Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Dashuria > Romancė / Ndjenja

Romancė / Ndjenja “Kam zbuluar paradoksin se nqs ju doni deri nė dhimbje, atėherė nuk mund tė ketė mė dhimbje, por vetėm mė shume dashuri.” Nėnė Tereza

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 26-05-2012, 06:02   #41
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Thuhet se nje mbret kishte urdheruar te mblidheshin 10 qen te eger dhe te pameshirshem.
Detyra e tyre ishte te shqyejne cdo vezir qe i jep keshilla te gabuara.
Pas disa pervojash teper dramatike, veziri i radhes i jep nje keshille te gabuar mbretit, por pasi i kishte sherbyer denjesisht per dhjete vite me radhe.
Menjehere mbreti urdheron te hiedhej tek qente.
Para se ta marrin ushtaret, veziri i kerkoi nje nder mbretit: Ti jepej afat dhjete dite dhe mbreti ia lejoi kete privilegj.
Menjehere, veziri vajti tek kujdestari i qenve dhe i kerkoi nje nder: Tu sherbeje qenve te tij per dhjete dite.
Edhe pse u cudit nga kjo kerkese, kujdestari e pranoi dhe u largua.
Per dhjete dite, veziri i ushqeu, i pastroi, i lau dhe u perkujdes maksimalisht per qente.
Diten e ekzekutimit te urdherit mbreteror, veziri u fut ne kafazin perkates dhe mbreti dha sinjalin e leshimit te qenve.
Te dhjete qente u sulen drejt kafazit, por me te mberritur tek veziri filluan ti lepijne kembet dhe ti kercejne siper me dashamiresi.
Mbreti e pyeti me habi: Cfare u ke bere qenve keshtu?!
Veziri i tha: O mbret! Ketyre u sherbeva per dhjete dite dhe ma diten per nder e nuk e harruan te miren.
Kurse ty te sherbeva dhjete vite dhe harrove gjithcka per nje cast.
Mbreti uli koken dhe urdheroi qe ti falej jeta vezirit...

Mos e harroni te shkuaren e bukur, thjesht per nje gabim te castit!!
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-06-2012, 08:40   #42
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Haēiko, Historia E Qenit Qė Pėrloti Botėn


Besnikėria dhe dashuria pa kushte i ka bėrė qentė tė fitojnė titullin “miku mė i mirė i njeriut”. Por njė qen nė Japoni i kishte aq tė pakufizuara kėto dy cilėsi, saqė ka fituar njė vend nė zemrėn e tė gjithė japonezėve dhe e ka mbajtur atė pėr gati 70 vjet.Pavarėsisht se kanė kaluar shumė dekada, Haēiko nuk ėshtė harruar, por historia e tij ėshtė bėrė e njohur pėr tė gjithė botėn pas librit dhe filmit qė pėrshkruajnė besnikėrinė e tij tė pėrjetshme ndaj tė zotit.Mes ndėrtesave tė larta, dyqaneve e vendasve qė nxitojnė, statuja e bronztė nė madhėsinė reale tė Haēikos ndodhet nė stacionin e trenit Shibuya nė Tokio. Por pavarėsisht pėrmasave tė vogla nė krahasim me ndėrtesat shumėkatėshe tė Tokios, Haēiko i bronztė nuk ėshtė i vėshtirė pėr t’u gjetur. Ai ėshtė bėrė vend takimi pėr miliona banorė tė Tokios qė nga viti 1934.Haēiko lindi nė Akita nė vitin 1923 dhe u soll nė Tokio njė vit mė pas. Ai dhe i zoti, Eisaburo Uyeno, do tė bėheshin miq tė pandarė qė nė takimin e parė. Ēdo ditė Haēiko do ta shoqėronte profesorin e universitetit “Imperial” deri te stacioni, kur ai shkonte nė punė. Kur profesori kthehej e gjente qenin tek e priste, njė rutinė qė do tė vazhdonte pėr mė shumė se njė vit. Por njė ditė, krejt papritur, profesori sėmuret dhe vdes nė universitet.Edhe pse nuk e pa mė tė zotin, lidhja e fortė me tė bėri qė qeni ta priste profesorin pėr 10 vjet me radhė. Haēiko dilte ēdo ditė nė stacionin Shibuya, nė pritje tė njė miku qė nuk do tė kthehej kurrė. Pėr gati dhjetė vjet me radhė banorėt e zonės dhe kalimtarėt u bėnė dėshmitarė tė besnikėrisė sė qenit ndaj tė zotit. Nė 8 mars tė vitit 1935, Haēiko ndėrroi jetė nė tė njėjtin vend ku ishte ndarė pėr herė tė fundit me profesorin. Nga autopsia doli se shkak ishte kanceri.
Statuja

Kalimtarėt dhe ata qė jetonin pranė stacionit tė trenit ishin prekur aq shumė nga historia e Haēikos saqė i ngritėn njė statujė nė vitin 1934, ceremoni nė tė cilėn mori pjesė edhe vetė ai. Artisti i famshėm Ando Teru “rikrijoi” Haēikon nė bronz, njė kujtim qė nuk do ta kishte jetėn e gjatė, pasi u prish gjatė Luftės sė Dytė Botėrore. Por nė vitin 1948, Haēiko i bronztė do tė rishfaqej nė tė njėjtin vend, kėsaj here nga duart e djalit tė krijuesit tė tij, Ando Tekeshi. Edhe pse Haēiko ėshtė mė i vogėl se njė njeri nga pėrmasat, mesazhi qė ka lėnė pas pėr rėndėsinė e miqve tė mirė, ėshtė i jashtėzakonshėm. Historia qė qėndron pas statujės sė tij nė stacionin e trenit nė Tokio, ėshtė nga ato historitė qė nuk harrohen kurrė e qė ngrohin zemrat e banorėve dhe turistėve nga e gjithė bota.

Jeta

Haēiko (10 nėntor 1923 – 8 mars 1935), i njohur nė Japoni si Qeni besnik Haēiko (Haēi nė japonisht do tė thotė “tetė” qė nėnkupton radhėn e lindjes sė qenit dhe “ko” qė do tė thotė princ apo dukė), ishte njė qen i llojit Akita, i lindur nė njė fermė nė prefekturėn e Akitės. Ai kujtohet gjithnjė pėr besnikėrinė e pashoqe ndaj tė zotit, edhe shumė vjet pas vdekjes sė kėtij tė fundit.

Frymėzimi

Haēiko ishte subjekt i filmit “Pėrralla e Haēikos” e vitit 1987, e njė regjisori japonez dhe tregonte historinė e tij qė prej lindjes dhe deri nė vdekje, duke imagjinuar edhe bashkimin shpirtėror me tė zotin. I konsideruar njė sukses shumė i madh, filmi ishte edhe realizimi i fundit i studios japoneze “Shochiku Kinema ”, “Haēiko, historia e njė qeni”, i cili doli nė kinema nė gusht 2009, dhe kur rolin e profesorit e luan aktori Riēard Gir.

Haēiko ishte gjithashtu subjekt i njė libri pėr fėmijė qė doli nė 2004-n, i titulluar: Haēiko, historia e vėrtetė e njė qeni besnik. Njė tjetėr libėr ishte “Haēiko pret” qė u botua nė 2008-n. Haēiko ishte edhe pjesė e njė novele po nė 2008-n. Nė vitin 1994 nė Japoni u zbulua njė regjistrim i lehjes sė Haēikos nga kaseta shumė tė vjetra. Zėri i tij u transmetua nė radio ndėrsa miliona vetė e dėgjonin.


__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-06-2012, 09:14   #43
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Njė burrė po i shėrbente me shumė pėrkushtim rrėnjės sė trėndafilit qė kishte mbjellė ca ditė mė parė. E ujiste ēdo ditė duke pritur ēastin, kur gonxhja do tė shperthente. Mirėpo njė ditė u mėrzit nga gjembat e shumtė e tha me vete: “Si mund tė dalė njė lule kaq e bukur nga njė bimė e mbushur plot me gjemba ?!” Dhe e la pas dore kujdesin ndaj saj, pikėrisht pak para se ajo tė ēelte.Kėsisoj, rrėnja e trėndafilit u tha. Fatkeqėsisht,kėshtu ndodh dhe me shumė njerėz. Brenda ēdo shpirti ekziston njė trėndafil, pavarėsisht fajeve dhe gabimeve. Por shumė nga ne shohin vetėm gjembat,tė metat dhe nuk e vlerėsojne natyrėn e pastėr qė Zoti ka mbjellė nė shpirtrat tanė. Kjo ndjenjė dėshpėrimi dhe vlerėsimi i ulėt pėr veten na bėn qė ta lėmė pa ujitur kėtė mirėsi, e cila pak e nga pak vdes brenda nesh....!!

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-06-2012, 20:53   #44
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Nje zoteri i moshuar,italian,jetonte i vetmuar ne New Jersey. Sic do vit, ai duhej te mbillte domatet ne kopeshtin e tij. Por mosha e tij e renduar nuk ja lejonte te punonte dot token e forte. I shkruan nje leter djalit te tij te vetem,i cili ndodhej ne burg, e cila thoshte :

" Biri im i dashur, Vincent.
Jam shume i trishtuar qe kete vit nuk mund ti mbjelle dot domatet e mia. Jam teper i vjeter per te punuar kete toke te forte. Kujtoj me nostalgji kohet e vjetra kur ti me ndihmoje per ta punuar dhe jam i sigurt qe do te ishe i lumtur po te kishe mundesi ta beje prape.
Te puth me mall,babai jot !"

Djali,nga burgu i shkruan kete leter si pergjigje :

" Baba, te lutem mos e puno token, aty kam varrosur disa trupa te vdekur! Te perqafoj,Vincent!"

Ne 4.30 te mengjesit forcat speciale te FBI shkojne te shtepia e zoterise se moshuar dhe germojne cdo cm te oborrit. Mbasi nuk gjeten gje,i kerkojne ndjese zoterise dhe largohen. Zoteria i moshuar merr nje tjeter leter nga i biri :

" I dashur baba
Tani toka eshte punuar,shkriftuar dhe tani mund ti mbjellesh domatet e tua. Kaq mund te beja per ty duke pare rrethanat qe ndodhem . Te perqafoj, Vincent !"


__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-06-2012, 14:27   #45
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

****Bilbili****


Nje bilbil jetonte ne kopeshtin e nje shtepie.Cdo mengjes hapej nje dritare dhe dilte nje djale.I cili hante nje panine duke pare bukurite e kopeshtit.Binin gjithmone therrime panineje tek parmaku i dritares.Bilbili hante therrimet duke kujtuar se djali i linte per to.Keshtu qe krijoi nje perzemersi te madhe per ate qe kujtonte se i jepte ushqim.Nje dite ky djale u dashurua.Kur i deklaroi dashurine , e dashura e tij i beri nje kerkese per te provuar dashurine e djalit.::Mengjesin e ardhshem ti sillte trendafilin me te kuq.Djali kerkoi neper gjithe dyqanet e qytetit por kerkimi qe i kote.Asnje trendafil nuk ishte si ai qe donte e dashura.I trishtuar i zhgenjyer i kerkoi ndihme kopshtarit te shtepise se vet.Kopshtari i tha qe ai mund ti siguronte vetem vjollca margarita zambake.Cdo lloj luleje pervec trendafilit.Nuk ishte stina e trendafilit dhe qe e veshtire te gjendej ne kete kohe.Bilbili e kish degjuar biseden dhe i erdhi shume keq per djalin.Duhet te bente dicka per te ndihmuar mikun e tij te gjente kete lule.Atehere bilbili iu lut zotit te zogjve, i cili tha:"Ti mund te gjesh nje trendafil te kuq per mikun tend.... por sakrifica eshte shume e madhe dhe mund te te kushtoje jeten."
-"Ska rendesi ,tha bilbili,cfare duhet te bej?"
-"Mire duhet te ulesh tek nje dege trendafili dhe te kendosh aty gjithe naten"
-"Po do ta bej"- tha bilbili- "Eshte per lumturine e mikut tim."
Kur u err bilbili u ul tek nje trendafil qe gjendej perballe dritares se djaloshit, dhe aty nisi kengen e tij me te gezueshme, keshtu qe mund te celte trendafili.Nje gjemb i madh hyri ne kraharorin e bilbilit dhe sa me shume kendonte aq me teper futej.Por bilbili nuk ndalej.Vazhdonte kengen per lumturine e mikut te vet.Nje kenge qe simbolizonte mirenjohje dhe miqesi.Nje kenge e dhuruar deri ne fund te jetes se tij.
Ne mengjes kur hapi dritaren, djaloshi u gjend perballe trendafilit me te bukur , krijuar nga gjaku i bilbilit.Nuk pyeti se si ndodhi kjo mrekulli, dhe e keputi menjehere trendafilin.Kur pa trupin pa jete te bilbilit djaloshi tha::::" Cfare bilbili budalla!Kishte shume peme per te kenduar dhe u ul pikerisht tek nje trendafil qe ka gjemba.Te pakten do fle i qete pa degjuar kengen e tij te kote.

"Kjo histori na meson dicka te rendesishme::Gjithkush jep ate cfare ka ne zemer,dhe gjithkush merr zemren qe ka....!!!!
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-07-2012, 18:55   #46
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

..Pyetėn njė tė moshuar , i thane :- Si e kupton kėtė , tė menēurit nuk martohen asnjėherė ?!
Ai u pergjigj :- Kur e kam degjuar kėtė qė thua ti ,isha nė moshėn tėnde,por sot tė them : Nėqoftėse do kisha qėnė aq i menēur nuk do kisha dikė qė mė mban pėr krahu sot,,,thinjat qė kam ndoshta nuk do i kisha fare,,,do trokisja nė shumė dyer dhe ndoshta do me ftonin tė hyja brėnda,por a do gjeja ngrohtėsinė qė kam nevojė ,,,?! Mendoj se jo,sepse familja ėshtė vatra mė e ngrohtė ku stinėt nuk ndryshojnė,,,nė gjirin e saj gjėndet gjithmonė ngrohtėsia ,,, Kur e gjithė bota mė dukej natė,,,aty merja rrezet e arta ,buzėqeshjen e tė dashurve tė mi ... Tė miren dhe tė keqen kisha me ke ta ndaja ...

Edhe tani pas kaq shumė vitesh ndjehėm sėrish si njė fėmijė,,,tani mbushem me frymė,,, dhe them me vete :-:

Sa mirė qė nuk isha aq i menēur ...!!! ♥
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-07-2012, 19:14   #47
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Ndoshta po, ndoshta jo...


Njė burrė i vjetėr kishte njė kalė hamshor, i cili e ndihmonte nė tė gjitha punėt e shtėpisė. Njė ditė prej ditėsh, kali nuk kthehet mė nė shtėpi.
Atėherė komshinjtė tė prekur nga kjo ngjarje, shkojnė pėr ta ngushėlluar plakun nė shtėpinė e tij. "Nuk ka njeri mė tė pafat se ti" i thonė ata duke i qarė hallin dhe plaku i kthehet "Ndoshta po, ndoshta jo".

Pas disa ditėsh hamshori kthehet me 20 pela tė tjera nga pas. I gjithė fshati u gėzua pėr fatin e madh dhe shkon ta urojė plakun nė shtėpi. "Nuk ka njeri me fat mė tė madh se ti" - i thonė dhe plaku i menduar sėrisht ia kthen "Ndoshta po, ndoshta jo.

Pa kaluar shumė ditė, djali i tij i vetėm me tė cilin jetonte, duke kalėruar mbi hamshorin e madh rrėzohet dhe shkelet prej disa pelave rrjesht, saqė pėrfundimisht humbi aftėsinė pėr tė lėvizur me kėmbėt e veta.
Tė gjithė tė njohurit e plakut u hidhėruan pa masė nga kjo gjėmė dhe iu gjendėn pranė plakut tė gjorė. "Nuk ka njeri mė tė pafat se ti" - thanė plakut tė gjorė qė qėndronte me kokėn ulur e plaku ia kthen "Ndoshta po, ndoshta jo".

Pas pak kohėsh fillon lufta dhe tė gjithė djemtė e fshatit, me pėrjashtim tė djalit tė paralizuar tė plakut, merren me forcė nė ushtri dhe asnjėri prej tyre nuk kthehet mė, i gjallė, prej luftės.

Tė gjithė fshatarėt i gėzohen fatit tė plakut tė menēur, i cili mbeti i vetmi qė e kishte djalin gjallė dhe shkojnė pėr ti thėnė fjalėt e tyre tė mira, por plaku sėrish kėmbėngul "Ndoshta po, ndoshta jo"...

Pavarėsisht mėnyrės, Jeta tė gjithėve na ēon diku. Ēdo pėrballje e ka arsyen e saj pėrse duhet tė ndodhė. E rėndėsishme mbetet tė dimė ta gėzojmė udhėtimin.


__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-07-2012, 00:00   #48
user010
V.I.P
 
Avatari i user010
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Vendndodhja: Londer
Posts: 300
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
user010 ėshtė njė gur i ēmuaruser010 ėshtė njė gur i ēmuaruser010 ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Tirona re Shiko postimin
Haēiko, Historia E Qenit Qė Pėrloti Botėn


Besnikėria dhe dashuria pa kushte i ka bėrė qentė tė fitojnė titullin “miku mė i mirė i njeriut”. Por njė qen nė Japoni i kishte aq tė pakufizuara kėto dy cilėsi, saqė ka fituar njė vend nė zemrėn e tė gjithė japonezėve dhe e ka mbajtur atė pėr gati 70 vjet.Pavarėsisht se kanė kaluar shumė dekada, Haēiko nuk ėshtė harruar, por historia e tij ėshtė bėrė e njohur pėr tė gjithė botėn pas librit dhe filmit qė pėrshkruajnė besnikėrinė e tij tė pėrjetshme ndaj tė zotit.Mes ndėrtesave tė larta, dyqaneve e vendasve qė nxitojnė, statuja e bronztė nė madhėsinė reale tė Haēikos ndodhet nė stacionin e trenit Shibuya nė Tokio. Por pavarėsisht pėrmasave tė vogla nė krahasim me ndėrtesat shumėkatėshe tė Tokios, Haēiko i bronztė nuk ėshtė i vėshtirė pėr t’u gjetur. Ai ėshtė bėrė vend takimi pėr miliona banorė tė Tokios qė nga viti 1934.Haēiko lindi nė Akita nė vitin 1923 dhe u soll nė Tokio njė vit mė pas. Ai dhe i zoti, Eisaburo Uyeno, do tė bėheshin miq tė pandarė qė nė takimin e parė. Ēdo ditė Haēiko do ta shoqėronte profesorin e universitetit “Imperial” deri te stacioni, kur ai shkonte nė punė. Kur profesori kthehej e gjente qenin tek e priste, njė rutinė qė do tė vazhdonte pėr mė shumė se njė vit. Por njė ditė, krejt papritur, profesori sėmuret dhe vdes nė universitet.Edhe pse nuk e pa mė tė zotin, lidhja e fortė me tė bėri qė qeni ta priste profesorin pėr 10 vjet me radhė. Haēiko dilte ēdo ditė nė stacionin Shibuya, nė pritje tė njė miku qė nuk do tė kthehej kurrė. Pėr gati dhjetė vjet me radhė banorėt e zonės dhe kalimtarėt u bėnė dėshmitarė tė besnikėrisė sė qenit ndaj tė zotit. Nė 8 mars tė vitit 1935, Haēiko ndėrroi jetė nė tė njėjtin vend ku ishte ndarė pėr herė tė fundit me profesorin. Nga autopsia doli se shkak ishte kanceri.
Statuja

Kalimtarėt dhe ata qė jetonin pranė stacionit tė trenit ishin prekur aq shumė nga historia e Haēikos saqė i ngritėn njė statujė nė vitin 1934, ceremoni nė tė cilėn mori pjesė edhe vetė ai. Artisti i famshėm Ando Teru “rikrijoi” Haēikon nė bronz, njė kujtim qė nuk do ta kishte jetėn e gjatė, pasi u prish gjatė Luftės sė Dytė Botėrore. Por nė vitin 1948, Haēiko i bronztė do tė rishfaqej nė tė njėjtin vend, kėsaj here nga duart e djalit tė krijuesit tė tij, Ando Tekeshi. Edhe pse Haēiko ėshtė mė i vogėl se njė njeri nga pėrmasat, mesazhi qė ka lėnė pas pėr rėndėsinė e miqve tė mirė, ėshtė i jashtėzakonshėm. Historia qė qėndron pas statujės sė tij nė stacionin e trenit nė Tokio, ėshtė nga ato historitė qė nuk harrohen kurrė e qė ngrohin zemrat e banorėve dhe turistėve nga e gjithė bota.

Jeta

Haēiko (10 nėntor 1923 – 8 mars 1935), i njohur nė Japoni si Qeni besnik Haēiko (Haēi nė japonisht do tė thotė “tetė” qė nėnkupton radhėn e lindjes sė qenit dhe “ko” qė do tė thotė princ apo dukė), ishte njė qen i llojit Akita, i lindur nė njė fermė nė prefekturėn e Akitės. Ai kujtohet gjithnjė pėr besnikėrinė e pashoqe ndaj tė zotit, edhe shumė vjet pas vdekjes sė kėtij tė fundit.

Frymėzimi

Haēiko ishte subjekt i filmit “Pėrralla e Haēikos” e vitit 1987, e njė regjisori japonez dhe tregonte historinė e tij qė prej lindjes dhe deri nė vdekje, duke imagjinuar edhe bashkimin shpirtėror me tė zotin. I konsideruar njė sukses shumė i madh, filmi ishte edhe realizimi i fundit i studios japoneze “Shochiku Kinema ”, “Haēiko, historia e njė qeni”, i cili doli nė kinema nė gusht 2009, dhe kur rolin e profesorit e luan aktori Riēard Gir.

Haēiko ishte gjithashtu subjekt i njė libri pėr fėmijė qė doli nė 2004-n, i titulluar: Haēiko, historia e vėrtetė e njė qeni besnik. Njė tjetėr libėr ishte “Haēiko pret” qė u botua nė 2008-n. Haēiko ishte edhe pjesė e njė novele po nė 2008-n. Nė vitin 1994 nė Japoni u zbulua njė regjistrim i lehjes sė Haēikos nga kaseta shumė tė vjetra. Zėri i tij u transmetua nė radio ndėrsa miliona vetė e dėgjonin.


Shumė histori prekėse!
user010 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-07-2012, 02:16   #49
El_CuLpable
CaMpEoN
 
Avatari i El_CuLpable
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: MaLaGa, SpAiN
Posts: 24
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
El_CuLpable ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Urime Tirona re. Gjitha historit shum te bukura dhe domethenese
El_CuLpable nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2012, 07:39   #50
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Jehona !!!


Babai dhe i biri janė duke ecur nėpėr pyll .Nė njė moment fėmija pengohet dhe bie .Dhimbja ishte e fortė dhe ai filloi tė bėrtasė " Ahhhhh "
Ai shtangu i habitur kur dėgjoi njė zė t'i kthehej nga mali " Ahhhhh "
Plot kureshtje thirri " Kush jeni ju ?"
Por e vetmja pėrgjigje qė ai mori ishte : " Kush jeni ju ? "
Kjo e zemėroi pa masė dhe bėrtiti : " Ju jeni frikacak !"
Dhe zėri pėrsėri i pėrgjigjet : " Ju jeni frikacak ! "
I hutuar shikon tė atin dhe i thotė : ēfarė po ndodh ?
I ati i thotė qė tė shikojė me kujdes dhe thėrret :"Tė dua shumė !"
Dhe zėri i pėrgjigjet : " Tė dua shumė !"
Pėrsėri thėrret :" Ju jeni i mrekullueshėm !"
Zėri i pėrgjigjet :" Ju jeni i mrekullueshėm !"
Djali u befasua por pėrsėri nuk ishte nė gjendje tė kuptonte se ēfarė po ndodhte .
Kėshtu qė i ati filloi ti shpjegojė : Njerėzit e quajnė "Jehonė "por nė tė vėrtetė ajo ėshtė vetė jeta .Jeta tė jep gjithmonė atė qė ti jep , ėshtė si njė pasqyrė qė tregon veprimet e tua .
A kėrkon Dashuri ? Jep Dashuri !
Do Mirėsi ? Jep Mirėsi !
Nėse dėshiron qė njerėzit tė jenė tė respektueshėm dhe tė qetė me ty ,ji ti i pari i respektueshėm dhe i qetė !
Mos harro biri im : Ky ligj i natyrės zbatohet nė ēdo aspekt tė jetės sonė !
Nė tė mirė e nė tė keq ti do tė marrėsh gjithmonė atė qė jep !
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2012, 07:49   #51
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Nje histori shumė kuptimplotė !!!

Kohė mė parė njė burrė ecte nė plazh .
Dielli sapo po perėndonte ...
Ai ecte dhe mendonte :
Tė kisha njė makinė tė re do tė ndjehesha i lumtur ..
Tė kisha njė shtėpi tė re do ndjehesha i lumtur ..
Tė kisha njė punė tė mirė do ndjehesha i lumtur ..
Tė kisha njė grua tė mirė do ndjehesha i lumtur ..
Nė atė moment u pengua nė njė ēantė tė mbushur me gurė.
Filloi tė luante me ta duke i hedhur njė e nga njė nė det dhe mendonte :
Sikur tė kisha ....do tė ndjehesha...deri sa mbeti vetėm me njė gur , tė cilin vendosi ta mbante.
Kur arriti nė shtėpi vuri re qė guri qė mbante nė dorė ishte njė diamant .
Mendoi se sa diamante kishte hedhur nė det ,pa i vėnė re se ishin gurė tė ēmuar .
Kėshtu veprojnė edhe njerėzit ...

Ėndėrrojnė atė qė se kanė , pa i dhėnė rėndėsi gjėrave qė kanė pranė. Nėse do ti vėshtronin mė mirė do tė vinin re se sa me fat janė...
Lumturia ėshtė mė afėr se mendojnė..


Cdo gur duhet ruajtur mirė.
Cdo gur mund tė jetė i ēmuar !
Cdo ditė e jona mund tė jetė njė gur i ēmuar , i pazėvendėsueshėm .
Cdo njeri duhet tė vendosi nėse ta ēmojė njė gur apo ta hedhi nė det ..
Miqtė , Familjen , Punėn,Dashurinė apo ėndrrat ...
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2012, 11:27   #52
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Tetė gėnjeshtrat e Nėnės time...

Nėna ime jo gjithmonė e ka thėnė tė vėrtetėn… mė ka gėnjyer tetė herė nė momentet e rėndėsishme tė jetės! Tregimi fillon me lindjen time. Kam lindur si djalė i vetėm nė njė familje tė varfėr… aq tė varfėr saqė nuk kishim ushqimin e mjaftueshėm. Nė raste tė rralla ndodhte qė tė kishim pak oriz nė shtėpi… Nėna pėrgatiste shujtėn e thjeshtė dhe gjithmonė pjesėn e saj tė pjatės e hudhte nė pjatėn time duke thėnė: “Ha biri im, unė nuk jam e uritur”… KJO ISHTE GĖNJESHTRA E SAJ E PARĖ. Kur u rrita pak, nėna ime pasi pėrfundonte punėt e shtėpisė, shkonte te lumi qė gjendej afėr shtėpisė, duke shpresuar se do tė zinte ndonjė peshk, qė unė tė kisha ushqim tė shėndetshėm dhe tė zhvillohesha sikur fėmijėt tjerė. Me njė rast, falėnderoj Allahun, arriti t’i zej dy peshq. Nxitoi nė shtėpi dhe i pėrgatiti dy peshqit dhe i vendosi para meje. Duke parė se unė me shije e ngrėna peshkun tim, ajo vendosi edhe peshkun e saj nė pjatėn time duke thėnė: “Biri im, ja edhe kėtė peshk timin, sepse ti e di qė unė nuk e dua peshkun”… KJO ISHTE GĖNJESHTRA E SAJ E DYTĖ. Koha kalonte dhe erdhi momenti qė unė tė hyja nė shkollė. Meqė nuk kishim pasuri qė unė tė shkollohem, nėna hyri si shitėse te njė tregtar i pasur. Njė natė tė ftohtė dhe me shi, nėna u vonua mė tepėr nė punė. I brengosur dola nga shtėpia ta kėrkoja. E vėrejta duke ardhur me njė torbė tė rėndė tė rrobave nė dorė. E thirra: “Nėnė, eja nė shtėpi, ėshtė vonė dhe ftohtė.” Ajo buzėqeshi dhe tha: “Biri im, unė nuk jam e lodhur”… KJO ISHTE GĖNJESHTRA E SAJ E TRETĖ. Erdhi koha e provimeve tė shkollės. Edhe pse ishte vapė e madhe, ajo dėshiroi tė vinte me mua nė shkollė. Dielli pėrcėllonte tokėn, ndėrsa sipėrfaqja e rėrės avullonte nga nxehtėsia. Hyra nė shkollė, ndėrsa ajo mbeti duke pritur nė oborrin e shkollės. Kur pėrfunduan provimet, dola nga shkolla e ajo mė priti me pėrqafim amėnor, mbushur me dashuri dhe mėshirė. Nė dorė mbante njė lėng tė ftohtė qė e kishte blerė pėr mua. Kur fillova ta pija, e ktheva kokėn dhe vėrejta atė, nga balli i saj rridhnin pika djerse. Ia ofrova gotėn duke thėnė: “Nėnė, pi edhe ti pak”, ndėrsa ajo tha: “Biri im, vetėm ti pije, unė nuk kam etje”… KJO ISHTE GĖNJESHTRA E SAJ E KATĖRT. Pas vdekjes sė babait tim, nėna jetoi njė jetė tė vėshtirė si e vejė. Mbi supet e saj mbajti tėrė pėrgjegjėsinė pėr udhėheqjen e shtėpisė, thjeshtė duhej tė kujdesej pėr ēdo gjė. Jeta ishte vėshtirėsuar, dhe shumė shpesh ishim tė uritur. Pranė shtėpisė sonė jetonte xhaxhai im, njeri i mirė, shpesh na sillte ushqim, por edhe ai ishte i varfėr. Fqinjėt kur panė qė gjendja jonė ishte e papėrballueshme, kėshilluan nėnėn, e cila ishte ende e re, tė martohej pėr dikė qė do ta ndihmonte. Mirėpo, nėna ime refuzoi kėtė kėshillė duke thėnė: “Unė nuk kam nevojė pėr dashuri”… KJO ISHTE GĖNJESHTRA E SAJ E PESTĖ. Pasi pėrfundova fakultetin, hyra nė njė punė me pagė tė mirė nė njė firmė dhe vendosa ta marr pėrsipėr kujdesin e shtėpisė. Meqė shėndeti i nėnės ishte dobėsuar, nuk mund tė punonte si shitėse rrobash, filloi tė shesė perime nė treg. Kur nuk mundi mė tej tė punonte, unė ndava pjesėn nga paga ime dhe ia dhashė asaj, ndėrsa ajo i refuzoi duke thėnė: “Biri im, ruaji tė hollat, unė kam mjaft pėr vete”… KJO ISHTE GĖNJESHTRA E SAJ E GJASHTĖ. Vazhdova shkollimin e mėtejmė dhe shumė shpejtė u bėra magjistėr. Paga ime u rrit edhe mė shumė. Firma gjermane mė ofroi njė punė tė mirė nė Gjermani. U gėzova pa masė dhe fillova tė ėndėrroja pėr jetėn e re tė lumtur. E ftova nėnėn tė vinte tė jetojė me mua, por ajo refuzoi duke mė thėnė: “Biri im, unė nuk jam mėsuar me jetė luksoze”… KJO ISHTE GĖNJESHTRA E SAJ E SHTATĖ. Koha kalonte, nėna ishte plakur dhe shumė shpejtė u sėmur nga karcinomi malinj. Nė ato momente nė mes meje dhe nėnės sime tė dashur ishin shumė shtete. I nevojitej pėrkujdesja e dikujt. I lashė tė gjitha dhe u ktheva nė shtėpi. Nėnėn e gjeta nė shtrat. Kur mė pa, u mundua tė buzėqesh. Zemra m’u copėtua, sepse ishte e molisur. Nuk ishte mė ajo nėna qė e kam njohur… Lotėt mė shkonin rrėke nėpėr fytyrėn time, por edhe tani ajo u mundua tė mė ngushėllojė duke thėnė: “Biri im, mos qaj, unė nuk kam dhembje!”… KJO ISHTE GĖNJESHTRA E SAJ E TETĖ. Pasi qė tha kėto fjalė, mbylli sytė dhe mė nuk i hapi kurrė. Secilit qė ka humbur nėnėn e tij tė dashur, e kėshilloj:

Gjithmonė kujto se sa ka sakrifikuar ajo pėr ty.

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2012, 11:38   #53
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Dy shokėt...

Diku ishin dy shokė qė duheshin aq shumė saqė mund tė sakrifikonin gjithēka pėr njėri-tjetrin. Ishin njohur gjatė studimeve e kishin qėndruar nė tė njėjtėn shtėpi.Njėri prej tyre dukej si mė kurnac, kurse tjetri shumė bujar.

Vjen njė ditė qė shokut kurnac i ishin prishur punėt e biznesit. Asnjė pėrpjekje s'ndikonte nė pėrmirėsimin e punės . Shkon tek shoku i tij bujar e i kėrkon qė ta ndihmojė me njė shumė tė caktuar tė hollash. Miku i tij nxorri ē’kishte e ia dhuroi me sh dėshirė. “Urdhėro vėlla, gjithēka kam le tjet e jotja”, i tha dhe ashtu u ndanė.Shoku qė s'kursehej pėr asgjė, tashmė ishte fejuar e priste qė sė shpejti tmartohej. Miku i tij kurnac, vjen ,e fton pėr kafe. “Dua tė t’them diēka shumė tė rėndėsishme, por s'di se si”, i tha ai.T’ketė vallė gjė mė trėndėsishme se miqėsia jonė? – ju kthye miku bujar.Dėgjo vėlla, mua mpėlqen shumė e fejuara jote, prandaj dua tė martohem me tė, tha ai duke ulur kokėn pėrdhe.

Pas njė qetėsia tė dyfishtė, miku bujar u mendua gjatė e nga dashuria qė kishte pėr shokun e tij s’ia refuzoi atė. “Le tbėhet ajo qė thua ti”,- i tha e kėshtu u nda nga e fejuara pėr tė bėrė tlumtur mikun e tij.

Kalojnė vite dhe punėt e mikut tmirė po shkonin keq e mė keq. “Tė shkoj tkėrkoj pun tek miku im”, tha ai me vete. “Ai duhet tmė ndihmojė patjetėr.”, vazhdoi ai. Kur trokiti nportėn e mikut tė tij dhe i kėrkoi punė, ē’tė shikonte e ē’tė dėgjonte. “Nuk kam si tė tndihmojė”, i tha ai e ashtu e pėrcolli …I miri, i mėrzitur per atė qė kishte ndodhur nisi tė mendonte sėrish pozitivisht. “S’ka gjė,sdihet si kanė ardhur punėt, prandaj s mė ndihmoi dot…Kaluan dite djali bujar takon nė rrugė njė burrė tė vjetėr e tė sėmurė, qė po i afronte vdekja. E merr, e ēon nshtėpinė e tij , e ndihmon dhe e pėrcjell deri diku ku mund tėgjente shtėpinė e tij. Pas disa ditėsh ai tashmė kishte vdekur. Njė avokat troket nė derėn e shtėpisė sė djalit bujar e i thotė qė plaku tė cilin kishte ndihmuar kishte qenė shumė i pasur dhe i kishte lėnė atij tė gjithė pasurinė qė kishte. Kalojnė ditė e javė dhe djali, tashmė i pasur, merr Njė shtėpi pranė asaj tė mikut tė tij.Njė ditė, teksa po kthehej nė shtėpi, pranė portės takon Njė grua tė lodhur e tė sėmurė qė i kėrkon diēka pėr tė ngrėnė pasi ishte shumė e uritur. Djali, e merr nė shtėpi, e ushqen dhe duke qenė se jetonte vetėm i kėrkon asaj qė tė qėndrojė me tė. “Ti merru me punėt e shtėpisė dhe me gatimin, un shkoj nė punė e vij. Kėshtu as ti s'mbetesh rrugėve, as unė s'vuaj nga kėto gjėra”, tha ai. E moshuara pranoi me kėnaqėsi.

Pas disa kohėsh, gruaja, e kthyer nė njė nėnė pėr djalin qė e kishte ndihmuar aq shumė, i kėrkon atij qė tė gjej Njė vajzė e tė martohet. “Nė fakt, dhe unė kam menduar, por deri tani smė ka dalė ndonjė njeri i pėrshtatshėm pėrballė”, thotė djali. Gruaja i propozoi tė martohej me njė vajzė qė e njihte nga afėr. Dy tė rinjtė njihen dhe mė nė fund vendosin tmartohen. Erdhi koha pėr dasmėn dhe tė riut bujar i duhej tė mendonte pėr tė ftuarit. Sido qė punėt kishin ardhur, atij i duhej tė ftonte dhe mikun e tij tvjetėr. “Miqėsia jonė duhet tjetė me e fortė se keqardhjet. Prandaj do ta ftoj dhe atė nė kėte ditė tė lumtur timen.”, mendoi dhe i dėrgoi ftesėn.Nė ditėn e dasmės, dhėndri e nusja dukej se ishin mė tbukur se gjithkush tjetėr.Nisi muzika e tė gjithė po argėtoheshin mė se miri. Dhėndri, merr mikrofonin dhe nisi tė shpjegojė historinė e jetės sė tij.

Njė herė e njė kohe, kam pasur njė mik pėr kokė. E doja shumė,e jepja kokėn pėr tė. Njė ditė, kur punėt po i shkonin keq, mė kėrkoi para e i dhashė gjithēka .Njė ditė tjetėr, mė kėrkoi tė fejuarėn qė e doja shumė. I mėrzitur, i dhashė dhe atė, se nė ishim miq, e donim nj-tj. Pas disa kohėsh, kur unė isha nė gjendje tė keqe ekonomike, ju drejtova atij e i kėrkova punė. S'mė dha, madje me njė zė tė vrazhdė gati sa s'mė pėrzuri. U mėrzita, por pėrsėri smund tė mendoja keq pėr tė. Ishte miku im i shtrenjtė.

Pas kėtyre fjalėve, miku kurnac, me sytė e pėrlotur merr mikrofonin dhe nis tė tregojė:

Njė herė e njė kohė dhe unė kisha njė mik pėr kokė. Kur punėt s'po mė ecnin siē duhet, i kėrkova ndihmė e mė dha gjithēka kishte. I kėrkova dhe tė fejuarėn edhe atė ma dha. Arsyeja pse i kėrkova tė fejuarėn, ishte se ajo vajzė s’ishte e duhura pėr tė, ishte njė grua e pamoralshme. Nė kėtė mėnyrė, shpėtova mikun tim tė shtrenjtė nga ajo grua jo e denjė pėr tė. Njė ditė, kur punėt s'po i shkonin mir miku erdhi e kėrkoi punė nga unė. Un nuk i dhashė diēka tė tillė, pasi s'mund tė urdhėroja atė qė tė bėnte diēka nė atė ambient. Ndėrsa, burri i moshuar qė miku im takoi nrrugė, ishte babai im. Im atė ishte nė prag tė vdekjes e unė e dėrgova pranė mikut tim. I kėrkova babait qė tgjithė pasurinė qė kishte t’ia linte atij. Kurse, gruaja lypsare qė i erdhi shtėpi, ėshtė nėna ime. E dėrgova atė qė tkujdesej pėr mikun tim e ta ndihmonte qė tkalonte njė jetė sa mė tė qetė. Ndėrsa vajza me tė cilėn miku im po martohet, ėshtė motra ime. Unė e binda atė qė tmartohej me mikun tim.

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2012, 11:40   #54
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga El_CuLpable Shiko postimin
Urime Tirona re. Gjitha historit shum te bukura dhe domethenese
Me behet qejfi qe ju pelqejne
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2012, 14:42   #55
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Nje djalosh i ri mesoi se cfare eshte me e rendesishme ne jete nga komshiu plak i shtepise se tij….
U bene shume kohe qe Jack nuk e kishte pare komshiun e tij plak. Kolegji, vajzat, karriera dhe vete jeta, e kishin bere te tille situaten. Gjithsesi ne rrjedhen e jetes se tij te zene me pune, ai gjente kohe per te menduar per te kaluaren, por jo dhe aq kohe per te qendruar me gruan dhe djalin. Ai po investonte ne te ardhmen e tij dhe asgje nuk mund ta ndalonte.
Permes telefonit, e ema i thote:
-“Z. Blesser vdiq mbreme. Funerali eshte te merkuren”
Menjehere mendja i fluturoi ne femijerine e tij.
-“Jack , a me degjove?”
-“Oh, me fal nene. Po, ju degjova. Para ca koheve mendova per te. Me fal,por ndershmerisht mendoja se kishte kohe qe kishte vdekur”.
-“Ai, nuk te harroi asnjehere. Cdo dite qe e shikoja, ai me pyeste per ty. I kujtonte me mall, ditet qe flisnit permes gardhit te kopshtit,perms vijes se verdhe ,sic thonte ai”.-i tha e ema.
-“Sa e kam dashur ate shtepi te vjeter. E di ti nene, qe nuk do isha ne kete biznes, po te mos ishte ai? Ai kaloi shume kohe duke me mesuar gjera te cilat ai i mendonte si te rendesishme…Nene,do te jem ne diten e funeralit”-tha Jack

Edhe pse si i zene qe ishte , Jack e mbajti fjalen.Mori avionin e pare dhe u drejtua drejt qytetit te lindjes. Funerali i z. Blesser ishte i vogel dhe nuk zgjati shume.Nuk kishte femije dhe shume nga te afermit e tij kishin vdekur.
Para se te kthehej, Jack dhe e ema u ndalen per ta pare ate shtepi te vjeter prane te tyres. Duke qendruar tek dera, Jack u ndal pak. Iu duk sikur po kalonte ne nje tjeter dimension, mes kohes dhe hapesires.Shtepia ishte njelloj sic e mbante mend.Cdo cep ishte plot me kujtime, cdo pikture, cdo… Jack u ndal per nje cast.
-“Cfare eshte Jack?”-e pyeti e ema
-“Kutia, nuk eshte me” – tha ai
-“Cfare kutie?”
-“Ishte nje kuti me ngjyre te arte qe ai e mbante mbi tryeze. Mund ta kem pyetur me qindra here se cfare kishte brenda. Dhe ai gjithmone me pat thene se brenda ishte gjeja me e rendesishme per te, dhe tani, nuk mund ta marre vesh se cfare ishte ajo gje kaq e rendesishme”-tha Jack.

Nuk ishte me. Gjithcka nga shtepia kishte mbetur e njejte sic e mendonte ai, pervec kutise. Sigurisht do e kishte marre ndonje mik i familjes.

Kishin kaluar dy jave nga vdekja e z. Blesser.Duke u kthyer ne shtepi nga puna, Jack shikoi nje leter ne kutine e tij te postes:”Nuk ishte njeri ne shtepi, kerkohet firma per te marre nje pako.Ju lutemi te paraqiteni brenda tre diteve ne posten kryesore” thuhej ne leter.
Heret ne mengjesin e dites tjeter,Jack terhoqi pakon. Adresa e derguesit i terhoqi vemendjen. “z.Harold Blesser” mori pakon , u ngjit ne zyren e tij dhe e hapi. Ishte kutia e arte dhe nje leter siper saj ku shkruhej:
“Pas vdekjes sime, dergojani kete kuti z. Jack Bennet”
Nje celes i vogel ishte prane letres. Zemra i rrihte fort dhe syte iu perloten. Jack hapi me kujdes kutine.Brenda saj ishte nje ore e arte xhepi. Me ngadale hapi kapakun e ores dhe brenda kapakut ishte shkruar:
-“Jack,faleminderit per kohen!
Harold Blesser.”
Gjeja qe kishte vleresuar me shume…ishte…koha ime.
Jack e mbajti oren ne dore per disa minuta, pastaj, thirri sekretaren dhe i tha qe te anullonte takimet per dy ditet e ardhshme.
-“Pse”-e pyeti Janet, sekretarja e tij.
-“Me duhet pak kohe per te kaluar me gruan dhe djalin tim”-tha ai.”Dhe me qė ra fjala, Janet…faleminderit per kohen tende”

Jeta nuk matet me numrin e hereve qe marrim fryme por me momentet qe na bejne te mbajme frymen.


__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2012, 06:46   #56
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Njė burrė kishte katėr fėmijė .
Ai dėshironte qė fėmijėt e tij tė mos i gjykonin gjėrat me nxitim , prandaj i ftoi ata tė bėnin njė udhėtim pėr tė parė njė pemė nė njė vend tė largėt .
Secili prej tyre u nis nė sezone tė ndryshme .
I pari u nis nė Dimėr , i dyti nė Pranverė , i treti nė Verė dhe i katėrti nė Vjeshtė.
Kur u kthye edhe djal...i i fundit , babai i mblodhi djemtė dhe u kėrkoi atyre t'i thoshin se ēfarė kishin parė .
I pari tha se pema ishte e zhveshur dhe e shėmtuar ...
I dyti nuk ishte dakort , sepse pema ishte e mbuluar me gjethe jeshile dhe me plot jetė ..
I treti tha se pema ishte mbushur me lule plot ngjyra dhe me aromė tė kėndshme .Ai nuk kishte parė kurrė mė parė gjė mė tė bukur ..
Ndėrsa i katėrti tha se pema ishte e mbushur plot me fruta tė mira .
Babai u tha se tė gjitha pėrgjigjet e tyre ishin tė sakta dhe tė vėrteta , sepse secili prej tyre e kishte parė pemėn vetėm nė njė sezon .
Ju nuk mund tė gjykoni njė pemė apo njė person vetėm nė njė sezon .Njeriun e vėrtetė ju mund ta shihni dhe ta gjykoni vetėm kur tė gjithė sezonet tė kompletohen...
Mos lejoni qė dhimbja e njė sezoni t'ju shkatėrrojė gėzimin e sezoneve tė tjerė !
Mos e gjykoni jetėn vetėm nė njė sezon !
Kėmbėngulni , dhe pėrmes vėshtirėsive , kohė mė tė mira , do tė vijnė sigurisht atėherė kur ju nuk e pritni..!!
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2012, 11:12   #57
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese


Strategji pėr tė ndryshuar !

Njė ditė tė bukur plot diell njė i verbėr i ulur nė tokė me njė kapele tė vendosur nė kėmbėt e tij
dhe njė copė karton nė tė cilėn kishte shkruar :
Jam i verbėr , ju lutem mė ndihmoni ...
Njė publicist qė po kalonte hodhi sytė dhe pa kapelen e tė verbrit , aty kishte shumė pak tė holla .
U ul nė gjunjė hodhi njė monedhė dhe pa i kėrkuar leje mori kartonin , e ktheu nga vetja dhe shkroi diēka .
Pasdite publicisti kaloi pėrsėri nga i verbri dhe vuri re qė kapelja e tij ishte mbushur plot me tė holla , dhe monedha letre .
I verbri ia njohu hapat dhe e pyeti :
Ishit ju ai qė shkruajti nė copėn time tė kartonit ?
Ju lutem mė lexoni ēfarė keni shkruar ?
Publicisti iu pėrgjigj :
Asgjė qė s'ėshtė e vėrtetė , vetėm e shkruajta nė njė mėnyrė tjetėr .
Ai qeshi dhe iku .
I verbri nuk e mėsoi kurrė se nė copėn e tij tė kartonit ishte shkruar :
" Sot ėshtė pranverė dhe unė nuk mund ta shikoj ..."

Morali : Ndėrro strategjinė tėnde kur gjėrat nuk shkojnė mirė , mė pas do tė shohėsh ndryshimin ...
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2012, 07:00   #58
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

I vėllai ishte me tumor nė tru , pra ishte destinuar pėr tė vdekur .Prindėrit e tyre ishin shumė tė varfėr , por kishin bėrė tė pamundurėn pėr birin e tyre , duke i shpenzuar tė gjitha kursimet modeste tė tyre .
Njė natė babai i thotė nėnės me lot nė sy : Nuk ia dalim dot mė e dashur , besoj se mori fund dhe vetėm njė mrekulli mund ta shėrojė.
Vajza e vogėl po luante nė njė cep tė dhomės dhe i dėgjoi gjithēka .
Mori kutinė e kursimeve tė saj dhe pa bėrė zhurmė u drejtua te farmacia mė e afėrt .
Priti me qetėsi dhe kur i erdhi radha , u ngrit nė majė tė gishtave dhe hodhi sipėr banakut monedhat e saj .Farmacisti i ēuditur e pyet :
- Pėr ēfarė , ēfarė dėshiron vogėlushe ?
- Kam ardhur pėr vėllanė tim , ai ėshtė shumė i sėmurė dhe unė kam ardhur tė ble mrekullinė .
- Cfarė po thua? - mėrmėriti farmacisti .
- Quhet Andrea , po i rritet diēka brenda nė kokė dhe ėshtė i sėmurė .Babi i tha mamit se mori fund dhe se vetėm njė mbrekulli mund ta shėrojė .Unė e dua shumė vėllane dhe erdha tė blej mbrekullinė.
Farmacisti me njė buzėqeshje tė trishtuar i tha : Zemėr e vogėl ne kėtu nuk shesim mrekulli .
Por nėse nuk mjaftojnė , unė do tė gjej tė tjera - tha vajza .
Nė farmaci ndodhej edhe njė burrė i veshur elegant dhe qė po dėgjonte me kureshtje .
Farmacisti mblodhi supet ndėrsa vajza duke qarė mblodhi monedhat .
Nė atė moment afrohet burri elegant : Pėrse qan vogėlushe ?
Xhaxhi farmacisti nuk do qė tė mė shesi mrekullinė , vėllai im ėshtė sėmurė , babi nuk ka lekė pėr operacionin dhe i tha mamit se vetėm mbrekullia mund ta shėrojė .Unė i kam monedhat me vete pėr ta blerė .
Sa ke ?
1 dollar dhe 11 cent..por e dini mund tė gjej pėrsėri ..shtoi vajza .
Burri qeshi .Nuk ėshtė e nevojshme , kėto para janė tė mjaftueshme pėr tė blerė mrekullinė pėr vėllanė .
Kapi vajzėn pėr dore dhe i tha tė niseshin pėr nė shtėpinė e saj qė tė takonte prindėrit dhe tė shkonin tė gjithė pėr tė blerė mrekullinė .
Ky njeri ishte profesori Carlton Armstrong njė nga neurokirurgėt mė tė mirė nė botė .
Ai operoi djalin e vogėl dhe pėr pak javė djali iu kthye jetės normale .
Ky operacion ėshtė me tė vėrtetė njė mrekulli , mė thoni sa kushtoi ju lutem - pyeti nėna .
Vajza qeshi dhe nuk foli .Ajo e dinte sa kishte kushtuar 1 dollar e 11 cent ...plus dashuria dhe besnikėria e njė fėmije .

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-09-2012, 13:27   #59
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Si ēdo ditė, burri u kthye nga puna. Ai i gjeti tre fėmijėt e tij duke luajtur para shtėpisė, tė zhytur nė baltė, me rroba gjumi tė cilat nuk i kishin ndėrruar qė nė mėngjes. Nė ambie
ntin pas shtėpisė, ishin pėrhapur gjithandej enė tė palara, letra dhe papastėrti. Dera e makinės sė gruas ishte e hapur, po ashtu dhe dera e pėrparme e shtėpisė.
Me tė hyrė nė shtėpi, vuri duart nė kokė, pasi gjithēka ishte rrėmujė. Llamba e sallonit ishte e thyer, tapeti ishte hedhur mėnjanė, zėri i televizorit ishte i ngritur nė kulm, lodrat e fėmijėve ishin tė hedhura sa andej kėndej. Nė kuzhinė, lavamani ishte plot e pėrplot me enė tė palara, ushqimet dhe thėrrimet nuk ishin hequr nga tavolina, kurse dera e frigoriferit qėndronte e hapur.
Me njė frymė ai ngjit shkallėt pėr nė katin e dytė, duke kaluar pirgje lodrash dhe rrobash, i shqetėsuar se mos i kishte ndodhur ndonjė e keqe tė shoqes. Tek dera e banjės u gjend pėrballė njė njolle tė madhe uji e cila ishte nė zgjerim e sipėr. Brenda, banja ishte plot peshqirė tė njomė dhe tė lagur, sakaq vaska e mbushur me ujė me shkumė. Vetė pasqyra e banjės ishte gjithė pastė dhėmbėsh.
Me nxitim ai hyri nė dhomėn e gjumit, pėr ta gjetur gruan e tij tė shtrirė duke lexuar njė roman. E shoqja i hodhi njė vėshtrim dhe me njė buzėqeshje tė ngrohtė e pyeti si e kishte kaluar ditėn. Gjithė habi, i shoqi e pyeti:”Ēfarė ka ngjarė kėshtu?!”
E shoqja i buzėqeshi sėrish dhe i tha:”Ēdo ditė kur kthehesh nga puna, mė pyet:”Ēfarė bėn gjithė ditėn nė shtėpi xhanėm?! Apo nuk ėshtė kėshtu?”
I shoqi iu pėrgjigj:”Po, ashtu ėshtė.”
E shoqja i tha:”Mirė, qė ta dish, sot nuk e kam bėrė punėn qė bėja ēdo ditė. Ja ēfarė ka ndodhur.”
Ėshtė shumė e rėndėsishme qė secili tė ndėrgjegjėsohet pėr lodhjen dhe mundin e tjetrin pėr tė kryer punėn qė i takon. Kėshtu, nuk do t’ia mbushin vetes mendjen top se jemi tė vetmit qė mundohemi dhe lodhemi, sakaq tė tjerėt bėjnė sehir. Vlerėsoje mundin e tė tjerėve dhe mos e shih punėn e tyre me dylbi sė prapthi.
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-09-2012, 13:28   #60
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historira domethenese

Natėn e vitit tė ri, shkrimtari i madh u ul nė tavolinėn e tij, mori penėn dhe shkroi disa ngjarje tė rėndėsishme qė i kishin ndodhur atė vit.
Ai shkroi operacionin nė tėmth pas tė cilit kishte ndejtur nė
shtrat pėr disa muaj. Shkroi se tashmė kishte mbushur gjashtėdhjetė vjeē dhe se kishte hequr dorė nga profesioni nė shtėpinė botuese ku kishte punuar pėr tridhjetė vite. Shkroi se atė vit i kishte vdekur babai, djali i kishte nuk e kishte marrė dot njė vit nė fakultetin e mjekėsisė pėr shkak tė njė aksidenti me makinė etj...
Nė fund tė faqes, ai shkroi:”Ah ēfarė viti i mbrapshtė!”
E shoqja hyri nė dhomė, iu afrua pranė dhe duke i qėndruar tek supet lexoi ēfarė kishte hedhur nė letėr i shoqi.
Krejt qetėsisht, ajo doli nga dhoma dhe pas disa minutash u kthye sėrish me njė letėr nė dorė, tė cilėn e vuri pėrbri letrės sė “vuajtjeve dhe telasheve”.

I shoqi e mori letrėn dhe e lexoi:
Kėtė vit qė po na lė, u shėrova nga dhimbjet qė mė shkaktonte tėmthi, prej tė cilave kisha vuajtur pėr vite tė tėra.
Tashmė kam mbushur gjashtėdhjetė vjeē dhe gėzoj shėndet tė plotė. Fakti qė dola nė pension,
do tė thotė se jam krejt i lirė pėr t’iu pėrkushtuar krijimtarisė dhe librave tė rinj qė presin dritėn e botimit.
Im atė jetoi tetėdhjetė e pesė vjeē dhe ndėrroi jetė paqėsisht, pa vuajtje dhe dhimbje.
Im bir shpėtoi paq nė njė aksident automobilistik dhe u shėrua shumė shpejt pa pasoja.
Nė fund, letra mbyllej me fjalėt: Ah ēfarė viti i bukur, ku fatbardhėsia triumfoi ndaj fatkeqėsive!

Nė vend qė tė rrėmosh pėr fatkeqėsitė dhe telashet, rrėmo pėr dobitė dhe tė mirat qė sollėn ato nė jetėn tėnde!
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur