Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Shqipėtarėt nėpėr botė

Shqipėtarėt nėpėr botė “Kam njė kėngė pėr tė kėnduar, e kam njė dert pėr te vajtuar, njė sėmundje e pashėruar, e qysh nga shekujt e kaluar./ Qaj moj zemėr e plagosur, vajto ti moj nėna plakė, mergimi djemtė t’i ka sosur, e ikin e s’tė vijnė mė prapė.”

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-12-2018, 07:37   #1
Kurt
V.I.P

Data e antarėsimit: Aug 2014
Shuma e pikėve qė jep: 102
Kurt ka mbyllur reputacionin
Nese rrisni femije ne Amerike...

Nuk e di pse eshte mbyll tema e shqipove ne amerike.
Eshte film horror nese femija jot shkon ne shkolla publike ne amerike. Keshtu jane gjithe shkollat publike. Turli rracah, turli prindersh te degjenruar. Femij mut. Rrac mut.
Para 10 vitesh kur jetoja ne kaliforni nje burr 50 vjecar vinte ne tavoline pokerit cdo dite nga ora 5-6 e darkes, gati qante ne tavoline cdo dite. Kishte nje urrejtje aq te thelle per femijet amerikan zezak te bardh te gjithe bashke saqe isha i bindur se do bente ndonje terror brenda muajit.
Edhe kjo e shkreta duket mesuese e mire por ja kane bere jeten verem kopilat amerikan dhe toleranca e cdo rrace demokracia amerikane.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2018, 08:02   #2
Sopoti
Banned

Data e antarėsimit: Mar 2013
Shuma e pikėve qė jep: 0
Sopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nese rrisni femij ne amerike

Prit kur te vije Bad te zbuse situaten .

Amerika eshte yll
Sopoti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2018, 09:28   #3
Khaleesi
V.I.P

Data e antarėsimit: May 2014
Shuma e pikėve qė jep: 125
Khaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

She is working with at risk kids and kids in need o Kurt. Jan shkolla te nivelit me te ulet dhe nuk reprezantojn shumicen e shkollave amerikane. Nje mikja ime ka zgjedhur te punoj me femi te till ne shkolla te tilla dhe ne te vertet ata femi jan per te ardhur shume keq sepse problemet fillojn ne familje.

You are not making a good point me vjen keq.
Nuk kan emigruar prindrit tan qe ne fillim te 90s qe te jemi ne si shqiptar ne nje gjendje te jetojm ne lagje te tilla dhe te cojm femiet tan ne shkolla te tilla. Ti po flet per pakicen e shkollave dhe po ofendon te gjith prindrit ktu qe kan femiet ne mosh shkolle.
Herėn e fundit ėshtė persosur nga Fierakja : 09-17-2097 nė 01:43

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Khaleesi : 12-12-2018 nė 09:30
Khaleesi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Khaleesi pėlqehet nga
i vjetėr 12-12-2018, 10:30   #4
Kurt
V.I.P

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edamame Shiko postimin
She is working with at risk kids and kids in need o Kurt. Jan shkolla te nivelit me te ulet dhe nuk reprezantojn shumicen e shkollave amerikane. Nje mikja ime ka zgjedhur te punoj me femi te till ne shkolla te tilla dhe ne te vertet ata femi jan per te ardhur shume keq sepse problemet fillojn ne familje.

You are not making a good point me vjen keq.
Nuk kan emigruar prindrit tan qe ne fillim te 90s qe te jemi ne si shqiptar ne nje gjendje te jetojm ne lagje te tilla dhe te cojm femiet tan ne shkolla te tilla. Ti po flet per pakicen e shkollave dhe po ofendon te gjith prindrit ktu qe kan femiet ne mosh shkolle.
Shkollat publike ne amerike jane te gjitha njesoj. Nuk po ofendoj askend, nuk ishte ky qellimi. Kulutra amerikane ka ndryshuar, vetem nese jeton ne nebraska apo vende te thella te izoluara por ne qytetet e medha shkollar publike jane bere horror film.
Ska te beje aspak lagjaj, ktu nuk ka ligj segregimi dhe shkolla oublike eshte per njerzit e varfer qe dmth 80% 90% e amerikes aty i dergojn femijet.
Ti po ofendon shqiptaret emigrant duke supozuar se ata duhet te dergojn femijet ne shkolle private $30-40mij ne vit.
i vjetėr 12-12-2018, 10:50   #5
Bad_Teacher
*Eat Me*

Data e antarėsimit: Dec 2012
Shuma e pikėve qė jep: 277
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nese rrisni femij ne amerike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sopoti Shiko postimin
Prit kur te vije Bad te zbuse situaten .

Amerika eshte yll
Ja kshu jemi, Lol.
i vjetėr 12-12-2018, 11:03   #6
Marya
V.I.P

Data e antarėsimit: Mar 2011
Shuma e pikėve qė jep: 104
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm

duhet hapur nje teme
ku jane te kenaqur shqiptaret
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Marya pėlqehet nga
i vjetėr 12-12-2018, 11:07   #7
Khaleesi
V.I.P

Data e antarėsimit: May 2014
Shuma e pikėve qė jep: 125
Khaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėm

Dhe kshu

Ps. Kurt lets agree to disagree
Herėn e fundit ėshtė persosur nga Fierakja : 09-17-2097 nė 01:43
Khaleesi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2018, 11:17   #8
AAO
Against All Odds

Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Shuma e pikėve qė jep: 139
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm

Une sjam rracist , por me ate qe pashe ne new york dhe ca vene tjera sdo doja kurre qe femija im te rritej ne nje shoqeri te tille.
Kjo perfshin dhe Angline , mainly London dhe Birmingham
Brez fak tap..
i vjetėr 12-12-2018, 11:27   #9
Jolene
Away

Data e antarėsimit: Jan 2010
Shuma e pikėve qė jep: 100
Jolene ka mbyllur reputacionin

Mua me duket e veshtire ne cdo vend rritja e femijes.
Jam dakord me Eden, cdo e mire dhe e keqe nis ne familje.
Jolene nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2018, 11:41   #10
Bad_Teacher
*Eat Me*

Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Shkollat publike ne amerike jane te gjitha njesoj. Nuk po ofendoj askend, nuk ishte ky qellimi. Kulutra amerikane ka ndryshuar, vetem nese jeton ne nebraska apo vende te thella te izoluara por ne qytetet e medha shkollar publike jane bere horror film.
Ska te beje aspak lagjaj, ktu nuk ka ligj segregimi dhe shkolla oublike eshte per njerzit e varfer qe dmth 80% 90% e amerikes aty i dergojn femijet.
Ti po ofendon shqiptaret emigrant duke supozuar se ata duhet te dergojn femijet ne shkolle private $30-40mij ne vit.
Ti jeton ne la la la land. Seriously!! Lol
i vjetėr 12-12-2018, 12:11   #11
Rexhina
V.I.P

Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Shuma e pikėve qė jep: 482
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Citim:
Kurt jo gjithe shkollrat jan njesoj! Disa jan me keq se te tjerat. Cfare shpjegoj ajo ne kete video eshte horror me vertet, ama un kam shkuar ne dy gjimnaze publike, dhe nuk ishte aq problematike sa shkolla qe permendet ne video. Sigurisht cdo shkolle do ket disa femije qe konsiderojen “veza e prishur” dhe do krijoj disa probleme, Jam e sigurt qe cdo shkolle e ka kete, ama jan me rradh se disa shkollra qe kan probleme dite per dite. Ne dy gjimnaze qe kam shkuar maximum qe kam degjur eshte nje femi qe genjeu se kishte nje “bomb” ne sholle meqe sdeshte te merrte nje provim, kurse tek nje gjimnaz tjeter nje djal vuri flaken tek zyra e nje profesores sepse deshte te vinte ne flak deftesen e te dashures meqe kishte marr nota te keqija etc dhe u arrestua dhe fytyra e tij doli ne news lol..po jo gjera aq drastike sa permend kjo ne video

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rexhina : 12-12-2018 nė 12:15
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Rexhina pėlqehet nga
i vjetėr 12-12-2018, 12:33   #12
Elushe
~*~loved~*~

Data e antarėsimit: Aug 2012
Shuma e pikėve qė jep: 143
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm

Veshtiresite ne rritjen e femijeve jane gjithkund. Edukimi edhe rrethi shoqeror lozin nje rol kryesor. Edhe ketu shkollat po degradohen cdo dite e me shume. Ne kemi vendosur per shkolle private. Do te na duhet te kufizohemi ne shpenzime por nuk arritet gje pa sakrifice.
i vjetėr 12-12-2018, 12:39   #13
thirsty
V.I.P

Shuma e pikėve qė jep: 137
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
Une sjam rracist , por me ate qe pashe ne new york dhe ca vene tjera sdo doja kurre qe femija im te rritej ne nje shoqeri te tille.
Kjo perfshin dhe Angline , mainly London dhe Birmingham
Brez fak tap..
Nuk jam rracist por do them dicka rraciste.

Perse e mohoni qe jeni rracist? Te gjithe jane rracista, sa me pak e sa me shume.
i vjetėr 12-12-2018, 12:54   #14
Kurt
V.I.P

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bad_Teacher Shiko postimin
Ti jeton ne la la la land. Seriously!! Lol
Po, jetoj ne la la landen e botes time te paqes absolute se jam rrit ne paqe dhe tradita si femij, edhe nese mxen sherri supozojm belaja ne shkolle ne shqiperi jemi rrit me prind qe shkojn dhe merren vesh me prindin e nje kopili ne shkolle dhe ai nuk sillet me si kopil se pastaj e paguan i ati i tij, kjo ben qe babai i nje femije te keq ti hip dru djalit tij e ta beje per spital dhe pastaj ai do sidhet mire.
Sot ne shkollat publike amerikane nje femij bully mund ta abuzoje femijen tend dhe ti shkon te paralajmerosh babain e tij kur edhe babai eshte me i keq se i biri, ose shumica rriten pa baba.
Dmth nuk eshte se ti nuk e edukon femijen tend, jane te tjeret femij ne shkollat publike qe ja nxijn jeten femijeve te mire. Prandaj si ne asnje vend tjeter ne bote kemi vrasje masive nga femije qe abuzohen neper shkolla publike amerikane. Kjo nuk ndodh ne shqiperi dhe ne evrope, vetem ne amerike femija behet terrorist nga nje femij i urte i qete e i turpshem.
Kini kujdes, vetem kaq po ju them. Une nuk kam femij por kam nipa e mbesa qe po rriten ktu, ata nuk e dijn sa merak kam per to sepse po rriten ne nje bote shume me te tmerrshme Ne krahasim me boten ku jemi rrit ne.
i vjetėr 12-12-2018, 12:58   #15
Esther
∞∞∞∞∞∞

Vendndodhja: Zero-Free-Time Zone
Shuma e pikėve qė jep: 100
Esther ka mbyllur reputacionin

Citim:
Kurt sa here te lexoj ty kur vjen puna per femijet dhe rritjen e tyre, me vjen vertet per te qeshur se me kujton veten para se te behesha prind vete. Atehere te jepja leksione per kete pune dhe i shikoja gjerat krejt ndryshe dhe mendoja se i dija te gjitha thjesht nga leximi i librave, artikujve, etj. Kur linda femijen, kuptova qe dija nje HIC te madh! Ndryshon gjithcka ne jeten tende kur eshte ne mes nje femije dhe e gjitha fillon te familja. Shkollat nuk jane njesoj se prandaj kur blen nje shtepi, ato zona me shkollat me te mira jane dhe me te shtrenjtat. Disa muaj mbasi lindi vajza, fillova te shikoj per shtepi sepse si cdo prind dua qe femija im te rritet ne kushtet me te mira. Me beso qe ishte nje proces i gjate sepse ne listen time te “Must haves” ishte “School district” dhe kjo ishte e panegociueshme. Ka prinder plot qe nuk e kane problem se ku jetojne sepse femijet i cojne ne shkolla private. Une besoj ne shkolla publike dhe kur bleme shtepine dhe me pyesnin njerezit qe pse ketu se taksat jane astranomical, pergjigja ishte: “Shkollat jane 10/10 dhe shkolla e mesme eshte e dyta me e mira ne gjithe shtetin e IL”. Te gjithe qeshnin dhe me kujtonin se femija eshte thjesht disa muajshe. Lol Gjithsesi nqs une tani e kam fjetur mendjen nga shkollat, problemi yne si prinder dhe ku do na duhet te punojme tej mase shume me femijen tone eshte qe ta edukojme sic duhet dhe qe ajo te kuptoje qe leku nuk eshte gjithcka. Frika ime me e madhe eshte qe duke pare se nga c’familjesh do vijne shoqeria e saj, qe nga cerdhja, kopshti, shkolla, etj, ajo mund te kete shume teka se do shikoj te tjerat dhe ka shume mundesi qe ajo do ta degjoje shume shpesh fjalen “Jo”. E mira nuk ka karar dhe puna e prindit qenka me e veshtira ne bote qe nuk ka as shkolla dhe as libra qe te trajnojne plotesisht per te. Ne cdo gje qe ben e pyet dhe e sterpyet veten nese ai ishte vendimi i duhur qe more. Kur te behesh vete prind, ec prape ketu te kjo teme dhe bisedojme.
But still, like air, I’LL RISE." M.A.
Esther nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Esther pėlqehet nga
i vjetėr 12-12-2018, 13:05   #16
Kurt
V.I.P

Perzierja e rracave dhe kulturave nuk funksionon. Ka deshtuar si eksperiment totalisht. Une sic e dini vet kam propozuar sergregim edhe brenda shqiperise.
Krahinat me krahinat tjera nuk duhet perzihen. Kemi probleme ne shqiperi tani, e vrau malokun apo e vrau maloku vllehin etj etj
Nese njerzit rrin ne zonat e veta zakonet e veta mes njerzve tyre kjo sjedh paqe e siguri.
Edhe ne tirane propozoj qe shkollat te ndahen ne geg e toske ne shkolla te vecanta per secilen popullsi.
Postimi i Kurt pėlqehet nga
i vjetėr 12-12-2018, 13:11   #17
Performer
Golden Light

Data e antarėsimit: Nov 2016
Shuma e pikėve qė jep: 224
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm

problem nuk qendron aty por te mentaliteti I njerezve … nese ata skane ne mendje ndarje veri jug etc nuk ekzistojn problemet e tilla.
ashtu si dhe familjet mix me rraca te ndryshme.

Ne Usa eshte kapitalizem dhe I fryjne shkollave private per perfitim prandaj I lene pas dore public schools
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Performer pėlqehet nga
i vjetėr 12-12-2018, 13:13   #18
AAO
Against All Odds

Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Shuma e pikėve qė jep: 139
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
Nuk jam rracist por do them dicka rraciste.

Perse e mohoni qe jeni rracist? Te gjithe jane rracista, sa me pak e sa me shume.
Na ndrico plako? Te gjithe si?
Ska me pak ose me shume. O je rracist o sje.
Racistat qe kam pa une sidomos ne gjermanine lindore ajo zona e Cottbusit urrenin cdo gje qe nuk i perkiste rraces se tyre (Edhe te bardhet me sy blu emigrant ) , i perbuznin , i diskriminonin dhe po tu jepej mundesia edhe i vrisnin. Ato kishin vellazerine e tyre dhe s'kishte shanse te ndiqnin linje tjeter.

Une e ti jemi shume larg te qenurit rracist. Vertet sduam ndoshta te jetojme ne komunitete me rraca te ndryshme , por kjo sna ben rracista . Per mu nje njeri i mire mbetet i mire pamvarsisht ngjyres prejardhjes apo fese.
i vjetėr 12-12-2018, 13:19   #19
Si Bora
V.I.P

Data e antarėsimit: Sep 2014
Shuma e pikėve qė jep: 301
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm

Ketu harrojme te thuhet gjeja me e rendeshishme qe eshte prejardhja e femijeve shqiptare ne shkollat e huaja.
Dhe nuk pranoj kudershtime ne kete pike.
Une vajzen time e cova ne nje kolegj privat katolik me te mirin ne sektor ashtu sic kam blere dhe shtepine ne nje nga komunat me te shtrenjta por nga eksperienca po ju them se vajza ime nuk e perjetoi abolutisht mire ate eksperience sepse arsyet jane te ndryshme, e para, kulture shqiptare ne shtepi, e dyta atje ishin shumica te pasur qe talleshin me kepucet 500 euroshe apo cantat 1000 euroshe dhe vajza ime duhet ti ndiqte sepse perndryshe nuk do bente pjese ne grupin e tyre... per te mos thene se sa arrogante jane rraca e te pasureve...
pra, eliminoj kategorikisht qe familjet shqiptare te kerkojne kaq lart kur ne fakt nuk e kane idene e kodeve te kesaj klase sociale.

Djalin e kam ne shkolle private por shume me modeste se ajo e para. Eshte ne lycée dhe ndoshta ka te bej qe jane me te medhenj..

megjithse edhe pse ne kolegj ishte ne nje shkolle publike me shume reputacion te mire prape kane nje mentalitet ndryshe nga ai i joni.. kerkon shume kujdes nga ana jone si prinder.. gjerat nuk jane ashtu sic duken.
Per fat te mire qe djalin e kam tej mase te rezervuar dhe vezhgues sepse perndryshe do kisha sh probleme. Tju tregoj nje rast konkret. ishte njeri ne kolegj pa prinder femije cop cop dhe i genjente mendja se djali im do te ishte viktima e tij, e ngacmon nje here dy dhe djali me qetesine me te madhe i thote rri mire sepse do te behesh pishman.. ai se besonte dhe vazhdonte avazin. e duroi nje dy djali dhe i afrohet me qetesi dhe i fut nje koke te forte te hundet e ketij, ai bie ne toke dhe gjaku vu.. i thote djali qe te paralajmerova dhe po te them edhe dicka tjeter, shkove u ankove te mesuesit do te te bej akoma me keq... ai me pas kur shihnte djalin ne shkolle ndryshonte vendin... dhe as mesuesve su tha.

Beni vertete kujdes me kete punen e shkollave se sa po vijne dhe degradohen.. une jam nga fundi dhe prape i flas djalit qe kur sheh qe dicka nuk shkon duhet tme thote qe te jem ne dijeni sepse te dini qe femijet nuk i thone te tera ca heqin ne shkolle.. vigjilente prinder dhe asnjehere mos thoni une kshu une ashu.. jeta te sjell plot surpriza qe as si kishit menduar ndonjehere!!!
i vjetėr 12-12-2018, 13:24   #20
Bad_Teacher
*Eat Me*

Citim:
Po, jetoj ne la la landen e botes time te paqes absolute se jam rrit ne paqe dhe tradita si femij, edhe nese mxen sherri supozojm belaja ne shkolle ne shqiperi jemi rrit me prind qe shkojn dhe merren vesh me prindin e nje kopili ne shkolle dhe ai nuk sillet me si kopil se pastaj e paguan i ati i tij, kjo ben qe babai i nje femije te keq ti hip dru djalit tij e ta beje per spital dhe pastaj ai do sidhet mire.
Sot ne shkollat publike amerikane nje femij bully mund ta abuzoje femijen tend dhe ti shkon te paralajmerosh babain e tij kur edhe babai eshte me i keq se i biri, ose shumica rriten pa baba.
Dmth nuk eshte se ti nuk e edukon femijen tend, jane te tjeret femij ne shkollat publike qe ja nxijn jeten femijeve te mire. Prandaj si ne asnje vend tjeter ne bote kemi vrasje masive nga femije qe abuzohen neper shkolla publike amerikane. Kjo nuk ndodh ne shqiperi dhe ne evrope, vetem ne amerike femija behet terrorist nga nje femij i urte i qete e i turpshem.
Kini kujdes, vetem kaq po ju them. Une nuk kam femij por kam nipa e mbesa qe po rriten ktu, ata nuk e dijn sa merak kam per to sepse po rriten ne nje bote shume me te tmerrshme Ne krahasim me boten ku jemi rrit ne.
Kane ndryshuar kohet. Kur ishim ne e sot. Dhe USA ska pas bullies ne kohen tende. Por ja qe femijet sot jane me te rafinuar. Prandaj cdo prind mundohet tu jap the best education e investojne te edukimi I tyre, si nga ana akademike po dhe ajo e environmentit sepse sot te dyja ndikojne shume ne formimin e tyre. America ka plot shkolla publike me standarte te larta. Se ndodhin incidente here ketu e here atje, nuk dmth se shkollat ne mase jane te atij niveli. Dhe JO te gjitha shkollat jane njelloj!! Sa per bullying te gjjtha shkollat ne dac publike apo private sot e marrin shume seriozisht si fenomen. Duhet raportuar. Po dhe ti si prind duhet te jesh on top of ur child. Femijes sot nuk duhet ti lihet shume free time neper duar. Ketu hyn ti me shoke. Keep them busy me aktivitete n they should be OK.

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim