Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Dashuria > Romancė / Ndjenja

Romancė / Ndjenja “Kam zbuluar paradoksin se nqs ju doni deri nė dhimbje, atėherė nuk mund tė ketė mė dhimbje, por vetėm mė shume dashuri.” Nėnė Tereza

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-05-2018, 22:32   #21
Eden
.
 
Avatari i Eden
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 12,830
Thanks: 2,659
Thanked 4,855 Times in 3,089 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 188
Eden ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialog mendimesh...(Zėri i pa zė)

Ndonjehere njerezit largohen nga ne pa na dhene shpjegime, duke na lene te bejme llogarite me nje mungese te dhimbshme dhe te papritur qe e trazon jeten tone.
Kur kjo ndodh, nuk arrijme te mendojme asgje tjeter vec egoizmit te tyre dhe padrejtesise qe na kane bere. E kur arrijme te mbajme zemerimin tone, fillojme te mendojme se sa e padrejte eshte sepse nuk e meritojme.
Ne te njejten kohe, nje re e ngarkuar me trishtim dhe pendese instalohet siper kokes tone duke projektuar nje hije qe duhet te bashkjetojme me te per njefare kohe.
Kjo erresire do te na beje te njohim zhgenjimin, tradhetine dhe pabesine. E megjithate, kur rrezohemi ne kete humnere, liria jone eshte afer. Sepse kur dikush te braktis ne kete menyre , do te thote se nuk meriton shoqerine tone dhe se ata qe nuk na duan nuk na meritojne. E nese ka shkuar , eshte sepse nuk ka qene ne lartesine tone ose sepse niveli i tyre i pjekurise i ndalonte te shikonin se ka miliona menyra me te mira per te shkuar apo per te zgjidur problemet..me pak fjale, te largohesh eshte prej frikacakesh dhe nuk eshte zgjidhja fituese por ajo me e hidhura dhe me mosmirenjohesja.
Kush sot nuk te vlereson, neser do ta ndieje mungesen tende
Cfaredo qe ndodh, nuk duhet te harrojme kurre se cdo eksperience e hidhur permban brenda saj nje fare te vogel te rritjes dhe lirise!
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2018, 22:14   #22
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialog mendimesh...(Zėri i pa zė)

.......

Zėri i pa zė....

Nuk kam force te nxjerr, brendesin e zerit te pa zė prej thellsise qe eshte futur. Aq thell e aq shume buēet nga brenda ...me behet se ushton nga bjeshka ne bjeshkė, nga mali ne mal e nga lugėshtaja nė lugėshtajė. Jane keto ore te vona qe zani i pa za...dhe zani i zemres, shkembeyn fjalet e pa thena ...u shua pak mall, nga ai malli i pa shuar. Natėn e mirė, nga zani i pa za...natėn...


.....
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2018, 22:16   #23
Eden
.
 
Avatari i Eden
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 12,830
Thanks: 2,659
Thanked 4,855 Times in 3,089 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 188
Eden ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialog mendimesh...(Zėri i pa zė)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ēaushi Shiko postimin
.......

Zėri i pa zė....

Nuk kam force te nxjerr, brendesin e zerit te pa zė prej thellsise qe eshte futur. Aq thell e aq shume buēet nga brenda ...me behet se ushton nga bjeshka ne bjeshkė, nga mali ne mal e nga lugėshtaja nė lugėshtajė. Jane keto ore te vona qe zani i pa za...dhe zani i zemres, shkembeyn fjalet e pa thena ...u shua pak mall, nga ai malli i pa shuar. Natėn e mirė, nga zani i pa za...natėn...


.....
A ben ti bashkohem e une ketij postimit tuaj?

Flm paraprakisht!
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2018, 22:21   #24
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialog mendimesh...(Zėri i pa zė)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Eden Shiko postimin
A ben ti bashkohem e une ketij postimit tuaj?

Flm paraprakisht!
Nuk prish pune, kenaqesi qe i bashkohesh ...isha ne dilem ta postoj apo jo...

Me qe me quajte te heshtur ...nxora pak zė, sa per te thene se s'jam dhe aq i heshtur... por me raste

Edhe heshtjet flasin, ndonjehere...
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2018, 22:23   #25
Lea
Duaj né di te duash!
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Pran saj, sot e pergjithmon :)
Posts: 9,430
Thanks: 3,845
Thanked 3,203 Times in 2,026 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Lea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialog mendimesh...(Zėri i pa zė)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ēaushi Shiko postimin
Nuk prish pune, kenaqesi qe i bashkohesh ...isha ne dilem ta postoj apo jo...Me qe me quajte te heshtur ...nxora pak zė, sa per te thene se s'jam dhe aq i heshtur... por me rasteEdhe heshtjet flasin, ndonjehere...


Sakte e bukur, zeri i heshtjes ndonjeher eshte me i fuqishem!
__________________
Je shpirti i shpirtit tim,fryma qe une marr, drita e syve te mi Engjelli im.😍
Kush ka vajza boten ka, dhe bota ime je vetem ti sot e pergjithmon.🥰
Lea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2018, 22:27   #26
Eden
.
 
Avatari i Eden
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 12,830
Thanks: 2,659
Thanked 4,855 Times in 3,089 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 188
Eden ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialog mendimesh...(Zėri i pa zė)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ēaushi Shiko postimin
Nuk prish pune, kenaqesi qe i bashkohesh ...isha ne dilem ta postoj apo jo...

Me qe me quajte te heshtur ...nxora pak zė, sa per te thene se s'jam dhe aq i heshtur... por me raste

Edhe heshtjet flasin, ndonjehere...
Flasin edhe thone shume cka,ndonjehere peshon me shume se fjala e thene Flm,shume mire bete qe e ndate me ne...
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2018, 22:37   #27
Eden
.
 
Avatari i Eden
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 12,830
Thanks: 2,659
Thanked 4,855 Times in 3,089 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 188
Eden ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialog mendimesh...(Zėri i pa zė)

...Dikur kam lexuar poezi, aq shume e aq me ngut, sa erdh nje pike, kur ankthshem, arrita tu besoj fjaleve te bukura qe poetet vinin ne to per muzat e tyre. Madje, pretendoja te mund te isha nje dite, ose ajo qe do te shkruaja poezi, ose ajo qe do te frymezoja dikend per te shkruar.
Por, sic ndodh rendom me ata qe thurin ‘endrra ne diell’, koha nuk fal: vjen nje moment dhe e vrazhda kohe, ti shkermoq lehtshem lektisjet enderrore, zhvesh perden e vene syve, dhe ashpersisht te perplas ne krahet e realitetit.
Tani, nuk u besoj me poezive. Nuk u besoj me fjaleve te vena ne to. Nuk u besoj muzave, aq me pak poeteve qe e tregojne jeten dhe dashurine ndryshe ne tekstet e tyre.
Une nuk shkruajta kurre poezi, e, te pakten nuk ‘genjeva' askend, por as nuk u bera kurre muze, per te 'vjedhur' peshperimat, lutjet e pazeshme dhe endrrat e shume te tjerave...
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2018, 22:55   #28
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 10,322
Thanks: 23
Thanked 3,018 Times in 1,872 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 196
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialog mendimesh...(Zėri i pa zė)

“Sa do doja te degjoja ulerimen e nje fluture”
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-06-2018, 11:02   #29
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialog mendimesh...(Zėri i pa zė)

..........
Tė kthesh shpinėn

Tė kthesh shpinėn dhe tė largohesh nuk do tė thotė tė dorėzohesh. As nuk do tė thotė tė shprehėsh dobėsi. Aq mė pak tė tregohesh frikacake. Shpesh do tė thotė tė ngrihesh mbi tė zakonshmen. Tė rrėfesh se edhe me largimin, sidomos nė heshtje, nuk do bėhesh zė i rėndomtė, i ējerr, i ngjirur, i zėnė peng nė shabllonet e fjalėve qė veē domethėnie nuk pėrmbajnė.
Nganjėherė ėshtė pėr hir tė vetes. Pėr diēka qė tė bėn tė sakrifikosh tė ardhmen e sigurt, pėr njė tė tashme qė nuk tė ofron asgjė. E bukur dhe domethėnėse si shprehje! Mė pėlqeu mbrėmė derisa mė bėri qė tė mendoj me orė, pasi e gjeta nė faqet e njė libri tė veēantė. Ia vlen t’i “kopjojmė” pėr t’i shumėfishuar nė gjithė komunikimet tona tė pėshtjellta! Dhe, tė kthyerit e shpinės ėshtė i veēantė. Sepse nuk bėhet me tė githė, as pėr gjithēka.

Ua kthejmė shpinėn vetėm atyre, tė cilėt pėrfaqėsonin njė pjesė tė rėndėsishme tonėn. Nuk ishin vetėm emra, numra, kalimtarė rasti nė rrugėt tona. Ishin emra tė pėrveēėm, numra njėshifror, shpesh tė krahasueshėm me njėshin apo tė vetmin, kalimtarė qė i kemi shndėrruar nė persona tė rėndėsishėm prania e tė cilėve na tregon pjesėn mė tė mirė tonėn.

Tė ikėsh prej tyre do tė thotė tė mbysėsh njė copėz vehte. Tė mbysėsh!? E pėrdorim mbrapshtė kėtė fjalė. Dua tė tė mbys u themi atyre qė duam mė sė shumti. Mbase sepse e kemi nė damarė dėshirėn pėr posedim. Tė duash e barazojmė me synimin pėr pronėsi; kė e duam e kemi “privilegjuar” sepse duam ta bėjmė tonin, deri nė masėn sa ta mbysim me shtėrngimin, pėrvetėsimin nė emėr tė asaj qė e quajmė dashuri! Harrojmė se veē dashuria nuk e duron as mbytjen e as pėrvetėsimin.
Ajo ėshtė e tillė nė vetvete dhe merr kuptim vetėm ndėrmjet tė lirėve. Prandaj, edhe tė largohesh barazohet me thelbin e saj. E ruan tjetrin nga mbytja jote dhe e barazon me dashurinė.

Herė tė tjera tė kthesh shpinėn do tė thotė tė kėrkosh tutje. Thonė ka dyer qė mbyllen ose qė duhen mbyllur, pėr tė hapur tė tjera. Kėtė nuk e kam lexuar mbrėmė! Ka kohė qė e kam lexuar dhe e kam mėsuar pėrmendėsh! Ėshtė bėrė pjesa e rrėfimit pėr vet-realizimin. Diēka qė buron nga brenda dhe ndodh gradualisht.

Fillon kur ditėt bėhen krejtė njėsoj, kur nuk arrin tė gjesh mė arsyen pėr tė pėrsėritur tė njėjtat gjėra. Vazhdon me veprimet e njėtrajtshme qė pėrshkruhen me frazat banale: “asgjė e re, si ēdo ditė”! Dhe, duket si e papritur kur ndodh ai ēasti nė tė cilin gjithēka ėshtė si mė parė, por nė thelb asgjė nuk ėshtė mė njėsoj. Atėherė e sheh se gjithēka ka ndodhur shumė mė herėt, dalėngadalė derisa e ke kuptuar se nuk ke as ēfarė kėrkon dhe as ēfarė ofron mė.

Tė kthesh shpinėn shndėrrohet nė mėnyrė pėr tė sprovuar edhe ndonjė copėz vehte. Rrezik i stėrtepruar?! Mbase. Portet mė tė sigurta janė ato qė nuk i rrahin erėrat e forta. Nė pėrditshmėri tė rutinės zakonisht mishėrohen me njerėz dhe punė qė falin siguri sipėrfaqėsore. Tė parėt si tė zotėt qė tė na mbajnė mirė nė posedim, tė veshur edhe me emrin “dashuri”; tė dytėt kryesisht si vende pune nė institucione qė funksionojnė me moton: “mjafton tė fusėsh kėmbėt njėherė dhe do tė jesh aty pėrgjithnjė”.
T’u kthesh shpinėn do tė thotė tė largohesh nga porti dhe tė marrėsh rrezikun e detit tė hapur. Dhe, mbi tė gjitha do tė thotė tė kesh guxim pėr tė shpresuar (edhe kjo copė fjalie ėshtė e kopjuar!) se diku megjithatė do gjendet njė port qė ofron gjallėrinė dhe nuk njeh as posedimin dhe as rutinėn!
Gj.R
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-06-2018, 21:53   #30
Eden
.
 
Avatari i Eden
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 12,830
Thanks: 2,659
Thanked 4,855 Times in 3,089 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 188
Eden ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialog mendimesh...(Zėri i pa zė)Ēfarė po bėn , pėr veten ?
Punon, pastron shtėpinė, rrit fėmijėt, gatuan...ndoshta shkon tek estetistja , apo bėn shopping .
Bėn dieta , shkon nė palestėr . Blen fustane , tė kuq buzėsh ...por ti nuk je veē njė trup.
Ēfarė po bėn pėr veten ? Pėr mendimet, emocionet , veē pėr veten tėnde ?
A e ke menduar ndonjėherė nėse po jeton jetėn ashtu siē dėshiron ?
A ecėn ndonjėherė kėmbėzbathur mbi bar , duke parė retė nė qiell ?
A e ke menduar , sa bukur ėshtė tė udhėtosh , tė eksplorosh botėn...tė qeshėsh ?
A e ke menduar se ka shumė mė tepėr pėr tė jetuar ?

O. T

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Eden : 10-06-2018 nė 21:57
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-06-2018, 22:06   #31
Jolene
🇦🇱
 
Avatari i Jolene
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Posts: 16,817
Thanks: 6,753
Thanked 8,360 Times in 3,992 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Jolene ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialog mendimesh...(Zėri i pa zė)

Tė fshehtat janė si gėnjeshtrat. Diēka lėnė pa thėnė, hedhin njė qilim tė errėt mbi dyshemenė e rrafshėt dhe e bardha humbet. Teksa ecėn aty nė errėsirėn e njė pėlhure tė panjohur, mbulohesh e tėra pėr tė mos lėnė asnjė grimcė tė dukshme. Gėnjeshtra, tė pa vėrteta e heshtje, pėr tu fshehur nga gjithēka qė ka nisur tė jetojė veēse brenda teje. Ashtu pėrdhunshėm kėrkon tė shqyejė kraharorin e tė arratiset, e pathėna qė shėtit me ty nėpėr dritat e neoneve. Bashkė me natėn kyēet nėpėr mend ai iluzion qė kishte filluar tė harbonte nėpėr vena. E kėshtu diēka ke vrarė, me duart e padukshme qė tė mbėrthejnė prej gryke nė asfiksi. I ftohti, nata, e gjurmėt qė ndjekin hapat nė rrugėtim, diēka fshehin nėpėr sytė me drita tė vagėta. Njė grimcė drite i shpėton kafazit pėr tė rendur e lirė, por dritat lindin e shuhen brenda teje, nėpėr buzėqeshjet e shtirura qė pėrplasen me tė huaj. E aty nė milisekondėn e njė pėrplasjeje tė kapakėve tė syve shfaqet vrullshėm e njėjta fytyrė, ashtu statike me shikimin pėr tek ty, duke mos thėnė asnjė fjalė. E diēka nė vete lėkundet, rinisin pėrpjekjet pėr tė zhbėrė ēdo tė vėrtetė qė nxjerr krye. Mund ti fshihesh gjithēkaje por jo vetes, e ndonjėherė dorėzohesh nė lakuriqėsinė e shpirtit pėrballė njė fytyre qė arrin tė tė zbulojė nėpėr njė largėsi tė ftohtė. Ēuditshėm mijėra fytyrat e mbartura kthehen nė njė, nė veten e panjohur qė dikush ka arritur ta zbulojė, dikush qė duhet tė mbesė i largėt. Pastaj e humbur nėpėr frika a pasiguri vesh mijėra petkat prej metali tė fortė duke lėnė nga pas njė dėshirė tė fshehtė. Ndjenjat burracake marrin jetė, e kėshtu gėnjeshtrat zgjasin tentakulat e tyre hutuese, pėr tė mbuluar njė botė qė gėlon nė iluzion e shuhet aty. Nė qepallat qė hapen e mbyllen, kėrkon tė kuptosh nėse kjo dėshirė ėshtė nevojė pėr ti ikur realitetit, apo realiteti ėshtė aty nėpėr tė gjitha ėndėrrimet me dritė. Pėrzihen e trazohen mes tyre kujtime e tė pavėrteta, duke lėnė nga pas njė mendje dyshuese tė zbrazėt, qė nėpėr frikė fshihet pas dyerve qė mbesin tė hapura. E nė mijėra fytyrat e reja qė shohin pėrtej teje dikė qė nuk je ti, kujton mbase tė vetmen fytyrė qė ashtu pėrvjedhurazi ka hyrė nėpėr rrjedhėn e lumenjve qė rendin tė lirė nėpėr mend, e derdhen qetėsisht nė njė botė ekstaze. Po sikur realiteti tė jetė e vetmja botė e pamundur? Ėndėrrimet pėrhapen bashkė me retė nė njė liri tė harlisur, teksa qoshkave tė realitetit duart e kryqėzuara mendueshėm ndeshin muret e arsyes, distancave, fajit, gati nė pėrgjėrim. Rrugė pafund qė nuk tė ēojnė askund, ndėrkohė qė njė udhėtim i heshtur vazhdon pafundėsisht brenda teje, drejt njė bote tė qetė e tė vėrtetė, ku gjithēka ėshtė e mundur.

Fshehtėsi M.K
__________________
a wolf will never be a pet
Jolene nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-07-2018, 14:00   #32
Eden
.
 
Avatari i Eden
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 12,830
Thanks: 2,659
Thanked 4,855 Times in 3,089 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 188
Eden ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialog mendimesh...(Zėri i pa zė)

Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-01-2019, 02:40   #33
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,701
Thanks: 5,592
Thanked 11,583 Times in 3,899 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialog mendimesh...(Zėri i pa zė)

Dua te shaj... Edhe une.. vajza e mire qe kurre fjalen sua beri dysh prinderve te saj. Edhe une qe s'mundesha me e thene fjalen e keqe se me mbyste ndjenja e turpit qe kur e mendoja. Mendja erdhi e u zgjua se fundmi. Me tregoi sesi njerzit qe i kujtoja me te rendesishmit... e qe mundohesha mos me i lendu e mos me ja turbullu ajrin qe i rrethonte,,, as nuk deshen te dine per ndjenjen time.. Ate ndjenjen e sinqerte qe kujtonte se bota ishte ashtu si dukej. Ndjenjen e asaj femijes se bindur, qe nese i tregohej nje rruge, nuk shihte per te tjera rrugica dytesore.

Dua te shaj... Pa piken e turpit ... tamam ashtu sic bota vepron
Bote e shemtuar... pa bukuri,, pa moral. pa bese. pa asgje qe vlen . ne djall shkofte
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-01-2019, 08:37   #34
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,488
Thanks: 15,978
Thanked 9,464 Times in 6,390 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialog mendimesh...(Zėri i pa zė)

A ka me PERVERSE se,SA disa femra......


Ehhhhhh...jebatche kurva.Do ja nap nje polska sutra se danas e kom libero.

Apropo....juve me flamur mos u prekni, se keni le me bibel ne djep.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-01-2019, 09:56   #35
*ARiel*
E qetė 🙃
 
Avatari i *ARiel*
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: no more varavinga
Posts: 5,665
Thanks: 7,450
Thanked 3,215 Times in 1,480 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 214
*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialog mendimesh...(Zėri i pa zė)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Eden Shiko postimin
Te shkosh ne shtrat me dike, eshte shume e thjeshte...
E takon..flet..luan me veshtrime..fjale qe intrigojne..nje fjale me shume e nje fjale me pak...zhveshja eshte e parendesishme..prekja eshte mekanike...
Mbaron..vishesh..dhe iken...
Mund ta besh me kedo.
Por te duash dike eshte ndryshe...fjalet nuk intrigojne..dhe pike.
Nuk zhvishesh vetem nga rrobat...mund ti thuash se kam nevoje per nje perqafim..qe je e shqetesuar..per friken qe mbart brenda..i tregon nje enderr..ben projekte..i beson nje sekret...
Mund te besh hapesira mes frikes e fjaleve te tua..ti besh vend ne jeten tende edhe tjetrit...mund t'ja marresh doren e ta bindesh qe te dy, jeni nje force e vetme...mund te zgjohesh ne mengjes, mbasi ke folur pergjumesh se aroma qe ndjeje vinte nga jasht, po ne realitet ishte era e shampos se tij....
Te duash eshte nje gje krejt ndryshe.
Sigurisht.. nuk eshte tek te gjithe.
Padyshim..nuk eshte per te gjithe
Ate qe femrat kurre nuk e thone.................
Une nuk mund ta kuptoj dot sesi mund te shkosh ne shtrat me dike qe se do.... ndoshta une sdi asgje..., ama do doja te rrija keshtu pergjithmone, e paditur per kete gje.

Duke pergatitur kafene e dyte per sot
__________________
The problem is, you think you have time.
*ARiel* nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-01-2019, 12:13   #36
Anathema
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Vendndodhja: Ne humbetiren e kaosit
Posts: 1,534
Thanks: 180
Thanked 473 Times in 250 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 41
Anathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialog mendimesh...(Zėri i pa zė)

Pranvera erdhi serisht , dhe ti bashke me te vjen si per te me sjelle kaq prane kujtimin me te bukur qe do mbart deri ne fund te shtegetimit tim jetesor.
Ishte ajo dite ku per here te pare te pashe drejt e ne sy, dhe brenda meje 1000 mije fishekzjarre shperthyen duke me bere te besoj se jeta eshte mrekullia vete. Te ndjeja doren tende ne timen , elektrizim nga ato qe nuk mjafton nje jete ti harrosh. Ti ishe kaq I gjalle , brenda meje dhe je ende aty ne piedestalin e shpirtit time , sepse ti…ti me jep jete!
__________________
Me shprehjen "mos u hiq se di, mos u hiq se ke" pershendes kete dynja boshe qe na rrethon!!!!
Anathema nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-01-2019, 12:46   #37
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,488
Thanks: 15,978
Thanked 9,464 Times in 6,390 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialog mendimesh...(Zėri i pa zė)

Kryesisht, ėshtė e kėshillueshme qė tė udhėhiqeni nga ndjenjat e dikujt, teksa frymėzojnė jetėn dhe e bėjnė atė unike. Shkruani njė letėr dashurie.....disa, e pėrdorin atė si njė dhuratė personale nė raste tė veēanta(per shembull KY qe shkruan).Te tjere shkruajnė njė letėr dashurie, sepse ata janė shumė tė turpshėm pėr t'i treguar dikujt se kanė rėnė nė dashuri me tė ose me ATE.Edhe fjalė tė thjeshta qė nuk korrespondojnė me stilin e njė letre tradicionale dashurie mund tė tregojnė po aq personalitet sa pasionet ekstravagante tė dashurisė.

PS....fazen krijuese Beni e ka kaluar,si dhe....po paten shkruajtur letra dashurie SHUMICA ne forum,VRAS veten.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-01-2019, 11:33   #38
e panjohura
Super Moderator
 
Avatari i e panjohura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Atje ku mė le!
Posts: 7,171
Thanks: 4,426
Thanked 4,905 Times in 1,893 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
e panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialog mendimesh...(Zėri i pa zė)

Unė tė dashuroj ē'do ditė e mė shum SHPIRT...
Pėr hirė tė dashurisė u ēmenda, nuk e ke idenė ti....Do ta shohėsh kur do tė mė shembet bota pėrmbi pėr shkak tė DASHURISĖ...
Pastaj ti do tė hedhish sytė e do tė shohėsh se unė jam e vdekur.(jo jo nuk do ta shohėsh por ndoshta do ta ndjen)....
Pastaj do tė jetė tepėr vonė pėr tė mė shpėtuar.
Edhe nė gurrin e varrit ,,SHKOI SY HAPUR,,, do e shkruash...
Po fillove tė bėsh shaka????
Por nėse shakaja bėhet realitet????!!!!
Nėse njė ditė vdesė pa u bėrė bashkė....

Dhe kjo do tė ndodh me siguri,i gjalli dhe i vdekuri vėshtirė tė bashkohen....
Epitafin do ta shkruaj njė i tretė.....
__________________
,,Askush nuk tė dėmton mė shum se vetėvetja''!
Nganjehere mendoj se: asnje tingull nuk eshte me shurdhues se sa heshtja e njeriut qe do....
e panjohura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-01-2019, 13:44   #39
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,861
Thanks: 11,299
Thanked 6,146 Times in 2,907 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialog mendimesh...(Zėri i pa zė)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Eden Shiko postimin
...Dikur kam lexuar poezi, aq shume e aq me ngut, sa erdh nje pike, kur ankthshem, arrita tu besoj fjaleve te bukura qe poetet vinin ne to per muzat e tyre. Madje, pretendoja te mund te isha nje dite, ose ajo qe do te shkruaja poezi, ose ajo qe do te frymezoja dikend per te shkruar.
Por, sic ndodh rendom me ata qe thurin ‘endrra ne diell’, koha nuk fal: vjen nje moment dhe e vrazhda kohe, ti shkermoq lehtshem lektisjet enderrore, zhvesh perden e vene syve, dhe ashpersisht te perplas ne krahet e realitetit.
Tani, nuk u besoj me poezive. Nuk u besoj me fjaleve te vena ne to. Nuk u besoj muzave, aq me pak poeteve qe e tregojne jeten dhe dashurine ndryshe ne tekstet e tyre.
Une nuk shkruajta kurre poezi, e, te pakten nuk ‘genjeva' askend, por as nuk u bera kurre muze, per te 'vjedhur' peshperimat, lutjet e pazeshme dhe endrrat e shume te tjerave...
Jeta nuk ėshtė roman, jeta nuk ėshtė poezi. Jeta ėshtė e vėshtirė po ndoqe rrugėn e muzave, aq mė keq muzave tė huaja. Muzat tė frymėzojnė shpesh me jetė imagjinare.Imagjinarja nuk zihet kurrė...

Udhėhiq vetė me jetėn!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-01-2019, 18:35   #40
e panjohura
Super Moderator
 
Avatari i e panjohura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Atje ku mė le!
Posts: 7,171
Thanks: 4,426
Thanked 4,905 Times in 1,893 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
e panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialog mendimesh...(Zėri i pa zė)

Kam qarė duke dėgjuar muzikė e duke parė disa fotografi tė mbushura me kujtime.Kam telefonuar thjesht pėr tė ndėgjuar njė zė.Jam dashuruar me njė buzėqeshje.Kam besuar pėrsėri me nostalgji dhe kam patur frikė tė humbas njė person shum tė veēantė, tė cilin kam pėrfunduar duke e humbur...e humba....por kam mbijetuar...
xxxx
__________________
,,Askush nuk tė dėmton mė shum se vetėvetja''!
Nganjehere mendoj se: asnje tingull nuk eshte me shurdhues se sa heshtja e njeriut qe do....
e panjohura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur