurise ne egjipt dhe ne hebrenjt kalonte nepermjet femrave. Prsh Pasurine nuk e kishte faraoni por gruaja e faraonit, gruaja femra ose princesha zgjidhte kush do te behej faraon. Ndersa per hebrenjt per te mare titullin hebre duhet te kesh lindur nga nje femer hebre nuk ka rendesi origjina e babait.


ISHA = indikon pjesen me gjeniale te mendjes ose intelighencen.
Faraoni = indikon sistemin, shtetin ligjet dhe rregullat e nje sistemi te mbyllur
Abrahami = Te percakton ty si individ si nje qenje njerzore
Historia e mesiperme perkthehet : Ti ke eksperience dhe nje fare inteligjence. Sistemi te kerkon qe te punosh per te duke dhene pjesen me inteliktuale dhe duke punuar per sistemin. Nderkohe sistemi te paguan. Por kur sistemi kupton qe kjo inteligjence eshte e jotja dhe eksperiencen qe ke te perket ty dhe kur e kupton qe ti nuk shfrytezohesh por shfrytezon kete sistem atehere sistemi te nxjerr jashte duke te mos te te bere pjese te grupit.

Ne shkolle ne mesojme se si ti pergjigjemi sa me mire kerkesave te sistemit dhe cdo gje indikohet nga sistemi cfare duhet te mesojme dhe cfare duhet te behemi. Ne shkolle inteligjenca shfrytezohet dhe perdoret nga te tjeret. E keqia eshte sepse njerzit mendojne se eshte me e lehte te udhezohesh sesa te krijosh.

Ne kohen kur kupton se je i skllaveruar bota nis te ndryshoj shume dhe ti nis te shohesh gjera qe me pare nuk i shikoje nis te behesh i vetedijshem per gjithcka.

Kur je brenda nje sistemi dhe nuk di te verteten e botes perreth = Ndihesh si nje mi ne kafaz
Kur e kupton qe ti mbahesh kundra vullnetit tend ne nje sistem = Ndihesh si nje elefant ne kafaz
Kur e kupton qe brenda teje ndodhet UNI dhe zgohesh = Ndihesh si nje dinosaur ne kafaz

Te qendrosh ne kafaz do te thote te mos besh ndryshime ne jeten tende te ndjekesh rregullat e sistemit

Kur ndihesh si nje mi kafazi duket gjeja me e mire per te jetuar vetem kir shikon nje mundesi per te ngrene nje cope djathi apo kur gjen nje te care arratisesh nga sistemi. Kur ndihesh nje elefant mendon se nje elefant nuk duhet te rije ne nje kafaz dhe shpejt a vone nga padrejtesite do ti shqyesh hekurat e kafazit. Dinosauri eshte e pamundur te mbahet ne kafaz ai eshte kafshe e lire e pakondicionuar.

Nese ti i ke dhene inteligjencen tende Faraonit nuk mund te jesh KeBeD. Edhe nese je vete Faraponi nuk je KeBeD sepse nuk e kupton sistemin.


Finalia e historise se Abrahamit eshte femija qe lind Isaku = ne hebraisht Femija qe qesh. Brahami eshte i lumtur por jo shume sepse mosha e tij eshte 100 vjec. Sepse deri tani figura kryesore nuk ishte Abrahami por djali i porsalindur i cili eshte lindja e kohes ose e ardhmja. KJo e merzit pak abrahamin sepse deri ate moment ai ka qene i perkedheluari qendra e vemendjes ndersa tani jo me per faj te Isakut

Sakrifikim ne gjuhen hebraike do te thote rritje e nivelit ngritje ne nje lartesi me te madhe.

Skena e Saktifikimit te Isakut nga Abrahami : Eshte nje terapi psikologjike ( per te pare cfare ka te gabuar tek ty duhet te shikohesh te vetveshgohesh menyren se si vepron pa u gjykuar ) Eshte momenti i terapise ku Abrahami hap mbas hapi duhet te kaloj deshiren e vrasies se te birit. Pasi e vendos ne altar dhe ngre doren per ta qelluar me thike Zoti nderhyn dhe i thote Ambraham shiko se cfare njeriu je, e shikon se cfare po fsheh ne mendimet e tua ? Dhe ti vertet mendon se je njeri i mire ? Atehere Abrahami e kupton qe eshte nje budallek sepse ai nuk do jete gjithsesi me i mire nese e vret Isakun dhe e liron ate duke u kthyer bashke ne shtepi.

Abrahami perfaqson Njeriun me te gjitha peripecite e tij per te aritur tek UNI-n.
Sara eshte inteligjenca e Abrahamit pjesa femerore e tij.
UNI edhte i biri i Abrahamit eshte Isaku.Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 07:34   #46
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,066
Thanks: 1,854
Thanked 2,032 Times in 1,536 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 156
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Uni cuni nga katundi tundi pemat anes lumit,
Si nga fillimi si nga fundi krejt mollat i shkundi
Eva pruni bicakun e nje molle ne dore e zuni
Molla ngjyre flakun eva lekuren ia kish flakun
Cunit Uni mollen ne goj ia vuni, nji te futni pa te lutni
Cuni Uni pertipun mollen shkrin ne goje porsi sapuni...
Sapuni dove si ateist, te pastron sje me i pist
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 08:26   #47
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Eshte mese e vertete : jo shume njerez do arine te kuptojne tekstet e mia dhe kjo gje ska te beje as me inteligjencen dhe as me dijet e tyre ka me shume te beje me koshiencen.

Po perpiqem tjua shpjegoj ne menyren me te thjeshte te mundeshme. Literatura qe une perdor eshte shume e pasur dhe perbehet nga dhjetra autore me fame boterore ne fushat e filozofise psikologjise fizikes matematikes mjeksise teologjise etj etj pra asnje fjale nuk eshte frut i imagjinates time. Shprehja ne nje fjalor te thjeshtezuar per publikun shqiptar eshte puna ime dhe vetem ketu mundem te kritikohem sepse shpesh here shume fjale nuk egzistojne ne shqip dhe shpjegimi nderlikohet si psh "Spirio e Anima" ne shqip kemi vetem nje fjale Shpirt qe nuk perfshin as njeren dhe as tjetren.

Per cudine tuaj cdo tekst ngjarje apo toeri e mesiperme eshte testuar vertetuar apo rishikuar ne shume kendveshtrime nga kritika dhe shume prej tyre jane vleresuar me titujt me te larte edhe pse nuk behen publike.

Por atehere clidhje ka koshienca ?
Sistemi arsimor dhe sistemi fetar mundohen ta erresojne kete fjale duke e bere shume vulgare. Koshienca eshte aftesia e njeriut te perdore tre vektore gjeometrike qe jane :

1. ( Spirito ) Vektori Hapsire - Aftesia e kudo prezences
2. ( Anima ) Vektori Kohe - Aftesia e perjetesise
3. ( Mente ) Vektori Energji - Aftesia e energjise

Te jesh koshient nuk mjafton te hapesh syte dhe te mendosh duhet te perdoresh te tre keta vektore. ( Nese dikush deshiron mundem tjua shpjegoj me ane te gjeometrise kromatike dhe fizikes kuantike moderne ).

Njerzit e thjeshte nuk jane koshiente ata mendojne se perdorin mendjen por ne fakt nuk munden sepse mendja e tyre eshte e bllokuar ne rrjeten e grupit ( Lexo tekstin e rrjetave ) dhe shpesh ndodhen ne qiellin e dyte ( Lexo 7 nivelet e qiejve te zhvillimit )

Por disa prej jush dhe sidomos femrat kane aftesi te jene me afer koshiences se meshkujt dhe kjo per fatin e tyre te mire vjen se femrat nga natyra jane me inteligjente se meshkujt ( Jane te kota fjalet qe meshkujt zoterojne shkencen ) Femrat jane shume here me inteligjente dhe me afer koshiences. ( Mos haroni Zoti krijoj Even qe personifikon inteligjencen ne menyre qe adami te dilte dhe te kishte aftesi te jetonte jashte kopshtit te Edenit sepse pa inteligjence me siguri do kishte vdekur nga uria apo nga ndonje faktor tjeter )

Mos besoni kur thone sot femrat jane njesoj dhe te barabarte me meshkujt keto nuk jane femra jane femra fizikisht qe imitojne shume keq figuren e mashkullit. Problemi qendron sepse sot ne jetojme ne nje shoqeri maskiliste dhe kjo e shpjegon shume mire shtypjen e femres. Per kete arsye te gjitha besimet fetare dhe institucionet shteterore e kane ulur figuren e femres sepse ishte me e zgjuar dhe nuk pajtohej me idete e tyre te shplarjes se trurit.

Pra femrat ishin me inteligjente dhe per kete arsye u shtypen ato ishin koshiente per budalleqet e meshkujve sic eshte feja, lufta, dhuna etj.

Meshkujt kane tendence te perdorin lobin e majte te trurit ( LLogjiken ) dhe nuk arijne te percaktojne vektorin e hapsires per kete arsye jane te crregullt.

Femrat perdorin lobin e majte plus nje pjese me te madhe te lobit te djathte ( Intuita ) por kane nje problem te vektorit te kohes per kete arsye jane gjithmone me vonese.

Me pak fjale shumica e lexuesve te temes qe une kam hapur jane femra dhe disa prej tyre kane koshience te kuptojne se cfare shkruhet ne te. Meshkujt maksimumi do krijojne tallje apo konflikt dhe arsyeja eshte e thjeshte kane frike se mos humbasin madheshtine gjinore, pretendojne se jane inteligjente por vetem pretendojne dhe gjithmone thone nuk kam kohe te merem me budalleqe te tilla harojne qe koha eshte nje problem femrash dhe jo meshkujsh.

Meshkujt kane shume kohe ne dispozicion dhe shume energji mentale por nuk kane aftesi inteligjence kjo fjale ata i tremb ndihen te pafuqishem dhe reagojne ne te njejten menyre qe dine me dhune verbale. Identifikohen ne grup asnjehere individualisht ( Kane nevoje per miratimin e grupit ) dhe ne cdo veprim duhet te plotesoje EGOn e tyre ( Vendi ku varin medaljet ) por harojne qe gjithcka e bejne te terheqin vemendjen femerore jane te varur nga inteligjenca edhe pse e luftojne nuk e vrasin ate, thjeshte e izolojne duke e rrembyer.

Te dy si meshkujt dhe femrat kerkojne koshiencen dhe femrat ne kete pike jane ne avantazh ndaj mendohet shoqeria njerzore ne te ardhmen nuk do jete me maskiliste mor feministe. ( Por mos te merziten burrat sepse nuk do ju ndodhe gje e keqe thjeshte do lozin me lojra luftrash nden vezhgimin e femrave ne menyre qe te mos vriten me te vertete ).

Ju lutem mos me kerkoni te debatoj me tej temen e gjinive.
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 08:30   #48
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Eros dhe Dashuri

Truri yne perbehet nga dy pjese :
Lobi i Majte - Arsyeja dhe llogjika
Lobi i Djathte - Mendimi dhe kreativiteti

Koha lineare ashtu sic ne e njohim e shkuar e tashme dhe e ardhme funksionon vetem ne lobin e majte te trurit dhe kjo kohe i sherben trurit per funksione te ndryshme ciklike. Ndersa lobi i djathte ka vedi qe ka dije qe ju ende nuk i dini qe i zoteroni.

Ne kohen moderne perendimore njerzit mendojne se jane te lire te arsyetojne dhe te mendojne por ne fakt ata vetem arsyetojne dhe jo sipas tyre por sipas grupit ku bejne pjese kete psh mund ta shikojme dhe te deshirat qe ata kane. Nje njeri perendimor nuk ka nje qellim konkret per jeten e vet qellimi i tij eshte te ndjeke grupin ku ben pjese dhe te plotesoje deshirat e grupit te cilat nuk jane te tiat por mendon se nese ploteson deshirat e grupit eshte dhe vet i kenaqur dhe ketu mund te permendim moden dhe brandet te cilat jane nje orientim i grupit dhe jo nje zgjedhje personale.

Kur Amerikanet vajten ne gjermani ne kampin e perqendrimit u tmeruan nga horori qe kishte ndodhur por u interesuan dhe per psikologjine se si 250 roje mbanin 20 000 te burgosur nte cilet ishin te sigurt qe do vdisnin por qe nuk rebeloheshin edhe pse rojet nuk ishin te armatosur rende biles ishin shume te qete e te relaksuar. Amerikanet e studjuan kete menyre kondicionimi nga psikologet dhe sociologet gjermane per te ngritur nje shtet totalitar qe mund te kontrollonte njerzit me shume pak personel deri ne piken qe ata do te bindeshin verberisht. Se si ti bindeshin Punes se detyruar Taksave sistemit vrases shendetsor trysnise se monopoleve industriale, helmimit te ajrit dhe te ushqimit, shkaterimin e mendimit te lire etj etj.

Ne jemi mesuar qe te vegjel me kondicionimin e deshirave dhe te zgjedhjeve dhe gjithmone themi te gjithe bejne ashtu dhe une duhet te bej ashtu qe te mos jem ndryushe nga te tjeret ose te dukem normal njesoj me grupin.

Racionaliteti eshte krijuar per qellim qe ti shebesh grupit ne menyre te organizuar. Racionaliteti nuk eshte deshire sic ne mendojme eshte nje detyre e arsyeshme qe i pergjigjet pyetjeve Ku ? Kur ? Cfare ? Ndersa mendimi i lire bie ndesh me racionalitetin sepse pyetja qe ben mendimi eshte : Perse ? Shembull nese ju thone paguani taksat dhe jeni te arsyeshem dhe racional do beni pyetjet ku duhet te vete ti paguaj dhe kur duhet ti paguaj ? Por nese keni nje mendim te lire do te thonit perse duhet ti paguaj e ckuptim ka ky veprim qe nuk me sjell ndonje dobi ?

Mendimi gjithmone eshte i lire dhe nuk ka qellime.

Amore eshte fjale latine Amor = Kama ( Nga ku vjen fjala Kamsasutra ) Amor = Kamor
Kama do te thote : Deshire Seksuale Eskluzive Shume fjale indiane qe fikkojne me C ( K ) ne gjuhen latine transformohen ne A psh Karma = Armonia

Amore = Deshire Seksuale Eskluzive ( Ti do jetosh me mua dhe asnje tjeter )
Amore di Dio = ( Nuk do kesh Zot tjeter pervec mua )
Io Amo i gati = ( Une i dua macet - eshte hequr mbrapashtesa RE per arsye sepse duhet zvogeluar fuqia e fjales eskluzive duke lene thjeshte ate deshiruese. )

Love vjen nga fjala Liberta ose liri qe do te thote ( Ti per mua je kaq i rendesishem, sa ti nga une, je i lire te besh gjithcka qe deshiron ) Prandaj femija ne anglisht mund ti thote nenes ”I Love You”.

Amore dhe Love jane fjale shume te ndryshme. Lavoro do te thote ( Lodhje e skllavit ) qe i korispondon fjales ne anglisht Job ose rusisht Rabota qe do te thote robot. Ne anglisht Job nuk eshte e njejte me Work.

Job = Pune e lodhshme e detyruar
Work = Pune per kenaqesine e nje artisti ose krijuesi

Ne qoftese nje fjale eshte e paqarte atehere kjo fjale shkakton nje sere problemesh te personi qe e perdor.
Amore eshte nje deshire seksuale e cila ka nje qellim me te cilen mund te bejme pyetjet Kure Ku dhe Kure?
Eros vjen nga hebraishtja Errud do te thote Eksitim Seksual dhe Vemendje ( Vemendje intensive per dicka ) Kur ti e do dicka e deshiron dhe i kushton vemendje ekstreme psh kur degjon nje muzike ne kete kohe ti po shpreh Eros = Eksplorim me vemendje ekstreme dhe brenda vetes ndjen eksitim te vecante.

Sipas filozofeve greke Eros eshte forca me te cilen Zoti ben UNI-n te evoloje duke i rritur vemendjen e gjerave.

Frojdi eshte i vetemi qe e shpoetoj Erosin ai ariti te shpjegonte qe femijet e ndjejne erosin ne veprimet e perditshme por nuk eksitohen seksualisht sepse nga ana fiziologjike nuk munden por ata eksitohen ne nje forme komplet tjeter me e larte e ndjenjes se dashurise. Femija eshte shembulli perfekt i Erosit.

Erosi nuk ka te beje me seksin dhe pornografine por njerzit e kane shume te veshtire ta dallojne ndryshimin dhe ata e kane kete si problem sepse nuk i njohin fjalet.

Antlantida
Antlantida eshte nje shpikle e Platonit i cili shpjegon ndarjen e dy lobeve te trurit asaj te majtePerendimore dhe atij te djathte lindore. Platoni tregon se midis Egjiptit Lindor dhe Europes Perendimore eshte nje ishull ku ishte ndertuar Perandoria e Antlantides e cila po pergatitej te pushtonte greqine por nje kataklizem e fundosi kete ishull apo yre kalimi ne fundin e detit. Platoni vazhdon duke thene qe ne zonen e fundosjes se Antlantides nuk mund te kalojne anijet edhe sot e kesaj dite. ( Kjo pjese e fundit tregon qe e gjithe historia nenkupton dicka tjeter dhe nuk ka lidhje me realitetin gjeografik sepse ne ate vend mund te lundrojne anijet dhe nuk ka nje perandori te fundosur ).

Kjo kataklizme ndahu trurin ne dy pjese ku ura lidhese u shkeput dhe u fundos dhe ne ngelem ne pjesen e matje te trurit ose pjesen perendimore ne nje bote racionale te udhehequr nga llogjika dhe humbem aftesi te jetojme ne nje bote plot ide te udhehequr nga mendimi ( Pjesen e djathte te trurit ne e perdorim shume vetem kur fleme gjume ). Antlantida eshte ndarja midis dy lobeve te trurit.

Gjumi dhe truku se si te zgjidhim problemet ne gjume.
Gjumi vjen ne castin qe ti shtrihesh je fizikisht i relaksuar dhe temperatura eshte ideale. Truri per te fjetur fillimisht duhet te qenderzohet duke hequr te gjitha mendimet nje nga nje por kur vete tek mendimi i fundit dhe i vetmi ai stakohet. Dhe kur truri stakohet ne piken e problemit te fundit qe ne duam ti japim pergjigjie atehere pikerisht ky mendim i cili mbetet i fundit dhe i vetmi menjehere kalon nga ana e majte e trurit ne anen e djathte ne anen krijuese dhe te mendimit dhe truri ne kete menyre jep dhe imagjinon mundesite me te mira te zgjidhjes se ketij problemi. Ne kete menyre shfrytezon +50% me shume inteligjence shto ketu dhe inteligjencen e UNI-t. E rendesishmja eshte qe sapo te zgjohesh te shenosh ate cka mban mend nga endra sepse ne cdo minute haron pjese te saj edhe kure te duket se do i mbash mend. Cdo detaj eshte shume i rendesishem dhe gjate shkrimit te kujtohen dhe detaje te tjera. Me vone duhet te lexosh ato qe ke shkruar dhe te mendosh kuptimin dhe mos haro qe kuptimin e di vetem ti sepse vetem ti je eksperti me i madh i vetvetes nuk mundet te te ndihmoje njeri. Kete ushtrim mund ta perserisesh edhe shume dite ne vazhdim dhe te shtosh saktesine e kuptimit te endrave.

Semundja = Problem i pazbuluar dhe i pazgjidhur.
Sapo ti gjen shkakun e sakte qe ka shkaktuar problemin apo traumen e shfaqjes se nje semundje atehere semundja e ka kryer qellimin e saj dhe zhduket. Shkak per nje semundje mund te jete vet personi por mund te jete dhe nje person tjeter. Cdo semundje ka nje qellim dhe eshte shume here me e komplikuar dhe me e veshtire te krijohet nje semundje sesa sherimi qe mund te ndodhe vetem ne nje cast. Te gjesh shkakun e shfaqies se semundjes eshte sherimi i menjehershem i saj. Semundja eshte nje paralajmerues i nje problemi te pazgjidhur ( Problemi te tregon qe bota qe ti ke ndertuar rreth vetes ku ti jeton po ngushtohet per shkak te jetes qe po ben dhe ky eshte nje problem. Duhet te zgjidhesh kete problem duke u rritur si person dhe njekohesisht te shperbesh cdo pengese qe pengon rritjen tende si individ ). Shembull : Kur je i vogel dhe te vrasin kepucet. Problemi eshte qe kepucet qe perfaqesojne boten te rine te ngushta dhe kembet qe perfaqsojne individin ndiejne dhimbje nga ngushtimi. Zgjidhja e problemit eshte ndryshimi i botes ose ndryshimi i kepuceve ne menyre qe problemi qe eshte ngushtimi te mos egzistoje dhe semundja qe eshte dhimbja te zhduket. ( Kur na vrasin kepucet nuk duhet te ecim ne vuajtje dhe te perdorim qetesues apo ngushellues duhet te reagojme te gjejme problemin te ndryshojme boten ne menyre qe te shmangim semundjen ). Nuk duhet te jemi kembengules duhet te gezohemi shume kur kuptojme se kemi gabuar ne jete sepse po na jepet nje mundesi te zgjidhim nje problem. Kuptimi i gabimit eshte kuptimi i problemit. Sapo problemi zbulohet atehere ai shperbehet.

Semundja eshte trupi qe te thote “Nuk Jam Dakort Prano qe je Gabim” ne te kundert do vetevritesh. Prano Humbjen me Dinjitet sepse do vdesesh nese kembngul qe nuk ke asnje problem “Cdo vdekje e jotja eshte nje vetevrasie ku vet ti viktima je fajrtori qe nuk pranove te ndryshoje boten dhe menyren e jeteses ne kohen qe u shfaq problemi”. Mos e ngushto boten ku jeton dhe sapo te ndjesh nje ngushtim reflekto dhe mendo qe ke gabuar ne menyre qe te ndreqesh gabimin duke e zbuluar se ku ke gabuar dhe pikerisht atu do gjendet problemi. Duhet te kesh kurajo te perballesh me gabimin duke pranuar humbjen dhe duke vendosur nje qellim te ri ne jeten tende. Mendo me mendjen tende mos u ndiko nga te tjeret sepse eshte bota jote ajo qe mundet te ndryshosh dhe asnje nuk e ben me mire se ty ndryshimin sepse ti je eksperti i jetes tende.

Engjelli i maskuar si problem vjen dhe te tregon qe ti deri tani je gabuar dhe je komplet gabim. Duhet ta falenderosh dhe te fillosh ndryshimin e te gjithe jetes tende per te pare rezultate drastike. Sapo ti e degjon kete engjell dhe bie dakort qe ke qene gabim atehere problemi vet zhduket.Ke afersisht 7 miljarde persona qe jane kundershtar me ty sepse asnje ne kete bote nuk do qe ti te rritesh si njeri dhe qe bota jote te zgjerohet sepse nese kjo ndodh atehere ata do te dalin ne konkluzionin se kane deshtuar me botet e tyre te vogla dhe se deri tani jeta e tyre ka qene nje disfate. Te tjeret kuptojne se cdo zgjedhje qe kane bere ne jete si kariera parate arsimi dhe cdo gje ka qene nje iluzion dhe ata vete si individe jane bere pre e civilizimit shfrytezues. Ata do shikojne qe e kishen mundesine e rritjes dhe te zgjerimit te botes por gabuan duke bere te kunderten dhe duke u futur ne kthetrat e sistemit. Ndersa ne njerzit qe po rritemi dhe po marim dijet e zhvillimit te botes jemi shume zemermire dhe nuk ju tregojme rrugen e drejte sepse nuk duam qe ata te merziten qe kane gabuar zgjedhjen.

Zakonisht njerzit qe zgjedhin rrugen e ngritjes personale nuk dalin kunder rrymes ata nuk bien ne sy edhe pse menjehere kuptohen. Ata punojne per veten e tyre ne heshtje.

Mose ne gjuhen hebraishte do te thote Femije. Ne te gjithe eksodin ne bibel eshte historia se si udhehiqesh nese je nje femije. Duhet te jesh femije qe te fillosh te eksperimentosh deshirat dhe te kerkosh deshirat dhe te te plotesohen.

Perralla e Aladinit : Familja e Aladinit ishte e varfer dhe nuk kishte asnje mundesi ekonomike dhe bente pjese ne nje shtrese shume te ulet shoqerore. Ne momentin qe Aladini gjen llapen ne shpelle ai e pastron duke e ferkuar. Ne kete menyre metali i llampes shkelqen dhe nekete menyre krijohet pasqyra ku Aladini shikon veten e vet. Ne kohen qe ai del nga shpella ende i varfer shikon ne rruge Princeshen me te cilen bie menjehere ne dashuri dhe arin te behet Sulltan. Aladini ariti te behej Sulltan sepse ndjeu eksitimin e Erosit. Eksitimi i Erosit eshte nje energji shume e madhe qe te ndihmon te te plotesohet cdo deshire sepse te mundeson zgjerimin e botes pokeshtu dhe te qenderzon ne bote njesoj si nje femije i vogel. Kjo energji te ploteson deshirat sepse Aladini pervecse u kthye ne femije kur pa veten ne paqyrimin e llampes ai ndjeu dhe Erosin veti kjo e femijve dhe kjo e beri Sulltan.

Erosi i fal njeriut nje energji hyjnore pozitive e cila shprehet ne bote duke e detyruar boten te zgjerohet ne menyre te tille qe ndikon ndjeshem mbi realitetin duke te te qenderzuar dhe te nxjeresh femijen qe ke perbrenda qenjen me hyjnore duke ndjere egzistencen dhe fuqine e UNI-t.

Tipike e shoqerise perendimore dhe e civilizimit eshte ulja e eksitimit sidomos te atij te Erosit ne menyre qe te mos kesh deshira apo qellime me te larta se normaliteti i vendosur si kufi. Civilizimi te jep te zgjedhesh nuk te le te krijosh, civilizimi ta ul euforine duke te te dhene mundesi lehtesimi psh pagesat me keste etj te cilat perpiqen te te vene ne gjume. Civilizimi sapo e shikon euforine dhe eksitimin drejte ndryshimit te vendos rregullat qe jane pengesa ne menyre qe te zhgenjehesh nga kjo ndjenje apo te te zhduket avash avash. Shembull nese nje dite te bukur e te ngrohte me diell do te shijosh stinen dhe te vesh ne plazh nuk mundesh sepse kujtohesh qe je ne pune qe duhet te paguash detyrimet financiare se mund te humbasesh projektin qe ke mare persiper ne pune do shikohesh me gjykim nga familjaret per pa pjekuri etj sepse shoqeria e sotme gjerave te mira ju vendos kufinj ne menyre qe te jesh gjithmone ne nje gjendje te ulet merzitje dhe stresi dhe te paguash shume dhe shume dhe per pak lumturi sic jane rrezet e diellit ne nje dite vere.

Ne detyrohet te zgjedhim kudo ne jeten e perditshme nuk na jepet mundesia te dalim jashte normalitetit. Zgjedhja nuk eshte e mire nuk eshte ajo cka na duhet. Shprehjet “Ketu do te gjeni gjene e duhurr” eshte detyrim. Sepse sipas shoqerise se sotme te gjitha zgjiedhjet qe te jepen jane te duhura panvarsisht se ke ti zgjedh. Megjense te gjitha zgjedhjet jane te mira ateher ti ndihesh i lumtur sepse kujton se nuk po gabon.

Ty te lejohet te zgjedhesh por nuk te lejohet te krijosh boten nuk te lejohen deshirat.

Fjala Deshire Desiderare = De sidera re eshte e kunderta e Con sidera re
Sidera = Te shohesh yjet ose Astrologji
Considerare = Te nxjeresh konkluzione nga ajo qe te thone yjet dhe te vendos cfare do te bej me te.

Desidere = Nuk me intereson se cfare thone yjet ( Astrologjia ) une kete gje e dua.
Desidere te rritesh eksitimin dhe euforine e erosit por jo ne kuptimin seksual por ne sensin mental dhe intelektual. Deshira per te rritur eksitimin dhe eudorine eshte menyra per te aritur objektiva shume te veshtire duke te te bere nje njeri me bote shume te madhe ndaj menjehere do kesh kontradita me sistemin shoqeror i cili do perpiqet te te ndaloje.Shembull : Ne filmat qe shohim ne televizor na frymezojne na japin ide dhe nje shtytje te forte erotike per jeten por sapo gjerat behen interesante ne televizor futen reklamat te cilat te kujtojne qe frymezimi yt eshte i reme nje fantazi e castit qe duhet ta harosh dhe te shikosh realitetin qe te ofron zgjedhjet dhe nuk do tja dije per ty dhe enderat e tua.

Eros = Une shikoj tek ai gjera qe ai nuk i di per veten. Ai ka gjera kaq te mrekullueshme te cilat une dua ti zbuloj, edhe nese me thote jo nuk ndryshon asnjegje sepse edhe menyra se si me thote jo eshte e mrekullueshme.

Frojdi thote ka dy impulse gjate nje mardhenie.
Impulsi Seksual eshte madh ku kenaqesia rritet me kalimin e nje pengese.
Impulsi Erotik qe nuk dihet pse eshte nje trishtim mbas arritjes se kalimit te pengeses.
Shpjegimi eshte se impulsi seksual ka vetem qellim kenaqesine fizike dhe kimike ndersa ai erotik kerkon te gjeje te bukuren ne cdo veprim apo objekt qe e rrethon por impulsi seksual e frenon duke i thene qe nuk eshte momenti te humbasesh kohe ne kenaqesi sekondare si ngjyrat muzika apo dhe poezia ne kohen e nje mardhenie seksuale. Por eshte nje gabim sepse duke ndrydhur ndjenjen erotike kemi nje trishtim i cili behet edhe me i madh kur impulsi seksual shuhet mbas kalimit te pengeses brenda 5 sekondash dhe ne keto raste shumica e cifteve humbasin dezimin dhe euforine mbas cdo mardhenie.

Por nese e shikojme partnerin me syte e Erosit atehere do shikojme nje qenje te mrekullueshme me nje pamje hyjnore dhe nekete moment sapo ke zbuluar vlerat e nje personi qe me pare nuk i dije qe egzistonin dhe do ngeleni te mrekulluar.

Marksi thoshte : Nese i thua punetorit qe ne cdo nje ore e punes se tij kushton 200 euro nuk mund ta paguash 200 euro ne fund te muajt. Ndaj duhet ta ofendosh ti tregosh qe eshte i paafte dhe nuk di te punoje qe ai te te kerkoj lemosh, nderkohe qe ti behesh i pasur me punen e tij.

Per kete arsye Erosi fshihet apo detyrohet te fshihet si ndjenje qe njerezit te mos e kuptojne rendesine.

Femija kur eshte i vogel eshte Super Erotik dhe do te qendroje keshtu gjate gjithe jetes. Specia qe eshte me inteligjente se civilizimi i ka mesuar femijes qe te mesoje sa me shume gjera ne nje kohe sa me te shkyrter dhe te jete nje qenje perfekte ( Specia nuk kerkon lenien e pasardhesve kjo eshte nje genjeshter ) Specia do te permiresoje individin. Specia nuk do te prolloje individe skadente me shumice ajo kerkon te permiresoj individin deri ne shkallen me te larte. Specia kerkon perfeksionin e nje individi. Civilizimi kerkon nenshtrimin e individit.

Specia thote Meso dhe mbaj mend. Por ne 3 vitet e para te jetes pothuajse nuk mbajme mend asnjegje edhe pse deri ne moshen 3 vjecare nje femije e ka memorien 100 here me te forte se nje i ritur. Femija shikon ne 180 grade pa i levizur syte ndersa nje i ritur vetem ne 30 grade dhe duhet te levize syte dhe perqendrimin dhe vemendjen. Kete aftesi e kane dhe kafshet. Femija ka kujtese shume te mire por fillon te haroje traumat. Deri ne moshen 3 vjec femija bombartohet nga traumat sepse asnjehere nuk i pergjigjet njeri pyetjes se tij Perse ? Te rriturit nuk e mesojne ata thjeshte e injorojne dhe nuk e marin parasysh mendimin e tij dhe te mos maresh ne konsiderate mendimin kerkon nje plasaritje dhe krijohet nje traum. Trauma harohet dhe me te haroen nje sere ngjarjesh traumatike. Gjithmone duhet ti pergjigjemi pyetjes PERSE te femijve per cdo ngjarje apo situate ne menyre qe te mos krijojme trauma nga mungesa e pergjigjies

Traumat jane ato qe te prishin jeten. Eshte nje ngjarje qe te vjen ne nje moment qe ti nuk je i afte ta suportosh ate ngjarie ate momen. Traumat mund te jene si qesharake dhe shume te renda. Shembull : Nje djale i jep dhurata dhe mesazhe dashurie nje gruaje te rritur. Gruaja nuk peson asnje traum. Djali i jep dhurata dhe mesazhe dashurie nje vajze te vogel. Vajza e cila nuk mund ta suportoje kete situate te cilen nuk e njeh peson nje traum sepse eshte nje problem qe ajo nuk e njeh dhe nuk di se si ta zgjidhe apo se si te reagoje. Trauma ka vetem nje kusht per te qene e demshme Ajo duhet Haruar. Ta harosh nuk do te thote se ajo shperbehet dhe zhduket por fshihet brenda teje.

Mendimi Pozitiv eshte i demshem sepse te krijon trauma. Ndersa mendimi negativ ti mban larg traumat sepse kundershton sistemin sepse mendimi negativ krijohet nga mendimi.. shembull ne hyrjen ne kampet e perqendrimit kishte nje tabele ne hyrje “Puna te ben te lire “ e cila eshte nje mendim pozitiv por qellimi ishte shkaterimi i jetes dhe nese nuk reagon negativisht atehere mendimi pozitiv do te kthehet ne traum.

Femijet shohin prinderit dhe i pyesin pa mare asnje pergjigjie dhe shpesh here vene re qe prinderit vuajne dhe nuk jane te lumtur apo te kenaqur me jeten e tyre keshtu qe ne mendimin e tyre krijohet idea qe deshirat te zhgenjejne apo qe jane te pa realizueshme. Avash avash meson qe shume gjera qe jane te bukura per ta ne kete moshe jane te ndaluara te gjykuara apo dhe te denueshme me vone keshtu qe nisin te zvogelojne boten e tyre. Te gjitha keto behen trauma shume te medha ne te ardhmen. Nderkohe qe femija rriutet dhe behet nje i ritur per shkak te traumave haron qe dikur kishte shume eros brenda tij gjithashtu kishte te gjithe boten ne doren e vet. Haron te deshiroje dhe te doje duke haruar cdo ndjenje superiore.

Frojdi ka thene : Sa me shume agresivitet te kete aq me pak Eros ka. Nazistet ishin maksimumi i agresivitetit ne mungese totale te Erosit. Nazistet as nuk ndjenin asnje ndjenje keqardhje as terheqje seksuale nga viktimat e tyre sepse agresiviteti ishte ne maksimum. Sa me shume Eros te kete aq me pak agresivitet ka.

Makina eshte nje nga shpikjet me te keqia te njeriut sepse nuk na le te evolojme perkundrazi na fut ne nje sistem te mbyllur. Ne mendojme se udhetojme me makine por ne fakt gabohemi sepse ne brenda makines jemi ne nje sistem te mbyllur nga ku nuk kemi kontakt me natyren dhe kur udhetojme me makine ne qendrojme te izoluar ndersa natyra kalon perpara nesh. Cdo rruge automobilistike qe ne shohim na shkateron psikiken si tonen dhe ate te femijve tane sepse na jep idene e nje rruge qe duhet ndjekur nuk na jep zgjedhjen e lire por ate te mundesise te zgjedhjeve te paracaktuara qe kane lidhje me llogjiken. Me pare njerzit udhetonin me kembe dhe mendonin dhe zgjidhnin rrugen dhe jeten qe do te benin ndersa sot dhe me vone gjithcka eshte e erientuar ne rruge dhe ne jemi te izoluar brenda mjeteve qe na shpien sa andej kendej. Konkluzioni ne sot jetojme te burgosur njesoj si brenda nje makine ku nuk kuptojme cbehet jashte ne boten e lire dhe ndjekim thjeshte rruget e paracaktuara nga dikush tjeter pa mundesi devijimi. Pra ne boten qe ne po jetojme ska me Eros ska me zgjedhje te lire ska me bote te bukur ska me eksporim ska me mrekulli per te pare ka vetem agresivitet.

Mendojme se ne kohet e sotme kemi Liri Seksuale por kjo eshte nje kurth. Shpesh here jemi mesuar qe per te ndaluar dicka vendosen tela me gjemba qe njerzit te mos afrohen por mund te bejme dhe te kunderten te japim dhurata dhe perseri ka te njejtin efekt parandalues. Kurdhi i lirise seksuale eshte sepse na eshte dhene nje liri seksuale nga ku eshte hequr gjithcka si kurioziteti dhe ndjenja. Ti i pergjigjesh vetem nje skeme shume te ngushte Cfare ? Kure ? Ku ? dhe asnjehere Perse ? Nga kjo do te kupotojme qe shoqeria njerzore te ndihmon ta shkarkosh energjine tende seksuale ne menyre qe Erosi te mos egzistoje. Duhet te rish totalisht i verber per gjerat e bukura.

Por cdo te ndodhte nese nje person jeton me Eros. Ai nuk do shikonte vetem gjerat e bukura por do shikonte dhe ato te shemtuara dhe ne mendjen e tij do lindte pyetja Perse ? dhe njekohesisht truri i tij do niste te mendonte. Sepse : Nese nje njeri pyet Perse atehere ai nuk ndalon kurre se pyeturi Perse ? Shoqeria njerzore do qe ti te mos mendosh dhe te ndjekesh qellimin qe te kane dhene pa besdisur te tjeret, por Erosi nuk ndjek qellime ai ka vetem nje qellim te zbuloje sa me shume dhe te bej perhere pyetjen Perse ? dhe te vendose trurin ne mendime. Nje njeri me Eros nuk i zbaton ligjet ai nuk i paguan taksat ai nuk behet pjese e lojes globale te civilizimit sepse ai jeton per vete nuk ben pjese ne turma apo grupe.

Ne sot me boten teknologjike te informacionit mendojme se jemi te lire te udhetojme ne bote me ane te internetit ku dhe mund te botojme apo te hedhim idete tona per te ndryshuar boten. Por keto te gjitha jane mjete te kindicionimit te kontrolluara dhe te drejtuara nga civilizimi i cili nuk te lejon te dalesh nga sistem. Menjehere shohim veshtiresine sapo perplasemi me idete e sistemit. Ne fakt Erosit i pelqen e veshtira ajo e ben euforike dhe entuziaste sepse do zbuloje gjera te reja ndersa llogjika racionale e shikon te veshtiren si nje pengese qe eshte e pakalueshme.Tolstoi Thote : Nese nuk i paguan taksta bota do te ndryshoje.Kjo eshte nje shprehje shume kuptimplote por asnje nuk do te te mbeshtese edhe pse ke deshire qe bota vertet te ndryshoje sepse eshte nje gje shume interesante sepse eshte e re.

Zhvillimin e Erosit ti mund ta besh i pa shqetesuar duhet vetem qe te mos kesh frike nga traumat qe do te zbulosh. Sepse nese fillon te pyesesh Perse ? dhe te jesh i interesuar per gjithcka do te shohesh dhe do te ndjesh dhimbjen e kondicionimit qe te eshte bere qe nga familjaret e tu deri tek shoqeria. Por sapo zbulon nje traum kupton qe ajo ka kaluar dhe kjo gje nuk shkakton me problem ne te ardhmen.

Shembull i psikologjise mbi kalimin e traumave : Kur ne ankohemi “ Nuk pata mundesi te beja nje pune me te mire sepse rrogat qe me ofronin ishin shume te uleta” Psikologu te thote vij nje emer atij qe te mengon thuaj emrin e personit “Nuk pata mundesi sepse Agimi me jepte rroge te ulet” ne kete moment e shikon qe nuk ka kuptim bllokimi qe kishe ska me vlere “E kush eshte Agimi te vendose fatin tim ?” Sapo i vendosim nje emer dickaje na mundeson te tejkalojme traumat dhe te praktiokojme Erosin.

Matrimonio = Martese = Shenderon nje grua te lire ne nje nene = Nena eshte nje grua e cila sapo ngelet shtatzane mer rolin e nje nene qe do te zgjase gjate gjithe jetes 24 ore ne dite. Jeta private e nenes zhduket ajo nuk i intereson me as burrit dhe as femijve. Ne fakt Nenen ti nuk e shikon ate e ke ne koke si nje koncept i ngulitur por nese nena qe ti ke ne koke eshte ndryshe nga nena qe ti ke perpara atehere ti do vesh te psikanalisti. Ajo eshte nje grua qe ti nuk do ta njohesh por i jep nje rol ne jete.
Patrimonio = Shenderon babain ne kryetarin e familjes = Personifikon Babain

Vrasja e femijve per ti shenderuar ne te rritur e shohim ne te gjitha kulturat. Sot nje nga shkateruesit me te madh te femijve ne kohen tone eshte vet shkolla e cila i merr femijet dhe brenda nje viti i ben te rritur duke u shkateruar psikiken ne menyre qe te behen punetore te specializuar te paafte te mendojne por vetem te llogjikojne sepse ne kete menyre jan me te kontrollueshem dhe me te parashikueshem per te bere proceset e puneve qe ju jane caktuar nga shoqeria. Shkolla nuk te ben as te ditur dhe as inteligjent ajo i sherben civilizimit si istrument per nenshtrimin e individit.

Cfare simbolizon Krishti i kryqezuar.
Ky simbol tregon Jezusin qe ju rebelua sistemit dhe perfundoj ne kryq. Eshte nje mesazh subliminal qe te kujton here pas here rrugen qe te ka caktuar civilizimi kisha shoqeria dhe morali qe ne qoftese ti del do te kryqezohesh nga te gjithe. Karakteristikat e kryqezimit jane shkaterimi total i Erosit. Kurora me gjemba mbi koken e Jezusit simbolizon nenshtrimin e mendimit te lire dhe do te thote po te mendosh do te ndjesh dhimbje. Duart e gozhduara simbolizojne pamundesine per te prekur dhe per vepruar punuar apo dhe ndertuar. Gozhdimi i kembeve simbolizon pamundesine per te levizur neper bote per te shperndare menyren e jeteses apo filozofine e jetes ne pjese te ndryshme gjeografike. Pra kryqezimi eshte nje simbol qe te shohesh se si perfundon nese nuk pershatesh dhe ne te njejten kohe te ben te ndihesh fajtor per cdo gje gje mendon se nuk ke bere per ti sherbyer sistemit. Nuk egziston Jezusi mbas kryqezimit si nje njeri i lire, por tregohet vetem koha kur ai kryqezohet sepse kjo i intereson sistemit, nuk i intereson rikthimi i jezusit si hero per te mare hak por mjaftohet vetem tek shpresa mbas vdekjes. Shpresa mbas vdekjes eshte nje nga menyrat qe te detyron te skllavecohesh tere jeten dhe te shpresosh parajsen. Shpresa eshte dicka pa baza dhe sistemi kete do ti sherbesh sa je gjalle me vone nuk i intereson ndaj e ushqejne idene e shpreses mbas vdekjes si nje shperblim i nje skllavi te mire.

Kush zgjohet dhe e kupton cfare eshte erosi fillon te dashuroje cdo gje qe eshte ne bote dhe te ndjeje tere bukurine e botes si nje femije. Ai qe nuk zgjohet do mbetet ne gjume do cmendet dhe nuk do e kuptoje kurre qe eshte cmendur.
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 08:33   #49
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 10:44   #50
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 7,180
Thanks: 0
Thanked 1,029 Times in 895 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

N’fakt mo mir me lexu kto truckat ketu se ato n’gazeta a n’tv.
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 13:00   #51
Sia
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2017
Posts: 1,482
Thanks: 1
Thanked 345 Times in 216 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Sia i pazėvėndėsueshėmSia i pazėvėndėsueshėmSia i pazėvėndėsueshėmSia i pazėvėndėsueshėmSia i pazėvėndėsueshėmSia i pazėvėndėsueshėmSia i pazėvėndėsueshėmSia i pazėvėndėsueshėmSia i pazėvėndėsueshėmSia i pazėvėndėsueshėmSia i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Pate durim per ti lexuar??
Sia nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 14:49   #52
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 7,180
Thanks: 0
Thanked 1,029 Times in 895 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Jo, por mu me mjaftojne pak fjali me kap thelbin.
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 18:44   #53
luleshtrydhe
V.I.P
 
Avatari i luleshtrydhe
 
Data e antarėsimit: May 2016
Posts: 461
Thanks: 81
Thanked 76 Times in 60 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
luleshtrydhe ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alessandro Cagliostro Shiko postimin
Eshte mese e vertete : jo shume njerez do arine te kuptojne tekstet e mia dhe kjo gje ska te beje as me inteligjencen dhe as me dijet e tyre ka me shume te beje me koshiencen.

Po perpiqem tjua shpjegoj ne menyren me te thjeshte te mundeshme. Literatura qe une perdor eshte shume e pasur dhe perbehet nga dhjetra autore me fame boterore ne fushat e filozofise psikologjise fizikes matematikes mjeksise teologjise etj etj pra asnje fjale nuk eshte frut i imagjinates time. Shprehja ne nje fjalor te thjeshtezuar per publikun shqiptar eshte puna ime dhe vetem ketu mundem te kritikohem sepse shpesh here shume fjale nuk egzistojne ne shqip dhe shpjegimi nderlikohet si psh "Spirio e Anima" ne shqip kemi vetem nje fjale Shpirt qe nuk perfshin as njeren dhe as tjetren.

Per cudine tuaj cdo tekst ngjarje apo toeri e mesiperme eshte testuar vertetuar apo rishikuar ne shume kendveshtrime nga kritika dhe shume prej tyre jane vleresuar me titujt me te larte edhe pse nuk behen publike.

Por atehere clidhje ka koshienca ?
Sistemi arsimor dhe sistemi fetar mundohen ta erresojne kete fjale duke e bere shume vulgare. Koshienca eshte aftesia e njeriut te perdore tre vektore gjeometrike qe jane :

1. ( Spirito ) Vektori Hapsire - Aftesia e kudo prezences
2. ( Anima ) Vektori Kohe - Aftesia e perjetesise
3. ( Mente ) Vektori Energji - Aftesia e energjise

Te jesh koshient nuk mjafton te hapesh syte dhe te mendosh duhet te perdoresh te tre keta vektore. ( Nese dikush deshiron mundem tjua shpjegoj me ane te gjeometrise kromatike dhe fizikes kuantike moderne ).

Njerzit e thjeshte nuk jane koshiente ata mendojne se perdorin mendjen por ne fakt nuk munden sepse mendja e tyre eshte e bllokuar ne rrjeten e grupit ( Lexo tekstin e rrjetave ) dhe shpesh ndodhen ne qiellin e dyte ( Lexo 7 nivelet e qiejve te zhvillimit )

Por disa prej jush dhe sidomos femrat kane aftesi te jene me afer koshiences se meshkujt dhe kjo per fatin e tyre te mire vjen se femrat nga natyra jane me inteligjente se meshkujt ( Jane te kota fjalet qe meshkujt zoterojne shkencen ) Femrat jane shume here me inteligjente dhe me afer koshiences. ( Mos haroni Zoti krijoj Even qe personifikon inteligjencen ne menyre qe adami te dilte dhe te kishte aftesi te jetonte jashte kopshtit te Edenit sepse pa inteligjence me siguri do kishte vdekur nga uria apo nga ndonje faktor tjeter )

Mos besoni kur thone sot femrat jane njesoj dhe te barabarte me meshkujt keto nuk jane femra jane femra fizikisht qe imitojne shume keq figuren e mashkullit. Problemi qendron sepse sot ne jetojme ne nje shoqeri maskiliste dhe kjo e shpjegon shume mire shtypjen e femres. Per kete arsye te gjitha besimet fetare dhe institucionet shteterore e kane ulur figuren e femres sepse ishte me e zgjuar dhe nuk pajtohej me idete e tyre te shplarjes se trurit.

Pra femrat ishin me inteligjente dhe per kete arsye u shtypen ato ishin koshiente per budalleqet e meshkujve sic eshte feja, lufta, dhuna etj.

Meshkujt kane tendence te perdorin lobin e majte te trurit ( LLogjiken ) dhe nuk arijne te percaktojne vektorin e hapsires per kete arsye jane te crregullt.

Femrat perdorin lobin e majte plus nje pjese me te madhe te lobit te djathte ( Intuita ) por kane nje problem te vektorit te kohes per kete arsye jane gjithmone me vonese.

Me pak fjale shumica e lexuesve te temes qe une kam hapur jane femra dhe disa prej tyre kane koshience te kuptojne se cfare shkruhet ne te. Meshkujt maksimumi do krijojne tallje apo konflikt dhe arsyeja eshte e thjeshte kane frike se mos humbasin madheshtine gjinore, pretendojne se jane inteligjente por vetem pretendojne dhe gjithmone thone nuk kam kohe te merem me budalleqe te tilla harojne qe koha eshte nje problem femrash dhe jo meshkujsh.

Meshkujt kane shume kohe ne dispozicion dhe shume energji mentale por nuk kane aftesi inteligjence kjo fjale ata i tremb ndihen te pafuqishem dhe reagojne ne te njejten menyre qe dine me dhune verbale. Identifikohen ne grup asnjehere individualisht ( Kane nevoje per miratimin e grupit ) dhe ne cdo veprim duhet te plotesoje EGOn e tyre ( Vendi ku varin medaljet ) por harojne qe gjithcka e bejne te terheqin vemendjen femerore jane te varur nga inteligjenca edhe pse e luftojne nuk e vrasin ate, thjeshte e izolojne duke e rrembyer.

Te dy si meshkujt dhe femrat kerkojne koshiencen dhe femrat ne kete pike jane ne avantazh ndaj mendohet shoqeria njerzore ne te ardhmen nuk do jete me maskiliste mor feministe. ( Por mos te merziten burrat sepse nuk do ju ndodhe gje e keqe thjeshte do lozin me lojra luftrash nden vezhgimin e femrave ne menyre qe te mos vriten me te vertete ).

Ju lutem mos me kerkoni te debatoj me tej temen e gjinive.

Kaq kisha.
luleshtrydhe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2019, 15:20   #54
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Historite krijohen drejte te shkuares, domethene mbrapsht. Ne te njejten menyre krijohen dhe Zotat tuaj ne drejtim te te shkuares edhe pse njerzit nuk e vene re kete gje.

( Zoti ka krijuar ne te shkuaren ai nuk na ofron nje krijim ne te ardhmen edhe pse sipas tij ai ndodhet ne te gjitha kohet. )

Ne fillim Zoti krijoj boten dhe mepas ndodhen te gjitha ngjarjet mbi toke. Ne fakt ka ndodhur e kunderta Mojsiu ( Mose ) takoj Zotin ne shkretetire. Sipas rrefimit te tij ky eshte Zoti qe ne ate kohe ishte thjeshte nje ide.. Mojsiu nuk u perball me Zotin, ai ne shkretetire po mendonte po e zbulonte po e krijonte kete Zot po i jepte forme, po e zmadhonte po i jepte fuqi duke e bere krijuesin e gjithckaje mbi toke.

E njejta gje ndodh edhe ne histori por njerzit nuk e vene re. Nderkohe qe ndodhemi te tashmen drejtohemi nga e shkuara dhe ndertojme historine. Kjo ndodh sepse njerzit munden te ndryshojne rrjedhen e kohes dhe te zhvendosen si ne te kaluaren dhe ne te ardhmen por kane frike ta mendojne kete aftesi te tyre keshtu qe limitohen duke krijuar vetem ngjarje dhe histori.

2

Po marim shembullin e Jezusit. Jezusi ishte bir i Zotit i ardhur ne toke per te kryer misjonin e tij vetevrases ne menyre per te shpetuar mekataret nga gjykimi hyjnor i cili ishte i formes se prere. Jezusi vdiq per te shpetuar njerezimin njesoj sic e kishin parashikuar profetet shume kohe me pare se te ndodhte vdekja. Ne kete menyre historia nuk ka shume kuptim edhe pse ne kete forme predikohet nga vete njerzit.

Perse duhet vrare dikush qe vjen te vetsakrifikohet per te shlyer mekatet e dikujt tjeter ? Por ne fakt kjo histori duhet pare nga nje kendveshtrim tjeter.

Cdo njeri sot shlyen gabimet e njerezve qe kane jetuar ne te kaluaren sepse sipas mendimit te tyre vine per pasoje te nje ngjarje te shkuar ( Shkak Pasoje ) Por ne fakt njerzit nuk kane pse te shlyejne gabimet e te kaluares mjafton te kuptojne qe ato kane qene thjeshte gabime. Kur e kupton qe eshte gabim mjafton thjeshte te ndryshosh. Te vuash nje gabim te dikujt tjeter eshte e pakuptimte dhe jo konstruktive, behen dy gabime.

Jezusi e kishte menduar shume kete pjese dhe doli ne konkluzionin qe njeriu per te kuptuar gabimet e tij duhet te ndryshonte kendveshtrim duke pare nga nje pike me e larte ose nga nje nivel me i larte ( Njesoj si te shohesh nje ngjarje nga larte si nje skene e nje filmi )

Jezusi thoshte : Rrituni drejte nje niveli me te larte dhe njesoj si Mose dhe ju krijoni Zotin tuaj brenda jush. Pasi te krijoni Zotin tuaj bejeni kete Zot si babain tuaj dhe ndryshoni rrenjesisht historine tuaj. Ndryshoni origjinen duke filluar qe nga lindja qe nga ngjizja, ndryshoni dhe prinderit tuaj pasi askush nuk ju ndalon te krijoni ate qe deshironi. Ne fund vendoseni kete Zot qe ndodhet brenda jush ne vend te babait tuaj duke mesuar prej tij njesoj si biri qe meson prej te atit.

Keto mendime te Jezusit i tremben njerzit qe jetonin ne kohen e tij deri ne ate pike sa mendonin se do ishte me mire ta vrisnin sesa te mendonte ne menyre kaq te kundert. Edhe ne ditet e sotme keto fjale i trembin njerzit per kete arsye themi qe Jezusi eshte bir i vetem i Zotit ( Duke haruar qe bir i Zotit eshte cdo njeri qe krijon Zotin e vet brenda tij ). Vrasja e tij u lidh menjehere me shlyerjen e mekateve te gjithe botes edhe pse vet Zoti pranoj qe ai te vritej.

Ajo qe i tremb njerzit sot eshte qe cdo kush mund te krijoje Zotin e vet brenda tij dhe cdo kush mund te behet bir i Zotit apo dhe dicka me shume. Njerzit e kane ate aftesi dhe jane te afte dhe te denje ta sfidojne forcen hyjnore sepse ata nuk kane lindur mekatare dhe nuk po shklyejne asnje gabim te dikujt tjeter por me pare duhet ta kuptojne ku qendron mashtrimi i historise dhe cfare do te thote rilindje.

3

Por si mund te mesojme ne nga Zoti yne i brendshem qe ne te njejten kohe e kemi bere Babain tone ? Ne nuk e dime cfare eshte Zoti dhe ata qe besojne ne te ende nuk e dine se ne cfare po besojne ? Njerzit besojne ato qe ju thone njerez te tjere ne lidhje me Zotin asnjehere drejteperdrejte ?

Te besosh nuk ka asnje rendesi. Nuk ka kuptim nese i beson apo jo babait kjo nuk te ndryshon jeten. Duhet vetem te mesosh prej tij te jetosh dhe te eksperimentosh. Kur meson fillon te kuptosh dhe kur kupton fillon te fitosh dhe te eksperimentosh aftesi jashte normales te njerezve te tjere.

Meso
Kupto
Eksperimento fuqite e panjohura

Njerzit e kuptojne cfare eshte Babai ( apo Zoti ) vetem ne castin kur mesojne dicka prej tij dhe vetem kur ata e vene ne jete kete mesim i afrohen nivelit me te larte.

4

Njerzit mesojne vetem nepermjet historive. Dhe nga ky mesim mund te kuptojne. Por njerzit mundohen me shume te kuptojne se si zhvillohet historia humbasin ne mendime te kota pa mesuar prej saj. Njerzit mjaftohen tek besimi qe i japin nje historia ata e kane me te lehte te besojne sesa te mesojne e jo me te flasesh per kuptimin.

Besimet fetare e kuptojne mire kete paaftesi te njerezve te sotem per te mesuar dhe per te kuptuar keshtu qe kembengulin vetem te besimi sepse e dine qe besimi eshte pika e tyre me e forte e egzistences se fese. Pa besim cdo besim fetar do te zhdukej si erresira ne drite.

Pika me e dobet e cdo njeriu ne ditet e sotme eshte : Paaftesia e tij per te ndryshuar ide dhe deshira e verber per te pasur te drejte me cdo kusht. Besimi qe cdo njeri ka me idene qe ka te drejte, e verteta absolute dhe fanatike eshte menyra me e mire per te mos mesuar dhe per te mos kuptuar asnjegje. Pra Besimi te e verteta absolute eshte menyra per te mbetur injorant. Ky besim tek kjo e vertete e supozuar i ka shkaktuar vuajtje mjerim dhe skllaveri njeriut qe nga lashtesia e deri ne ditet e sotme.

Historite jane njesoj si rrenjet e pemeve te cilat rriten duke eksploruar boten e padukshme te nderjetme qe ndodhet brenda cdo njeriu. Pa keto rrenje nje peme nuk mund te rritet drejte qiellit sepse e gjithe forca vjen nga bota e ndermjetme ku mesimi dhe kuptimi jane esenciale per zhvillimin e njeriut.

Po cfare eshte bota e ndermjetme ? Eshte distanca nga ju dhe gjithckaje tjeter.

Kur UNI i vogel brenda jush rritet duke mesuar, behet i vetedijshem qe ka rreth e rrotull nje hapsire shume te madhe dhe distanca shume te medha per te pershkruar. Kur arin dicka te re, distanca e pershkruar kthehet ne njohje. Distanca nga gjerat e tjera qe ende nuk i ka pershkruar quhet bota e ndermjetme dhe pikerisht kjo edhte bota e historive. Bota e ndermjetme eshte nje vend shume i madh pa kufinj pothuajse ne pafundesi ku cdo gjykim i juaj per te verteten ndryshon nga menyra apo kendveshtrimi qe ju mund ta vereni. Ne kete bote nuk egziston koha apo hapsira aty eshte vendi ku cdo njeri eshte vet krijuesi i botes se vet ku nuk egziston dualizmi e mire apo e keqe ku jeni jashte cdo sistemi te mbyllur. Sa me shume qe ne te pershkojme rruge brenda kesaj bote te ndermjetme aq me shume kjo bote behet bota jone aq me shume zmadhohet aq me shume mesojme aq me shume kuptojme aq me shume jemi te pavarur dhe aq me shume zhvillohemi. Historite jane te vetmit udherrefyes qe ju shoqerojne ne kete bote te ndermjetme.

5

Nepermjet historive mesohen distancat nga ju deri tek dicka e re ende e panjohur. Por nese kemi thene qe historite krijohen ne te kaluaren atehere dhe bota e ndermjetme eshte ne te kaluaren ? Si mund te zhvillohemi ne nga sot drejte te ardhmes kur cdo histori qendron ne te kaluaren ?

Cdo gje eshte e shkuar cdo gje eshte e tashme dhe cdo gje eshte e ardhme. Nuk egziston koncepti kohe sic njerzit besojne. Koha eshte nje perceptim iluzjonar njerezor. Mitet dhe legjendat ne histori ju pershkruajne ju sot, ato jane ju, jane anatomia juaj.

Eshte shume e rendesishme te mesosh dhe te kuptosh historite, kjo eshte e vetmja menyre e zhvillimit.

6

Cdo histori na mundeson te mesojme dhe te kuptojme. Besimi na pengon te kuptojme. Cdo histori nga ajo me qesharakja deri tek ajo me komplekse na meson dicka te re qe nuk e dinim me pare. Ne perrallat e femijve ne i shohim gjerat e vogla njesoj si yjet qe jane ne qiell por nese ju afrohemi yjeve kuptojme qe ajo gje e vogel eshte super e madhe dhe gjigande. Njerzit kane shume frike te perbadhen me gjerat e medha keshtu kane tendence ti zvogelojne ose me mire te zvogelohen te ulin masen e kendveshtrimit dhe te besojne ate cka u thone te tjeret sepse kane frike te mesojne kane frike te kuptojne.

Te mesosh dhe te kuptosh sipas njerezve do te thote te mos jesh ne nje mendim me turmen te mos jesh normal sipas shkalles se normalitetit e cila eshte nje shkalle budadalleku e toleruar. Anormale per njerzit eshte dhe te jesh shume budalla por edhe shume i ditur ne te dyja rastet per ta eshte njesoj sepse ne te duja rastet nuk ke per tu kuptuar.

Bota per njerzit eshte njesoj sic e pershkruajne vete ne perradhat e femijve. Nje vend i frikshem plot pyje male bisha dhe krijesa te liga te cilat perpiqen te vrasin te skllaverojne heroin kryesor i cili me shume peripeci lufton te fitoje. Fitorja e tij eshte fitorja e njeriut ndaj botes te eger qe ka krijuar. Historia e perradhave na meson ate qe duhet te beje cdo njeri te kete kurajo te ece perpara. Heroi kryesor eshte shpirti juaj qe endet neper pyejt e erret neper malet e thepisura te ndeshet me krijesat me gjakatare dhe gjithmone ja arin qellimit. Por me pare duhet te kete nje qellim e me pas te nderveproje te luftoje ne boten fizike te krijoje eksperience qe ne fund te rimare lavdine e fitores aritjen e qellimit. Heroi i perrallave nuk stepet nga historia ai ka kurajo ai e shfrytezon historine nuk shikon asnjehere pengesa edhe kur eshte i varfer ai behet i pasur edhe kur eshte i thjeshte ai behet princ edhe kur eshte i pafuqishem behet i pamposhtur.

Perrallat jane zbulimi qe ju i beni vetes tuaj eshte rruga qe duhet te ndiqni eshte menyra per te rimare ne dore jetet tuaja.

Historite Legjendat dhe Perrallat jane njesoj si nje Pasqyre. Jane si nje pasqyre qe ju pasqyron se si do te dukeshit nese do kalonit ne boten e ndermjetme. Cdo histori dhe cdo perralle ka vetem nje qender qe eshte Njeriu. Vetem njeriu eshte personazhi kryesor nuk eshte Zoti apo ndonje kafshe mitike eshte vetem Njeriu pra jeni vetem ju asnje tjeter. Pasqyra ju tregon ju si hero, ju tregon ju ne qender dhe ju jep rrugen qe duhet te ndiqni. Kini kurajo qe te ecni me kembet tuaja, mesoni dhe kuptoni dhe asnjehere mos besoni ato qe ju thote dikush tjeter, mos beni skend hero ne vendin tuaj mos haroni jeni ju dhe vetem ju kryesori qe duhet te eksploroni boten.

7

Femijet jane shume me te zhvilluar se ne dhe jane shume here me te medhenj por ne na duken te vegjel sepse jemi shume larg tyre por nese ju afrohemi kuptojme se sa te vegjel jemi ne, njesoj si nje yll i pare nga toka ku dhe vete toka do dukej nje grimce rrere para madheshtise se tij

Perrallat per njerzit e zakonshem jane te vogla dhe te pakuptimta ndaj nuk shprehin ndonje interes per ti degjuar per ti mesuar per ti kuptuar. Ndersa femijet i kuptojne ata mesojne shume nga to nuk ngurojne asnjehere te degjojne nje perralle sepse ata jane te medhenj ndodhen ne qiellin e peste dhe te gjashte.

Femijet nuk i besojne Babagjyshit te vitit te ri ata e dine se cfar ai eshte ata e kuptojne. Ju nuk e kuptoni dhe as nuk mundeni ta besoni ju jeni te bllokuar. Babagjyshi ju duket thjeshte nje palaco i veshur si nje plak. Keni frike te mesoni qe ne vetvete Babagjyshi eshte Djalli. Po po Babaghyshi personifikon Djallin ndaj ju trembeni prej tij. Besoni ne gjithcka por jo te Babagjyshi kete pjese ja keni lene femijve sepse ne vetvete keni frike qe ai te egzistoje.

Sepse jo te gjitha historite zhvillohen ne te shkuaren disa e thyejne kete rregull. Babagjyshi personifikon Djallin. Mjekra e bardhe dhe mustaqet e medha thjeshte fshehin identitetin e tij Kapuci fsheh briret e tij. Cizmet fshehin kembet e tij me thundra njesoj si kafshet. Leviz naten dhe perpiqet te jete i padukshem njesoj si magjistaret dhe shtrigat. Gjithsesi Babagjyshi perpiqet te zhvilloje njeriun duke e mesuar te formuloje dhe te shprehe deshirat .

( Kujdes : Deshirat nuk jane kerkesa tunduese apo nje tundim. Nje i pasur duhet te kete deshira dhe duhet ti plotesohen ndersa i varfer nuk duhet sepse quhet tundim sipas te pasurve sepse nuk ka para kjo e privon nga deshirat )

Pra Babagjyshi apo Djalli ju jep kurajo femijve te shprehin deshira sepse vetem nese ata kane deshira ato mund tu plotesohen sepse deshira eshte nje kerkese per te ndryshuar boten e tyre. Ushtrimi i praktikimit te deshirave eshte nje nga ushtrimet me te mira per zhvillimin e njeriut sepse kjo e zgjeron boten e ndikimit te tij dhe hap horizonte te reja ne rruget e jetes. Nuk egzistojne deshira te pamundura egzistojne vetem deshira te ndryllura. Djalli na meson se si njerzit te shprehin vetveten te shprehin deshirat te zgjerojne boten te risin kerkesat ndaj vetes. Tundimi nuk ka te beje fare me deshirat eshte nje bllokim i vendosur me dhune nga Kisha duke ju dhunuar me idene se deshirat jane te demshme jane faje gjysem te kryera.

Nuk eshte faj nese mendon dicka jo te hijshme per moralin sepse vet morali eshte i pahijshem per mendimin e lire dhe ai qe flet per moral sapo ka bere nje gabim trashanik.

Deshira eshte nje kerkese hyjnore per te rritur nivelin njerzor. Te kesh deshira ti shprehesh dhe ti ndjesh ato ke shume mundesi dhe ti realizosh. Nese nuk ke deshira atehere nuk ke asnje te ardhme dhe cdo horizont e ke te mbyllur.

Kure mos deshironi qe zoti tju ruaj nga tundimi i djallit eshte forma me e keqe e deshires. Kjo eshte njesoj si te thuash skllaveria eshte menyra me e mire e jeteses dhe injoranca eshte mema e dijes.

Ska pse te ndiheni fajtore perjetesisht vetem sepse nje njeri hengri nje molle i tunduar nga nje gjarper. Historia eshte krejt ndryshe, njeriu duke dale nga kopshti i Edenit vertetoj se ishte i afte te jetonte i pavarur, te jetonte perjetesisht te mbizoteronte dhe te triumfonte mbi toke pa ndihmen e asnje perendie dhe qellimi i te gjithe historise biblike eshte qe njeriu ne fund te arije te ngrihet ne nivelin e perendive te ulet ne te njejtin fron duke e detyruar Zotin te zbrese pasi ai nuk e ka aftesine e eksperiences se botes materiale e cila eshte nje nga format me te renda eksperienciale
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2019, 15:47   #55
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,989
Thanks: 14,776
Thanked 9,019 Times in 5,230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 260
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Adam ti je? Do te lexoj pak me nge me von se ka dhe gjera interesante ndonjehere ne materialin tuaj....
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2019, 15:59   #56
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,043
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Adam ti je? Do te lexoj pak me nge me von se ka dhe gjera interesante ndonjehere ne materialin tuaj....
Kush eshte ky Adam ! Adea, na u mbush forumi me zombi !!
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2019, 16:02   #57
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,989
Thanks: 14,776
Thanked 9,019 Times in 5,230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 260
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Ka qene nje anetar me kete emer....
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Adam_Kadmon

Sillte materiale ezoterike lol
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2019, 21:36   #58
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Kush jane kufinjt e botes ?

Monizmi = Nuk egziston diferenca midis Trurit dhe Mendjes ( Truri dhe Mendja eshte e njejta gje ) sipas monizmit cdo gje qe eshte UNI eshte brenda trurit. Me vdekjen e njeriut vdes dhe UNI. Sipas Monizmit qellimi i jetes se njeriut eshte ti sherbeje brezave te rrinj. Monizmi eshte teoria me e perhapur sot ne bote ku qenia njerzore konsiderohet thjeshte si gjallese qe ka detyra dhe detyrime per shoqerine.

Dualizmi = Mendja eshte shume here me e madhe se truri. ( Ti je me shume se trupi fizik ).

Deshira eshte qe do te kesh apo te jesh dicka me shume sec je tani. Por nese ke frike nga e ardhmia atehere nuk ke asnje deshire. Njerzit rine ne te tashmen dhe kane frike te levizin prej saj kjo sjell qe e ardhmia te behet me bosh me e pa deshiruar. Sa me shume njerez refuzojne te ardhnen aq me shume vend bosh ngelet ne te ardhmen dhe keshtu ka me shume hapsire brenda saj. Nese dikush deshiron te veje ne te ardhmen me nje ide ose projekt e ka shume te lehte sepse asnje nuk te ndalon sepse pothuajse te gjithe e kane braktisur te ardhmen dhe deshiren per te plotesuar idete apo projektet.

Teoria moniste te konsideron thjeshte si nje qenje e pa vlere qe nuk mundesh te ndryshosh realitetin dhe duhet ti dorezohesh pushtetit qe duhet te te skllaveroje. Por toeria dualiste thote qe nuk dua te dorezohem dua te mendoj dhe te eksploroj te rrefuzoj cfardo lloj skllaverie si fizike dhe mendore.

Monizmi thote dua te rri brenda kesaj bote ne nje burg psikologjik ndersa dualizmi do te dale dhe te eksploroje kufinjt e botes dhe cfare ka pertej duke zbuluar veten dhe te ardhmen.

Shembull : Nese degjojme nje muzike nga simfonia e Bethovenit kush e degjon trupi yt fizik, veshet dhe truri apo ka rendesi mendja dhe pjesa jote artistike qe ka lidhje me UNI-n. Nese do perdornim thjeshte shqisat asnje gje sdo na dukej e bukur as ngjyrat as muzika as arti as familja asnje gje prej gjeje.

Kafshet nuk ndjejne kenaqesi kur kapin gjahun dhe ushqehen me te. Kafshet ndjejne kenaqesi kur kerkojne per gjahun ne kohen qe vene re prene truri i tyre fokusohet dhe nuk ndjejne asnje lloj emocioni per te kryer sa me mire detyren e percaktuar.

Mekat = Traum. Ne bibel fjala mekat do te thote traum ose bllokim.
Falje - Ne bibel nuk egziston fjala Falje apo te jane falur shpesh here falje do te thote kane ikuar ose jane larguar.

Trauma - Ne antikitet njerzit u rinin larg njerezve qe kishen trauma sepse mendonin se ato ishin ngjitese apo influenconin nga njeri tek tjetri. Bibla e perkthyer e manget bashko dhe ketu moralin thote qe njerzit u rine larg mekatarve se kane kryer vepra te keqija por ne fakt e ka gabim sepse njerzit kishen frike nga trauma nuk moralizojne mekatin.

Luka Kapitulli 7 47 - 48 ( Jezusi i drejtohet Magdalenes )
Prandaj unė po tė them se mėkatet e saj tė shumta i janė falur, sepse ka dashur shumė; por kujt i falen pak, do pak``. Pastaj i tha asaj: ``Mėkatet e tua tė janė falur``
Perkthimi : Traumat e tua te shumta une ti kam hequr dhe ti do i lesh mbas sepse ti ke shume energji te paster dashurie.

Magdalena shikohej si e piste jo nga mekatet por nga traumat qe njerzit i shikonin si nje semundje ngjitese ndaj ajo sa here prekte dicka duhet ta pastronte me idene e heqjes se ndotjes nga trauma.

“por kujt i falen pak, do pak” Perkthimi : Sa me shume probleme ke aq me i madh je si qenje njerezore, ai qe ka pak probleme eshte ai qe ka pak dashuri. ( Kush ka pak mekate per te falur eshte sepse nuk ka dashuri ose kush ka pak trauma dhe probleme eshte ai qe nuk ka fare dashuri ).

Ironia e faktit eshte se te gjitha besimet fetare te thone bej sa me pak mekate qe do te thote qe do jesh nje njeri pa probleme per te zgjidhur do jesh nje njeri i vogel nga ana e formimit spiritual dhe me mungese te theksuar te dashurise. Ndersa Jezusi thote nese ti ben pak mekate ne jeten tende nuk vlen si njeri ose nese ti ke pak probleme ne jeten tende nuk ke fare dashuri apo nuk ke eksperience te njohesh jeten.

Sa me shume probleme te kesh aq me shume egziston aq me shume je real aq me shume po fiton eksperience. Nese ke shume probleme je ne rrugen e duhur.

Njeriu eshte i vecante si specie sepse disa kafshe i shikon me dashuri ndersa kafshet e egra me percmim njekohesisht dhe keto kafshe e urrejne njeriun sepse ka nje energji te ulet psikike qe kafsheve grabiqare u shkakton neveri.

Kafshet e egra e urejne njeriun se ka probleme te medha.
Kafshet e buta thone : Te perpiqemi ne mbase e ndryshojme situaten dhe ndoshta ja dalin mbane qe ata te marin dhe te mesojne prej dashurise tone.

Kafshet udhehiqen nga specia e cila me ane te ligjeve te saj kerkon nga cdo kafshe te jete e perkryer e bukur inteligjente dhe te kete pasardhes te denje.

Njerezit udhehiqen nfa civilizimi i cili perpiqet qe njeriun ta mbaje te burgosur dhe ta skllaveroje te ndihet budalla, i shemtuar, i pavlere dhe i varur nga te tjeret, i paafte te jete autonom si fizikisht dhe ne psikiken e tij.
Rregullat e civilizimit qe nga dita e lindjes te detyrojne te qendrosh ne qender te rruges qe te kane caktuar shkolla, besimi, masmedia, shoqeria etj dhe te mos kalosh nga nje rruge ne tjetern sepse kjo ben nje shkelie te ligjit te shkruar apo te moralit duke te te krijuar nje traum. Cdo devijim dhe perplasie me kufirin nga te tjeret do dukej si nje mekat apo si nje shkelie e rregullave.

Ne tabelen e mesiperme kemi tre fugura kryesore.
E para eshte Maria Magdalena e cila ka nje psikike shume te zhvilluar per kete botkuptimi i saj ka nje shtrirje shume te gjere qe shprehet me nje rreth shume here me te madh por eshte e paafte ti bej balle traumave dhe sapo futet ne bote bie ne konflikt me shume ligje paragjykime dhe peson shume trauma njeheresh qe ne bibel shkruhen mekate. Ne kohen qe Jezusi ja heq traumat Maria Magdalena behet e lire dhe imune. KY eshte nje sherim i vertete per psikiken e saj. Nese ke nje bote te madhe atehere bota reale te duket e vogel. Sipas bibles sa me shume trauma te mbledhesh aq me shume i madh behesh dhe problemet fillojne e te behen me te vogla.

I dyti eshte Jezusi i cili nuk ka trauma dhe arin ti zhduke perplasjet me ligjin apo me rregullat e shoqerise duke ditur te manovroje i lirshem apo tju beje balle traumave. Por si i shmanget Jezusi Traumave ? Ne Bibel shkruhet Agape qe do te thote Dashuri por ne realitet fjala Agape eshte vene qellimisht dhe ka zevendesuar fjalen EROS ( Ne kohen e Jezusit Eroisi lidhej me homoseksualitetin dhe per te mos bere figure te keqe u ndryshuan fjalet Eros me Agape ). Erosi nuk ka te beje me seksin si proces fiziologjik. Erosi eshte nje menyre e te hapuri me boten te mos kesh frike nga gjerat e mira dhe te medhaja. Eros ne kohen e Jezusit do te thoshte Energji, Force, Besim tek te tjeret dhe vetem kjo mund te te bente te suportoje traumat ose bllokimet. Jezusi thoshte nuk ka rendesi cfare thone te tjeret sot per mua jam shume i sigurt qe te tjeret do me kuptojne mua me vone. Shprehja kush behet dele ujku e ha do te thote qe nese ndihesh fajtor ti nga njerzit do quhesh fajtor dhe kush ndihet i arritur njerzit do te te trajtojne si te arritu kush mendon se do kuptohet nga njerzit tenton dhe nje dite do kuptohet nga njerzit.

I treti eshte nje njeri i zakonshem i cili perpiqet te rije ne rrugen e drejte por sa here tenton te ndryshoje rruge apo kendveshtrim prijon konflikt me civilizimin. Nje njeri qe ndjek rregullat e civilizimit nuk krijon asnje traum vetem se ben nje jete te thjeshte e monotone. Nese je njeri i zakonshem dhe je i vogel ne botekuptim bota reale te duket shume e madhe dhe gjigande. Sipas bibles nje njeri i vogel ka pak trauma ndaj dhe vlen shume pak.

Ne bote ka shume njerez me botkuptim te madh te cilet zvogelohen vetem per arsye solidariteti qe te mos bien ne konflikt me njerzit e tjere psh me prinderit me bashkshortet me shoket etj. Keta njerez shume te zhvilluar detyrohen te rine brenda nje rruge brenda kufirit ne menyre te padukshme.

Njerzit e vegjel ne botekuptim qe nuk gabojne asnjehere dhe nuk kane probleme ngelen te ngushte ne botkuptimin e tyre keta jane ata njerez qe bejne gjera te arsyeshme duke perdorur vetem llogjiken dhe asnjehere mendimin. Jane gjithmone te aprovuar nga te tjeret bejne nje jete monotone dhe nuk kane deshire te eksplorojne mjaftohen vetem me ato qe ju jep civilizimi. Kursen problemet por shkateron egzistencen. Njerzit e vegjel jane viktima te sistemit. Jetojne vetem ne te tashmen.=, nuk e njohin te ardhmen ose nuk duan ta njohin, njohin vetem te shkuaren.

Njerzit e medhenj te cilet kane probleme qe mundohen te jene mendjehapur te eksperimentojne te mendojne dhe te jetojne sipas rregullave te vetes jashte civilizimit zakonisht ose gjithmone te pa aprovuar nga te tjeret ata ndihen te perjashtuar dhe te menjanuar nga grupet. Sipas rregullave te civilizimit keta lloj njerzish jane te demshem per shoqerine ndersa per specien jane shume te te aritur dhe te kompletuar por civilizimi eshte kundra species. Specia eshte e sinqerte eshte ajo cka ti ndien brenda vetes i sherben individit ne te gjitha kuptimet. Prano problemet qe te shpetosh egzistencen. Perdor intelektin per te mashtruar sistemin behu i padukshem nga civilizimi. Njerzit e medhenj kane nje te ardhme te sigurt. Jetojne per te ardhmen per ta nuk egziston koha.

Nese ben nje bashkbisedim me macen ajo do te te thote: Me shiko mua dhe shiko veten. Ti mendon se je gjallesa me e evoluar e natyres por kur vjen nga puna jote e pakuptimte ne shtepi kujt i sherben mua apo vetes sepse une ty jo. Ti ke probleme ekonomike une jo ti ke probleme me ligjin une jo ti ke stres une jo ti vuan une jo ti martohesh une jo. Ty nuk te pelqen vetja mua po. Per ty nuk kane rendesi stinet nuk e shijon dot bukurine e natyres ti duhet vetem te vuash te punosh shume te paguash detyrimet ndersa une cdo dite e kam timen e shijoj dhe jam e lumtur.

Levizia New Age qe thote mendo Pozitivisht apo qe cdo problem pranoje ashtu sic eshte sepse gjerat do vene mire, pranoje realitetin si te vjen, pershtatu dhe adoptohu me situaten. Por kjo i de e aplikuar te vetja do te thote jo vetem qe ti jeton shume mire por qe je dakort me rregullat dhe kushtet e civilizimit keshtu qe mendja jote thjeshte hipnotizohet per te mos ndjere zemerim apo vuajtje ajo thjeshte burgoset ne nje burg te bukur duke menduar se eshte e lire. KJo eshte nje genjeshter e madhe qe te ben nje njeri te vogel qe genjen veten dhe futesh ne lojen e sundimit nga vete civilizimi si nje dele e vetbindur.

Publiciteti eshte nje mashtrim i civilizimit ai thote : Shpenzo dhe beje tenden artikullin qe te gjithe kane blere sepse ti je nje qenje reale ne nje bote reale dhe ke nevoja te cilat ne ti plotesojme keshtu do jesh i lumtur nese ben ate qe po te themi ne per te blere apo per te shpenzuar. Ky quhet kondicionim i cili te detyron ne nje fare menyre te futesh ne grupin e bleresve. Nese blen apo ke produktin qe kane blere te gjithe ti quhesh normal ne te kundert je anormal dhe i pare ne menyre te neveritshme nga te tjeret.Ne luften e dyte boterore 300 roje gjermane ruanin 20 000 te burgosur raporti 1 me 67 veta por perse keta te burgosur nuk rebeloheshin sepse mund ti mundnin kur e dinin qe do vdisnin ne kampet e perqendrimit. Sociologet gjermane te asaj kohe shpjegonin qe ky ishte nje eksperiment i perendimorve ne menyre qe te testonin krijimin e grupeve te mbyllur te njerezve njesoj si ne nje kamp perqendrimi te punonin dhe te jetonin pa u rebeluar. Psh ne kampin e perqendrimit shkruhej “Puna te ben te Lire” . Nese ne kampe njerzit i vrisnin me gaz ne kohen e sotme ata jetojne te izoluar me ane te kufinjve dhe i vrasin avash avash me ane te semundjeve me ane te vrasjes se lirise se fjales se lire se mendimit etj. Pra ideja eshte te mbash njerzit nen nje sistem totalitar te krijuar ne nje menyre te padukshme dhe qe ata nuk do ti ribelohen kurre. Kjo eshte filozofia moniste adaptou me realitetin mos mendo dhe ndiq rregullat e civilizimit ne menyre qe te mos ndershkohesh.

Njerzit e vegjel me nje botkuptim te ngushte me pasjone dhe ndjenja te ulta rri lirshem brenda kufinjve por sapo marin pak energji fillon te dalesh jashte vetvetes jashte roleve jashte maskes qe mbaje. KJo gje eshte shpjeguar mire por e perkthyer shume keq ne bibel ku thuhet : Zoti i thote Adamit. Nga te gjitha pemet qe ndodhen ketu mund te hash dhe respekton rregullat. Por ti nga pema e Njohjes te se Mires dhe te se Keqes nuk mund te hash nese me pare nuk vdes. Ne Hebraisht ( Vdekje = Ndryshim )

Eshte perkthyer gabimvetem nese ha vdes por kjo eshte gabim sepse te vene ne mendje nje zot terrorist qe te thote nese ha nje frut do te te vras, kete e krijova ne menyre qe ti te bindesh njesoj si zoti i civilizimit

Ne origjinal eshte Ti nese ha, ha sepse ke vdekur. Ti nuk mund te hash sic je tani. Duhet te ndryshosh te rritesh te dalesh jashte rolit qe po ben. Dhe ne te vertete Adami arin te marre kete dije vetem ne momentin qe ndryshon kur behet nga nje krijese e bindur nje krijese tjeter. Arin ne momentin qe vdes sepse nuk eshte me adami i pare sepse tani eshte krijuar Eva inteligjenca e tij. Sepse kur Adami zgjohet pasi ne te eshte Krijuar Eva Adami tashme ka ndryshuar vdiq Adami i meparshem. Njeriu i vogel nuk vdes kurre apo nuk ndryshon kurre jeton pergjithmone i premtohet dhe parajsa ndersa nje njeri i madh vdes apo ndryshon vazhdimisht civilizimi i tregon ferrin si vendin e tij sepse nuk i pergjigjet kerkesave te tij sepse ka inteligjence dhe mendim te lire. Njerezve te medhenj traumat u shkaktojne probleme dhe ata duhet ti kalojne keto probleme te kalosh problemet do te thote zhvillim te ndryshosh shume rruge te jetes te ecesh para te fitosh eksperience.

Rinisja
Me pare kur civilizimi nuk ishte kaq i forte sa sot specia ishte me e forte njerzit po kuptonin qe individi i ri 20 ose 25 vjec po jepte shenja plakje keshtu ne qoftese nuk kishte vlere e linin dhe nuk mereshin me te. Por nese ja vlente si individ atehere fillonte Rinisja. Ne te gjitha perrallat qe ne njohim tregojne per Rinisjen edhe pse cuditerisht jane te gjitha personazhe femerore sepse vijne nga nje epoke te re ku grate skishen shume rendesi, ne prralla psh mungojne baballaret sepse meshkujt nuk ishin te rendesishem. Princi i kalter eshte nje figure konvencionale por grate jane personazhet kryesore. Ne egjipt trashigimtari i fronit nuk ishte nje mashkull por vetem nje femer e cila zgjidhte bashkeshortin dhe ai do behej faraon. Dhe ne bibel jane grate ato qe vendosin gjerat. Kjo periudhe femerore ka nisur teknikat e Rinisjes shume te rendesishme.
Rinisja ka 4 Faza :
Nigredo - Deti i madh i Zi - Kur ke nje problem je brenda ne nigredo kjo eshte nje porte hyrese drejte problemeve njesoj si Maria Magdalena.
Viriditas - Deti i madh Jeshil - Periudha kur humbet identitetin nuk njeh me veten kur merresh nga rryma e ndryshimit koha kur reflekton mbi veten njesoj si Jezusi qe shetit neper bote.
Albedo - Mengjesi i Bardhe - Momenti kur Jezusi ringjallet. Eshte momenti kur behesh koshient qe je ndryshe nga cishe me pare. Eshte momenti kur ve re se je nje njeri i madh dhe fillon te kerkosh njerez te tjere te medhenj qe te rish prane tyre.
Rubedo - Kur trupi nise te funksionoje ne dimensionin e ri. Koha kur nxjer konkluzionet e ndryshimit qe ka ndodhur tek ty.
Peralla e Borbardhes i kalon keto 4 faza te Rinisjes.
Nigredo - Koha qe perndiqet nga njerka per ta varare
Viriditas - Koha qe shpetohet nga xhuxhat.
Nigredo - Njerka tenton ta helmoje.
Viriditas - Borebardha eshte ne varin e kristalit.
Albedo - Ardhja e princit te kalter.
Rubedo - Jetuan te lumtur pergjithmone.
Po ta vesh re dy fazat e para perseriten apo zevendesojne njera tjetren.

Peralla e Kesulkuqes.
Nigredo - Vete ne pyll
Viriditas - Ri ne barkun e ujkut
Albedo - Gjahtari e shpeton
Rubedo - Kthehet ne shtepi

Peralla e Aladinit
Nigredo - Futet ne shpelle
Viriditas - Zbulon Xhindin
Albedo - Del nga shpella
Rubedo - Behet sulltan

Te gjitha perrallat pavaresisht origjines nga vijne ndjekin keto 4 faza sepse dhe realisht ne jete vijne keto 4 faza te rinisjes mjafton qe te mos kesh frike nga hyrja nga Nigredo. Nga perallat mesojme nese ke nje problem mos u tremb sepse eshte e rendesishme te mesosh prej tij ti besh balle sado e frikshme te duket Nigredo. Keto faza i gjejme dhe ne romanet me te njohur si psh Konti i Monte Kristos.

Rinisja fillon pikerisht ne Rubedo. Vdes njeriu qe kaloj tre fazat e para tani kemi te bejme me nje njeri te ri te formuar.

Pembledhje : Mire eshte te kesh shume probleme. Behu i pakapshem nga rregullat e civilizimit. Perpiqu te jesh nje njeri i madh ne botekuptim. Nese ke frike nga Nigrodo mos ki frike. Procesi i rinisjes eshte i gjate dhe i lodhshem me te 4 fazat por si perfundim ja vlen.

Ne momentin qe e kupton qe bota eshte e ngushte per ty atehere hidhu cfare pret perse po e vret mendjen ne jemi te projektuar dhe te destinuar te zgjidhim problemet. Pas tyre kemi perfitimet ketu ne toke ne boten reale jo ne parajsen e supozuar nga kisha.

Ligjet i bejne njerzit e dobet qe ti bejne te tjeret budallenj si vetja.
Ligjet i kane bere njerezit e pafuqishem dhe te dobet me idene qe njerzit e fuqishem te dobesohen dhe te jene te pafuqishem si ata. Shumica e njerezve jane te dobet e te pafuqishem ndaj tentojne te quajne normale qe dobesia eshte dicka e mire dhe ligji edhte ai qe te detyron ne menyre qe te dobetit te mos kthehen ne viktima. Nese nje njeri rritet ne botkuptim atehere shumica e njerezve qe jane injorante te debojne sepse per ta nuk quhet normale.

Ne mendojme se ligjet i bejne njerzit me fuqi ata qe kane pushtetin por ne fakt pushtetin nuk e zoterojne ata pushteti ju jepet nga njerzit e dobet dhe jane po keta njerez te dobet qe e ekzekutojne kete pushtet ne disfavor te vetes dhe ne disfavor te atyre qe nuk duan te pershtaten me idene e tyre te shumices apo me idete e jeteses se civilizimit.

Shembull : Politiken ne e kemi ne faqet e para te gazetave dhe ne krye te cdo edicioni lajmesh. Ne faqet e tjera vine me rradhe Mjeksia Ekonomia Shkenca Sociologjia etj. Kjo ndodh sepse civilizimi per te mbijetuar ka nevoje per ligjet dhe njerzit qe i mbeshtesin keshtu perdite te ben te ditur qe me e rendesishme ne kete bote nuk eshte mireqenia e njeriut por zbatimi i rregullave. Nuk kane rendesi as shendeti as arsimi dhe as dija asnjera nuk vendoset para politikes sepse keshtu do shumica keshtu do civilizimi.

Ku Ndodhet UNI ?
Nje nga pyetjet me te medha te njerzimit eshte ku ndodhet UNI dhe pse ne nuk mundemi normalisht ta eksperimentojme. A ndodhet UNI ne dimensionin tone kohor ?

Dimensioni yne kohora ajo qe ne perceptojme eshte koha lineare e ardhmia e tashmia dhe e shkuara.

E Ardhmia : UNI e njeh te ardhmen por nuk eshte e sigurt nese eshte aty sepse vet e ardhmia eshte e ndryshueshme ose ka shume te ardhme te mundeshme per cdo individ. Bota jone si ne e perceptojme nuk eshte ne te ardhmen dhe e ardhmia eshte ne ndryshim te vazhdueshem.

E Tashmia : E tashmia pikerisht eshte pak shume e vogel per te mbajtur UNI-n sepse sapo themi tani ka kaluar nje fraksion sekonde dhe nga e tashmia menjehere kalojme ne te shkuaren. UNI nuk manifestohet vetem ne nje cast.

E Shkuara : E shkuara eshte e pa ndryshueshme eshte fiks dhe nuk leviz. UNI eshte aktiv ai nuk ka qene ai vazhdon te manifestohet.

Perfundimisht kuptojme qe UNI eshte jashte Kohes Lineare dhe nuk ndodhet ndodhet ne dimensionin tone edhe pse manifestohet ne te. UNI ne kohen lineare eshte ajo qe nuk eshte. Manifestimi i UNI-t ne dimensionin 3D+1 eshte shume i vogel ndaj dhe perceptimi yne nese qendrojme ne kete dimension eshte po aq i vogel.

UNI eshte brenda apo jashte botes qe ne njohim ?
Fjala latine : Bote = Rregull ose rregulloj Jezusi thoshte shpesh kjo mbreteri nuk eshte e kesaj bote por ai perdorte fjalen greke Kosmos = Sistemoj ndersa ne anglisht World = Periudhe te treja keto fjale permblidhen vetem ne nje Eshte menyra se si ne shohim gjerat ne nje periudhe te caktuar. Pra sipas mua ne bote egziston ajo qe egziston dhe per te tjeret. UNI yne nuk eshte ne boten qe ne perceptojme sepse kjo bote qe ne arime te perceptojme eshte shume shume e vogel per UNI-n.

Ne nga bota njohim cdo gje qe ka nje fjale si emertim. Nese dicka nuk i perputhet asnje fjale ne fjalorin tone atehere nuk mundemi ta perceptojme sepse nuk dine si ta quajne. Dhe meqe ne nuk dime si quhet dhe meqense asnje nga ne nuk di si quhet atehere nuk egziston. Pra duhet ta njohim dicka ta kemi emertuar kete emer ta njohin te gjithe ne menyre qe dicka te egzistoje brenda botes tone. Ekzistojne fjalet qe te egzistoje bota.

Kufiri i botes eshte diferenca e UNI-t tend te madh me diferencen e asaj qe je ti i detyruar te rish ne nje bote te vogel.

Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2019, 21:40   #59
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Kabbalah ( Pema e Jetes )Kabbalah ( Pema e Jetes ) eshte e ndertuar nga 10 sfera qe quhen Sfirot Ne cdo sfere kemi lidhjen me nje engjell sipas hierarkise. Nga sfera 1 deri tek sfera 9 njihen dhe si 9 muajt e shtatzanise dhe sfera 10 eshte ajo e dites se lindjes. Cdo sfere i perputhet nje engjelli, nje planeti, nje ngjyre, nje karakteristike. Pema e jetes ndahet ne tre boshte kryesore vertikale ku dy jane laterale dhe nje qendrore. 2 boshtet laterale kane lidhje me 2 lobet e trurit si per aftesite dhe funksionet, ndersa boshti qendror shpesh here eshte ekzekutiv dhe permbledhes.
Vullneti - meson dhe praktikon vullnetin e shenjte - Zoti i Panjohur pa Limit ne infinitin absolut ( Prej tij vjen gjithcka qe ka ne bote )
Dituria - Di kuptimin e cdo diturie mbi bote, di sensin e gjithckaje, kujtohesh qe di gjithcka -
Inteligjenca - Te dish te mendosh per ate qe di ( Dituria )
Zemergjeresia - Kupton qe ke bollekun e pafind ke energji pafund per te mare e per te dhene -
Drejtesia - Aftesia per te thene Po ose Jo -
Ekujlibri - Dituria e fituar ne sferat 1 2 3 4 5 permblidhet dhe i bashkangjitet sferave 7 8 9 10 per te plotesuar egzistencen -
Bukuria - Te jesh ne harmoni me gjithcka ne formen me te bukur te persosmerise -
Madheshtia - Tregon qe je nje qenje e aritur madheshtore si nje princ apo princeshe -
Deshira - Permblidhet gjithcka dhe teston cdo aftesi te fituar ne sferat e mesiperme dhe deshiron te futesh ne bote -
Jeta normale ( Bota qe ne njohim ose Kozmos ) - Dita e lindjes deri ne diten e vdekjes fizike.

Kur futesh ne bote dhe ne jeten normale ose ne sferen 10 ti ke njohurite e te gjithave sferave nga 1 deri ne 9 dhe lind si nje njeri i formuar apo si nje njeri i madh por perbadhia me realitetin dhe njerzit e vegjel te cilet mundohen te te ushtrojne trysni te detyrojne dhe ty te ngushtohesh apo te zvogelosh gjithcka dije me pare duke kaluar nga nje njeri i madh dhe qendror ne nje njeri me kendveshtrim te vogel. Eshte e veshtire per nje te porsalindur ti bej balle nje bote qe ushtron kaq shume trysni qe ky i porsalindur te zvogelohet njesoj si ata.

Ne kur ndiejme boshllek ndjejme te gjithe informacionin trajnimin dhe aftesite qe kemi fituar me pare dhe qe smundemi ti manifestojme ne jeten tone te cilen e kemi ngushtuar per tu ndjere mire me te tjeret. Kur jeton ne sferen 10 jeton brenda kohes lineare nga kjo rrjedh kur jeton ne kohen lineare te mungon aftesia, dituria dhe manifestimi i UNI-t.

Kur Jezusi thote une do ju nxjer nga bota drejte qiellit do te thote une do ju nxjer nga sfera 10 dhe ju do shikoni sa e vogel eshte kjo sfere ne krahasim me sferat e tjera qe jane shume here me te medha duke ju ngritur me larte deri tek sfera 1 e cila ne vetvete eshte pa limit dhe nuk mund te quhet nje sfere sepse eshte gjigande she si dihet fundi.

Kur Jezusi thote “Kerkoni dhe do ju jepet” do te thote te kerkosh kur je jashte botes ose sferes 10 nuk do ju jepet gje nese rini brenda sferes 10 ne boten materiale. Sipas Jezusit fjala kerko nuk i referohet materialitetit por zevendesohet me fjalen Zbulo ( Kerko = Zbulo ) dhe shprehja origjinale eshte Zbulo te verteten dhe do ju jepet kjo e vertete. Nese ri ne Bote je brenda nje iluzioni material, kerko dhe zbulo realitetin prej nga vjen.

Sipas Jezusit duhet te dalesh nga bota te shikosh realitetin e me pas te futesh serisht ne bote dhe te ndryshosh kendveshtrimin dhe jeten duke mos qene me nje njeri i vogel por te eksperimentosh madheshtine nga ke ardhur.

Te gjitha lutjet u drejtohen deshirave qe eshte sfera 9 ose qe deshirat i drejtohen zotit pikerisht ketu eshte dhe komunikimi i pare me engjejt. Pra dalja nga bota

Ungjinjt jane libra filozofik dhe me vone u shpallen libra te shenjte. Jezusi nuk ishte kristian sepse kishterimi lindi afersisht 400 vjet me vone. Kryqi si simbol simbolizonte kohen dhe hapsiren ( Kryqi do te thote Ketu dhe Tani - Kjo shprehje me vone u zevendesua me X )dhe mbas 300 vjetesh ju bashkangjit krishterimit. Kristianet e pare te romes ishin te gjithe te pasur pasi vete perandori u be kristian dhe ata blinin tekstet qe ishin te gjitha ne greqisht dhe shume here as nuk dinin ti lexonin. Pagane ne romen e lashte deshte te thoshte Paganus ose me mire banues i periverise eshte nje lloj ofendimi per nje shtrese te varfer te shoqerise ndaj dhe kristianet e pasur i quanin me neveri paganet njerez pa vlera ekonomike dhe sociale.

Te Kabbalah nga sfera Nr 10 qe eshte bota ne shohim qiellin dhe shohim yjet duke i ndare ne 12 shenja te oroskopit qe quhen shenjat Zodiakale te cilat i gjejme te gdhendura ne cdo kishe apo katedrale gotike. Shkenca e yjeve quhet Astrologji. Fjalet :
Siderare = Yjet
Considerare = Nxjer konkluzione nga ate cka shikoj tek yjet ne qiell.
Desiderare = Largohem tek yjet
Ne komedine hyjnore perfundimi eshte qe dante shikon yjet ne qiell kuptimi i ketij veprimi eshte Deshira desiderare te dalesh nga yjet. Horoskopi sa vjen dhe behet me tokesor sepse po zbret nga yjet tek ne :
Ne kohen e lashte horoskopi behej duke pare yjet
Greket horoskopin e benin duke pare planetet
Ne ditet e sotme oroskopin e bejme duke pare masmedian
Ne te ardhmen do e shikojme horoskopin nga fushat manjetike te tokes spo energji te ngjashme.
Ideja eshte kur ti shikon yjet ( Siderare dhe Considerare ) je brenda ne bote brenda sferes 10. Ndersa kur ti ben nje deshire Desiderio kerkon dicka qe nuk e ke ose dicka qe ne boten tende momentalisht eshte e pamundur ( Ne jemi edukuar dhe instruktuar te deshirojme shume pak dhe ky eshte nje problem ) Jezusi thote duhet te deshirosh dhe te jesh i sigurt ne ate qe kerkon dhe vetem ne kete menyre del nga bota jote e vogel dhe e ndushte por ne nuk deshirojme por vetem konsiderojme. Ne momentin qe ne kemi deshiren Desiderio dalim nga kufinjt e botes sepse thelbi i deshires eshte gjetja e UNI-t.

Deshirat jane interesante se sa here te plotesohet nje ke nje deshire akoma dhe me te madhe njesoj si femijet e vegjel qe duan akoma dhe me shume ne cdo deshire qe u plotesohet. Te kesh deshira eshte dicka shume e mire sepse na nxjer nga bota materiale. Ne mendojme qe objektet qe deshirojme jane vetem hipoteza por kjo eshte e gabuar ne deshirojme gjera shume te medha por nuk ju njohim fjalet per ta shprehur sepse ne thelb ne deshirojme te jemi krijuesi te jemi UNI me te gjitha fuqite e tij.

Por a mund te dalim nga kufinjt e botes ? Kjo nuk eshte e mundur sepse ne jemi te dyja bashke si brenda botes dhe jashte saj njekohesisht. Uni na ndihmon te perceptojme dhe te jetojme ate cka eshte jashte botes qe ne njohim. Tek Skema e qarkut elektrik ne jemi Pila ose bateria ku Sfera 1 eshte poli pozitiv dhe sfera 10 eshte poli negativ. Pra ne bejme pjese ne te dyja botet njeheresh edhe pse te pandergjegjshem per kete realitet me shume dimensione ne jemi me shume se nje qenje e thjeshte biologjike sepse brenda nesh ndodhet UNI. Ne jemi bateria dhe bota reale eshte njeri nga polet dhe nuk ka kuptim qe ne te shkeputemi nga bota reale sepse atehere nuk do kishte nje qark. Bota reale eshte vetem nje pjese e jotja shume e vogel. Sa me shume ne ndjejme trysnine dhe ngushtimin e botes reale ( Trysnia dhe ngushtimi ndihen vetem kur ne fillojme te behemi njerez te medhenj ) ne aq me shume krijojme rrezistence dhe aq me shume ndricojme si nje llampe dhe ne kete rast ne jemi ne nivelin e engjejve ose dhe sfera Nr 2. Ne i kemi kufinjt e botes brenda nesh ato mund ti kalojme vetem nese mesojme te shikojme brenda dhe jo jashte. Ne mendojme se do vi nje dite qe do vemi ne vendin tone apo ne shtepi por harojme qe ne jemi ne vendin ku duhet te jemi ne jemi ne shtepi.

Bota fizike reale eshte nje pjese aq e vogel e jona sa mund te krahasohet me nje fije floku ne organizmin tone. Eshte normale qe nje fije floku nuk ka shume gjera per te te thene ap per te te mesuar ndaj shpesh here ne nuk gjejme pergjigjiet per shume pyetje. Imagjino sikur kjo fije floku te fliste dhe te thoshte qe ajo fije te personifikonte ty qe ajo ka nje profesion nje kariere apo qe ajo fije floku di gjithcka qe i duhet te dije do ishte shume absurde duke vene re qe eshte nje pjese aq e vogel dhe e pa perfillshme per ne. Fija e flokut di te beje shume pak gjera ka nje funksion te vogel estetik apo mbrojtes dhe asgje me shume dhe nuk mund te pretendoje se eshte pjese esenciale e organizmit. Ne kohen qe ne behemi te vetedijshem kuptojme qe bota reale eshte e ngushte dhe shume e vogel.

Kabbalah i ngjan struktures spirale te ADN sepse kabbalah nuk eshte e sheshte ajo ka strukture 3D. Struktura e pemes se jetes ndryshon nga dimensioni 3D deri ne dimensionin 7D.Kristianizmi ju tregon ndjekesve Token e Premtuar ndersa Islamizmi ju thote qe kjo toke eshte ketu.
Ne Islam eshte e ndaluar te thuash apo te mendosh UNI cdo vendim nuk meret nga individi dhe kete te drejte se ka as imami. Ne islman prezantohet vetem mazhoranca asnjehere individi. Individi nuk eshte askushi. Baza e islamizmit eshte : Vullneti im nuk ka vlere ( Sfera 1 + Koha ) une duhet te kuptoj kush eshte vullneti i Zotit ( Sferat nga 1 deri ne 9 ) dhe te adaptohem me realitetin hyjnor. E gjithe dija ime duhet te jete ajo qe Zoti do. Per fat te mire eshte profeti qe me dha menyrat. Profete te tjere me pare ( Jezusi Mojsiu etj ) dhe proheti me i mire nga te gjithe Muhamedi i cili mundesoj spiritalizimin e botes. Sipas skemes me siper bota hyjnore i afrohet asaj tokesore.

Nese une Deshiroj do harij ne kufinjt e botes ? Varet sepse deshirat nuk duhen te jene te gabuara. Psh nese deshiron gjerat qe jane brenda botes tende atehere nuk ben gje tjeter vetem nje cikel te mbyllur. Deshira e duhur nuk eshte as e thjeshte dhe as e veshtire. Aristoteli dishepulli i Platonit kishte teorine : Bota eshte e perbere e gjitha nga fjalet. Bota jone permban brenda saj te gjitha qe kemi ne fjalor as me shume dhe as me pak. Nje njeri mban me shume fjale se nje fjalor ne realitet. Nese ti di Italishten dhe me pas meson anglishten atehere kupton qe ne anglisht ka fjale qe nuk perputhen me italishten. Psh fjala (it) nuk egziston ne gjuhen italiane por ti ja di shume mire kuptimin. Pra brenda cdo njeriju ka me shume fjale se cka fjalori i gjuheve qe flasim. Aristoteli kishte Teorine e Percaktimit : ku fjalet vendoseshin ne dy kollona :

Shembull fjala :
Kelysh - ( Qen ne moshe te re ) Ti shikon nje kelysh shikon thjeshte nje kelysh po nje qen ne moshe te re ?

Marim shembull tjeter fjalet:
Dashuri - Jete - Vdekje - Urrejtje - etj - ( Jane fjale shume te veshtira per tu percaktuar ) Fjale qe kane shume interpretime shume kuptime.

Sipas Aristotelit : Fjalet jane brenda botes, dhe ne dalim nga bota vetem kur nuk ju dime kuptimin fjaleve. Ose ne te kundert. Nese ne perdorim fjalet jemi brenda botes. Nese ne perdorim kuptimin e fjaleve jemi jashte botes.

Te gjitha fjalet te cilat nuk mund ti besh nje percaktim te japin probleme qe mund te behen dhe trauma.

Nese ne degjojme nje fjale psh Histori dhe bejme pyetjen : Cfare kuptimi ka ? atehere ti e kalon kufirin e botes je nje shkalle me larte.

Konkluzioni eshte qe fjala ndodhet ne krahun e majte te trurit dhe kuptimi i saj si nje objekt per te folur na mban brenda botes tone si nje njeri i vogel. Nese fjalen e mendojme me anen e djathte te trurit atehere cdo gje merr nje kuptim tjeter dhe ne menjehere dalim nga bota dhe ritemi duke u bere njerez te medhenj. Jezusi kete gje bente ne cdo fjalim si me dishepujt dhe me njerzit e zakonshem, ai mendonte me anen e djathte te trurit ne nje nivel me larte, ai mendonte para se te fliste pyeste dhe perpiqej te merte kuptimin e gjerave nuk ishte foles mekanik ishte mendimtar.

Femijet realisht jane jasht kufirit te botes ata detyrohen nga prinderit te pershtaten me boten materiale. Po ti vesh re ata kure nuk kenaqen me deshirat e tyre kerkoijne perhere e me shume gjera te reja ata gjithmone kerkojne dhe jane kurjoze. Femija nuk e pranon faktin qe bota eshte e vogel dhe e eksploruar apo qe ska gjera interesante ai ngul kembe qe nuk mjafton sepse nuk e pranon faktin te behet i vogel dhe te mbylle horizontin e vet.

Psikologet nuk e njohin UNI-n dhe nuk e marin ne konsiderate dhe per kete arsye nuk munden ta njohin si veten dhe nuk mund te zgjidhin problemet e te tjerve pasi ata mbeshteten vetem tek historia e pacientit dhe nuk arine ta kuptojne qe problemi ndodhet ne te ardhmen dhe historia ska vlere me. Psikoloket jane Moniste ata mendojne se cdo gje ndodhet ne tru dhe truri eshte nje organ i thjeshte biokimik me impulse elektrike.

Jezusi mendonte vetem me anen e djathte te trurit ai deshte ti kuptonte gjerat per kete arsye pyeste. Psh kur i kerkuan te paguante taksat e perandorit romak ai pyeti. Cfare eshte taksa ? Cfare jane Parate ? Kujt i perkasin Parate ? dhe ne fund te debatit pergjigjet. Nese mbi monedhe ndodhet fytyra e Cezarit atehere ky pbjekt i pavlere i perket cezarit dhe nuk ka arsye pse ta mbash e ta shkembesh kur ska ndonje vlere reale. Ky lloj mendimi e beri Jezusin te vecante ne kohen e vet sepse ai nuk pranonte te perdorte thjeshte llogjiken racionale te nenshtruar ai perdorte mendimin e lire.

Nase ti kalon nga ana e majte ne anen e djathte te truarit atehere bota juaj e vogel me probleme nuk do egzistoje me do ju hapet nje horizont i ri per jeten. Femijet nuk duan te perdorin llogjiken ata kerkojne dhe perpiqen te eksplorojne boten dhe te jetojne me anen e djathte te trurit. Kjo menyre jetese ju jep energji dhe fuqi te eksperimentojne nje bote te bukur pa probleme dhe mbi te gjitha jane te lire nuk jane skllever te botes. Ky eshte nje akt mistik sepse kalon ne planet supreme te egzistences.

Pjesa me e padukshme qe nuk do mundesh kurre ta shohesh eshte pupila e syrit tend. Nuk mund ta shohesh me ane te pasqyres sepse pasqyra nuk tregon realitetin ajo eshte 2D ndersa ti vet mund te shikosh ne planin 3D. Pra vete pupila me te cilen ti shikon nuk mundesh kurre ta shikosh.

Psikologjia ka nje problem sepse eshte UNI qe shikon dhe analizon vetveten dhe kjo eshte e pamundur njesoj si te thuash qe pupila e syrit shikon vetveten. Mundet qe UNI te shikoj dhe te analizoj nje UNI tjeter por me pare duhet te jete i vetedijshem per egzistencen e vet ne te kundert nuk e di se cfare po egzaminon. Neqoftese nuk ke eksploruar me pare vetveten ku ndodhet UNI yt atehere nuk di as diferencat se si UNI funksionon me personalitetin e thjeshte njerzor.

Sipas teorise qe kufiri i botes kalon nepermjet teje dhe ti mundesh ta shohesh kete kufi dhe te dalesh jashte tij, atehere ti mundesh qe me pikepamjen tende qe ndodhet jashte te shikosh UNI-n qe ndodhet brenda teje. ( Nese del nga sfera 10 atehere ke fushepamjen per te pare sferen 10 qe eshte UNI yt ose bota jote )

Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 11:59   #60
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Intuita dhe Vemendia

Ontologjia = Ajo qe eshte
Trasendencia = Te shikosh pertej
Filozofia = Te flasesh per gjerat qe ndodhen ne realitet te para nga lart ( Duhet te vesh lart me pare )
Metafizika = Pertej botes egzistente.


E rendesishme nuk eshte vetem te punosh per vetveten por dhe per gjerat reale qe te rethojne te cilat poshtu nuk jane ashtu sic duken. Nese nje person behet i vetedijshem per situaten nuk humbet asnjegje pervec disa ideve te vjetera dhe meson shume ide te reja te nje kendeveshtrimi te ri te botes pertej limiteve te zakonshme.

Ne zakonisht kur flasim per dicka flasim sepse njohim dicka tjeter. Psh nese themi e kuqe themi sepse me pare njohim jeshilen dhe blune etj, nuk mund te them e kuqe nese nuk njoh me pare ngjyrat. Nese them e zeze sepse njoh me pare ngjyren e bardhe.

Nese them “Une” dhe njo UNI-n tim brenda meje do te thote qe njoh dicka tjeter dhe me shume. Shprehja cdo limit egziston per tu kaluar eshte gabim shprehja eshte Cdo Limit egziston sepse eshte kaluar pertej tij. Nese ti mendon ky eshte limiti atehere ti sapo e ke kaluar kete limit. Shembull : Per te thene jete ne nuk njohim vdekjen sepse kjo ska kuptim por njohim kuptimin e vertete te jetes dhe per kete flet cdo besim fetar.

Nese ti di vetem nje gjuhe psh italishten ti nuk flet italishten por eshte ajo qe te flet ty sepse ti mendon se bota mund te shpjegohet vetem me fjalet e italishtes ( Je brenda nje sistemi te mbyllur ).. Por nese ti meson dhe anglishten qe ka me shume fjale, ka dhe shume fjale qe italishtia nuk i ka atehere nga nje sistem i mbyllur nga italishtia kalojme ne nje sistem te hapur dhe ne kete sistem me te madh kuptojme qe ne vetvete ne kemi dhe mesojme me shume fjale se keto dy gjuhe. Kuptojme se kemi me shume fjale se te gjitha gjuhet e botes brenda vetes tone dhe mjafton te mesojme nje fjale te re dhe mesojme nje realitet te ri qe nuk e dinim se egzistonte me pare. Ne i dime te gjitha fjalet e botes por behemi koshient ose kujtohemi vetem kur i degjojme ato.

Spiritualiteti eshte nje mendim i lehte per njerzit te cilet e perdorin per te pare pertej realitetit tone duke perdorur BESIMIN. Te perdoresh besimin eshte te anullosh te kuptuarin. Nese TI BESON ke besim ta pranosh dhe ta maresh te mireqene nje fenomen pa e kuptuar, analizuar apo eksperimentuar se si ai funksionon. Kjo eshte menyra me e gabuar dhe jo produktive per te pare dhe per te kuptuar se cfare ka pertej botes tone reale. BESIMI eshte te maresh te mireqene eksperiencen e nje individi tjeter duke e bere tenden shpesh here bazuar tek morali, por sado llogjikisht eshte e pa vlere nje veprim i tille gjithmone ky veprim behet ne mungese te mendimit te lire. Te besosh = Nuk duhet te mendosh. Nese mendon nuk mundesh te besosh.

Nese ti e perdor BESIMIN si mjet per te kuptuar boten e pertejme shpreson dhe varesh nga legjendat e te tjerve nuk ben gje tjeter vetem qe iluzionohesh, nuk ke asnje lloj koncepti dhe gabimisht i jep me shume force botes reale, duke u mbajtur me fort tek bota materiale, duke e pare me frike dhe me jo besim boten perej realitetit, te cilen ti nuk e njeh por thjeshte fantazon, si duhet te jete plot bukuri e dashuri. Pra besimi te ben te qendrosh ne nje iluzion hipnotik, i mire per trurin i cili eshte nje qenje e trembur, qe ka nevoje per siguri mbijetese. Shembull, kristianet kane parajsen, por nuk dine asnjegje per te, te gjithe hamendesojne si duhet te jete, por nuk egziston asnje dokument apo rrefim se si eshte. Sepse sa here ti perdor besimin per boten e pertejme, aq here bota e pertejme behet me e padukshme dhe bota reale behet me e forte dhe me e ngurte.

Nese ne perdorim mendimin per te pare boten e pertejme, dhe qe nga bota e pertejme te perpiqemi te shohim boten tone reale, do gjendemi ne nje bote shume here te madhe per te eksploruar. Intuita dhe Vemendia jane dy veprime qe kalojne limitet pertej kufinjve. Po arite te kalosh limitet ke me shume aftesi manovruese per te kuptuar cfare ndodh perreth, sepse kupton qe kur ishe brenda limitit dhe informacioni ishte i limituar. Dhe kur kalon limitin dhe meson apo mer informacione te reja, ke mundesi te besh apo te eksperimentosh aftesi te reja qe nuk i njihje me pare. Shembull : Futesh ne bote njesoj si te futet nje artist ne nje skene teatri. Futesh ne skene dhe ke nje rol te percaktuar, mbasi mbaron se recituari del nga skena, jashte skenes eshte nje bote gjigande dhe ne kete bote mund te besh cdo gje qe deshiron jashte cdo roli te detyruar.

Sipas filozofise klasike mendja eshte e bere ne ket menyre me nje sere funksionesh qe e quajne Funksionet e UNI-t , Ku mendohet se UNI eshte brenda ne koke dhe perdor keto funksione :

1. Ndjenjat - i pergjigjet pyetjes “Cfare ka ketu ?” prek me dore shoh me sy etj.
Ndjenjat Sentimentale - i pergjigjet pyetjes “Cfare ndjej per kete qe eshte ketu ?”

2. Mendimi - i pergjigjet pyetjes “Perse kjo qe eshte ketu eshte ketu ?” Kjo perdoret me pak.

3. Intuita - i pergjigjet pyetjes “Cfare ka ketu qe une nuk arij te shoh ?” Intuita perdoret shume shume pak por eshte e vetmja qe te ben te kalosh limitin e botes ku jeton.

4. Vullneti

5. Morali - i pergjigjet pyetjes “Si ka vepruar prezi para meje ?” Eshte cfare duhet te bej une ketu duke u bazuar ne ate qe me thote brezi i meparshem. Fjala Moral = Memorie - imorale = Brezi i meparshem nuk do ta bente kete.

6. Arsyeja - i pergjigjet pyetjes “Kush eshte rruga me e mire per te bere kete veprim ?”- Eshte menyra e ndjekjes se rregullave per te aritur qellimin Kjo perdoret me shume.

7. Arsyeja - Ragione fjale latine Racio qe do te thote Perllogaris ( Calcolare )

Arsyeja te mundesosh te perllogaritesh mjetet dhe menyrat per te arritur drejte qellimit. Arsyeja eshte Racionale kur te qon ne qellimin e paracaktuar dhe nuk eshte racionale kur devijon nga qellimi i percaktuar. Arsyeja eshte menyra per te aritur qellimin asnjegje me shume, Arsyeja nuk zgjedh qellimin ajo vetem llogarit rruget. Arsyeja eshte e bindur. Arsyeja nuk di te vendosi per qellimin ajo eshte nje skllav i bindur. Cdo civilizim e quan veten te arsyeshme se civilizimi tjeter. Liria e te arsuetuarit ne fakt ne civilizim eshte kerkimi i lejes per te arsyetuar sepse ne fakt ne asnje shtet te botes nuk egziston lirija e arsyetimit jashte rregullave te vendosura nga shoqeria. Arsyeja eshte e vetmja menyre e funksionimit te shoqerise se sotme njesoj si programi i nje komjuteri.

Shume persona duken normal por ne realitet nuk munden te mendojne ata i ngjajne nje kompjuteri te programuar. Psh komjuteri kryen veprime shume te sakta por nuk mendon, ne kujtojme se komjuteri di gjuhe te huaja dhe di te vizatoje ne fakt ai nuk di gjuhe te huaja dhe nuk di as te vizatoje jemi ne se ja pergatisim te gjitha. Ne kete menyre funksionojne shumica e njerezve.

Ne kohen e sotme civilizimi perindimor mendon se UNI eshte brenda nje kutije qe ndodhet ne koken tone. UNI brenda trurit eshte dhe koshient dhe subkoshient qe do te thote qe ka pjese qe nuk jane te ndergjegjshme normalisht. Jashte trurit tone ndodhet e gjithe bota reale. Ky eshte nje mendim i gabuar i vendosur qellimisht qe njerzit te humbasin qellimin e vertete te jetes duke i burgosur brenda trurit te tyre.

Istrumentet e jetes

Fushepamja
Fushepamja eshte menyra se si njerzit e shohin boten. Nje njeri me horizont dhe me dije ka nje fushpamje shume te gjere por ne momentin qe has ne nje pengese frike apo ne dicka te panjohur dhe qe ai nuk deshiron ta njohe ai mund ta ule rezen e fushepamjes vetem ne gjerat qe e rethojne. Te ulesh fushepamjen ndodh shpesh sot dhe kjo e demton idividin pasi e izolon ate dhe e ben shume te kontrollueshem nga sistemi. Ngushtimi i fushepamjes ndodh per shembull nga frika sepse e ben te paqarte ambientin ku ti jeton. Paqartesia e ambientit eshte mos pershtatja me te mos te qenit aktiv per ta ndryshuar kjo sjell nje konflikt te brendshem i cili te detyron nga frika te ngushtosh fushepamjen. Njerzit qe do kene nje fushepamje te gjere do kene mundesi te levizin ne te gjithe boten ne te gjitha kulturat, njerzit qe do kene ngushtim te fushepamjes do vetizolohen deri ne zhdukje totale.

Shperngulja ne nje bote me te madhe.
Per te bere nje shperngulje duke rritur rezen e fushepamjes na nevojiten disa vegla te cilat do na ndihmojne per nje emigrim mendor sesa gjeografik ne nje bote te re qe nuk e njihnim me pare.


Besimi Fetar
Religone ose rilidhje per boten perendimore eshte nje menyre e te menduarit ne te kundert te shkences dhe te filozofise. Ne mendojme se ne bote pervec Kristianizmit ka dhe besime te tjera fetare por ne fakt gabojme :

Islami Budismi dhe Hebraizmi nuk jane besime fetare ato jane Filozofi. Shpesh here ka nje lidhje shume te ngushte midis filozofise dhe shkences pa krijuar asnje problem.

Kristianizmi eshte Besim Fetar qe studjohet nga Teologjia ( Teologjia eshte nje lloj mendimi i ngushte qe sherben per te konfirmuar disa te verteta rreth fese pa i shpjeguar ate realisht. Teologjia me ane te nje numri shume te madh fjalesh dhe frazash te ben konfuz dhe te shtremberon idete pa te shpjeguar asnjegje se per se behet fjale. Teologjia kuk eshte njohje apo dije, ajo perdor misteret per tu mimetizuar dhe per tu fshehur mbas moralit te civilizimit. Teologjia nuk e studion Biblen ajo perpiqet ta shtremberoje ta beje te pakuptimte dhe misterioze ne menyre qe ta interpretoje ne kohe te caktuara ne menyra te caktuara duke i sherbyer kauzes te ndjekur jo nga Zoti por nga nje grup shume i vogel personash ).

Bibla eshte nje liber filozofik qe ka te bej drejteperdrejte me psikiken njerzore por qe nuk i drejtohet popujve por i drejtohet atij qe e lexon duke i shpjeguar qe hyjnoria ndodhet brenda tij dhe kjo filozofi mund te praktikohet dhe ne jeten e perditshme por jo si ne formen qe na paraqitet nga institucionet fetare.

Kristianet flasin per ndjenja fetare por nuk dine te flasin per kuptimin e vet bibles si liber.

Religone = Prigone = Burg

HISTORIA
Historia fillon ne vitet 800 dhe ka kete Filozofi : “Une ndertoj te shkuaren e larget ne menyre qe te shpjegoj te tashmen nepermjet te shkuares” pra per te rindertuar te shkuaren ne menyre qe te shpjegoj dinamiken e te teshmes ne perdorim historine. Mendimi i sotem perendimor eshte qe e shkuara i jep forme te tashmes dhe te ardhmes. Ky mendim e burgos nje njeri sepse gjerat qe ai ben apo krijon nuk varen nga idete e tij personale apo nga deshirat e tij por nga e kaluara apo nga historia. Kjo e kaluar ndertohet nga grupet e individeve per nje mori arsyesh qe sherbejne per te justifikuar te tashmen e tyre duke shkateruar te tashmen tende.

Ne kohet e revolucionit Amerikan ideja e historise nuk egzistonte. Shpallja e pavaresise amerikane fillonte : “Ne jemi te bindur qe te gjithe njerzit kane lindur te barabarte” kjo do te thote Nuk me intereson Historia jemi te gjithe te barabarte dhe cdo mendim superior inferior i varfer i pasur me kulture apo pa kulture jane brockulla te kaluara te mesuara nga monarkite. Pra njerzit jane ashtu sic ti i shikon tani ne kete cast e kaluara nuk ka rendesi. Mendimi i viteve 700 ishte qe te gjithe njerzit jane njesoj skishte rendesi as origjina dhe as historiku. “Cdo njeri ka te drejte ne kerkoje lumturine“ kjo do te thote : Une vendos qe kete te tashme te mos e ndertoj ne baze te te shkuares por ne baze te se ardhmes. Sepse republika amerikane u krijua pa u bazuar me ne monarkite e vjetera europiane qe bazoheshin te e kaluara apo tek historia e trashigimise. Mendimi Amerikan kerkonte te krijonte nje te tashme te ndritur me qellim apo synim nga e ardhmia.Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alessandro Cagliostro : 16-05-2019 nė 12:05
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur