Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Shqipėtarėt nėpėr botė

Shqipėtarėt nėpėr botė “Kam njė kėngė pėr tė kėnduar, e kam njė dert pėr te vajtuar, njė sėmundje e pashėruar, e qysh nga shekujt e kaluar./ Qaj moj zemėr e plagosur, vajto ti moj nėna plakė, mergimi djemtė t’i ka sosur, e ikin e s’tė vijnė mė prapė.”

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 25-08-2018, 07:56   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,066
Thanks: 8,017
Thanked 3,664 Times in 1,942 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Rrėfimi i kolonelit me origjinė shqiptare qė drejton ...

… Muzeun e Spiunazhit nė Washington


Uashingtoni ka zier ditėt e fundit nga pėrplasjet, akuzat e kundėr-akuzat mes Presidentit Donald Trump dhe disa ish-drejtuesve tė lartė tė shėrbimeve tė zbulimit.
E drejtori i ri i Muzeut Ndėrkombėtar tė Spiunazhit, thotė se institucioni qė ai drejton luan njė rol tė rėndėsishėm pėr tė informuar publikun mbi punėn e vėshtirė dhe me dedikim tė agjencive tė zbulimit pėr tė garantuar sigurinė kombėtare.
Kolonel Chris Costa mori drejtimin e muzeut pas njė karriere tė gjatė si oficer zbulimi nė radhėt e ushtrisė.
Ai ruan njė respekt tė veēantė pėr kolegėt dhe dedikimin e tyre dhe njė dashuri tė madhe pėr Shqipėrinė qė mban njė vend unik nė identitetin e tij:
Nė njė ditė tė ngarkuar vere, kur muzeumet e Uashingtonit janė tė mbushura me turistė vendas e tė huaj, Muzeu Ndėrkombėtar i Spiunazhit i hapi dyert para orėve zyrtare pėr t’i dhėnė mundėsi ekipit tė Zėrit tė Amerikės tė zhvillonte njė vizitė private, me ciceron special drejtorin e muzeut, Kolonel Chris Costa.
Turneu shoqėrohet edhe me rrėfime mbi njė episod komik nga puna e tij nė zbulim:
“Pėr herė tė parė qė po veproja nė terren i maskuar, kisha vėnė mustaqe false. Nuk dua tė jap shumė hollėsi, por mė ofruan njė akullore. Nuk e di kujt mund t’i ketė rėnė rasti tė hajė akullore kur ka vėnė mustaqe false. Isha i tmerruar se do tė mė binin mustaqet”.
Ėshtė njė privilegj i veēantė tė dėgjosh shpjegime mbi misteret e kėsaj bote tė fshehtė nga njė profesionist i fushės.

Koloneli Costa sapo ka pėrmbyllur njė karrierė mbi 30 vjeēare nė strukturat e zbulimit tė ushtrisė dhe mė pas si Asistent Special i Presidentit dhe Drejtorit pėr Anti-terrorizmin nė Kėshillin e Sigurisė Kombėtare nė administratėn Trump.
Tranzicioni nga jeta si ushtarak nė strukturat e zbulimit tek roli i drejtuesit nė njė prej institucioneve kulturore tė Uashingtonit nuk ishte e lehtė, tregon koloneli, por gradualisht ai zbuloi njė mision tė ri nė kėtė detyrė:
“U shndėrrua nė katarzė, nė njė mundėsi fantastike pėr tė rrėfyer historinė time nė mėnyrė tė pėrgjegjshme, pėr t’u angazhuar nė dialog me publikun, pėr t’i treguar nė njė farė mėnyre familjes se ēfarė kisha bėrė gjatė karrierės”.
Ai e quan njė dhuratė tė mirėpritur ofertėn pėr kėtė post, ku ai ka mundėsinė pėr tė informuar publikun pėr kontributin qė japin kolegėt qė punojnė nė fshehtėsi tė plotė, pa mirėnjohjen dhe pa dijeninė e kombit tė cilit i shėrbejnė.
“Pikėsėpari ėshtė privilegj qė punoj kėtu; qė nė njė mėnyrė simbolizoj njerėzit qė punojnė nė hije e anonimitet. Njerėzit mė thonė se nuk kam pse shqetėsohem, nuk mė ėshtė vėnė kush prapa me pushkė. Por tė mos harrojmė. Nė kėtė mision nuk lejohen gabime. Unė duhet tė pėrfaqėsoj njerėz qė nuk flasin dot publikisht pėr tė shpjeguar apo mbrojtur punėn qė bėjnė”.
Ėshtė njė periudhė e shoqėruar me interesim tė shtuar pėr shėrbimet e zbulimit. Presidenti Trump ka vėnė nė pikėpyetje disa herė rezultatet e punės sė kėtyre shėrbimeve nė lidhje me hetimet mbi Rusinė, pasur nga njė deklaratė ku presidenti tėrhiqte komentet e mėparshme.
Presidenti i Shteteve tė Bashkuara dhe ish-drejtues tė lartė tė strukturave tė zbulimit janė mbėrthyer ditėt e fundit nė njė duel fjalėsh me ofeza e akuza tė ndėrsjella.
E Kolonel Costa shprehet se arma mė e mirė nė ēdo debat ėshtė objektiviteti:
“Njerėzit kanė tė drejtėn e fjalės kur largohen nga qeveria. Roli im ėshtė tė jem objektiv, ashtu siē mė kėrkohej tė isha edhe nė detyrėn e njė oficeri zbulimi. Duhet tė jem objektiv, tė bazohem tek faktet. Tė tjerėt le tė flasin. Ne do tė ofrojmė faktet. Njerėzit mund tė vijnė nė muzeum, tė shohin ekspozitat. Historia do t’i ndihmojė tė konceptualizojnė ngjarjet”.
Koloneli flet me respekt dhe krenari tė dukshme pėr punėn e shėrbimeve tė zbulimit ku ka shpenzuar pjesėn mė tė madhe tė jetės. Interesi pėr kėtė fushė i lindi qė nė fėmijėri, tregon ai:
“Nė 1972, kur po ndiqja Olimpiket e Mynihut dhe sulmin terrorist, mė lindi dėshira. Doja gjithashtu tė ndiqja nė gjurmėt e babait. Ai ishte oficer i Marinės Amerikane. Unė u bėra oficer pėr zbulimin nė radhėt e ushtrisė amerikane”.
Nga familja ai ka marrė mė tepėr se njė prirje nė karrierė dhe dedikimin si ushtarak amerikan.
“Si vete … Mirėmbrėma,” thotė zoti Costa nė shqip.
Koloneli ėshtė brezi i tretė i njė familjeje emigrante nga Shqipėria.
“Gjyshėrit e mi, tė dy u lindėn nė Shqipėri dhe i sollėn prindėrit e tyre kėtu, mbėrritėn nė Ellis Island. Kėtu gjetėn Ėndrrėn Amerikane. Krijuan familje. Unė jetoj me trashėgiminė qė mė lanė. Janė shumė krenar pėr prejardhjen shqiptare. Prindėrit e babait ishin nga Vithkuqi, pranė Korēės, ndėrsa prindėrit e nėnės ishin nga Berati. Pata shansin qė nė fillim tė viteve 1990 tė ecja nėpėr tė njėjtat rrugė nė fshatrat nga kishin ardhur ata. Ishte e mrekullueshme”.
Gjyshėrit, tregon kolonel Costa, i rritėn fėmijėt me njė ndjenjė tė fortė tė identitetit shqiptar.
Prindėrit e tij, megjithėse tė lindur nė Shtetet e Bashkuara ishin jo vetėm tė vetėdijshėm dhe krenarė pėr origjinėn, por edhe aktivė nė komunitet pėrmes Organizatės Kombėtare, Shqiptaro-Amerikane ku edhe u prezantuan gjatė njė mbrėmjeje festive:
“Njė djalė i ri, i pashėm, oficer nė Marinėn Amerikane, prezantohet me njė vajzė bukuroshe nga Filadelfia. Pėrfundimin e takimit, e dimė tani”.
Koloneli kujton njė moment tė bukur nga kontaktet e tij me shqiptarė gjatė shėrbimit si oficer:
“Historia ime e preferuar… pas njė operacioni tė suksesshėm anti-terrorist nė Afganistan rastisa nė disa ushtarė shqiptarė nė njė bazė ushtarake. Vendosa tė kaloj pak kohė me ta. Shkuam pėr kafe. Nuk mė linin tė paguaja. Qeshėm, shkėmbyem histori. U tregova se nga e ka origjinėn familja ime. Mė mbetėn sytė tek emblema me shqiponjėn dy-krenare qė kishte njėri prej tyre nė uniformė. Ai e shkuli nga uniforma dhe ma dhuroi”.
Kėto janė ditė tė ngarkuara pėr drejtorin dhe stafin e kėtij institucioni.
Vitin e ardhshėm Muzeu Ndėrkombėtar i Spiunazhit do tė zhvendoset nė njė ndėrtesė tė re, moderne, me njė koleksion tė zgjeruar muzeal.
Drejtori na fton tė ndjekim ceremoninė e inaugurimit nė 2019, ku ai premton tė rrėfejė njė histori interesante mbi lidhjen e karrierės sė tij nė radhėt e ushtrisė me Marinėn, ku ka shėrbyer i ati si oficer. /VOA/

__________________________________________________ _____
https://telegrafi.com/rrefimi-kolone...hington-video/
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-08-2018, 09:07   #2
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,609
Thanks: 4,262
Thanked 4,590 Times in 3,051 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rrėfimi i kolonelit me origjinė shqiptare qė drejton ...

bravo kolonelit, qe e thekson origjinen e tij nga vjen.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-08-2018, 18:15   #3
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,680
Thanks: 371
Thanked 1,971 Times in 1,330 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rrėfimi i kolonelit me origjinė shqiptare qė drejton ...

He mo se drejtor muzeu eshte...ish spiun 130 lekesh...


p.s. me dollar e kishnjam fjelen dhe llafne
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur