Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Votime dhe sondazhe

Votime dhe sondazhe Keni pyetje qė kėrkojnė votim nga anėtarėt e forumit ? Ju ftojmė t’i sillni kėtu.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Shiko rezultatet: A je fetar?
Po (ndjek fe, praktika fetare dhe feja ėshtė shumė e rėndėsishme pėr mua) 14 30.43%
Jo (jam ateist, agnostik, nuk i dua fetė, jam jofetar por mund tė bėsoj nė njė fuqi tė mbinatyrshme) 32 69.57%
Votues: 46. Ju nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh

Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 17-09-2012, 16:23   #1
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 4,028
Thanks: 328
Thanked 330 Times in 236 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
A jeni fetarė apo jo?

Duke u nisur nga ideja qė nė botė na konsiderojnė si njė vend mysliman, e me njerėz fanatikė e fetarė etj, dua qė tė shoh se sa fetarė janė shqiptarėt. Sondazhi i Gallup i kryer nė 2010, doli se vetėm 39% e shqiptarėve ndiqnin njė fe tė caktuar dhe ishin fetarė, 61% e tė tjerėve ishin jobesimtarė, agnostikė, ose tė pafe.

Tė shohim si do tė dalė nė forumin shqiptar.

Pyetja ėshtė e thjeshtė:

A jeni fetarė?

D.m.th. a ndiqni ndonjė fe tė caktuar, dhe ajo fe ka rėndėsi nė jetėn tuaj? Mund edhe tė besoni nė ndonjė qenie tė mbinatyrshme, por nuk ndiqni asnjė fe dhe nuk ėshtė se ndiqni ndonjė rit, zakonisht kėta persona quhen agnostikė e nuk do to thotė qė janė fetarė.
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2012, 16:53   #2
Elushe
~*~loved~*~
 
Avatari i Elushe
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 4,010
Thanks: 1,631
Thanked 1,790 Times in 765 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 150
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A jeni fetarė apo jo?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edvin83 Shiko postimin
Duke u nisur nga ideja qė nė botė na konsiderojnė si njė vend mysliman, e me njerėz fanatikė e fetarė etj, dua qė tė shoh se sa fetarė janė shqiptarėt.
Jemi aq fetarė saqe ka ndodhur te ndertojme nje xhami ne oborr te shtepise pa asnje konsiderate per fqinjte rreth e rrotull. Kendon qe ne 5 e gjysme te mengjesit ai, e s'do te dije per hallet e popullit.
Elushe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2012, 17:12   #3
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Askushi ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A jeni fetarė apo jo?

tap-topi kam qene gjithmone ne ate lende...
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2012, 17:21   #4
Adria
ON/OFF
 
Avatari i Adria
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Venus
Posts: 915
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
Adria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: A jeni fetarė apo jo?

me shume do e cilesoja veten besimtare te "keqe"
Adria nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2012, 17:24   #5
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Askushi ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A jeni fetarė apo jo?

Une do e cilesoja veten se besoj se dic ka atje larte, qe mund te quhet Zot, ose dic tjeter pa emer fare, por nuk dua qe besimin te ma ndermjetesoje asnje lloj feje...
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2012, 20:12   #6
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,398
Thanks: 211
Thanked 195 Times in 144 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: A jeni fetarė apo jo?

Ementubilahi
Ve melaike-hi
ve ketubi hi
veresulihi
jevmil ahri ve bil kadrihi,hajri hi ve sherrri hi min Allahu teala.
Isha gati ti futesha ne mos -besim sherri i tagutve shqiptar., pore thash me vete se edhe njerzit me te dashur tek Perendia jon sprovuar ne menyra me te renga...pak kom deviju nga besimi sepse shum njerz idiot me kan luhatur ne besim pore mu kujtua THenja e Profetit a.s se para kjamet te devijuarit -pa besimtaret do marin si argument diten e gjykimit se sishin njerz qe mund te benin diq te mir per fen-besimin dhe kshtu ata do demantohen se patet pasuri,pozit pore ju u futet rruges se shejtanit dhe tani hini me zahmet ne furra 8000 grad celsoizus.
Jom fetar mestar ,gjuhnaqr e i marr, pore besoi se Zoti esht fals dhe do te me fal.
.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2012, 20:18   #7
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 46,656
Thanks: 14,626
Thanked 12,567 Times in 7,876 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 684
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A jeni fetarė apo jo?

Jo, nuk jam ndjekės i asnjė feje.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2012, 20:19   #8
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 9,788
Thanks: 0
Thanked 694 Times in 249 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 169
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A jeni fetarė apo jo?

Po (ndjek fe, praktika fetare dhe feja ėshtė shumė e rėndėsishme pėr mua)
__________________
Ne nuk mund tė bėjmė Gjithēka...
Se gjithēka bėn vetėm ZOTI!
Por mund tė bėjmė diēka dhe vetėm me ndihmėn e ZOTIT!
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2012, 21:18   #9
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Askushi ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A jeni fetarė apo jo?

fetar, jooooooooo
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2012, 22:38   #10
trestenik
Heavy Metall
 
Avatari i trestenik
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 735
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
trestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: A jeni fetarė apo jo?

Nuk jam fetar.
__________________
po-jo-jo-po
trestenik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2012, 22:57   #11
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,788
Thanks: 8,852
Thanked 2,742 Times in 1,413 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 188
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A jeni fetarė apo jo?

Si mund te kosiderohet nje njeri qe ka nje xhami te ndertuar ne pronat e tij dhe vete NUK e frekuneton, por e jep me qera?!

Frutet qe dalin nga kjo xhami - kjo eshte feja ime.
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2012, 23:08   #12
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,759
Thanks: 835
Thanked 1,586 Times in 920 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A jeni fetarė apo jo?

Ca feje amon ,na leni rehat me gjithe fe.

Une besoj vetem ne zot. Dhe jo ne hoxhallare e prifterinj. Mekatet e mia i fal edhe me nje lutje te thjeshte ne shpi pa qene nevoja te shkoj fare ne xhami. Ne fund te fundit besimi fetar smund t'i imponohet askujt. Une ne kte kendveshtrim e shoh ,dhe uroj qe zoti mos mi marri ment ne ndonje te ardhme te frekuentoj objektet fetare.
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2012, 23:09   #13
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Askushi ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A jeni fetarė apo jo?

bravo Endri
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2012, 04:19   #14
Grejs
Anėtar
 
Avatari i Grejs
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Larg...
Posts: 43
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Grejs ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A jeni fetarė apo jo?

Besoj ne Zot por nuk frekuentoj asnje institucion fetar pasi u linda dhe u rrita ne nje familje qe nuk praktikohej asnje lloj feje. Nuk kam asnje kundershtim me ata qe jane fetare .. perkundrazi..
Grejs nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2012, 05:47   #15
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,537
Thanks: 15,108
Thanked 9,033 Times in 6,096 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 390
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A jeni fetarė apo jo?

Aspak.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2012, 07:36   #16
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Askushi ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A jeni fetarė apo jo?

nuk jam, por edhe te isha, do isha fetar i pa thekur...
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2012, 09:21   #17
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 4,028
Thanks: 328
Thanked 330 Times in 236 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Censusi permbys fete, 70 per qind refuzojne ose nuk e deklarojne besimin

Censusi permbys fete, 70 per qind refuzojne ose nuk e deklarojne besimin

Publikimi i rezultateve te Censusit 2011 ne Shqiperi nis ti ngjaje procesit zgjedhor. E megjithate, shtyrja ne kohe e shpalljes se rezultateve nuk mund te fshehe me ndryshimin e ndodhur brenda popullsise shqiptare e cila ne vitin 2011 edhe numerikisht ka ndryshuar duke shkuar ne 2,831,741 banore. Perpos kesaj, ajo paraqitet me nje tipologji te re identitare sidomos sa i perket hartes fetare. Kėshtu burime nga INSTAT-i bėjnė tė ditur se nė procesin e deklarimit fetar raporti i dikurshėm i sanksionuar mes dy besimeve kryesore fetare nė Shqipėri mund tė pėsojė rrėshqitje.

Arsye pėr kėtė ėshtė jo dhe aq lindja e neofitėve apo konvertimi mes besimtarėve, sesa mosdeklarimi i qytetarėve. Shifra 70%, e pėrmendur mė herėt nė media, qė sugjeron numrin e tė regjistruarve qė nuk janė shprehur pėr besimin, rezulton pėrafėrsisht e vėrtetė edhe sipas burimeve nga INSTAT/ Duke mos marrė nė konsideratė faktin se rreth 1 milionė emigrantė nuk janė bėrė pjesė e censusit, atėherė ndėrtimi i fytyrės sė re fetare tė shqiptarėve pritet tė jetė befasues. Pėr krahasim nė njė sondazh tė kryer qė nė vitin 2001 nė kėtė drejtim solli nė vėmendje shifrėn se tė paktėn mbi 10% e qytetarėve deklaronin se nuk i pėrkisnin asnjė besimi. E marrė gjithsesi me rezervė ajo sinjalizon se njė proces tjetėrsimi ėshtė nė zhvillim edhe pse besimi fetar perceptohet nga njė pjesė e popullsisė si pėrkatėsi pėr shkak tė familjes dhe jo si ēėshtje besimi.

Komunitetet fetare, referencė te shifra e 1930-s.

70% myslimanė, 20% ortodoksė dhe 10% katolikė-kjo shifėr e regjistruar nė censusin e vitit 1930 pret tanimė tė konfirmohet ose tė pėrgėnjeshtrohet. Nė kėtė proces delikat, INSTAT ka zbatuar parimin e vetėdeklarimit tė qytetarit, ndonėse shprehja e besimit ėshtė ēėshtje private. Gjithsesi komunitetet fetare nė Shqipėri ndonėse mbeten nė pritje tė publikimit tė tė dhėnave, kanė paraprakisht pritmėritė e tyre. “Ne kemi bėrė njė deklaratė si komunitet Mysliman pėrpara fillimit tė procesit, ndėrsa tani presim rezultatin zyrtar”, tha Agron Hoxha, pėrfaqėsues i Komunitetit Mysliman Shqiptar.

I pyetur mbi tė dhėnėn zyrtare tė deritanishme pėr besimin fetar, pra 70-20-10, ai u shpreh se “pritmėritė tona janė diku afėr kėsaj shifre, por duhet pasur parasysh edhe periudha e gjatė e komunizmit ku nuk lejohej besimi fetar”. Kėshtu pėr KMSH-nė, 70% e popullsisė perceptohet si e pėrkatėsisė myslimane, ndonėse nė kėtė kuadėr pėrfshihet edhe komuniteti Bektashi. Mė i rezervuar ėshtė shprehur dom Gjergj Meta i Kishės Katolike, sidomos nė raport me 10% e mirėnjohur pėr besimtarėt e saj. “Ne kemi evidentuar nė muajin nėntor problemet e hasura nė procesin e censusit, por ne nuk jemi shprehur kundėr procesit nė vetvete. Do tė presim rezultatin e pastaj do tė shprehemi nėse do tė jetė e nevojshme. Shifra qė ju sillni, pra 10%, nuk ėshtė analizuar si e tillė nga Kisha katolike, pasi pėr ne numrat kanė rėndėsi relative. Pėr ne kanė rėndėsi besimtarėt cilėsorė”, tha Dom Gjergj Meta.

Nė njė aspekt formal kjo qasje shumė e moderuar zgjidh shumėēka, por ajo bie disi ndesh me prononcimin e Kishės Katolike nė muajin nėntor, me tė cilin ajo dėshmoi se ėshtė e shqetėsuar pėr mangėsitė nė procesin e regjistrimit tė qytetarėve qė i pėrkasin besimit katolik. Por me gjasė kriteri i regjistrimit sipas kohės sė banimit nė Shqipėri prek mė shumė komunitetin ortodoks, pasi njė shumicė emigrantėsh janė tė kėtij komuniteti. “Nuk kemi asnjė tė dhėnė dhe nė momentin e publikimit do tė bėjmė komentin tonė. Nuk dimė realisht asgjė pėr tė dhėnat e censusit”, tha Thoma Dhima i Kishės Ortodokse Autoqefale tė Shqipėrisė. Nė pamje tė parė, duket se statistika e vitit 1930 ėshtė minimumi qė komunitetet fetare presin nga regjistrimi, pse kėshtu nuk do tė kishte firo. Por ėshtė e qartė se prej vitit 1930 e deri mė sot, nė Shqipėri, njė vend qė pėrjetoi ndalimin e besimit fetar pėr njė brez tė tėrė, ka rrjedhur shumė ujė dhe pėr kėtė arsye rezultati i INSTAT-it mbetet tė provojė nėse lufta bėhet pėr ringjalljen shpirtėrore sikundėr shprehet shpesh kryeministri aktual, apo pėr statistikėn.

Shqipėria, anėtare e Konferencės Islamike

Nė Shqipėri ka zyrtarisht 4 komunitete fetare tė njohura tradicionalisht qė rrjedhin nga dy besime-mysliman dhe kristian. Komuniteti mysliman ndahet nė sunit dhe bektashi, ndėrsa ai kristian nė ortodoks dhe katolik. Kėto muajt e fundit, Shqipėria ka njohur zyrtarisht edhe komunitetit Protestan, njė risi kjo qė duhet thėnė se gjen pika takimi edhe me historinė e Rilindjes. Nė tė gjithė kėtė hartė fetare, konkurrenca pėr besimtarė ėshtė historike dhe aktuale. Historike pse ajo dikur u sfidua me kredon e Vaso Pashės e mė vonė nga regjimi komunist, por aktuale pėr shkak tė pėrparimit tė institucioneve fetare thuajse ngado. Lėvizja e shifrės sė besimit mbetet me rėndėsi parėsore, pasi pėrcakton ndryshime thelbėsore gjeopolitike. Kėshtu nė respekt tė shifrės tradicionale, Shqipėria ėshtė anėtare me tė drejta tė plota e Konferencės Islamike, ndėrkohė qė njė rrjedhje eventuale nga shumica dominuese myslimane, mund tė shtronte pikėpyetje mbi angazhimin politik nė fjalė.
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2012, 09:28   #18
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Re: A jeni fetarė apo jo?

Fetar,deri para 5 minutash.
Edhe feja na duhet.Na mjafton Kanuni.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2012, 09:29   #19
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,537
Thanks: 15,108
Thanked 9,033 Times in 6,096 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 390
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A jeni fetarė apo jo?

Nuk me vjen cudi po nuk u sulmua ndonje ambasade e huaj????
Si rrjedhim.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2012, 09:43   #20
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: A jeni fetarė apo jo?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Samurai Shiko postimin
Nuk me vjen cudi po nuk u sulmua ndonje ambasade e huaj????
Si rrjedhim.
Ambasadat i sulmojme vetem kur na shajne partin.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur