Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Dashuria > Romancė / Ndjenja

Romancė / Ndjenja “Kam zbuluar paradoksin se nqs ju doni deri nė dhimbje, atėherė nuk mund tė ketė mė dhimbje, por vetėm mė shume dashuri.” Nėnė Tereza

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 24-04-2012, 11:47   #21
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Nje ditė, nje dijetar Indian , i beri kete pyetje dishepujve te tij:
“Pse personat bertasin kur jane te nervozuar ?”
-“Bertasin sepse humbasin qetesine”u pergjigj njėri prej tyre.
-“Po perse te bertasin, ne nje kohe qe personin tjeter e kanė fare prane?”-tha perseri dijetari.
-“Epo…bertasim, sepse deshirojme qe personi tjeter ten a degjoje”-replikoi nje tjheter dishepull
Dhe mjeshtri iu rikthye me nje tjeter pyetje:
-“Po, nuk eshte e mundur ti flasesh me zė te ulet ?”
U dhanė pergjigje te ndryshme por asnje nuk e bindi dijetarin. Atehere ai tha:
“E dini se perse i bertasim nje tjetri kur jemi te nervozuar?? Fakti eshte se kur dy persona jane te nervozuar, zemrat e tyre largohen shume. Per te mbuluar kete distance duhet bertitur per tu degjuar. Nga ana tjeter, cfare ndodh kur dy persona jane te dashuruar. Ato nuk bertasin, flasin lehtė. Dhe e dini perse ? Distanca mes tyre eshte e vogel. Ndonjehere, zemrat e tyre jane aq prane, saqe as nuk flasin, vetem peshperijne. Dhe kur dashuria behet intensive, nuk eshte mė as nevoja te peshperitėsh, mjafton te shihesh ne sy. Zemrat e tyre meren vesh.”
Ne fund, dijetari e mbylli duke thene:
“Kur ju diskutoni, mos lejoni qe zemrat tuaja te largohen, mos thoni fjale qe mund te krijojne te tjera distanca, sepse do vije nje dite qe kjo distance do jete aq e madhe, sa qė nuk do gjėndet rruga per tu bashkuar serish”.

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-04-2012, 11:48   #22
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Njė grua e cila nuk kishte asnjė burim financiar , gjeti njė kokėrr vezė .
E lumtur thėrret burrin dhe fėmijėt e saj dhe iu tha :Tė gjitha shqetėsimet tona sot mbaruan .
Shikoni pak : Gjeta njė vezė!
Ne nuk do ta hamė , por do e ēojmė te komshiu ynė qė ta vendosi nė furrikun e tij .Nė kėtė mėnyrė shumė shpejt do tė kemi njė zog , qė do tė bėhet njė pulė .
Ne natyrisht qė nuk do e hamė pulėn , por do e lėmė tė bėjė shumė vezė , dhe nga vezėt do tė dalin pula tė tjera , qė do tė bėjnė pėrsėri vezė .
Kėshtu qė do tė kemi shumė pula dhe mjaftueshėm vezė .
Nuk do tė hamė as pulat dhe as vezėt por do i shesim dhe me lekėt do tė blejmė njė viē.
Do e rrisim viēin dhe do e bėjmė njė lopė .Lopa do tė na japė viēa tė tjerė , deri sa tė bėjmė njė tufė .
Do e shesim tufėn dhe do tė blejmė njė fushė , mė pas do tė blejmė e do tė shesim , do tė shesim e do tė blejmė .
Ndėrsa fliste , gruaja pėrdorte gjeste , veza i rrėshkiti nga dora dhe iu pėrhap nė dysheme...

Synimet tona shpesh duken si diskutimi i kėsaj gruaje : Do tė bėj , do tė them , do tė pėrmirėsoj ...Kalojnė ditė e muaj dhe nuk bėjmė asgjė ...!!!


__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-04-2012, 11:51   #23
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Njė dite ishte pyetur njė profesor i matematikės pėr vlerėn e gruas...
Dhe Ai u pėrgjigj:
Nėse gruaja... ėshtė pronare e moralit atėherė ajo vlerėsohet me = 1
Nėse ajo posedon bukuri atėherė i shtohet vlera e saj me njė zero = 10
Nėse ajo ėshtė e pasur atėherė i shtohet vlerės sė saj edhe njė zero = 100
Nėse ajo posedon autoritet familjar atėherė vlerės sė saj i shtohet edhe njė zero = 1000

Dhe nėse ia largojmė numrin njė [1] (moralin) atėherė vlera e saj do tė mbetet [ 000 ] , dhe kėshtu ajo mbetet e pavlerė.

Morali dhe sjellja e mirė ėshtė vlera e femrės, stolia mė e bukur e saj, nėse ajo atė nuk e posedon, stolitė tjera nuk i bėjnė dobi...!!
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-04-2012, 17:37   #24
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Ju Lutem merni pak kohe dhe lezoni kete histori


Nė tavolinėn e njė gruaje tė vjetėr , e cila ishtė shtruar nė njė spital pėr pleq , njė ditė pasi kishte vdekur , gjetėn kėtė letėr.

I ishte adresuar infermieres mė tė re qė punonte aty .
Ēfarė shikon ti kur mė kuron ? Kė shikon kur mė vėshtron ?
Ēfarė mendon kur largohesh ?Dhe ēfarė thua kur flet pėr mua?

Shumicėn e kohės shikon njė plakė pak tė ēmendur , me njė vėshtrim tė hutuar , qė nuk ėshtė plotėsisht plot shkėlqim , qė bėn pis kur ha dhe nuk pėrgjigjet kurrė nė kohėn e duhur . Qė nuk pushon sė humbur rroba e kėpucė, tė lejon tė bėsh ēfarė tė duash , banjot dhe ushqimet , pėr tė shtyrė ditėt e gjata nė ngjyrė gri…

Kjo ėshtė ajo qė shikon ?

Atėherė hapi sytė ! Nuk jam unė ! Do tė tė tregoj kush jam !
Jam fėmija i dhjetė i prindėrve tė mi , motra e motrave dhe vėllezėrve qė duheshin shumė.
Njė vajzė e re 16 vjeē , me krahė nė kėmbėt e saj , ėndėrrimtare qė sė shpejti do tė takonte tė dashurin e jetės .
E martuar qė 20 vjeē. Zemra ime ngazėllente atė ditė nga premtimet e bėra .
Jam 25 vjeē dhe kam njė fėmijė , i cili ka nevojė pėr mua .
Jam njė grua 30 vjeē , djali im rritet shpejt , jemi tė lidhur me njėri – tjetrin .
40 vjeē , sė shpejti ai do tė ikė , por im shoq do tė mė rrijė pranė .
50 vjeē , pėrreth meje luajnė pėrsėri fėmijė .

Dhe ja ditėt e errta , im shoq vdes . Shikoj tė ardhmen , dridhem nga frika , fėmijėt e mi janė tė zėnė duke rritur fėmijėt e tyre .
Mendoj pėr vitet dhe dashurinė time .
Tani jam plakur . Natyra ėshtė e pashpirt ,kėnaqet duke e treguar pleqėrinė si ēmenduri . Trupi im mė lė , bukuria dhe forca po mė braktisin .
Dhe me moshėn e avancuar atje ku dikur kisha njė zemėr tani kam njė gur .Por nė kėtė pleqėri , duke kėrkuar tė jem pėrsėri e re , zemra mė gufon …
Kujtoj gėzimet , dhimbjet ,dhe pėrjetoj sėrish nga e para jetėn time dhe dashurinė .
Rimendoj vitet e kaluara shpejt .
Dhe pranoj realitetin e hidhur : Asgjė nuk zgjat pėrjetėsisht …
Atėherė hapi sytė ti qė mė kuron , mos shiko plakun e ēmendur . Mė shiko mirė …!
Sa fytyra ,sa sy , sa duar kryqėzojmė ēdo ditė ?
Ēfarė shikojmė ?
Rrudhat ,armiqėsitė , dyshimet , ngurtėsitė .
Po sikur tė fillojmė tė shikojmė ėndrrat , rrahjet , dashuritė , qė shpesh herė janė tė fshehura me kujdes ?

|Bruno Ferrero|
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2012, 06:50   #25
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Njė burrė po i shėrbente me shumė pėrkushtim rrėnjės sė trėndafilit qė kishte mbjellė ca ditė mė parė. E ujiste ēdo ditė duke pritur ēastin, kur gonxhja do tė shperthente. Mirėpo njė ditė u mėrzit nga gjembat e shumtė e tha me vete: “Si mund tė dalė njė lule kaq e bukur nga njė bimė e mbushur plot me gjemba ?!” Dhe e la pas dore kujdesin ndaj saj, pikėrisht pak para se ajo tė ēelte.Kėsisoj, rrėnja e trėndafilit u tha. Fatkeqėsisht,kėshtu ndodh dhe me shumė njerėz. Brenda ēdo shpirti ekziston njė trėndafil, pavarėsisht fajeve dhe gabimeve. Por shumė nga ne shohin vetėm gjembat,tė metat dhe nuk e vlerėsojne natyrėn e pastėr qė Zoti ka mbjellė nė shpirtrat tanė. Kjo ndjenjė dėshpėrimi dhe vlerėsimi i ulėt pėr veten na bėn qė ta lėmė pa ujitur kėtė mirėsi, e cila pak e nga pak vdes brenda nesh....!!Miremengjes
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2012, 07:34   #26
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,486
Thanks: 15,978
Thanked 9,462 Times in 6,389 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Tirona re Shiko postimin
Njė burrė po i shėrbente me shumė pėrkushtim rrėnjės sė trėndafilit qė kishte mbjellė ca ditė mė parė. E ujiste ēdo ditė duke pritur ēastin, kur gonxhja do tė shperthente. Mirėpo njė ditė u mėrzit nga gjembat e shumtė e tha me vete: “Si mund tė dalė njė lule kaq e bukur nga njė bimė e mbushur plot me gjemba ?!” Dhe e la pas dore kujdesin ndaj saj, pikėrisht pak para se ajo tė ēelte.Kėsisoj, rrėnja e trėndafilit u tha. Fatkeqėsisht,kėshtu ndodh dhe me shumė njerėz. Brenda ēdo shpirti ekziston njė trėndafil, pavarėsisht fajeve dhe gabimeve. Por shumė nga ne shohin vetėm gjembat,tė metat dhe nuk e vlerėsojne natyrėn e pastėr qė Zoti ka mbjellė nė shpirtrat tanė. Kjo ndjenjė dėshpėrimi dhe vlerėsimi i ulėt pėr veten na bėn qė ta lėmė pa ujitur kėtė mirėsi, e cila pak e nga pak vdes brenda nesh....!!

Miremengjes
Qenke FEMER KRYEVEPER.
Sa POSITIVE je!
Sa e BUKUR je!
Cfar SHPIRTI ke.
Cfar FAMILIE KE.
LG.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-05-2012, 09:04   #27
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Shoqeria e mire njihet ne kohe te veshtira


Njė natė mora njė telefonatė nga njė mik i mirė.
U ndieva shumė mirė nga telefonata e tij. Gjėja e parė qė mė pyeti ishte :
- Si je ?
Nuk e di pse iu pėrgjigja :
- Ndihem i vetmuar !
Dėshiron tė flasim ? - mė tha.
Iu pėrgjigja - Po !
Dhe ai menjėherė mė tha : Dėshiron tė vi nė shtėpinė tėnde dhe tė flasim ?
Unė iu pėrgjigja - Po !
Ula telefonin dhe pėr 15 minuta shoku im ishte para derės duke i rėnė ziles.
I fola pėr orė tė tėra pėr gjithēka, pėr punėn time, familjen, tė fejuarėn, pėr dyshimet e mia, dhe ai mė dėgjonte gjithmonė me kujdes.
Pa kujtuar ishte zbardhur, ndihesha i shlodhur mendėrisht, u ndieva mirė nga shoqėria e tij, mbi tė gjitha nga dėgjimi i tij, mė bėri tė kuptoj gabimet e mia. Ndihesha shumė mė mirė, dhe kur ai e vuri re qė ndihesha mirė mė tha :- Mirė ! Tani qė ndihesh mė mirė, unė po iki nė punė.
U ēudita dhe i thashė :- Pėrse nuk mė lajmėrove qė do ikje nė punė ?
Shiko sa ėshtė ora dhe ti nuk ke flejtur fare, tė humba gjithė kohėn kėtė natė !
Ai qeshi dhe mė tha :- S'ka problem, pėr kėtė janė miqtė !
U ndieva i lumtur dhe krenar qė kisha njė mik tė tillė.
E pėrcolla deri te dera e jashtme e shtėpisė dhe ndėrsa ai po shkonte drejt makinės i bėrtita nga larg :- Tani ēdo gjė ėshtė nė rregull, po pėrse mė telefonove aq vonė mbrėmė ?
Ai u kthye drejt meje dhe mė tha me zė ulėt qė dėshironte tė mė jepte njė lajm, dhe unė i thashė :- Ēfarė ka ndodhur ?
Mu pėrgjigj :- Shkova tek doktori, dhe ai mė tha qė jam shumė sėmurė..
Unė ngela pa fjalė, por ai buzėqeshi dhe mė tha : Do tė flasim pėrsėri, tė uroj njė ditė tė bukur !
Ktheu kurrizin dhe iku. Mu desh pak kohė qė tė vija nė vete dhe pyesja veten: Pėrse kur mė pyeti si isha, unė harrova ta pyes pėr veten e tij dhe fola vetėm pėr vete ?
Ku e gjeti forcėn tė mė buzėqeshte, tė mė jepte kurajė, tė mė thoshte gjithēka, nė atė situatė qė gjendej ? Kjo ėshtė e pabesueshme !
Qė nga ai moment jeta ime ndryshoi.
Tani jam mė pak dramatik pėr problemet e mia, dhe luftoj shumė pėr gjėrat e bukura nė jetė. Tani iu kushtoj shumė kohė njerėzve qė dua dhe problemeve tė tyre...
I uroj ata tė kenė njė ditė tė bukur dhe iu kujtoj se: Ai qė nuk rron pėr tė ndihmuar tė tjerėt, nuk ia vlen tė jetojė...Jeta ėshtė si njė shkallė, nėse ti shikon lart do tė jesh gjithmonė i fundit nė rresht, por nėse ti shikon poshtė do tė shohėsh qė janė tė shumtė njerėzit qė do tė dėshironin tė ishin nė vendin tėnd !ps-Shume domethenese,nje shembull me shume per "investim" morali tek vetja.
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2012, 09:35   #28
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Historia e dy lapsave !


Njėherė e njė kohė, ishin dy lapsa, tė cilėt ishin shokė tė ngushtė. Pėr shkak se ata nuk ishin mprehur kurrė, ata kishin tė njėjtėn gjatėsi. Megjithatė, njėri prej tyre u lodh duke jetuar nė heshtje dhe nė pasivitet. Prandaj, ai shkoi tek njė mprehėse lapsash dhe i kėrkoi qė ta mprehte atė. Duke u frikėsuar nga mprehja, lapsi i dytė u tėrhoq; ai ishte i vendosur tė ruante paraqitjen e tij elegante. Pasi u mpreh, lapsi i parė vendosi tė kalonte pak kohė larg shtėpisė. Ai u kthye pas njėfarė kohe “i shkurtėr”, por i zgjuar. Pasi e pa lapsi elegant i pa mprehur nuk e njohu, madje nuk pranoi tė fliste me tė. Lapsi i mprehur mori guximin dhe ia tregoi se kush ishte nė tė vėrtetė. Lapsi i gjatė u habit, dhe nė fytyrėn e tij u vunė re shenja talljeje, kur vuri re sa i shkurtėr ishte shoku i tij i ngushtė. Lapsi i shkurtėr nuk i kushtoi rėndėsi talljes sė mikut tė tij. Ai filloi tė fliste pėr gjėrat qė kishte mėsuar gjatė kohės qė kishte qenė larg. Ai filloi tė shkruante shumė fjalė dhe tė vizatonte forma shumė interesante, ndėrsa po i tregonte mikut tė tij tė gjatė pėr pėrvojėn qė kishte kaluar jashtė shtėpisė. Nė fakt ai kishte mėsuar shumė gjėra qė e kishin bėrė mė tė zgjuar. Pas kėsaj lot pendimi rrodhėn nga sytė e lapsit tė gjatė dhe ai menjėherė nxitoi tek lapsi qė tė mprihej. Ai e prishi barrierėn e heshtjes, tė pasivitetit dhe tė frikės vetėm pasi e mėsoi se kushdo qė dėshiron tė mėsojė, nė fillim duhet tė vuajė. Megjithėse historia e mėsipėrme nuk ėshtė e vėrtetė, ajo ka njė moral intrigues tė lidhur me botėn reale. Vetėm nėpėrmjet pėrvojės nė jetė njeriu mund tė pėrparojė dhe tė fitojė urtėsinė qė ka nevojė qė tė durojė vėshtirėsitė dhe peripecitė e jetės.

Jeta ka tė bėjė gjithmonė me zgjedhje. Njerėzit e gjejnė gjithmonė veten tė detyruar tė vendosin pėr njė ecuri tė caktuar veprimi pėr njė sėrė zgjedhjesh qė kanė nė duar. Prandaj, ėshtė gjithmonė nė dorėn e njeriut tė zgjedhė, dhe ajo qė ėshtė e rėndėsishme ėshtė se ne duhet tė jemi tė gatshėm tė pėrballemi me pasojat e zgjedhjeve tona.

Pėr mė tepėr, ėshtė detyra e secilės qenie njerėzore tė bėjė pėrpjekje qė tė ketė sukses nė jetė.

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2012, 09:54   #29
Marya
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 5,436
Thanks: 4,663
Thanked 3,615 Times in 1,725 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 130
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

http://m.youtube.com/watch?v=M0MWIg86xUo
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2012, 05:05   #30
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Pas 9 vitesh martese, hasa ne njė tjeter dashuri te ēiltėr.Para disa kohėsh, fillova te kaloj kohėn me njė grua tė ve qe prej 19 viteve. Gruaja ime me parapriu me fjalėt e saja, duke me thėnė: “E di shumė mirė se sa e doni atė, perse nuk e gjen kohen te rrish me te”. Gruaja pėr tė cilėn mė kėshillonte shoqja ime tė kaloj ēaste me tė, ishte Nėna ime, e cila kishte mbetur e vejė qe para 19 viteve. Punėt dhe obligimet e shumta si dhe 3 fėmijėt kishin bėrė qė nėnėn time ta vizitoj shumė rrallė. Njė ditė prej ditėsh, gjeta kohėn qė ta ftoj nėnėn time pėr darkė. Mora telefonin dhe e telefonova. Ishte bėrė vonė dhe Nėna u bė merak kur ma dėgjoi zėrin, nuk e kishte zakon qė tė flas me dikė nė kohė tė vona, dhe mė pyeti: Si je biri im? Mirė jam Nėnė - iu pėrgjigja. Tė telefonova nga koshienca pėr tė kaluar disa ēaste me ju. Mė pyeti: Vetėm ne tė dy? U mendua pak dhe mė tha: Mė pėlqen propozimi yt... Ditėn e enjte, pasi mbarova orarin e punės, u nisa pėr nė shtėpinė ku banonte nėna ime. Ndihesha paksa i shqetėsuar...Kur arrita nė shtėpinė e nėnės, vėrejta se edhe ajo ishte paksa e merakosur dhe ishte duke pritur te dera e shtėpisė.
Ishte veshur bukur dhe m'u duk se kishte veshur fustanin e fundit qe ia kishte blerė babai im pak para se tė vdiste. Duke buzėqeshur si njė engjėll me tha: “Biri im, te gjithėve u kam thėnė se sonte do tė dalė me djalin tim, dhe qė tė gjithė janė gėzuar, andaj tė gjithė me padurim presin kthimin tim pėr t'ju sqaruar hollėsitė e kėtij takimi”
Shkuam nė njė restorant jo tė zakonshėm, mirėpo i bukur dhe i qetė, nėna u mbėshtet nė krahun tim dhe dukej sikur tė ishte njė zonjė. Pasi u ulėm, fillova ta lexoj listėn e gjellėrave, edhe pse Nėna nuk ishte nė gjendje tė lexonte pėrveē shkronjave tė mėdha. Gjėrsa po lexoja listėn e ushqimeve, Nėna mė shikonte me njė buzėqeshje tė gjerė, me dy buzėt e saja tė ēara, mė ndėrhyri, duke thėnė:
"Kur ishe i vogėl, unė isha ajo qė lexoja pėr ju".
“Ndėrsa tani ka ardhur koha tė ta kthej kėtė borxh dhe ja unė po lexoj sot pėr ty. Ēlodhu dhe pusho nėna ime” - i thashė.
Gjatė tėrė mbrėmjes biseduam dhe nuk kishte asgjė tė rėndomtė, me pėrjashtim tė nostalgjive dhe pėrditshmėrisė sonė. Qėndruam aq shumė sa qė koha ishte bėrė shumė vonė. Pasi qė u kthyem dhe arritėm te dera e shtėpisė, Nėna m'u drejtua me kėto fjalė: “Kam dėshirė qė te dalim sė bashku pėrsėri, mirėpo me kusht qė unė tė paguaj”?
Ia putha dorėn dhe i thashė lamtumirė. Pas disa ditėsh, me erdhi lajmi se Nėna kishte ndėrruar jetė. Kishte vdekur nga nje atak ne zemėr.
E tėrė kjo ndodhi pėr njė kohė shumė te shkurtėr qė unė asgjė nuk munda tė bej pėr te. Kaluan ca ditė dhe nga posta mė arriti njė letėr e dėrguar nga restoranti, nė tė cilin kishim darkuar unė dhe Nėna ime. Nė tė kishin qenė disa fjali tė shkruara nga dora e Nėnės sime: "Kam paguar faturėn para kohe, duke e ditur se nuk do tė kem rastin tė takohem me ty pėrsėri. Me rėndėsi ėshtė se bėra pagesėn pėr dy persona, pėr ju dhe gruan e juaj. Ju kurresesi nuk mund ta pėrshkruani vlerėn e asaj nate, nė te cilėn darkuam sė bashku. Te dua shumė biri im". Nė kėtė moment, arrita tė kuptoj domethėnien e fjalės "Dashuri" apo "Te Dua".

Asgjė nuk ka vlerė me shumė sesa Prindėrit, e nė veēanti Nėna. Dhuroja kohėn te cilėn ata e meritojnė... Shpresoj se porosia dhe mesazhi i kėsaj ngjarjeje do t'ju arrij edhe atyre te cilėt ende i kanė prindėrit gjallė..!!

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-05-2012, 11:55   #31
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Njė ditė njė djalosh i varfėr qė shiste gjėsende derė mė derė pėr tė paguar shkollimin e tij, pa se nuk kishte tė holla e ishte shume i uritur.

Vendosi qė tė kėrkonte diēka pėr tė ngrėne nė shtėpinė e radhės ku trokiti pėr tė shitur diēka. Megjithatė ai humbi fuqinė dhe kur nė derė u lajmėrua njė zonjė ai nė vend tė ushqimit kėrkoi njė gotė qumėsht. Asaj ia mori mendja se ai mund tė jetė shumė i uritur dhe i solli njė gotė tė madhe me qumėsht. Ai e piu ngadalė dhe e pyeti:
-" Sa ju kam borxh?"
-"Nuk mė ke borxh asgjė" ia ktheu ajo " nėna na ka mėsuar qė kur tė bėjmė mirė tė mos marrim asnjė para"
-Ai ia ktheu "Atėherė tė falėnderoj nga zemra".

Kur Howard Kelli (djaloshi i varfėr) u largua nga ajo shtėpi jo vetėm qė u ndje mė i fuqishėm fizikisht por besimi i tij nė Zot dhe nė njeri ishte edhe mė i fuqishėm. Deri nė atė moment ai qe nė gjendje tė hiqte dorė nga gjithēka.


Disa vite mė vonė ajo grua u sėmur rėndė. Mjeket lokal nuk kishin shpresė se ajo do tė shpėtonte, dhe mė nė fund e dėrguan nė qytetin e madh ku u mblodhėn shumė specialistė qė tė studiojnė sėmundjen e saj tė rrallė. Pėr konsultime ishte thirrur Dr. Howard Kelly. Kur ai dėgjoi emrin e qytetit se nga ishte ajo grua, njė shkėlqim i ēuditshėm shkėlqeu sytė e tij. Pėrnjėherė u ngrit dhe duke vrapuar shkoi nė dhomėn e saj ku ishte e shtrirė. I veshur me mantelin e tij tė bardhė hyri ta vizitojė atė. E njohu sapo e pa. U kthye nė dhomėn e konsultimeve i vendosur qė tė bėjė gjithēka qė ta shpėtojė jetėn e saj.

Qė nga ajo ditė u dha vetėm pas atij rasti.

Pas peripecive tė gjata, beteja u fitua. DR. Kelly kėrkoi nga zyra e biznesit qė t'i dėrgojnė atij faturėn pėr aprovim. Ai e shikoi njėherė, e pastaj shkroi diēka nė fund tė faturės dhe iu tha qe t'ia dėrgojnė nė dhomėn e saj. Ajo kishte frikė ta hapte sepse e dinte se do t'i duhej qė gjatė tėrė jetės sė saj tė paguante pėr atė faturė. Mė nė fund e hapi, dhe diēka e tėrhoqi vėmendjen e saj, nė fund tė faturės ajo i lexoi:
"E paguar me njė gotė qumėsht"

(E nėnshkruar)
Dr. Howard Kelly.
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2012, 13:10   #32
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Njė vajzė u martua me njė tregtar tė pasur. Ai posedonte njė punėtori tė madhe nė tė cilėn shiste pėlhura dhe veshje. Njė ditė kishte blerė mish pule dhe kėrkoi nga gruaja e tij qė ta pėrgatiste nė mėnyrė qė tė hanin pėr darkė.
Kur filluan darkėn dikush iu trokiti nė derė. Burri e hapi derėn dhe e shikoi njė varfanjak tė uritur i cili kėrkonte diē pėr tė ngrėnė.
Burri refuzoi t’i jepte diēka, ia ngriti zėrin dhe e largoi.
– ZOTI tė faltė, zotėri – i tha lypėsi – po tė mos kisha nevojė tė madhe dhe tė mos mė mundonte uria e madhe nuk do tė trokitja nė derėn tėnde!
Tregtari nuk priti qė ta pėrfundonte lypėsi, me forcė ia pėrplasi derėn dhe u kthye pranė tavolinės.
– Pse ia mbylle derėn ashtu atij tė varfėri? – e pyeti gruaja.
– Ēfarė duhej tė bėja? – i nervozuar ia ktheu burri.
– Ke mundur t’i japėsh njė pjesė mishi, qoftė edhe krahėt e pulės tė cilat sa do pak do t’ia zbutnin urinė!
– A t’ia jap komplet krahėt?! A je ēmendur?!
– Por, tė paktėn ke mundur tė sillesh mirė!
Pas njė kohe duke shkuar nė punėtori, tregtari e pa se e kishte kapluar flaka dhe se ishte djegur gjithēka brenda. I mėrzitur u kthye nė shtėpi dhe i tha gruas: – Flaka e ka shndėrruar nė hi punėtorinė time, kam mbetur pa as gjė!!
– Mos vuaj, burri im! Pajto me caktimin e ZOTIT ! Mos e humb shpresėn nga mėshira e Tij, e Ai do tė ta kompensojė.
– Dėgjomė grua, deri sa kjo nuk ndodh, shko te babit yt, sepse unė nuk mund tė pėrkujdesem pėr ty!
Atėherė, gruaja e braktisi atė, mirėpo ZOTI e shpėrbleu me martesė tė re me njė burrė i cili ishte i zoti dhe ishte i mėshirshėm ndaj mysafirėve. I ushqente tė uriturit dhe nuk i largonte tė varfrit dhe lypėsit. Njė natė kur u ulėn pėr darkė dikush trokiti nė derė. Ajo u ngrit tė shohė se kush ishte.
– Ėshtė njė lypės i cili ankohet se ėshtė i uritur dhe kėrkon diēka pėr tė ngrėnė – tha gruaja.
– Jepja njėrėn nga kėto dy pula. Neve na mjafton njėra. ZOTI do tė na e kompensojė. Nuk do ta dėshpėrojmė atė qė na ka trokitur nė derė.
-Sa i sjellshėm qė je burri im!
Gruaja e mori pulėn dhe ia dha lypėsit. Por, u kthye me lot nė sy pėr tė vazhduar darkėn. Kur (burri) e vėrejti kėtė gjė i tha asaj i habitur: – Ē’tė bėri tė qashė moj gruaja ime e dashur?!
– Po qaj nga mėrzia e madhe!
Burri e pyeti pėr arsyen, ndėrsa ajo iu pėrgjigj: – Po qaj sepse lypėsi qė ishte nė derė, ishte ish-burri im!!!
Ajo ia tregoi tėrė atė qė kishte ngjarė me burrin e saj koprrac, i cili i ofendonte lypėsit dhe i dėbonte ata duke mos iu dhuruar asgjė.
– Gruaja ime, nėse lypėsi qė kishte trokitur nė derėn tonė ishte burri yt i parė, atėherė dije se unė jam lypėsi i parė! – i tha burri i saj bujar

"Willi Schneider"
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2012, 14:18   #33
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,117
Thanks: 11,763
Thanked 9,679 Times in 6,185 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Po thuajse i lexova te tera keto trgime me nje fryme....DHE PER EMOCIONET QE ME PERCOLLET, JU LUTEM PRANONI FALENDERIMIN DHE MIRENJOHJEN TIME.....
mu kujtuan ca libra me tregime te bibliotekes se babait qe i lexoja gjith naten, kishin trgime te kesaj fryme qe dashur pa dashur skaliten karakterin tim.......
dhe po mendoj.....perse jo do ti printoj e tia lexoj vocerakve.....
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2012, 14:26   #34
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Po thuajse i lexova te tera keto trgime me nje fryme....DHE PER EMOCIONET QE ME PERCOLLET, JU LUTEM PRANONI FALENDERIMIN DHE MIRENJOHJEN TIME.....
mu kujtuan ca libra me tregime te bibliotekes se babait qe i lexoja gjith naten, kishin trgime te kesaj fryme qe dashur pa dashur skaliten karakterin tim.......
dhe po mendoj.....perse jo do ti printoj e tia lexoj vocerakve.....
Faleminderit cool-shqype
Prandaj i quajta Historira Domethenese
Do kishe bere mire ti sillje ketu ca tregime nga bibloteka e babait
Ju Pershendes
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-05-2012, 20:15   #35
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,117
Thanks: 11,763
Thanked 9,679 Times in 6,185 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Tirona re Shiko postimin
Faleminderit cool-shqype
Prandaj i quajta Historira Domethenese
Do kishe bere mire ti sillje ketu ca tregime nga bibloteka e babait
Ju Pershendes
Ju pershendes gjithashtu......
Sjelljen e atyre tregimeve aq mbreselenese tek un, do te beja c'mos ti mirembaja e perse jo ti dicitalizoja e ri sillja per kedo te interesuar, por egoizmi im me hutoi dhe deri diku me denoi.
Biblioteka e Babait tim (ose pa frike THESARI OSE TESTAMENTI), ne keto 20 vitet e fundit qe jam larg shtepise, kishte pesuar nje tretje dhe shkaterrim te pa ndalshem.......dhe fajtori kryesor jam un, qe nuk dita te ruaj e shumoj kete thesar qe me rriti.
Prandaj i ngacmuar me ato qe ju postuat, mbetem pa dashur nje iluzionist e apasionant i librit tradicional, nje idhetar i miresise dhe explorator i mesaxhit te tyre.
Mirepres dhe jam ndjekes i nismes qe keni filluar...... Ju uroj gjith te mirat
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-05-2012, 13:20   #36
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Rregullat e njė babai, pėr t’u ndjerė i plotėsuar pas vdekjes sė tij !


Njė histori sa e dhimbshme aq dhe e ēuditshme ka ndodhur nė Britaninė e Madhe. Njė baba i pėrkushtuar,ne kohe te lire zbukuronte muret dhe dritaret e viles se tij cdo dite,si shenje perkujdesje per familjen e tij. Por Poli, njė mėsues i mire,vdiq nga kanceri nė moshėn 45 vjecare, nė nėntor 2009,por plot pasion besonte tek fėmijėt e tij.


Thomas 5 vjec dhe Lucy – vetėm njė vit e gjysmė,nė atė kohė – duhet tė kenė sa mė shumė fotografi e mesazhe nga babi,qe te mos ju”vyshkej” kujtimi pėr tė.

Pol qė nga momenti qė mėsoi sėmundjen e tij filloi tė mendonte pėr mėnyrat e ndryshme me tė cilat do tė mund tė komunikonte me fėmijėt nė kohėn qė nuk do tė ishte mė.

Njė nga gjetjet e tij ishte krijimi i njė biblioteka me tė gjitha librat mė tė mirė qė ai kishte lexuar, duke lėnė nė ēdo faqe tė parė tė ēdo libri nga njė mesazh pėr fėmijėt e tij.

Por ndoshta dhurata mė e madhe e Pol per gruan dhe fėmijėt e tij ishte njė dokument i titulluar “Pėr tė gjetur pėrmbushjen ‘, e cila,Mandi,e zbuloi nė laptopin e tij, rastėsisht muajin e kaluar.

Mandi thote…
“Lista e 28 udhėzimeve pėr tė jetuar njė jetė tė mirė,nuk pėrmbante udhezime bosh; secili pasqyronte plotėsisht mėnyrėn se si Poli ka jetuar jetėn e tij.”

“Ai ishte i menēur dhe i guximshėm, por unė kurrė nuk mund tė gjej fjalė pėr tė pėrmbledhur atė,qe nė mėnyrė tė pėrkryer,ai i kish detajuar.

“Unė nuk mund t’ju them se ēfarė ėshtė njė ngushėllim, por femijet tane do duhet te dine tė rriten me njė kuptim tė vėrtetė tė asaj qė e bėri Polin, Pol.”

Ja se cfare mesazhi ju kish len ai femijve,per te mos e ndjere mungesen e tij


Rregullat e njė babai, pėr t’u ndjerė i plotėsuar:

1- Bėhuni tė sjellshėm dhe korrektė. Zbatoni rregullat e tavolinės. Shumė njerėz mund t’ju etiketojnė vetėm nga mėnyra se si mbani pirunin dhe thikėn.

2- Ndihmoni tė tjerėt edhe pse mund tė keni problemet tuaja. Kjo gjė do tė vlerėsohet nga njerėzit dhe do t’ju gjenden afėr kur tė keni nevojė.

3- Tregohuni kurajozė. Ėshtė e rėndėsishme tė shikoni veten nė pasqyrė dhe mos t’ju vrasė ndėrgjegjja.

4- Jini tė thjeshtė. Mos mendoni kurrė se mund tė turpėroheni.

5- Mėsoni nga gabimet tuaja. Ju siguroj qė do tė bėni shumė, por tė paktėn pėrdorini nė tė mirėn tuaj.

6- Mos flisni kurrė pas krahėve tė dikujt. Do tė dukeni shumė keq nė sytė e tė tjerėve.

7- Ruani qetėsinė. Nėse dikush ju mėrzit, mos reagoni menjėherė.

8- Kėnaquni. Nėse kjo do tė thotė qė duhet tė rrezikoni ndonjė gjė, ashtu qoftė.

9- Bėni bamirėsi nėse mundeni, ėshtė shumė e lehtė dhe shpėrblyese.

10- Pėr ju gota duhet tė jetė gjithnjė gjysmė plot, asnjėherė e kundėrta.

11- Fjalėn “Po” bėjeni instinktin tuaj. Kėrkoni arsye pėr tė bėrė diēka dhe jo njė arsye pėr tė thėnė “Jo”.

12- Jini dorėlėshuar. Mund tė merrni gjithnjė mė shumė nėse u jepni tė tjerėve mė shumė nga sa meritojnė.

13- Pranoni gjithnjė njė ftesė pėr festa.

14- Kurrė, nė asnjė rast, mos e braktisni njė shok nė nevojė. Do tė fshihja dhe njė tė vdekur pėr shokėt e mi, nėse ma kėrkojnė. Kjo ėshtė dhe arsyeja pėrse i kam zgjedhur me shumė kujdes.

15- Gjithnjė kėrkoni njė shėrbim shumė tė mirė dhe asnjėherė mos lavdėroni shėrbimin e keq tė dikujt.

16- Trajtojini tė gjithė si tė barabartė, edhe nėse i pėrkasin njė shtrese tjetėr sociale.

17- Respektoni gjithnjė moshėn, sepse mosha tregon drejtėsi.

18- Jini gjithnjė gati tė vini nė plan tė parė interesat e tė afėrmve tuaj.

19- Jini krenarė pėr veten dhe pėr familjen nga vini.

20- Bėhuni ambiciozė, por jo lakmitar. Gjithēka duhet ta arrini me shumė punė.

21- Jetojeni ditėn, bėni gjithnjė diēka qė ju bėn pėr tė qeshur.

22- Jepni mė tė mirėn nė shkollė.

23- Gjithnjė paguani aq sa mund tė pėrballoni.

24- Kurrė mos u dorėzoni. Jini tė fortė, me zemėr tė madhe dhe trima. Keni mbėshtetjen e familjes dhe miqve.

25- Tė qash nuk rregullon asgjė. Kurrė tė mos ju vijė keq pėr veten, tė paktėn jo pėr njė kohė tė gjatė.

26- Kujdesuni pėr trupin tuaj dhe ai do tė kujdeset pėr ju.

27- Mėsoni njė gjuhė tė huaj, ose tė paktėn tentoni.

28- E fundit: Bėni tė lumtur nėnėn tuaj dhe kujdesuni shumė pėr tė.

Ju dua shumė tė dyve.
Me gjithė zemėr
Babi.

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-05-2012, 16:12   #37
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Sillu me njerezit sipas vlerave te tua, jo sipas vlerave te tyre.

Njė burrė i moshuar dhe i urtė ishte ulur pranė bregut tė njė lumi. Ai shihte i mahnitur hijeshinė qė rrethonte ambientin pėrreth dhe herė pas here pėshpėriste diēka me vete. Nė njė moment, ai vėren njė akrep qė kishte rėnė nė ujė. Akrepi orvatej tė shpėtojė nga mbytja por pa fajde. Burri vendosi ti gjendej kėtij insekti tė mjerė dhe i zgjati dorėn ta shpėtojė nga kthetrat e vdekjes. Por me ta prekur, akrepi e pickoi fort. Burri e tėrhoqi dorėn dhe lėshoi njė piskamė pėr shkak tė dhimbjes. Por pas pak, sėrish zgjati dorėn drejt akrepit qė ta shpėtojė dhe sėrish insekti mosmirėnjoės e pickoi. Burri lėngoi sėrish, e megjithatė e zgjati pėr tė tretėn herė dorėn qė ta shpėtojė. Kėtė skemė e kishte ndjekur njė person tjetėr i cili nuk duroi dot por i thirri:”Mos vallė tė janė tharė trutė?! Si nuk zure mend as herėn e parė dhe as tė dytėn?! Dashke ta provosh pėr herė tė tretė pale!”
Burri i menēur nuk i ktheu pėrgjigje, por vazhdoi pėrpjekjet pėr ta shpėtuar akrepin, derisa ia arriti. Pastaj, bėri disa hapa nė drejtim tė burrit tjetėr dhe pasi i rrahu supet i tha:”O mik! Natyra dhe instinkti i akrepit ėshtė tė pickojė, kurse natyra dhe karakteri im ėshtė tė sillem butėsisht. Pėrse dashke tė lejoj qė tė dal nga natyra dhe karakteri im?! Sillu me njerėzit sipas natyrės dhe karakterit tėnd, jo sipas natyrės sė tyre, cilatdo qofshin sjelljet dhe veprat e tyre!

Mos u kushto rėndėsi zėrave qė tė kėrkojnė tė dalėsh nga vetja! Mos ua var atyre qė tė thonė hiq dorė nga karakteri dhe natyra jote, sepse pala tjetėr nuk e meriton mirėsjelljen!
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2012, 08:04   #38
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Po kaloja nė njė pazar tė madh pėr tė blerė disa gjėra kur pashė njė shitės duke folur me njė djalė tė vogėl, jo mė shumė se 4-5 vjec.
Shitesi i tha " Mė vjen keq, por ti nuk ke mjaftueshėm para pėr tė blerė kėtė kukull"
Nė atė moment djali i vogėl mė pa,u kthye nga unė dhe mė tha:
-" Xhaxhi, je i sigurt qė nuk kam mjaftueshėm para?"
I numėrova lekėt e tij dhe i thashė" Ti e di i dashur, qė nuk ke mjafueshėm para pėr tė blerė kukullėn"
Djali i vogėl mbante akoma kukullėn tė shtrėnguar nė duart e tij.
I afrova dhe mė tepėr dhe e pyeta se pėrse e donte kukullėn.
" Ėshtė kukulla qė motra ime e donte aq shumė, doja t'ia dhuroja asaj pėr ditėlindje. Duhet t'ia jap kukullėn mamit tim kėshtuqė ajo mund t'ia japė asaj kur tė shkojė atje."
Sytė e tij ishin kaq tė trishtuar kur tha kėtė.
" Motra ime ka shkuar tė jetė me Zotin,babi mė tha qė edhe mami do tė shkojė atje shumė shpejt, kėshtuqė unė mendova t'ia jap kukullėn ta marrė me vete e t'ia japė motrės sime."
Zemra ime sa nuk ndaloi. Vogėlushi mė pa sėrish dhe mė tha:
" Unė i thashė babit ti thotė mamit tė mos shkojė pa u kthyer unė nga dyqani.",dhe mė pas mė tregoi njė foto tė vogėl tė tij ku ai ishte duke qeshur.
Pastaj mė tha" Dua qė mami tė marrė kėtė foto me vete kėshtuqė motra ime nuk do mė harrojė. Une e dua mamin dhe dua qė ajo tė mos mė lėrė vetėm,por babi mė tha qė ajo duhet tė shkojė tė rrije me motrėn time"
Pastaj sėrish hodhi sytė nga kukulla, qetėsisht, me sy tė trishtuar.
Shpejt gjeta portofolin tim dhe i thashė vogėlushit " Le tė kėrkojmė sėrish, se mos ke para mjaftueshėm pėr tė blerė kukullėn"
"Ok,shpresoj tė kem", tha vogėlushi

Shtova disa para shtesė tek paratė e tij, pa u vėnė re dhe filluam t'i numėrojmė. Ishin mjaftueshėm pėr kukullėn dhe disa para tė tjera shtesė.
Vogėlushi tha" Faleminderit Zot qė mė dhe para mjaftueshėm"
Pastaj me vėshtroi dhe mė tha:
" Natėn e shkuar, pėrpara se tė flija, iu luta Zotit tė kisha mjaftueshėm para tė nesėrmen nė mėnyrė qė tė blija kukullėn pėr motrėn time, dhe Ai mė degjoi. Gjithashtu doja tė kisha para ti bleja mamit njė trendafil tė bardhė, por nuk ia kerkova sepse m'u duk shumė. Por Zoti mė ndihmoi pėr tė dyja"

Mbarova blerjet e mia, nė njė gjendje shpirtėrore shumė ndryshe nga sa isha mė parė. Nuk mund tė largoja nga mendja djalin e vogėl.

Pastaj m'u kujtua njė artikull nė gazetė qė kisha lexuar 2 ditė mė parė e cila fliste pėr njė tė dehur i cili kishte goditur njė makinė nė tė cilėn ndodhej njė grua dhe njė vajzė e vogėl. Vajza e vogėl kishte vdekur dhe gruaja ishte nė gjendje kritike pėr jetėn. Familja kishte vendosur t'ia hiqte aparaturat qė e mbanin akoma nė jetė, sepse ishte e pamundur qė ajo tė rikuperohej nga koma. A ishte kjo familja e djalit tė vogėl?
Pas dy ditėsh nga takimi me djalin e vogėl lexova nė gazetė qė edhe gruaja kishte vdekur. Nuk mund tė ndaloja veten, ndaj bleva njė buqetė tė madhe me trėndafla tė bardhė dhe shkova nė ceremoninė mortore, nė tė cilen ndodhej trupi i gruas, e ku njerėzit mund t'i jepnin lamtumirėn e fundit. Ajo ishte atje, nė arkivolin e saj, me njė trendafil tė bardhė nė duar dhe njė foto tė djalit tė vogėl nė gjoks. Anash saj ndodhej kukulla. U largova nga ai vend me lotė nė sy, dhe ndjeva se jeta ime kishte ndryshuar pėrgjithmonė...
Dashuria qė vogėlushi kishte pėr nėnėn dhe motrėn e tij ishte e paimagjinueshme dhe nė njė sekondė njė shofer i dehur ia largoi pa mėshirė.
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2012, 14:46   #39
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Njė njeri i shtyrė nė moshė po udhėtonte me tren me djalin e tij, i cili ishte 25 vjeē.
Nė fytyrėn e djalit, qė ishte ulur afėr dritares, shihej hare e madhe...

Nė atė moment, djali nxori dorėn jashtė dritares dhe ndjeu se era po kalonte pėrmes dorės sė tij dhe bėrtiti: -Baba, shiko si drunjtė po ecin pas nesh..!
Plaku buzėqeshi.
Pranė tyre ishte ulur njė ēift, qė po dėgjonte bisedėn mes babait dhe tė birit dhe u ndjenė pak nė pozicion tė keq; -Si ka mundėsi qė ky djalė 25-vjeēar tė sillet si fėmijė?- menduan ata.
Papritmas djali bėrtiti: -Baba shiko liqenin, shiko retė si vijnė pas nesh!Ky ēift prapė u habit nga sjellja e kėtij djali. Mė pas filloi tė bjerė shi. Pikat e shiut filluan tė bien nė dorėn e djalit, tė cilit i shkėlqente fytyra nga gėzimi. Papritmas ai bėrtiti: -Baba, po bie shi, pikat e tij kanė mbushur dorėn time. Shiko...shiko...!

Nė fund, ēifti nuk pati mė durim dhe iu drejtua plakut: -Pse nuk shkoni te ndonjė mjek pėr tė gjetur ilaē pėr kėtė djalė? Plaku u pėrgjigj: - Ne sapo dolėm nga spitali, birit tim tani i ka ardhur shikimi dhe po sheh pėr herė tė parė nė jetėn e tij!Ēdo herė kujto: Mos tento tė dish rezultatin pa i ditur mirė detajet!
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2012, 15:13   #40
Robbery
V.I.P
 
Avatari i Robbery
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 5,856
Thanks: 365
Thanked 1,156 Times in 314 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Robbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Shuuuume teme e bukur....
Thanx.
Robbery nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur