Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Ankesa | Kėrkesa | Sygjerime > Mbi forumin > Sygjerime

Sygjerime Keni ndonjė sygjerim pėr Forum-Al!? Nėse po atėhere bėheni kėtu!

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 17-07-2015, 23:04   #41
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,126
Thanks: 1,440
Thanked 2,043 Times in 1,067 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 140
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjaft...Mjaft...Mjaft!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga CERMENIKASI Shiko postimin
Duke llafosur si jasht temės ,e harruam spiro-nė qė ėshtė fshehur pas dere lol!!!
Shkoje per lesh edhe kjo teme
🖤 (1)
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-07-2015, 23:08   #42
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,858
Thanks: 5
Thanked 3,908 Times in 2,592 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjaft...Mjaft...Mjaft!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Shkoje per lesh edhe kjo teme
Po c'do qe hap te tilla tema ti?
Shko tek organizata "Vatra" edhe bej shoke e shoqe te nje ideali atje.
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-07-2015, 23:13   #43
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,445
Thanks: 6,839
Thanked 8,105 Times in 5,182 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjaft...Mjaft...Mjaft!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Shkoje per lesh edhe kjo teme
edhe pa spiron
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-07-2015, 23:42   #44
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,906
Thanks: 10,875
Thanked 9,149 Times in 5,856 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 474
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjaft...Mjaft...Mjaft!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Demo Labi Shiko postimin
Rine, po qe per kulture, Greqia ka sa per te gjithe evropen te marre se bashku. Te rrime shtrember e te flasim drejte. Vetem nga kultura nuk e hame dot Greqin. Rine, Greqia ka patur robotik dhe shina treni 300 vjet para Krishtit. Ka patur shkence dhe filozofi kur gjermanet nuk kishin zbritur nga pemet akoma. E di ti pse quhet rilindje Evropiane?! Sepse Evropen e kishte lindur Greqia, perendimi vetem sa e rizbuloi. Zbuloi biblioteken e aleksandrise ku gjeti zbulime shkencore, te kohes se aleksandrit 20000 vjete me pare qe perendimi nuk i dinte se ekzistonin si fusha, e jo me te kishte arritje ne ato drejtime.
Pa... pa.... pa sa mire e lecit historine a tu befshin opingat me vrima e poturet me arrna....qerratai.....

Perse kur pi raki zoterote shtrember rri?

Hell-enet (se Greqi nuk ka patur zoterrote ne kohen e babaqemos) kane patur rrobotik Kalin e Trojes e shina treni kane patur rrotat e Iliades dhe lokomotive qindra e mijera pseudofillozo_fage te tredhur boterisht nga trysnia e gogolomanise.
Thua zoterrote qe Aleksi paska perhapur kulture ....ku ne Persi? ne Egjipt, Kine, ne Indi?....po Aleksi me teper ka vrare e prere e jo me tu mesonte Sokratin, Persianeve e Indianeve kur kultura dhe dijet e tyre ishin dhe jane shum me te hershme persosmerisht se persosmeria e disa shkencave qe Bavarohomot me aq zell studiuan e "zbuluan" prej Heleneve.......brisni ju Helinofilet per arritjet e buckove dhe keni te drejte se kjo ju eshte servirur....por lum miku "peshkaqeni nuk ka duar e prandaj kafshon" keshtu e dhe Grekerit e sotem e bashke me ta te tere ato iluministe qe ndezin qirinjte e dijes vetem ne vajin e yndyres Helene....... sepse historia e tyre eshte mbushur me uzurpime dhe shtremberime........ se fare mire mund te thuhet qe kur kinezet shpiken topat, OSE SHPIKEN MENYREN E SHPREHJES ME KARAKTERE ..... Grekerit e tu te dashtun luanin me topet e komshinjve, komunikonin me njeri tjeterin ne ulurima e me kafshime.....edhe ata sapo kishin berre ndarje me urangutangut....se edhe ata nuk linden te ditur......filozofia, dramaturgjia...skulptura e poezia nuk linden ne Greqi por diku tjeter, vertet u persosen por jo te na lartesohet ne ate nivel sa te shkuulim trurin e ta shtrydhim nga mrekullia.
Te mos ishte Europa qe ka lindur e eshte rilindur me miliona here...... sikur disa aristohomo e disa kopane, allcake e rrebele te sistemit, te mos kishin kerkuar e germuar sot Greqia dhe Grekerit do te kishin nje fletore te fillores me bema e tregime per ti thene e treguar historise....njerezimit.
Sikur te mos ishin keta sot Greqia do te ishte nje ...asgje, do ishte nje pjese e globit normale dhe pa tanderllik.
Ka shum popuj qe botes dhe njerezimit i kane dhene me teper NJEREZIMIT DHE PERPJEKJES PER TE GJETUR ME TE MIREN E ME TE MIRAVE se Greket, jane asimiluar e xhdukur, por nuk rrahin gjoksin,.....

dhe qenka shum e hidhur kur dikush rrah gjoksin per fallcitetin e gropes se gjoksit te dikuj tjeter....

Grekerit e tu dhe te Aleksit nuk veshin dot FUSTANELLE e nuk kendojne dot kenge shumzeshe.......barinjte tane ne Laberise kane me teper shpirt kulturor se ardhacaket e Greqise tende te dashtun.

TE RRIME DREJT E TE FLASIM PO DREJT
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
🖤 (1)
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-07-2015, 23:47   #45
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 877 Times in 511 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjaft...Mjaft...Mjaft!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Pa... pa.... pa sa mire e lecit historine a tu befshin opingat me vrima e poturet me arrna....qerratai.....

Perse kur pi raki zoterote shtrember rri?

Hell-enet (se Greqi nuk ka patur zoterrote ne kohen e babaqemos) kane patur rrobotik Kalin e Trojes e shina treni kane patur rrotat e Iliades dhe lokomotive qindra e mijera pseudofillozo_fage te tredhur boterisht nga trysnia e gogolomanise.
Thua zoterrote qe Aleksi paska perhapur kulture ....ku ne Persi? ne Egjipt, Kine, ne Indi?....po Aleksi me teper ka vrare e prere e jo me tu mesonte Sokratin, Persianeve e Indianeve kur kultura dhe dijet e tyre ishin dhe jane shum me te hershme persosmerisht se persosmeria e disa shkencave qe Bavarohomot me aq zell studiuan e "zbuluan" prej Heleneve.......brisni ju Helinofilet per arritjet e buckove dhe keni te drejte se kjo ju eshte servirur....por lum miku "peshkaqeni nuk ka duar e prandaj kafshon" keshtu e dhe Grekerit e sotem e bashke me ta te tere ato iluministe qe ndezin qirinjte e dijes vetem ne vajin e yndyres Helene....... sepse historia e tyre eshte mbushur me uzurpime dhe shtremberime........ se fare mire mund te thuhet qe kur kinezet shpiken topat, OSE SHPIKEN MENYREN E SHPREHJES ME KARAKTERE ..... Grekerit e tu te dashtun luanin me topet e komshinjve...edhe ata sapo kishin berre ndarje me urangutangut....se edhe ata nuk linden te ditur......filozofia, dramaturgjia...skulptura e poezia nuk linden ne Greqi por diku tjeter, vertet u persosen por jo te na lartesohet ne ate nivel sa te shkuulim trurin e ta shtrydhim nga mrekullia.
Te mos ishte Europa qe ka lindur e eshte rilindur me miliona here...... sikur disa aristohomo e disa kopane, allcake e rrebele te sistemit, te mos kishin kerkuar e germuar sot Greqia dhe Grekerit do te kishin nje fletore te fillores me bema e tregime per ti thene e treguar historise....njerezimit.
Sikur te mos ishin keta sot Greqia do te ishte nje ...asgje, do ishte nje pjese e globit normale dhe pa tanderllik.
Ka shum popuj qe botes dhe njerezimit i kane dhene me teper NJEREZIMIT DHE PERPJEKJES PER TE GJETUR ME TE MIREN E ME TE MIRAVE se Greket, jane asimiluar e xhdukur, por nuk rrahin gjoksin,.....dhe qenka shum e hidhur kur dikush rrah gjoksin per fallcitetin e gropes se gjoksit te dikuj tjeter....

TE RRIME DREJT E TE FLASIM PO DREJT
Futja KOT.
🖤 (1)
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-07-2015, 23:54   #46
Demo Labi
Hajdut Zemrash!
 
Avatari i Demo Labi
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Posts: 1,237
Thanks: 108
Thanked 302 Times in 202 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
Demo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjaft...Mjaft...Mjaft!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Tobe. Na vure ne dileme.

Ti i thua grekut qe me je i afert, andej vjen turku dhe te thote qe te ka te afert. Ec e gjeje kur rren ne kete mes.Greqi nuk eshte etnonim more ti shoq. Te shperndaje kulture 'greke' ishte ekuivalente me kulture 'moderne'. pra nuk kishte perkatesi etnike. Vete termi 'grek' eshte i vonshem dhe merite e interpretimeve latine e greke.
Zet, ndaje nje here e pergjithmon konceptin e kombit dhe hidhe posht kur flasim per qytetrime(civilization). Se te ngaterron. Ki parasysh vetem konceptin e shtetit, sepse ai eshte burim kulture. Ai e krijon kulturen, sepse atje krijohen mardhenie shoqerore.

Shpesh ngaterrohen keto dy koncepte, qe c'eshte e drejta jane dy koncepte larg njeri-tjetrit, por qe shume njerez nuk i kane te qart dhe i ngaterrojne kollaj. Nese nuk ndane dot keto dy koncepte nuk mund te kuptohet historia e cila eshte ne thelb histori qytetrimi(shtetesh), jo histori kombesh. Kombi eshte nje fise, i cili nese nuk krijon shtet(qytetrim) nuk hyne ne histori, sepse nuk ia vlen te mbahet mend per asgje.(pra nuk prodhon kultur, shkence nuk ka arritje te asnje tipi, pra nuk prodhon gjurme). domethene vetem hane buke vdesin dhe riprodhohen si kafshet pa evolucion mendor dhe shoqeror. Evolucioni shoqeror(krijimi i shteteve) na solli ketu ku na solli.

Pse themi qe x komb ka histori? Sepse ka histori qytetrimi(pra shteti). Te gjitha fiset kombe jane, dhe te gjitha qe nga majmuni kane rrjedhur, por jo te gjithe kane mundur te krijojne shoqeri(shtete) te zhvilluar njerzore. Pra nuk kane mundur te lene gjurme qe te mbahen mend.

Kur flasim per greqin flasim per shtetin Greke. Nuk po i bejme analizen rracore. Ne ate shtet mund te merrnin pjese shume rraca, te cilat nuk ngrene peshe ne historin e shtetit i cili prodhon kulture nga institucionet e tij, jo prej tyre. Pra arritjet ne shkence vijne si rezultat i shkolles ku mesohet, jo si rezultat i krahines nga e cila vijne njerzit, qe mesojne ne ate shkolle. Dhe kur flasim per kultur greke flasim per kulturen e atij shteti nuk flasim per kulturen e nje rrace te vecante brenda atij shteti. Aleksandri ishte nje meksanizem shteti qe perhapi ate kulture. Pra ishte nje gjeneral ushtrie qe i sherbente atij shteti pavarsisht se kush ishte prejardhja e tij rracore. Sic mund te jete nje gjeneral i sotem i ushtrise sone, qe nuk te kete prindrit te huaj por lufton per Shqiperin dhe paguhet nga shqiperia. Frytet e fitoreve te tij do ti korri shteti per te cilin lufon e paguhet, nuk do ti korri shteti nga i cili e ka orgjinen.
Kolombi gjithashtu ishte italian por frytet e zbulimeve te tij i korri Spanja sepse ajo e pagoi ekspediten.

Nejse...
__________________
Bij cobanesh kemi qene, kemi ruajtur edhe dhene!
Here me duar, here me dhembe dhe mish ujku kemi ngrene!
Demo Labi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-07-2015, 00:14   #47
Demo Labi
Hajdut Zemrash!
 
Avatari i Demo Labi
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Posts: 1,237
Thanks: 108
Thanked 302 Times in 202 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
Demo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjaft...Mjaft...Mjaft!

Citim:
Ledio Ke degjuar ndonjehere per historine e Anglise?!
Po sigurisht qe ke lexuar.
Qe ta kuptosh ti miku im nuk ka komb angleze. Ka shtet anglez.
Shteti anglez eshte i perbere nga kombesi Kelte, Normane, Saksone, Latine.

Pra nuk ka komb anglez, eshte kjo amalgam kombesh qe ka krijuar shtetin Anglez. Po them shtetin. Po ti nuk i kupton keto gjera or drag se nuk ia ke haberin. Prandaj i leme keto muabete se ti i kupton keto, sac kuptoj une simfonin e Bethovenit.
__________________
Bij cobanesh kemi qene, kemi ruajtur edhe dhene!
Here me duar, here me dhembe dhe mish ujku kemi ngrene!
Demo Labi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-07-2015, 00:23   #48
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 877 Times in 511 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjaft...Mjaft...Mjaft!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Demo Labi Shiko postimin
Zet, ndaje nje here e pergjithmon konceptin e kombit dhe hidhe posht kur flasim per qytetrime(civilization). Se te ngaterron. Ki parasysh vetem konceptin e shtetit, sepse ai eshte burim kulture. Ai e krijon kulturen, sepse atje krijohen mardhenie shoqerore.

Shpesh ngaterrohen keto dy koncepte, qe c'eshte e drejta jane dy koncepte larg njeri-tjetrit, por qe shume njerez nuk i kane te qart dhe i ngaterrojne kollaj. Nese nuk ndane dot keto dy koncepte nuk mund te kuptohet historia e cila eshte ne thelb histori qytetrimi(shtetesh), jo histori kombesh. Kombi eshte nje fise, i cili nese nuk krijon shtet(qytetrim) nuk hyne ne histori, sepse nuk ia vlen te mbahet mend per asgje.(pra nuk prodhon kultur, shkence nuk ka arritje te asnje tipi, pra nuk prodhon gjurme). domethene vetem hane buke vdesin dhe riprodhohen si kafshet pa evolucion mendor dhe shoqeror. Evolucioni shoqeror(krijimi i shteteve) na solli ketu ku na solli.

Pse themi qe x komb ka histori? Sepse ka histori qytetrimi(pra shteti). Te gjitha fiset kombe jane, dhe te gjitha qe nga majmuni kane rrjedhur, por jo te gjithe kane mundur te krijojne shoqeri(shtete) te zhvilluar njerzore. Pra nuk kane mundur te lene gjurme qe te mbahen mend.

Kur flasim per greqin flasim per shtetin Greke. Nuk po i bejme analizen rracore. Ne ate shtet mund te merrnin pjese shume rraca, te cilat nuk ngrene peshe ne historin e shtetit i cili prodhon kulture nga institucionet e tij, jo prej tyre. Pra arritjet ne shkence vijne si rezultat i shkolles ku mesohet, jo si rezultat i krahines nga e cila vijne njerzit, qe mesojne ne ate shkolle. Dhe kur flasim per kultur greke flasim per kulturen e atij shteti nuk flasim per kulturen e nje rrace te vecante brenda atij shteti. Aleksandri ishte nje meksanizem shteti qe perhapi ate kulture. Pra ishte nje gjeneral ushtrie qe i sherbente atij shteti pavarsisht se kush ishte prejardhja e tij rracore. Sic mund te jete nje gjeneral i sotem i ushtrise sone, qe nuk te kete prindrit te huaj por lufton per Shqiperin dhe paguhet nga shqiperia. Frytet e fitoreve te tij do ti korri shteti per te cilin lufon e paguhet, nuk do ti korri shteti nga i cili e ka orgjinen.
Kolombi gjithashtu ishte italian por frytet e zbulimeve te tij i korri Spanja sepse ajo e pagoi ekspediten.

Nejse...
Po 'shteti' e 'shkollat' te kujt ishin mo Pesho? Te popullit 'Rus' pa dyshim. Se shtet Grek me sa di une nuk ekzistonte para dhe ne kohe te Alesandrit.

Shiko cfare thonte Indiani , para se Indianet te fillonin ta konsideronin sanskritishten si gjuhe te races se tyre dhe te fillonin ta perdornin me pahir si mjet komunikimi ne fshatra te caktuar.

"Keta njerez, tha Sijami, jane Shandal. Shandalet jane tribe origjinale. Rreth 3000 vjet me pare, India u mesye nga hordhi lekurebardha prej Europes se Jugut dhe Azise Minore. Keta i ndoqen banoret e vendit me ne jug dhe i skllaveruan ate qe mbeten; keshtu filloi sistemi Indian i kastes..." etj.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-07-2015, 08:19   #49
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 15,971
Thanks: 798
Thanked 3,082 Times in 1,713 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 329
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pse lejoni antikombtare te sjelle propaganda antishqiptare !

Nuk e di a ju ka rene keto dite ky post i ketij te famshit te forumit, qe sjell spam cdo dite dhe me e keqja nje post qe shihet prej airoplani qe eshte kunder bashkimit te trojeve shqiptare dhe kunder vete Shqiptarizmit.

Ja postimi i tij dashekeq, imagjinoni kur ta lexojn te huajt kete, sidomos shkijettt qe i konsiderojn keta njerez hero:

http://www.forum-al.com/showpost.php...06&postcount=3

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mileti Shiko postimin
Vetėm VETĖVENDOSJE! ėshtė armik i popullit dhe shqiptarėve (3)

3. Provokimet me flamur tė ShqipėrisėFlamuri i Shqipėrisė, siē e ceka mė herėt, ėshtė bizantino-serb. Shqiponja e zezė dykrenore ėshtė simbol serb me emrin “Kosovo” qė do tė thotė “Zogu i Zi.” Ju do tė thuanit se ky simbol ėshtė mijėra vite i vjetėr dhe i pėrdorur nga shumė popuj, porse problemi kryesor ėshtė se shqiptarėt e trashėguan nga serbėt, e jo nga tjetėrkush. Serbėt pėr momentin e kanė shqiponjėn dykrenore me ngjyrė tė bardhė, ose tė ndryshme nga Mesjeta. Nė Lidhjen e Prizrenit flamuri i shqiptarėve ishte krejtėsisht tjetėr dhe kishte gjysmė hėnėn nė mes. Sidoqoftė, koha e atyre nostalgjizmave pėr flamur ėshtė diēka bajate dhe e parėndėsishme. Gjermania i ka nja tri ngjyra horizontale nė flamur sikur Rusia, Serbia, ose si Italia qė i ka vertikalisht. Japonia e ka tė bardhė me njė diell tė kuq, e Kina tė kuq me do yje tė vockėl. Rėndėsia konkrete e flamurit ėshtė vetėm se simbolizon njė shtet, e nuk ka kurrfarė rėndėsie praktike. Pėr ēdo ditė e kallin nėpėr botė flamurin e SHBA-sė dhe tė Izraelit, e kėto dy shtete nuk e rruajnė fare pėr kėto “krime” sepse ėshtė harrėn qė prodhohet lehtė. Ata nuk janė budallenj si shqiptarėt tė cilėt kinse lėndohen shumė dhe janė tė mishėruar nė njė harrėn. Identiteti i tyre ėshtė shkenca, teknologjia, armatimi, dhe ekonomia, e jo gjuha dhe flamuri. Ēka po don tė na tregoj VETĖVENDOSJE!, por edhe shumė tė tjerė si kėta, me flamurin e njė shteti tjetėr nė shtetin e Kosovės? Tregojnė qė nė botėn bashkėkohore kėta nuk kanė lidhje me shtet, formėn e organizimit dhe funksionimit tė shoqėrisė, popullsisė, dhe kombit. VETĖVENDOSJE! me gjestin e provokimit me flamur tė Shqipėrisė nė Kosovė, tregon qė ėshtė armik i popullit. A po doni fakte?

VETĖVENDOSJE! nuk e kupton se thelbi i organizimit tė popullit dhe kombit sot ėshtė shteti. Ato pėrrallat pėr kombin, gjakun shqiptar, gjuhėn, flamurin kombėtar, origjinėn iliro-pellazge dhe autoktone, janė bajate e stėrbajate. Tė gjitha kėto janė abstrakte dhe gjėra boshe pėr popullsinė dhe kombin. Ama veē krejt boshe. Pse? Sepse, shqiptarit sot nuk i duhet:

- Orgjina iliro-pellazge por letėrnjoftimi se ėshtė banor i Kosovės;

- Se ėshtė autokton por pasaporta se ėshtė shtetas i Kosovės;

- Flamuri i njė shteti tjetėr (Shqipėrisė; unė me qejf do ta pėrdorja tė Gjermanisė me qėllim qė tė bashkohemi me Gjermani) por flamuri i Kosovės;

- Gjuha shqipe, por puna, paraja dhe studimet nė gjuhė tjera;

- Gjuha shqipe nė Turqi, por investimet turke nė Kosovė;

- Bashkim me Shqipėri por ndihma e shteteve tjera pėr ta luftuar krimin, korrupsionin, nepotizmin, hajninė, dhe mbrojtjen e shqiptarėve nga vetė shqiptarėt.
VETĖVENDOSJE! tregon “trimėri dhe patriotizėm” duke e ngritur flamurin e Shqipėrisė tė rrethi i spitalit nė Prishtinė. Edhe serbėt nga ana e tyre (me plot tė drejtė) e pėrdorin flamurin e Serbisė nė veri tė Kosovės dhe Graēanicė. Serbėt madje mund tė arsyetohen se nuk e njohin shtetin e Kosovės, dhe se shteti i tyre ėshtė Serbia. Po shteti i VETĖVENDOSJE!-s cili ėshtė? Shqipėria? Jo, jo. Ėshtė Kosova. Gjesti i pėrdorimit tė flamurit tė Shqipėrisė krahas sharjes intensive tė falmurit tė Kosovės, tregon se VETĖVENDOSJE! praktikisht ėshtė kundėr shtetit tė Kosovės sikurse edhe Serbia. Edhe shoqatat e dala nga lufta e UĒK-sė janė sabotatore tė shtetit tėKosovės kur provokojnė me flamur tė Shqipėrisė. Flamuri kuq e zi me shqiponjėn dykrenore, nuk ėshtė flamur kombėtar i shqiptarėve. A e kuptuat kėtė, apo ka nevojė t’ua pėrserisim edhe qindra herė?VETĖVENDOSJE! ose nuk din ēka ėshtė shteti nė kohėn e sotme, ose bėnė sabotime tė qėllimta qė i shkojnė pėrshtati nė mėnyrė tė pėrkryer Serbisė pėr defunksionalizimin e shtetit tė Kosovės. Njė pyetje shumė e thjeshtė: a mund ta injorojnė shqiptarėt me nėnshtetėsi zvicerane qė luajnė futboll pėr Zvicrėn flamurin zviceran? A mundet ndonjė parti politike e Zvicrės dhe kryebashkiaku i Cyrihut ta vė njė flamur gjigant tė Gjermanisė nė mes tė qyetit, dhe tė thotė se ne jemi gjermanė (rreth 60% e popullsisė sė Zvicrės janė gjermanė) dhe ky ėshtė flamuri ynė kombėtar? A mundet kryebashkiaku i Vjenės ta pėrdhos flamurin e Austrisė sikur VETĖVENDOSJE! tė Kosovės, dhe nė vend tė tij nė qendėr tė Vjenės ta vėjė flamurin e gjermanisė si “flamur kombėtar” e tė thotė se ne jemi gjermanė dhe duam bashkim kombėtar me Gjermaninė? Prandaj, dy sabotuesit e shtetit tė Kosovės janė VETĖVENDOSJE! dhe Serbia. Po qe se e ndalim VETĖVENDOSJEN! nė kėto provokime nėpėr institucione shtetėrore, atėherė kemi arsye t’i ndalim edhe serbėt pėr flamurin e Serbisė.Vijon....
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-07-2015, 08:38   #50
Meri
...
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Posts: 11,159
Thanks: 2,061
Thanked 2,318 Times in 1,531 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 352
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse lejoni antikombtare te sjelle propaganda antishqiptare !

Te varej bashkimi ose jo nga germat e alfabetit, une sot u kurorezova ne airoplan, mbreteresha e fisit Zulumbastaristan.
__________________
M2.
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-07-2015, 17:24   #51
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,906
Thanks: 10,875
Thanked 9,149 Times in 5,856 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 474
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjaft...Mjaft...Mjaft!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Futja KOT.
po futja ti plot atehere......xha DemoPashkaqenLoni flet sikur ka mbaruar bashkimet profesionale ne sheshin Zapion (Xhapa).
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
🖤 (1)
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-07-2015, 00:57   #52
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,126
Thanks: 1,440
Thanked 2,043 Times in 1,067 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 140
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse lejoni antikombtare te sjelle propaganda antishqiptare !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Meri Shiko postimin
Te varej bashkimi ose jo nga germat e alfabetit, une sot u kurorezova ne airoplan, mbreteresha e fisit Zulumbastaristan.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-07-2015, 09:36   #53
lenci
::
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 2,666
Thanks: 160
Thanked 948 Times in 479 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
lenci ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjaft...Mjaft...Mjaft!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Yoko mos i ngaterro gjerat. turqit ishin pushtues. Pushtuesei te imponon gjithcka madje edhe me dhune sic ben turqit me ne. Kurse keta qe marin pensionet e grekut duke jetuar ne tokat shqiptare i bjene dem shqiptareve per perfitimet e grekut. Nuk i detyron njeri me zor, ka zgjidhje te tjera por ngaqe jane kerrma i bejne keto pune.
Shiko se shumė shqiptarė janė konvertuar sepse kishin interesin e portofolit,ndaj rishikoje edhe 1x2 ose 2x4 herė historinė e vendit tėnd,sepse mendoj se ke mangėsi.
Lirija e fjalės nuk ka ēmim,kurse ēdo gjė tjetėr mund ta blesh me mastercard.Ndaj nėse e ke mundėsinė mos humb kohe me konsumin e plumbit tė lapsit.

p.s. ti kėndon shumė mė bukur se sa din tė shkruash
pse aventurohesh nė stepėn e pafund tė enigmės llafollogji?
pushime te kėndshme
lenci nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2015, 15:49   #54
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,126
Thanks: 1,440
Thanked 2,043 Times in 1,067 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 140
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjaft...Mjaft...Mjaft!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lenci Shiko postimin
Shiko se shumė shqiptarė janė konvertuar sepse kishin interesin e portofolit,ndaj rishikoje edhe 1x2 ose 2x4 herė historinė e vendit tėnd,sepse mendoj se ke mangėsi.
Lirija e fjalės nuk ka ēmim,kurse ēdo gjė tjetėr mund ta blesh me mastercard.Ndaj nėse e ke mundėsinė mos humb kohe me konsumin e plumbit tė lapsit.

p.s. ti kėndon shumė mė bukur se sa din tė shkruash
pse aventurohesh nė stepėn e pafund tė enigmės llafollogji?
pushime te kėndshme
Une nuk shkruaj sepse mendoj qe shkruaj bukur. Shkruaj ate qe mendoj. Pastaj meqe liria e fjales nuk ka cmim, perse ma kerkon ta ndal?

Nuk thash se shqiptaret nuk kan ndryshuar fene per perfitime personale. Vetem desha te ve ne dukje se 'konvertimi' gjate perjudhes osmane u be kur ishim te pushtuar nga hordhit osmane per 500 vjet. Dhe I kemi rezistuar per 300 vjet. Konvertimet masive u ben ne shekullin e 18-te. Dhe qendresa te kushtonte jeten. Ashtu si nuk mund ti vesh shume faj shqiptarit gjate komunizmit sepse rrefuzimi per bashkpunim i kushtonte shtrenjte gjith farefisit. Ne raste te tilla jutifikohet dhe nuk mund te krahasohet me grekofilet dhe me shqiptaret e sotem qe shesin kombesin per nje pension.

Liria e fjales kushton shume per ate qe nuk di ta perdori!
🖤 (1)
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur