Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-10-2018, 01:15   #1
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,999
Thanks: 1,111
Thanked 1,260 Times in 702 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 51
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Albin Kurti

Albin Kurti lindi mė 24 mars 1975 nė Prishtinė. Mbas arsimimit baze (1981 deri 1989) dhe mė tej atij tė mesėm (1989 deri mė 1993) nė Prishtinė vazhdon studimet. Nė rezistencė kundėr Milosheviēit nė gusht tė vitit 1997 Albini u kyē nė Unionin e Pavarur tė Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės, si anėtar i kryesisė e mė vonė si zyrtar pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare.

Kurti ka qenė gjithashtu edhe anėtar i Kėshillit Organizativ tė Protestave Paqėsore dhe tė pa dhunshme studentore pėr lirimin e objekteve universitare tė uzurpuara me dhunė nga regjimi i Milosheviēit. Ai ishte njėri ndėr udhėheqėsit e protestės historike studentore mė 1 tetor 1997 e cila u shtyp brutalisht nga policia e Milosheviēit.

Me fillin e luftės nė Kosovė, nė gusht tė vitit 1998, Albini filloi punėn nė zyrėn e pėrfaqėsuesit tė pėrgjithshėm politik tė UĒK-sė, Adem Demaēit, ku shėrbeu si sekretar i zyrės. Gjatė kėsaj kohe ka qenė i angazhuar nė gjetjen e zgjidhjes politike pėr krizėn nė Kosovė. Gjatė bombardimeve tė NATO-s ai qėndroi nė Prishtinė deri mė 27 prill 1999, kur policia serbe e arrestoi. Me 10 qershor, me tėrheqjen e forcave serbe nė Serbi, ai sė bashku me tė burgosurit tjerė shqiptarė u transferua nė burgjet serbe. Mė 13 mars 2000 nė Nish, Albini u dėnua me 15 vjet burg tė rėndė. Gjatė gjykimit ai refuzoi tė njihte legjitimitetin e gjykatės duke thėnė: "Ky gjyq nuk ka asgjė tė pėrbashkėt me tė vėrtetėn dhe drejtėsinė. Ky gjyq i shėrben politikės ditore tė regjimit tė Milosheviēit qė e ka mbajtur Kosovėn nėn okupim".[3] Kur u dėnua, ai tha: "Nuk ėshtė me rėndėsi nėse mė dėnoni dhe sa mė dėnoni. Ēdo gjė qė kam bėrė e kam bėrė vullnetarisht dhe me dinjitet, jam krenar pėr kėtė dhe po tė mė ipej rasti do tė veproja sėrish njėsoj." Si rezultat i presionit ndėrkombėtar Albini u lirua mė 7 dhjetor 2001. Mė 23 prill 2003 Albini diplomoi nė fakultetin e shkencave kompjuterike dhe telekomunikacionit nė Universitetin e Prishtinės dhe vazhdoi tė jetė aktivist i tė drejtave tė njeriut dhe atyre civile
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-10-2018, 01:18   #2
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,999
Thanks: 1,111
Thanked 1,260 Times in 702 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 51
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Albin Kurti

Pas ēlirimit

Ai punoi si aktivist nė Rrjetin e Aksionit pėr Kosovėn (KAN), tė formuar nė vitin 1997, qė u ringjall nė konferencėn "Drejtimet e reja" tė mbajtur nė Prishtinė nga 8-13 korrik 2003. Nė kėtė mėnyrė KAN e siguroi vazhdimėsinė me anė tė njė fillimi tė ri. KAN ishte lėvizje e aktivistėve tė rinj, qė pėr mision kishin ndryshimet shoqėrore dhe krijimin e qytetarisė aktive. Aktivitetet pėrqendroheshin nė tri fusha kryesore: ēėshtjet e tė drejtave tė njeriut dhe drejtėsia sociale, arsimi, kultura dhe arti. KAN pėrbehej edhe prej shumė anėtarėve ndėrkombėtarė.

Mė 12 qershor 2005 nė muret qė rrethonin ndėrtesėn e UNMIK-ut, aktivistėt shkruan parullėn Jo negociata, vetėvendosje, qė solli nė transformimin e KAN-it nė Lėvizjen vetėvendosje! Shkrimi i parullave vazhdoi gati nė tė gjitha fshatrat dhe qytetet e Kosovės, dhe pastaj lėvizja filloi me pėrdorimin e metodave tjera kreative e tė pa dhunshme sikurse janė aksionet simbolike, bllokadat dhe sė fundi edhe demonstratat masive. Shėrbimi Policor i Kosovės nė bashkėpunim me policinė ndėrkombėtare arrestoi, burgosi dhe dėnoi qindra aktivistė, ndėr ta edhe Albinin. Lėvizja vetėvendosje! kėrkon referendum gjithpopullor nė Kosovė, si e vetmja zgjidhje e drejtė paqėsore pėr tė vendosur statusin e Kosovės. Lėvizja arsyeton se vetėm me referendum si ushtrim i tė drejtės pėr vetėvendosje mund tė realizohet njė zgjidhje demokratike e vėrtetė. Nė vend tė negociatave tė cilat mund ta vėnė nė kompromis lirinė, lėvizja kėrkon qė populli i Kosovės tė ketė mundėsi tė vendosė pėr vetveten, si duan tė jenė tė qeverisur dhe nga kush.
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-10-2018, 01:28   #3
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,999
Thanks: 1,111
Thanked 1,260 Times in 702 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 51
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Albin Kurti

Vetėvendosje


Lėvizja e mbėshtet gjerėsisht filozofinė e saj nė veprat e Ukshin Hotit.

Ajo e paraqet opozitėn mė tė fortė dhe ushtron vazhdimisht kritike ndaj qeverisė duke pėrqėndruar programet e tyre pėrgjatė tre boshteve kryesore: shteti i zhvillimit, meritokracia dhe shteti i mirėqenies.

Lėvizja drejton qeverinė komunale tė kryeqytetit tė Kosovės Prishtinė, Prizren dhe Dardanė. Ata kanė grupin mė tė madh parlamentar nė Kuvendin e Kosovės, pasi qė kanė dalė si partia mė e votuar nė zgjedhjet e fundit.
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-10-2018, 01:30   #4
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,999
Thanks: 1,111
Thanked 1,260 Times in 702 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 51
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Albin Kurti

FALENDERIM NGA LĖVIZJA

Lėvizja VETĖVENDOSJE! shpreh mirėnjohje e falėnderim pėr tė gjithė qytetarėt qė u bashkuan nė protestėn e djeshme. Ata masivisht treguan se republika nuk ėshtė biēikletė e presidentit. Republika e Kosovės i pėrket gjithė qytetarėve, dhe ajo nuk mund tė pėrdoret pėr taktikat eksperimentale tė presidentit Thaēi e tė asnjė individi tjetėr.

Pjesėmarrja e madhe e qytetarėve nė protestė nga tė gjitha komunat e Kosovės, nga fshatrat e qytetet, pa dallim partie, shtrese shoqėrore, moshe e gjinie, tregon edhe njė herė se kėta pushtetarė qė bėjnė pazare pėr ndarje e copėtim tė Kosovės e tė Luginės, e kanė popullin kundėr. Zhvillimi paqėsor i protestės tregoi kulturėn e qytetarinė, dhe pjekurinė politike tė popullit tonė.

Falėnderojmė posaēėrisht protestuesit e ardhur nga mėrgata, si dhe ata tė ardhur nga trojet amtare, nga Presheva, Medvegja, Bujanoci, nga Shkupi, Tetova, Kėrēova, Gostivari, Struga, Ohri e Kumanova, nga Ulqini e Malėsia, nga Tirana, Vlora, Korēa, Shkodra, Kukėsi e nga gjithė Shqipėria. Shqiptarėt nuk mund tė pranojnė zvogėlim tjetėr tė trojeve.

Kėshtu, tė bashkuar, jemi tė dinjitetshėm dhe tė fortė.
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-10-2018, 01:35   #5
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,999
Thanks: 1,111
Thanked 1,260 Times in 702 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 51
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Albin Kurti

Foto nga protesta kunder humbjes se trojeve

__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-10-2018, 11:45   #6
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Albin Kurti

keto foto jan nga tubimi kur ishte edhe LDK edhe AAK edhe NISMA edhe AKR eVV-ja pra keto nuk jan protestat te 29 shtatorit ku ishin asni ma shum se 7500 protestues te cilin protest e organizoi albini per te protestue kunder Presheves Bujanofcit e Medvegjes qe mos ti bashkangjitet Kosoves per ket shkak asni parti politike shqiptare nuk e perkrahu dhe per fat te mire as antaret e vet nuk i dolen ne protest keq u ngul albini ket radh
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-10-2018, 12:01   #7
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Albin Kurti
Florim Rrudhani: Pėrgjigju o Albin !! A ėshtė e vertetė qė gruaja juaj ėshtė vajza e Zoran Sokoloviēit?


Botapress, 20 Shtator

Shpresojė se Lėvizja Vetėvendosje nuk do ta konsidėroj si provokim apo sulem ndaj tyrė.
E verteta qė nė Republikėn e Kosovės veprojnė mbi 70 sherbime tė huja qė nuk ja dojnė tė miren nė vendit tonė, tė dashur.
Por ty Zotri Albin Kurt po tu drejtona me kėto pytje direkte.
Historia jonė na mėson se Ahmet Zogu ka ardhė nė pushtet pikėrisht me retorika patriotike , dhe pastaj ėshtė bėr edhe Mbret, dhe nė fund arriti kulmin bashkpuntor i shkėlqyer i Serbisė.
LEXO EDHE: Albin Kurti paralajmėron luftė nė KosovėPo ju Zotri Albin Kurti pozicioni yt nė dukje qė shfaqet si shumė atdhetar, qė urojė ta keshė tė vėrtet. A ėshtė e vertetė se ju me bashkshorten e juaj jeni njohur nė burg? Ajo a ka qenė puntore nė kryqin e kuqė gjatė kohes sė juaj nė burg? A ėshtė e vertet se ėshtė me pasaportė Norvegjezė, por me origjinė serbe? A ėshtė e vertetė qė ėshtė vajza e Zoran Sokoloviēit?

Ėshtė mire tja spjegoshė publikut keto gjėra !!

Arsyja qė ti parashtrova kėto pytje ėshtė se je figurė publike,politike (Deputet), Ish kryetar i Lėvizjes Vetėvendosje, njė subjekti parlamentar me pretendime pėr tė ardhurė nė pushtet, gjė qė ėshtė krejt demokratike e normale. Besojė se pajtohesh qė nėnen nuk e zgjedhė dot vet, por gruan? e zgjedh vet. A je dhendėr i Serbisė? Kėtė pytje kam pas nė planė qė ta bėjė kudo qė tė mu kish dhenė mundėsia.

Nėse ėshtė vertet e kundėrta e ketyrė informatave qė posedoj kerkojė falje, por JO pa ju pėrgjigjur Ti pytjevė qė tju spjegohėt e verteta qytėtarvė.

Pėrgjigju o Albin !! shkruar nga Florim Rrudhani.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-10-2018, 12:43   #8
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Albin Kurti

VETĖVENDOSJE! ėshtė armik i popullit dhe shqiptarėve

Isa Mulaj

1. Injorimi i shoqėrisė shumė etnike dhe pasojatShumica a popullsisė sė Kosovės, diku mbi 90%, janė shqiptarė. Nė pėrqindje mė tė vogėl ka hebrenj nė Izrael (75%) dhe suedez nė Suedi (mė pak se 90%), por ėshtė interesant se pėr Izraelin thuhet “shteti hebre” e pėr suedinė “shteti suedez.” Kjo mbase e ka irrituar VETĖVENDOSJEN se si Izraeli dhe Suedia mund tė jenė shoqėri hebreje dhe suedeze, kurse Kosova me mbi 90% shqiptarė “shoqėri shumė etnike!” Mos u mashtroni; kjo ka tė bėjė me shtetin ose nėnshtetėsinė, e jo aq me kombin dhe racėn.Me ēka identitifikohet shqiptari? Kryesisht vetėm me gjuhėn qė e flet, e jo me gjak ose racė. Raca shqiptare ėshtė shumė e pėrzier. Ka nė mesin e tyre tė bardhė, tė zeshkėt, dhe tė shumė etnive tjera qė janė asimiluar pėrmes martesave dhe kulturės (arsimimit) nė shqiptarė. Qėllimi i perėndimorėve nė Kosovė ishte t’i ndajė shqiptarėt nga kjo pėrzierje racore duke i identifikuar si tė veēanta grupet jo aq tė njohura deri mė tani si ashkalinjėt, egjiptianėt, dhe goranėt. Nė njė tė kaluar tė afėrt, shqiptarėt janė mbėshtetur shumė nė kulturėn e romėve, sidomos nė muzikė (defatoret, muzikantėt me surrla, tupana dhe tarabuka) gati pėr ēdo rast tė darsmave. Gjuhėn shqipe romėt e flisnin me njė dialekt qė dallohej se nuk ėshtė e tyre, por ka shumė tė atillė qė me kohė e kanė pėrvetėsuar dhe e flasin mė mirė se shumė shqiptarė. Mosnjohja e shoqėrisė shumė etnike nė Shqipėri gjatė sundimit komunist, ku martesat ndėrmjet shqiptarėve dhe romėve janė frymėzuar pėr ideale tė komunizmit dhe kauzės kombėtare, ka ndikuar qė sot nėpėr qytetet e Kosovės kemi njė vėrshim tė madh lypėsish romė nga Shqipėria qė flasin shqip mė mirė se ēdo aktivist i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! Ky ėshtė bashkimi kombėtar qė po e kėrkon VETĖVENDOSJE me ideologjinė komuniste tė saj – gjuha shqipe! Po harrojnė kėta ideologė se anglishtja ėshtė gjuhė zyrtare edhe nė Indi, siē po harrojnė se koha e gjuhės pėr identifikim dhe krenari kombėtare ėshtė e tejkaluar dhe mjaft bajate. Edhe Sergjani i Radit fliste shqip, por gjatė regjimit tė Millosheviqit sa ishte milic, i prishte shqiptarėt dru. Nė SHBA jetojnė rreth 6 milionė hebrenj. Asnjė prej tyre nuk ēan kokėn pėr gjuhėn hebreje nė SHBA, e mė pak se ata, hebrenjėt e Izraelit. Izraeli nuk ka nevojė pėr gjuhė hebreje nė SHBA, por pėr kapitalin dhe armatimin amerikan. Shqiptarėt e Kosovės, Shqipėrisė, Maqedonisė e viseve tjera nė Ballkan nuk kanė absolutisht pėr kurrfarė nevoje tė gjuhės shqipe pėr shqiptarėt nė Turqi, por pėr kapitalin dhe armatimin turk nė Ballkan, siē ishin bombardimet e Turqisė kundėr Serbisė mė 1999. Ēka tė duhet gjuha shqipe nė Turqi kur e ke Turqinė aleat, nė krahun tėnd dhe tė ndihmon? Mos po doni diferencim nga shteti i Turqisė, ta marrin gjuhėn, dhe tė luftojnė me nga njė automatik nėpėr malet dhe shkėmbinjėt e Turqisė si kurdėt pėr 35 vite? Keni gjuhė shqipe sa tė doni nė mesin e romėve tė Shqipėrisė qė kanė ardhur nė Kosovė. A jeni tė kėnaqur?


2. Bashkimi kombėtar shqiptar si retorikė e pjelljes para vaktit dhe e nacional-shovinizmit serbĒka kupton VETĖVENDOSJE! dhe shumica e shqiptarėve me bashkim kombėtar? Siē e theksuam nė nėntitullin paraprak, shqiptari nuk ka ndonjė identitet tė vetin pos atij gjuhėsor. Secili, i bardhė, i kuq, i zeshkėt, i gjatė, i shkurtėr, pavarėsisht prejardhjes gjenetike, ėshtė shqiptar vetėm nėse e njeh gjuhėn shqipe. Pėrveē kėsaj, identiteti shqiptar nuk ka diēka origjinale tė veten por tė huazuar nga kombet tjera. Flamuri kuq e zi i cilėsuar si flamur kombėtar i shqiptarėve, nė fakt ėshtė bizantino-serb. Gjergj Kastriotin (Skendėrbeun) e mbajnė si hero tė tyre, a faktikisht ai ka qenė figura mė tragjike serbe e Mesjetės tė cilin e kanė shkatėrruar me themel sidomos shqiptarėt. Kryeministėr i Perandorisė Osmane nė kohėn e tij ishte Zaganosh Pasha (shqiptar). Goditjen mė tė madhe Skėnderbeut ia ka dhėnė shqiptari Ballaban Pasha (emri i tij origjinal Mikel) i cili ia zė rob 8 apo 10 gjeneralė nė Betejėn e Vajkalit mė 1465 dhe i rrjep pėr sė gjalli nė Konstantinopojė. Mishin e tyre ua hedhin qenėve.Faktet e kohės dėshmojnė se Skėnderbeu fliste dhe shkruante nė sllavishten e vjetėr dhe s’kishte fare lidhje me shqip. Nėse gjuha ėshtė elementi kryesor identifikues i kombit, VETĖVENDSOJE! duhet t’ua kthej Skėnderbeun serbėve, sepse edhe familjen ai komplet e kishte serbe. Himni i Republikės sė Shqipėrisė ėshtė njė marsh rumun i kompozuar nga Ciprian Porumbescu mė 1859. Ishte njė vlleh me emrin Aleksandėr Stavre Drenova (Asdreni) ai i cili e adaptoj (pėrkthej) atė marsh nė himn tė sotėm tė Shqipėrisė mė 1908. Prandaj, jo vetėm himni, por edhe autorėt e tij s’kanė tė bėjnė me shqiptarė. Pse shqiptarėt e Kosovės e ndiejnė veten pjesė tė kėtyre elementeve “kombėtare” qė nuk janė tė shqiptarėve?Territori gjeografik dhe lloj i popullsisė shumicė qė jeton nė tė deri-diku mund tė pėrdoret si tregues i njė lloj bashkimi tė mundshėm shqiptar. Ku bazohen retorikat boshe tė VETĖVENDOSJE!-dhe shqiptarėve tė indoktrinuar me nacional-komunizėm? Nė idenė qė Shqipėrisė sė sotme t’i bashkangjiten Kosova, Maqedonia Perėndimore, Lugina e Preshevės, Mali i Zi Juglindor dhe Perėndimor, dhe Greqia Veripėrendimore. Disa shqiptarė patetik kėtyre ua shtojnė edhe rajonin e Novi Pazarit, dhe kėtė e quajnė si harta e Shqipėrisė Etnike. Tė njėjtit “patriota” me bateria tė prishta shajnė e bėrtasin kundėr Perandorisė Osmane dhe Turqisė moderne, duke mos ditur se ato territore qė kėta i quajnė “Shqipėri Etnike” ishin krijuar nga Perandoria Osmane nė kurriz tė serbėve duke i kolonizuar me shqiptarė, e tė cilat para luftėrave ballkanike njiheshin si vilajetet shqiptare (nė serbisht: albanski vilajeti, kurse nė turqisht arnavutler vilayeti). Nėse shqiptarėt e sotėm pretendojnė ende nė ato territore, duhet ta kėrkojnė lejen dhe ndihmėn e Turqisė.Retorika e sotme e shumė shqiptarėve pėr bashkimin kombėtar dhe Shqipėrinė Etnike ėshtė analoge me nacional-shovinizmin serb tė fundviteve 1980-ta dhe gjatė tėrė dekadės 1990 pėr Serbinė “natyrore”, tė madhe, apo Serbinė Etnike. Pėr dallim nga serbėt dhe Serbia qė i kishin parakushtet pėr ndėrmarrjen e veprimeve pėr konkretizimin e ambicieve tė tyre, shqiptarė sot duan diēka tė ngjashme (bashkim kombėtar) me fjalė boshe. Pa hajde tė shohim njėherė me fakte tė forta rezultatin e “bashkimit kombėtar” tė serbėve.Nė Kroaci para shpalljes sė pavarėsisė jetonin diku rreth 600 000 serbė ose 13% e popullsisė sė pėrgjithshme tė asaj republike. Serbėt ishin tė pėrqendruar nė rajonin e Kninit, Likės, Gospiqit, Sllavonisė Lindore, Baranjės, Sremit Perėndimor, Banisė, dhe Kordunit. Ata i donin kėto territore jashtė Republikės sė Kroacisė dhe bashkimin e tyre me Serbinė. Rezultati: sot nė Kroaci jetojnė rreth 187 000 serbė ose 4.4% e popullsisė sė pėrgjithshme. Aventura ushtarake serbe pėr tė marrė 30% tė territorit tė Kroacisė si “etnik serb” i kushtoj me mbi 400 000 serbė tė deportuar.Nė Bosnjė e Hercegovinė (BeH) ku serbėt ishin nė numėr dhe pėrqindje mė tė madhe se nė Kroaci (31%), shfrytėzuan epėrsinė e madhe nė armatim tė Armatės Popullore tė Jugosllavisė bėnė gjenocid dhe spastrim etnik kundėr boshnjakėve. Rezultati: serbėt fituan 49% tė territorit tė BeH ose atė qė sot njihet si Republika Serpska, gjė qė paraqet humbje nė lidhjen e serbėve tė Bosnjės me Serbinė. Rajoni i Tuzllės i themeluar si kenton i veēantė nėn mbikėqyrjen ndėrkombėtare e ndan Republika Serpskėn nė dy pjesė, njėra prej tė cilave (ajo lindore) kufizohet me Serbinė, kurse pjesa tjetėr mė e madh nuk ka lidhje tė drejtpėdrejtė me Serbinė. Ndarja e serbėve tė Bosnjės me Serbinė tani ėshtė mė e madh se gjatė kohės sė Jugosllavisė kur kishin treg, valutė, pasaportė dhe armatė tė pėrbashkėt. Sot i kanė tė gjitha tė ndara.Serbia e madhe ose etnike llogaritej edhe nė Kosovė, madje nė atė kohė retorika nacionaliste serbe e pėrdorte Kosovėn si djep i civilizimit serb (duke iu referuar mbretėrisė serbe tė mesjetės e cila e kishte kryeqytetin nė Prizren). Edhe Kosovėn e humbėn (pjesėrisht) nga intervenimi i NATO-s, madje i pėrjetuan bombardimet edhe nė Beograd. Mali i Zi nuk kishte nevojė tė llogaritej si territor pėr ndonjė avanturė ushtarake serbe pasi gjatė viteve 1990-ta ishte nė krah tė regjimit tė Millosheviqit, dhe ēėshtja e ndonjė identiteti malazez shihej dhe kuptohej vetėm si serbė qė jetojnė nė njė territor me emrin Mali i Zi. Pas disa viteve nė bashkėsi shtetėrore, mė 2006 Mali i Zi me 34% serbė shpalli pavarėsinė dhe u shkėput nga Serbia.Rezultati pėrfundimtar i pėrpjekjeve praktike pėr bashkimin kombėtar tė territoreve tė banuara me shumicė serbe: territoret e Kroacisė u spastruan etnikisht nga ekzodi i mbi 400 000 serbėve, ato tė BeH u shkėputen me valutė, pasaportė, dhe institucione nga Serbia, Mali i Zi u pavarėsua dhe u bė shtet nė vete, Kosovėn ia morėn. Po tė vazhdonte ekzistenca e Jugosllavisė deri nė kėtė kohė, ndikimi serb nė kėto territore do tė rritej, e jo tė zvogėlohej nga apetiti pėr Serbi Etnike siē ndodhi.Eja tani t’i hyjmi fantazive tė shqiptarėve pėr bashkim kombėtar, Shqipėri “natyrale” ose “etnike.” Po nisemi nga rrethanat nė tė cilat janė shqiptarėt sot nė territoret etnike. A e kemi ne njė lloj APJ-je tė fuqishme dhe epėrsi nė armatim kundrejt shteteve ku duam ta shtrijmė Shqipėrinė Etnike, pėr shembull kundėr Greqisė dhe Serbisė? Ju do tė thuani “jo”, e disa mė tė arsyeshėm do ta pranonin se vetėm njėra prej tyre mund tė na bėjė bizar po tė mos jetė prania ushtarake e huaj nė Kosovė (tash simbolike por me garancion tė pėrkohshėm pėr mbrojtje nga ndonjė agresion i jashtėm), dhe kėrcėnimi i Turqisė kundėr Greqisė rreth Shqipėrisė. Pra, me opsionin e forcės qė ėshtė ēelėsi ose kryesori, e i cili nė rastin e serbėve u ka shkaktuar ndarje dhe dėme tė pallogaritshme, jemi kėrkah hiē.Megjithatė, “Shqipėria etnike” mund tė jetė projekt afatgjatė i tjetėrkujt, ndoshta i Turqisė dhe SHBA-sė. Shqiptarėt me retorikėn e tyre tė sotme janė absolutisht kundėr bashkimit kombėtar afatgjatė. Kėta e duan bashkimin brenda natės, e nuk kanė ide se si do tė arrihej ky bashkim. Me fjalė boshe nuk arrihet gjė, ndėrkaq me vullnet tė lirė, nė kėtė aituatė qė janė, shqiptarėt do tė humbnin shumė, shumicėn e kėsaj qė e kanė edhe tani. Serbia menjėherė do ta aneksonte veriun e Kosovės dhe do tė hynte nė luftė kundėr Kosovės pėr enklavat tjera (Graēanica, Parteshi, Shterpca) dhe do tė depėrtonte brenda natės nė shumicėn e territorit tė Kosovės. Nė tė njėjtė kohė, Serbia do ta spastronte Luginėn e Preshevės brenda ditės. Kush do ta ndalė? NATO nuk e ka pėr obligim, e shqiptarėt nuk munden. Nė Greqinė veriore shqiptarėt nuk mund tė bėjnė gjė, ndėrsa Greqia jo qė nuk lejon shkėputjen e territorit tė saj pėr t’iu bashkangjitur Shqipėrisė, por aktualisht ka pretendimet e vete pėr Vorio Epirin nė Shqipėri. Maqedonia shihet si njė shtet artificial i cili duhet tė ndahet, pėrsėri nuk ofron aq shumė pėr shqiptarėt nėse njė skenar i tillė ndodhė. Aty janė interesat bullgare, shqiptare, serbe, dhe greke. Sa janė shqiptarėt faktorė pėrballė kėtyre interesave?Rrugėn e “bashkimit kombėtar” tė shqiptarėve po e ndihmon vetėm Turqia konkretisht duke e shtrirė ndikimin e vet nė territoret e banuara me shqiptarė, ose nė ato territore qė ua kishte marrė serbėve (Kosovė, Maqedoni Perėndimore, Luginė tė Preshevės) dhe ato i kishte kolonizuar me shqiptarė. Natyrisht, Turqia nuk e ka ndėrmend tė pjellė para vakti si shqiptarėt, por fillimisht e ka pranuar Kosovėn si shtet tė pavarur sikur SHBA-ja. Kur tė forcohet Kosova si shtet, tė fitoj ulėsen nė OKB, atėherė mund tė vendos se a do tė vazhdoj tė jetė shtet i pavarur, apo t’i bashkangjitet Shqipėrisė. Mirėpo, edhe nė kėtė opsionin e fundit, ėshtė problemi i serbėve tė Kosovės pėr tė cilėt Serbia do tė hyjė nė luftė nėse Kosova shpall ndonjė bashkim me Shqipėrinė, dhe rrezikon tė humbet e tėra. Mund tė bashkohen kombėtarisht vetėm shqiptarėt qė do t’i dėboj Serbia, ashtu siē u bashkuan afėr 500 000 shqiptarė tė Kosovės si refugjatė nė Shqipėri pėr nja 2-3 muaj tė vitit 1999.3. Provokimet me flamur tė ShqipėrisėFlamuri i Shqipėrisė, siē e ceka mė herėt, ėshtė bizantino-serb. Shqiponja e zezė dykrenore ėshtė simbol serb me emrin “Kosovo” qė do tė thotė “Zogu i Zi.” Ju do tė thuanit se ky simbol ėshtė mijėra vite i vjetėr dhe i pėrdorur nga shumė popuj, porse problemi kryesor ėshtė se shqiptarėt e trashėguan nga serbėt, e jo nga tjetėrkush. Serbėt pėr momentin e kanė shqiponjėn dykrenore me ngjyrė tė bardhė, ose tė ndryshme nga Mesjeta. Nė Lidhjen e Prizrenit flamuri i shqiptarėve ishte krejtėsisht tjetėr dhe kishte gjysmė hėnėn nė mes. Sidoqoftė, koha e atyre nostalgjizmave pėr flamur ėshtė diēka bajate dhe e parėndėsishme. Gjermania i ka nja tri ngjyra horizontale nė flamur sikur Rusia, Serbia, ose si Italia qė i ka vertikalisht. Japonia e ka tė bardhė me njė diell tė kuq, e Kina tė kuq me do yje tė vockėl. Rėndėsia konkrete e flamurit ėshtė vetėm se simbolizon njė shtet, e nuk ka kurrfarė rėndėsie praktike. Pėr ēdo ditė e kallin nėpėr botė flamurin e SHBA-sė dhe tė Izraelit, e kėto dy shtete nuk e rruajnė fare pėr kėto “krime” sepse ėshtė harrėn qė prodhohet lehtė. Ata nuk janė budallenj si shqiptarėt tė cilėt kinse lėndohen shumė dhe janė tė mishėruar nė njė harrėn. Identiteti i tyre ėshtė shkenca, teknologjia, armatimi, dhe ekonomia, e jo gjuha dhe flamuri. Ēka po don tė na tregoj VETĖVENDOSJE!, por edhe shumė tė tjerė si kėta, me flamurin e njė shteti tjetėr nė shtetin e Kosovės? Tregojnė qė nė botėn bashkėkohore kėta nuk kanė lidhje me shtet, formėn e organizimit dhe funksionimit tė shoqėrisė, popullsisė, dhe kombit. VETĖVENDOSJE! me gjestin e provokimit me flamur tė Shqipėrisė nė Kosovė, tregon qė ėshtė armik i popullit. A po doni fakte?

VETĖVENDOSJE! nuk e kupton se thelbi i organizimit tė popullit dhe kombit sot ėshtė shteti. Ato pėrrallat pėr kombin, gjakun shqiptar, gjuhėn, flamurin kombėtar, origjinėn iliro-pellazge dhe autoktone, janė bajate e stėrbajate. Tė gjitha kėto janė abstrakte dhe gjėra boshe pėr popullsinė dhe kombin. Ama veē krejt boshe. Pse? Sepse, shqiptarit sot nuk i duhet:

- Orgjina iliro-pellazge por letėrnjoftimi se ėshtė banor i Kosovės;

- Se ėshtė autokton por pasaporta se ėshtė shtetas i Kosovės;

- Flamuri i njė shteti tjetėr (Shqipėrisė; unė me qejf do ta pėrdorja tė Gjermanisė me qėllim qė tė bashkohemi me Gjermani) por flamuri i Kosovės;

- Gjuha shqipe, por puna, paraja dhe studimet nė gjuhė tjera;

- Gjuha shqipe nė Turqi, por investimet turke nė Kosovė;

- Bashkim me Shqipėri por ndihma e shteteve tjera pėr ta luftuar krimin, korrupsionin, nepotizmin, hajninė, dhe mbrojtjen e shqiptarėve nga vetė shqiptarėt.VETĖVENDOSJE! tregon “trimėri dhe patriotizėm” duke e ngritur flamurin e Shqipėrisė tė rrethi i spitalit nė Prishtinė. Edhe serbėt nga ana e tyre (me plot tė drejtė) e pėrdorin flamurin e Serbisė nė veri tė Kosovės dhe Graēanicė. Serbėt madje mund tė arsyetohen se nuk e njohin shtetin e Kosovės, dhe se shteti i tyre ėshtė Serbia. Po shteti i VETĖVENDOSJE!-s cili ėshtė? Shqipėria? Jo, jo. Ėshtė Kosova. Gjesti i pėrdorimit tė flamurit tė Shqipėrisė krahas sharjes intensive tė falmurit tė Kosovės, tregon se VETĖVENDOSJE! praktikisht ėshtė kundėr shtetit tė Kosovės sikurse edhe Serbia. Edhe shoqatat e dala nga lufta e UĒK-sė janė sabotatore tė shtetit tėKosovės kur provokojnė me flamur tė Shqipėrisė. Flamuri kuq e zi me shqiponjėn dykrenore, nuk ėshtė flamur kombėtar i shqiptarėve. A e kuptuat kėtė, apo ka nevojė t’ua pėrserisim edhe qindra herė?VETĖVENDOSJE! ose nuk din ēka ėshtė shteti nė kohėn e sotme, ose bėnė sabotime tė qėllimta qė i shkojnė pėrshtati nė mėnyrė tė pėrkryer Serbisė pėr defunksionalizimin e shtetit tė Kosovės. Njė pyetje shumė e thjeshtė: a mund ta injorojnė shqiptarėt me nėnshtetėsi zvicerane qė luajnė futboll pėr Zvicrėn flamurin zviceran? A mundet ndonjė parti politike e Zvicrės dhe kryebashkiaku i Cyrihut ta vė njė flamur gjigant tė Gjermanisė nė mes tė qyetit, dhe tė thotė se ne jemi gjermanė (rreth 60% e popullsisė sė Zvicrės janė gjermanė) dhe ky ėshtė flamuri ynė kombėtar? A mundet kryebashkiaku i Vjenės ta pėrdhos flamurin e Austrisė sikur VETĖVENDOSJE! tė Kosovės, dhe nė vend tė tij nė qendėr tė Vjenės ta vėjė flamurin e gjermanisė si “flamur kombėtar” e tė thotė se ne jemi gjermanė dhe duam bashkim kombėtar me Gjermaninė? Prandaj, dy sabotuesit e shtetit tė Kosovės janė VETĖVENDOSJE! dhe Serbia. Po qe se e ndalim VETĖVENDOSJEN! nė kėto provokime nėpėr institucione shtetėrore, atėherė kemi arsye t’i ndalim edhe serbėt pėr flamurin e Serbisė.

4. Paranoja pėr gjuhėn shqipeSot ėshtė privilegj nėse studion nė gjuhė tė huaj, sidomos nė anglisht, gjermanisht, turqisht, rusisht, italisht, suedisht, etj. Sa pėr studimet qė i bėni vetėm nė gjuhė shqipe, studiuesit standard nuk u formatin aq sepse gjuhėn e zhvillon shkenca dhe teknologjia, e jo anasjelltas. Prandaj, shqiptarėt duhet tė insistojnė nė shkencė e teknologji, e jo nė shkolla shqipe tė gjuhės dhe letėrsisė. Tė gjithė ata budallenj shqiptarė nė Ballkan qė lehin pėr statusin e gjuhės shqipe nė mesin e shqiptarėve tė Turqisė, duhet ta kenė parasysh se ēka hjekin shumė shqiptarė nė Perėndim vetėm pėr t’i bėrė letrat ose tė marrin nėnshtetėsinė e atyre vendeve. Nime, se harrova t’iu pyes: nėse jeni aq tė etur pas gjuhės shqipe, po u gjėjė unė hua pa kthim sa tė doni! Nėse e doni gjuhėn shqipe ta ketė statusin e gjuhės zyrtare nė Turqi, pse flisni nė ajėr e nuk mė tregoni mua? Ju vetėm flisni, e nuk dini si ta bėni kėtė. A po ma lėni mua kėtė punė, dhe unė ua zgjidhi kėtė problem nė Turqi dhe Gjermani? Unė e di si bėhet kjo punė, e ju nuk e dini.Ekzistojnė afėr 6 milionė hebrenj nė SHBA. Asnjėri prej tyre nuk ēan kokėn pėr ndonjė status tė gjuhės ebreje nė SHBA. Madje, as nga Izraeli. Izraeli nuk do gjuhė abreje nė SHBA, por financa dhe armatim nga SHBA. Edhe ata hebrenj jashtė Izraelit qė e dinė hebraishten, heqin dorė nga ajo pėr shkak se me gjuhė tjera (anglisht, gjermanisht, frėngjisht, rusisht) kanė dobi mė tė madhe. Ne nuk duam gjuhė shqipe nė Turqi, por kapital dhe armatim nga Turqia nė rajonet e Ballkanit ku jetojnė shqiptarėt. Ne nuk mund t’i bėjmė ballė Serbisė me gjuhė shqipe, por me armatim, shkencė, teknologji, dhe kapital. Gjermanėt nė pėrgjithėsi e flasin mirė anglishten, dhe kėtė nuk e kanė kurrfarė kompleksi. Veturat gjermane prodhohen edhe nė Britani, ose edhe nė Gjermani sipas kėrkesave (pėr shembull, me drejtues nė anėn e djathtė). Gjermanėt i prodhojnė qysh i kėrkojnė anglezėt, anglezėt s’kanė nevojė ta mėsojnė gjermanishten sepse gjermanėt e mėsojnė anglishten. Qėllimi i gjermanėve ėshtė ky: ta prodhojmė Mercedesin si tė duash (po bėhemi argatė tė anglezėve!), flasim anglisht, qoftė nevoja edhe mė mirė se anglezėt. Mirėpo, pak para ribashkimit tė Gjermanisė mė 1990, kryeminstrja e Britanisė sė Madhe, Margaret Theēėr, i shkruan kryetarit tė Bashkimit Sovjetik, Mihajl Gorbaēov, tė cilin e njofton se Britania dhe qeveria qė ajo udhėheq, nuk e mbėshtet ribashkimin e Gjermanisė. Me fjalė tjera, zonja Theēėr i bėnte thirrje Bashkimit Sovjetik qė tė mos e lėshoj Gjermaninė Lindore me asnjė kusht. Brenda nė Britani, zonja Theēėr i arsyetohej popullit se Britania ka frikė nga ndikimi ekonomik gjerman, e jo bujaria e gjermanėve pėr tė folur e shkruar anglisht. Franca dhe Italia e kundėrshtonin hapur ribashkimin e Gjermanisė, jo se francezėt dhe italianėt kishin frikė nga gjuha gjermane, por nga Volkswageni, Mercedesi, BMW-ja, inxhinierėt gjermanė qė janė tė gatshėm ta mėsojnė frėngjishten dhe italishten, dhe nga marka. Prandaj, nėse VETĖVENDOSJE! ua do tė mirėn shqiptarėve, duhet t’i kėshilloj ata tė veprojnė si gjermanėt dhe hebrenjėt, e tė heqė dorė nga budallallėku i gjuhės shqipe. Ma tregoni vetėm njė shqiptar qė emigron nė Gjermani shkaku i patriotizmit pėr gjuhėn shqipe dhe flamurin? Asnjė.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-10-2018, 12:47   #9
Marya
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 5,544
Thanks: 4,819
Thanked 3,709 Times in 1,766 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 136
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Albin Kurti

ska te beje me temen
por thjesht , per te miren e femijeve mos i mbani femijet kalapic ne shpatulla rrugeve ...
me ze tmerri kur i shikoj nganjehere , po ra femija?? , sikur te bije nga kati i dyte
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-10-2018, 13:01   #10
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,999
Thanks: 1,111
Thanked 1,260 Times in 702 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 51
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Albin Kurti

O Llap, ca ke qe vjen llap ktu? Shko mashtro veten andej ku ndjehesh ti mire.
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-10-2018, 18:30   #11
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Albin Kurti
Veseli godet ashpėr Kurtin: Ėshtė manipulues populist dhe sipėrfaqėsor!BotaPress 1 tetor – Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Kadri Veseli, i cili po qėndron pėr njė vizitė zyrtare nė Britani, ka kritikuar ashpėr kreun e VV-sė, Albin Kurtin, duke e quajtur manipulues populist.

Kreu i Legjislativit tė vendit, i cili po qėndron pėr njė vizitė nė Londėr ka komentuar protestėn e sė shtunės nė Prishtinės, duke adresuar kritika tė ashpra tė Albin Kurti, por ka folur edhe pėr vizitėn e presidentit Thaēi nė Ujaman, sikurse ka pėrmendur edhe ēėshtjen e liberalizimit tė vizave dhe zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

Duke folur pėr protestėn e sė shtunės, ai tha se protesta ėshtė njė e drejt legjitime e qytetarėve, por qė deklaroi se ajo protestė nuk arriti qė tė pėrēojė mesazhin tė cilin duhet ta pėrēonte, meqenėse nuk ishte nė mbrojtje tė kufijve tė Kosovės.

“Mesazhet qė do tė duhej tė dėrgoheshin ndaj faktorit politik serb nė veri tė Kosovės, por organizatorėt u fokusuan nė rritjen e ndasive tė brendshme qė ishte njė gabim”, tha Veseli, pėr RTK.

Sipas tij, Kosova nuk fiton me ndasi dhe duke thelluar urrejtjen e brendshme, por ajo qė duhet tė ndodhė duhet tė kemi njė qėndrim konstant pozitė dhe opozitė.

Veseli tha se njė pjesė e opozitės ka zgjedhur rrugėn mė tė paduhur nė mėnyrė qė tė pėrfitojė pėrmes manipulimit politik.

“Bėj tė qartė se Kosova ėshtė njė dhe nuk do tė ndahet asnjėherė, me njė perspektivė euro-atlantike” tha Veseli , i cili iu bėri thirrje partive opozitare nga Londra qė tė bashkohen nė zgjidhjen e tė gjitha ēėshtjeve, duke thėnė se “kundėrshtar i tė gjithėve neve ėshtė Serbia” .

Kryetari i Kuvendit kritikoi ashpėr kreun e VV-sė, Albin Kurtin.

“Albin Kurti ēdo herė ka qenė sipėrfaqėsor dhe manipulues populist. Atij nuk i bėnė pėrshtypje qėndrimit e tij, qė i ka ndryshuar vazhdimisht…”, tha Veseli.

Duke komentuar edhe vizitėn e presidentit Hashim Thaēi njė ditė mė parė nė Ujman, kreu i Kuvendit Veseli tha se do ta kishte pėrkrahur sikur kjo tė ndodhte nė njė ditė tjetėr dhe jo tė njėjtėn ditė kur edhe mbahej protesta nė Prishtinė.

“Do ta kisha pėrkrahur me qefin mė tė madh vizitėn nė Ujman, sikurse tė ishte nė njė ditė tjetėr. Nėse provokon njė Albin Kurt, kjo nuk do tė thotė se duhet tė bimė pre e provokimit tė tij, tė njė manipuluesi sikurse ėshtė Albin Kurti”, tha pėr RTK kryekuvendari Kadri Veseli.

I pyetur pėr mundėsinė e shkuarjes nė zgjedhje tė parakohshme, Veseli tha se “kjo nuk ėshtė njė prioritet, kur kihet parasysh fakti se Kosova gjendet para njė faze tė dialogut final me Serbinė”.

Ndėrkaq, lidhur me liberalizimin e vizave, Veseli tha se ėshtė e domosdoshme qė vizat tė hiqen deri nė fund tė kėtij viti.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-10-2018, 18:41   #12
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,260
Thanks: 16,510
Thanked 9,757 Times in 6,602 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Albin Kurti

Alban Kurti ne tubimin qe mbajti tha,apo une kqyra....ne duhet te jemi me Nato-n.
Inshallah e hekin thaQIn.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2018, 10:17   #13
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,999
Thanks: 1,111
Thanked 1,260 Times in 702 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 51
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Albin Kurti

Fjalimi nė protestėn e 29 shtatorit

Tė dashur qytetarė tė Republikės sė Kosovės,
E dashura rini, se pa Ty nuk ka ardhmėri,
Tė nderuar bashkatdhetarė, qė dikur e financuat luftėn ēlirimtare e tash po e financoni paqen sociale,
Tė nderuara gra dhe vajza, qė ēdo diskriminim dyfishohet te Ju,
Tė nderuar veteranė, invalidė, familje dėshmorėsh, martirėsh e tė pagjeturish, qė keni paguar gjithė ēmimin e shtrenjtė tė ēlirimit tonė tė shenjtė,
Tė nderuar deputetė tė Kuvendit tė Kosovės, Vjosa Osmani, Korab Sejdiu e Haxhi Avdyli,
Zonja dhe zotėrinj, motra e vėllezėr,
Tė nderuar tė pranishėm,

Ju falemnderit qė jemi mbledhur sot kėtu, nė kėtė protestė paqėsore, pa dallim moshe, gjinie dhe prejardhjeje, pa dallim feje, etnie dhe partie.

Ne jemi tė zemėruar si rrallėherė mė parė, por edhe jemi tė bashkuar e me shpresė si rrallėherė mė parė.

Pavarėsia e Kosovės ėshtė dashur tė jetė pavarėsi e shtetit pėr hir tė qytetarit e jo pavarėsi e pushtetit kundėr qytetarit. Pavarėsia ėshtė dashur tė jetė liri pėr qytetarėt nė shtet tė zhvillimit, e jo liri pėr qeveritarėt nė uzurpimin e shtetit.

Qeveria po na rritet e shteti po na zvogėlohet. Prandaj, populli duhet tė ngritet. Prandaj, populli s’duhet tė nėnshtrohet. Prandaj, ne jemi sot, kėtu dhe bashkė.

Kosova ėshtė shtet i kapur. Ēlirimi nga okupatori i huaj na u zėvendėsua me zaptimin prej uzurpatorit tonė, i cili, po bashkėpunon ngushtė e pa ndėrmjetėsues me atė okupatorin e huaj.

Nė Kosovė, ligj ka, por drejtėsi nuk ka. Shkolla ka, por arsimim nuk ka. Spitale ka, por shėrim nuk ka. Konkurse ka, por punė nuk ka. Zgjedhjet mbahen, por ndryshimet s’lejohen. Prej adoleshentėve e deri te prokurorėt po pėrpiqen tė ikin nga vendi.

Tė dashur qytetarė,

Republika ėshtė nė rrezik prandaj ne qytetarėt jemi nė shesh tė Republikės e pėr Republikėn. Ne jemi kėtu, nė shesh, sepse ata nuk duhet tė jenė atje, nė pushtet.

Me hajna, me hajna, nuk ka shtet!

Shumica e popullsisė tonė janė ose tė varfėr, ose tė papunė, ose tė dyja kėto. E, kur je i varfėr, sėmuresh (kollaj, sepse ushqehesh dobėt dhe nuk ke banim e arsimim tė duhur). E, kur sėmuresh, varfėrohesh (shpejt, sepse kujdesi mjekėsor e barnat janė shumė tė shtrenjta). Mirėpo, edhe shumica e atyre qė nuk janė as tė varfėr e as tė papunė janė tė pasigurtė pėr punėn dhe jetesėn e tyre. Gjithnjė e mė vėshtirė e mbyllin muajin. Kuleta e qytetarėve tanė ėshtė bėrė porsi qepa: kur e hap tė detyron tė qash.

E sikur skamja e korrupsioni e zhgėnjimi tė mos mjaftonin, na u shfaq ky Presidenti me kėrkesėn pėr ‘kompromis tė dhimbshėm’. Jo pėr kompromis tė dhimbshėm pėr Serbinė, por pėr Kosovėn. E, nėse kufijtė korrigjohen me dhimbje pėr neve, atėherė ky nuk ėshtė korrigjim por gabim shtesė. Edhe korrigjim edhe dhimbje nuk ka! Duket qė Presidenti po mundohet qė t'i mbajė dy kunguj nėn njė sqetull, mirėpo kjo do tė thotė se ai e ka edhe njė kungull tė tretė qė e mban mbi qafė.

Tė dashur qytetarė,

E megjithėkėto, kjo nuk ėshtė protestė e inatit tonė a urrejtjes ndaj dikujt, kjo ėshtė protestė e shqetėsimit qytetar, e brengės kombėtare dhe e dashurisė njerėzore pėr vendin tonė. Aq shumė e duam Kosovėn Republikė, aq shumė e duam Kosovėn Lindore, aq shumė e duam bashkimin me Shqipėrinė, saqė pėr asnjė kusht e nė asnjė rrethanė nuk i nėnshtrohemi njė njeriu.

Kjo protestė, nuk ėshtė as pėr elektorat e as pėr vota. Nė zgjedhje ėshtė pushteti nė pyetje, por sot e kemi shtetin nė pikėpyetje. Pėrmes Thaēit po na teston Vuēiqi. Andaj, le t’iu pėrgjigjemi tė dyve: as Kosova nuk ndahet, as Kosova Lindore nuk ndahet; pavarėsinė nuk e negociojmė, Serbisė borxh nuk i kemi, dhimbje tė reja e kompromise tė tjera nuk pranojmė.

Kjo protestė paqėsore e madhėshtore ėshtė pėrgjigja jonė ndaj Thaēit e Vuēiqit e ndaj pazareve tė tyre nė kurriz tė popullit tonė, tė fėmijėve tanė dhe fėmijėve tė Kosovės tė cilėt ende nuk kanė lindur, e prej tė cilėve e kemi marrė hua tė tashmen. Brezi ynė ka pėrgjegjėsi pėr Kosovėn e tė ardhmes. Kurse ky President fajtor duhet t’i ngelet veēse tė kaluarės.

Thaēi si President, duke i lėkundur e tundur kufijtė e Kosovės, duke thėnė qė Kosova i ka kufijtė e gabueshėm, Thaēi pra, e ka joshur Serbinė pėr territorin e Kosovės dhe i dha leje Vuēiqit qė tė vijė nė Mitrovicė pėr ta ringjallur Milosheviqin, merreni me mend, duke e vlerėsuar si ‘lider i madh’ me qėllime tė mira e rezultate tė kėqija.

Thaēi si kryeministėr, duke e lėnė shtetin e Kosovės tė dobėt, me korrupsion e me papunėsi, pa ushtri qė na mbron e pa integrim me Shqipėrinė, me arsimim tė cekėt e me spitale tė leckosura, Thaēi pra, i cili asnjėherė pėr asnjė gjė nuk ia dha asnjė cent Luginės sė Preshevės, e i cili fotografohet me Trumpin por e informon Medvedevin, tash i kėrkon takim Putinit dhe shpreh gatishmėri pėr ta pėrdorur vendin tonė si monedhė pėr kusuritje.

Tė nderuar tė pranishėm tė kėsaj proteste madhėshtore,

Ne nuk pranojmė kthim nė kohėn e Rankoviqit. Ne nuk pranojmė qė pėr 4 fshatra tė Bujanocit dhe 7 fshatra tė Preshevės maksimalisht, qė sė bashku bėjnė 85 kilometra katrorė mė sė shumti, tė japim mbi njė mijė kilometra katrorė nė veri tė Ibrit e ku i kemi Ujmanin, Trepēėn dhe majėn e lartė tė Panēiqit.

Maja e Panēiqit na nevojitet sepse ėshtė kuotė e lartė strategjike dhe ushtarake pėr ta mbrojtur Republikėn tonė. Ujmani na nevojitet pėr tė ujitur tokat, arat tona, pėr bukėn tonė. Ujmani na nevojitet pėr dritėn qė e marrim nga Kosova A dhe Kosova B. E, Trepēa na nevojitet pėr zhvillimin tonė ekonomik sepse njė vend pune i minatorit nėntokė i hap katėr vende tė reja e tė tjera pune mbi tokė.

Nuk mund tė bėjė zgjidhje ideale njė President pa ideale dhe as marrėveshje historike njė President qė e ka shpėrfillur historinė (edhe tė krimeve tė Serbisė nė Kosovė edhe tė shtypjes nė Kosovė Lindore).

Kėtij njeriu nuk duhet t’i nėnshtrohet asnjėri, se lėre mė populli. Ai pat premtuar ushtri pėr Kosovėn, krijimin e 200 mijė vendeve tė punės, anėtarėsimin nė UNESCO, nė Kėshillin e Evropės e nė NATO, pat premtuar padi pėr Serbinė pėr gjenocidin nė Kosovė dhe njohje tė Kosovės nga Serbia dhe padi ndaj Dick Marty-t pėr shpifje ndaj UĒK-sė, para 8 vjetėve pat premtuar liberalizim tė vizave pėr 15 muaj, e para 5 vjetėve pat premtuar njė miliard e gjysmė euro investime nė Kosovė, e le tė mos harrojmė se ka premtuar edhe formimin e komunave tė Kodrės sė Trimave, komunės sė Hasit, sė Kievės, sė Hogoshtit, Zhegrės… e varėsisht nė cilin katund ka qėlluar kur ka mbajtur tubim. Thaēit nuk i beson askush. As Thaēi vetė nuk i beson Thaēit.

Ky president, kur u zgjodh, i kishte vetėm 71 vota nė kuti, e kėtu jemi njė mijė herė mė shumė se aq, jemi njė mijė herė mė shumė se aq me trupat e me shpirtėrat tanė, fizikisht e mendėrisht nė shesh tė Republikės. Ato 71 vota ai i pat marrur me policinė e Kuvendit qė neve na nxori me dhunė nga ulėset e deputetėve, me policinė speciale qė me dhunė i hoqi tendat nga sheshi, me policinė super speciale qė vėzhgonte nga snajperėt Kuvendin, dhe me policinė sekrete qė frikėsonte ose joshte deputetėt pėr votat e tyre. Sot, mė shumė se dy vjet e gjysmė mė vonė, prej atyre 71 votave prej letre nė kuti, ky president as shtatė vota nuk i ka mė.

Tė dashur qytetarė tė Republikės,

Aventura e Thaēit duhet tė ngelet siē ėshtė: personale dhe vetėm personale dhe vetėm e tij. Ai nuk ka as mandat e parime pėr bisedime, as platformė dhe ekip pėr nogociata.

Thaēi ėshtė njeri i nėnshtruar. Ne nuk i nėnshtrohemi atij. Njė popull s’i nėnshtrohet njė njeriu. Ai ėshtė President nė njė kėmbė. Vetėm kryeministri i cili ėshtė po ashtu vetėm nė njė kėmbė po e mban nė kėmbė, nė njė kėmbė, kėtė President me njė kėmbė.

Plagėt nė Ballkan janė tė hapura. Sytė dhe veshėt e Presidentit janė tė mbyllur. Gjashtė vjet negocioi nė Bruksel me Serbinė por asnjėherė nuk e shtroi ēėshtjen e borxhit tė Serbisė ndaj nesh: prej tė pagjeturve dhe krimeve e vuajtjeve e dėmeve tė luftės e deri te Lugina e Preshevės ku shqiptarėt trajtohen si qytetarė tė rendit tė dytė.

Kosova sot ka ngelur si koloni tregtare e Serbisė. Bashkimi ekonomik Kosovė - Shqipėri ėshtė i domosdoshėm. Kosova e Shqipėria duhet ta kenė TVSh-nė e njėjtė dhe njė vizion tė pėrbashkėt tė ekonomisė prodhuese dhe njė sistem tė unifikuar doganor e fiskal. E jo vetėm mbledhje shterpe tė dy qeverive qė ngjajnė si parada civile fytyrash nga ekrani.

Tė dashur qytetarė,

Populli ynė ėshtė i mirė, ėshtė bujar e i dashur. Ai nuk e meriton kėtė President tė keq dhe as keqqeverisjen e vartėsve tė tij. Prandaj, rinia e guximshme, profesionistėt e ditur, mėrgata atdhetare, intelektualėt e ndershėm, qytetarėt e mirė, gra e burra e pleq, duhet tė bashkohen pėr Kosovė e pėr Shqipėri, pėr sovranitet e pėr integritet, pėr liri e demokraci e ardhmėri.

Ne kemi nevojė pėr qeverisje tė re, tė mirė e tė drejtė, tė ndershme e tė guximshme. Njė qeveri pėr njė shtet tė drejtė ku ligji na bashkon me barazi, pėr njė shtet ku dobia pėr individin do tė shtohet, begatia pėr familjen do tė rritet kurse fitimi pėr ndėrmarrėsit do tė ngritet.

Pėr njė shtet me solidaritet midis tė rinjve dhe tė moshuarve si dhe midis brezit tonė dhe gjeneratave tė ardhshme, gjė qė nėnkupton kujdes pėr ambientin, borxhin publik e arsimimin.

Kemi nevojė pėr zgjedhje tė reja, tė parakohshme, sepse jemi vonė. E ndėrkohė, duhet tė mėsohemi se aktivitetet si tubimet e protestat, paqėsore e demokratike, janė mėnyra tė qytetarit tė Republikės. Nė njė vend me mjerim socio-ekonomik, me degradim politiko-institucional, si puna e vendit tonė, Kosovės, tė gjithė duhet tė brengosemi atėherė kur nuk ka protesta e jo atėherė kur ka protesta paqėsore.

Tė dashur pjesėmarrės tė kėsaj proteste,

Ne duhet tė bashkėpunojmė sa mė shumė me sa mė shumė shtete e kombe tė tjera, gjithnjė duke shikuar interesin tonė shtetėror si Kosovė e interesin kombėtar si shqiptarė.

Duhet tė formojmė njė Aleancė Ballkanike, me kroatėt e bullgarėt, me Sarajevėn, Podgoricėn e Shkupin, sepse pas grusht-shteteve tė dėshtuara nė Mal tė Zi dhe nė Maqedoni, Serbia synon t’i sulet Kosovės dhe Bosnje e Hercegovinės.

Neve na nevojitet njė aleancė e gjerė dhe e thellė ushtarake me ShBA-tė, partneritet i fuqishėm ekonomik me Gjermaninė. Me ShBA-tė nė NATO. Me Gjermaninė drejt anėtarėsimit nė BE. E me Shqipėrinė drejt bashkimit kombėtar.

Ju falemnderit pėr kėtė protestė pa flamuj partiakė.

Mirupafshim, sė shpejti, nė protestėn e radhės.

Populli i bashkuar, ka pėr tė fituar!
Ju falemnderit pėrzemėrsisht, e mirupafshim.

Rroftė Kosova e rroftė Republika! Rroftė populli e rroftė shteti! Rroftė shoqėria dhe mbarė shqiptaria!
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2018, 10:22   #14
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Albin Kurti


Albin Kurti

Gjysma e shemtuar e njė fjalimi

Nga Liri Loshi
Mė 2 tetor 2018 Nė ora: 09:46


Gjysma e fjalimit tė Albin Kurtit nė protestė ishte e mirė, gjysma tjetėr ishte e keqe. Meqė shumė njerėz kėtė fjalim e kanė cilėsuar si tė jashtzakonshėm, unė do tė shkruaj pėr pjesėn e shemtuar tė tij. Ndėrkohė qė Albini po fliste pėr protestėn si njė ngjarje pėr shtet e jo pėr urrejtje tė dikujt, fjalimi i tij ishte i mbushur me urrejtje pėr presidentin Thaēi. Ja njė nga plehėrat e kėtij fjalimi:

“Duket se presidenti po mundohet t’i mbajė dy kunguj nėn sqetull e kjo do tė thotė se ai po mban edhe njė kungull tė tretė mbi qafėn e tij!” Kjo fjali nuk ėshtė e denjė pėr njė lider opozitar qė pretendon ta marrė pushtetin dhe potencialisht tė ulet nė tė njėjtėn karrikė ku ėshtė ulur zoti Thaēi. Kjo nuk shpreh vetėm urrejtjen, por edhe mungesėn e kulturės dhe etikės elementare tė komunikimit njerėzor ku tjetri fyhet nė mėnyrė tė pamatur pėr mungesė intelekti, apo siē thuhet pėr prani kungulli nė vend tė kokės-trurit!

Tutje Albin Kurti duke ilustrur se si presidenti pėrfaqėson pakicėn politike tha se “ai ėshtė me njė kėmbė qė po rri nė njė kėmbė e qė po e mban kryeministri nė njė kėmbė me njė kėmbė nė njė kėmbė... “ E tėrė kjo i ngjante njė kėngė tė vjetėr folkloriko-humoristike: “Katėr kėmbė na i ka dhia, tri kėmbė terezia, dy lule na i ka vasha...” e broēkulla tjera blla blla blla... Njėfarė loje fjalėsh qė humbte efektin kuptimor e logjik nė pėrseritjen e tyre dhe qė s’kishte madje as njė efekt retorik. Qė thonė pėr gjynah!

Ajo qė binte nė sy ishte se Albin Kurti manipulonte me informacione tė pasakta pėr aktivitete dhe takimet e presidentit Thaēi duke u orvatur qė me tė gjitha mjetet ta diskreditonte atė moralisht e politikisht, madje edhe duke e shpallur tradhėtar, bashkėpunėtor tė Serbisė dhe Rusisė, por pa fakte relevante. Ai shihej se nuk kishte idenė e qartė p?r planin e kėmbimit dhe pėrmendete pika, fshatra e qytete sikur tė ishte i sigurtė se marrėveshja me Serbinė po nėnshkruhej dje.
Slloganet e tij rreth integritetit territorial tė Kosovės kishin kuptim tė qartė, por sllogani pėr integritetin territorial te Luginės, pandashmėtinė e saj lente tė vetėkuptohej se ai ose nuk e dinte ēfarė donte tė bėnte me Preshevėn, Medvegjen dhe Bujanovcin ose ato me vetėdije po i jepte Serbisė.

Pastaj ai bėri thirrje pėr kryengritje popullore kur tha se “qeveria po rritet e shteti po zvogėlohet prandaj populli po ngritet e po bashkohet”! Krahasimi i kuletės se hapur tė njeriut tė varfėr me qepėn e hapur dhe loti si shkak i hapjes ne tė dy rastet, tingėllonte si njė e gjetur e rrallė, por jo edhe realisht e motivuar, sepse jo ēdo qepė e hapur shkakton lotė dhe kuleta nuk shkakton lotin, meqė njeriu e di gjendjen e kuletės se tij dhe kur s’ka para nė tė nuk e hapė fare! Atij mund t’i shkaktojė lotin zėri i fėmijės qė kėrkon bukė, por jo edhe kuleta. Egzagjerimi i deshtimit tė shtyllave tė qeverisjes ishte i ekzagjeruar tej mase: “kemi shkolla e nuk kemi shkollim, kemi spitake e nuk kemi sherim... “
Shumė i paqartė ishte edhe plani i tij pėr zėvendėsimin e produkteve serbe me ato tė tregut vendor dhe te Shqipėrisė dhe se kritika e tij ishte e orientuar edhe nė drejtim tė qeverisė shqiptare!

Mė nė fund shihej qartė se fjalimi i tij ishte njė bombė e kurdisur me sahat kundėr presidentit Thaēi, kundėr qeverisė dhe njė thirrje e hapur pėr revoltė qytetare. Zėri i tij ishte aktrues, zhurmurs dhe kėrcėnues nė emėr tė protestės dhe tė protestuesve, sidomos kur kjo kombinohej me ritmin e tupanave qė imitonin fillimin e njė pėrballje fizike me grupin tjetėr dhe definitivisht nuk ishte njė zė pėr bashkim tė qėndrimeve dhe ideve pėr vendin.

Lirisht mund tė konstatohet se Albini nė shesh ishte pėr votat e tij dhe jo pėr ndonjėi gjė tjetėr.

http://www.botasot.info/opinione/957...e-nje-fjalimi/
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2018, 11:22   #15
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,252
Thanks: 1,423
Thanked 2,364 Times in 1,341 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Albin Kurti

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llokumi Shiko postiminFlorim Rrudhani: Pėrgjigju o Albin !! A ėshtė e vertetė qė gruaja juaj ėshtė vajza e Zoran Sokoloviēit?


Botapress, 20 Shtator

Shpresojė se Lėvizja Vetėvendosje nuk do ta konsidėroj si provokim apo sulem ndaj tyrė.
E verteta qė nė Republikėn e Kosovės veprojnė mbi 70 sherbime tė huja qė nuk ja dojnė tė miren nė vendit tonė, tė dashur.
Por ty Zotri Albin Kurt po tu drejtona me kėto pytje direkte.
Historia jonė na mėson se Ahmet Zogu ka ardhė nė pushtet pikėrisht me retorika patriotike , dhe pastaj ėshtė bėr edhe Mbret, dhe nė fund arriti kulmin bashkpuntor i shkėlqyer i Serbisė.
LEXO EDHE: Albin Kurti paralajmėron luftė nė KosovėPo ju Zotri Albin Kurti pozicioni yt nė dukje qė shfaqet si shumė atdhetar, qė urojė ta keshė tė vėrtet. A ėshtė e vertetė se ju me bashkshorten e juaj jeni njohur nė burg? Ajo a ka qenė puntore nė kryqin e kuqė gjatė kohes sė juaj nė burg? A ėshtė e vertet se ėshtė me pasaportė Norvegjezė, por me origjinė serbe? A ėshtė e vertetė qė ėshtė vajza e Zoran Sokoloviēit?

Ėshtė mire tja spjegoshė publikut keto gjėra !!

Arsyja qė ti parashtrova kėto pytje ėshtė se je figurė publike,politike (Deputet), Ish kryetar i Lėvizjes Vetėvendosje, njė subjekti parlamentar me pretendime pėr tė ardhurė nė pushtet, gjė qė ėshtė krejt demokratike e normale. Besojė se pajtohesh qė nėnen nuk e zgjedhė dot vet, por gruan? e zgjedh vet. A je dhendėr i Serbisė? Kėtė pytje kam pas nė planė qė ta bėjė kudo qė tė mu kish dhenė mundėsia.

Nėse ėshtė vertet e kundėrta e ketyrė informatave qė posedoj kerkojė falje, por JO pa ju pėrgjigjur Ti pytjevė qė tju spjegohėt e verteta qytėtarvė.

Pėrgjigju o Albin !! shkruar nga Florim Rrudhani.
Dhe ēka don me thanė kjo foto...?
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2018, 11:35   #16
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,980
Thanks: 3,612
Thanked 698 Times in 550 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Albin Kurti

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Dhe ēka don me thanė kjo foto...?
Cfare kujtimi i bukur per mua kjo fotografi.

Per cdo shtatezani ish-bashkshorti, duke vene re se nuk perkulesha dot te lidhja pupat (kepuckat balerine me lidhese- nuk me ka bere vaki asnjehere te ece kembezbathur. Edhe ne shtepi rri e veshur me kepucka ose cizme dimer a behar qofte) m'i vinte kembet mbi prehrin e tij, ndersa i gjunjezuar dhe m'i lidhte, para se te nisej ne pune.

Dea

Jashte teme.
Adea ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2018, 16:43   #17
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,252
Thanks: 1,423
Thanked 2,364 Times in 1,341 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Albin Kurti

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adea Shiko postimin
Cfare kujtimi i bukur per mua kjo fotografi.

Per cdo shtatezani ish-bashkshorti, duke vene re se nuk perkulesha dot te lidhja pupat (kepuckat balerine me lidhese- nuk me ka bere vaki asnjehere te ece kembezbathur. Edhe ne shtepi rri e veshur me kepucka ose cizme dimer a behar qofte) m'i vinte kembet mbi prehrin e tij, ndersa i gjunjezuar dhe m'i lidhte, para se te nisej ne pune.

Dea

Jashte teme.
Dhe aq jashtė teme nuk je, po jam kurioz ē'mejton llokumi pėr atė foto..
qė tė kuptojmė dhe ne.. ėshtė llokum me arra apo me lajthi
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2018, 23:00   #18
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,999
Thanks: 1,111
Thanked 1,260 Times in 702 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 51
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Albin Kurti

Sot nė Lėvizjen VETĖVENDOSJE! u anėtarėsuan tre profesorė universitarė:

Prof.Asoc.Dr. Sulejman Meta, inxh. i dipl. i industrisė sė drurit, Universiteti i Shkupit, Universiteti i Shkencave tė Aplikuara, Ferizaj; Prof.Dr.Sc. Muhamet Avdyli, inxh. i dipl. i Elektroteknikės, profesor nė Kolegjin UBT dhe drejtor i kampusit nė Ferizaj; dhe, Prof.Dr.Sc. Shefki Luma, Fakulteti Filologjik nė Prishtinė, Gjuhė dhe Letėrsi Frėnge, Gjuhė Shqipe nė Universitetin e Tetovės.

Biseduam pėr situatėn politike nė Kosovė por edhe pėr ēėshtjet e arsimit dhe zhvillimit nė vendin tonė. Na presin punė e angazhime tė pėrbashkėta nė Lėvizje drejt rezultateve dhe sukseseve tė reja.
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2018, 22:29   #19
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Albin Kurti
“Vetėvendosje na e ndaloi qė tė flisnim pėr bashkimin e Luginės"

20:00 / 03.10.2018
Sekretari i Lėvizjes pėr Bashkim, Avni Klinaku, duke folur pėr idenė e presidentit, Hashim Thaēi, pėr bashkimin e Luginės sė Preshevės me Kosovėn, ka treguar se si subjekt vite mė parė iu ėshtė ndaluar qė tė flasin pėr kėtė temė nė fushatėn zgjedhore.

“Nė momentet qė kemi qenė nė koalicion me Lėvizjen Vetėvendosje, fushata ka zgjatur tre muaj dhe ne e kemi pasur tė ndaluar nga Albin Kurti qė tė flisnin pėr bashkimin e Luginės me Kosovėn”, ka thėnė Klinaku duke iu referuar koalicionit qė kanė pasur nė zgjedhjet e vitit 2010.

“Sepse ata kanė qenė atėherė kundėr kėsaj ideje. E kemi pasė tė ndaluar gjatė asaj fushate tė flasim pėr reciprocitetin. Kandidati ynė Ka qenė duke folur nė njė fshat nė Mitrovicė, dhe mė ka telefonuar Dardan Molliqaj dhe mė ka thėnė se Raif Ēela ėshtė duke folur pėr reciprocitetin dhe duhet ta ndaloni”, ėshtė shprehur Klinaku nė "Klan Kosova".

Sipas Klinakut, Lėvizja Vetėvendosje, ka qenė kundėr pėr procesin e bisedimeve me Serbinė, por kėtė kundėrshti sipas tij e kanė pasur me qėllim mė tė madh pėr rrėzimin e Thaēit.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2018, 22:41   #20
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Albin Kurti
Kadri Veseli: Albin Kurti ėshtė manipulues politik

21:21, 2 Tetor 2018

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, ėshtė i ftuar sonte nė Zonėn B, ku edhe ka folur pėr protestėn e sė shtunės tė organizuar nga Lėvizja Vetėvendosje.

“Albin Kurti ėshtė manipulues politik”, ka thėnė Veseli, kur ka komentuar kėtė protestė.

“Prej vitit 2000 kur ėshtė liruar nga burgu, Kurti, asnjėherė nuk ja ka qėlluar pėr asgjė qė ka ndodhur nė Kosovė”.

“Ai nuk e ka njohur shtetin – nė tė njėjtėn kohė ishte aq i shqetėsuar pėr kufijtė e Kosovės”.

“Ku mbeti morali. Kėto gjėra janė tė papranueshme. Krejt kėto sjellje po e dėmtojnė rrugėtimin e Kosovės drejt OKB-sė. Kjo ėshtė hipokrizi”.

Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur