Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Etimologjia

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-10-2019, 23:09   #41
ZET
Cursum Perficio

Data e antarėsimit: Aug 2011
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Geget....kush jane e si eshte krijuar ky trung i vecante Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga dallas Shiko postimin
Kam vene re qe denigron gjithmone tosket.
BTW emertimi eshte shume i lashte, tuscus.
Nuk ka Toske. Te tere nje popull kane qene deri ne inteferencat e mesjetes.

E kam menduar kete Tuskus e Toskana. Kam filluar te anoj me mendimin se emri ka gjase te jete jo me i vjeter se inkursionet e Geteve ne veri te Italise.
Por nuk jam marre shume me Italine (e cila e ka historine dhe me te bastarduar se a jona) dhe mund te gaboj.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 23:34   #42
dallas
Super Anėtar

Data e antarėsimit: Aug 2019
Shuma e pikėve qė jep: 1
dallas ėshtė nė rrugė tė mbarė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Nuk ka Toske. Te tere nje popull kane qene deri ne inteferencat e mesjetes.

E kam menduar kete Tuskus e Toskana. Kam filluar te anoj me mendimin se emri ka gjase te jete jo me i vjeter se inkursionet e Geteve ne veri te Italise.
Por nuk jam marre shume me Italine (e cila e ka historine dhe me te bastarduar se a jona) dhe mund te gaboj.
Ka qene nje fis i lashte Tusci, prej nga del me vone Tuscus, dhe me vone Toscana, Toscanet, keta jane te dokumentuar. Per Gegeri dhe Toskeri, nuk kemi asnje burim te lashte, megjithate nuk do te thote qe nuk jane emertime te lashta. Ne mungese te ketyre burimeve ne na mbetet te bejme vetem perqasje.
Ajo perqasja qe bera per geget duke perdorur mitologjine e quajte peralla. Jam pjeserisht dakord, mitologjia eshte e ngashme me perallen duke patur ca elemente me teper, si dhe perallat perdoren per femijet, mitologjia kishte funksion fetar per te rritur, mund ta quajme peralle per te rritur.
Thjesht bera nje intepretim te gegan(gjigante, ose le te themi dhe i gjate) i cili eshte i ngashem shume me geg, dhe keta gegane ishin bijte e Geas, por nderkohe Gea eshte vete toka, dhe nga ketu mund te behet perqasja me tosket.

Per Toscana dhe Toskeria, mund te shpjegohet me rotacionin "r" "n", i cili eshte mjaft i zakonshem ne dy dialektet e shqipes.

Pra nuk mund te thuash se emertimi tosk eshte mesjetar dhe geg i lashte.
Nese do i referohemi burimeve. Tosk eshte emertim mesjetar, geg eshte emertim modern, i koheve tona.
Nuk mund te perdoresh dy standarte gjykimi.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga dallas : 10-10-2019 nė 23:37
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 23:49   #43
ZET
Cursum Perficio

Citim:
Ka qene nje fis i lashte Tusci, prej nga del me vone Tuscus, dhe me vone Toscana, Toscanet, keta jane te dokumentuar. Per Gegeri dhe Toskeri, nuk kemi asnje burim te lashte, megjithate nuk do te thote qe nuk jane emertime te lashta. Ne mungese te ketyre burimeve ne na mbetet te bejme vetem perqasje.
Ajo perqasja qe bera per geget duke perdorur mitologjine e quajte peralla. Jam pjeserisht dakord, mitologjia eshte e ngashme me perallen duke patur ca elemente me teper, si dhe perallat perdoren per femijet, mitologjia kishte funksion fetar per te rritur, mund ta quajme peralle per te rritur.
Thjesht bera nje intepretim te gegan(gjigante, ose le te themi dhe i gjate) i cili eshte i ngashem shume me geg, dhe keta gegane ishin bijte e Geas, por nderkohe Gea eshte vete toka, dhe nga ketu mund te behet perqasja me tosket.

Per Toscana dhe Toskeria, mund te shpjegohet me rotacionin "r" "n", i cili eshte mjaft i zakonshem ne dy dialektet e shqipes.

Pra nuk mund te thuash se emertimi tosk eshte mesjetar dhe geg i lashte.
Nese do i referohemi burimeve. Tosk eshte emertim mesjetar, geg eshte emertim modern, i koheve tona.
Nuk mund te perdoresh dy standarte gjykimi.
Nuk ka lidhje as me Gea e as me Uranus dhe bullshitet e tjera te Greqise mesjetare. E kam shkruajtuar me lart origjinen dhe nuk perseris veten. Per fjalen Toskeri, emertimi ka marre zell ne mesjete. Ki parasysh se jo rastesisht Italianet ja kane faturuar ketij rajoni babain e Dardanit; mbase per te sanksionuar origjinen trojane te Italise. Ne lashtesi 'Tosket' ishin Herkulianet, po ashtu garda Imperiale e Maximius. Nuk do hyj ne detaje ne kete teme se po flasim per geget.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 10-10-2019 nė 23:56
i vjetėr 10-10-2019, 23:56   #44
dallas
Super Anėtar

Kjo eshte statuja e Gjergj Kastriotit ne Castellone Deruta, Perugia. Eshte fytyra origjinale e Skenderbeut

Ps, pa lidhje me temen, e solla si risi.
i vjetėr 11-10-2019, 00:01   #45
dallas
Super Anėtar

Citim:
Nuk ka lidhje as me Gea e as me Uranus dhe bullshitet e tjera te Greqise mesjetare. E kam shkruajtuar me lart origjinen dhe nuk perseris veten. Per fjalen Toskeri, emertimi ka marre zell ne mesjete. Ki parasysh se jo rastesisht Italianet ja kane faturuar ketij rajoni babain e Dardanit; mbase per te sanksionuar origjinen trojane te Italise. Ne lashtesi 'Tosket' ishin Herkulianet, po ashtu garda Imperiale e Maximius. Nuk do hyj ne detaje ne kete teme se po flasim per geget.
Ca origjine??? nuk ke asnje burim, nuk permendet gegeria dhe geg ne antikitet. Te mbetet te besh vetem perqasje.
i vjetėr 11-10-2019, 00:05   #46
ZET
Cursum Perficio

Edhe?.....................

....................... Mandi, po hiqeni kete dreq kufizimi qe pergjigja duhet te jete patjeter me 100 karaktere!
i vjetėr 11-10-2019, 00:18   #47
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ

Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm

Citim:

....................... Mandi, po hiqeni kete dreq kufizimi qe pergjigja duhet te jete patjeter me 100 karaktere!
Besoj eshte ne rregull tani

border=
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 00:27   #48
dallas
Super Anėtar

Citim:

Edhe......

Kur je duke folur per tosket, duke i nxjerre mesjetare duke perdorur burimet historike, bej te njejten gje per geget, perdor burimet,dhe do shohesh qe keta te fundit te dalin moderne, nuk jane as mesjetare.
Ajo qe thua ti per geget eshte perqasje, pa burime.
Perqasje eshte dhe imja me gegan dhe Gean.
i vjetėr 11-10-2019, 00:40   #49
ZET
Cursum Perficio

Citim:
Ca origjine??? nuk ke asnje burim, nuk permendet gegeria dhe geg ne antikitet. Te mbetet te besh vetem perqasje.
Ku di ti se cfare kam une ne shtepine time dhe ku bazohem qe them ato qe kam shkruar?
i vjetėr 11-10-2019, 00:43   #50
ZET
Cursum Perficio

Citim:
Edhe......

Kur je duke folur per tosket, duke i nxjerre mesjetare duke perdorur burimet historike, bej te njejten gje per geget, perdor burimet,dhe do shohesh qe keta te fundit te dalin moderne, nuk jane as mesjetare.
Ajo qe thua ti per geget eshte perqasje, pa burime.
Perqasje eshte dhe imja me gegan dhe Gean.
Nuk jam duke folur per tosket. Ti je duke folur per Tosket. Geget kishin vetem nje Gea, dhe ajo ishte gruaja e Amunit [zeus]. Te quash nje popull shqiptar sepse aty njeri kishte martuar nje shqiptare, duket pak si e ekzagjeruar.
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim