Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-06-2019, 17:43   #121
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,483
Thanks: 3,645
Thanked 2,939 Times in 1,994 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Valle nuk je duke menduar qe Une kam pasur deshire qe sllavet ta okuponin Shqiperine ne kohen e Komunizmit ?!
Jemi duke biseduar kot ashtu,une nuk e mora edhe aq seriozisht.Por ja ndoshta kjo eshte me bindese :
Jugosllavija dhjete fish me shume popullate se Shqiperija
Ushtri disa here me te madhe,me te armatosur,armatimin me modern
Ekonomi shume me te madhe dhe me te zhvilluar,per ta bart barren e luftes
Motivi eshte ne anen e Shqiptareve per ta mbrojtur Shqiperine

Por,une shtova ne nje lufte totale ku perdoren te gjitha resurset dhe shkohet deri ne fund nga ana e armikut,pa i llogaritur fare viktimat armiku nga ana e tij.
Une them qe ne rast te tille,Shqiperija do te kapitullonte ndaj Jugosllavise...se di pse po prekesh ?!
Problemi qendron te pjesa e nenvizuar sepse aty kuptohet menyra e gabuar e arsyetimit. Kjo teme qe po diskutojme ne forumet e medha te historise me siguri do ishte hapur te nenforumi histori ushtarake por me e sakte do ishte ne nenforumin histori alternative sepse po diskutojme per dicka qe nuk ka ndodhur dhe kemi te bejme me nje diskutim qe perpiqet te shpjegoje cfare do kishte ndodhur ne nje situate te supozuar. Problemi jot eshte se edhe ne nje diskutim te tille hipotetik ti duhet ti permbahesh llogjikes se gjerave. Historia eshte ndryshe nga lojerat Age of Empires, dale se me ka mbetur edhe nje ushtar ne cep te hartes. Nje shtet ben disa llogari te tijat ne momentin kur vendos qe te sulmoje apo pushtoje nje vend tjeter. Ne asnje nga llogarite nuk rrezulton nje lufte derisa te vdes ushtari i fundit. Diskutimi eshte hipotetik por eshte i bazuar mbi nje baze llogjike.

Citim:
Nuk eshte ishull Shqiperija,do futeshin nga drejtime te ndryshme...nuk e kuptoj pyetjen,mendon qe kufiri shqiptar ne ate kohe ka qene i pakalueshem nga ndonje ushtri serioze ?
Shqiperia nuk eshte nje ishull, por nje ushtri, ne rastin konkret ajo jugosllave ne kete diskutim alternativ qe po bejme ka nje strategji se si do sulmoje, pra ku do hapet fronti/et, sepse mund te jene me shume se nje front.
Shiko, gjate fillimit te shek.XX-te, gjate Lufterave Ballkanike dhe LPB, ushtria serbe ka sulmuar disa here territorin e Shtetit Shqiptar, atij te njohur ne Londer. Kane qene veprime ushtarake te ushtrise se nje shteti ne nje territor pa asnje strukture shteterore. Ka pasur edhe raste si Beteja e Lumes ku kjo ushtri u mund. Gjithashtu Serbet kane bere nje terheqje mes per mes Shqiperise ne drejtim te Korfuzit dhe ajo rezultoi me humbje te medha per serbet. Ketu po flasim per tjeter situate. Ketu nuk jane me disa fise por nje shtet i organizuar dhe funksional. Diferencat ne armatime si ne cilesi dhe sasi ishin te paperfillshme, i vetmi avantazh i jugosllaveve ishte numri i ushtareve qe mund te hidhnin ne beteje. Por duke marre ne konsiderate terrenin ky avantazh zhvleresohej sepse nuk ka mundesi per te manovruar reparte te medha. Gjithashtu duhet te kesh parasysh se ne rast te nje sulmi ndaj Shqiperise, praktikisht jugosllavet do te detyroheshin te pushtonin edhe njehere Kosoven sepse nje pjese atyre njesive qe permenden ne dokumentar si brigada qe do vepronin ne territor armik por edhe te pakten nje pjese e Shqiptareve te Kosoves do ngriheshin ne lufte dhe kjo do ti komplikonte gjerat per jugosllavet.
Citim:
Une i pari thash qe regjimi i Enver Hoxhes munde te definohet si TIRANI e paster,ti e vertetove.Une me pas e shtova qe ka qene shtet terrorist ndaj popullates se tij.
Nuk e di ku eshte keqkuptimi ?
Ok, nuk ka keqkuptim.
Citim:
Une nuk jam duke then askund qe komunistet sllav nuk kane bere krime.Ne numra apsolut edhe me shume se Enver Hoxha,por qe Jugosllavija e Titos ka qene vend me i jetueshem,me liberal se Shqiperija e Enver Hoxhes kjo as qe diskutohet.
Edhe njehere, lexo se cfare pyetje i bera busavates.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 17:55   #122
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,098
Thanks: 15,559
Thanked 13,201 Times in 8,338 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 708
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Jemi duke biseduar kot ashtu,une nuk e mora edhe aq seriozisht.Por ja ndoshta kjo eshte me bindese :
Jugosllavija dhjete fish me shume popullate se Shqiperija
Ushtri disa here me te madhe,me te armatosur,armatimin me modern
Ekonomi shume me te madhe dhe me te zhvilluar,per ta bart barren e luftes
Motivi eshte ne anen e Shqiptareve per ta mbrojtur Shqiperine

Por,une shtova ne nje lufte totale ku perdoren te gjitha resurset dhe shkohet deri ne fund nga ana e armikut,pa i llogaritur fare viktimat armiku nga ana e tij.
Une them qe ne rast te tille,Shqiperija do te kapitullonte ndaj Jugosllavise...se di pse po prekesh ?!
Nuk ka tė bėj fare Nr. i popullsisė nė njė luftė.
Vija e frontit ku zhvillohet lufta i ka tė pėrcaktuar plus minus numrin e trupave ushtarake qė marrin pjesė nė tė.
Pėr vijėn e frontit qė ka Shqipėria trupat shqiptare ishin mjaftueshėm bile tepėr duke pasur parasysh edhe terrenin.
Shto pastaj qė raprezalje pėr tė ulur moralin e ushtrisė mund tė bėhej mė kollaj nė ish Jugosllavi se sa nė Shqipėri.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 17:59   #123
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,483
Thanks: 3,645
Thanked 2,939 Times in 1,994 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Tashti per te folur seriozisht (sepse po bojsha qyfyre me ate kacurrelsin) une mendoj qe edhe Shqiperia kishte kapacitete ushtarake vertet te lavderueshme dhe qe nuk mund ti injoroje kollaj.
Armatimet tona deri ne vitet 80 ishin nga me te mirat e kohes dhe te fabrikimit ruso-kinez pra nga furnizuesit me te medhenj me arme ne mbare boten.
Une kam qene i vogel kur shihja ne Portin e Durresit te shkarkoheshin ne mbremje vone nga vaporret tane apo te huaj (ata kineze) tanke, topa, dhe armatime te tjera te fshehura ne hambaret e mallrave mbuluar me thase apo materiale te ndryshme.
Nuk di te flas shume per kembesorine, por si kadet i Shkolles se Marines mund te flas me shume per marinen luftarake shqiptare.
Baza me e mire Ushtarake Detare e Shqiperise ishte padyshim ajo e Vlores, por me rendesi strategjike ndaj nje agresioni te mundshem nga RFSJ ishte ajo e Shengjinit. Ajo ishte (nuk e di nese eshte ende) vertet mahnitese dhe duhet pranuar qe aty eshte bere nje pune kolosale per 17 vjet me rradhe.
Ishte e mbrojtur 2 here:
-E para mbrohej nga pozicioni gjeografik sepse gjendej mu ne rrenxe te Malit te Rrencit pra veshtire per tu bombarduar nga lart
-E dyta, mbrohej mjaft mire nga Baza Ajrore e Gjadrit.
Baza Luftarake Detare e Shengjinit ishte ngritur per te kontrastuar bazen e Kotorrit ne Mal te Zi (ex YU) nga e cila sipas perllogaritjeve tona nje avioni jugosllav i duhej vetem 7 minuta per te mberritur tek baza jone.
Baza jone detare e Shengjinit kishte 6 tunele te gjate rreth 200-250 metra nen mal (shkemb)ku fshiheshin katrat silurues, cdo tunel merrte 4 katra silurues brenda. E mahnitshme ishte qe mali (shkembi) ndodhej ne breg te detit, dhe ishte care me dinamit dhe natyrisht futej uji qe mbante katrat. Portat e tuneleve ishin prej betoni te trashe dhe skishte bir kurve qe ti cante!
Kishte edhe 6 tunele te tjera qe ishin ca me tej bazes (drejtimi Velipoje) qe sherbenin si depo minash, municionesh, karburanti, ushqimesh etj etj etj…
Kishte 4 anije te medha (Gjuajtes) qe ishin kineze dhe prodhim i vitit 1976 pra te reja fare, dhe kur i kam pare me syte e mi ne fundvitet 80 shkelqenin ende nga bashi deri ne kic sepse marinaret tane i mirmbanin si nuse.
Bunkere kishte pa hesap gjithandej si e gjithe Shqiperia por sidomos bregdeti.
I gjithe Mali i Rrencit ishte me bateri kunderajrore me topa e mortaja saqe vertet se mund ti mposhtje.
Jugosllavet vertet ti rruanin topet Bazes Luftarake Detare te Shengjinit, si baza me e madhe ne Veri te Shqiperise pra prane linjes se pare te frontit te luftes me jugosllavet.
Baza me e afert qe kishim per ndihme dhe materiale ishte ajo e Kepit te Rodonit, beton dhe shkemb gjithandej, vend i pa banuar asokohe, tunele dhe municione plot!
Nuk po zgjatem me Bazen e Durrsit dhe te Vlores apo ajo pak me vogel ne Sarande qe vertet ishin mahnitese dhe mjaft te kompletuara ne cdo drejtim.
Nuk di cfare mund te benin jugosllavet nga toka apo ajri por nga Deti ju garantoj baba qe nuk kishin ca te na bojshin hic fare, i hajshim te gjalle me gjith lecka, me gjith plakun Mere, tespie e Tosun Bac !

Flamuri i Flotes Luftarake Detare te Shqiperise
Nje korigjim te vogel babe, baza ishte ne Bishtin e Palles, jo ne Rodon. Gjiri i Lalesit formohet nga Bishti i Palles dhe Kepi i Rodonit. Baza ishte e germuar dhe jo gji natyral.
Kishte dragamina, 3 te vogla dhe te madhen qe sherbente edhe si anija baze apo si komande e Grupit mbiujes te anijeve kur dilnin ne det, 2 gjujtesa te medhenj rus te Luftes se Dyte Boterore dhe regjimentin e kater siluruseve prodhim rus. Ishte edhe nje tunel ndertimi i te cilit u la pa mbaruar sepse ra sistemi. Ne breg ishte komanda e grupit mbiujes dhe ambientet e regjimentit kater silurues, ishin dy reparte me vete. Gjithashtu ne breg ishin edhe MTD, depot e mjete dhe teknike detare. Praktikisht c`do anije kishte nje depo te sajen ku gjendesh pothuajse e zberthyer dhe e vendosur ne arka nje anije rezerve. Pastaj kodrat verdalle ishin plot me reparte kambale, artileri, kunderajror, etj. Saranda dhe Shengjini kane pasur gjujtesa dhe kater silurues kineze qe ishin me te vegjel por me te shpejte. Ndersa Pasha Limani dhe Bisht Palla kishin gjujtes dhe kater silurues rus, me te medhenj. Pasha Limani ishte baza me e madhe. Atje behej edhe remonti i gjithe anijeve luftarake. Atje ngrihej anija ne shkalle dhe behej remonti i pjesshem apo i plote qe zgjaste deri ne dy vjete.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 26-06-2019 nė 07:14
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 18:18   #124
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,447
Thanks: 15,906
Thanked 9,430 Times in 6,368 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Po vidim Partizan-Zvezda live Kosarka finale.Jugosllavia e dikurshme nuk kishte PACA te huazuar.Shqiperia JO se JO.SOT jemi....barazim ne globalizem.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 20:33   #125
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,018
Thanks: 1,379
Thanked 2,271 Times in 1,276 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Question Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Tashti per te folur seriozisht (sepse po bojsha qyfyre me ate kacurrelsin) une mendoj qe edhe Shqiperia kishte kapacitete ushtarake vertet te lavderueshme dhe qe nuk mund ti injoroje kollaj.
Armatimet tona deri ne vitet 80 ishin nga me te mirat e kohes dhe te fabrikimit ruso-kinez pra nga furnizuesit me te medhenj me arme ne mbare boten.
Une kam qene i vogel kur shihja ne Portin e Durresit te shkarkoheshin ne mbremje vone nga vaporret tane apo te huaj (ata kineze) tanke, topa, dhe armatime te tjera te fshehura ne hambaret e mallrave mbuluar me thase apo materiale te ndryshme.
Nuk di te flas shume per kembesorine, por si kadet i Shkolles se Marines mund te flas me shume per marinen luftarake shqiptare.
Baza me e mire Ushtarake Detare e Shqiperise ishte padyshim ajo e Vlores, por me rendesi strategjike ndaj nje agresioni te mundshem nga RFSJ ishte ajo e Shengjinit. Ajo ishte (nuk e di nese eshte ende) vertet mahnitese dhe duhet pranuar qe aty eshte bere nje pune kolosale per 17 vjet me rradhe.
Ishte e mbrojtur 2 here:
-E para mbrohej nga pozicioni gjeografik sepse gjendej mu ne rrenxe te Malit te Rrencit pra veshtire per tu bombarduar nga lart
-E dyta, mbrohej mjaft mire nga Baza Ajrore e Gjadrit.
Baza Luftarake Detare e Shengjinit ishte ngritur per te kontrastuar bazen e Kotorrit ne Mal te Zi (ex YU) nga e cila sipas perllogaritjeve tona nje avioni jugosllav i duhej vetem 7 minuta per te mberritur tek baza jone.
Baza jone detare e Shengjinit kishte 6 tunele te gjate rreth 200-250 metra nen mal (shkemb)ku fshiheshin katrat silurues, cdo tunel merrte 4 katra silurues brenda. E mahnitshme ishte qe mali (shkembi) ndodhej ne breg te detit, dhe ishte care me dinamit dhe natyrisht futej uji qe mbante katrat. Portat e tuneleve ishin prej betoni te trashe dhe skishte bir kurve qe ti cante!
Kishte edhe 6 tunele te tjera qe ishin ca me tej bazes (drejtimi Velipoje) qe sherbenin si depo minash, municionesh, karburanti, ushqimesh etj etj etj…
Kishte 4 anije te medha (Gjuajtes) qe ishin kineze dhe prodhim i vitit 1976 pra te reja fare, dhe kur i kam pare me syte e mi ne fundvitet 80 shkelqenin ende nga bashi deri ne kic sepse marinaret tane i mirmbanin si nuse.
Bunkere kishte pa hesap gjithandej si e gjithe Shqiperia por sidomos bregdeti.
I gjithe Mali i Rrencit ishte me bateri kunderajrore me topa e mortaja saqe vertet se mund ti mposhtje.
Jugosllavet vertet ti rruanin topet Bazes Luftarake Detare te Shengjinit, si baza me e madhe ne Veri te Shqiperise pra prane linjes se pare te frontit te luftes me jugosllavet.
Baza me e afert qe kishim per ndihme dhe materiale ishte ajo e Kepit te Rodonit, beton dhe shkemb gjithandej, vend i pa banuar asokohe, tunele dhe municione plot!
Nuk po zgjatem me Bazen e Durrsit dhe te Vlores apo ajo pak me vogel ne Sarande qe vertet ishin mahnitese dhe mjaft te kompletuara ne cdo drejtim.
Nuk di cfare mund te benin jugosllavet nga toka apo ajri por nga Deti ju garantoj baba qe nuk kishin ca te na bojshin hic fare, i hajshim te gjalle me gjith lecka, me gjith plakun Mere, tespie e Tosun Bac !

Flamuri i Flotes Luftarake Detare te Shqiperise
Po sot o babe sa mjete kemi nė ujra...?
Apo ē'i do kena NATO

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 26-06-2019 nė 07:15
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 21:21   #126
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,493
Thanks: 1,703
Thanked 2,292 Times in 1,202 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 160
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Tashti per te folur seriozisht (sepse po bojsha qyfyre me ate kacurrelsin) une mendoj qe edhe Shqiperia kishte kapacitete ushtarake vertet te lavderueshme dhe qe nuk mund ti injoroje kollaj.
Armatimet tona deri ne vitet 80 ishin nga me te mirat e kohes dhe te fabrikimit ruso-kinez pra nga furnizuesit me te medhenj me arme ne mbare boten.
Une kam qene i vogel kur shihja ne Portin e Durresit te shkarkoheshin ne mbremje vone nga vaporret tane apo te huaj (ata kineze) tanke, topa, dhe armatime te tjera te fshehura ne hambaret e mallrave mbuluar me thase apo materiale te ndryshme.
Nuk di te flas shume per kembesorine, por si kadet i Shkolles se Marines mund te flas me shume per marinen luftarake shqiptare.
Baza me e mire Ushtarake Detare e Shqiperise ishte padyshim ajo e Vlores, por me rendesi strategjike ndaj nje agresioni te mundshem nga RFSJ ishte ajo e Shengjinit. Ajo ishte (nuk e di nese eshte ende) vertet mahnitese dhe duhet pranuar qe aty eshte bere nje pune kolosale per 17 vjet me rradhe.
Ishte e mbrojtur 2 here:
-E para mbrohej nga pozicioni gjeografik sepse gjendej mu ne rrenxe te Malit te Rrencit pra veshtire per tu bombarduar nga lart
-E dyta, mbrohej mjaft mire nga Baza Ajrore e Gjadrit.
Baza Luftarake Detare e Shengjinit ishte ngritur per te kontrastuar bazen e Kotorrit ne Mal te Zi (ex YU) nga e cila sipas perllogaritjeve tona nje avioni jugosllav i duhej vetem 7 minuta per te mberritur tek baza jone.
Baza jone detare e Shengjinit kishte 6 tunele te gjate rreth 200-250 metra nen mal (shkemb)ku fshiheshin katrat silurues, cdo tunel merrte 4 katra silurues brenda. E mahnitshme ishte qe mali (shkembi) ndodhej ne breg te detit, dhe ishte care me dinamit dhe natyrisht futej uji qe mbante katrat. Portat e tuneleve ishin prej betoni te trashe dhe skishte bir kurve qe ti cante!
Kishte edhe 6 tunele te tjera qe ishin ca me tej bazes (drejtimi Velipoje) qe sherbenin si depo minash, municionesh, karburanti, ushqimesh etj etj etj…
Kishte 4 anije te medha (Gjuajtes) qe ishin kineze dhe prodhim i vitit 1976 pra te reja fare, dhe kur i kam pare me syte e mi ne fundvitet 80 shkelqenin ende nga bashi deri ne kic sepse marinaret tane i mirmbanin si nuse.
Bunkere kishte pa hesap gjithandej si e gjithe Shqiperia por sidomos bregdeti.
I gjithe Mali i Rrencit ishte me bateri kunderajrore me topa e mortaja saqe vertet se mund ti mposhtje.
Jugosllavet vertet ti rruanin topet Bazes Luftarake Detare te Shengjinit, si baza me e madhe ne Veri te Shqiperise pra prane linjes se pare te frontit te luftes me jugosllavet.
Baza me e afert qe kishim per ndihme dhe materiale ishte ajo e Kepit te Rodonit, beton dhe shkemb gjithandej, vend i pa banuar asokohe, tunele dhe municione plot!
Nuk po zgjatem me Bazen e Durrsit dhe te Vlores apo ajo pak me vogel ne Sarande qe vertet ishin mahnitese dhe mjaft te kompletuara ne cdo drejtim.
Nuk di cfare mund te benin jugosllavet nga toka apo ajri por nga Deti ju garantoj baba qe nuk kishin ca te na bojshin hic fare, i hajshim te gjalle me gjith lecka, me gjith plakun Mere, tespie e Tosun Bac !

Flamuri i Flotes Luftarake Detare te Shqiperise
Ai ylli komunist me vret syte shume,njesoj si kryqi i thyer!

A jam i vetmi une qe mendoj e ndjej kete gje kur shikoj at simbol te huaj bollshevik mbi flamurin kombetar. Flamuri qe ka mbajtur perkernaren e Pirros, Lekes se Madh e me vone te Gjergj Kastriotit, u zevendesua me nje simbol te shemtuar si ylli komunist me ngjyren e verdhe dhe te kuqe.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 26-06-2019 nė 07:15
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 21:28   #127
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,640
Thanks: 6,992
Thanked 8,238 Times in 5,271 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Kingo dove sei? sa do te kallxoj nje nje histori te leztshme
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 21:39   #128
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,483
Thanks: 3,645
Thanked 2,939 Times in 1,994 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
Kingo dove sei? sa do te kallxoj nje nje histori te leztshme
Shkrepe.....
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 21:41   #129
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,111
Thanks: 11,755
Thanked 9,679 Times in 6,185 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Ju dogj pilafi e iku mduket....as ate se si e gjeten qe kish ngac predha ne tyte sna e tregoi....Ledio pis milet.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 21:48   #130
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,640
Thanks: 6,992
Thanked 8,238 Times in 5,271 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Shkrepe.....
ket ma ka thon plaku .nqs me ka rrejt po rrej edhe une.

erdhen ruset me testu bunkeret e pare qe boni veri.manover ushtarake

plaku sa kishte marr graden major

u futen ushtaret neper bunkera .plaku thote... mi zune te gjithe ushtaret rob
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 21:51   #131
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,546
Thanks: 8,575
Thanked 6,614 Times in 2,773 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Ai ylli komunist me vret syte shume,njesoj si kryqi i thyer!

A jam i vetmi une qe mendoj e ndjej kete gje kur shikoj at simbol te huaj bollshevik mbi flamurin kombetar. Flamuri qe ka mbajtur perkernaren e Pirros, Lekes se Madh e me vone te Gjergj Kastriotit, u zevendesua me nje simbol te shemtuar si ylli komunist me ngjyren e verdhe dhe te kuqe.
Mano, ashtu ishte koha atehere, nuk kemi pse e diskutojme pafundesisht. Ai flamur ishte krenaria jone, e te gjithe marinareve.
Edhe pse mund te duket e pabesueshme, ai flamur nuk simbolizonte komunizmen por perkatesine tone kombetare pra shqiptare, simbolizonte Atdheun, simbolizonte Floten Luftarake Detare te ciles i perkisnim dhe i sherbenim. Kaq!
Kur e shihje te valvitej krenar mes dallgeve, furtunes, nga shpejtesia e Katrave Silurues, ishte nje emocion i papershkrueshem.
Gjithkush nga ne kur e shihte te valvitej ashtu, mendonte qe vertet ishim te forte dhe brigjet tona nuk i shkelte kush kollaj.
Ajo qe binte ne sy ishte Shqiponja e Zeze dykrenare Shqiptare qe dukej sikur fluturonte mbi brigjet shqiptare, ndersa ylli ishte i paperfillshem, nuk dukej, ishte i eklipsuar nga hija e rende e kraheve te hapura te shqiponjes, nga shpejtesia e anijes!
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 22:04   #132
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,546
Thanks: 8,575
Thanked 6,614 Times in 2,773 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Nje korigjim te vogel babe, baza ishte ne Bishtin e Palles, jo ne Rodon. Gjiri i Lalesit formohet nga Bishti i Palles dhe Kepi i Rodonit. Baza ishte e germuar dhe jo gji natyral.
Kishte dragamina, 3 te vogla dhe te madhen qe sherbente edhe si anija baze apo si komande e Grupit mbiujes te anijeve kur dilnin ne det, 2 gjujtesa te medhenj rus te Luftes se Dyte Boterore dhe regjimentin e kater siluruseve prodhim rus. Ishte edhe nje tunel ndertimi i te cilit u la pa mbaruar sepse ra sistemi. Ne breg ishte komanda e grupit mbiujes dhe ambientet e regjimentit kater silurues, ishin dy reparte me vete. Gjithashtu ne breg ishin edhe MTD, depot e mjete dhe teknike detare. Praktikisht c`do anije kishte nje depo te sajen ku gjendesh pothuajse e zberthyer dhe e vendosur ne arka nje anije rezerve. Pastaj kodrat verdalle ishin plot me reparte kambale, artileri, kunderajror, etj. Saranda dhe Shengjini kane pasur gjujtesa dhe kater silurues kineze qe ishin me te vegjel por me te shpejte. Ndersa Pasha Limani dhe Bisht Palla kishin gjujtes dhe kater silurues rus, me te medhenj. Pasha Limani ishte baza me e madhe. Atje behej edhe remonti i gjithe anijeve luftarake. Atje ngrihej anija ne shkalle dhe behej remonti i pjesshem apo i plote qe zgjaste deri ne dy vjete.
Po ke te drejte, korigjimi qendron, jam shprehur gabim, por ka nje vertetsi ne ate qe them une sepse Kepi i Rodonit nuk ishte baze(sic e korigjove me te drejte edhe ti) por ishte pike ushtarake qe i perkiste edhe marines dhe varej nga Komanda e Bazes Detare e repartit 1425 Shengjin Lezhe. Kur beja praktiken atje, me ka qelluar 2 here te shkoja me Katrin e Rades se Bazes per te cuar ushqime per marinaret atje. Di fort mire qe ishte depo minash detare.
Baza e Durresit (Bisht Palle) ishte sic thua ti, dhe komandat baze asokohe kam gjetur Petrit Myftiu, komandat i zoti dhe shume i rrepte, ja kishin friken te gjithe nga marinari i thjeshte gjith graso motorrash, deri tek oficeret e larte drejtues.
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2019, 02:04   #133
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,493
Thanks: 1,703
Thanked 2,292 Times in 1,202 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 160
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Mano, ashtu ishte koha atehere, nuk kemi pse e diskutojme pafundesisht. Ai flamur ishte krenaria jone, e te gjithe marinareve.
Edhe pse mund te duket e pabesueshme, ai flamur nuk simbolizonte komunizmen por perkatesine tone kombetare pra shqiptare, simbolizonte Atdheun, simbolizonte Floten Luftarake Detare te ciles i perkisnim dhe i sherbenim. Kaq!
Kur e shihje te valvitej krenar mes dallgeve, furtunes, nga shpejtesia e Katrave Silurues, ishte nje emocion i papershkrueshem.
Gjithkush nga ne kur e shihte te valvitej ashtu, mendonte qe vertet ishim te forte dhe brigjet tona nuk i shkelte kush kollaj.
Ajo qe binte ne sy ishte Shqiponja e Zeze dykrenare Shqiptare qe dukej sikur fluturonte mbi brigjet shqiptare, ndersa ylli ishte i paperfillshem, nuk dukej, ishte i eklipsuar nga hija e rende e kraheve te hapura te shqiponjes, nga shpejtesia e anijes!
Mua ma vrasin syrin shume keto simbolet bollshevike ne flamurin kombetar. Sigurisht qe zhgaba eshte me e madhe po ja qe ai ylli i shemtuar nuk ka vend aty. Nejse...

Eshte pjese e jetes dhe rinse tende. Ke kujtime te bukura me siguri dhe nuk dua ta prish .
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2019, 02:07   #134
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,437
Thanks: 21
Thanked 763 Times in 490 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 90
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Domethene argumenti jot i vetem eshte se ne studimin e tij ky autor ka dhene nje shifer ne lidhje me numrin e serbeve te vrare nga ustashet kroatet gjate LDB, shifer te cilen ti e konsideron propagande serbe dhe si rrjedhoje ti hedh poshte te gjithe studimin e tij dhe thua se si rrjedhoje edhe te dhenat mbi krimet e komunisteve jugosllave nuk jane te sakta.
Jo...te shkrova shume bukur por ti e paske anashkaluar.Qe numri prej 655.000 serbeve te vrare nga kroatet e Pavelicit eshte vetem njera nga joprofesionalizmi i tij.

Hajt edhe nje here,...ti the qe regjimi i Titos ka vare me MILIONA njerez dhe me ofrove si reference kete J.R.Rommel.(mua me ke marre dje me shume se nje ore duke i pare keto tabelat e tij kushtuar Jugosllavise ).
Rommel jep numra per viktimat ne territorin e ish Jugosllavise gjate L2B dhe ofron shifren prej 2.6 milion njerezzve te vrare.Ndersa numri zyrtare i viktimave ne ish Jugosllavi eshte 1.1 milion,shifer qe e ka pranuar edhe Gjermanija e pas luftes per ceshtjet e demshperblimit ndaj Jugosllavise.Me pare Jugosllavet e kane paraqitur shifren prej 1.7 milione,por pas komisionit te perbashket dhe hulumtimit te experteve kane nxjerre shifren e 1.1 milon njerezve te vrare gjate luftes se dyte boterore...ndersa Rommel na jep shifren e fryre prej 2.6 milioneve.
Po ti kishe kushtuar vemendje linkut qe TI solle,do te shihje qe metodologjija qe ka perdorur per vleresimin e numrit te viktimave nuk eshte fare shkencore...thjesht,ai ka marre te dhena nga burime te ndryshme jo te besueshme qe tregojne minimumin e viktimave te nje ngjarje,dhe burime qe tregojne/cekin maximumin e viktimave te se njetes ngjarje Dhe thjesht nga keto dy extreme ka nxjerr mesin aritmetik (median).Perjashto ketu qe nuk ka bere seleksionimin e burimeve ku do te bazohej ne rradhe te pare ne burimet e pavarura.
P.sh. ky Rommeli merr nje te themi masakren e Tivarit,i merr burimet shqiptare te cilat cekin maximumin e te vrareve shqiptar 5.000 dhe ne anen tjeter per masakren e Tivarit i merr si reference burimet Jugosllave qe thone jane vrare te themi disa dhjetra,70.Midis ketyre dy shifrave e nxjerr mesin aritmetik te viktimave...(si shembull e mora,se nuk e gjeta askund masakren e Tivarit)
Kjo metode eshte teresisht gabim dhe eshte joshkencore.Ky Rommel as qe qenka nga profesioni Historian,por Politolog.

Ja vleresimi kritik i punimit te ketij Rommelit,nga historianet.

The article provides a critical analysis of the quantitative method used by Rudolph J. Rummel in order to estimate the democide rate for various political systems in the 20th century. The first part shows that the estimates used by Rummel for Tito’s Yugoslavia cannot be relied upon, since they are largely based on hearsay and unscholarly claims frequently made by highly biased authors. The second part shows how the data have influenced the mid-estimates Rummel uses for further statistical analysis. A comparison with demographic research in former Yugoslavia shows that Rummel’s mid-estimates for Tito’s mass killings are much too high and contravene his data for the population deficit in Yugoslavia. The author also criticizes a key assumption in Rummel’s method of ‘reasonable approximation’, namely, that overestimations tend to be taken out by underestimations. It is shown why such a proposition is problematic, particularly in this case where there is a wide discrepancy between high and low estimates. Although the article concentrates on communist terror in former Yugoslavia, the results may have wider implications for Rummel’s research if he uses similar sources in other case studies. If so, Rummel would need to revise the method and exclude unreliable estimations in order to obtain useful data."]The article provides a critical analysis of the quantitative method used by Rudolph J. Rummel in order to estimate the democide rate for various political systems in the 20th century. The first part shows that the estimates used by Rummel for Tito’s Yugoslavia cannot be relied upon, since they are largely based on hearsay and unscholarly claims frequently made by highly biased authors. The second part shows how the data have influenced the mid-estimates Rummel uses for further statistical analysis. A comparison with demographic research in former Yugoslavia shows that Rummel’s mid-estimates for Tito’s mass killings are much too high and contravene his data for the population deficit in Yugoslavia. The author also criticizes a key assumption in Rummel’s method of ‘reasonable approximation’, namely, that overestimations tend to be taken out by underestimations. It is shown why such a proposition is problematic, particularly in this case where there is a wide discrepancy between high and low estimates. Although the article concentrates on communist terror in former Yugoslavia, the results may have wider implications for Rummel’s research if he uses similar sources in other case studies. If so, Rummel would need to revise the method and exclude unreliable estimations in order to obtain useful data.
Journal of Peace Research, Vol. 41, No. 1, 85-102 (2004)
DOI: 10.1177/0022343304040051
Tito’s Slaughterhouse: A Critical Analysis of Rummel’s Work on Democide
Tomislav Dulic
Uppsala Programme for Holocaust and Genocide Studies, Uppsala

Ndersa per viktimat e regjimit te Titos prej vitit tetor 1944-1987 na jep shifren prej 1.072.000,cka eshte teresisht marrezi...sa ka pasur viktima gjate kesaj periudhe,ti ceka me larte,ja edhe nje here : i ke masakrat e viti 1945 (i ke gati te gjitha ne linkun qe e solle te Wikipedias) qe shumica jane ndaj kroateve,mandej vrasjet ndaj Cetnikeve serb qe kane qene shume me pak se ndaj kroateve,vrasja e Italianeve te Istres ne Kroaci,vrasjet e Stalinisteve (Goli Otok) gjate prishjes me Stalinin 1948,vrasjet qe kane ndodhur te fshatareve qe jane rebeluar per kolektivizimin e dhunshem ne fshat qe i perkasin fillimit te viteve `50,vrasjet deri ne fund te viteve `50 te mbeturinave te ustasheve kroat,dhe dalim ne vitet e `60 dhe `70 kur ka likuidime nga postet politike te nacionalisteve srbo-kroat ku perfundojne ne burgje,por ska me vrasje masive...
Kur i marrim te gjitha keto,viktimat e regjimit te Titos prej prej fundit te vitit 1944 kur e marrin tere pushtetin ne territorin e Jugosllavise dhe deri me 1987,duhet te jene diku afer 200.000 deri me 250.000,shto ketu edhe 100.000 (shifer e dhene nga vet Rommel) njerez te vrare nga partizanet e Titos gjate viteve 1941-1945...del diku afer 350.000 tja fusim edhe marzhin e gabimit +/- 5% dhe ta rrumbullaksojm ne 400.000 njerez te vrare nga regjimi i Titos,por ASESI sa the ti me MILONA duke e cekur kete Rommel si mbeshtetje.
Citim:
Gjeja e fundit qe me shkon neper mend eshte qe ne nje forum Shqiptar une te te diskutoj me nje tjeter Shqiptar per nje nga temat me te debatueshme ndermjet serbeve dhe kroateve, Jasenovacin. Nuk ja vlen dhe nuk ndihmon ne temen per te cilen po flasim keshtuqe kete pjese e mbyll ketu se eshte pa kuptim te zgjatemi.
Nuk eshte duke ma ndier as mua per Jasenovacin ku serbet jane ther nga kroatet,e as Bleiburgun e kroateve.Nuk e di pse e ke kapur vetem kete pike...Per viktimat serbe ne Kroaci ka marre si reference burimet serbomedha prej 655.000 viktima,ndersa per Bleiburgun kroat ka marre si burim te dhenat e usttasheve kroat qe kinse jane vrare 400.000 kroat dhe njekohesisht duke ju shmangur metodologjise qe e ka perdorur per masakrat tjera....gje qe tregon per amatorizmin e punimit te ketij Rommel.
Citim:
E dyta ti injorove citimin ne lidhje me numrin e te burgosurve politike ne Jugosllavi i cilli ka qene me i madh se te gjithe te burgosurit politike te vendeve te kampit komunist te marra sebashku perjashtuar BS. Ky eshte nje tjeter tregues i ashpersise se regjimit komunist ne Jugosllavi.
Nuk e injorova,por ti ofrove termin Democid,dhe democid me sa e di une perfshin vetem te VRARIT nga Qeverija e nje shteti te shtetasve te vet (ky Rommeli me sa e pash per kriter e merr vetem shtetesine...pra nese Qeverija e Titos ka vrare shtetas gjerman ne Jugosllavi,ai gjerman nuk hyne ne shifren e Democidit).
Burgosja e kundershtareve politik nuk llogaritet si democid.As viktimat gjate nje lufte qytetare,as viktimat e qe shkaktohen nga lufta midis dy shteteve.
Perndryshe ofro definicionin e Democidit.
Citim:
Ka nje rruge shume te shkurter, perderisa i refuzon shifrat ne lidhje me krimet e komunizmit ne Jugosllavi, duhet te kishe cituar ato qe ti konsideron si shifra te besueshme. Sepse komunistet jugosllave kryen krime, apo jo?
Une nuk jam duke thene qe nuk kane kryer krime komunistet sllav,por numri qe cek ky Rommel jane te sterfryra...nuk ka problem,munde te te gjej edhe punime shkencore te shkencetareve serioz,por nuk e di sa e din gjuhen serbe dhe kroate...madje as qe duhet te te interesoj aq shume si problematik,besom mua dhe e mbyllim ketu.
Citim:
Dhe ne nuk kemi llogaritur spastrimin etnik ndaj disa prej grupeve etnike ne Jugosllavi te kryer nga komunistet jugosllave te cilet zbatuan me besnikeri Memorandumin e dyte te Cubrilovicit.
Problemi qe te krimet e regjimit te Titos,sipas ketij Rommeli qe nje Qeveri te akuzohet per democid,ajo Qeveri duhet te kete pushtetin efektiv ne ate territor ku kryhen vrasjet.Nese gjate spastrimit etnik ka pasur viktima,atehere keto viktima munde te llogariten si democid...por pastrimi etnik me shume e ka kuptimin e DEBIMIT te dhunshem te nje popullate nga nje territor i caktuar.
p.sh jane debuar gjysem milion gjerman nga Jugosllavija gjate regjimit te Titos,por nuk jane vrare...nuk i perfshin termi democid,sipas vete ketij Rommeli qe sic e shoh vet e paska shpikur kete term.
Citim:
Keshtu qe mendoj se une jam korrekt ne ato qe them.
Per fat te keq,Jo !

p.s. Gjithsesi Flm per linkun qe solle te ketij Rommelit,e gjeta linkun e faqes se tij dhe kish gjera interesante ...tabela te pafundme te masakrave neper bote.
Ne faqen e tij e gjeta edhe vleresimin e tij per numrin e viktimave te Shqiptareve ne Kosove gjate L2B,dhe sic e kish zakon ky politologu Rommel e jep minimumin prej 3.500 dhe maximumin e viktimave shqiptare te luftes se dyte boterore ne Kosove prej 18.000...mua me duk shume pak !

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 26-06-2019 nė 06:38
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2019, 02:32   #135
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 1,080
Thanks: 405
Thanked 340 Times in 272 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Qe Shqiperie ishte e fortifikuar, ishte e fortifikuar. Nderhyrjet e jashtme do pasonin humbje te medha edhe ne rast te mire, humbje totale. Mendoj se eshte nje nga epokat ushtarake per tu krenuar edhe nuk besoj se do arrijm ate nivel eprori ushtarake ne kohen afat shkurter as edhe mesme. Edhe ne rast se superfuqitet e fitonin luften frontale, Shqiperia ishte e super bunkerizuar. Lufta guerilla do ishte shume e ashper edhe do ishte shume pa sens per cdo fuqi te provokonte Shqiperine. Nuk besoj se kishte kapacitet per nderhyrje te jashtme ama. Pershembull, te mbronte Kosoven ose te shpallte lufte ndaj Jugosllavise.
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2019, 02:35   #136
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,437
Thanks: 21
Thanked 763 Times in 490 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 90
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Problemi qendron te pjesa e nenvizuar sepse aty kuptohet menyra e gabuar e arsyetimit. Kjo teme qe po diskutojme ne forumet e medha te historise me siguri do ishte hapur te nenforumi histori ushtarake por me e sakte do ishte ne nenforumin histori alternative sepse po diskutojme per dicka qe nuk ka ndodhur dhe kemi te bejme me nje diskutim qe perpiqet te shpjegoje cfare do kishte ndodhur ne nje situate te supozuar. Problemi jot eshte se edhe ne nje diskutim te tille hipotetik ti duhet ti permbahesh llogjikes se gjerave. Historia eshte ndryshe nga lojerat Age of Empires, dale se me ka mbetur edhe nje ushtar ne cep te hartes. Nje shtet ben disa llogari te tijat ne momentin kur vendos qe te sulmoje apo pushtoje nje vend tjeter. Ne asnje nga llogarite nuk rrezulton nje lufte derisa te vdes ushtari i fundit. Diskutimi eshte hipotetik por eshte i bazuar mbi nje baze llogjike.
Natyrisht qe eshte hipotetik,as qe ka ndodhur,e sipas meje As nuk do te ndodhte qe Jugosllavija ta sulmonte Shqiperine.
Diktatoret gjithmon shpikin armikun e mbrendshem dhe rrezikun nga jashte,kete e ka bere edhe Enver Hoxha.Kjo eshte taktike klasike.
Une ofrova logjiken,shtet me i madh,ushtri shume me e madhe dhe me e forte,armatim me modern,ekonomi shumefish me te forte,aleat ne boten e jashtme,vendosmerija e armikut etj...Shqiperija do te kishte motivin si pale e sulmuar ta mbroj atdheun.
E jotja eshte ta rrezosh logjiken time.

Ke te drejte qe i perket historise alternative - p.sh. si do te dukej Sot Evropa nese Hitleri do ta fitonte L2B ?
Citim:
Shqiperia nuk eshte nje ishull, por nje ushtri, ne rastin konkret ajo jugosllave ne kete diskutim alternativ qe po bejme ka nje strategji se si do sulmoje, pra ku do hapet fronti/et, sepse mund te jene me shume se nje front.
Shiko, gjate fillimit te shek.XX-te, gjate Lufterave Ballkanike dhe LPB, ushtria serbe ka sulmuar disa here territorin e Shtetit Shqiptar, atij te njohur ne Londer. Kane qene veprime ushtarake te ushtrise se nje shteti ne nje territor pa asnje strukture shteterore. Ka pasur edhe raste si Beteja e Lumes ku kjo ushtri u mund. Gjithashtu Serbet kane bere nje terheqje mes per mes Shqiperise ne drejtim te Korfuzit dhe ajo rezultoi me humbje te medha per serbet. Ketu po flasim per tjeter situate. Ketu nuk jane me disa fise por nje shtet i organizuar dhe funksional. Diferencat ne armatime si ne cilesi dhe sasi ishin te paperfillshme, i vetmi avantazh i jugosllaveve ishte numri i ushtareve qe mund te hidhnin ne beteje. Por duke marre ne konsiderate terrenin ky avantazh zhvleresohej sepse nuk ka mundesi per te manovruar reparte te medha. Gjithashtu duhet te kesh parasysh se ne rast te nje sulmi ndaj Shqiperise, praktikisht jugosllavet do te detyroheshin te pushtonin edhe njehere Kosoven sepse nje pjese atyre njesive qe permenden ne dokumentar si brigada qe do vepronin ne territor armik por edhe te pakten nje pjese e Shqiptareve te Kosoves do ngriheshin ne lufte dhe kjo do ti komplikonte gjerat per jugosllavet.
Duhet sqaruar dicka,edhe une jam duke e bere nje gabim,...kur shkruaj e kam ne mendje vitet 1980-1990 dhe me sa i shoh ne video,shkrime dhe publikime tjera Ushtari Shqiptar/i Shqiperise se kesaj kohe duket shume keq...ne te gjitha aspektet,duket i veshur keq,i pamotivuar,madje edhe i keq ushqyer...Nje ushtri e tille e kesaj periudhe nuk ka gjasa ta mbroje vendin.Pike !
Ne vitet 1970 duhet te kete qene me mire ushtrija shqiptare...ne vitet e `50 dhe `60 duhet te me tregoni ju.
Ju qe e keni jetuar ate periudhe duhet te ofroni te dhena me te sakta,me permbajtesore sepse une kam lindur pas komunizmit dhe shkruaj ate qe e kam lexuar.Dhe natyrisht munde te beje gabime...
Citim:
Ok, nuk ka keqkuptim.
keqkuptimi eshte nena e problemeve
Citim:
Edhe njehere, lexo se cfare pyetje i bera busavates.
Une ju pergjigja asaj pyetje.Mungon Busavata...

oooo Busavate paraqitu ....hehe

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Semiku : 13-06-2019 nė 02:40
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2019, 13:57   #137
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,546
Thanks: 8,575
Thanked 6,614 Times in 2,773 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Mua ma vrasin syrin shume keto simbolet bollshevike ne flamurin kombetar. Sigurisht qe zhgaba eshte me e madhe po ja qe ai ylli i shemtuar nuk ka vend aty. Nejse...

Eshte pjese e jetes dhe rinse tende. Ke kujtime te bukura me siguri dhe nuk dua ta prish .
MANO- harrova te shtoj dicka shume interesante ne lidhje me kete qe thua.
Vertet qe ai ylli aty ishte i pa perfillshem por sidoqofte ja beme dermanin dhe e hoqem si simbol.
Problemi qendron tek njerzit qe e vendosen ate yll aty, te cilet nuk po i heqim dot nga skena politike apo ajo ekonomike edhe pse ka kaluar kohe.
Po te them ty dhe gjithe te tjereve nje fakt shume interesant ne lidhje me kete ceshtje:
A e dini ju se kush ka qene Komisar politik i Regjimentit te Katrave Silurues (reparti 1425 Shengjin Lezhe) ne vitin 1990?
Ju a thote baba juve, ja ky ketu: 👇Besoj se e njihni te gjithe kush eshte!
Eshte Avni Ponari, President i Shoqerise me te madhe te Sigurimeve sot ne Shqiperi, pra President i SIGAL-Uniqa Group Austria.
Ky ka qene komunist i thekur dhe Komisar Politik, ai qe shifte dhe na ndeshkonte sesi kishim qethur floket dhe barsetat.
Kush nuk e beson, i sjell fotot e kohes ne PM, mbaj pergjegjsi te plote per kete qe them.
Sa per tju shuar kureshtjen po ju sjell vetem kete linkun ketu, edhe pse me sa pashe e paska fshire komplet historine e tij te shkuar komuniste:
https://sq.wikipedia.org/wiki/Avni_Ponari
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2019, 14:00   #138
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,640
Thanks: 6,992
Thanked 8,238 Times in 5,271 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

ushtria shqiptare vdiq dyhere.
kur u hoqen gradat dhe ne 1974 me puēin" ushtarak
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2019, 14:07   #139
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,111
Thanks: 11,755
Thanked 9,679 Times in 6,185 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
MANO- harrova te shtoj dicka shume interesante ne lidhje me kete qe thua.
Vertet qe ai ylli aty ishte i pa perfillshem por sidoqofte ja beme dermanin dhe e hoqem si simbol.
Problemi qendron tek njerzit qe e vendosen ate yll aty, te cilet nuk po i heqim dot nga skena politike apo ajo ekonomike edhe pse ka kaluar kohe.
Po te them ty dhe gjithe te tjereve nje fakt shume interesant ne lidhje me kete ceshtje:
A e dini ju se kush ka qene Komisar politik i Regjimentit te Katrave Silurues (reparti 1425 Shengjin Lezhe) ne vitin 1990?
Ju a thote baba juve, ja ky ketu: 👇Besoj se e njihni te gjithe kush eshte!
Eshte Avni Ponari, President i Shoqerise me te madhe te Sigurimeve sot ne Shqiperi, pra President i SIGAL-Uniqa Group Austria.
Ky ka qene komunist i thekur dhe Komisar Politik, ai qe shifte dhe na ndeshkonte sesi kishim qethur floket dhe barsetat.
Kush nuk e beson, i sjell fotot e kohes ne PM, mbaj pergjegjsi te plote per kete qe them.
Sa per tju shuar kureshtjen po ju sjell vetem kete linkun ketu, edhe pse me sa pashe e paska fshire komplet historine e tij te shkuar komuniste:
https://sq.wikipedia.org/wiki/Avni_Ponari
Babe po nje Andrea Kondili e keni pas aty rrotull te "marinsat"
(ma hoqi petllen Ledjo kur tha qe ka qene marins)
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2019, 14:28   #140
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,546
Thanks: 8,575
Thanked 6,614 Times in 2,773 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

nuk me kujtohet o Cool, edhe mundet por kane kaluar shume vite qe kam ikur nga Alb dhe si mbaj mend mė emrat.
Kete kodoshin qe postova me lart e mbaj mend sepse na del ne TV cdo 2-3 dite dhe ma rifreskon memorien….
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur