Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Tė ndryshme > Diskutime shoqėrore

Diskutime shoqėrore Kėtu mund tė diskutojmė rreth problemeve tė ndryshme qė has shoqėria sot.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-06-2019, 22:31   #101
Elushe
~*~loved~*~
 
Avatari i Elushe
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 3,950
Thanks: 1,510
Thanked 1,706 Times in 724 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 143
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paraja dhe lumturia!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
10 mijė euro nė muaj besoj se i plotsoja tė gjitha dėshirat.
Per nje periudhe te shkurter ndoshta, Sepse pastaj do te duheshin dy here me shume.
__________________
Ndrysho por beje ngadale, drejtimi eshte me i rendesishem se shpejtesia!
Elushe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Elushe pėlqehet nga
i vjetėr 12-06-2019, 23:22   #102
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,856
Thanks: 1,118
Thanked 1,752 Times in 920 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paraja dhe lumturia!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Ka thene edhe kete tjetren ai o Mano:

Natėn kur flinja, mė tha shpirti: "Pi!
Nė gjumė dhe nė Varr s'ka lumėri;
Ngrehu! Sa rron, zbras Kupa dhe puth Ēupa;
Ke shekuj qė tė flesh nė qetėsi".
E di, por kjo eshte lumturia pare nga pikpamja e burrit Une u mundova te qendroj brenda kontekstit te parase=lumturi.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mano pėlqehet nga
i vjetėr 12-06-2019, 23:37   #103
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,364
Thanks: 8,137
Thanked 6,137 Times in 2,631 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 183
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paraja dhe lumturia!

Nga nje studim te bere nga disa sociologe ne USA, thuhej qe per te arritur nje shkalle te pranueshme lumturie (sepse kuptohet qe lumturia eshte subjektive) ishin te mjaftueshme 75,000-80,000 dollare neto ne vit.
Mbi kete shifer, indeksi i lumturise nuk rritej ose rritja behej e pa perfillshme!
Une personalisht e besoj, jo sepse i kam keto te ardhura vjetore por thjesht sepse ka disa gjera ne jete, te cilat as nuk blihen dhe as nuk shiten, biles thjesht nuk kane cmim!
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i BABA nga DURRSI pėlqehet nga
i vjetėr 13-06-2019, 03:44   #104
SystemA
Askund
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 44,916
Thanks: 14,590
Thanked 8,657 Times in 5,803 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 361
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paraja dhe lumturia!

Qėshtja nėse lumturia mund tė blihet me para,nuk mund tė jetė njė tarifė fikse,ose me thjesht nuk ka pergjigje adekuate.. Kjo ndodh, se si ėshtė fituar paraja. Marrėdhėniet nė mes parasė dhe lumturisė nė kėtė mėnyrė varet nga individualiteti dhe rėndėsia e gjėrave materiale nė jetė dhe si njeriu gjeneron paratė e tij. Tingėllon e komplikuar? Aspak! Me pak fjalė do tė thotė asgjė mė shumė se....Marrja e parave me ndershmėri dhe ndėrgjegje ju bėn tė lumtur. Megjithatė, ata qė e krijojnė atė nėpėrmjet shfrytėzimit, manipulimit , gėnjeshtrave ose nė ndonjė mėnyrė tjetėr moralisht tė dėnueshme,kane ndjesi te ftohta ose reagojne jo ne menyra sensitive. Kjo i bėn atė mė pak tė lumtur nė pėrputhje me rrethanat.

PS.....por ne shoqerine e sotme i VETMI moral eshte....me teper,me shume ose EGO qe te shkaterron....QENIEN.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 13-06-2019, 06:57   #105
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,029
Thanks: 1,022
Thanked 1,716 Times in 982 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 68
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paraja dhe lumturia!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
'Fito njė Zemėr, puthe dhe rrėmbeje,
Dhe adhuroje si Altar prej Feje:
Njė qind Qabera s'vlejnė sa njė Zemėr;
Zemėr kėrko, Haxhi, jo Gur Qabeje.'

Omar Kajami

Nuk e ke gjet akoma ti, kur ta gjesh ktheju kesaj teme dhe lexo ate qe ke shkruar. Po nuk me besove qe eshte e vertete pyet gruan time
Edhe pa mejtuar fare....s'ke nevojė pėr pare tė fitoē njė zėmėr....
Kush ishte ai i dashurum qė nuk ishte dhe i lumtur..

Tė gjitha pa pare kėto....
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i edlin pėlqehet nga
i vjetėr 14-06-2019, 07:04   #106
Noellag
Mi vida
 
Avatari i Noellag
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 3,750
Thanks: 49
Thanked 77 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
Noellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paraja dhe lumturia!

Paraja te rrit mireqenien ,sigurine, stabilitetin emocional por s'eshte kriter kryesor i lumturise. Sic thoshte Arturo Graf shkrimtar italian :
Sa i varfer eshte ai qe s'ka gje tjeter pervec parave

Ai e ilustronte kete me dashurine qe eshte burimi kryesori i lumturise. Paraja thjesht e perfocon me shume ngjyren ne jetes tende.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Noellag : 14-06-2019 nė 07:12
Noellag nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Noellag pėlqehet nga
i vjetėr 14-06-2019, 07:26   #107
luleshtrydhe
V.I.P
 
Avatari i luleshtrydhe
 
Data e antarėsimit: May 2016
Posts: 394
Thanks: 65
Thanked 57 Times in 47 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
luleshtrydhe ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Paraja dhe lumturia!

Paraja dhe lumturia kane nje lidhje shume te forte mes tyre, te pandashme do te thoja. Marrin kuptim ne bashkeveprim te ndersjellte.
luleshtrydhe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-06-2019, 08:39   #108
SystemA
Askund
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 44,916
Thanks: 14,590
Thanked 8,657 Times in 5,803 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 361
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paraja dhe lumturia!

18-vjeēarja me 7 tė dashur mbledh 22 mijė euro nė muaj.

Vajzat e reja qė bėjnė marrėveshe me burra tė pasur, me tė cilėt ruajnė lidhje seksuale nė kėmbim tė njė pagese mujore, sa vjen e po rritet nė Britani. Rreth 500 mijė studente zgjedhin kėtė rrugė tė shkurtėr pėr tė pėrballuar faturat.

Ajo ėshtė studente nė njė shkollė mode, dhe thotė se shumica e tė pasurve me tė cilėt ka marrėveshje janė mbi 40 vjeē.

Nuk dal dot me djem tė moshės sime, thote ajo. Ata e kanė mendjen tė rrinė mbyllur nė shtėpi e tė luajnė video-lojėra me futboll .

Valentina duket e kenaqur.

PS.....quna... vreni ne hene per ....TRADITA,sepse ne TERRA keni =HUPUR.

Tungi.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 342fc5f85d01a1422f1fd85da6404c0a.jpg (18.0 KiloByte, 38 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-06-2019, 09:00   #109
Meri
...
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Posts: 10,301
Thanks: 1,831
Thanked 1,972 Times in 1,295 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 318
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paraja dhe lumturia!

Paraja te ben te sigurt, te pavarur, te lire te besh zgjedhje, te afte te gjesh zgjidhje.........
Nese keto arrijne te te bejne te lumtur, (varet nga lloji i robit), paraja vlen shume, po aq sa ka per qellim & funksion.
Por lumturia, nuk determinohet nga paraja...( ky lloji i robit, pshemudh jam une)...
Keto jane ceshtje te thella dhe si jasht` teme, duhet me qen` korrekt (e).
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Meri pėlqehet nga
i vjetėr 14-06-2019, 13:18   #110
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 23,293
Thanks: 9,773
Thanked 8,555 Times in 5,445 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 449
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Paraja dhe lumturia!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Meri Shiko postimin
Paraja te ben te sigurt, te pavarur, te lire te besh zgjedhje, te afte te gjesh zgjidhje.........
Nese keto arrijne te te bejne te lumtur, (varet nga lloji i robit), paraja vlen shume, po aq sa ka per qellim & funksion.
Por lumturia, nuk determinohet nga paraja...( ky lloji i robit, pshemudh jam une)...
Keto jane ceshtje te thella dhe si jasht` teme, duhet me qen` korrekt (e).
Me leje: Qa do me thon poetja me llafin "determinohet"??? se u hallakasem.
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-06-2019, 13:26   #111
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 12,504
Thanks: 1,335
Thanked 7,570 Times in 3,343 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 276
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paraja dhe lumturia!

Parja con ....... perpjete. 1qind here keto tema. Pa $$$$ sot je nothing!!! Ju rroft lumturia n’teori.
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Bad_Teacher pėlqehet nga
i vjetėr 14-06-2019, 13:28   #112
The ICEman
░░░░░░░░░░░░░░░░░
 
Avatari i The ICEman
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Posts: 1,289
Thanks: 930
Thanked 390 Times in 307 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
The ICEman i pazėvėndėsueshėmThe ICEman i pazėvėndėsueshėmThe ICEman i pazėvėndėsueshėmThe ICEman i pazėvėndėsueshėmThe ICEman i pazėvėndėsueshėmThe ICEman i pazėvėndėsueshėmThe ICEman i pazėvėndėsueshėmThe ICEman i pazėvėndėsueshėmThe ICEman i pazėvėndėsueshėmThe ICEman i pazėvėndėsueshėmThe ICEman i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paraja dhe lumturia!

money never sleep
__________________
I never lose, I either win or I learn.
The ICEman nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-06-2019, 13:46   #113
SystemA
Askund
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 44,916
Thanks: 14,590
Thanked 8,657 Times in 5,803 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 361
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Paraja dhe lumturia!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Meri Shiko postimin
Paraja te ben te sigurt, te pavarur, te lire te besh zgjedhje, te afte te gjesh zgjidhje.........
Nese keto arrijne te te bejne te lumtur, (varet nga lloji i robit),
Por lumturia, nuk determinohet nga paraja...( ky lloji i robit, pshemudh jam une)...
Si eshte koha andej nga juve?
E dini pse ju dhashe like?
Vetėm paraja nuk tė bėn tė lumtur, por gjithmonė ėshtė njė fillim i mirė pėr t'u kėnaqur.Perse(mund) te jete keshtu... Nėse koha, gėzimi apo kenaqesia e asaj qė bėni, ju mungon... paratė nuk do tju ndihmojne.

Per shembull.... Heath Ledger, Robin Williams,Chester Bennington, Kurt Cobain...e sa te TJERE.

PS: dialog CLICHEE ADE.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg geld-macht-nicht-glücklich--1024x512.jpg (9.9 KiloByte, 14 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur