Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Shqipėtarėt nėpėr botė

Shqipėtarėt nėpėr botė “Kam njė kėngė pėr tė kėnduar, e kam njė dert pėr te vajtuar, njė sėmundje e pashėruar, e qysh nga shekujt e kaluar./ Qaj moj zemėr e plagosur, vajto ti moj nėna plakė, mergimi djemtė t’i ka sosur, e ikin e s’tė vijnė mė prapė.”

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 15-03-2019, 18:49   #1
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,998
Thanks: 11,682
Thanked 9,634 Times in 6,155 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 499
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Njė restorant shqiptar nė Bronx tėrheq vėmendjen e NYT: Ēfarė shije e veēantė

Njė restorant shqiptar nė Bronx tėrheq vėmendjen e NYT: Ēfarė shije e veēantė
Prestigjiozja amerikane “New York Times” i ka kushtuar njė artikull tė gjatė njė restoranti shqiptar nė lagjen Bronx tė New Yorkut. Quhet “Ēka Ka Qellu” dhe pronari i tij ėshtė Ramiz Kukaj.

“Fillimisht sheh koleksionin e veglave antike, instrumenteve me tela, kunjave, mullinjve prej bronzi, makinave shkrimi me dorė, pjata metalike me ēekiē dhe kostume tė qėndisura. “Disa prej tyre, – thotė pronari, – janė prej shekullit tė 18-tė. Dyshemetė dhe muret duket sikur janė transportuar nga njė shtėpi apo fermė shqiptare dhe mikpritėsit luajnė meloditė popullore mbi instrumentet tradicionale, larg nga ato moderne dhe globale tė grupit tė tunxhit “Fanfara Tirana”. Restoranti ėshtė i zhytur nė nostalgji” – shkruan NYT.

Nė reportazhin e saj gazeta nėnvizon se kuzhina ėshtė e ngjashme me atė italiane, por shija ėshtė e ndryshme e afėrt me atė turke dhe greke.“Suxhukė tė mbushur varen pėr tu tharė nė sallameri. Kėtu do tė gjeni, byrekun shqiptar qė sfidon biftekun xhamajkan. Nėse doni njė eksperiencė tė thellė shqiptare, “Ēka Ka Qellu” ėshtė vendi ku duhet tė shkoni” – citon NYT qė shton se “njėlloj si nė Shqipėri kafja e zier e fortė tė shėrbehet me njė ene me bisht tė gjatė (xhezve red.)”.Artikulli ėshtė i gjatė dhe pėrshkruan me detaje ushqimet dhe vlerėson me nota tė larta ushqimin e gatuar aty.

“Secila prej sallatave tė “Cka Ka Qellu” duket se pėrbėhet nga tranguj, domate, qepė tė kuqe dhe djathė nė rregullime pak mė tė ndryshme. Buka dhe deserti ėshtė i gatuar nė vend. Bakllavaja me shurup, njė kek me arra i quajtur haxhimak apo edhe njė ėmbėlsirė sheqeri e quajtur sheqerpare” – shkruan NYT. ©LAPSI.al\


__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2019, 18:56   #2
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,686
Thanks: 5,579
Thanked 11,520 Times in 3,888 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė restorant shqiptar nė Bronx tėrheq vėmendjen e NYT: Ēfarė shije e ve

Sa mire!!! C’ndjenje e bukur ky artikull!!!
Ju lumte atyre qe ja kane arritur te sfidojne ne nje treg si industria e ushqimit !!!!
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2019, 18:58   #3
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 14,028
Thanks: 1,557
Thanked 8,848 Times in 3,913 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 304
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė restorant shqiptar nė Bronx tėrheq vėmendjen e NYT: Ēfarė shije e ve

Mmmm looks delish, congrats to the owner, ja paska qellu goxha mire.
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2019, 20:38   #4
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 47,994
Thanks: 15,447
Thanked 13,160 Times in 8,308 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 703
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė restorant shqiptar nė Bronx tėrheq vėmendjen e NYT: Ēfarė shije e ve

Bravo
I vetmi vėnd ku hėngra mirė nė Amerikė ishte njė restorant i tre vėllezėrve dibranė nė New Jersey.
Erdhi kuzhinieri (mbas ankesave tė mija se nuk po haja njėherė mirė ) dhe mė bėri njė intervistė tė hollėsishme se ēfar doja dhe si e doja.
Ishin mjeshtra, nuk kam se ē'them, nė Amerikė kishin ardhur mbas njė qėndrimi 9 vjeēar nė Angli.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur