Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Shqipėtarėt nėpėr botė

Shqipėtarėt nėpėr botė “Kam njė kėngė pėr tė kėnduar, e kam njė dert pėr te vajtuar, njė sėmundje e pashėruar, e qysh nga shekujt e kaluar./ Qaj moj zemėr e plagosur, vajto ti moj nėna plakė, mergimi djemtė t’i ka sosur, e ikin e s’tė vijnė mė prapė.”

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 07-05-2019, 21:23   #21
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,406
Thanks: 12,070
Thanked 9,838 Times in 6,298 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lotaria Amerikane DV-2020

Me rafte pika do ta kete bllokuar Pashkaqenua 69 me te gjitha llagapet e tia prandaj nuk hapet......
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-05-2019, 15:08   #22
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,406
Thanks: 12,070
Thanked 9,838 Times in 6,298 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lotaria Amerikane DV-2020

Shifėr rekord/ 367 mijė shqiptarė aplikuan pėr Lotarinė Amerikane


367 mijė shqiptarė kanė aplikuar pėr Lotarinė Amerikane gjatė vitit tė kaluar. Sipas tė dhėnave tė Departamentit Amerikan tė shtetit, kjo shifėr ėshtė rritur ndjeshėm, nga 246 mijė qė ishin nė vitin 2016. Shqipėria ėshtė edhe njė nga vendet me numrin mė tė lartė tė aplikantėve, duke marrė parasysh edhe numrin e popullsisė sė vendit. Por, ka edhe nga ata tė cilėt preferojnė tė qėndrojnė dhe tė punojnė nė Shqipėri.

Sipas tė dhėnave tė INSTAT, mesatarisht 40 mijė shqiptarė janė larguar ēdo vit jashtė vendit. Ndėrkohė, njė sondazh i pak kohėve mė parė nga GALLUP tregon se 31% e shqiptarėve duan tė largohen.

Emigracioni nuk ndalet, 39 mijė tė larguar nė vitin 2018
Dėshira e lartė pėr tė emigruar pėrputhet edhe me shifrat e largimeve nga vendi. Sipas tė dhėnave zyrtare tė INSTAT, vitin e kaluar e lanė Shqipėrinė 39 mijė individė. Pėrgjatė viteve tė fundit shihet njė nivel thuajse konstant nė numrin e emigrantėve.

Ajo ēfarė ėshtė shqetėsuese, ėshtė fakti se nuk largohen vetėm ata qė kanė tė ardhura tė pamjaftueshme pėr tė pėrballuar jetesėn nė vend. Gjithmonė e mė shumė shihet njė rritje e largimit tė tė ashtuquajturit “truri”, ata individė tė arsimuar dhe me tė ardhura tė larta, si mjekėt, infermierėt, etj.

Pėr ekspertėt, ky fenomen negativ mund tė ndalet vetėm pėrmes politikave sociale dhe duke pėrmirėsuar shėrbimet bazė si arsimi dhe shėndetėsia.

mapo.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 04:52   #23
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,252
Thanks: 16,508
Thanked 9,754 Times in 6,599 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Lotaria Amerikane DV-2020

PAMJE TĖ TMERRSHME – MOMENTI KUR POLICIA QĖLLON ME PLUMB NĖ KOKĖ ADOLESHENTIN.

Njė video e rėndė ka tronditur opinionin publik nė SHBA, teksa njė 16-vjeēar i paarmatosur qėllohet pėr vdekje me plumb nė kokė nga policia, teksa po tentonte tė largohej me vrap.

Mediet e huaja kanė publikuar momentin tronditės, kur policia qėllon nė kokė adoleshentin, i cili bie menjėherė pėrtokė i vdekur. Ngjarja tragjike ka ndodhur qė nė vitin 2017 dhe familjarėt e tė riut Isiah murrietta-Golding po kėrkojnė drejtėsi nė sallėn e gjyqit.

Kritikėt e quajtėn videon njė tjetėr shembull tė brutalitetit tė pajustifikuar policor nė SHBA, i cili sipas tyre, nuk do tė kishte marrė sėrish vėmendje, nėse avokatėt e familjes sė djalit nuk do tė kishin publikuar videon.

Forcat e rendit pretendojnė se adoleshenti ishte i dyshuar pėr vrasje, por deri nė momentin kur dolėn pamjet filmike, pretendonin se vrasja e Isiah ishte e justifikuar.


Burimi....https://insajderi.com/pamje-te-tmerr...-adoleshentin/

Ngushellime familiareve.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur