Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Dashuria > Romancė / Ndjenja

Romancė / Ndjenja “Kam zbuluar paradoksin se nqs ju doni deri nė dhimbje, atėherė nuk mund tė ketė mė dhimbje, por vetėm mė shume dashuri.” Nėnė Tereza

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 17-04-2012, 15:18   #1
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Historira domethenese

Guri blu...

Njė argjendar ishte ulur nė tryezėn e tij dhe shikonte i hutuar pėrmes xhamit tė dyqanit rrugėn .
Njė vajzė e vogėl hyn nė dyqan dhe mbėshtet hundėn e saj mbi xhamin e banakut .Sytė e saj shndritėn kur kur panė diēka qė ishte ekspozuar aty .Me gishtin e saj i tregoi argjendarit njė varėse me gur nė ngjyrė blu .

Ėshtė pėr motrėn time , a mund tė ma paketoni bukur ?

Pronari i dyqanit duke parė me ēudi kėtė kliente tė vogėl i thotė :

Sa para ke me vete ?
Pa hezitim vajza duke qėndruar nė majė tė gishtave vė mbi banak njė arkė tė vogėl prej druri .Pasi e zbrazi arkėn mbi banak aty dolėn disa monedha prej hekuri , para letre nė prerje tė vogėl dhe disa letra me figura .
Mjaftojnė? - tha vajza me krenari .Unė dua ti bėj njė dhuratė motrės sime .Qė kur na ka vdekur mami , ajo ėshtė kujdesur si njė nėnė pėr mua dhe nuk ka kohė asnjėherė pėr tu kujdesur pėr veten e saj .Sot ėshtė ditė lindja e saj dhe unė jam e sigurt qė kjo dhuratė do e bėjė shumė tė lumtur .Ky gur ka ngjyrėn e syve tė saj .

Argjendari shkon pėr tė marrė letrėn e amballazhimit dhe njė kuti pėr tė vendosur dhuratėn .Pas pak ēastesh ai kthehet me njė letėr ngjyrė tė kuqe dhe njė fjongo ngjyrė tė artė .

Paketon dhuratėn dhe e porosit vajzėn qė ta mbante me kujdes .Vajza e mbajti si njė trofe .
Njė orė mė vonė hyn nė dyqan njė vajzė e bukur me sy blu .Ajo e vendos dhuratėn e paketuar me merak nga argjendari mbi banak dhe e pyet :
Kjo varėse ėshtė blerė kėtu ?
Po zonjushė !
Dhe sa kushtoi ju lutem ?
Unė nuk i tregoj ēmimet qė aplikoj me klientėt .
Por motra ime kishte pak para dhe kurrė nuk mund tė mė blinte njė varėse si kjo .
Argjendari mori me kujdes dhuratėn dhe ia vuri vajzės ndėr duar .
Motra jote e ka paguar .Ajo e pagoi me ēmimin mė tė lartė qė ēdokush mund tė paguajė : Ajo dha gjithēka qė kishte ...

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2012, 15:22   #2
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Kush duhej ftuar pėr tė hyrė.. ??


Njė grua po punonte kopshtin pėrpara shtėpisė sė saj .Pėrpara iu shfaqėn tre njerėz tė vjetėr ...
Ajo iu thotė : Nuk mė dukeni tė njohur por duhet t'ju ketė marrė uria . Ju lutem hyni nė shtėpi tė hani diēka .
Ata pyetėn : Burri i shtėpisė ndodhet brenda ?
Jo - u pėrgjigj gruaja nuk ndodhet nė shtėpi !
Gjithsesi ne nuk mund tė futemi - thonė tė tre njėzėri .
Pas disa orėsh kur i shoqi u kthye nė shtėpi , gruaja i tregoi gjithēka qė i kishte ndodhur mė parė .
Mirė - i thotė i shoqi - thuaju qė u ktheva dhe le tė urdhėrojnė brenda .
Gruaja doli jashtė dhe i ftoi tė hyjnė brenda .
Nuk mund tė futemi qė tė tre nė njė shtėpi - i thanė pleqtė .
Pėrse ?- pyeti gruaja .
Njėri nga pleqtė i shpjegoi :Unė jam Dashuria , ndėrsa ky ėshtė Pasuria dhe tjetri ėshtė Suksesi .

Tani shko brenda dhe pyet burrin tėnd se kė dėshironi tė futni brenda .
Gruaja futet nė shtėpi dhe i tregon burrit bisedėn qė kishte bėrė me tre pleqtė.
Ai u kėnaq dhe i tha : Nėse ėshtė kėshtu ftojmė Pasurinė, tė hyjė dhe tė mbushi shtėpinė tonė.
Gruaja nuk ishte dakort : I dashur pėrse mos tė fusim Suksesin ?

Vajza e ēiftit ishte duke dėgjuar nga ana tjetėr e shtėpisė dhe vjen me vrap : A nuk do ishte mė mirė tė ftonim Dashurinė ?Kėshtu familja jonė do mbushej plot dashuri .

Dėgjojmė vajzėn - i tha babai nėnės .Shko jashtė dhe fute Dashurinė brenda .
Gruaja doli jashtė dhe tha : Dashuria ėshtė e ftuara jonė , urdhėro brenda .
Dashuria ngrihet nga stoli ku ishte ulur dhe drejtohet nga shtėpia .Edhe dy tė tjerėt ngrihen dhe e ndjekin pas .E ēuditur gruaja i pyet :Unė ftova vetėm Dashurinė , pse erdhėt edhe ju ?

Tė tre folėn njėkohėsisht :Nėse do kishe ftuar Pasurinė ose Suksesin , dy tė tjerėt do rrinin jashtė .Por meqė ti ftove Dashurinė , ku shkon ajo shkojmė dhe ne .Atje ku ka Dashuri ka edhe Pasuri dhe Sukses !!

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2012, 15:25   #3
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Mos u nzito!!!!


Ajo vajza qe sot ne klase e quajte k... eshte e virgjer! Djalin qe ti e quajte te
cale, ai ka punuar cdo nate per te ndihmuar familjen! Ate vajzen qe e shtyve nje dite me pare, ajo ka qene e abuzuar ne familje! Ate vajzen qe ti e quajte te shendoshe, ajo nuk ha dhe po vdes urie! Ai plaku qe ti talleshe me shenjat e tij ne fytyre e trup, ka luftuar per vendin e tij! ... Ate djalin qe ti e talle se qante, nena e tij po vdes! Ti mendon se i njeh ata. E di cfare? Ti nuk i njeh fare..! Mjaft the gjera vetem sepse do ti thuash, ti nuk e di sec dhembje ka ai njeri apo se cfare ndjen..! Mjaft gjykove o njeri..!
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2012, 15:28   #4
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Nje burre u ul ne nje stacion metroje ne Washington Dc dhe filloi te luante ne violine. Ishte mengjes i ftohte janari. Ai luajti 6 pjese te ndryshme per rreth 45 minuta.
Gjate asaj kohe u llogarit qe 1.100 njerez hyne ne stacion, shumica prej tyre ishin duke shkuar ne pune. Pasi kishin kaluar 3 minuta, nje meso burre vuri re qe nje muzikant po luante, ai ngadalesoi hapin, qendroi per disa sekonda dhe vazhdoi rrugen per ne punen e tij. Nje minute me vone violinisti arriti te merrte dollarin e tij te pare, nje grua e hodhi ne koshin perpara tij dhe u largua me shpejtesi pa ndaluar.
Pak minuta me vone dikush u afrua per ta degjuar, por shpejt pa oren dhe u largua. Dukej qe ishte vone per pune.
Ai qe i kushtoi me shume vemendje, ishte nje vogelush 3 vjecar, i cili, megjithese e ema vazhdonte ta terhiqte, ndaloi per te degjuar violinistin.
Ky veprim u perserit prej disa femijeve. Ne 45 minuta qe muzikanti luajti, vetem 6 njerez ndaluan dhe qendruan pak per ta degjuar. Rreth 20 njerez i dhane para, por vazhduan te ecin me hapat e tyre normale. Ai mblodhi gjithesej 32 dollare.
Kur mbaroi se luajturi dhe ra heshtja, askush nuk e vuri re, askush nuk e duartrokiti.
Askush nuk e dinte por violinisti ishte Joshua Bell, nje prej muzikanteve me te talentuar te botes. Ai luajti nje prej pjeseve me te bukura shkruajtur ndonjehere, me nje violine qe kushtonte 3.5 milion dollare. 2 dite perpara se te luante ne metro Joshua Bell shiti me qindra bileta me te pakten 100 dollare secilen.

Kjo eshte nje histori e vertete. Joshua Bell ishte e organizuar nga Washington Post si pjese e nje eksperimentimi rreth perceptimit, shijes dhe prioritetit te njerezve.
Qellimi ishte te dihej: Ne nje vend te zakonshem, ne nje ore jo fort te pershtatshme, a mund te perceptojme bukurine? A ndalojme se vleresuari ate?
A mund te dallojme nje talent ne nje kontekst te papershtatshem?
Dhe nje nga perfundimet e ketij eksperimenti ishte: Nese ne nuk kemi nje moment te ndalojme te degjojme nje prej muzikanteve me te medhenj te botes, duke luajtur nje prej muzikave me te bukura te shkruajtura ndonjehere, sa gjera te tjera nuk i veme re dhe i humbim?!
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2012, 15:30   #5
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Nje dite nje prind e dergon femijen e tij ne spital sepse kishte per te bere nje operacion por mjeku vonohet dhe prindi nervozohet.Kur mjeku vjen ,prindi e pyet pse u vonove?- cfare do te beje ti po ta kishe femijen ne rrezik dhe te vonohej mjeku? Mjeku i tha: do i lutesha ZOTIT qe te vinte mjeku dhe femija im te ishte mire.Pastaj mjeku e fut djalin ne operacion i cili perfundon me sukses dhe femija ishte ne gjendje stabel.Kur mjeku del nga salla e operimit i thote prindit qe femija juaj eshte mire dhe ne qofte se ke pyetje shko te infermerja.Kur prindi shkon te infermerja e pyet se pse ishte aq arrogant mjeku? -Infermerja i thote: Sepse ai erdhi ta bej femijen tuaj operacion nga varrimi i djalit te tij !!!
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2012, 16:39   #6
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Nje histori shume prekese dhe shume domethenese


Ishin takuar rastėsisht nė njė festė… Ajo ishte e pėrkryer. Ato ditė kishte aq shumė djem tė pashėm qė i vardiseshin asaj… Pas mbrėmjes ai e kishte ftuar vajzėn pėr tė pirė bashkė njė kafe. Vajza ishte ēuditur pakėz pėr ftesėn e papritur tė djaloshit, qė as nuk i kishte rėnė nė sy gjatė mbrėmjes.
Menjėherė u ulėn nė kafenenė e thjeshtė pėrbri. Djaloshi ishte aq i emocionuar dhe nga tė rrahurat e zemrės nuk nxirrte dot asnjė fjalė. Kjo gjendje dukej se i largoi kėnaqėsinė dhe vajzės.
Ndėrsa ajo po bėhej gati tė thoshte: “Gjithsesi, unė tani po iki”, djaloshi kishte thirrur kamerierin.
- Tė lutem, mė sill pak kripė. Mė duhet pėr kafen.
Nga tavolinat pėrbri sy tė habitur nisėn tė vėshtrojnė djaloshin. Kafe me kripė!
Dhe djaloshi u skuq i gjithi nga ndrojtja, hodhi kripėn nė kafe dhe nisi ta pijė.
Dhe vajza e merakosur iu drejtua: “Paskeni shije tė ēuditshme”.
Djaloshi u shpjegua: “Nė fėmijėri kemi jetuar nė breg tė detit. Pėrherė luaja nė det dhe nė breg tė detit. Shija e ujit tė kripur tė detit, asnjėherė nuk mė ėshtė ndarė nga goja. Me kėtė shije jam rritur. Kėtė shije e dashuroj shumė. Kjo ėshtė dhe arsyeja se pėrse mė pėlqen qė kafen ta shijoj me kripė. Sa herė qė ndiej atė shijen e kripės nė gojė, kujtoj pėrherė fėmijėrinė, shtėpinė dhe familjen time tė lumtur… Nėna dhe babai akoma jetojnė nė atė shtėpi nė breg tė detit. Aq shumė ndiej mall pėr ta dhe pėr shtėpinė…”
Ndėrsa thoshte kėto, sytė e djaloshit ishin pėrlotur… Dhe vajza dukej e prekur shumė nga ato qė sapo dėgjoi. Nga ajo qė kishte shpjeguar me sinqeritet djaloshi dukej se kishte shumė mall pėr familjen, shtėpinė dhe ishte tip i gjidshėm dhe i dashuronte shumė familjen dhe jetėn familjare. Dikush qė ka mall pėr shtėpinė, pėr familjen sigurisht qė do ishte njė tip familjar… Ndėrkohė dhe vajza kishte nisur tė tregonte rreth familjes sė saj. Dhe ajo e kishte shtėpinė larg, ashtu si jeta dhe fėmijėria e djaloshit…
Edhe ajo i tregoi pėr familjen. U bė njė bisedė e kėndshme, e ngrohtė dhe e ėmbėl. Dhe kjo bisedė u bė dhe themel i njė lidhjeje tė gjatė dhe tė mrekullueshme, tamam si nė ėndėrr... vazhduan tė takoheshin dhe tė pinin kafe dhe ashtu si nė ēdo ėndėrr tė bukur, princi dhe princesha u martuan bashkė. Dhe jetuan njė jetė tė lumtur deri nė fund. Nė ēdo kafe qė princesha pėrgatiste pėr princin nuk harronte asnjėherė tė hidhte brenda njė lugė tė vogėl kripė, gjatė gjithė jetės…
E dinte se ai ashtu e pėlqente kafenė…
40 vjet mė vonė, djaloshi tashmė i plakur largohet nga jeta. Tė dashurės sė jetės i kishte lenė njė letėr me mbishkrimin: “Hape pas vdekjes sime”. Thua se e ndiente se do largohej i pari nga kjo jetė.
Dhe mes rreshtave shkruhej: “Dashuria ime, e ėmbla ime. Tė pėrgjėrohem, me fal. Mė fal, sepse gjithė jetėn tonė e kam ndėrtuar mbi njė gėnjeshtėr. Njė herė tė vetme tė kam gėnjyer nė jetė. Kafja me kripė. Besoj e kujton ditėn e parė tė takimit tonė? Isha aq i emocionuar dhe i bllokuar sa nė vend qė tė thoja sheqer, kėrkova kripė nga kamerieri. Ndėrsa ti dhe tė tjerėt rreth e rrotull mė shikonit me habi, vazhdova me gėnjeshtėr. Nuk mė kishte shkuar nė mendje se kjo gėnjeshtėr do tė ishte shkaku kryesor i lidhjes sonė. Kam menduar me dhjetėra e qindra herė tė tė tregoj tė vėrtetėn. Mirėpo ēdo herė kam hequr dorė nga frika. Tashmė po vdes ndaj dhe s’kam asnjė arsye tė kem frikė…
E vėrteta: Asnjėherė s’mė ka pėlqyer kafeja me kripė! Ėshtė njė shije e ēuditshme dhe njėkohėsisht e shpifur. Por, qė nga dita qė tė kam njohur e kam pirė atė kafen me shije tė shpifur. Dhe, nė tė vėrtetė, nuk ndiej aspak keqardhje. Tė qenit bashkė me ty gjatė gjithė jetės ka qenė kėnaqėsia mė e madhe e imja dhe pėr kėtė lumturi i detyrohem kafes me kripė. Sikur tė vija dhe njė herė nė jetė, tė kem mundėsi tė rijetoj dhe njė herė nga fillimi ēdo ēast, do tė kisha dashur sėrish tė tė njihja ty dhe tė kaloja gjithė jetėn me ty. Edhe sikur tė isha i detyruar tė pija gjatė gjithė jetės kafe me kripė…”
Lotėt e gruas, tashmė tė plakur, njomnin letrėn. Njė ditė njėri nga tė afėrmit e pyeti gruan e plakur: “Si ėshtė tė pish njė kafe me kripė?”
Gruas iu pėrlotėn sytė… Dhe mjaftoi vetėm duke thėnė: “Shumė e ėmbėl…”

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2012, 17:22   #7
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese


Kutia bosh...Historia filloi kohė mė parė , kur njė burrė dėnoi vajzėn e tij 5 vjeēare pėr humbjen e njė sendi tė vlefshėm, dhe tė ardhurat nė atė kohė ishin shumė tė pakta...
Njė mėngjes vajza i solli tė atit njė dhuratė dhe i tha : Kjo ėshtė pėr ty babi ...
Babai ishte shume i nevrikosur dhe i zėnė ngushtė e hapi kutinė ...zemėrimi i tij arriti kulmin kur pa se kutia ishte bosh , nuk kishte asgjė brenda .
Shikon nė sy vajzėn dhe i thotė nė mėnyrė tė rreptė :
Nuk e di ti se kur bėhet njė dhuratė , brenda nė kuti duhet tė vendoset diēka ?
Vajza duke e vėshtruar nga poshtė lart tė atin , me lot nė sy i thotė :
Babi ...nuk ėshtė e zbrazėt .E kam mbushur plot e pėrplot me puthje pėr ty .
I ati u ndje shumė keq .
Ai u gjunjėzua , pėrqafoi fort vajzėn dhe i kėrkoi tė falur .Pas asaj dite , pėr gjithė pjesėn tjetėr tė jetės , ai gjithmonė e mbante kutinė nė shtratin e tij ,dhe sa herė qė ndihej i mėrzitur, hapte kutinė dhe imagjinonte puthjet e vajzės qė i pėrkėdhelnin fytyrėn , dhe tėrė dashurinė e saj qė ajo kishte mbyllur aty ..
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2012, 05:03   #8
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Dy te rinj shume te dashuruar me njeri tjetrin vendosen te martoheshin.
Disa muaj perpara marteses, vajza peson nje aksident dhe pas kesaj mbetet me fytyre te shperfytyruar.
"Nuk mund te martohem me ty",-i thote te fejuarit,"une do te mbetem gjithnje e shemtuar.
Gjej ndonje vajze tjeter te bukur ashtu sic e meriton, sepse une nuk ia vlej per ty"
Pak dite me vone, ajo merr kete pergjigje nga djali:
"Ai qe duhet ne te vertete te ndihet keq, jam une.
Pas nje vizite tjeter te mjekut, ai me tha qe se shpejti nuk do te mund te shoh dot me.
Por megjithe kete, nqs ti do akoma te martohesh me mua, une jam gati"

Pas pak kohesh ata u martuan dhe djalit i iku shikimi.
Pavaresisht kesaj jetuan 20 vjet sebashku ne dashuri dhe mirekuptim.
Vajza ishte ajo qe kujdesej dhe u be drita e syve te tij.
Dashuria i drejtoi ata edhe ne tunelin e erresires.
Nje dite ajo u semur keq dhe vdiq, duke lene pas nje keqardhje te madhe qe po e linte ne ate gjendje.
Ate dite, per cudine e te gjitheve ai hapi syte.
"-Une nuk isha i verber"-tha,
"Por bera si i tille ne menyre qe ajo mos te ndihej keq qe do e shihja perdite me fytyre te shperfytyruar, sepse dashuria ime ishte e bazuar ne bukurine qe ajo kishte ne shpirt".
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2012, 07:33   #9
Marya
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 5,405
Thanks: 4,584
Thanked 3,574 Times in 1,709 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Tirona re Shiko postimin
Nje burre u ul ne nje stacion metroje ne Washington Dc dhe filloi te luante ne violine. Ishte mengjes i ftohte janari. Ai luajti 6 pjese te ndryshme per rreth 45 minuta.
Gjate asaj kohe u llogarit qe 1.100 njerez hyne ne stacion, shumica prej tyre ishin duke shkuar ne pune. Pasi kishin kaluar 3 minuta, nje meso burre vuri re qe nje muzikant po luante, ai ngadalesoi hapin, qendroi per disa sekonda dhe vazhdoi rrugen per ne punen e tij. Nje minute me vone violinisti arriti te merrte dollarin e tij te pare, nje grua e hodhi ne koshin perpara tij dhe u largua me shpejtesi pa ndaluar.
Pak minuta me vone dikush u afrua per ta degjuar, por shpejt pa oren dhe u largua. Dukej qe ishte vone per pune.
Ai qe i kushtoi me shume vemendje, ishte nje vogelush 3 vjecar, i cili, megjithese e ema vazhdonte ta terhiqte, ndaloi per te degjuar violinistin.
Ky veprim u perserit prej disa femijeve. Ne 45 minuta qe muzikanti luajti, vetem 6 njerez ndaluan dhe qendruan pak per ta degjuar. Rreth 20 njerez i dhane para, por vazhduan te ecin me hapat e tyre normale. Ai mblodhi gjithesej 32 dollare.
Kur mbaroi se luajturi dhe ra heshtja, askush nuk e vuri re, askush nuk e duartrokiti.
Askush nuk e dinte por violinisti ishte Joshua Bell, nje prej muzikanteve me te talentuar te botes. Ai luajti nje prej pjeseve me te bukura shkruajtur ndonjehere, me nje violine qe kushtonte 3.5 milion dollare. 2 dite perpara se te luante ne metro Joshua Bell shiti me qindra bileta me te pakten 100 dollare secilen.

Kjo eshte nje histori e vertete. Joshua Bell ishte e organizuar nga Washington Post si pjese e nje eksperimentimi rreth perceptimit, shijes dhe prioritetit te njerezve.
Qellimi ishte te dihej: Ne nje vend te zakonshem, ne nje ore jo fort te pershtatshme, a mund te perceptojme bukurine? A ndalojme se vleresuari ate?
A mund te dallojme nje talent ne nje kontekst te papershtatshem?
Dhe nje nga perfundimet e ketij eksperimenti ishte: Nese ne nuk kemi nje moment te ndalojme te degjojme nje prej muzikanteve me te medhenj te botes, duke luajtur nje prej muzikave me te bukura te shkruajtura ndonjehere, sa gjera te tjera nuk i veme re dhe i humbim?!
Shume, shume e bukur
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2012, 07:52   #10
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

flm Marya
me behet shume qejfi qe te pelqejne
te gjitha ,per mua jane shume te bukura,secila ne menyren e vet kane domethenie te madhe
Te Pershendes nga Zemra
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2012, 08:24   #11
tété
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2010
Vendndodhja: Do te me besh gje vizite?
Posts: 1,729
Thanks: 0
Thanked 13 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
tété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Tirona re Shiko postimin
Nje burre u ul ne nje stacion metroje ne Washington Dc dhe filloi te luante ne violine. Ishte mengjes i ftohte janari. Ai luajti 6 pjese te ndryshme per rreth 45 minuta.
Gjate asaj kohe u llogarit qe 1.100 njerez hyne ne stacion, shumica prej tyre ishin duke shkuar ne pune. Pasi kishin kaluar 3 minuta, nje meso burre vuri re qe nje muzikant po luante, ai ngadalesoi hapin, qendroi per disa sekonda dhe vazhdoi rrugen per ne punen e tij. Nje minute me vone violinisti arriti te merrte dollarin e tij te pare, nje grua e hodhi ne koshin perpara tij dhe u largua me shpejtesi pa ndaluar.
Pak minuta me vone dikush u afrua per ta degjuar, por shpejt pa oren dhe u largua. Dukej qe ishte vone per pune.
Ai qe i kushtoi me shume vemendje, ishte nje vogelush 3 vjecar, i cili, megjithese e ema vazhdonte ta terhiqte, ndaloi per te degjuar violinistin.
Ky veprim u perserit prej disa femijeve. Ne 45 minuta qe muzikanti luajti, vetem 6 njerez ndaluan dhe qendruan pak per ta degjuar. Rreth 20 njerez i dhane para, por vazhduan te ecin me hapat e tyre normale. Ai mblodhi gjithesej 32 dollare.
Kur mbaroi se luajturi dhe ra heshtja, askush nuk e vuri re, askush nuk e duartrokiti.
Askush nuk e dinte por violinisti ishte Joshua Bell, nje prej muzikanteve me te talentuar te botes. Ai luajti nje prej pjeseve me te bukura shkruajtur ndonjehere, me nje violine qe kushtonte 3.5 milion dollare. 2 dite perpara se te luante ne metro Joshua Bell shiti me qindra bileta me te pakten 100 dollare secilen.

Kjo eshte nje histori e vertete. Joshua Bell ishte e organizuar nga Washington Post si pjese e nje eksperimentimi rreth perceptimit, shijes dhe prioritetit te njerezve.
Qellimi ishte te dihej: Ne nje vend te zakonshem, ne nje ore jo fort te pershtatshme, a mund te perceptojme bukurine? A ndalojme se vleresuari ate?
A mund te dallojme nje talent ne nje kontekst te papershtatshem?
Dhe nje nga perfundimet e ketij eksperimenti ishte: Nese ne nuk kemi nje moment te ndalojme te degjojme nje prej muzikanteve me te medhenj te botes, duke luajtur nje prej muzikave me te bukura te shkruajtura ndonjehere, sa gjera te tjera nuk i veme re dhe i humbim?!
Shume interesante!
tété nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2012, 11:44   #12
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,795
Thanks: 8,866
Thanked 2,758 Times in 1,418 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Tirona re Shiko postimin
Kush duhej ftuar pėr tė hyrė.. ??


Gruaja doli jashtė dhe tha : Dashuria ėshtė e ftuara jonė , urdhėro brenda .
Dashuria ngrihet nga stoli ku ishte ulur dhe drejtohet nga shtėpia .Edhe dy tė tjerėt ngrihen dhe e ndjekin pas .E ēuditur gruaja i pyet :Unė ftova vetėm Dashurinė , pse erdhėt edhe ju ?

Tė tre folėn njėkohėsisht :Nėse do kishe ftuar Pasurinė ose Suksesin , dy tė tjerėt do rrinin jashtė .Por meqė ti ftove Dashurinė , ku shkon ajo shkojmė dhe ne .Atje ku ka Dashuri ka edhe Pasuri dhe Sukses !!
E verteta ABSOLUTE eshte se nqs nuk ke dashuri (dmth dashuria perkthehet harmoni ne familje), nuk ke per te pasur KURRE sukses, as kurren e kurres nuk ben dot prokopi ne shtepi.

E dale kjo nga nje experience standpoint(!!!)
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2012, 11:48   #13
tété
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2010
Vendndodhja: Do te me besh gje vizite?
Posts: 1,729
Thanks: 0
Thanked 13 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
tété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
E verteta ABSOLUTE eshte se nqs nuk ke dashuri (dmth dashuria perkthehet harmoni ne familje), nuk ke per te pasur KURRE sukses, as kurren e kurres nuk ben dot prokopi ne shtepi.

E dale kjo nga nje experience standpoint(!!!)
Epksperienca jote ishte pozitive apo negative?
Dmth, e ke provuar qe eshte e vertete dhe e jeton apo e ke humbur dhe te gjitha te kane shkuar ters?
tété nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2012, 12:03   #14
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,795
Thanks: 8,866
Thanked 2,758 Times in 1,418 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga tété Shiko postimin
Epksperienca jote ishte pozitive apo negative?
Dmth, e ke provuar qe eshte e vertete dhe e jeton apo e ke humbur dhe te gjitha te kane shkuar ters?
Experience standpoint eshte thene ne kuptimin qe eshte nje teoreme e pakundershtueshme per te gjithe: Take it as it is!
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2012, 12:05   #15
tété
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2010
Vendndodhja: Do te me besh gje vizite?
Posts: 1,729
Thanks: 0
Thanked 13 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
tété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
Experience standpoint eshte thene ne kuptimin qe eshte nje teoreme e pakundershtueshme per te gjithe: Take it as it is!
Flm per shpjegimin. Jo per gje por ne injorantet e gjuhes angleze e kemi pak te veshtire ti kuptojme disa fjale dhe per me teper ti gjejme kuptimin frazeologjik.

Nuk paskam ardhur kot ne forum sot.
tété nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2012, 17:12   #16
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Pasuria dhe varfėria


Njė ditė babai i njė familjeje tė pasur , vendos tė ēojė djalin e tij tė vetėm nė fshat , qė ai tė kuptonte ,se sa me fat ishin kundrejt njerėzve tė thjeshtė dhe tė varfėr .
Ata kaluan njė ditė dhe njė natė si mysafirė nė njė familje fshatare tė varfėr , tė cilėt jetonin nė njė fermė tė vogėl .
Nė kthim babai e pyet... tė birin :
Si ishte udhėtimi ?
Shumė i mirė baba .
A e pe si jetonin njerėzit e varfėr ? Cfarė mėsove biri im ?
Unė pashė se nė shtėpinė tonė ne kemi dy qen , ndėrsa ata kanė katėr , ne kemi njė pishinė qė na ka zėnė gjysmėn e sipėrfaqes sė kopshtit , ndėrsa ata njė lumė qė nuk ka tė mbaruar , ne kemi njė verandė tė mbuluar dhe tė ndriēuar me dritė elektrike , ata kanė diellin dhe hėnėn , kopshti ynė mbaron te porta e hyrjes sė shtėpisė, ndėrsa ata kanė njė pyll tė tėrė .

Sė fundmi , pėr habinė e tė atit ai shtoi :
Babi , faleminderit qė mė bėre tė kuptoj se sa tė varfėr jemi !

Cdo gjė varet nga mėnyra se si ne shohim botėn , nėse jemi tė varfėr nė shpirt , s'kemi asgjė ...
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-04-2012, 09:37   #17
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Femija 6-vjecar mblodhi 10000 $ per te ndihmuar babane e tij i cili vuante nga nje semundje e keqe !

Disa dite pasi Dru mori vesh qe babai ishte i semuri nga nje semundje e rralle e kancerit, vendosi per te bere gjithcka per ta ndihmuar ate .Ai vendosi nje pllakate per shitjen e limonadave jashte oborrit perballe shtepise se tij.Ne pllakate shenoi:Ju lutem ndihmojeni babain tim ,25 cent per limonade.Si fillim kjo ide u duk si nje pune e vogel dhe asnje nuk e mendoi se nje djal 6 vjecar do te mblidhte a shume para duke shitur limonada.Por per fat te mire lajmi u perhap shpejt dhe filluan te lajmeroheshin shume njerez.Per vetem per pak caste ai u shiti nga nje limonade te gjithe njerezve te tij qe jetonin ne te njejten lagje dhe deri ne fund te dites ai arriti te mblidhte 10000 $ per babain e tij.

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-04-2012, 09:39   #18
Irfan CANA
V.I.P
 
Avatari i Irfan CANA
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 1,856
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Irfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Veprim i menēur,i lumtė djalit!
Irfan CANA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2012, 16:55   #19
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Pema e problemeve

Njė marangoz tė cilin e kisha thėrritur pėr tė mė kryer disa punė nė njė fermė tė vogėl , sapo kishte mbaruar ditėn e tij tė parė tė njė pune tė rėndė , gjatė tė cilės i ishte prishur motosharra e tij duke i humbur kėshtu gati 1 orė punė dhe si tė mos mjaftonte kjo nuk po i ndizej as kamioni i tij i vjetėr .

Kėshtu qė e shoqėrova pėr nė shtėpi – gjatė udhėtimit ai nuk foli asnjė fjalė , ndenjti nė qetėsi tė plotė .

Kur mbėrritėm mė ftoi tė njihja familjen e tij .

Ndėrsa i drejtoheshim portės ai ndaloi para njė peme tė vogėl dhe kapi fundin e trungut te saj me tė dyja duart .

Iu drejtuam shtėpisė dhe kur porta u hap ndodhi njė transformim surprizues .

Fytyra e tij e nxirė nga dielli u mbush plot me buzėqeshje .

Pėrqafoi dy fėmijėt dhe i dha njė puthje gruas .

Kur me shoqėroi te makina , afėr pemės i kėrkova tė mė shpjegonte kuptimin e gjestit qė bėri pak mė parė .

” Oh kjo ėshtė pema e problemeve tė mia “.E di qė nuk mund t’i evitoj problemet qė mė dalin gjatė punės , por, problemet nuk janė tė shtėpisė sime dhe as tė gruas time ,aq mė pak tė fėmijėve tė mi !!
.Kėshtu qė ēdo mbrėmje , kur arrij nė shtėpi problemet e mia i lė poshtė pemės , ndėrsa nė mėngjes i marr pėrsėri .

Por mė e bukura – tha duke qeshur ,ėshtė se kur dal nė mėngjes pėr t’i marrė nuk janė aq shumė sa mė dukeshin mbrėmjen kur i lashė …
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2012, 17:10   #20
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Litari dhe elefanti


Nje person, tek sa po ecte rruges, i habitur ndaloi dhe po shikonte se si nje kafshe aq e madhe dhe e fuqishme mund te mbahej vetem nga nje litar i vogel i lidhur ne kemben e pasme. Nuk kishte zinxhire, nuk kishte kafaze dhe megjithese ishte e qarte se elefanti mund te shkeputej cdo moment prej litarit, per disa arsye nuk e bente. Ai pa aty prane nje trajner dhe e pyeti se si ka mundesi qe ajo kafshe qendron aty dhe nuk ben asnje perpjekje per tu liruar. “Kur elefantet jane shume te rinj, ne perdorim po te njejtet litare me te njejtat permasa per ti mbajtur lidhur, ne ate moshe eshte e mjaftueshme per ti mbajtur. E ndersa ata rriten, jane te kushtezuar te besojne se nuk mund te shkeputen dot prej litarit. Ata besojne se litari eshte ne gjendje ti mbaje serisht te lidhur e per kete arsye nuk provojne kurre te largohen” tha trajneri.

Ai u mahnit dhe mendoi ‘Keto kafshe munden ne cdo cast te lirohen prej andej dhe nuk e bejne kete gje vetem sepse mendojne se nuk mund ta bejne dot.”

Po ashtu si elefantet edhe njerzit shpesh varen ne nje besim se nuk mund ta bejne dicka vetem sepse kane deshtuar me pare.

Deshtimi eshte pjese e te mesuarit, e kurre nuk duhet te heqim dore nga perpjekjet ne jete!
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur