Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 17-04-2018, 10:00   #901
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,757
Thanks: 3,327
Thanked 2,655 Times in 1,794 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Kastriot, je gabim ne te gjitha sa thua. Une nuk e di se cfare ka thene Shinasi Rama por ki parasysh se politikanet e sotshem perpiqen me cdo kusht qe te minimizojne cdo figure te Historise se Shqiperise. Sepse keta njerez qe na sundojne sot jane njerezit me te paafte qe kemi pasur ndonjehere ne krye. Dhe historia e nje vendi eshte si nje pasqyre ku keta politikane shikojne veten e tyre dhe duke qene se keta te sotcmit dalin shume keq atehere perpiqen qe te zhvleresojne ata qe kane qene me pare. Patjeter qe ne historine e nje vendi dhe jo vetem tonen por kudo, mund te gjesh momente qe nuk jane te kendshme dhe qe njerezit nuk kane deshire qe ti kujtojne, por te jesh i bindur qe pa perjashtim te gjithe elitat e meparshme te ketij vendi kane qene shume here me te sukseshme se sa keta bastarde qe na qeverisin sot. Prandaj je gabim.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 17-04-2018 nė 10:11
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 10:06   #902
Festim
Llapjoni
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 99
Thanks: 22
Thanked 12 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Festim ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Pa ven ke ........ na falni

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Festim : 17-04-2018 nė 10:10
Festim nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 13:59   #903
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,560 Times in 920 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Deri diku eshte e vertete. por mos harro nje gje, qe shqiptart ishin te vetmit ballkans ( greket nuk po i permend se nuk ekzistonin si komb atehere) qe nuk kishin nje mbreteri te bashkuar...

Fisniket shqiptare ishin te percrare midis mbeshtejtes ose jo te Anzhuineve, Bizantit dhe mbreterise ne ngritje te serbise....

Dhe vet Kastrioti pati shume probleme ta mbante Lidhjes e Lezhes te bashkuar.

Shqiptaret jane njerezit me tribalik dhe katundaresk qe mund te ekzisotjne ne historine e Europes ( lexo Shinasi Ramen per me shume).

Nuk ka rast tjeter ne historine e europes si shqiptaret.

Luftuan 100 vite me osmanet pastaj u bene shtylla kurrizore e perandorise osmane.

Sunduan 70-80 vite ballkanin perendmimor dhe kurr nuk bene nje bashkepunim midis tyre Pashallaret e Pavarur shqiptare.

Krijuan nje perandori gjigande ne lindjes e mesme dhe kurr nuk arriten te krijonin nje shtet de juro shqiptar ne ballkan.

Edhe kur beheshin kryengritje beheshin qe kasta elite myslimane shqiptare te mbante priviligejt e Timarit dhe tokave qe sulltani kishte futur qe ne 1500...

Biles shqiptaret fiuan kunder ushtrive te derguara nga sulltani ne 1834 dhe 1836 dhe ne ved qe te shpallnin te pakten autonomine, u mjaftuan me venien perseri te shqiptareve ne krye te strukturave osmane ne trojet shqiptare dhe ballkan.


Edhe lideret e Lidhjes se Prizrenit nuk luftuan kunder ushtrive te sulltanit ne 1881, pervecse Sulejman Vokshit.

Edhe Ismail Qemali u mundua te shpetonte perandorine osmane njehere pastaj shqiperine etj etj.

Prandaj edhe ekzisotn ky korrupsion galopant ne shqiperi, prandja edhe shkaterruam tere ushtrine dhe industrite mbas 90...
Nuk desha tė hy nė hollėsira sepse pastaj bėjmė nihilistin. Qė shqiptarėt ishin fetar gjat kohės sė Skėnderbeut ėshtė e ditur dhe kur luftuan pėr tė mbrojtur qytetėrimin e tyre nga hothit mongole pėrfshihet edhe besimi fetar. Por me sa di unė nuk ka fakte qe Sėnderbeu luftoi nėn flamurin me kryq kishės sė Krishterimit! Mbase do ta kishte bėrė nėse kryqėzata do tė ishte rrealizuar, sepse u zgjodh si komandanti i saj por nuk u rrealizua. Tė ishte realizuar ndoshta Ballkani nuk do kishte rėnė nė duart e mongolėve dhe sot do tė ishim shumė ndryshe.
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 14:12   #904
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,757
Thanks: 3,327
Thanked 2,655 Times in 1,794 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Nuk desha tė hy nė hollėsira sepse pastaj bėjmė nihilistin. Qė shqiptarėt ishin fetar gjat kohės sė Skėnderbeut ėshtė e ditur dhe kur luftuan pėr tė mbrojtur qytetėrimin e tyre nga hothit mongole pėrfshihet edhe besimi fetar. Por me sa di unė nuk ka fakte qe Sėnderbeu luftoi nėn flamurin me kryq kishės sė Krishterimit! Mbase do ta kishte bėrė nėse kryqėzata do tė ishte rrealizuar, sepse u zgjodh si komandanti i saj por nuk u rrealizua. Tė ishte realizuar ndoshta Ballkani nuk do kishte rėnė nė duart e mongolėve dhe sot do tė ishim shumė ndryshe.
Unė jam dakord me pjesėn qė Skėnderbeu nuk luftoi pėr fe. Figurėn e Skėnderbeut e kanė pėrdorur tė gjithė. Perėndimi, nė kėtė moment specifik kėrkon qė ta portretizojė atė thjesht si njė mbrojtės tė krishterimit. Kjo nuk qėndron. Ai i hyri asaj pune pėr interesat e veta, ishin pjekur kushtet qė shqiptarėt tė kishin mbretėrinė e tyre si kombe tė tjera tė Europės. Fatkeqėsisht pėr ne, ai u detyrua qė energjitė mė tė mėdha ti pėrqėndronte nė luftėn kundėr osmanėve, kėto janė rrethana qė nuk vareshin nga ai dhe shqiptarėt. Patjetėr qė lufta e tij dhe e shqiptarėve ėshtė njė nga faktorėt kryesorė qė mbrojti perėndimin nga hordhitė aziatike.
Nuk jam dakord qė shqiptarėt ishin besimtarė tė devotshėm. Ne jemi popullsi malėsore, krishterimi nuk kish zėnė rrėnjė ndėrmjet shqiptarėve. Nė Perandorinė Otomane, mungesa e besimit ndėrmjet shqiptarėve tregohej si barcaletė.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 15:31   #905
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,560 Times in 920 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Unė jam dakord me pjesėn qė Skėnderbeu nuk luftoi pėr fe. Figurėn e Skėnderbeut e kanė pėrdorur tė gjithė. Perėndimi, nė kėtė moment specifik kėrkon qė ta portretizojė atė thjesht si njė mbrojtės tė krishterimit. Kjo nuk qėndron. Ai i hyri asaj pune pėr interesat e veta, ishin pjekur kushtet qė shqiptarėt tė kishin mbretėrinė e tyre si kombe tė tjera tė Europės. Fatkeqėsisht pėr ne, ai u detyrua qė energjitė mė tė mėdha ti pėrqėndronte nė luftėn kundėr osmanėve, kėto janė rrethana qė nuk vareshin nga ai dhe shqiptarėt. Patjetėr qė lufta e tij dhe e shqiptarėve ėshtė njė nga faktorėt kryesorė qė mbrojti perėndimin nga hordhitė aziatike.
Nuk jam dakord qė shqiptarėt ishin besimtarė tė devotshėm. Ne jemi popullsi malėsore, krishterimi nuk kish zėnė rrėnjė ndėrmjet shqiptarėve. Nė Perandorinė Otomane, mungesa e besimit ndėrmjet shqiptarėve tregohej si barcaletė.
Sa fetar ishin shiptarėt e as kohė ėshtė e vėshtirė tė pėrcaktohet. Por Krishterimi kishte hyrė nė Arbėni pothuajse 1000 vjetė nė kohėn e Skėnderbeut. Nė fakt nė mos gabohem disa nga kishat e para tė ndėrtuara nė Europė ishin nė Arbeni. Mos tė harrojmė se Konstandini ishte Ilir dhe besoj se Arbėnit e asaj kohe mund ta ken mirėpritur Krishterimin. Pastaj kemi patur Papa e Kardinal e medyzina a gjatė Bizantit.

Malėsorėt ishin besimtarė sepse ishin ata qė nuk e ndėrruan fenė kur pjesa tjetėr e ndėrroi masivisht. Edhe komunizmi ata kodit mė shumė sepse ishin, nga aspekti i fesė, nėn ndikimin shpirtėror tė Papės. Kjo e pengonte enverin pėr tė futur bollshevizmin prandaj i masakroi malėsorėt me shumė se tė tjerėt ,aq mė tepėr kur atje hasi rezistencė mė tė madhe se kudo tjetėr nė Shqipėri.

Pėr mendimin tim duke ditur atė qė dimė sot, ndoshta do tė kishte qenė mė mirė tė kishim ruajtur emrin e vjetėr Arbėn/Arbėr sepse kishte vazhdimėsi nė krahasim me Shqiptarė.

Disa mendojnė se emri shqiptarė ka filluar me Skėnderbeun. Ushtarėt e tij kishin shqiponjėn nė kraharor qė i dallonte nė krahasim me ata tė Napolit. Shqypni- Shqyptar pra ata qė identifikohen me shqiponjėn e Skėnderbeut. Ky ishte edhe flamuri me tė cilin Fisnikėt/Princat Arbėnore tė kohės u identifikuan mbas lidhjes sė Lezhės.

Unė nuk mendoi se ai luftoi si kryqėzator edhe pse mori tituj fetar nga Papa. Nuk duhet harruar se nė atė kohė feja ishte shtet absolut dhe gjėrat duhen trajtuar bėrnda kohės dhe kontekstit. Edhe sikur tė kishte luftuar pėr fenė kryesisht, prap ati nuk I bie vlera as edhe njė gram, se nė fund tė fundit siē pėrmenda mė lart feja ishte Europa nė atė kohė dhe ne ishim pjesė e pandarė e saj derisa ne ramė nė sundimin e mongolėve pėr 5 shekuj.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Beu_Shpata : 17-04-2018 nė 15:40
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 17:23   #906
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,378
Thanks: 258
Thanked 420 Times in 325 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Kastriot, je gabim ne te gjitha sa thua. Une nuk e di se cfare ka thene Shinasi Rama por ki parasysh se politikanet e sotshem perpiqen me cdo kusht qe te minimizojne cdo figure te Historise se Shqiperise. Sepse keta njerez qe na sundojne sot jane njerezit me te paafte qe kemi pasur ndonjehere ne krye. Dhe historia e nje vendi eshte si nje pasqyre ku keta politikane shikojne veten e tyre dhe duke qene se keta te sotcmit dalin shume keq atehere perpiqen qe te zhvleresojne ata qe kane qene me pare. Patjeter qe ne historine e nje vendi dhe jo vetem tonen por kudo, mund te gjesh momente qe nuk jane te kendshme dhe qe njerezit nuk kane deshire qe ti kujtojne, por te jesh i bindur qe pa perjashtim te gjithe elitat e meparshme te ketij vendi kane qene shume here me te sukseshme se sa keta bastarde qe na qeverisin sot. Prandaj je gabim.
Kam respekt per Ty dhe Bue Shpaten, jeni djem te zgjuar prandja mos ma keqputo ate cka desha te them.

Une te thashe ty nje fakt mbi karakterin kombetar te shqiptareve dhe te thashe nje fakt te thjeshte, qe ne jemi kombi me tribalik dhe katundaresk ne europe, dhe ta provova me nje permbledhje te shkurter te historise se shqiptareve ne 700 vitet e fundit.

Jam dakord qe keta qe kane qene ne krye keto 28 vite jane fara me e keqe e munshme pa diksutim...

por kjo nuk hedh poshte ate qe kam thene une me siper kur me citove...

Shqiptaret kane ndikuar historine boterore, por nuk kane arritur te bejne dicka sic duhet per vendin e tyre.... drejtuan e themeluan perandori e bejeta pa fund qe tek ajo Romake dhe Romako Lindore, qe tek Perandoria Osmane dhe Dinastia Shqiptare ne Egjipt e Sudan, qe tek luftrat shqiptaro-osmane dhe Gjikajt e Moldavise dhe Vllahise e deri tek Stratiotet e Arbereshet....

Lexo edhe njehere shpjegimin dhe kronologjhine qe te kam shkruar une me siper me kujdes dhe do kthjellohesh....

Shqiptaret nuk arrijne te shikojne pertej dritares se shtepise se tyre, prandaj edhe nje tufe si gabelet serve arriten te na imponoheshin pjeserisht ne shekullin e 20....

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Kastrioti1443 : 17-04-2018 nė 18:08
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 17:30   #907
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,378
Thanks: 258
Thanked 420 Times in 325 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Nuk desha tė hy nė hollėsira sepse pastaj bėjmė nihilistin. Qė shqiptarėt ishin fetar gjat kohės sė Skėnderbeut ėshtė e ditur dhe kur luftuan pėr tė mbrojtur qytetėrimin e tyre nga hothit mongole pėrfshihet edhe besimi fetar. Por me sa di unė nuk ka fakte qe Sėnderbeu luftoi nėn flamurin me kryq kishės sė Krishterimit! Mbase do ta kishte bėrė nėse kryqėzata do tė ishte rrealizuar, sepse u zgjodh si komandanti i saj por nuk u rrealizua. Tė ishte realizuar ndoshta Ballkani nuk do kishte rėnė nė duart e mongolėve dhe sot do tė ishim shumė ndryshe.
Beu Shpata, duhet te jemi te sakte me perkufizimet historike dhe mos ta shikojme historine si viktima apo me terma te gabuar....

Osmanet ne rradh te pare nuk ishin mongol.... edhe sikur dinastia Osmane te kishte prejardhje turkomane, ne kohen e themelimit te shtetit Osman ata ishin shume te perzier me anatoliane vendas dhe Perandoria Osmane ne shelbin e vet si shtet ishte gjithmone perandori multi etnike , kulturalisht Persiano-Islamike me nje kushtetute islamike me te moderuar se ajo e khalifeve arabe....

Disa nga osmanlinjte e pare ishin renegatet bizantine qe u konvertuan ne islam per shembull....

Disa kryegjeneral te ushtrise osmane kunder Skenderbeut dhe Konstandinopojes ishin vet shqiptar si Iliaz Pasha, Zagranoz Pasha, Balaban Badera me velliaj e tij, Gedik Pasha etj

Emri turk i perdorur ndaj Osmanllinjeve ishte term i huaj per ta ashtu sic termi Bizant ishte term i huaj per Perandorine Romako Lindore.

Sa per me siper , Skenderbeu ishte besimtar Ortodoks, vet familja Kastrioti ishte e tille, por padyshim qe Skenderbeu luftoi per ambiciet e tij duke e cuar ne pieestal kombin shqiptar....

Plani ti tij sic e thashe edhe ne nje postim me siper, ishte ose krijimi i nje perandorie Shqiptare ose marrja e Konstandinopojes dhe rikrijimi i Perandorise Romake....

Beri nje gabim te madh duke i rishpallur lufte Perandorise Osmane ne 1464 pa u siguruar mire ardhja e kryqezates.... ai kishte paqe me Mehmetin II der ne 1474....
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 17:39   #908
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,560 Times in 920 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Beu Shpata, duhet te jemi te sakte me perkufizimet historike dhe mos ta shikojme historine si viktima apo me terma te gabuar....

Osmanet ne rradh te pare nuk ishin mongol.... edhe sikur dinastia Osmane te kishte prejardhje turkomane, ne kohen e themelimit te shtetit Osman ata ishin shume te perzier me anatoliane vendas dhe Perandoria Osmane ne shelbin e vet si shtet ishte gjithmone perandori multi etnike , kulturalisht Persiano-Islamike me nje kushtetute islamike me te moderuar se ajo e khalifeve arabe....

Disa nga osmanlinjte e pare ishin renegatet bizantine qe u konvertuan ne islam per shembull....

Disa kryegjeneral te ushtrise osmane kunder Skenderbeut dhe Konstandinopojes ishin vet shqiptar si Iliaz Pasha, Zagranoz Pasha, Balaban Badera me velliaj e tij, Gedik Pasha etj

Emri turk i perdorur ndaj Osmanllinjeve ishte term i huaj per ta ashtu sic termi Bizant ishte term i huaj per Perandorine Romako Lindore.

Sa per me siper , Skenderbeu ishte besimtar Ortodoks, vet familja Kastrioti ishte e tille, por padyshim qe Skenderbeu luftoi per ambiciet e tij duke e cuar ne pieestal kombin shqiptar....

Plani ti tij sic e thashe edhe ne nje postim me siper, ishte ose krijimi i nje perandorie Shqiptare ose marrja e Konstandinopojes dhe rikrijimi i Perandorise Romake....

Beri nje gabim te madh duke i rishpallur lufte Perandorise Osmane ne 1464 pa u siguruar mire ardhja e kryqezates.... ai kishte paqe me Mehmetin II der ne 1474....
Ėshtė e vėrtetė qė jemi popull me mėndjedajak. Jemi tė dominuat akoma nga mentaliteti klanor. Kėto karakteristika janė ato qė ne na lidhin mė shumė ne qytet-shtetet e antikitetit si Athina, Sparta e tė tjera, shumė mė tepėr se grekėt, tė cilėt pėrveē luftės civile midis komunistėve dhe tė tė djathtės nuk kanė patur asnjė lėkundje. Ėshtė shtet i ndėrtuar mbi besimin fetar. Kurse ne kemi ngel akoma me cic mica qė nga kohėt e antikitetit. Prandaj Lidhja e Lezhės ėshtė konsideruar si njė sukses, bashkim mes Shqiptarėsh, si anjėherė mė pare dhe pėr fat tė keq edhe mė pas. Kėtu jam dakord me ty.

Kėta tė 28 viteve tė fundit janė mbeturinat e 'fekales' qė u kultivuan gjatė diktaturės. Molla nuk bie largė pemės! As nuk ja vlen me diskutu rreth tyne.
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 18:08   #909
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,378
Thanks: 258
Thanked 420 Times in 325 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Ėshtė e vėrtetė qė jemi popull me mėndjedajak. Jemi tė dominuat akoma nga mentaliteti klanor. Kėto karakteristika janė ato qė ne na lidhin mė shumė ne qytet-shtetet e antikitetit si Athina, Sparta e tė tjera, shumė mė tepėr se grekėt, tė cilėt pėrveē luftės civile midis komunistėve dhe tė tė djathtės nuk kanė patur asnjė lėkundje. Ėshtė shtet i ndėrtuar mbi besimin fetar. Kurse ne kemi ngel akoma me cic mica qė nga kohėt e antikitetit. Prandaj Lidhja e Lezhės ėshtė konsideruar si njė sukses, bashkim mes Shqiptarėsh, si anjėherė mė pare dhe pėr fat tė keq edhe mė pas. Kėtu jam dakord me ty.

Kėta tė 28 viteve tė fundit janė mbeturinat e 'fekales' qė u kultivuan gjatė diktaturės. Molla nuk bie largė pemės! As nuk ja vlen me diskutu rreth tyne.
Edhe ata qe sunduan midis 1920 der ne 1939 nje mut ishin, mos me keq, lexo poezite e Ali Asllanit ....

Ankohen per perandorine osmane jet e mot duke harruar ose neglizhuar se shqiptaret ishin vet sundues aty....

shqiptaret kane nevoje per konferenca historie qe te zgjasin per rreth 2 muaj qe te sqarohen shume nga keto terma histori dhe te shihet historia sic duhet te shihet dhe te dalim sic duhet ne perfudnime dhe perfundimi eshte qe shqiptaret jane ata qe the edhe ti me siper...

Shqiptareve ju duhet Adolf Hitleri qe ti drejtoje , se nuk ka ndryshe zgjidhje.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 18:15   #910
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 877 Times in 511 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Deri diku eshte e vertete. por mos harro nje gje, qe shqiptart ishin te vetmit ballkans ( greket nuk po i permend se nuk ekzistonin si komb atehere) qe nuk kishin nje mbreteri te bashkuar...

Fisniket shqiptare ishin te percrare midis mbeshtejtes ose jo te Anzhuineve, Bizantit dhe mbreterise ne ngritje te serbise....

Dhe vet Kastrioti pati shume probleme ta mbante Lidhjes e Lezhes te bashkuar.

Shqiptaret jane njerezit me tribalik dhe katundaresk qe mund te ekzisotjne ne historine e Europes ( lexo Shinasi Ramen per me shume).

Nuk ka rast tjeter ne historine e europes si shqiptaret.

Luftuan 100 vite me osmanet pastaj u bene shtylla kurrizore e perandorise osmane.

Sunduan 70-80 vite ballkanin perendmimor dhe kurr nuk bene nje bashkepunim midis tyre Pashallaret e Pavarur shqiptare.

Krijuan nje perandori gjigande ne lindjes e mesme dhe kurr nuk arriten te krijonin nje shtet de juro shqiptar ne ballkan.

Edhe kur beheshin kryengritje beheshin qe kasta elite myslimane shqiptare te mbante priviligejt e Timarit dhe tokave qe sulltani kishte futur qe ne 1500...

Biles shqiptaret fiuan kunder ushtrive te derguara nga sulltani ne 1834 dhe 1836 dhe ne ved qe te shpallnin te pakten autonomine, u mjaftuan me venien perseri te shqiptareve ne krye te strukturave osmane ne trojet shqiptare dhe ballkan.


Edhe lideret e Lidhjes se Prizrenit nuk luftuan kunder ushtrive te sulltanit ne 1881, pervecse Sulejman Vokshit.

Edhe Ismail Qemali u mundua te shpetonte perandorine osmane njehere pastaj shqiperine etj etj.

Prandaj edhe ekzisotn ky korrupsion galopant ne shqiperi, prandja edhe shkaterruam tere ushtrine dhe industrite mbas 90...
Ne tere kete carcaf ka vetem nje fjali te sakte. Ate qe kam nenvizuar duke i hequr nje seksion. Ne fakt, tere carcafi ka si kryefjale 'Fisniket' dhe si kallezor ' te bamet e fisnikeve'.

Shqiptaret nuk kane pasur gati asnje fisnik vendas gjate mesjetes. Sistemi i drejtimit te tyre ishte pleqnar. Keta te ashtuqujtur fisnike erdhen nga pertej Danubit, dhe nga Perendimi dhe e ndane Ilirikun ne ngastra vasale nga shteti/komandanti i tyre. Populli qe ne pune te vet, keta kapot qene ne qytet. Populli u vu ne hall kur keta mercenare fillun te ndjellin ushtri te huaja ne territoret ku qene ndalur. Lufterat kundet njeri tjetrit, si edhe kunder ose pro turqeve, kunder ose pro bizantinve jane ndermarre nga keta 'Fisnike', te cilet vec te tille nuk ishin. Shqiptaret te zene ne mes te ushtrive nderluftuese, dhe mes jetes dhe vdekjes per familjet e tyre, zgjodhen te luftojne se pari kunder armikut me te rrezikshmin dhe pastaj t'i marrin me rend, bazuar ne mizorine e tyreapo nderhytjen ne punet e tyre.

Zoti Shinasi Rama ben mire te lexoje tri rreshta per mesjeten, para se te mendoje se vec ai eshte shqiptar me karakter dhe me logjike. E kjo vlen edhe per ju te tjeret, neqoftese mendoni se vertet jeni shqiptare. Nuk ju duket e habitshme qe ju paskeni lindur shume te zgjuar dhe me shtylle kurrizore, kurse gjysherit tuaj qene leshko. E pra, ju ose keni qene dhe jeni leshko, ose nuk keni qene. Dhe me thene te drejten, plot leshko ka dhe nga te tere farat e botes.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 17-04-2018 nė 18:17
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 18:17   #911
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,560 Times in 920 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Edhe ata qe sunduan midis 1920 der ne 1939 nje mut ishin, mos me keq, lexo poezite e Ali Asllanit ....

Ankohen per perandorine osmane jet e mot duke harruar ose neglizhuar se shqiptaret ishin vet sundues aty....

shqiptaret kane nevoje per konferenca historie qe te zgjasin per rreth 2 muaj qe te sqarohen shume nga keto terma histori dhe te shihet historia sic duhet te shihet dhe te dalim sic duhet ne perfudnime dhe perfundimi eshte qe shqiptaret jane ata qe the edhe ti me siper...

Shqiptareve ju duhet Adolf Hitleri qe ti drejtoje , se nuk ka ndryshe zgjidhje.
E ēfar mund tė bėje mė shumė se ē'u bė nga 1912 deri nė 1939 me njė popull analfabet, qė kishte pėrjetuar 500 vjetė nėn sundimin Osman dhe qė edhe kur shkonte nė banjė e mbante pushkėn me vehte? Lufta ka pas qenė e shkruajtur nė ADN e shqiptarit i cili nuk dinte t'i jepte drejtim vetes e aq mė pak vendit nė kohė paqe. Kėtė e dpshmoi edhe perjudha e komunizmit. Janė bėrė disa luftėra midis shqiptarėve edhe mbas 1912-ės pėr cic mica kot fare dhe qė nuk mbaruan kurrė.
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 19:00   #912
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,378
Thanks: 258
Thanked 420 Times in 325 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Ne tere kete carcaf ka vetem nje fjali te sakte. Ate qe kam nenvizuar duke i hequr nje seksion. Ne fakt, tere carcafi ka si kryefjale 'Fisniket' dhe si kallezor ' te bamet e fisnikeve'.

Shqiptaret nuk kane pasur gati asnje fisnik vendas gjate mesjetes. Sistemi i drejtimit te tyre ishte pleqnar. Keta te ashtuqujtur fisnike erdhen nga pertej Danubit, dhe nga Perendimi dhe e ndane Ilirikun ne ngastra vasale nga shteti/komandanti i tyre. Populli qe ne pune te vet, keta kapot qene ne qytet. Populli u vu ne hall kur keta mercenare fillun te ndjellin ushtri te huaja ne territoret ku qene ndalur. Lufterat kundet njeri tjetrit, si edhe kunder ose pro turqeve, kunder ose pro bizantinve jane ndermarre nga keta 'Fisnike', te cilet vec te tille nuk ishin. Shqiptaret te zene ne mes te ushtrive nderluftuese, dhe mes jetes dhe vdekjes per familjet e tyre, zgjodhen te luftojne se pari kunder armikut me te rrezikshmin dhe pastaj t'i marrin me rend, bazuar ne mizorine e tyreapo nderhytjen ne punet e tyre.

Zoti Shinasi Rama ben mire te lexoje tri rreshta per mesjeten, para se te mendoje se vec ai eshte shqiptar me karakter dhe me logjike. E kjo vlen edhe per ju te tjeret, neqoftese mendoni se vertet jeni shqiptare. Nuk ju duket e habitshme qe ju paskeni lindur shume te zgjuar dhe me shtylle kurrizore, kurse gjysherit tuaj qene leshko. E pra, ju ose keni qene dhe jeni leshko, ose nuk keni qene. Dhe me thene te drejten, plot leshko ka dhe nga te tere farat e botes.
Leri ceshtjet e filozofise se as nuk e di per cfare libri une po flas, prandaj mos shko jashte teme.

Hera e pare qe e degjoj kete histori dhe kete teori te jashtezakonshme.

I bie qe shqiptaret na paskan qene majmune afrikane qe paksan lene gjithe keta te huaj te vine dhe te behen sundues si pa te keq ne mes te tokave shqiptare....

Tani e mora vesh per Balshajt, por Kastriotet, Dukagjinet ( qe permenden qe ne 680) , Topiajt, Arianitet, Zenebishtet, Bue Shpatat, Gropjat, Zahariajt, Loshajt cfare ishin or burr, na thua dot??

Gjithaashtu kur ne mesjete paskan ardhur te huaj ne mes te trojeve shqiptare, perse gjate prezences osmane ne ballkan, jo vetem trojet shqiptare, por gjithe ballkani zoterohej nga Pashallare 100% shqiptare???

Te lutem na ndrico

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Kastrioti1443 : 17-04-2018 nė 19:15
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 19:05   #913
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,378
Thanks: 258
Thanked 420 Times in 325 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
E ēfar mund tė bėje mė shumė se ē'u bė nga 1912 deri nė 1939 me njė popull analfabet, qė kishte pėrjetuar 500 vjetė nėn sundimin Osman dhe qė edhe kur shkonte nė banjė e mbante pushkėn me vehte? Lufta ka pas qenė e shkruajtur nė ADN e shqiptarit i cili nuk dinte t'i jepte drejtim vetes e aq mė pak vendit nė kohė paqe. Kėtė e dpshmoi edhe perjudha e komunizmit. Janė bėrė disa luftėra midis shqiptarėve edhe mbas 1912-ės pėr cic mica kot fare dhe qė nuk mbaruan kurrė.
Sundimi osman praktikisht ne shqiperi filloi ne 1480 dhe duke marr parasysh periudhen e pashallqeve te pavarura shqiptare prejt 70-80 vitesh, prezenca perandorake osmane ka qene per diku tek 350 vite ne Shqiperi...

Pa marr parasysh qe vet ajo perandori u qeveris per diku tek 180 vite nga kryeministra shqiptare.... ( e them kete gje qe te mos mbetemi tek justifikimi osman jet e mot)

Edhe turqia shekuj te tere ishte nen osmanet, biles per 580 vite te themi dhe ishite po aq e mos me keq analfabete si Shqiperia por eci goxha perpara.... u be fuqi e madhe brenda 15 vitesh, e le te mos flasim sot...

I bie qe Enver Hoxha paska pas te drejte per regjimin qe vendosi ( une them se deri diku po)

Shqiptaret kane nevoj per dikator, por diktator i tipit Mark Aurel apo Frederik II, qe ta doi vendin e tij dhe te jete vizionar....
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 21:27   #914
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,560 Times in 920 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Sundimi osman praktikisht ne shqiperi filloi ne 1480 dhe duke marr parasysh periudhen e pashallqeve te pavarura shqiptare prejt 70-80 vitesh, prezenca perandorake osmane ka qene per diku tek 350 vite ne Shqiperi...

Pa marr parasysh qe vet ajo perandori u qeveris per diku tek 180 vite nga kryeministra shqiptare.... ( e them kete gje qe te mos mbetemi tek justifikimi osman jet e mot)

Edhe turqia shekuj te tere ishte nen osmanet, biles per 580 vite te themi dhe ishite po aq e mos me keq analfabete si Shqiperia por eci goxha perpara.... u be fuqi e madhe brenda 15 vitesh, e le te mos flasim sot...

I bie qe Enver Hoxha paska pas te drejte per regjimin qe vendosi ( une them se deri diku po)

Shqiptaret kane nevoj per dikator, por diktator i tipit Mark Aurel apo Frederik II, qe ta doi vendin e tij dhe te jete vizionar....
Ka patur ministra shqiptar por ishte nje pakice ne krahasime me popullsine. Shqiptaret i qendruan te gjitha shantazheve dhe lojrave qe osmanet benin me taksat per ata qe nuk nderronin fene, per te pakten 2 shekuj. A te duken pak 200 vjete rezistence? Ne fund te fundit njeriu/populli eshte i pafuqishem perpara ati qe ben ligjin. Kur shkruaj qe shqiptaret jetuan nen sundimin Osman per 500 vjete e kam fjalen per te gjith shqiptaret e asaj kohe edhe per ata qe ngriheshin ne kryengritje her pas here te cilet dergoheshin ne Azi te Vogel, sa me larg vendlindjes per te qetesuar qakrat. Edhe kohen e enverit pati nje perqindje njerezish qe bahkpunuan me te per perfitime personale por kjo nuk do te thote qe vetem nje pakice qe e vuajti ate sistem antishqpitare. Disa me shume se te tjeret, por kjo eshte teme tjeter. 500 vjete ishin sepse Osmanet erdhen ne viset tona ne mos bagoje ne shekullin e 14-te. Ne kohen e Skendrbeut ishte juridikisht nen kontrollin e perandorise. Keshtu qe i bie te ket qene e varur nga Osmanet qe nga shekulli i 14-te. Daten tamam nuk e di!

sa per domozdoshmerine e diktatures se enverit? Cdo popull ka nevoj per nje dretjim te caktuar. Zakonisht kjo eshte puna e elites, dhe kur elita shkaterrohet per tu zevendesuar me injorant kriminele dhe batakcinje atehere nuk i vlene askujt pervece sunduesit!

Turqia u ngrit nga rrenojat Perandorise Osmane. Edhe ate shqiptaret e bene. Turqia eshte ceshjte tjeter, nuk ka asnje gje te perbashket me problemet qe kemi patur ne shqiptaret sidomos me fqinjet dhe aleatet e tyre te fuqishem ne Europe. Nuk me duket krahasim i drejte. Ne kohen e Zogut serbet dhe greket ishin yzmeqaret e pasanikeve shqiptare sidomos ne Gjirokaster, te cilet sote paraqiten si minoritet grek qe na paskan jetuar aty dem babadem.

Per ne grushti i fundit ishte komunizmi!!! Dicka qe Turqia dhe Greqia nuk e provuan kurre.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Beu_Shpata : 17-04-2018 nė 21:34
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 21:55   #915
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,660
Thanks: 1,242
Thanked 775 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Kam respekt per Ty dhe Bue Shpaten, jeni djem te zgjuar prandja mos ma keqputo ate cka desha te them.

Une te thashe ty nje fakt mbi karakterin kombetar te shqiptareve dhe te thashe nje fakt te thjeshte, qe ne jemi kombi me tribalik dhe katundaresk ne europe, dhe ta provova me nje permbledhje te shkurter te historise se shqiptareve ne 700 vitet e fundit.

Jam dakord qe keta qe kane qene ne krye keto 28 vite jane fara me e keqe e munshme pa diksutim...

por kjo nuk hedh poshte ate qe kam thene une me siper kur me citove...

Shqiptaret kane ndikuar historine boterore, por nuk kane arritur te bejne dicka sic duhet per vendin e tyre.... drejtuan e themeluan perandori e bejeta pa fund qe tek ajo Romake dhe Romako Lindore, qe tek Perandoria Osmane dhe Dinastia Shqiptare ne Egjipt e Sudan, qe tek luftrat shqiptaro-osmane dhe Gjikajt e Moldavise dhe Vllahise e deri tek Stratiotet e Arbereshet....

Lexo edhe njehere shpjegimin dhe kronologjhine qe te kam shkruar une me siper me kujdes dhe do kthjellohesh....

Shqiptaret nuk arrijne te shikojne pertej dritares se shtepise se tyre, prandaj edhe nje tufe si gabelet serve arriten te na imponoheshin pjeserisht ne shekullin e 20....
kjo eshte fara qe mbolli komunizmi dhe sllavoserbet dhe kete mall do korrim per shume e shume dekada fatkeqesisht
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 23:34   #916
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 348
Thanks: 15
Thanked 121 Times in 63 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Mos u perhumbni ne kendveshtrime disfatiste, le te kthehemi ne teme:
Shprehja θαῦμα-(wonder, marvel) perkthehet: 'ēudi, thagmė', por ne fakt ajo eshte nje fjale shqipe e perbere

θαῦ+μα= nje e thėnė e madhe


Me fjale te tjera, eshte aq cudi, sa thuhet shume lart e poshte.

Citim:
THAGMĖ*f. bised.Diēka e mirė a e keqe qė tė ēudit shumė, pasi bėhet ndryshe nga ē'e pritnim, ndryshe nga ajo qė ėshtė e zakonshme etj.; ēudi, mrekulli. Thagmė e madhe.*
Bėri njė thagmė. Ē'qe kjo thagmė!? I bėn me thagmė gjėrat i zmadhon, i paraqit si gjėra tė ēuditshme.
Vete fjala e "madhe" qe verioret e shqiptojne "malle", shfaqet ne greqisht si mala, psh tek Odiseu:

Εὔμαι᾽,*ἦ*μάλα*θαῦμα,*κύων*ὅδε*κεῖτ᾽*ἐνὶ*κόπρῳ .
Eumaj, e malla thagma, qyon odhe kejt ėnji koprė
Eumak, thagmė e madhe, dhe ky qeni ketu nen kopran(perkthyesi e ka perkthyer : mbi bajga[kopron])

Eshte fjala per qenin e Odisese Argos, qe leshoi frymen e fundit, kur njohu te zotin pas njezet vjetesh, kurse Odiseja nje pike lot ne pamundesi, per ta perkedhelur, per mos tu zbuluar.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Zeus10 : 17-04-2018 nė 23:56
🖤 (3)
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2018, 12:00   #917
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,378
Thanks: 258
Thanked 420 Times in 325 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Do dal edhe kesaj here jashte teme dhe nuk vazhdoj me.


Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Ka patur ministra shqiptar por ishte nje pakice ne krahasime me popullsine. Shqiptaret i qendruan te gjitha shantazheve dhe lojrave qe osmanet benin me taksat per ata qe nuk nderronin fene, per te pakten 2 shekuj. A te duken pak 200 vjete rezistence? Ne fund te fundit njeriu/populli eshte i pafuqishem perpara ati qe ben ligjin. Kur shkruaj qe shqiptaret jetuan nen sundimin Osman per 500 vjete e kam fjalen per te gjith shqiptaret e asaj kohe edhe per ata qe ngriheshin ne kryengritje her pas here te cilet dergoheshin ne Azi te Vogel, sa me larg vendlindjes per te qetesuar qakrat. Edhe kohen e enverit pati nje perqindje njerezish qe bahkpunuan me te per perfitime personale por kjo nuk do te thote qe vetem nje pakice qe e vuajti ate sistem antishqpitare. Disa me shume se te tjeret, por kjo eshte teme tjeter. 500 vjete ishin sepse Osmanet erdhen ne viset tona ne mos bagoje ne shekullin e 14-te. Ne kohen e Skendrbeut ishte juridikisht nen kontrollin e perandorise. Keshtu qe i bie te ket qene e varur nga Osmanet qe nga shekulli i 14-te. Daten tamam nuk e di!

sa per domozdoshmerine e diktatures se enverit? Cdo popull ka nevoj per nje dretjim te caktuar. Zakonisht kjo eshte puna e elites, dhe kur elita shkaterrohet per tu zevendesuar me injorant kriminele dhe batakcinje atehere nuk i vlene askujt pervece sunduesit!

Turqia u ngrit nga rrenojat Perandorise Osmane. Edhe ate shqiptaret e bene. Turqia eshte ceshjte tjeter, nuk ka asnje gje te perbashket me problemet qe kemi patur ne shqiptaret sidomos me fqinjet dhe aleatet e tyre te fuqishem ne Europe. Nuk me duket krahasim i drejte. Ne kohen e Zogut serbet dhe greket ishin yzmeqaret e pasanikeve shqiptare sidomos ne Gjirokaster, te cilet sote paraqiten si minoritet grek qe na paskan jetuar aty dem babadem.

Per ne grushti i fundit ishte komunizmi!!! Dicka qe Turqia dhe Greqia nuk e provuan kurre.
Historia e shqiptareve ne perandorine Osmane eshte dicka teper e neglizhuar, edhe per faktin se ne ndihmi inferiore dhe jo teper europiane, por edhe sepse kemi shtet te dobet dhe ushtri ineksistente, dhe po te flitet per dominimin shqiptar ne perandorine osmane, kjo do te '' legjitimonte'' kerkesat e serbeve apo qofte edhe grekeve kundrejt shqiptare si shtypes myslimane kundrej tyre.

Eshte mese normale qe shqiptaret ne adminstraten osmane kane qene pakice ne lidhje me popullaten masive, por ekshtu ndodh edhe sot ne administraten e shtetit shqiptare.

Perandoria Osmane ka padur diku tek 44-50 kryeministra shqiptare qe qeverisen per 170 vite, deh dinastine e dyte me te fuqishme mbas Osmanllinjeve, Qyprylinjte e Beratit.

Gejenralet, ministrat guvernatoret, komandantet, shkencetaret, artistet nuk numerohen... garda e Jenicereve dhe garda perandorake me vone dominoheshin nga shqiptare... mercenaret me te paguar dhe te frikshem ishin shqiptaret etj etj.

Shqiptaret ishin teper te inkuadruar ne perandorine osmane dhe ky eshte fakt, i mire po i keq.

'' revolucioni grek'' ishte lufte civile midis shqiptareve dhe biles edhe betejat qe Muhamed Aliu zhvilloi kunder Osmaneve ne 1830 dhe 1840 kishin mijra shqiptare ne te 2 krahet...

Sa per ceshtjen e sundimit kohor, Osmanet u futen per here te pare ne tokat shqiptare ne 1417, dhe krijuan nje administrate te tyren ne shqiperine qendrore me qender ne Kruje ne 1431.

Donin te zgjeroheshin edhe ne jug, por Gjergj Arianiti i mundi ne 5 beteja ne 1431-1435...


Kruja ishte ne osmanet, por jo pjeset e tjera te Epirit, shqiperise qendrore apo malesvie dhe fushave shqiptare te kosoves... qe ishin ne princat shqiptare.

Osmanet avancuan ne shqiperine jugore dhe qendorre ne 1466 dhe shqiperia u kap ne 1480 dhe perfusnimisht ne 1488.

Kjo seshte kronologjia pak a shume.

Dhe shqiptaret nuk rezistuan per 200 vite konvertimit...

ne 1550 kishte shume veta te konvertaur dhe nga 1600 te pakten gjysma e popullsise shqiptare ishte myslimane, mos 70%...

Pse ndodhi konvertimi eshte ceshtje per diksutim, por armet, mos cuarja e femrave ne harem, tokat dhe titujt kane luajtur rol te madh....

Mos zhvillimi i shqiperise nuk ka te bej me fqinjet.... shqiptaret nuk arriten dot midis 1920-1939 te krijonin struktura te poasacme ekonomike.... faktikisht ate cka ben komunistet per 25 vitet e pare kane qene madheshtore.

Sic e thashe turqia ishte edhe me keq se shqiperia, por arriten menjehere te shkelqenin, dhe turqit e sotshem perzirje kombesh te ndryshme jane....

Sic e thashe tribalizmi i theksuar i shqiptareve, eshte arsyeja qe jemi keshtu.... pse u shkaterrua ushtria dhe 400 fabrika mbas 1991??

Po nuk e pam problemin brenda vetes tone do zhdukemi si komb brenda 40 vitesh....
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2018, 14:13   #918
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 348
Thanks: 15
Thanked 121 Times in 63 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Qellimi eshte, qe ta trajtojme njeri-tjetrin me respekt. Nga pervoja qe une kam, kam vene re, qe cdo njeri bart vlera te caktuara, qe jane si copeza te nje mozaiku te madh. Nese ofendojme dike, gjasat jane qe ne nje veshtrim afatgjate, kemi demtuar veten tone, sepse pervecse kemi demtuar nje lidhje njerezore, aq te nevojshme per veten tone, kemi hapur nje lufte te panevojshme, qe ne nje menyre ose nje tjeter do te thith energji prej teje. Pra mos e konsumoni veten me fyerje dhe debate protagonizmi, por nese vertete ju intereson diskutimi jini konstruktive.
🖤 (1)
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2018, 15:07   #919
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,757
Thanks: 3,327
Thanked 2,655 Times in 1,794 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Sa fetar ishin shiptarėt e as kohė ėshtė e vėshtirė tė pėrcaktohet. Por Krishterimi kishte hyrė nė Arbėni pothuajse 1000 vjetė nė kohėn e Skėnderbeut. Nė fakt nė mos gabohem disa nga kishat e para tė ndėrtuara nė Europė ishin nė Arbeni. Mos tė harrojmė se Konstandini ishte Ilir dhe besoj se Arbėnit e asaj kohe mund ta ken mirėpritur Krishterimin. Pastaj kemi patur Papa e Kardinal e medyzina a gjatė Bizantit.

Malėsorėt ishin besimtarė sepse ishin ata qė nuk e ndėrruan fenė kur pjesa tjetėr e ndėrroi masivisht. Edhe komunizmi ata kodit mė shumė sepse ishin, nga aspekti i fesė, nėn ndikimin shpirtėror tė Papės. Kjo e pengonte enverin pėr tė futur bollshevizmin prandaj i masakroi malėsorėt me shumė se tė tjerėt ,aq mė tepėr kur atje hasi rezistencė mė tė madhe se kudo tjetėr nė Shqipėri.

Pėr mendimin tim duke ditur atė qė dimė sot, ndoshta do tė kishte qenė mė mirė tė kishim ruajtur emrin e vjetėr Arbėn/Arbėr sepse kishte vazhdimėsi nė krahasim me Shqiptarė.

Disa mendojnė se emri shqiptarė ka filluar me Skėnderbeun. Ushtarėt e tij kishin shqiponjėn nė kraharor qė i dallonte nė krahasim me ata tė Napolit. Shqypni- Shqyptar pra ata qė identifikohen me shqiponjėn e Skėnderbeut. Ky ishte edhe flamuri me tė cilin Fisnikėt/Princat Arbėnore tė kohės u identifikuan mbas lidhjes sė Lezhės.

Unė nuk mendoi se ai luftoi si kryqėzator edhe pse mori tituj fetar nga Papa. Nuk duhet harruar se nė atė kohė feja ishte shtet absolut dhe gjėrat duhen trajtuar bėrnda kohės dhe kontekstit. Edhe sikur tė kishte luftuar pėr fenė kryesisht, prap ati nuk I bie vlera as edhe njė gram, se nė fund tė fundit siē pėrmenda mė lart feja ishte Europa nė atė kohė dhe ne ishim pjesė e pandarė e saj derisa ne ramė nė sundimin e mongolėve pėr 5 shekuj.
Nuk e kane care koken shume shqiptaret per fene. Lexoje kete:
1717
Lady Mary Wortley Montagu:
Letters from Turkey


Biles nje nga keta udhetaret e huaj(per fat te keq nuk me kujtohet emri tani) tregon se si ne Mirdite, qe ne e konsiderojme nje nga rajonet ku feja ka pasur gjithmone rrenje te thella, prifti nuk lejohesh qe te merrte pjese ne vendimet e kuvendeve te burrave. Pra ekzistonte, ne ato kushte primitive, nje lloj ndarje e fese nga "shteti".
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2018, 16:25   #920
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,560 Times in 920 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Lat.Vita/Vivere
Shqip. Jeta/Jetojė
Nė shqip kemi Vitin, Vetminė, Vjetėr,Vjeēė (veteran)pastaj; jetė, jetojė, jetim ( i vetėm) dhe shumė derivate tė tjera, p.sh. fjala shqipe Viē; Lat. Vitulus; Angl. Veal.

Viti nė Latinishten e mesjetės ėshtė annalious (vjeēar), qė ka dhėnė Ital. Anno nga atno/akno; Anglisht yearly. Mund tė vihet re qartė se asnjė nga kėto gjuhė nuk e shpjegon dotė kuptimin e fjalės Viē dhe as Veal respekrivisht. Kurse shqipja po. Viē ėshtė kau njė vjeē! Jo vetėm qė nė shqip kemi fjalėn Vit por edhe derrivatin Vjeē-ar nga ku duhet tė rrjedhė edhe fjala Viē (njė vjeē- viē (shkurt)
🖤 (1)
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur