Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Arti dhe Kultura Botėrore

Arti dhe Kultura Botėrore Mendime rreth artit dhe kulturės botėrore. Vlerat e pashuara tė gjenive botėrorė qė dhe sot mbeten tė paarritshėm. Kultura dhe arti qė dallon shtetet duke mahnitur njerėzit.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-10-2019, 13:59   #41
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,885
Thanks: 1,598
Thanked 1,467 Times in 700 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 96
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Re: Laureati i "Nobelit", pėrkrahės i Millosheviqit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Unė nuk kam fyer njeri nė postimet mija, unė thjesht nuk kam asnjė lloj respekti pėr njerėz qė veē tė tjerash edhe gėnjejnė dhe fyejnė. Nė rastin konkret, ky anėtar gėnjeu dhe fyeu sepse vendosi nė njė kategori njė shkrimtar qė ėshtė njė simbol kombėtar pėr shqiptarėt me njė serb. Pėrveē se ai shprehu nė kulmin e sinqeritetit njė mendim personal, ai qėllimisht zgjodhi mua qė tė mė citonte me qėllim provokimin tim, nuk ėshtė hera e parė qė e bėn kėtė dhe arsyeja ėshtė paaftėsia pėr tu pėrballur nė debat. Pėr atė me sa kuptohet vlera janė mėsimet e ajetollahėve, gjė qė unė nuk e ndaj dhe e kundėrshtoj me argumenta ndėrsa ai nuk mund ta mbrojė. Kjo defiēencė e bėn atė qė tė sillet nė kėtė mėnyrė. Por nuk kam ndėrmend qė tė merrem me atė.
Siē tė thashė, unė i urrej gėnjeshtrat. Nė postimin tuaj ju mė akuzoni pėr ofendim. Nuk dua qė t'ju fyej sepse ėshtė hera e parė qė flas me ju dhe fjala gėnjeshtare ėshtė shumė e rėndė kur pėrdoret ndaj njė femre. Por le tė themi qė jeni e pasaktė. Sepse ju i bėtė like njė postimi tė anėtarit nė fjalė ku ai pėrdor shprehje fyese. Postimi ėshtė i shkurtėr, as dy rreshta tė plota. Prandaj unė habitem dhe jam i detyruar qė t'ju pyes, a e lexuat postimin pėrpara se ta bėnit like? A e kuptuat si postim? Jeni nė gjėndje qė ta dalloni fyerjen?
Unė mund tė ndėrhyjė ndonjėherė ashpėr, por kjo ndodh kur mė fyhet identiteti im kombėtar, simbolet e kėtij identiteti dhe jo pse dikush mė thotė druvar. Dhe kjo nuk ka tė bėjė me faktin nėse jam supermoderator, etj, gjeni njė argument tjetėr se kėtij i doli boja.
Une i lexova postimet dhe pash qe dy a tre antarve ju drejtove me "mbylle gojen- apo mos fol , tjetrit i thua takėmi si puna jote , genjeshtar etj" , ata kishin dhene idete e tyre mbase te gabuara, por ti nuk ke te drejeten tju heqesh te drejten e fjales.
Mua me pyet "a jam ne gjendje une te kuptoj?" - kjo pyetje eshte fyese . Sic duket i beke padashje por me qellim keto .
Dhe verejtejn time mere me.pozitivitet , se te kam lexuar disa here neper tema dhe me kan pelqyer argumentet qe sjelle.
Ketu ngela pak e habitur nga menyra se si ju pergjigje komenteve qe u bene. Megjithate ju e dini vete kete pune.
Se e devijuam temen. Ndjese antarve.
Gjithe te mirat!
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-10-2019, 14:15   #42
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,472
Thanks: 3,640
Thanked 2,935 Times in 1,991 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Laureati i "Nobelit", pėrkrahės i Millosheviqit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Puhiza Shiko postimin
Une i lexova postimet dhe pash qe dy a tre antarve ju drejtove me "mbylle gojen- apo mos fol , tjetrit i thua takėmi si puna jote , genjeshtar etj" , ata kishin dhene idete e tyre mbase te gabuara, por ti nuk ke te drejeten tju heqesh te drejten e fjales.
Mua me pyet "a jam ne gjendje une te kuptoj?" - kjo pyetje eshte fyese . Sic duket i beke padashje por me qellim keto .
Dhe verejtejn time mere me.pozitivitet , se te kam lexuar disa here neper tema dhe me kan pelqyer argumentet qe sjelle.
Ketu ngela pak e habitur nga menyra se si ju pergjigje komenteve qe u bene. Megjithate ju e dini vete kete pune.
Se e devijuam temen. Ndjese antarve.
Gjithe te mirat!
Vazhdon tė thuash gjėra tė pasakta. Pyetja qė tė bėra dhe qė mbeti pa pėrgjigje nga ana jote nuk kishte qėllim fyerjen tuaj por marrjen e njė informacioni qė do tė mė ndihmonte pėr tė njohur dhe kuptuar ju si person sepse siē edhe e thashė, nuk kemi komunikuar ndonjėherė bashkė.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2019, 07:53   #43
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,114
Thanks: 0
Thanked 448 Times in 379 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Laureati i "Nobelit", pėrkrahės i Millosheviqit

Gazetarja me famė botėrore, Amanpour: Turp tė shpėrblesh Handke me ēmimin Nobel

Vendimi pėr dhėnien e Ēmimit Nobel nė Letėrsi shkrimtarit austriak Peter Handke, ėshtė komentuar dhe nga gazetarja e njohur CNN-it, Christiane Amanpour.

“Faleminderit pėr Olga Tokarzcuk qė iu dha Ēmimi Nobel pėr Letėrsi, por ėshtė turp qė t’i jepet Peter Handke. Ai mbėshteti Slobodan Milloseviēin. Ai madje mbajti njė fjalim nė funeralin e kėtij ekzekutori ballkanik”, tha ajo nė Tėitter.E njohur si ndėr emrat mė prestigjozė tė gazetarisė botėrore, edhe pėr faktin si raportuese nė vatra lufte, Amanpour tha se “unė kam raportuar pėr Millosheviēin dhe pasuesit e tij gjenocidal nga e gjithė Bosnja, si dhe gjykimet qė pasuan. Ishte spastrimi i parė dhe i vetėm etnik nė Evropė qė nga Lufta e Dytė Botėrore. Si mund tė zgjasin kėto kujtime kaq shkurt?”, pyeti ajo.


360grade.al
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2019, 12:25   #44
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,081
Thanks: 15,535
Thanked 13,193 Times in 8,334 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 707
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Re: Laureati i "Nobelit", pėrkrahės i Millosheviqit

“Nuk e di se ē’grerėz e ka pickuar”, Kadare rrėfen takimin me Handke

Vlerėsimi me ēmimin “Nobel” i shkrimtarit austriak, Peter Handke, ka shkaktuar zemėratė tė thellė.

Deklaratat e shkrimtarit kundėr shqiptarėve dhe adhurimi i tij pėr Millosheviēin e kanė vėnė atė edhe mė parė nė qendėr tė kritikave.

Shkrimtari austriak haset edhe nė librat e shkrimtarit kandidat pėr ēmimin “Nobel”, Ismail Kadare.


Ai i ka pėrshkruar qėndrimet e Handke kundėr Shqipėrisė e Kosovės, nė librin e tij “Ra ky mort e u pamė”, ku mes tė tjerash rrėfen edhe njė takim me tė.

“Nuk e gjej dot ē’grerėz e ka pickuar”, shkruan Kadare, teksa flet pėr tėrbimin e tij ndaj shqiptarėve dhe mbrojtjen me zell qė iu bėn krimeve serbe nė tokėn shqiptare.

Mė poshtė, fragment nga libri i Kadaresė “Ra ky mort e u pamė”:

“Televizioni austriak mė kėrkon njė mendim pėr qėndrimin e Peter Handkes. Nė Austri dhe nė Gjermani ka fushatė tė ashpėr kundėr tij. Ai qėndrim, ē’ėshtė e vėrteta, mė shumė se zemėrim, mė ka shkaktuar brengė. Siē ndodh me njerėzit qė i njeh. Siē ndodh me sjelljet qė ndryjnė brenda njė mister. Prej vitesh, duke qenė kėshilltar pranė shtėpisė botuese austriake “Residennz Verlag” ėshtė ai qė ka propozuar librat e mi pėr pėrkthim.

E kam njohur para ca vitesh nė Paris. Ambasadorja e Austrisė nė Francė na ftoi pėr darkė tė dyve, bashkė me gratė. Gruaja e tij franceze ėshtė e admirueshme.

Nuk e gjej dot ē’grerėz e ka pickuar. Gjithė ai tėrbim kundėr shkrimtarėve boshnjakė, gjithė ai zell pėr tė mbrojtur krimet serbe nė Bosnjė e pastaj nė Kosovė.

Njė shkrimtar kroat pėrpiqet ta shpjegojė me zanafillė frojdiste. Nuk mė besohet. Ndėrkaq, nga darka nė ambasadėn austriake mė kujtohet njė frazė e tij. Njė frazė disi e veēantė, e thėnė me njėfarė pikėllimi: “Nuk jam mė i njohur si mė parė”. A mund tė jetė atje ana e sė keqes? Ndoshta, pse jo.

Ismail Kadare, prill 1999”
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur