Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Argėtim & zbavitje > Kuriozitete

Kuriozitete Kuriozitete nga mė tė ndryshmet.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 11-07-2011, 01:35   #1
LinuxoiD
Anėtar
 
Avatari i LinuxoiD
 
Data e antarėsimit: Dec 2009
Vendndodhja: @PC
Posts: 66
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 10
LinuxoiD ėshtė nė rrugė tė mbarė
Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

© Ishin vitet '90Kanė histori qė mbeten qė nė startin e tyre e deri nė pėrfundimin fatal tė fatit tė atyre qė merrnin inat, tė rivalėve dhe mė pas tė vetes sė tyre. Nga djem qė u gropuan pa e ditur ē`po bėnin dhe ē`donin, te krerė grupesh qė mė pas u kthyen nė kriminalė dhe qė ēoroditėn Tiranėn, shtetin, ekspertė hetimesh dhe krimesh dhe* deri edhe qeveri shumėllojesh. Gjithēka qė lindi si grupim dhe qė mė vonė u quajtėn “Banda”, qė morėn emra rrugėsh dhe zonash nga ku vinin tė fortėt, regjistruan vetėm vrasje, eliminime e deri edhe shfarosje familjesh. Policia e tė gjitha kohėrave thuajse gati ka qenė e paaftė tė saktėsojė nė tė vėrtetė se ēka ishin kėto banda, por qė pas ēdo vrasjeje do tė vinte edhe pėrcaktimi policor: Larje hesapesh. Ky pėrfundim vazhdoi gjatė, ndėrsa djemtė e Tiranės vriteshin njėri pas tjetrit, banda rivale shfarosnin grupet pėrkatėse, binin njė nga njė emra dhe pse jo edhe mite, pėr sa i ėprket llojit tė tyre, ndėrsa policia dhe shteti dukeshin shumė tė paaftė edhe pėr tė qenė, jo mė pėr tė vepruar.
Qė nė vitet e para tė Demokracisė nisen tė lindnin grupet: “Djemtė e rrugės Bardhyl”, “Djemtė e Trenit tė Vjetėr”, “Djemtė e rrugės sė Durrėsit”, “Djemtė e rrugės sė Kavajės”, “Banda e Selitės” dhe ajo e “Yzberishtit”. Tė gjithė kanė historitė e tyre tė lindjes, jetesės, mbijetesės, tė shkėlqimit kriminal dhe mė pas tė rėnjes, rėnie qė shumė prej tyre kanė lindur si tradhti mes anėtarėve tė grupeve pėrkatėse.*

Grupet, vrasjet dhe armėt...
Nisin me Gaz Muēėn si lider i bandės sė “Rr. Bardhyl” tė cilėt shpejt gjetėn rival bandėn e Naim Zyberit, ndėrsa mes tyre pėr shumė e shumė gjėra do tė nisnin edhe vrasjet. Nuk pushojnė ekzekutimet, ndėrkohė qė do tė nisnin tė lindnin edhe grupet e tjera, me anėtarė mė tė rinj, por qė shpejt do tė ngriheshin nė skenėn e krimit me njė sėrė aktesh kriminale tė pashoqe. Qė aso kohe, thuhej se tė fortėt e Tiranės bridhnin me armė nė brez, ndėrsa shpejt filluan tė tregojnė dhėmbėt e mbisundimit. Policia as qė mund tė bėnte mė tė voglin reagim ndėrsa nisnin tė vriteshin me “skorpions”, “tomson”, “antitank” e “snajper”, derisa nė skenėn e vrasjeve del edhe pistoleta me selenciator. Policia humb gjurmėt sa herė i duhej, ndėrsa krimi i Tiranės nuk mund tė ishte mė ai i rrugės; shpejt do tė kthehej nė i sofistikuar pėr tė mbėrritur nė vitin 2003, ku bumi i vrasjeve jashtė grupeve, por i disa emrave do tė arrinte edhe kulmin e vet. Policia sėrish ishte “non grata” pėr tė qenė ekzistente dhe efiēente; mbartte nga e shkuara e saj sėrish faktin, larje hesapesh.

Emrat e bujshėm tė grupeve
Bandat nisen tė hakmerreshin pėr emrat e shokėve tė tyre qė vriteshin nga anėtarė tė bandave tė tjera, ndėrkohė qė mes tyre shpejt do tė nisnin tė hynin edhe droga, trafiku i armėve si dhe paraja. Shpejt elementėt e pasurimit i zunė vendin hakmarrjes sė verbėr, ndėrkohė asgjė nuk ndalonte mė ekzekutimet e tipit mafioz. Gjithēka nis me Denis Ginėn, tė cilit i zihet pritė nė Breg tė Lumit me njė anti-tank duke e vrarė vet tė dytin; ndėrkohė qė kishin rėnė Gaz Muēa, Artur Grori, Naim Zyberi, dhe njė sėrė “ushtarėsh” tė tyre. Kishin nisur tė binin tė fortėt e parė, ndėrkohė adoleshentė qė rekrutoheshin nė grupe tė tjera dhe emra qė mė vonė s`do tė mbesnin mė nė kuadėr grupesh tė njohura nėpėr Tiranė, por do tė merrnin pėrsipėr njė sfidė tė hapur ndaj policisė, njerėzve tė pasur dhe gangster tė lidhur me shtetin, por qė ishin jashtė “linjės” sė tyre dhe thuajse nė ēdo javė Tirana pėrjetonte vrasje nga mė tė ndryshmet. Shumė pak prej tyre janė zbardhur, por qė thuajse njė pjesė e mirė e funksionimit tė kėtyre grupeve do tė njihej.

Vrasje tė bujshme

1.- Gaz Muēa, i vrarė mė 7 prill tė vitit 1992, tre muaj pasi ishte kthyer nga Gjermania. Nė atė kohė dy grupet rivale nė Tiranė ishin ato tė Gaz Muēės dhe Naim Zyberit. Ky i fundit arrestohet pas vrasjes sė Muēės dhe del nga burgu gjatė trazirave tė ’97-ės

2.- Artur Grori, vritet me plumb nė zemėr para derės sė shtėpisė mė 2 korrik tė vitit 1997. Pėr kėtė vrasje akuzohet Naim Zyberi, i cili largohet mė pas nė Itali

3.- Nė fund tė vitit 1999, Naim Zyberi plagoset nė Milano tė Italisė dhe ekzekutohet nė spital disa muaj pas vrasjes sė Artur Grorit. Pėr vrasjen e Naim Zyberit, Prokuroria italiane akuzoi Arben Grorin, vėllain e Arturit, i cili ndodhet nė burg nė Shqipėri

4.- Taulant Muēa i vrarė mė 31 korrik tė vitit 1998. Pėr vrasjen e tij akuzohen nga Prokuroria e Krimeve tė Rėnda, Besnik Keta dhe Dorian Stafa. Prokuroria dyshon se Besnik Keta e ka vrarė Taulant Muēėn pėr t’u hakmarrė pėr ekzekutimin e vėllait tė tij, Fatos Keta

5.- Nė vitin 1999 ekzekutohen me antitank Denis Gina dhe Medjan Shehu, teksa po udhėtonin me njė fuoristradė tė blinduar nė Fushėn e Druve nė Tiranė. Pėr kėtė vrasje u akuzuan Ilir Bardhi dhe Genc Ferhati

Pas Franc Konomit...!

Atentati ndaj 42 vjeēarit nga Tirana ishte e pamundur tė mos kthente nė vėmendjen e kujtdo histori tė bujshme krimi nė vend. Ka emra qė mbeten sėrish nė pėrditshmėri si pjesė atyre grupeve kriminale, por qė nė tė vėrtet asnjėherė nuk janė njohur si tė tillė. Madje ka edhe emra qė tashmė gjenden nėn hetim, gjykim dhe dėnim qė drejtėsia jonė kurrė nuk iu faktoi tė qėnurit organizatė kriminale, e qė nė tė vėrtet nėn zė gjithnjė ėshtė thėnė pėr ta se janė pjesė e klaneve tė fuqishme. Vrasjet e bujshme tė Tiranės, ku viktima nuk janė njerėz me precedentė penal tė kėtijllojshėm, kanė nxjerr nė pah tjetėr fakt; atė tė anashkalimit tė policisė dhe tė prokurorisė pėr tė gjithė komponentėt real tė krimit tė organizuar. E nėse bandat rivale vrisnin njėri-tjetrin ca eksponentė mjaft tė fuqishėm, pse jo edhe tė mbėshtetur nga njė mori aktorėsh tė tjerė, janė tė dyshuar si atentator tė njė sėrė emrash qė s`jetojnė mė dhe qė pėr ta, s`ka as autorė dhe as shkaqe..!*

Grupet qė janė kthyer nė individė...!
Shumė prej grupeve qė nga tė fortėt e Tiranės u kthyen nė pėrbindėsha tė grupeve rivale, tashmė duket sikur nuk ekzistojnė mė; ndoshta ngaqė edhe shumė janė ekzekutuar, tė tjerė janė larguar dhe ata pak qė kanė mbetur pėr shtetin janė tė izoluar. Ka nga grupet qė thuajse janė zhdukur fare dhe nuk ka mbetur mė asnjė nga “lavdia” e tyre, por ka tė tjerė qė befasojnė me eksponentė tė veēantė tė cilėt ende nuk janė konsideruar si pjestarė tė njėrit apo tjetrit grup. Ka edhe shumė emra tė tjerė tė vrarė qė kurrė nuk janė etiketuar pjesė grupesh, por qė pas tyre gjendej njė eskortė kriminale qė thuhej aso kohe se kishin edhe mbėshtetje politike. Ndoshta kjo erdhi nga ndikimi i madh nė jetėn shoqėrore sidomos nė rrethet e tyre tė afėrta, ndėrkohė qė policia edhe prokuroria e Tiranės janė nisur disa herė tė ndėrmarrin hapjen e dosjeve tė vjetra por pa ia arritur tė zhbllokojnė ngėrēin e madh tė mos mundėsisė sė pararendėsve tė tyre pėr tė saktėsuar autorėsitė vrasjeve tė shumta nė kryeqytet. Pas ekzekutimit tė Franc Konomit ende nuk dihet se kush fshihet, ndonėse policia ka dy pistat e mundshme si shkak dhe dy tė tjerė pėr autorėsinė e kryerjes sė atentatit.* .

Dy klanet qė shuan "Djemtė e Rrugės sė Kavajės"
Nuk do tė kalonte shumė kohė nga krijimi i tij, deri sa djemtė e bandės sė Rrugės sė Kavajės do tė pėrēaheshin. Megjithėse fillimisht vepronin sė bashku mė 1999, "Djemtė e Rrugės sė Kavajės" do tė ndaheshin nė dy klane kundėrshtare. Shkaku i pėrfolur i kėsaj ndarjeje mėsohet se ishte shuma prej 200 milionėsh, tė cilėn e kishin pėrfituar pas pengmarrjes sė njė tregtari tė njohur nga Tirana. Nė 27 mars tė vitit 1999, nė rrugėn "4 shkurti", pranė ish-"Bllokut", i pari nė radhė, u ekzekutua Ervin Borova. Ky shėnoi dhe vrasjen e parė mes djemve tė grupit pėr tė vijuar me tė vėllain e tij, Ergysin dhe mė pas me njė mori tė tjerėsh qė duket sikur do tė shuheshin fise tė tėra me tė njėjtin mbiemėr. Zinxhiri i vrasjeve nė kėtė bandė do tė shkonte mbi 20 tė vrarė, disa tė plagosur ndėrkohė qė policia nė tė gjithė historinė e ekzistencės sė tyre do tė vinte nė pranga vetėm 4 persona, ku ka emra qė spikasin edhe nė tė tjera krime. Gjithė moria e hakmarrjes sė kėtij grupi, ndėr mė tė pėrgjakshmit nė Tiranė do tė vijonte pėr rreth 3 vite ndėrsa do tė shuheshin njeri pas tjetrit njė mori emrash.

“Banda e Selitės”, rivalėt e pėrjetshėm tė Yzberishti

Rrėfimi pėr njė nga vrasjet mė tė bujshme nė Tiranė policia e nis kėshtu: Atė natė ėshtė qėlluar me pistoletė Ardian Tahiri, 39 vjeē, ndėrkohė qė autori gjatė tentativės pėr ta vrarė, ka plagosur edhe Roland Cakėn, 33 vjeē. Mė pas, ai ėshtė larguar nėpėr errėsirė, ku e ka pritur edhe njė makinė pėr t‘u arratisur pa lėnė gjurmė. Policia e mbėrritur nė vendin e ngjarjes, pavarėsisht se ka pasur shumė dėshmitarė, e ka pasur tė vėshtirė, tė zbardhė detaje, pasi autori ėshtė njė prej krerėve tė ashtuquajturės “Banda e Selitės”. Asnjė nuk ka preferuar tė flasė nga frika e ndonjė konflikti tė mundshėm. Por, pas dy ditėsh, policia ka zbardhur edhe motivin e kėsaj ngjarjeje tė rėndė. Sipas tė dhėnave nga grupi hetimor, autori i dyshuar ėshtė Fatmir Avdillari. Ai ka rreth dy muaj qė ėshtė liruar nga burgu. Ai ka qenė duke vuajtur dėnimin prej 12 vjetėsh, pasi nė bashkėpunim me vėllezėrit e tij dhe shumė persona tė tjerė, akuzohej se kishte vrarė shumė persona dhe kishte kryer njė sėrė grabitjesh. Por, tashmė, ai dyshohet dhe akuzohet pėr njė tjetėr vrasje, atė tė Ardian Tahirit.

Djemtė e “Rrugės Bardhyl” kundėr atyre tė “Trenit tė vjetėr”
Kuksiani, Naim Zyberi do tė arrestohej pikėrisht pėr vrasjen e Gazmend Muēės bashkė me Franc Konomin qė pėr kėtė tė fundit nuk u mor vesh asnjėherė se si arriti jo vetėm tė dilte atėherė por edhe si mundi tė shpėtonte nga hakmarrja e bandės sė rrugės “Bardhyl” dhe tė zemėrimit tė Arben Grorit. Franc Konomi u akuzua edhe pėr disa akte tė tjerė tė rėnda kriminale, ndėrkohė hetimi kurrė nuk ia hoqi emrin e tij nga vrasja e 18 viteve mė parė, ndėrsa kurrė nuk mundi tė faktonte pjesėmarrjen e tij nė atė vrasje dhe aq mė pak nė akuzat e tjera. Praktikisht, vrasje e pak ditėve mė parė u mendoua dhe vazhdohet tė mendohet se erdhi pėr larje hesapesh tė vjetra, pėrderisa Konomi, bashkė me Naim Zyberin, dyshohen si njė nga autorėt e ekzekutimit me breshėri automatiku tė Muēės mė 7 prill 1992 te zona e njohur si “Xhamlliku”. Vrasja e tij e cila ndodhi nė mes tė Tiranės, duket se ka mbyllur njė serial tė vjetėr hakmarrje e konfliktesh mes personazheve tė konsideruar si “tė fortėt e viteve 90 nė Tiranė”. Gazmend Muēa u vra me njė breshėri Kallashnikovi nė 7 prill 1992 nė Tiranė. Policia akuzoi pėr vrasjen e Gazmend Muēės, Naim Zyberin dhe Franc Konomin, miq tė viktimės, tė konfliktuar me Gaz Muēėn pėr shkaqe banale.

“Djemtė e Rrugės sė Durrėsit”, me historinė e mjegullt
Njė vendim gjykate qė u dha pak kohė mė parė do tė sillte nė kujtesėn e shumėkujt ngjarjen e vitit 1999, btė 8 gushtit ku u vra Edgar Libohova. Viktima ishte anėtar i djmeve tė Rrugės sė Durrėsit dhe ai qyq qėlloi mbi tė ishte rivali i rrugės sė Kavajės. Vrasja ndodhi mėngjesin e 8 gushtit te lokal “Palma” nė Rrugėn e Kavajės ndėrsa kishte nisur nė fund tė vitit 1997 kur Edgar Libohova, shėnjestra e atentatit, ishte pėrplasur me makinė me motoēikletėn e Shehut. Shehu, qė tashmė ndodhet nė qeli i dėnuar me 8 vjet pėr shfrytėzim prostitucioni, pėr t’u hakmarrė armatoset bashkė me shokun e vet Ardian Ibrahimi, i njohur me pseudonimin “Katali” vrasin Libohovėn te lokal “Palma”. Duke mos kontrolluar plumbat ata goditin 7-vjeēarin Angjelin Haxhi qė vdiq mė pas nė spital, tė atin e tij Kosta Haxhi, si dhe Xhevair Ndoin, qė ndodheshin rastėsisht aty. Historia e kėsaj vrasjeje do tė mbetet gjatė nė mendje, ndėrkohė shumė emra tė kėsaj bande asnjėherė nuk u identifikuan si tė tillė. Ka prej tyre qė vazhdojnė tė jenė ende gjallė e madje trė akuzuar pėr njė sėrė atentatesh tė bujshme.

TiranaObserver
LinuxoiD nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-04-2013, 00:46   #2
LinuxoiD
Anėtar
 
Avatari i LinuxoiD
 
Data e antarėsimit: Dec 2009
Vendndodhja: @PC
Posts: 66
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 10
LinuxoiD ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.Franc Konomi, i dyshuar per vrasjen e Gaz Muces. Historia e te forteve te Tiranes dhe ekzekutimi i fundit i 42-vjecarit Franc Konomi. Vrasjet e bujshme qe u shtrine deri ne Itali. Nga gjobvenes te vegjel, te perfshire ne trafikun e narkotikeve. Taktikat e policise qe personat problematike te ekzekutonin njeri-tjetrin

Sebi Alla

Patkojte e kuajve leshonin xixa ne asfalt. Mbi ta kaleronin djem flokegjate, veshur me xhinsa e bluze shumengjyreshe. Fjala nuk u kthehej, madje as ne sy nuk duheshin pare se te gjente belaja. Per nje shikim apo fjale goje mund ta kishe punen pisk. Ishin kapot jo vetem te lagjes se tyre, por edhe te Tiranes. Gazi, Adi, Naimi, Franci, Cimi, Xhoti, Tosi dhe ca emra te tjere, dukeshin si nga me te zakonshmit mes rinise tiranase te fillimit te viteve 90’. Por ishin ndryshe. Quheshin “te fortet” qe me veprimtarine e tyre, qofte edhe te shkurter, lane pas bema te medha, qe kishin te benin kryesisht me ushtrim dhune, rrembim personi, gjobevenie, por edhe vrasje. Vitet e largeta te fillimit te demokracise i gjeti keta djem kundra rrymes. Shume jane vrare, disa te tjere burgun e kane kthyer ne strehen e re. Ndoshta askujt nuk do i rikthehej atyre viteve te shkuara nese mesditen e 8 korrikut nuk do rishfaqej nje emer i njohur i asaj kohe kur shume njerez kerkonin permbysjen e sistemit dhe demokracine, ndersa ata pergatiteshin per te krijuar influence ne zonat e tyre. Gjashte plumba lane te vdekur ne vend Franc Konomin, ne nje zone te populluar te Tiranes. Kureshtaret, sapo degjuan emrin, e kuptuan se 42-vjecari nuk ishte dosido.

I riu i dikurshem mund te cilesohet si me jetegjati nga shoket e tij zulmemedhenj, qe u vrane vite me pare. I dyshuar per pjesemarrje ne vrasjen e Gazmend Muces, Konomi nuk mundi te shkonte me shpirt as ne spital, duke dhene fryme ne sediljen e automjetit te tij luksoz qe kalin e kishte perkthyer ne kuaj fuqi. Historia e te forteve te pare te Tiranes eshte vertete intesante dhe e mistershme. Nga grabites kuajsh dhe perdorues te thikave, u kthyen ne gjobevenes dhe ne tmerr te shume shqiptareve qe iken me anije ne Itali. Aq sa ne stadiumin e Barit ne Itali, Gazmend Muca me shoke do organizonte nje revolte te dhunshme, duke i ikur edhe karabinerise se shtetit fqinj. U perfol asokohe se hodhi ne det disa te rinj nga Durresi qe iu kundervune diktatit te tij ne anijen me emigrante. Per veprimtarine e tij kriminale shkruajten edhe gazetat italiane te kohes, duke e konsideruar Mucen si nje person me rrezikshmeri te larte qe mundi te fshihej ne turmen e madhe te emigranteve qe kerkonin nje jete me te mire. Qe te gjithe kane nga nje histori, qe nisi me grabitje te kuajve te fermave apo te individeve dhe perfundoi me trafik te lendeve narkotike dhe gjobevenie. Udhetimi i Konomit nga Gjermania drejt Shqiperise ishte paksa i gjate. Qendroi per disa kohe ne Greqi dhe mori avionin ne udhetimin e shkurter nga Athina ne Rinas. Askush nga kontrolloret nuk e dinte (mbase nuk donte ta dinte) se pas emrit Franc Pajana, fshihej Franc Konomi. Sido te ishte, qofte edhe me identitetin e vertete, Konomi nuk do te ndalohej, nuk rezulton ne kerkim per ndonje veper penale. Pavaresisht se kishte qene i skeduar ne polici, Konomi e kishte kryer denimin me tre vjet burg per nje gjobevenie te bujshme. Ishin te tjere persona qe e kerkonin me ngulm. Por nese policia s’kishte asgje me te, ishin ekzekutoret ata qe e kerkonin ngado. Te mireinformuar, dy te rinj per me shume se nje ore leviznin me motorr shumekubikesh ne afersi te zones nga “Ushtari i Panjohur” prane sheshit “Avni Rustemi”. Krejtesisht te qete, llogariten me perpikmeri cdo detaj. E dinin qe Konomi ishte ne nje lokal me dy miq, por nuk tentuan te qellonin ne ambientet e brendshme. Konomi del i vetem dhe pa vene re asgje te dyshimte, teksa fliste me celular, futet ne automjetitn e tij me targa TR 0626S. Ishte casti me i volitshem per personat qe i kishin ngritur prite. Ne fillim qellojne ne pjesen e xhamit dhe me pas derdhin plot dhjete plumba, gjashte nga te cilet perfunduan ne trupin e 42-vjecarit. Ndonese njeri nga atentatoret drejtonte motorrin, edhe ai ka qelluar. Vetem pak caste me pas largohen ne drejtim te “Rruges Bardhyl”, ndoshta edhe prane shtepise se vjeter te Franc Konomit. Policia vonoi. Trupi i Konomit qendroi i palevizur per afer 20 minuta. Me shpejt se efektivat e policise dhe ambulanca, mberriten mediat. Skena ishte pare nga dhjetra njerez, ndersa autoret kryen vertet nje nga vrasjet tipike mafioze. Sipas hetuesve, ne vendin e ngjarjes nuk jane lene shenja gishterinjsh apo prova materiale qe mund te conin ne zbulimin e tyre. Armet ishin te nje kalibri te larte 9 mm dhe mendohen te paperdorura ne krime te meparshme. “Cdo vrases profesionist nuk perdor dy here nje arme, madje ne momentin qe kryen krimin e asgjeson ate, duke e fshehur apo shkaterruar”, pohon nje nga hetuesit. Nje tjeter detaj qe tregon se autoret kane qene gjakftohte eshte fakti se nga dhjete plumbat e qitur, gjashte kane qelluar objektivin, ndersa jane gjetur edhe pese gezhoja brenda automjetit, qe verteton se eshte qitur nga nje distance mjaft e afert. Te gjithe plumbat perfunduan drejt automjetit te Konomit, vetem njera prej predhave eshte zbuluar ne kofanon e nje makine tjeter te parkuar prane.

Per momentin jane tre pista ku jane ngritur dyshimet. Hakmarrje, konflikt per gjobevenie dhe trafik i lendeve narkotike. Pista e hakmarrjes eshte ende ne fokusin kryesor, por per nga menyra e vrasjes mendohet se autoret mund te jene paguar. “Nje individ qe merr hak, ka nje menyre me te corientuar veprimi dhe ne gjaknxehtesi mund te qellonte qe ne momentin kur Konomi ishte ne lokal me dy miqte e tij”, pohojne hetuesit. Babai i Konomit ka hedhur dyshime se i biri mund te jete tradhetuar nga shoket dhe ka bere pergjegjese policine qe nuk e dergoi Konomin ne spital, por e la ne rruge me shume se 20 minuta.

Po cili ishte Franc Konomi?! Njihej si nje nga shoket e ngushte te Naim Zyberit dhe Fatos Ketes, njekohesisht kishte njohje edhe me fqinjin Gazmend Muca, pavaresisht se nuk bente pjese ne grupin e tij. Zinxhiri i vrasjeve do te vinte vetem pak kohe pas fuqizimit te ketyre individeve qe kontrollonin gjithcka ne zonat e tyre. Me date gjashte prill 1992, Taulant Muca qe ende nuk ishte futur ne moshen e adoleshences, kalon me motorr prane Naim Zyberit. Ky veprim u konsiderua si provokim. Konomi mendohet se i ka kerkuar Taulantit qe t’i jepte motorrin per nje xhiro, por ky i fundit ofendon si Zyberin ashtu edhe Konomim. Ne ato caste Zyberi qe kishte nje konflikt te vjeter me Gazmend Mucen, godet me shuplake Taulantin. Muca dhe Zyberi njiheshin edhe para viteve 90’. Madje mendohet se Gaz Muca e kishte goditur me thike duke e plagosur, por Zyberi pranoi te bente disa muaj burg ne vitin 1988 dhe te mos tregonte autorin. Kjo ngjarje dukej disi e harruar, por Landi i vogel i tregon gjithcka te vellait. Per banoret e Tiranes ne lagjet perkatese prane Restorant Durresit, ku vepronte Zyberi dhe ne “Rrugen Bardhyl”, qe kontrollohej nga Muca, ne cdo cast pritej qe te degjonin te shtena armesh. Paqe nuk do kishte, gjithcka do e zgjidhnin plumbat dhe do mbijetonte ai qe do shkrehte me pare armen. Me date 7 prill 1992, Gazmend Muca (Gaz Muca), po qendronte ne nje lokal jo larg baneses se tij. Nga nje Opel Kadet me ngjyre te verdhe, zbresin pese persona. Ne duar mbanin pistoleta dhe nje automatik Tomson. Muca ndjeu rrezikun dhe cohet ne kembe duke tentuar te qelloje me pistolete. Plumbat e shumta te shkrehura njeheresh nuk i dhane asnje shans. Kur eshte gjetur nga te afermit, kishte nderruar jete dhe doren e kishte ende te shtrire. Plumbat i kishin pershkuar edhe krahun dhe pak centimetra larg u gjet pistoleta qe nuk mundi te qellonte. Shume qe e njihnin Gazin dhe bemat e tij, u cuditen. I pathyeshmi nuk jetonte me dhe shkak u be nje konflikt krejt banal. Kush mund ta ekzekutonte te fortin jo vetem te rruges Bardhyl, por te gjithe Tiranes?! Ishte e qarte, ata qe qelluan mbi te e moren parasysh rrezikun dhe u pergatiten edhe per ndonje hakmarrje te mundshme. Taulanti ishte ende i vogel, por informohet se ne atentatin ndaj te vellait kishte marre pjese Naim Zyberi, Franc Konomi, Fatos Keta dhe dy te tjere. Ne dhjetor te vitit 1997, Taulanti qellon mbi Keten duke e vrare. E tha hapur se mori hakun e vellait, madje ndihej edhe krenar per kete krim. Por zinxhiri i krimeve nuk do mbyllej. Sipas prokurorise, nje vit me vone, Besnik Keta, vellai i viktimes qellon me 20 plumba Taulantin, gjashte vjet me pare arrestohet per kete krim pas gjetjes se disa provave. Te fortet e tjere do te shperthenin ne nje hakmarrje te madhe. Tashme ishte kohe tjeter dhe djemte e dikurshem me floke te gjate qe gjezdisnin me kuaj dhe i vinin gjobe ndonje tregtari te vogel, kishin ndryshuar. Tregu i droges ishte me fitimpruresi. Dukej se gjithcka kishte rene ne qetesi dhe nuk ishte nevoja per konflikte me njeri-tjetrin, pasi Italia kishte vend per te gjithe. Shkak i nje seriali te ri te pergjakshem u be nje informacion i “rrjedhur” nga policia. Mendohet se nje efektiv i strukturave te rendit, kishte pohuar se Ardian Spahiu i njohur si (Ad Topalli), mik i ngushte i Naim Zyberit, ishte informator i strukturave te rendit. Kjo vuri ne levizje grupin tjeter ku bente pjese Fatmir Rama, kusheriri i tij Artur Grori dhe disa shoke te tyre. Vrasja e Ardian Spahiut u konsiderua si nje gracke e ngritur nga Fatmir Rama, pavaresisht se ne atentatin ndaj Adit mbeti i plagosur edhe Rama. Informacioni qe u dha se Ardian Spahiu ishte “spiun” i policise mendohet se ka qene i pavertete, por eshte servirur ne menyre qe bandat te futeshin ne konflikt me njeri-tjetrin. Ne kete menyre policia mund te mos rrezikonte veten, por bandat te shkaterronin njera-tjetren.

Pas vrasjes se Ad Topallit, objektivi per Zyberin ishte Rama, por teksa bashke me nje shok i troket ne shtepi, ne dere del Artur Grori. Kerkojne Ramen, por Grori u thote se nuk ishte ne banese. Ne fillim Zyberi dhe shoku i tij, dalin per te ikur, por rikthehen pas pak, duke menduar se Grori do te lajmeronte Fatmir Ramen per ardhjen e Zyberit. Qellon bashke me shokun e tij disa here mbi Grorin dhe largohet. Vetem pak dite me pas, vellai i vetem i Artur Grorit, Arbeni (tashme i denuar me burg te perjetshem nga drejtesia italiane), dyshohet se qellon mbi nje te ri me mbiemer Maci, pasi ishte pjesemarres ne vrasjen e Arturit. Por nuk mbyllet me kaq. Naim Zyberi shkon ne Milano, aty ku ndodhej edhe Arben Grori. Po kerkonin njeri-tjetrin. Ne rruget e Milanos rastesisht perballen dhe armet i kishin gati. Per disa minuta qellojne duke u perplasur edhe me makinat e tyre. Ishte nje lufte e hapur per jete a vdekje. Zyberi mbetet i plagosur ne te dyja kembet, ndersa Grori mendohet se merr disa plumba shkarazi ne trup. Pas ngjarjes, policia italiane e dergon Zyberin ne spitalin “San Paolo” dhe ruhej nga dy efektive. Ka disa versione per ekzektimin e Zyberit, por ai zyrtar mbetet i njejte. Mendohet se ekzekutori eshte veshur si infermier dhe pasi eshte futur ne dhomen ku qendronte Zyberi, ka shkrehur pese plumba mbi te me pistolete me silenciator. Efektivat e policise nuk ndien asnje zhurme, qofte edhe mbytese, pasi pervecse arma kishte silenciator, para grykes ishte vendosur edhe nje jastek, duke shuar akoma me shume zhurmen. Pasi del nga dhoma, autori hedh ne koshin e plehrave dorashkat plastike. Ne fillim kjo nuk u ben pershtypje dy karabiniereve qe rrinin roje, por pas disa minutash, shohin se Zyberi ishte ekzekutuar. Sipas hetimeve te policise italiane, ne dorashkat plastike u gjeten gjurme gishtash dhe kampione djerse qe pas analizave te ADN-se policia italiane tha se i perkisnin Arben Grorit. Ndersa gjate kryerjes se krimit eshte ndihmuar edhe nga nje miku i tij, me incialet K.GJ.

I fundit i vrare nga nje atentat i mireorganizuar eshte Franc Konomi. Per momentin konsiderohet edhe si nder “mohikanet” e fundit te djemve qe ne fillim te viteve 90’ u kthyen ne tmerrin e Tiranes. Kushdo qe i njihte, apo kishte qofte edhe nje lidhje te larget farefisnore nuk prekej me dore, te tjeret vuanin pasojat dhe nuk benin ze kur grabiteshin apo dhunoheshin. Sa per policine, eshte nje vrasje me shume dhe duket se nisur edhe nga e kaluara e viktimes, hetuesit te shperndare neper pistat e shumta te hetimit.
LinuxoiD nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2013, 02:22   #3
Brari
V.I.P
 
Avatari i Brari
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 3,558
Thanks: 3
Thanked 35 Times in 18 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Brari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

cdo qytet i kishte keta te fortet..

kan ber te 999-tat..
mirpo sot jan me dhjetra mij te tille..
ata jan tmerri i cdo katundi e qyteze e qyteti..

jan perfeksionuar.. tmerresisht..
ne 21 janar shumica e tyre erdhen ne bulevard..
ben te 9999-tat dhe iken..
nuku u hyri ferre ne kembe..

po jo vetem ne shqiperi.. por pothuaj ne gjith boten ketyre nuk u hyn ferr ne kembe..
sidomos ne shtetet ku nuku ka denim me vdekje keta bejne pallė..

...
Brari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2014, 01:27   #4
LinuxoiD
Anėtar
 
Avatari i LinuxoiD
 
Data e antarėsimit: Dec 2009
Vendndodhja: @PC
Posts: 66
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 10
LinuxoiD ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

Ekstradohet nga Italia Gerd Gjenerali, i “forti” i viteve 90’Nė Itali vrasja e Naim Zyberit bėri bujė tė madhe. Mėnyra e ekzekutimit tė tij padyshim qė krijoi idenė se kishin tė bėnim me grupe tė organizuara tė vėna kundėr njėri-tjetrit. Por 17 vjet pas ekzekutimit tė Zyberit, i njohur si njė nga tė ashtėquajturit “tė fortėt e Tiranės”, ėshtė ekstraduar nga Milano, Gerd Gjenerali. Ai akuzohet se ishte pjesėmarrės nė ekzekutimin e Zyberit nė fundin e vitit 1997.. Fillimisht dyshohet se Gjenerali dhe Grori pėr gati gjysėm orė shkėmbyen zjarr nė rrugėt e Milanos dhe e lanė tė plagosur nė kėmbė Zyberin. Kjo shkaktoi kaos dhe panic tė madh mes qytetarėsh tė cilėt u bėnė dėshmitarė tė njė shkėmbimi tė gjatė zjarri dhe ndjekje me makina mes njėri-tjetrit. U shkėmbyen shumė plumba, por Zyberi mori vetėm njė plagė nė kėmbė, ndėrsa Grori dhe Gjenerali shpėtuan pa plagė. Pas ardhjes sė policisė, Zyberi u dėrgua nė spital, por vetėm njė ditė mė vonė, dyshohet se Grori dhe Gjenerali tė vėshur si mjekė u futėn nė dhomėn e tij dhe kryen ekzekutimin. Shkaku i konfliktim mes kėtyre personave qė dikur kishin qenė shokė dyshohet se u bėnė pazaret e drogės. Dhe pas lidjes sė konflikteve, Arben Grori e akuzonte Zyberin pėr vrasjen e tė vėllait tė tij, Arturit, nė korrik tė vitit 1997. Tashmė edhe Grori po e vuan dėnimin me burg pėrjetė nė Shqipėri i dėnuar pėr vrasje, armėmbajtje pa leje dhe krijim tė organizatave kriminale. Emra tė tillė si Naim Zyberi, Gazmend Muēa, Franc Konomi, Taulant Muēa dhe shumė tė tjerė, konsideroheshin si persona me rrezikshmėri tė lartė qė ngritėn bandat e tyre nė fillim tė viteve 90’, qė tė gjithė janė ekzekutuar nė pėrplasje mes bandash rivale. I fundit mes kėtij grupi tė konsideruar si tė “fortėt” ishte Franc Konomi, i vrarė tre vjet mė parė nė afėrsi tė pallateve nėntė katėshe nė Tiranė. Ai kishte vetėm katėr ditė qė ishte kthyer nga Gjermania por duket se rivalėt e tij e kishin pritur prej kohėsh dhe e lanė tė vdekur pas njė breshėrie plumbash. Vrasja e Konomit ende ėshtė e pazbardhur, paēka dyshimeve tė shumta qė pati policia nė fillim. Tashmė burgjeve tona do i shtohet edhe njė emėr tjetėr i njohur pėr forcat e policisė.

/mapo/
LinuxoiD nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2014, 01:32   #5
LinuxoiD
Anėtar
 
Avatari i LinuxoiD
 
Data e antarėsimit: Dec 2009
Vendndodhja: @PC
Posts: 66
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 10
LinuxoiD ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

Ky eshte Naimi , te ndrit shpirti atje ku je vella.

LinuxoiD nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2014, 04:21   #6
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,915
Thanks: 30
Thanked 175 Times in 119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 58
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

Ja si e katandisi familjen e vet :

Nenen e rrembyen te varri i Naimit
Deshmia e mikut te Zyberit: E moren trafikantet


--------------------------------------------------------------------------------

Basir Ēollaku

Nuk merren burrat me gra o mik, nuk vriten femrat, as pėr hakmarrje, as pėr gjė tjetėr, s'ka trimėri me gra, por ata tė katėrt e bėnė". Kėshtu e nis rrėfimin Arbeni, ai qė ka qenė pėr 20 vjet mik, madje dhe shok armėsh me Naim Zyberin. Flet pėr zhdukjen e nėnės dhe motrės sė Naim Zyberit. "Vrasja e Naimit na tronditi tė gjithė ne miqve tė tij. Ishim tė paktėn 20 miq, shokė, grupuar rreth tij. Por ajo e nėnės dhe motrės dhe mė tepėr. Pas vrasjes sė Naimit, historia e hakmarrjes nuk mbaroi me kaq. Nė shėnjestėr u vunė nėna dhe motra e tij. Pala kundėrshtare ishte e egėrsuar dhe pas vrasjes u bė me e guximshme. Nėnė e motėr, Laja dhe Flutura, folėn: Do tė paguajmė sa s'bėn pėr tė marrė hakun e Naimit. Ndoshta kjo qe fjalia fatale pėr gratė e shkreta. Laja shkonte pothuaj pėr ditė te varrezat, e vetme te varri i tė birit.

Rrėmbimi
Ata qė kanė zhdukur nėnėn dhe motrėn e Naim Zyberit kanė qenė katėr veta. Beratasi ishte pėrdorues dhe trafikant droge, por qė e kanė vrarė mė pas. Tjetri nga Tirana ishte trafikant droge arrestuar mė vonė nė Itali. Dy tė tjerėt merreshin dhe ata me trafik heroine dhe kokaine nė Itali. Kėta kanė qenė personat qė nė shkurt tė '98-tės e kanė rrėmbyer Lajen te varrezat nė mes tė ditės. Nėnėn arritėn ta merrnin pa dhėnė shenjė alarmi askush. Nė mesnatėn e po asaj dite shkurti, nė orėn 1 tė darkės nė shtėpi kanė rrėmbyer motrėn, Fluturėn. Ēelėsat e derės sė blinduar ia kanė marrė lajes dhe motra nuk ka pasur asnjė alternativė pėr tė ikur. Fluturėn e kanė dhunuar nė sy tė nėnės. Pastaj i kanė torturuar tė dyja, i kanė masakruar dhe trupat e tyre me siguri i kanė groposur apo djegur pėr tė humbur gjurmėt.

Grabitja
Vrasėsit kanė pėrmbysur gjithēka nė shtėpi, duke marrė dhe afro 1.5 milionė dollarė qė kishte lėnė Naimi. Motrėn e kanė dhunuar. Pastaj i kanė torturuar tė dyja gratė dhe i kanė zhdukur. Shokėt e Naimit kanė kėrkuar tė marrin vesh se ēfarė ka ndodhur me nėnėn dhe motrėn, por ende nuk dihet se ku kanė pėrfunduar. Vrasja e tij e prishi grupin. Shumė nga ne ishin nė kėrkim dhe ikėn jashtė vendit. Kundėrshtarėt e Naimit e kapėn veten dhe u bėnė tė pasur shumė shpejt. Pastaj filluan dhe ata. Mbaj mend shumė mirė se ata kishin lidhje me njerėz tė pushtetshėm. Ndryshe nga Naimi qė nuk kishte lidhje me qeveritarėt, i kishte inat, nuk zinte shoqėri me ta. Shtėpia e Naimit u shua, nuk mbeti njeri pas qė tė hakmerrej. Por ata qė Naim Zyberi ka ndihmuar, ka dashur, do tė bėjnė patjetėr diēka pėr mikun e tyre. Nga i morėm vesh kėto gjėra pėr zhdukjen e nėnės dhe motrės? Ata qė kanė bėrė kėtė punė kanė qenė trafikantė dhe pėrdorues droge. Dhe, me sa di unė, pėrdornin kokainė. Por kokaina ka efektet e veta dhe hapja e gojės, tė flasėsh pėr tė gjitha gjėrat qė di ėshtė ndoshta njė nga gjėrat qė bėjnė mė shpesh pėrdoruesit e saj.


Paratė ua merrte trafikantėve tė drogės dhe tregtarėve

Nė tre muaj Naimi mblodhi 1. 5 milionė dollarė gjoba, pastaj iku nė Itali
Ne vinim gjoba thotė Arbeni. Fillohej me 20 mijė dollarė e lart. Vetė Naimi i kishte mė tė lartė gjobėn. Ai e niste me 50 mijė dollarė. Gjoba mė e madhe qė ka vėnė ka qenė 80 mijė dollarė. Zgjidheshin tregtare ose trafikantė droge pėr t'u gjobitur. A i linte afat tė gjobiturit? Ku priste Naimi me javė o mik. Njė ditė, njė ditė e gjysėm, aspak mė tepėr. Dhe vinin menjėherė paratė. Pas vrasjes sė Gazit, Naimi arrestohet dhe dėnohet me 25 vjet burg. Por nė '97-tėn ai del nga burgu si gjithė tė tjerėt. Kundėrshtarėt e tij ishin bėrė mė shumė lekė. Filluan gjobat pėrsėri. Pėr tre muaj Naimi ka mbledhur 1.5 milionė dollarė gjoba. Paratė i mbante nė shtėpi. Me 2 korrik tė '97-ės Naimi iku nė Itali, ku kishte disa shokė. Atje ai mbante emrin Xhemal Kumbaro. Shkoi te i quajturi Rinoldi dhe Ēiēo. Dhe nė Itali Naimi u vinte gjoba shqiptarėve qė merreshin me trafik tė drogės. Kėshtu ai ka marrė peng njė shqiptar dhe i ka marrė 70 milionė lireta. Po nė Itali shokėt e tij grabitėn njėrin dhe aty ėshtė qėlluar Naimi ku ka mbetur i plagosur. Me 6 gusht '97-tė dy persona janė futur nė dhomėn e Naimit ku kanė qenė dhe dy shqiptarė tė tjerė, por natyrisht tė paarmatosur. Ata kanė qėlluar Naimin duke e lėnė tė vdekur dhe kanė ikur pa qėlluar mbi dy tė tjerėt. Kanė qenė kėta dėshmitarė qė kanė identifikuar vrasėsit e Naimit nė Itali.


Dy kufomat e Velipojės, rikthehet hetimi

Dy kufomat e gjetura nė Velipojė nė tetorin e vitit 2001 i rikthehen hetimit. Burime nga Ministria e Rendit Publik pohojnė se ēėshtja ka qenė e pezulluar pėr mungesė autorėsh dhe provash njėkohėsisht. Por, sipas burimeve tė mėsipėrme, dosja do tė shqyrtohet nga ekspertėt. Dy gratė e gjetura tė mbytura nė Velipojė nuk janė identifikuar. Ato janė gjetur tė dekopmozura dhe me asnjė shenjė qė tė krijonte mundėsinė pėr specialistėt e Tiranės dhe tė Shkodrės, tė jepnin emra pėr tė vdekurat. Kufomat kanė qenė tė lidhura me tel, tė vendosura njėra nga koka dhe tjetra nga kėmbėt. Eshtė pėrcaktuar nga specialistėt mosha e pėrafėrt e tyre, 20 dhe 45 vjeē. Mes dy trupave ka pasur njė disk hekuri, lidhur me njė spirancė. Njera nga kufomat ka pasur njė protezė dhėmbėsh. Ndėrsa shenja tė tjera nėpėr trup nuk ka pasur. Hetuesit pesė vjet mė parė kanė dyhshuar se janė femra tė ardhura nga vende tė Europės Lindore qė pėrdoreshin si lėndė e parė pėr shfrytėzim prostitucioni.
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2014, 05:06   #7
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,837
Thanks: 6,606
Thanked 1,885 Times in 1,069 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

Shume teper depressing ajo koha e bandave dhe grupeve te lagjeve me ato pantollonat kaubojsa te gjere ne fund.. Nje bote depresioneuse e vogel e erret te imagjinosh.
Kurt ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2014, 09:02   #8
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,378
Thanks: 258
Thanked 420 Times in 325 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

Te gjitha pasoja te regjimit te tmerrshem komunist qe shkaterroi shpirtin dhe qenien e shqiptarit.... keta djem vriteshin me njeri tjetrin, nderkohe qe te tjere vriteshin ne veri, te tjere benin trafikime ne jug, te vet mishit shqiptar.... nderkohe qe te tjere vriteshin ne kosove edhe per mungese municioni... kaos dhe katastrof totale...

Me vjen vertet keq per Naim Zymberin.... askush nuk e meriton ate cka i ndodhi atij... nena dhe sidomos motra nuk preken, asnjehere, eshte nje kod qe nuk thyhet. Jo vetem i preken, por i perdhunuan dhe maskaruan me vone dhe autoret ende nuk jane gjetur te gjithe.


Pavarsisht se cfare kane bere, ata ishin viktime e nje sistemi dhe bote te tere, shpresoj se kane gjetur paqe tashme, sidomos viktima te pafajshme si motra dhe nena e Naimit.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2014, 09:26   #9
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,431
Thanks: 6,828
Thanked 8,099 Times in 5,176 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

ēfare te mbjellesh do korresh" thote populli
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2014, 12:07   #10
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,122
Thanks: 1,437
Thanked 2,042 Times in 1,066 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 140
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
ēfare te mbjellesh do korresh" thote populli
Drague...nuk e di historine e ketyre cunave qe flitet ketu por ne ate kohe shteti ka financuar dhe drejtuat banda kriminelesh. Duhet te ken qen te zgjedhur dhe te financuar nga shteti per te perhapur terror dhe pasiguri tek masat. Jo vetem kaq por kur 'ra' komunizmi zbrazen burgjet e mbushura me kriminel ordiner per kete qellim. Kujtoni ju se nje shtet me ate polici dhe sigurim qe mbajti zap 2Miljon njerez per 46 vjet do te cbehej kaq kollaj sa te linte te rinj te benin cte donin sikur shqiperia te ishte amerika e shekullit 18 sidomos ne ate kohe te pasigurie?!

Gjarjet me te tmerrshme, ato me gjakatare qe per shumicen e popullit konsiderohen si ngjarje spontane gjate perjudhes se tranzicionit ishin te gjitha te planifikuara. Mendoj se tashme ka shune njere qe I kan ren ne te. 97 ishte e planifikuar. Ka pasur familjar te qeveritareve te kohes qe u larguan nga vendi 6 muaj ne mos 1 vit perpara gjarjes. Te gjitha ato qe kan ndodh keto 24 vjet kan qen te planifikuara perpara 90-es. Ishte plani I vazhdimesise se sundimit nga te njejtet njerez qe edhe sot ne prapaskena kontrollojne cdo gje.

Besoj se ti duhet ta kuptosh kete gje.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2014, 14:40   #11
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,378
Thanks: 258
Thanked 420 Times in 325 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte''

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Drague...nuk e di historine e ketyre cunave qe flitet ketu por ne ate kohe shteti ka financuar dhe drejtuat banda kriminelesh. Duhet te ken qen te zgjedhur dhe te financuar nga shteti per te perhapur terror dhe pasiguri tek masat. Jo vetem kaq por kur 'ra' komunizmi zbrazen burgjet e mbushura me kriminel ordiner per kete qellim. Kujtoni ju se nje shtet me ate polici dhe sigurim qe mbajti zap 2Miljon njerez per 46 vjet do te cbehej kaq kollaj sa te linte te rinj te benin cte donin sikur shqiperia te ishte amerika e shekullit 18 sidomos ne ate kohe te pasigurie?!

Gjarjet me te tmerrshme, ato me gjakatare qe per shumicen e popullit konsiderohen si ngjarje spontane gjate perjudhes se tranzicionit ishin te gjitha te planifikuara. Mendoj se tashme ka shune njere qe I kan ren ne te. 97 ishte e planifikuar. Ka pasur familjar te qeveritareve te kohes qe u larguan nga vendi 6 muaj ne mos 1 vit perpara gjarjes. Te gjitha ato qe kan ndodh keto 24 vjet kan qen te planifikuara perpara 90-es. Ishte plani I vazhdimesise se sundimit nga te njejtet njerez qe edhe sot ne prapaskena kontrollojne cdo gje.

Besoj se ti duhet ta kuptosh kete gje.

3 milione njerez thuaj.... jam dakord qe eshte po e njeta klike komuniste qe vazhdon te shkaterroje shpirtin shqiptar,e njejta kilk qe zabatoi ligjin 7501....por ki parasysh se kur ra sistemi komunist rane dhe strukturat e shtetit bashke me te, keshtu qe ketu vertet nuk ka pasur fare shtet der ne vitet 2001.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2014, 15:07   #12
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,758
Thanks: 834
Thanked 1,586 Times in 920 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sorkadhe_Kelcyre Shiko postimin
Mano meqe nuk e njeh " te verteten" per keta cunat , me mir eshte mos me i pergjithesuar gjerat

Infot e sjella ketu mbi historine e tyre as 20% nuk jane te verteta...

Thashetheme te mbledhura neper kafenete me te lira
Cila eshte e verteta sorkadhe?
__________________
Always loud & always proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2014, 15:19   #13
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,633 Times in 1,041 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sorkadhe_Kelcyre Shiko postimin
E verteta eshte qe kush ka shkruar me lart di vetem tymin dhe jehonen qe eshte dashur te bejne me emrat e tyre
Po edhe aq te pafajshem apo cuna te mbare skane qene.
Te shikosh retrospektivisht vec vrasje, hakmarrje pa perfshir drogen, gjobat e vena lexon. Disa mund te jene perfshire padashur por nje pjese e mire e tyre kane qene kriminela. E i ka dal haku diku..
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2014, 15:27   #14
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,633 Times in 1,041 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sorkadhe_Kelcyre Shiko postimin
A permenda une te fajshem apo te pa-fajshem?

Une thash e verteta eshte shume me ndryshe sec paraqitet....
OK, mea culpa

Thjesht per nje cast mendova qe ne nje fare menyre njifje mire personalisht ndonje nga keta.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2014, 16:02   #15
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,122
Thanks: 1,437
Thanked 2,042 Times in 1,066 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 140
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte''

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
3 milione njerez thuaj.... jam dakord qe eshte po e njeta klike komuniste qe vazhdon te shkaterroje shpirtin shqiptar,e njejta kilk qe zabatoi ligjin 7501....por ki parasysh se kur ra sistemi komunist rane dhe strukturat e shtetit bashke me te, keshtu qe ketu vertet nuk ka pasur fare shtet der ne vitet 2001.
Mbase jo shtet por sigurimi dhe policia kan qene gjithmone ne dieni te cdo gjeje dhe ne mbrojtje te femijeve dhe anetareve me te after te urdherit te 'vjeter'. Shtet per popullin skemi patur asnje here.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2014, 16:17   #16
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,758
Thanks: 834
Thanked 1,586 Times in 920 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sorkadhe_Kelcyre Shiko postimin
A permenda une te fajshem apo te pa-fajshem?

Une thash e verteta eshte shume me ndryshe sec paraqitet...

Disa kane ikur per dhjame qeni e disa e kan pasur hak ... Kjo nuk perben lajmin ... Sot mediatparaqesin shume minimalisht te verteten ... Ndersa jehona " e rreme" ne kete rast merr malet ..
Na e thuaj pra si eshte ndryshe?

Cfare eshte shkruar me siper jane ngjarje te perjetuara dhe shume te verteta. Ndoshta vetem Naimi mund t'jete me pak i perlyeri ne viktima te pafajshme sepse ne pergjithesi ka pas gjujt rival qe i kishin vene leket me droge e prostituta ,c'eshtje terrenesh e m'the t'thashe.
Nuk Vriste njerez dosido t'pafajshem sic vrisnin Cabaft ,Ymert , Gazi ,apo Franci. E maj men si sot kur Gazi shkonte ke pazari ri dhe mlidhte gjobat e tregtarve qe mezi ushqenin fmijet e tyre ,mbaj mend dhe torturat qe i bente tregtarve ne mes te pazarit ne forme shembulli per ata qe ishin vone me pagesat. Mos flasim pastaj per eksodin e italise kur gazi me shokt e vet i merrte leket njerzve dhe i hidhte n'det. Mire e tha Drague cfare do mjellesh do korresh!
__________________
Always loud & always proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2014, 16:20   #17
tété
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2010
Vendndodhja: Do te me besh gje vizite?
Posts: 1,729
Thanks: 0
Thanked 12 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
tété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

Me fal se ndoshta lexoj gabim: a mos vall po i thurim lavde ketyre tipave???? Ne p** te Somes shkofshin se vtem kaos kane sjell ne ate vend!
Me vjen keq vetem per nje gje: kriminelat e vertete, kapot, jane gjithnje te lire dhe merren me politike per te "ndihmuar" popullin!
tété nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2014, 16:29   #18
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,136
Thanks: 6,551
Thanked 3,104 Times in 1,275 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga tété Shiko postimin
Me fal se ndoshta lexoj gabim: a mos vall po i thurim lavde ketyre tipave???? Ne p** te Somes shkofshin se vtem kaos kane sjell ne ate vend!
Me vjen keq vetem per nje gje: kriminelat e vertete, kapot, jane gjithnje te lire dhe merren me politike per te "ndihmuar" popullin!
Nuk eshte problemi te thurim lavde ne kete teme. Ajo qe me shqeteson eshte se mbrapa ketyre djemve gjithmone jane fshehur njerez te rendesishem si politikane dhe pushtetare qe sot po na udheheqin.
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2014, 16:30   #19
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,136
Thanks: 6,551
Thanked 3,104 Times in 1,275 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

Italianet kerkuan arrestimin e Mirit te Xhikes

Zbulohet fakti me i ri, ne raportet e Fatmir Rames, te ekzekutuar te shtunen ne Tirane, me drejtesine. Ministria e Rendit dhe Prokuroria e Pergjithshme, pohuan se ne fillim te muajt shkurt 2003, nga Italia mberriti nje kerkese, sipas te ciles kerkohej arrestimi i Mirit te Xhikes, i akuzuar per pjesemarrje ne trafiqe te paligjshme. Si qarkulloi dokumenti nga nje institucion ne tjetrin, pa gjetur rrugezgjidhje dhe justifikimi: "Mungojne elemente te vepres penale"

Ferdinand DERVISHI

Italianet i kishin kerkuar drejtesise shqiptare arrestimin e Mirit te Xhikes, pak jave para se ai te vritej. Ky eshte fakti me i ri i zbuluar ne lidhje me raportet e Fatmir Rames (Mirit te Xhikes) te ekzekutuar te shtunen e kaluar ne Tirane, me Drejtesine. Per here te pare dje zyrtarisht ministria e Rendit dhe Prokuroria e Pergjithshme i konfirmuan gazetes "Korrieri", se ka patur nje kerkese nga drejtesia italiane per arrestimin e Mirit te Xhikes, e mberritur ne shkurt 2003, rreth me pak se 50 dite, para se ai te vritej. Kerkesa e mberritur nga drejtesia italiane nepermjet zyres se kontaktit INTERFORCE bazohej mbi te dhena, sipas te cilave Fatmir Rama kerkohej ne shtetin fqinj, se ishte pjestar i nje grupi trafiqesh te paligjshme. Sipas te njejtes kerkese, Fatmir Rama ishte shpallur ne kerkim, qe ne vitin 1997 ne Milano te Italise, ne kuader te operacionit policor te emertuar "Falco". Nje operacion qe synonte te godiste nje rrjet te fuqishem te trafikut dhe shperndarjes se droges. Nderkohe qe ne te njejten kerkese, behej fjale edhe per vertetim te kryerjes se vepres penale te trafikimit te lendeve narkotike prej Rames ne vitin 2001, ne kuader te hetimeve (me sakte te pergjimeve telefonike, pasi Rama ndodhej ne Shqiperi) te operacionit te koduar "Asterea".

Nano nuk kishte gabuar ne akuzat e tij

Nje kerkese e tille e drejtesise italiane verteton dhe vihet ne nje linje me akuzat e bera nga Kryetari i Partise Socialiste Fatos Nano, gjate periudhes kur u perplas politikisht me ish-kryeministrin Ilir Meta. Akuzat e Nanos u regjistruan ne prag te formimit te kabinetit Meta 2. Sipas akuzes se Nanos ata "po caktojne ministrat te Kartodromi i Mirit te Xhikes". Me tej akuzat e Nanos gjate mbledhjes se KPD u drejtuan ndaj ish-ministrit Bashkim Fino; "Te kam thene te largohesh nga Miri i Xhikes". Sipas Nanos ky personazh, por edhe te tjere, ku mbeshteteshin kundershtaret e tij politike, ishin te shpallur ne kerkim nderkombetar nga policia italiane per vepra penale te kryera ne kete shtet. Ndaj ketyre akuzave te Nanos pati nje pergenjeshtrim te ministrise se Rendit ne kohen kur ajo drejtohej nga Ilir Gjoni. Sipas te cilit te 4 personat e akuzuar, nder ta edhe Miri i Xhikes, ishin te paster. Nje deklarim zyrtar, qe u hodh poshte pak ore me pas, nga zedhenesi i liderit te PS.

E verteta e kerkeses italiane dhe pse u refuzua?

Sipas burimeve zyrtare, kerkesa e drejtesise italiane, ka mberritur ne ministrine e Rendit ne fillim te muajt shkurt 2003. Por nuk eshte pare e udhes te behej ndonje veprim. Pasi me 6 shkurt 2003 ministria e Rendit i ka kerkuar, me ane te nje shkrese zyrtare, Prokurorise se Pergjithshme, vleresimin e situates juridike per Fatmir Ramen. Nje kerkese e bazuar ne te dhena te policise italiane, per pjesemarrjen e Mirit te Xhikes ne nje bande trafiqesh te paligjshme. Pas disa ditesh, Prokuroria e Pergjithshme e ka kthyer mbrapsht kerkesen e ministrise se Rendit. Burime zyrtare te Prokurorise se Pergjithshme thane dje per "Korrieri" se shkak i kthimit mbrapsht te kerkeses, ishte mungesa e elementeve te duhur te vepres penale, pra te dhena jo te mjaftueshme per firmosjen e flete-arrestit per Mirin e Xhikes. Pas ketij kontakti, nuk dihet se si e priten homologet italiane refuzimin, porse te shtunen, me 29 mars 2003, Miri i Xhikes u vra. Ndersa vetem dje ministria e Rendit dhe Prokuroria i pohuan zyrtarisht gazetes "Korrieri" mbi ekzistencen e ketij fakti, te panjohur me pare.

Fieraku i pagosur, ne gjendje te rende

Permiresohet gjendja e Flamur Rapajt ne Spitalin Ushtarak, nderkohe qe mjeket shprehen pesimiste per gjendjen e te plagosurit Kristaq Cami. Sipas mjekeve te Reanimacionit te Spitalit gjendja e Camit paraqitet ende e njejte dhe kjo nderlikon shume mundesine e ndonje nderhyrje tjeter kirurgjikale. Nderkohe qe qe jane kryer te gjitha ekzaminimet nga ana e mjekeve, eshte duke u diskutuar edhe mundesia e ndonje trajtimi me te specializuar ne spitale apo klinika jashte vendit. Sakaq vjen duke u permiresuar nga dita ne dite gjendja e plagosurit Rapaj, i cili prej 48-oresh ka lene Reanimacionin dhe trajtohet ne Repartin e Kirugjise.

Pista e re e hetimit mbi nje ngjarje te vjeter

Burime te policise se Tiranes pohuan se ndermjet pistave te tjera te hetimit per vrasjen e Fatmir Rames, ishte konsideruar e rendesishme edhe nje linje e re dyshimi e lindur pas lidhjeve logjike me nje ngjarje te vjeter. Ne vitin 1999 ne afersi te vendit ku u ndertua Kartodromi, u vrane dy persona, ngjarje pas te ciles policia arrestoi A. Grorin, kusheririn e Fatmir Rames dhe nje tjeter. Burime policore kane vertetuar, se nje nga viktimat ishte i aferm i njerit prej kundershtareve te vjeter ne Tirane te Fatmir Rames. Madje ky, ne vitet 1996-1997 kishte tentuar te vriste Fatmir Ramen, por nuk kishte patur fat. Nje personazh i tille, sipas burimeve te policise, kishte emigruar jashte shtetit per nje kohe te gjate, porse ditet e fundit ishte pare ne Tirane. Sipas policise kishte shume te ngjare, qe kundershtari i vjeter i Rames te kujtonte dy plage, qe ende i dhimbnin (vrasja e nje miku te tij ne Itali dhe e kusheririt ne Lunder te Tiranes) dhe te kete ndermarre aksionin per ekzekutimin e tij.

Ekspertet nuk gjejne gjurme gishtash te arma

Rezultati i Institutit te Policise Shkencore, sipas te cilit ne armen e llojit "Kallashnikov" nuk ishte gjetur asnje gjurme gishti e atentatorit, kishte bere keq dje vete Drejtorin e Pergjithshem te Policise se Shtetit, Bajram Ibraj. Duke menduar se pas gjetjes se gjurmeve te gishtave, shkuarja te autori do te ishte shume e lehte, te gjithe ishin me shprese pas gjetjes se armes se krimit dhe kreherit te saj. Porse, edhe pse ishin munduar gjate, ekspertet e Laboratorit te ministrise se Rendit, nuk kishin mundur te identifikonin qofte nje gjurme te vetme. Kjo per faktin se arma ishte gjithandej me gjak dhe se ajo ishte e hedhur ne nje vend me balte. Po keshtu kishin deshtuar edhe kerkimet per te gjetur ndonje gjurme gishti ne kreherin e armes, edhe ky i gjakosur dhe i hedhur ne balte. Nderkohe qe posedimi vetem i kampioneve te gjakut te atentatorit, konsiderohet shume pak per te arritur ne nje rezultat pozitiv. Pasi te njejtin grup gjaku me te, mund te kene shume te tjere. Nderkohe qe identifikimi nepermjet analizes se ADN kerkon precizion te larte, pasi eshte shume i kushtueshem. Ai mund te behet kur policia eshte e bindur 100% se ka shtene ne duar autorin e atentatit.

Mberrin ne prokurori, vrasja e "Mirit te Xhikes"

Dokumentacioni hetimor i vrasjes se Fatmir Rames, i quajtur ndryshe "Miri i Xhikes", ka mberritur dje ne prokurorine e Tiranes. Burime te prokurorise se kryeqytetit, pohuan dje se policia ka dorezuar pas tre dite hetimesh nga ana e saj, materialet per vrasjen e mbremjes te se shtunes, tek Kartodromi, ne kryeqytet. Sipas ketyre burimeve, dokumentacioni permban deshmite e disa deshmitareve, per ngjarjen. Vonesa e materialeve justifikohet me kompleksitetin e ngjarjes, dhe me riperseritjen e ekspertizes se provave te gjetura ne vendin e ngjarjes. Por sipas burimeve nga Prokuroria shkak tjeter per vonesen ka qene edhe gjendja e rende e deshmitareve te plagosur. "Vetem Fatmir Rrapaj, eshte permendur dje", thane burimet. Ai ka qene i plagosur me lehte dhe dje ka mundur te deshmoje per Prokurorine per vrasjen e se shtunes. U pohua se marrja e kesaj deshmie ka sqaruar disa rethana, qe me hetimet e deritanishme nuk ishin zbardhur.

Korrieri
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2014, 16:38   #20
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,136
Thanks: 6,551
Thanked 3,104 Times in 1,275 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sorkadhe_Kelcyre Shiko postimin
E pamundur te jene ne nje kategori te gjithe
Sorkadhe kane qen shume te implikuar dhe bashkpuntor me shtetin, pervec Mirit te Xhikes , Arben Grorit, ke pasur banden e rruges kavajes, si Denis Gina, Borovat, Vajdin Lame, Tan Hoxha (Top-Channel) etje etje
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur