Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-01-2019, 17:18   #121
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,814
Thanks: 30
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Albin Kurti

PDK reagon pėr kėrkesėn e Kurtit qė Thaēi tė shkojė nė Hagė

10/01/2019 | 13:36Thirrjet pėr shkuarjen e Hashim Thaēit nė Hagė, duket se pėr Albin Kurtin shihen si mundėsia e vetme e arritjes deri te pushteti, ka thėnė Zėvendėsministri i Inovacionit dhe Ndėrrmarėsisė dhe Sekretari i PDK’sė nė Prishtinė, Bujar Cakolli, trasnmeton Gazeta Metro.

Bujar Cakolli, i ka reaguar Liderit tė Vetėvendosjės, Albin Kurtit, qė dje nė njė shkrim tė gjatė nė llogarinė e tij tė Facebook’ut hodhi njė serė akuzash ndaj Presidentit tė Kosovės, Hashim Thaēit dhe i kėrkoi kėtij tė fundit tė shkojė nė burgun e Hagės 18 herė.

Ai ka shtuar se Kurti e ka njė dėshirė tė kahmotshme qė t’i shoh liderėt e UĒK-ės nė burg sepse kjo ėshtė mundsia e tij e vetme qė tė vijė nė pushtet.

“Mė vjen vėrtet shumė keq, kur dėgjoj ēirrjet, britmat dhe ulėrimat e shokut Albin kundėr udhėheqėsve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK) dhe dėshirės sė tij tė kahmotshme qė kėta liderė t’i shoh nė burg. Ai ėshtė plotėsisht i vetdijshėm se mundėsia e vetme pėr tė ardhur nė pushtet, ėshtė qė liderėt e luftės ti shoh prapa grilave, apo ti internoj diku jashtė Kosove.”, ka thėnė Cakolli pėr gazetametro.net

Tutje Sekretari i PDK’sė nė Prishtinė thotė se Lėvizja e tij doli mė e kobshme se sa “Balena Blu” e cila ka indoktrinuar tė rinjtė dhe ka pasė vetėm rezultate tragjike.

”Thirrjet e tij dhe tendenca pėr tė pėrfituar nė fatkeqsitė e tė tjerve, tregojnė qartė impotencėn e tij politike dhe kjo mė sė miri dėshmon fakti se lėvizja qė ai e themeloi dhe e udhėhoqi, doli mė e kobshme se ‘Balena Blue’, duke indoktrinuar tė rinjėt dhe duke dhėnė rezultatet tragjike, pa arritur nivelin e 55’tė. Kjo eshte deklarata e Bujar Cakolli, Zėvendėsministri i Inovacionit dhe Ndėrmarrėsisė si dhe sekretari i PDK’sė nė Prishtinė. /gazetametro.net
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-02-2019, 13:06   #122
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,814
Thanks: 30
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Albin KurtiKet Urim Ia Dedikoi Albinit Pasi Qe Ai Nuk Po e Njef Shtetin e Kosoves
Urime Albin
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-02-2019, 14:58   #123
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,342
Thanks: 3,998
Thanked 4,357 Times in 2,935 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 230
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Albin Kurti

kush be ? Albini kryeminister i ardhshem i Kusov’s, nigoje, nigoje

10 vjet eshte para qetyne mutsinave tu Kusov’s edhe per taksen edhe per vleresim dhe qendrim politik, valvitni ju ciganska flamurat edhe hani sytliash

__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
🖤 (2)
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2019, 15:11   #124
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,814
Thanks: 30
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Albin Kurti“Tėrmet” nė Vetėvendosje: Japin dorėheqje 50 aktivistė (emnat + dokument)

Insajderi
Dorėhiqen 50 aktivistė nga Lėvizja Vetėvendosje

50 aktivistė tė Lėvizjes Vetėvendosje, nga Mitrovica janė larguar nga ky subjekt politik.

Hysni Hasani thotė se si kryetar i pikės Kēiq i Madh dhe nė emėr tė shumicės dėrmuese tė anėtarėve konfirmon dorėheqjen.

Arsye pėr dorėheqje sipas Hasanit ėshtė se VV nė Mitrovicė ėshtė mbyllur nė mbrojtje tė interesave klanore tė Faruk Mujkės dhe Agim Bahtirit. Pasi thotė se nė Mitrovicė, tė nėnshtruarit e Faruk Mujkės ngasin pėr tė punėsuar dajė e teze, me heshtjen e krerėve tė Vetėvendosjes nė Prishtinė”, thuhet nė statusin e Hasanit nė Facebook.

“Nė zgjedhjet e fundit, anėtarėt e kryesisė nė Mitrovicė janė zgjedhur me listė nga urdhėrat e Vlora Haxhimehmedit, Sekretare Organizative e nivelit e qendror. Pas injorimit tonė tė vazhdueshėm, ne nuk e kemi pranuar Faruk Mujkėn pėr tubim nė shkollėn e Kēiqit. Si nevojė pėr hakmarrje, nė mėnyrė antistatutore Faruku mblodhi servilėt nė Kryesi tė Qendrės sė VV pėr ta pezulluar aktivitetin tone”, shkrua Hasani ėn Facebook.

Ai thotė se kanė kėrkuar sqarime, nga qendra dhe se niveli qendror e ka pranuar se vendimi ėshtė antistatutor, por e ka mbrojtur Faruk Mujkėn me ēdo kusht.

“Ne pėrmes shkresave i kemi kėrkuar sqarime edhe kryetarit Albin Kurti me datat 12.11.2018 dhe 14.01.2019, por kemi mbetur tė injoruar. Siē duket, ndarja e pushtetit me Agim Bahtirin ėshtė mbi ēdo parim dhe mbi shpirtin e aktivistėve. Sot, nuk ka mbetur asgjė nga “Ajo”VETĖVENDOSJE! pėr tė cilėn ishim gati pėr ēdo gjė”, shkruan ai.

Kjo ėshtė lista e tė dorėhequrve:


1 Hysni Hasani Kryetar
2 Rejhan Fejza Nėnkryetar
3 Besart Fejza Sekretar Organizativ
4 Arben Fejza Delegat
5 Arian Ibishi Sekretar pėr financa
6 Astrit Ibishi Anėtar
7 Adnan Hasani Anėtar
8 Hasan Hasani Anėtar
9 Bajtė Hasani Anėtar
10 Florim Berisha Anėtar
11 Driton Mehmeti Anėtar
12 Mehmet Mehmeti Anėtar
13 Bashkim Mahmeti Anėtar
14 Muhamet Musliu Anėtar
15 NergjivaneHasani Anėtar
16 Naim Mehmeti Anėtar
17 Sami Mehmeti Anėtar
18 Rafet Mehmeti Anėtar
19 Muhamet Mehmeti Anėtar
20 Blerim Selimi Anėtar
21 Baki Brahimi Anėtar
22 Admir Berisha Anėtar
23 Fatmir Berisha Anėtar
24 Valon Mehmeti Anėtar
25 Aziz Aliu Anėtar
26 Adem Pllana Anėtar
27 Leutrim Fejza Anėtar
28 Lavdije Mustafa Anėtar
29 Albion Fejza Anėtar
30 Arben Mehmeti Anėtar
31 Mirsad Selimi Anėtar
32 Shqair Miftari Anėtar
33 Vehbi Berisha Anėtar
34 Berat Fejza Anėtar
35 Ferit Fejza Anėtar
36 Vjollca Fejza Anėtar
37 Agron Fejza Anėtar
38 Jeton Fejza Anėtar
39 Sead Brahimi Anėtar
40 Alban Brahimi Anėtar
41 Adem Hasani Anėtar
42 Naim Abiti Anėtar
43 Blerim Aliu Anėtar
44 Naim Pllana Anėtar
45 Vildane Deliu Anėtar
46 Edona Miftari Anėtar
47 Besarta Salihu-Fejza Anėtar
48 Hazir Fejza Anėtar
49 Kemail Deliu Anėtar
50 Behar Abiti AnėtarHerėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Llapi : 21-02-2019 nė 15:18
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2019, 20:31   #125
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,342
Thanks: 3,998
Thanked 4,357 Times in 2,935 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 230
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Albin Kurti

Po be, qashtu po thone, qe ata dhakumat e dhapit ishin bere kashte ne kuti dhakumi po lixoje pak edhe kadhezo pse ishin rrafur keta te VV sot ne llapa, dhapa

Rrahje nė PDK, Kadri Veseli shkarkon disa persona

GAZETAEXPRESS E enjte, 21 Shkurt 2019 18:31 Procesi zgjedhor brenda PDK-sė, po shkon drejt pėrfundimit. Por, ato qė s po marrin fund janė telashet nė subjektin qė udhėhiqet nga Kadri Veseli.
Sė fundi telashe ka pasur nė fshatin Dobratin tė Podujevės.

powered by Rubicon Project
Burime tė T7 brenda Partisė Demokratike tė Kosovės, kanė treguar se aty ka ndodhur njė incident qė ka shkuar deri nė pėrleshje fizike.

Ngjarja ka ndodhur nė Shkollėn e fshatit me 9 shkurt.

Ndėrkohė, deri tek incidenit ka ardhur pasi qė nė garė pėr kryetar tė nėndegės sė kėtij fshati kanė qenė dy kandidatė.

T7 mėson se njėri nga pretendentėt ėshtė i afėrm i ish deputetit tė PDK-sė, Naim Fethau.

Por, qė ai dhe disa persona tė tjerė tė afėrm tė Fetahut, nuk kanė dashur tė lejojnė qė tė ketė kundėr kandidat nė kėtė proces zgjedhor.

E zhvillimin e procesit me vetėm njė kandidat nuk kanė lejuar anėtarė te e PDK-sė, qė janė dėrguar nga Prishtina.

Pėr tė mos lejuar zgjedhje me vetėm njė kandidat, Betim Gjoshi, Ēlirim Haziri e Trim Syla u larguan nga vendi ku po mbahej procesi zgjedhor.

Largimi i tyre ka nxitur nxitur tensione, dhe pėr kėtė arsye procesi zgjedhor ėshtė ndėrprerė.

Ndėrkohė, pas kėsaj Betim Gjoshi, Ēlirim Haziri e Trim Syla kanė dal nė oborr tė shkollė ndėrsa burime tė T7 kanė bėrė me dije se qė tė tre janė sulmuar fizikisht, nga persona tė afėrm tė Naim Fetahut.

Pavarėsisht kėsaj kjo ngjarje rasti nuk ėshtė raportuar fare nė Polici.

Kėtė e ka bėrė tė ditur zėdhėnėsja e policisė sė Podujevės, Antigona Citaku.

Kėtė incident e ka mohuar edhe Betim Gjoshi.

Nuk ėshtė e vėrtetė qė ka ndodh ndonjė incident nė zgjedhjet e PDK-sė i vetmi rast qė ka ndodh ka qenė nė Studenicė por, qė nuk ka pas tė bėjė me procesin zgjedhor.Pėr kėtė rast T7 ka kontaktuar edhe Naim Fetahun.

Edhe ky e ka mohuar qė tė ketė pas rrahje nė fshatin Dobratin tė Podujevės.

“Jo nuk ka pas incident, nuk e di pėr ēfarė incidenti bėhet fjalė po nuk ka pas incident. Mund tė ketė keqkuptim por nuk ka pas kurgjo ”

Naim Fetahu, deri para pak ditėsh ka qenė kėshilltar i kryetarit tė kuvendit Kadri Veseli.

Por, incident duket se e ka bė fort nervoz kreun e PDK-sė.

Pėr kėtė arsye T7 mėson se Kadri Veseli edhe e ka shkarkuar nga pozita e kėshilltarit Naim Fetahun.

E pėr kėtė ēėshtje nuk ka dashur tė komentojė vetė Fetahu.

Kur ėshtė pyetur pėr kėtė gjė, Fetahu ka thėnė se ėshtė i zėnė.

Pos kėsaj T7 mėson se Veseli ka shkarkuar edhe njė pjesė tė Komisionit Zgjedhor tė PDK-sė nė Podujevė.

https://m.gazetaexpress.com/mobile/l...ersona-629049/
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
🖤 (1)
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2019, 13:05   #126
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,814
Thanks: 30
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Albin Kurti

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Po be, qashtu po thone, qe ata dhakumat e dhapit ishin bere kashte ne kuti dhakumi :D po lixoje pak edhe kadhezo pse ishin rrafur keta te VV sot ne llapa, dhapa :D

Rrahje nė PDK, Kadri Veseli shkarkon disa persona

GAZETAEXPRESS E enjte, 21 Shkurt 2019 18:31 Procesi zgjedhor brenda PDK-sė, po shkon drejt pėrfundimit. Por, ato qė s po marrin fund janė telashet nė subjektin qė udhėhiqet nga Kadri Veseli.
Sė fundi telashe ka pasur nė fshatin Dobratin tė Podujevės.

powered by Rubicon Project
Burime tė T7 brenda Partisė Demokratike tė Kosovės, kanė treguar se aty ka ndodhur njė incident qė ka shkuar deri nė pėrleshje fizike.

Ngjarja ka ndodhur nė Shkollėn e fshatit me 9 shkurt.

Ndėrkohė, deri tek incidenit ka ardhur pasi qė nė garė pėr kryetar tė nėndegės sė kėtij fshati kanė qenė dy kandidatė.

T7 mėson se njėri nga pretendentėt ėshtė i afėrm i ish deputetit tė PDK-sė, Naim Fethau.

Por, qė ai dhe disa persona tė tjerė tė afėrm tė Fetahut, nuk kanė dashur tė lejojnė qė tė ketė kundėr kandidat nė kėtė proces zgjedhor.

E zhvillimin e procesit me vetėm njė kandidat nuk kanė lejuar anėtarė te e PDK-sė, qė janė dėrguar nga Prishtina.

Pėr tė mos lejuar zgjedhje me vetėm njė kandidat, Betim Gjoshi, Ēlirim Haziri e Trim Syla u larguan nga vendi ku po mbahej procesi zgjedhor.

Largimi i tyre ka nxitur nxitur tensione, dhe pėr kėtė arsye procesi zgjedhor ėshtė ndėrprerė.

Ndėrkohė, pas kėsaj Betim Gjoshi, Ēlirim Haziri e Trim Syla kanė dal nė oborr tė shkollė ndėrsa burime tė T7 kanė bėrė me dije se qė tė tre janė sulmuar fizikisht, nga persona tė afėrm tė Naim Fetahut.

Pavarėsisht kėsaj kjo ngjarje rasti nuk ėshtė raportuar fare nė Polici.

Kėtė e ka bėrė tė ditur zėdhėnėsja e policisė sė Podujevės, Antigona Citaku.

Kėtė incident e ka mohuar edhe Betim Gjoshi.

Nuk ėshtė e vėrtetė qė ka ndodh ndonjė incident nė zgjedhjet e PDK-sė i vetmi rast qė ka ndodh ka qenė nė Studenicė por, qė nuk ka pas tė bėjė me procesin zgjedhor.Pėr kėtė rast T7 ka kontaktuar edhe Naim Fetahun.

Edhe ky e ka mohuar qė tė ketė pas rrahje nė fshatin Dobratin tė Podujevės.

“Jo nuk ka pas incident, nuk e di pėr ēfarė incidenti bėhet fjalė po nuk ka pas incident. Mund tė ketė keqkuptim por nuk ka pas kurgjo ”

Naim Fetahu, deri para pak ditėsh ka qenė kėshilltar i kryetarit tė kuvendit Kadri Veseli.

Por, incident duket se e ka bė fort nervoz kreun e PDK-sė.

Pėr kėtė arsye T7 mėson se Kadri Veseli edhe e ka shkarkuar nga pozita e kėshilltarit Naim Fetahun.

E pėr kėtė ēėshtje nuk ka dashur tė komentojė vetė Fetahu.

Kur ėshtė pyetur pėr kėtė gjė, Fetahu ka thėnė se ėshtė i zėnė.

Pos kėsaj T7 mėson se Veseli ka shkarkuar edhe njė pjesė tė Komisionit Zgjedhor tė PDK-sė nė Podujevė.

https://m.gazetaexpress.com/mobile/l...ersona-629049/


Partia Demokratike e Kosovės - PDK

Demant!

Ndaj kronikės sė T7, tė emituar mė 21.2.2019, lidhur me procesin e brendshėm zgjedhor, nė nėndegėn Dobratin, dega e Podujevės. Mė 4 shkurt 2019, nė Dobratin e as nė ndonjė nėndegė tjetėr, gjatė zhvillimit tė procesit tė brendshėm zgjedhor, nuk ka pasur asnjė konflikt, as kacafytje. Procesi zgjedhor ėshtė duke ecur nė mėnyrėn mė tė mirė tė mundshme, kėtė e dėshmojnė pjesėmarrja masive e cilėsore e paparė ndonjė herė nė praktikėn tonė politike.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2019, 20:13   #127
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,814
Thanks: 30
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Albin KurtiEdhe kjo i ndodhi Vetėvendosjes: Gaz lotsjellės nė zgjedhjet e brendshme tė kėsaj partie

Aktuale shkurt 25, 2019 - 21:54


Gazi lotsjellės vazhdon tė mos i ndahet Lėvizjes Vetėvendosje. Kėsaj here ėshtė pėrdorur brenda strukturave tė saj. Nė Ferizaj, derisa po mbahej procesi zgjedhor pėr Kryesinė e Qendrės, ka pasur hedhje tė gazit lotsjellės.

Enver Bajrami, qė thotė se ėshtė aktivist i kėsaj partie qė nga viti 2010, ka pranuar pėr Koha.net se ishte ai qė hodhi gazin lotsjellės nė sallėn ku po mbahej procesi. Si pasojė, sipas tij, procesi ka vazhduar nė njė sallė alternative. Ka thėnė se arsye pėr hedhjen e gazit lotsjellės ėshtė se i ėshtė mohuar e drejta e fjalės. Ai ka thėnė se “ngufatja e fjalės sė lirė ka derivuar te ngufatja nga gazi lotsjellės”.

“Zgjedhjet e brendshme tė filluara nė vitin 2018, dje pėrfunduan tė kontrabanduara ashtu siē kishin filluar, duke imponuar ‘zgjidhje’ dhe assesi zgjedhje. Kur hipokrizia bėhet normė e sjelljes, atėherė edhe pritjet pėr ta fshehur vdekjen e demokracisė sė brendshme janė tė kota. Pamjet e mėposhtme janė realiteti i reagimit kundrejt autokracisė sė brendshme tė instaluar kaherė nė LVV”, ka shkruar ai nė njė letėr drejtuar redaksisė sė Koha.net.

Ka shtuar tutje, se aty ku ndalohet e drejta themelore e shprehjes dhe fjalės sė lirė dhe nėpėrkėmbet dinjiteti i aktivistit si qenie politike, aty janė predispozitat e para tė centralizimit dhe konformizmit drejt shoqėrisė unitariste. “Falė pluralizmit koha e njėmendėsisė po perėndon, ndėrkohė qė fatkeqėsisht gazi lotsjellės si ‘mjet demokratik’ ende ėshtė zgjedhja e padėshiruar si nga pėrdoruesit po ashtu edhe nga ata qė padėshirė dhe pafajshėm e kanė pėrjetuar”, ka shkruar ai mė tej.

Nė anėn tjetėr, Valon Ramadani, kryetar i VV-sė nė Ferizaj, ka konfirmuar rastin, duke thėnė se gazi ėshtė hedhur nga anėtarė qė s’ishin pjesė e procesit zgjedhor.“Pavarėsisht kėtij incidenti tė dielėn nė mbrėmje procesi ka vazhduar shumė mirė dhe ėshtė zgjedh njė Kryesi shumė e mirė si asnjėherė mė parė. Nuk ka pasur asnjė pakėnaqėsi, por atė incident e kanė bėrė disa individė qė nuk ishin pjesė e procesit tė VV-sė. Ėshtė zgjedhur Kryesia dhe Kėshilli Drejtues me kuadro profesionale”, ka thėnė Ramadani nė njė pėrgjigje pėr portalin .

Ai ka thėnė se VV-ja nė Ferizaj “si asnjėherė mė parė ėshtė duke u fuqizuar me kuadro tė reja, ndėrkohė edhe pėr katėr pozita tė reja kemi hapėsirė pėr plotėsimin e kryesisė”.

Kujtojmė qė Vetėvendosje bashkė me dy partitė e tjera opozitare tė mandatit tė kaluar, AAK-nė dhe Nismėn, nė shumė seanca parlamentare kishte pėrdorur gazin lotsjellės si mjet pėr tė parandaluar votimin e demarkacionit me Malin e Zi. Madje deputetė tė saj dhe tė partive tjera opozitare tė asaj kohe, kishin pėrfunduar nė procese gjyqėsore.Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2019, 18:53   #128
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,814
Thanks: 30
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Albin KurtiI larguari nga VV nuk lė fjalė tė keqe pa thėnė pėr partinė e dikurshmeGazetaExpress E martė, 26 Shkurt 2019 18:13


Tė dielėn nė Qendrėn e Lėvizjes Vetėvendosje nė Ferizaj, njė aktivist i saj ka hedhur gaz lotsjellės gjatė procesit zgjedhor nė kėtė qendėr.

Nė Frontal me Arsim Lanin, ishte i ftuar kryesi i kėtij akti Enver Bajrami. Ai tregoi se tė martėn e mori vendimin e Lėvizjes Vetėvendosje pėr largim nga kjo parti.

“Prej tė dielės kam prit me marr ata njė vendim. Nuk mė ka kontaktuar askush dhe sot mė kanė thirrur administrata dhe mė ka treguar se jam pėrjashtuar”.

Bajrami thotė se arsyeja e njė veprimi tė tillė ėshtė mbrojtja e kauzės sė LVV, qė sipas tij ėshtė fjala e lirė. Mirėpo, ai thotė se ky nuk ka qenė rasti i vetėm kur atij i ėshtė mohuar fjala.

“Nuk e kam gjetė hapėsirėn pėr me folė edhe erdha nė njė moment qė hodha gaz. Ata mė thanė qė nuk bėn me folė se jam mysafir. Edhe nė 2017 nuk mė ėshtė dhėnė fjala. Nė njė kėshill tjetėr zgjedhor mė ėshtė mohuar e drejta pėr tė folur”.

E nė atė kohė Enver Bajrami thotė qė ėshtė kėrcėnuar nga Salih Zyba.

“Salih Zyba mė ka thėnė, mirė qė janė kėta aktivistė kėtu se ndryshe kishim kalu unė e ti” shton tutje Bajrami.

Nė T7, ish-aktivisti i LVV ka thėnė qė gazin e ka pasur qė nga koha e protestave. Pėr Bajramin, hedhja e gazit gjatė procesit zgjedhor nė Ferizaj ishte njė pėrgjigje pėr Lėvizjen Vetėvendosje.

“Maja e hipokrizisė ėshtė qė gazi ka qenė njė pėrgjigje “JO” pėr Lėvizjen me oligarkė, Jo Lėvizjes ku aktivistėt zėvendėsohen me matrapazė, Jo Lėvizja qė nuk kėrkon falje e nuk prodhon vlera”.

Ndėr tė tjera, ish-kandidati pėr kryetar tė LVV nė Ferizaj ka thėnė qė nė kėtė qendėr ka abuzime financiare, seksizėm dhe pėrdorim tė drogės. Ai thotė qė brenda LVV tė rinjtė mund tė jenė viktimė e abuzimit seksual, pėr ēka nuk i rekomandon askujt tė anėtarėsohet aty.

Pėr Bajramin, me ndėrhyrjen e Qendrės nė Prishtinė, Qendra nė Ferizaj ėshtė degraduar nė masė tė madhe.

Sipas tij, nė procesin zgjedhor tė vitit tė kaluar ka pasur blerje tė votave, tė gjitha kėto tė orkestruar nga Qendra kryesore e LVV.

“Ka pas blerje tė votave. Ka pasur ndėrhyrje nga Prishtina. Deputetėt kanė thirrur njerėz pėr me e mbėshtetė Valon Ramadanin”.

Sipas Enver Bajramit, Liburn Aliu ėshtė indikator i gjithė kėtij denigrimi nė Qendrėn e Lėvizjes Vetėvendosje nė Ferizaj.

“Liburn Aliu si koordinator i ka tė gjitha meritat pėr shkatėrrimin e VV nė Ferizaj. Ai ka shfaq autokraci ndaj tė gjithėve dhe ėshtė sjellė sikur padron i tė gjithėve,” ka thėnė Bajrami.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-03-2019, 00:39   #129
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,814
Thanks: 30
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Albin Kurti

Djali i Thaēit, Endriti i kundėrpėrgjigjet ashpėr Albin Kurtit

Endriti, djali i presidentit tė Republikės, Hashim Thaēit, i ėshtė kundėrpėrgjigjur kryetarit tė Lėvizjes “Vetėvendosje”, Albin Kurti, pasi ky i fundit deklaroi se “ka mbetur qė djali i Thaēit tė martohet me vajzėn e Vuēiqit, Milicėn”.

Pėrmes njė story nė Instagram, Endriti ia ka pėrcjellė njė mesazh liderit tė LVV-sė, transmeton Indeksonline

“Faleminderit pėr ofertėn tėnde Albin. Kam durim qė ta pres ēikėn tėnde tė rritet dhe tė flasim pėr fatin tonė, por e kam njė problem… Ajo duhet ta ketė ēėshtjen primare identitetin, kombin shqiptar dhe jo atė malazez… e gjetiu. E kuptoj qė origjina nuk harrohet dhe nuk mund ta kuptojė gjuhėn e familjes tuaj Kurtoviqi nga Vlladimiri”, ka shkruar ai.

Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-03-2019, 18:16   #130
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,814
Thanks: 30
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Albin Kurti

[Llapjani qė la Kosovėn sot, ėshtė aktivist i Vetėvendosjes

03/03/2019 | 18:09

Llapjani qė la Kosovėn sot, ėshtė aktivist i Vetėvendosjes

Valon Aliu nga Komuna e Podujevės, pėrmes njė postimi nė Facebook ka treguar se ai po e lė Kosovėn pasi nuk ka njė jetė tė sigurt nė kėtė vend, transmeton Gazeta Metro.

E ky postim i Aliut u bė viral nė Facebook duke u shpėrndarė nga tė gjitha qytetarėt dhe mediat, por Aliu ėshtė zbuluar se ėshtė nga Lėvizja Vetėvendosje ku edhe punonte nė zyret e kėsaj partie nė Podujevė.

Aliu duket se me postimin e tij ‘prekės’ po bie nė kundėrshtim me publikimet e tij tė mėhershme nė Facebook, ai me LVV bėnte aktivitete dhe thirrje se nė Kosovė ka shpresa pėr tė jetuar dhe ka njė ardhmėri ky vend, transmeton Gazeta Metro.

Postimi i plotė nga Aliu dhe disa foto tė tij me liderėt e LVV:

“Dikur kemi hanger bukė e kryp dhe nuk kemi ikur nga Kosova. Kemi pas zemer ta kapim pushkėn e ta mbrojmė Atdheun tonė kundėr okupatorit Serb. Ndėrsa sot nė vend tė pushkės e kapim valixhen dhe e lėshojmė Atdheun tonė pėr nje jetė mė tė mirė, pėr njė jetė te sigurt, pėr fėmijėt tanė… Njė KOSOVĖ pa shpresė”, ka shkruar Aliu./gazetametro.net

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Llapi : 03-03-2019 nė 18:55
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2019, 06:54   #131
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,481
Thanks: 15,092
Thanked 9,023 Times in 6,087 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Albin Kurti


Dhe une e kuptoj ne SHQIP...as BABA(RIP) jem nuk ka te drejte te SHESI trojet e GJYSHIT,ndersa UNE do isha...VEMJE+KRIMB=FUNDERRINE, por me <shpetojne>...gojedhanat,epopete dhe tundja e flamurit.

PS: KLANI i SYSTEMAS po del per fresk.

Tungi.
🖤 (1)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-03-2019, 23:52   #132
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,814
Thanks: 30
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Albin Kurti


Krasniqi dhe Kurti

Krasniqi- Kurtit: Kur t’ka ikė zemra, kot mundohesh me mbetė gjallė pėrmes stentave

Mė: 11 mars 2019 Nė ora: 22:39


E ndėrkohė, kėto ‘lėvizje’, nuk i kanė bėrė aspak pėrshtypje Frashėr Krasniqit nga PSD.

Pas disa javėsh pauze, lideri i Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti u ėshtė rikthyer pėrsėri aktiviteteve politike. Sė fundmi ai ka mirėpritur angazhimin e Dr. Irfan Daullxhiut nė subjektin e tij.

E ndėrkohė, kėto ‘lėvizje’, nuk i kanė bėrė aspak pėrshtypje Frashėr Krasniqit nga PSD.

Sipas tij, Kurti kot po mundohet tė mbetet gjallė.

“Kur t’ka ikė zemra, kot mundohesh me mbetė gjallė pėrmes stentave”, ka shkruar Krasniqi krahas fotografisė.

Kujtojmė faktin se Krasniqi vetėm disa muaj mė parė e kishte idol shpirtėror Kurtin, derisa pėr tė njėjtin tashmė duket se nuk ka pikė mėshire.

Ndryshe, Kurti pėr disa ditė rresht ka qenė i shtrirė nė QKUK pasi qė ishte diagnostikuar me bronkopneumoni.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-03-2019, 00:18   #133
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,481
Thanks: 15,092
Thanked 9,023 Times in 6,087 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Albin Kurti

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kashta Shiko postimin

Krasniqi dhe Kurti

Krasniqi- Kurtit: Kur t’ka ikė zemra, kot mundohesh me mbetė gjallė pėrmes stentave

Mė: 11 mars 2019 Nė ora: 22:39


E ndėrkohė, kėto ‘lėvizje’, nuk i kanė bėrė aspak pėrshtypje Frashėr Krasniqit nga PSD.

Pas disa javėsh pauze, lideri i Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti u ėshtė rikthyer pėrsėri aktiviteteve politike. Sė fundmi ai ka mirėpritur angazhimin e Dr. Irfan Daullxhiut nė subjektin e tij.

E ndėrkohė, kėto ‘lėvizje’, nuk i kanė bėrė aspak pėrshtypje Frashėr Krasniqit nga PSD.

Sipas tij, Kurti kot po mundohet tė mbetet gjallė.

“Kur t’ka ikė zemra, kot mundohesh me mbetė gjallė pėrmes stentave”, ka shkruar Krasniqi krahas fotografisė.

Kujtojmė faktin se Krasniqi vetėm disa muaj mė parė e kishte idol shpirtėror Kurtin, derisa pėr tė njėjtin tashmė duket se nuk ka pikė mėshire.

Ndryshe, Kurti pėr disa ditė rresht ka qenė i shtrirė nė QKUK pasi qė ishte diagnostikuar me bronkopneumoni.
Ky GOVNA krasniqi do VDESI i PRVI.

FELLIQESIRE covjek.

Dhe nuk habitem qe ne koqovo paskan ken shumna....SHKINA.
🖤 (1)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2019, 11:07   #134
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,814
Thanks: 30
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Albin KurtiAlbin Kurti, Hashim Thaēi


Ish-mjeku i UĒK-sė, Kurtit: Mos ia fut kot, bėje kėtė ose harroje bashkimin kombėtar!Loshi: Fol pėr bashkim kombėtar me Shqipėrinė, e jo “pėr hava”

Lideri i Lėvizjes Vetėvendosje Albin Kurti, sot nė njė konferencė pėr media, ka thėnė se presidenti i vendit Hashim Thaēi do tė kėrkojė azil politik nė Rusi.

Ai ka thėnė se Thaēin nuk mund ta ndalin, por mund ta ndalin qė ai ta marrė Kosovėn me vete.

E Kurtit pėr kėtė deklaratė i ka reaguar ish-mjeku i UĒK-sė Liri Loshi. Nė njė postim nė Facebook, ai ka thėnė se nuk beson qė Kurti e ka seriozisht kur thotė se Thaēi do tė kėrkojė azil politik nė Rusi.

Loshi duke e quajtur njeri tė papėrgjegjshėm Kurtin, ka thėnė se ai mė mirė do tė duhej tė fliste pėr bashkim kombėtar me Shqipėrinė, e jo “pėr hava”, pėrcjell Bota sot.

“Nėse ai ka menduar se bashkimin kombėtar e bėn pas dy apo tri dekadash, atėherė ky nuk paska qenė plan serioz, sepse atėherė Albin Kurti nuk do te jetė mė aktiv nė politikė dhe pra bashkimin nuk do ta bėjė ai, por dikush tjetėr!”, ka shkruar ish-mjeku ndėr tė tjerash.

Sipas tij, Kurti duhet ta kuptojė se ky ėshtė moment i rėndėsishėm pėr kontributin e tij politik dhe nė vend se tė merret me Hashim Thaēin, ta rishpalosė planin e tij qė siē ka thėnė ai, mund tė jetė interesant pėr qendrat e vendosjes ndėrkombėtare.

Postimi i plotė i Liri Loshit:
Image
Liri Loshi

Kurrkush nuk pret qė Hashim Thaēi tė kėrkojė azil politik nė Rusi dhe nuk e besoj se as Albin Kurti e ka seriozisht kur e thotė kėtė. Problemi ėshtė se shumė budallenj i besojnė kėtij njeriu ēdo fjalė qė e flet, kurse ky krejt i papėrgjegjshėm ia futė kot. Neve na duhet njė opozitė dhe liderė opozitarė qė bėjnė politikė reale dhe jo tė atillė qė vetėm flasin pėr hava. Albin Kurti mė mirė do tė ishte tė na fliste pėr shembull se ku dallon ideja tij pėr bashkim kombėtar me idenė e Hashim Thaēit pėr kėmbimet territoriale me Serbinė. Nėse ai ka menduar se bashkimin e bėn pa u marrė vesh me Beogradin, Tiranėn, Evropėn, SHBA-tė dhe Rusinė, atėherė ajo nuk ka qenė ide e elaboruar mirė, por vetėm njė parullė pėr votat e atyre qė megjithatė bashkimin kombėtar nuk e kanė pasur pėr shaka! Nėse ai ka menduar se bashkimin kombėtar e bėn pas dy apo tri dekadash, atėherė ky nuk paska qenė plan serioz, sepse atėherė Albin Kurti nuk do te jetė mė aktiv nė politikė dhe pra bashkimin nuk do ta bėjė ai, por dikush tjetėr!

Nuk e di pse tash e tutje duhet t’i japė kush edhe njė votė Albin Kurtit pėr premtimet e tij rreth ndryshimit tė flamurit, himnit dhe rreth bashkimit kombėtar?! Pėr Albinin dhe Vetėvendosjen ky do tė duhej tė ishte momenti vendimtar i veprimit pėr imponimin e projektit tė tyre pėr bashkim kombėtar dhe kjo nuk nėnkupton bashkimin sipas Serbisė dhe Rusisė, por sipas verzionit tė Vetėvendosjes. Nė tė kundėrtėn le ta pranojnė shtetin e Kosovės dhe simbolet qė ai ka dhe ta harrojnė bashkimin kombėtar.

Albin Kurti pra duhet ta kuptojė se ky ėshtė moment i rėndėsishėm pėr kontributin e tij politik dhe nė vend se tė merret me Hashim Thaēin, ta rishpalosė planin e tij qė mund tė jetė interesant pėr qėndrat e vendosjes ndėrkombėtare. Pėrsa kohė Hashim Thaēi ėshtė president i Kosovės, bota do tė kėrkojė tė merret vesh me Hashimin dhe jo me Albinin.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2019, 15:37   #135
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,814
Thanks: 30
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Albin KurtiLideri i Lėvizjes “Vetėvendosje”, Albin Kurti ka pėrkujtuar me lot nė sy rreth pėrvjetorit tė vrasjes sė ish-kryeministrit tė Serbisė, Zoran Gjingjiq.
( Boro-Ramizi )
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2019, 22:31   #136
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,814
Thanks: 30
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Albin Kurti

Pėrse gabon Albin Kurti kur i lavdėron Zoran Gjingjiqin dhe krajlin Aleksandėr Obrenoviq?

Shkruan: Fitim Salihu

Dy ditė mė parė, Albin Kurti kishte shkruar njė status panegjirik nė nderim tė ish-kryeministrit serb, Zoran Gjingjiqit dhe ish-mbretit serb, Aleksandėr Obrenoviqit. Esenca e panegjirikut tė tij ishte kontradiktimi i kėtyre dy figurave tė rėndėsishme tė historisė moderne serbe me figurat gjoja tė kundėrta tė tyre – Gavrilo Principin dhe Aleksandėr Vuēiqin. Ideja gjenerale e tij ishte se sikur tė mos ishin vrarė Obrenoviqi dhe Gjingjiqi (rrjedhimisht sikur tė mos vinin nė pushtet Karagjorgjeviqi dhe Vuēiqi) Serbia do tė ishte mė e mirė. Apologjia e Kurtit karakterizohet nga ajo qė nė historiografi quhet “over-simplification”. Shkurt e shqip – lexim bardhė e zi i historisė dhe dinamikave historike.

Sė pari, kėto dy figura ndoshta edhe mund tė kenė qenė pakėz mė liberale sesa kundėrshtarėt e tyre politikė, por liberalizmi i tyre ka qenė vetėm vis-ą-vis politikės sė brendshme serbe dhe trajtesave ideologjike pėr shtetndėrtimin serb. Por, nė raport me Kosovėn, qėndrimi i tyre ka dalluar nė nuanca tė vockla, pėr tė mos thėnė qė s’ka dalluar fare, me atė tė Karagjorgjit ose Sllobės. Ēdo orvatje pėr ta parė Obrenoviqin dhe Karagjorgjin ose Gjingjiqin dhe Milosheviqin sikur tė ishin personazhe tė njė filmi “spaghetti-western” tė Serxhio Leones – si “i miri dhe i keqi” – ėshtė, nė rastin mė tė mirė, mosnjohje elementare e historisė serbe. Sė paku asaj tė dyqind viteve tė fundit.

Kush ka qenė Aleksandėr Obrenoviqi?

Aleksandėr Obrenoviqi udhėhoqi me Serbinė nga viti 1889 gjer mė 1903, kur u shfronėzua dhe u vra nga familja arkirivale dinastike e Karagjorgjeviqėve. Vetė paraardhėsit e tij mbretėrorė shquheshin pėr qėndrimet e tyre nacionaliste kundruall Kosovės dhe simbolika e mitit tė “lavdisė sė Kosovės” mund tė haset qė nė stemėn e tyre dinastike. Pėr mė tepėr, vetė mbreti i ri Aleksandėr udhėhoqi manifestimet e 500-vjetorit tė Betejės sė Kosovės, tė cilat pėr shumėēka nuk ngelin mbrapa festimeve qė i udhėhoqi Milosheviqi 100 vite mė pas.

Nė fakt, ato ditė Obrenoviqi edhe u kurorėzua nė frymėn e festimeve pėr “lavdinė e Kosovės” nė manastirin e Zhicės nė Kralevė. Paraprakisht, mbreti i ri e kishte vizituar kishėn e Lazaricės nė Krushevc. Ngjarja nuk ishte e rastėsishme. Kjo kishė ishte ngritur nga vetė knjaz Lazari, komandanti serb i Betejės sė Kosovės. Aty, Obrenoviqi pėruroi pėrmendoren “Косовским јунацима” (Heronjtė e Kosovės). Duke u kthyer nė Zhicė, ai i bėri pėrnderimet e tij varrit tė princeshės Milicė, bijės sė Nemanjiqėve dhe gruas sė knjaz Lazarit. Krejt kėto procesione kuazi-okulte u shoqėruan nga njė frenezi e pashoqe e publikut serb, e ushqyer nga qeveria e krajlit Obrenoviq.

Edhe mė vonė, politika e Obrenoviqit ka qenė aktivisht ofensive kundrejt ēėshtjes sė Kosovės. Duke marrė shkas nga ai qė politika serbe e quante “pogromi i Kolashinit tė Ibrit”, politika e jashtme e Obrenoviqit u bė shumė agresive dhe bėnte presione tė vazhdueshme ndaj Portės sė Lartė qė tė shtypte kryengritėsit shqiptarė dhe tė garantonte sa mė shumė tė drejta miletit serb nė Vilajetin e Kosovės. Nė gusht tė vitit 1902, ambasadori serb nė Stamboll parashtroi pesė kėrkesa pėr Portėn e Lartė nė lidhje me ēėshtjen e Kosovės ku, ndėr tė tjera, kėrkohej qė Sulltani ta shtynte pėrpara tė drejtėn e serbėve tė Kosovės pėr t’u armatosur “nė mbrojtje prej bandave shqiptare”. Nė fakt, paraprakisht, nė verėn e vitit 1894, Obrenoviqi e kishte vizituar personalisht Stambollin pėr tė avokuar pėr mė shumė privilegje pėr serbėt lokalė.

Pikėrisht nė kohėn e krajlit Aleksandėr ndodh edhe hapja e Konsullatės ruse nė Mitrovicė, e cila shėrbente si njė strehė agjenturore e hafijeve tė Obrenoviqit. Fundi i konsullit rus, Grigori Shēerbinės, dihet… Ai u vra nga kryengritėsit shqiptarė nė prill 1903 pikėrisht sepse shihej si zgjatim i politikės nacionaliste tė Obrenoviqit. Nė fakt, ekziston njė mendim i hapėrdarė se si, tekqė Karagjorgjeviqėt ndiqnin linjėn rusofile, Obrenoviqėt ndiqnin linjėn proaustriake. Nė fakt, sipas shumė dėshmive tė kohės, ndonėse babai i Aleksandėr Obrenoviqit, mbreti Milan, ishte aleati kryesor austriak nė Ballkan, i biri i tij, Aleksandri, u kthye shpejt nė njė aleat tė Carit dhe nuk mungoi koordinimi i tij me rusėt, sidomos karshi ēėshtjes sė Kosovės dhe Maqedonisė.

Sidomos pas dasmės sė tij zulmėmadhe tė korrikut 1900, Aleksandėr Obrenoviqi u kthye tėrėsisht nga Rusia. Madje, si njė dhuratė pėr aleatėt rusė, ai i liroi nga burgu konspiratorėt radikalė tė “atentatit tė Ivan-danit”, tė cilėt nė qershor 1899 kishin tentuar ta vrisnin babain e tij, ish-mbretin Milan Obrenoviq. Faktin qė Obrenoviqi nuk ka qenė kundėr Rusisė dhe Fuqive tė Antantės, por, pėrkundrazi, ka qenė mik i tyre, e dėshmon edhe Ralf Paxhet, diplomat i njohur i “Foreign Office”-it, i cili nė vitet 1910-1913 ka qenė ministėr britanik nė Beograd. Nė memoaret e tij, “Njė diplomat nė Serbi”, Paxheti dėshmon se si Anglia nuk u pajtua kurrėnjėherė me vrasjen e Obrenoviqit e me shfronėzimin e tij dhe se gjer mė 1913 nuk i relaksoi marrėdhėniet me Karagjorgjeviqėt. Sikur tė kish qenė Obrenoviqi njė aleat austriak e antirus, britanikėt jo qė nuk do ta kundėrshtonin rrėzimin e tij, por do e inkurajonin atė, duke marrė parasysh rivalitetin nė Ballkan mes Gjermanisė e Austrisė, nė njė anė dhe Anglisė e Rusisė, nė anėn tjetėr.

Nė fakt, qasja e tij liberale mund tė vihet nė pikėpyetje edhe sa i pėrket politikės sė tij tė brendshme. Nė fakt, tekqė ai mbretėroi si njė monark absolut, pasardhėsi i tij, Petar Karagjorgjeviqi instaloi njė monarki kushteuese dhe mblodhi parlamentin. Kėshtu qė, konstatimi i Kurtit ėshtė i gabuar dhe ai, duke tentuar qė ta thjeshtojė historinė, pėrfundon nė njė lexues diletant tė saj.

Ish-profesori i Universitetit tė Indianas nė ShBA, Branimir Anzuloviqi, nė librin e tij “Serbia hyjnore – nga miti nė gjenocid” – tė cilin kam pasur nderin qė ta shqipėroja pėr shtėpinė botuese “Koha” – thoshte se “Pjetri I [Karagjorgjeviqi]…, i emėruar prej oficerėve ushtarakė qė kishin komplotuar – me sa duket pa dijen e tij – nė vrasjen e mbretit Aleksandėr Obrenoviq, bėri njė rropatje tė ēiltėr pėr ta ndaluar rrethin vicioz tė dhunės dhe pėr ta transformuar Serbinė nė njė vend tė civilizuar, tė bazuar nė sundim tė ligjit. Ai ndėrmorri reforma pėr ta ēliruar Serbinė nga trashėgimia e shtypjes dhe dhunės. Botimi i librit tė Xhon Stjuart Millit, “Mbi lirinė”, tė cilin e kish pėrkthyer mbreti vetė, ishte njė manifestim i qėllimit tė tij pėr ta ēliruar Serbinė prej barrės sė trashėgimisė sė vet.”

Kurse, profesori i historisė nė Universitetin e Dakotės Veriore nė ShBA, Xhon Koks – njė tjetėr studiues i njohur i politikės serbe – nė librin e tij, “Historia e Serbisė”, thoshte se Serbia gjatė mbretėrimit tė Aleksandėr Obrenoviqit nuk pati zhvillim, pėrkundrazi, ai e quan principatėn e tij njė “pariah state” – njė shtet i izoluar dhe jashtė trendeve globale tė kohės – kurse vetė Aleksandrin e quante “cinik” dhe “tė vrazhdė”.

Kaq pėr argumentin se vrasja e krajlit tė Obrenoviqėve qe njė fatkeqėsi.

Po kush ishte Zoran Gjingjiqi?

Gjingjiqi ėshtė personazhi i dytė tė cilit ia shkruan apologjinė Kurti dhe pretendon se sikur ai tė ishte gjallė, do tė dallonte nga Vuēiqi. Gjingjiqi ka qenė kryeministėr i Serbisė nė vitet 2001-2003 dhe paraprakisht kishte qenė lider opozitar nė vitet ’90. Njėjtė, edhe Gjingjiqi mbase ishte mė liberal sa i takon politikės sė brendshme serbe, por nė raport me Kosovėn ai, ndonėse mė realist se Milosheviqi, asnjėherė nuk e mohoi bazamentin dhe fundamentin nacionalist tė mitit tė Kosovės. Fakti qė ishte mė realist, s’e bėn mė tė mirė. Edhe Vuēiqi ėshtė mė realist sesa Milosheviqi nė raport me Kosovėn. Nė fjalimin e tij nė Gazivodė nė vjeshtėn qė lamė pas, ai faktikisht pati thėnė se Milosheviqi bėri gabime taktike por qė lufta e tij pėr Kosovėn ish e drejtė.

Pėr t’iu kthyer sėrishmi librit qė e kam shqipėruar vitin e kaluar, “Serbisė hyjnore”, Anzuloviqi, tekqė flet pėr protestat opozitare kundėr Milosheviqit, nė njė pasazh thotė: “Disa protestues mbanin simbole – siē ishin portretet e Njegoshit – qė dėftonin se ata i tumirnin masakrat nė luftėn pėr njė komb homogjen dhe shpėrfaqnin se ata ishin tė zemėruar me Milosheviqin jo pse ai e nisi luftėn, por pse ai nuk e fitoi atė. Dy politikanėt kryesorė qė u vunė nė krye tė valės sė pakėnaqėsisė – Zoran Gjingjiqi dhe Vuk Drashkoviqi – nuk dhanė njė alternativė tė njėmendtė ndaj politikave tė Milosheviqit. Ata nuk neveriteshin nga obsesioni nacionalist me Serbinė e Madhe (nė tė cilėn vetė ata shtyheshin me Milosheviqin) e as nuk i denoncuan mitet qė ia pamundėsuan shumė serbėve tė pajtoheshin me tė kaluarėn e tyre.”

Nė fakt, edhe pas ardhjes sė tij nė pushtet pas revolucionit tė tetorit 2000 qė e largoi Milosheviqin nga pushteti, Zoran Gjingjiqi ishte vetėm nė formė mė ndryshe nga paraardhėsi i tij. Nė thelb, qėndrimet e tij nė raport me shqiptarėt dhe Kosovėn ishin tė njėjta. Nė shkurt 2001, sapo ishte zgjedhur kryeministėr, Gjingjiqi, pas njė takimi me Kolin Pauelin, sekretarin amerikan tė Shtetit, kėrcėnonte me luftė nė rast se Kosova e shpallte pavarėsinė.

Nė njė intervistė televizive, ai deklaroi se shqiptarėt e Kosovės nuk kanė tė drejtė pėr institucione qeverisėse tė pavarura prej Serbisė dhe se nė Kosovėn e pasluftės nuk mund tė flitet thjesht pėr tė drejta minoritare pėr serbėt, por pėr tė drejta historike pėr shtetin serb. Pėr mė tepėr, gjatė kėsaj interviste publike, ai shumėherė merr tipare prej fashisti kur flet se si nuk do ta lejojė asnjė shqiptar qė tė blejė prona nė Terazije sepse paratė e tyre qenkan tė pista dhe tė fituara nga narkotrafiku, ndėrkohė qė e kėrcėnonte Evropėn se do ta shpėrbėnte Bosnjėn e Hercegovinėn nėse pavarėsohet Kosova. Ndėr tė tjera, mbahet mend fraza e tij “Ne damo Kosovo!” – “Nuk e japim Kosovėn!”. Pra, nė thelb ai asgjė s’dallonte nga Milosheviqi. Siē thotė edhe Anzuloviqi, ai thjesht po e vajtonte faktin qė Milosheviqi e humbi Kosovėn.

Nė njė ligjėratė qė e mbajti para studentėve tė Universitetit tė Banja Lukės nė Republika Sėrpska njė muaj para se tė vritej, Gjingjiqi do tė deklaronte se Milosheviqi e humbi Kosovėn sepse nuk e kuptoi se nė marrėdhėnie ndėrkombėtare ekziston njė set rregullash tė cilat duhet respektuar. “Ashtu qė tė bėhesh lojtar sipas rregullave tė lojės globale, ti duhet t’i pėrmbushėsh disa kritere minimale pėr t’u pranuar si lojtar. Nėse vazhdimisht i shkel rregullat, duke thėnė: kėtė s’e dua; dua vetėm atė qė mė konvenon, ata do tė tė nxjerrin prej loje dhe do tė tė thonė: ulu atje nė pankinė dhe tash luaj sipas rregullave tua. Njė balancė duhet gjetur mes tė bindurit ndaj rregullave dhe, sigurisht, anashkalimit tė atyre rregullave gjer nė njė farė mase, ashtu qė as gjyqtari tė mos e vėrej atė…”

Pra, njė lexues i vėmendshėm, jo vetėm i kėtij pasazhi, por i tėrė veprimtarisė sė tij politike, e kupton qė Gjingjiqin me Milosheviqin e dallonte vetėm taktika, jo strategjia. I pari mendonte qė Kosova fitohet me mashtrime dhe dredhi, i dyti me forcė dhe dhunė. I pari mendonte se rregullat duhet thyer, por duhet vepruar pa tė parė gjyqtari. Tė dytit s’i bėhej vonė as pėr gjyqtarė. Por, nė thelb, ishin tė njėjtė, siē ish e njėjtė strategjia e tyre afatgjatė.

“Stratfor” ėshtė njė platformė e famshme amerikane e studimeve gjeopolitike e cila nė shkurt 2002 botoi njė artikull me titull “Gjingjiqi po e vjedh bubullimėn nacionaliste”. Artikulli analizon se si Gjingjiqi ishte duke ia vjedhur presidentit serb, Vojislav Koshtunica, bajrakun e nacionalizmit serbomadh dhe kishte filluar tė ndryshonte anė – nga njė politikan i perceptuar si properėndimor nė njė politikan antiperėndimor. Gjingjiqi nė fillim tė vitit 2002 kishte filluar tė fliste kundėr Tribunalit tė Hagės dhe gjykimit tė ish-presidentit jugosllav Milosheviq.

Nė fakt, edhe ky artikull e nxjerr nė pah dinakėrinė dhe dyfytyrėsinė e tij: “Gjingjiqi ka audienca tė shumėfishta. Njėra syresh ėshtė popullsia/votuesit serbė, ku nacionalizmi i lulėzuar sė fundmi i Gjingjiqit pritet tė kryejė punė. Tjetra ėshtė Perėndimi, i cili po ofron njė litar shpėtimi tė ndihmave dhe investimeve nė Jugosllavi.”

Njashtu, vlerėsimi magnilokuent e epideiktik i Kurtit se “Lufta e Dytė ka mbaruar, por duket se ajo e para ende jo”, paēka qė onomatopeik, ėshtė historiografikisht i pasaktė. Logjika e Kurtit thotė se Lufta e Parė nuk ka mbaruar sepse raporti i forcave dhe aleancave vazhdon tė jetė i njėjtė (lidhja qė ai bėn mes Serbisė, Rusisė dhe Francės), kurse e Dyta ka mbaruar sepse kontestet janė zgjidhur e, rrjedhimisht, edhe aleancat e saj kanė rėnė. Nėse nisemi nga ky argument logjik, nė mėnyrė induktive analizojmė se konstatimi i tij ėshtė i pasaktė. Nėse ai konstaton qė Lufta e Parė s’ka mbaruar sepse Rusia e Serbia akoma janė aleatė, atėherė lehtėsisht mund tė rrėzohet poshtė kjo pandehmė duke konstatuar, me po tė njėjtėn logjikė, se ajo ka pėrfunduar sepse ShBA dhe Rusia mė nuk janė aleatė sikurse gjatė Luftės sė Parė (madje, pas ardhjes sė Trampit nė Shtėpi tė Bardhė, mund tė themi se ShBA-ja nuk ėshtė mė aleate as e Britanisė sė Madhe dhe Francės).

Edhe diēka krejt pėr fund: konstatimet e Kurtit tė tipit “po tė ishte X, s’do tė ishte Y”, tingėllojnė naive dhe diletante. Historisė i prijnė individėt, por atė e bėjnė rrethanat. Mė saktė, historia zhillohet nga pėrplasja e njė sėrė faktorėsh qė nė mėnyrė dialektike zhvillojnė veten. Tė thuash qė “po tė ishte Gjingjiqi, nuk do tė ishte Vuēiqi” ose “po tė ishte Obrenoviqi, nuk do tė ishte Karagjorgjeviqi apo Principi” do tė thotė t’i shfajėsosh dhe kėsodore t’ua bėsh njė shėrbim edhe Vuēiqit edhe Karagjorgjeviqit. Zhvillimi i dinamikave tė brendshme, kombinuar me zhvillimet ndėrkombėtarė kanė prodhuar Milosheviqė e Vuēiqė, Karagjorgjeviqė e Gavrilo Principė. E, kjo s’ndodhė vetėm nė Serbi, por edhe gjetiu. Ligjet e zhvillimit historik nuk shpjegohen dot nė terma individėsh.

E kuptoj, ndonėse nuk e arsyetoj, nevojėn e politikanėve kosovarė qė historinė ta lexojnė konform politikės ditore. Por, tė flasėsh pėr Gjingjiqin dhe Karagjorgjeviqin sikur pėr Kryeengjėllin Mikael dhe Kryeengjėllin Gabriel, nė rastin mė tė mirė, ėshtė mosnjohje elementare dhe keqlexim amatoresk i historisė sė popullit e politikės serbe.

E kuptoj edhe dėshirėn e afshtė tė Kurtit qė nė historinė serbe t’i gjejė sė paku dy figura pozitive. Por, definitivisht ata nuk janė Gjingjiqi dhe Obrenoviqi. Ndoshta Dimitrije Tucoviqi dhe Kosta Novakiqi janė. Por, ata dy jo.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2019, 22:40   #137
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,428
Thanks: 6,825
Thanked 8,099 Times in 5,176 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Albin Kurti

per respektin e madh qe kam ket koqen e kanarit Sami Agaa do thote ....
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2019, 22:40   #138
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,814
Thanks: 30
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Albin KurtiPropozimi i paqartė i Kurtit pėr aleancė me bullgarėt
29.09.2018 • 20:41 /

Kryetari i Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti, teksa ka mbajtur fjalim para protestuesve sot nė Prishtinė, ka thėnė se Kosova duhet tė krijojė aleancė ballkanike, duke e pėrfshirė shtetin e Bullgarisė.

Ai nuk e ka pėrmendur mė herėt njė aleancė tė tillė, dhe as nė fjalimin e sotėm nuk e ka sqaruar se nė ēfarė konteksti duhet tė bėhet njė gjė e tillė, dhe se pse pėr Kosovėn ėshtė e nevojshme qė tė ketė aleancė me bullgarėt.

“Ne duhet tė krijojmė bashkėpunim sa mė shumė me kombe dhe shtete tjera gjithnjė duke shikuar procesin tonė shtetėror. Duhet ta formojmė njė aleancė Ballkanike me kroatėt dhe bullgarėt, me Sarajevėn e Podgoricėn e Shkupin sepse pas grusht shtetit tė dėshtuara nė Mal tė Zi dhe Maqedoni Serbia synon t’i sulet Kosovės dhe Bosnjės dhe Hercegovinės”, ka thėnė Kurti nė fjalimin e tij nė protestė.

Kjo protestė e cila filloi nė ora 14:00 pėrfundoi nė mėnyrė paqėsore dhe pa ndonjė incident. Nė kėtė protestė kėrkuan qė tė rrėzohet presidenti i vendit, Hashim Thaēi.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2019, 14:01   #139
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,814
Thanks: 30
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Albin KurtiFrikė LDK –VV nė Vushtrri

Shkruan: Armend Xani

Tė gjithė kėmi qenė nė dijeni se pse u lėkund koalicioni nė Vushtrri LDK-VV, natyrishtė qė ka ndodhur njė lėkundje dhe ende po vazhdon, ka lloj lloj fjalėsh qė qarkullojnė nėpėr qytet, por cila ėshtė zyrtare?

Po flitet se ėshtė shkarkuar drejtori i shėrbimeve publike Sedat Rashica. Ėshtė shumė normale sikur tė ketė arsye. Nė qoftėse shkarkimi ka ardhur pėr shkak tė disa dritave nė parkun e qytetit ėshtė qesharake. Pse qesharake? A kanė mbledhje tė bordit tė drejtorėve nė kėtė komunė? Nė qoftėse kanė, atėherė ėshtė dashur qė drejtorit Rashica t’i tregohet nė mbledhje qė nuk bėn tė ndėrhyjė nė park sepse ėshtė njė projekt tjetėr qė do tė rregullohet parku. Ky ėshtė njė shkak qė ėshtė i paarsyeshėm.

E nė qoftėse ka arritur njė njėri me emrin Shpresa qė ėshtė emer i fshehur nė Facebook tė ndikojė qė tė shkarkohet drejtori Rashica (me njė letėr me njė vendim tė kryetarit qė e ka marrur qė shefi i kabinetit ka drejtė 24 orė ta vozisė makinėn) atėherė ku ėshtė serioziteti i kėtij koalicioni. Ajo letėr nuk ėshtė konfidenciale, ai ėshtė njė vendim qė ėshtė marrė dhe tė gjithė kanė tė drejtė tė kenė qasje nė dokumente, por tani ėshtė pyetje: inati nga doli? Shumė lehtė ėshtė pėr ta ditur, ėshtė ndonjė njėri i LDK-sė qė kryetari i ka premtuar vende pune nuk ia ka plotsuar atė se ēka ka dashur dhe ai tani brenda kabinetit tė tij ka njerzi qė punojnė nė favor tė tij (saj) kėtu ėshtė njė pėrqarje e njerzėve brenda LDK-sė.

Nė qoftėse arrin njė njėri “konfindencial“ ta bjen koalicionin nė kėtė deregje (ta haj dreqi ketė punė). Po sikur tė ishte mė aktive opozita, ish harrue ky koalicion, prandaj ky koalicion nuk do tė funksionojė sepse tani kanė filluar pėrqarjet, nuk ka pasur njė shkas njė alibi mė shumė qė tė vie deri te shkarkimi i Rashices, nuk shkarkohet drejtori pėr disa drita ose pėr njė leter qė nuk ėshtė konfidenciale. Po ēka do tė ndodh kur do tė dalin disa xhirime qė po flitet qė i ka opozita? Ēfarė do tė bėjė atėherė VV?

Heshtja ėshtė miratim. Mirėpo akulli ėshtė thyer ka filluar tė shkrihet, edhe ky koalicion ėshtė thyer, ėshtė shumė vėshtitė tė riparohet. ‘Hajt bac tu rrite mendja’, po kėsaj rradhe zemra ėshtė nda nė dy pjesė sepse tani ka shumė dyshime. Brenda VV dhe kėta janė ndarė nė dy pjesė qė arrijnė deri aty qė njėrin nga drejtorėt e VV e bėjnė Shpresa Kajtazi njė emer i fshehur, por me punė shumė. Kur tė arrin njė njeri me Facebook tė fshehur ta pėrēajė koalicionin, pse jeni ende nė luhatje, ndane zemren, ka ardhur momenti, nuk po shkon.

Po sikur edhe tė pajtohen prap do tė ketė luhajtje, prap do tė ketė mosmarrveshje sepse nuk kan besim tė ndėrsjelltė. Votėn qė e keni fituar e keni marrur me inati e tani ajo po ju kthehet boomerang, nuk keni paraqitur projekte konkrete nė favor tė qytetarėve, por inati, shumica kanė qenė qė PDK-ja tė pushojė katėr vite, por jo nė kėtė mėnyrė. Shpresojmė qė ky koalicion tė vazhdojė sepse sovrani i ka votuar, por tė vazhdojė e tė punojė, e jo tė merren me gjėra tė kota si qėshtja e njė letre, se ka punė pėr t’u bėrė p.sh vizita e kryetarit nė Gjermani takim me njė bisnismen pėr fabrikėn e Llamarinės, ēka ka biseduar, ēka mundet tė bėjė ai qė tė investojė nė Vushtrri, si mundet tė bėhet qė ai tė ketė qasje qė fabrikėn e Llamarinės ta funksionalizojė dhe kjo do tė ishte e mirėseardhur pėr qytetarėt e jo tė gjitha energjitė tė fukusohen te njė letėr te inati. Inatet duhet tė lihen nė njė anė, qytetarėt dėshirojnė njė qytet qė ndryshon se kjo ka qenė motoja e juaj. Leni pėrqarjet dhe vazhdojeni punėn.
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-03-2019, 23:48   #140
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,814
Thanks: 30
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Albin KurtiMehmet Loci, ish pjesėtar i UDB’sė i bashkohet Vetėvendosjes!?GazetaExpress E hėnė, 14 Prill 2014 11:42​Mehmet Loci, ish pjesėtar i UDB’s duket se ka gjetur strehė dhe mbėshtetje nėn ombrellėn e Vetėvendosjes. Nė njė fotografi tė realizuar gjatė njė tubimi tė Lėvizjes Vetėvendosje shihet edhe prezenca e Mehmet Locit, ish punėtor i Shėrbimit tė Sigurimit tė Shtetit (UDB).

Pas daljes nė publik tė Mehmet Locit nė emisionin Rubikon tė KTV’sė ku tė ftuar ishin dy ish pjestarė tė shėrbimeve sekrete, njėri i kohės sė ish Jugosllavisė, dhe tjetri i LDK-sė sė viteve 90-tė, kanė vazhduar reagimet nga tė gjitha anėt, duke vlersuar se po tentohet tė amnistohen figurat qė i shkaktuan dėme Kosovės./Dita Press/
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur