Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Arkeologji / Antropologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 21-06-2014, 16:44   #41
Prishtinasi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 1,383
Thanks: 76
Thanked 305 Times in 209 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 52
Prishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shufflay - "Pjella e Gjalle e Malsivet: Shqiptaret e Shqipnija"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
kumshta dhe hirra jane derivate te ndryshme.
A kishe mujte me pak fjale me e spjegue dallimin ne mes ketyne dy produkteve ?
Prishtinasi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-06-2014, 16:54   #42
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,070
Thanks: 1
Thanked 53 Times in 48 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shufflay - "Pjella e Gjalle e Malsivet: Shqiptaret e Shqipnija"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prishtinasi Shiko postimin
A kishe mujte me pak fjale me e spjegue dallimin ne mes ketyne dy produkteve ?
Po me gjithe deshire.
hirra eshte derivat i dyte tamlit prej te cilit eshte zene djathi pamazitė.
Ndersa kumshta, derivat i dyte i hirres.
Dmth eshte nenprodukt i trete i tamlit.

Merret hirra e kulluar nga djathi pamazite; i shtohet nje luge kos (ne temperature te duhur); dhe lihet per te ardhe.
Ky rifermentim quhet: kumshtė.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-06-2014, 17:11   #43
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,070
Thanks: 1
Thanked 53 Times in 48 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shufflay - "Pjella e Gjalle e Malsivet: Shqiptaret e Shqipnija"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prishtinasi Shiko postimin
Te njajten gja ma vertetoi edhe njani qe merr vesh nga keto pune.
Gabimi ka qene i jemi.Megjithese nuk paskam qene aq larg.
Flmn.
Nuk keni qene larg padyshim, prandaj po e diskutonim, qe te mesojme te dallojme me mire kuptimet e fjaleve gjegjese. Sepse tani djathin po e blejme, dhe derivatet tjera as qe po i shohim dhe po s'i shkruam do te harrohen. e po s'i ruajtem edhe te shkruarat me sukses, prap do te na i djegin me holokaust.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-06-2014, 17:29   #44
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 993 Times in 627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shufflay - "Pjella e Gjalle e Malsivet: Shqiptaret e Shqipnija"

doja te pyes Zet dhe Bato, nese do ishte dhe serafimi,gjithashtu.

c'mendim keni per prejardhjen e fjaleve?

kullote !
shkume!
kulloshter !
ps.pergjigjet e te tjereve nuk me interesojne.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-06-2014, 23:34   #45
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 993 Times in 627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shufflay - "Pjella e Gjalle e Malsivet: Shqiptaret e Shqipnija"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Pse nuk thua spike, qe ja paske gjetur etimologjine Mikenes, dhe te dilka "Pellitja e Lopes", jo?

Myk-Muk eshte po ashtu ne gjuhen ruse. Ndersa epiteti Muka i vishet Poseidonit disa here. Por kjo eshte histori me vete.

Qumesht, ne radhe te pare nuk do te thote qumesht, por eshte, sic tha Prishtinasi, pjesa e ujshme qe mbetet pasi te jete fermentuar djathi. Pikerisht kesaj, i thone Kumis mongolet, ruset, bullgaret, kyrgyzi etj. Kjo Kumisa ne shqip quhet hirre, ndersa ne Anglishte quhet whey.

Per t'ju treguar se nuk ja fus kot, mjaftoni te shikoni se Gjermanet e quajne Hirren -> Molke, duke qene kjo fjala qe ka hyre tek ne per qumeshtin. Pra gjermanet kane Molke per hirren dhe Milch per qumeshin. Eshte interesant qe Finlandishtja (Llapet jane fis i vjeter qe njihen nga bota sot si Saami] e quajne hirren me nje fjale te perafert, Hera, [shqiptohet 'herra'], qumeshit i thone maidon, megjithekete.

Nuk e di ne se fjala kemishe origjinon nga cumis, chemise, kemisse.

ne nje post tjeter te pyeta ne di ndonje gje per kullote, kulloshter dhe shkume!
kesaj po i shtoj dhe shkumbinin(mallakastrioti, zeus10,ikthus etj e kane zberthyer shume te detajuar dhe shume bindshem kete emer lumi dhe qyteti ne nje forum tjeter), emer i cili ka qene ne viset shqiptare perpara se te vinin sllavet apo bullgaret ne ilirik, sipas teje si mund te jete?
besoj qe ti di gjithashtu qe shkuma ne shume zona ne shqiperi shqiptohet shkumbe.(ver re grupshkronjat "mb" mjaft te vjetra shqipe qe ky analfabeti kerkon ti eliminoje... nuk ka fjale shqipe mbaj thote diku tjeter )

besoj se e di qe kulloshtra eshte qumeshti i lopeve qe sapo kane pjelle. gjithashtu shkume dhe qumesht(ne gjithe territorin shqiptar) perdoren dendur ne jug.

pra dhe njehere, cfare mendimi ke per secilen fjale te marre tek e tek? nese do, bej dhe lidhjet ndermjet tyre nese ka, ti e di.


ps. camisia(kemisha) mesa di une ishte veshje militare galike(kelte) ne fillim, por ka te ngjare dhe ilire(nuk e provoj dot) e me pas dhe romake. perseri s'ka lidhje me bullgaro-tataret e ketij vaftuqit qe u bullgarofte ky jarebi
na u be ky trolli me bullgaret me keq se kreksi me skitet.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2014, 00:54   #46
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 860 Times in 498 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shufflay - "Pjella e Gjalle e Malsivet: Shqiptaret e Shqipnija"

Sikur Eqerem Cabej te ishte gjalle, do kisha nderin t'ja prezantoja Ajnej, direkt ne person. Cabej nuk mund te mos ndihej i lumtur te ndante nje peshe te tille qe e ka mbajtur i vetem is Atlasi. Asnje studjues tjeter shqiptar nuk ka arritur ne thellesine e shpjegimeve te tij etimologjike, pavaresisht punes individuale qe ka bere per identifikimin e fakteve. Ndersa Albanologet e huaj, nuk e njohin shqipen dhe japin ne shumicen e rasteve shpjegime nga me te pabesueshmet dhe me te ceketat.

Nuk gjej asnje te mete ne tere shpjegimet qe ka dhene Ajnej ne kete teme. Jo sepse i bej favor, por sepse jane te sakta. Askend me shume se Ajnej nuk e kam kryqezuar me pyetje dhe askush me shume se ai nuk e meriton te thuhet se ka qendruar pergjithesisht ne lartesine e faktit. Miqesia nuk ka lidhje me faktet dhe mendoj se ajo ka ardhur ne rastin tone [me Ajnej ose Superman], nga respekti i krijuar nder vite, pavaresisht kendveshtrimeve te ndryshme qe mund te kemi ne jete. Me kapacitetin qe kam per te dalluar te drejten, e kam vleresuar argumentin kudo ku e kam gjetur, pavaresisht nga marredheniet qe kam patur me anetarin perkates.

Ne kete sens them se ne mendimin etimologjik Ajnjej eshte disa koke permbi te gjithe ne, na pelqen apo apo jo.

Shkuma, kullotja, mukkat, e te tjera variante amatoresh, nuk kane te bejne semantikisht me asgje qe po diskutohej - qe ishte etimologjia e molles dhe qumeshtit. Colostrum (lat), ne se ekzistonte asokohe latinisht, eshte nje fjale pa origjine, e mesjetes se vone. Si e tille nuk mund te kete prodhuar versione shqip.

Kam filluar te shkruaj ne forum per t'i dhene pak sens dinjiteti dhe perkatesie historie shqiptareve kokeulur nga dhuna ose te shperndare ne bote si zogjte e qyqes ne bote. Asokohe askush nuk shkruante tek historia, perpos te paguarve nga fonde te dyshimta te huaja. Kam shkruar per t'i treguar lojes se agjenturave, se ne Shqiptaret e dime kush jemi dhe po te ndergjegjesohemi. Kam shkruar per t'i thene botes ne gjuhen e tyre, se Kosova eshte 100% territor Shqiptar dhe nder i Shqiperise.

Shikoj se keto shkrime tani po me sillen dhe me hidhen ne fytyre nga Vehbij te rinj qe kane lexuar postimet gjate nje dekade, por me thellesine qe te jep mesimi permendesh dhe me egersine qe jep mediokriteti. Po shikoj se ka lindur nje shtrese e re 'te diturish' qe i ve vize ndergjegjes qytetare shqiptare per hir te internacionalizmit sllavomadh, ose te hedh ne fytyre njohurine reale sepse nuk i del me "rrenje" shqiptare. Po shikoj metodat komuniste ne proces, ku qente e lagjes u nderseheshin atyre qe ishin ndryshe [te persekutuarve, kosovareve etj.].

Shikoj fazen ku ka hyre bota, qe me kujton kohen e fundit te perandorise Romake te drejtuar nga fara Ilire. Shikoj laperdhosjen qe i ben te fuqishmit te radhes kasta jone politike, me shpresen se keta dhe pasurite e tyre familjare do lulezojne. Nuk i kam qejf keto lojera. Nuk kam shkruar per te marre diploma forumesh, respekte facebookesh nga mediokriteti dhe ingoranca qe na perfaqeson ne forume nderkombetare me plagjiarizem dhe mendjeshkurtesi.

Respektoj veten kur shikoj se kam edhe me pak miq se kam menduar te kisha, por me cilesine dhe respektin e ndersjellte njerezor qe kane qeniet njerezore per njera tjetren. Nuk kam qene, dhe nuk do jem kurre kurre pjese e ndonje sistemi apo e kurtheve qe krasisin te drejten dhe diturine. Dhunimi i mendimit me fyen personalisht. Game is over.

Shetitje te kendeshme ne temat e ushkureve.

ZET
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2014, 01:55   #47
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Shufflay - "Pjella e Gjalle e Malsivet: Shqiptaret e Shqipnija"

Format e grupeve gl (gluhė) dhe kl (klumėsht) si i ka marrė ēamėrishtja nga sllavėmongolėtatarėt???
Kur???
baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2014, 06:49   #48
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,176 Times in 620 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shufflay - "Pjella e Gjalle e Malsivet: Shqiptaret e Shqipnija"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin

Qumesht, ne radhe te pare nuk do te thote qumesht, por eshte, sic tha Prishtinasi, pjesa e ujshme qe mbetet pasi te jete fermentuar djathi. Pikerisht kesaj, i thone Kumis mongolet, ruset, bullgaret, kyrgyzi etj. Kjo Kumisa ne shqip quhet hirre, ndersa ne Anglishte quhet whey.

Per t'ju treguar se nuk ja fus kot, mjaftoni te shikoni se Gjermanet e quajne Hirren -> Molke, duke qene kjo fjala qe ka hyre tek ne per qumeshtin. Pra gjermanet kane Molke per hirren dhe Milch per qumeshin. Eshte interesant qe Finlandishtja (Llapet jane fis i vjeter qe njihen nga bota sot si Saami] e quajne hirren me nje fjale te perafert, Hera, [shqiptohet 'herra'], qumeshit i thone maidon, megjithekete.
Pikėrisht sepse kumis ata i thonė hirrės, nuk ka lidhje me qumėshtin. Ata qė i thonė qumėshtit qumėsht, hirrės i thonė hirrė.

Do t'u mėsonte barinjve tė asaj kohe Ajneji dhe Zeti se cila ēfarė ėshtė qumėshti, djathi dhe hirra, se ata i kishin ngatėrruar?!

Qumėshti ishte ushqimi kryesor i asaj kohe, njė nga fjalėt mė tė rėndėsishme dhe mė tė pėrdorura dhe vetėm fjalė tė tilla qė nuk kanė si tė ngatėrrohen apo humbasin. Ėshtė njėsoj si fjalėt ditė, natė apo diell.

Tani pėr turko-mongolėt, unė i bėra njė pyetje turko-mongolit tėnd, si ka mundėsi qė fjalėn stan e kanė turko-mongolėt, shqiptarėt, dhe pothuajse gjithė evropianėt? Po stan dhe peshk qė i pėrdorin edhe sllavėt, mos do tė thotė se janė fjalė turko-mongole?
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2014, 08:18   #49
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 993 Times in 627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shufflay - "Pjella e Gjalle e Malsivet: Shqiptaret e Shqipnija"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Sikur Eqerem Cabej te ishte gjalle, do kisha nderin t'ja prezantoja Ajnej, direkt ne person. Cabej nuk mund te mos ndihej i lumtur te ndante nje peshe te tille qe e ka mbajtur i vetem is Atlasi. Asnje studjues tjeter shqiptar nuk ka arritur ne thellesine e shpjegimeve te tij etimologjike, pavaresisht punes individuale qe ka bere per identifikimin e fakteve. Ndersa Albanologet e huaj, nuk e njohin shqipen dhe japin ne shumicen e rasteve shpjegime nga me te pabesueshmet dhe me te ceketat.

Nuk gjej asnje te mete ne tere shpjegimet qe ka dhene Ajnej ne kete teme. Jo sepse i bej favor, por sepse jane te sakta. Askend me shume se Ajnej nuk e kam kryqezuar me pyetje dhe askush me shume se ai nuk e meriton te thuhet se ka qendruar pergjithesisht ne lartesine e faktit. Miqesia nuk ka lidhje me faktet dhe mendoj se ajo ka ardhur ne rastin tone [me Ajnej ose Superman], nga respekti i krijuar nder vite, pavaresisht kendveshtrimeve te ndryshme qe mund te kemi ne jete. Me kapacitetin qe kam per te dalluar te drejten, e kam vleresuar argumentin kudo ku e kam gjetur, pavaresisht nga marredheniet qe kam patur me anetarin perkates.

Ne kete sens them se ne mendimin etimologjik Ajnjej eshte disa koke permbi te gjithe ne, na pelqen apo apo jo.

Shkuma, kullotja, mukkat, e te tjera variante amatoresh, nuk kane te bejne semantikisht me asgje qe po diskutohej - qe ishte etimologjia e molles dhe qumeshtit. Colostrum (lat), ne se ekzistonte asokohe latinisht, eshte nje fjale pa origjine, e mesjetes se vone. Si e tille nuk mund te kete prodhuar versione shqip.

Kam filluar te shkruaj ne forum per t'i dhene pak sens dinjiteti dhe perkatesie historie shqiptareve kokeulur nga dhuna ose te shperndare ne bote si zogjte e qyqes ne bote. Asokohe askush nuk shkruante tek historia, perpos te paguarve nga fonde te dyshimta te huaja. Kam shkruar per t'i treguar lojes se agjenturave, se ne Shqiptaret e dime kush jemi dhe po te ndergjegjesohemi. Kam shkruar per t'i thene botes ne gjuhen e tyre, se Kosova eshte 100% territor Shqiptar dhe nder i Shqiperise.

Shikoj se keto shkrime tani po me sillen dhe me hidhen ne fytyre nga Vehbij te rinj qe kane lexuar postimet gjate nje dekade, por me thellesine qe te jep mesimi permendesh dhe me egersine qe jep mediokriteti. Po shikoj se ka lindur nje shtrese e re 'te diturish' qe i ve vize ndergjegjes qytetare shqiptare per hir te internacionalizmit sllavomadh, ose te hedh ne fytyre njohurine reale sepse nuk i del me "rrenje" shqiptare. Po shikoj metodat komuniste ne proces, ku qente e lagjes u nderseheshin atyre qe ishin ndryshe [te persekutuarve, kosovareve etj.].

Shikoj fazen ku ka hyre bota, qe me kujton kohen e fundit te perandorise Romake te drejtuar nga fara Ilire. Shikoj laperdhosjen qe i ben te fuqishmit te radhes kasta jone politike, me shpresen se keta dhe pasurite e tyre familjare do lulezojne. Nuk i kam qejf keto lojera. Nuk kam shkruar per te marre diploma forumesh, respekte facebookesh nga mediokriteti dhe ingoranca qe na perfaqeson ne forume nderkombetare me plagjiarizem dhe mendjeshkurtesi.

Respektoj veten kur shikoj se kam edhe me pak miq se kam menduar te kisha, por me cilesine dhe respektin e ndersjellte njerezor qe kane qeniet njerezore per njera tjetren. Nuk kam qene, dhe nuk do jem kurre kurre pjese e ndonje sistemi apo e kurtheve qe krasisin te drejten dhe diturine. Dhunimi i mendimit me fyen personalisht. Game is over.

Shetitje te kendeshme ne temat e ushkureve.

ZET
pervec tifozllikut kot qe po i ben sllavo-bullgarizmit, nuk shoh ndonje gje me vlere te kesh thene ketu...e ti ne te shkuaren ke shkruar gjera vertet shume me vlere.
thelle thelle une e di, qe dhe ti nuk bie dakord me "teorite" e ketij analfabetit i cili eliminon nja 3 tinguj te shipes(te pakten).
mos ja ndot emrin Cabejit me analfabete, ai nuk merrej me te tille.
qeni bullgar narciz te ka kafshuar dhe ty kohet e fundit... mbaje mend kete, ta kam thene dhe para ca kohesh, e do ta them perseri.
kur te te kafshoje eger fare, kujto landin c'te ka thene.

nuk na dhe asnje mendim per fjalet qe kerkova, e mua ato me interesonin.(pervec colostrum mesjetare e vone, qe ja fut kot ketu).
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2014, 08:31   #50
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 993 Times in 627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shufflay - "Pjella e Gjalle e Malsivet: Shqiptaret e Shqipnija"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga baaroar Shiko postimin
Format e grupeve gl (gluhė) dhe kl (klumėsht) si i ka marrė ēamėrishtja nga sllavėmongolėtatarėt???
Kur???
e di fare mire zet, qe jane forma mjaft te lashta...klumesht. gluhe...
per arsye te panjohura atij tani i leverdise te mbroje teza tataro-bullgare te prejardhjes se shume fjaleve shqipe.

nejse, te mbeshtetesh trollat sic po ben ai, s'me duket ndonje ide e zgjuar.

o zet, colostrum na e nxore latinishte mesjetare te vone, mire qe nuk the eshte serbe. po sikur ta kerkosh fjalen tek virgjili? e atehere nuk kishte as bullgare apo tatare.
dhe shkumbin eshte fjale e vone re?

po me cudit vertet.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2014, 08:46   #51
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,176 Times in 620 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shufflay - "Pjella e Gjalle e Malsivet: Shqiptaret e Shqipnija"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Sikur Eqerem Cabej te ishte gjalle, do kisha nderin t'ja prezantoja Ajnej, direkt ne person. Cabej nuk mund te mos ndihej i lumtur te ndante nje peshe te tille qe e ka mbajtur i vetem is Atlasi. Asnje studjues tjeter shqiptar nuk ka arritur ne thellesine e shpjegimeve te tij etimologjike, pavaresisht punes individuale qe ka bere per identifikimin e fakteve. Ndersa Albanologet e huaj, nuk e njohin shqipen dhe japin ne shumicen e rasteve shpjegime nga me te pabesueshmet dhe me te ceketat.

Nuk gjej asnje te mete ne tere shpjegimet qe ka dhene Ajnej ne kete teme. Jo sepse i bej favor, por sepse jane te sakta. Askend me shume se Ajnej nuk e kam kryqezuar me pyetje dhe askush me shume se ai nuk e meriton te thuhet se ka qendruar pergjithesisht ne lartesine e faktit. Miqesia nuk ka lidhje me faktet dhe mendoj se ajo ka ardhur ne rastin tone [me Ajnej ose Superman], nga respekti i krijuar nder vite, pavaresisht kendveshtrimeve te ndryshme qe mund te kemi ne jete. Me kapacitetin qe kam per te dalluar te drejten, e kam vleresuar argumentin kudo ku e kam gjetur, pavaresisht nga marredheniet qe kam patur me anetarin perkates.

Ne kete sens them se ne mendimin etimologjik Ajnjej eshte disa koke permbi te gjithe ne, na pelqen apo apo jo.
Sikur ta dije se sa qesharak ėshtė ky postim, nuk do ta kishe bėrė. Shkrim mė donkishotesk nuk kam lexuar ndonjėherė... Ajnej si Eqerem Ēabej...Ajnej dhe Eqerem Ēabej.. hahaha..

Po tė ecėsh me mendjen dhe arsyetimet e anjejit, Eqerem Ēabej ėshtė sllav, komunist dhe turko-mongol, se ėshtė jugor. Plus ėshtė edhe themeluesi i gjuhės sė sotme, pėr tė cilėn anjenji ėshtė kundėr.

Donkishotizmi yt ėshtė i veēantė. Kjo farė avokatie dhe adhurimi qė tregon pėr njė analfabet dhe tė paaftė mendėrisht, ėshtė i rrallė dhe duhet marrė pėr studim nga specialistėt, pėr tė kuptuar natyrėn njerėzore dhe shpėrfytyrimet qė mund tė pėsojė ajo. Kam vėnė re se edhe kur anjenji tė fyen ose tė drejtohet me fjalė banale, ti i thua: unė po tė mbroj, pse mė fyen? Por puna jote, ti ke nevojė pėr idhull dhe e ke gjetur. Ėshtė ēėshtje natyre dhe temperamenti.Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET

Shkuma, kullotja, mukkat, e te tjera variante amatoresh, nuk kane te bejne semantikisht me asgje qe po diskutohej - qe ishte etimologjia e molles dhe qumeshtit. Colostrum (lat), ne se ekzistonte asokohe latinisht, eshte nje fjale pa origjine, e mesjetes se vone. Si e tille nuk mund te kete prodhuar versione shqip.

Kam filluar te shkruaj ne forum per t'i dhene pak sens dinjiteti dhe perkatesie historie shqiptareve kokeulur nga dhuna ose te shperndare ne bote si zogjte e qyqes ne bote. Asokohe askush nuk shkruante tek historia, perpos te paguarve nga fonde te dyshimta te huaja. Kam shkruar per t'i treguar lojes se agjenturave, se ne Shqiptaret e dime kush jemi dhe po te ndergjegjesohemi. Kam shkruar per t'i thene botes ne gjuhen e tyre, se Kosova eshte 100% territor Shqiptar dhe nder i Shqiperise.

Shikoj se keto shkrime tani po me sillen dhe me hidhen ne fytyre nga Vehbij te rinj qe kane lexuar postimet gjate nje dekade, por me thellesine qe te jep mesimi permendesh dhe me egersine qe jep mediokriteti. Po shikoj se ka lindur nje shtrese e re 'te diturish' qe i ve vize ndergjegjes qytetare shqiptare per hir te internacionalizmit sllavomadh, ose te hedh ne fytyre njohurine reale sepse nuk i del me "rrenje" shqiptare. Po shikoj metodat komuniste ne proces, ku qente e lagjes u nderseheshin atyre qe ishin ndryshe [te persekutuarve, kosovareve etj.].

Shikoj fazen ku ka hyre bota, qe me kujton kohen e fundit te perandorise Romake te drejtuar nga fara Ilire. Shikoj laperdhosjen qe i ben te fuqishmit te radhes kasta jone politike, me shpresen se keta dhe pasurite e tyre familjare do lulezojne. Nuk i kam qejf keto lojera. Nuk kam shkruar per te marre diploma forumesh, respekte facebookesh nga mediokriteti dhe ingoranca qe na perfaqeson ne forume nderkombetare me plagjiarizem dhe mendjeshkurtesi.

Respektoj veten kur shikoj se kam edhe me pak miq se kam menduar te kisha, por me cilesine dhe respektin e ndersjellte njerezor qe kane qeniet njerezore per njera tjetren. Nuk kam qene, dhe nuk do jem kurre kurre pjese e ndonje sistemi apo e kurtheve qe krasisin te drejten dhe diturine. Dhunimi i mendimit me fyen personalisht. Game is over.

Shetitje te kendeshme ne temat e ushkureve.
Ne i bėmė disa arsyetime. Unė dhashė variantin tim, duke dhėnė edhe prova qė qumėshti quhet shkumė, megjithatė tė gjitha mbeten hamendje, se askush nuk mund tė flasė me siguri pėr fjalė kaq tė vjetra, siē flet turko-mongoli yt. Turko-mongoli yt e sajoi njė lidhje me hirrėn turko-mongole, ashtu siē ia ka qejfi gjithnjė kur flet pėr jugorėt.

Jo qė s'ka lidhje, por edhe sikur tė kishte, mėnyra se si shprehet dhe urrejtja qė tregon vazhdimisht ky turko-mongol, ėshtė mbresėlėnėse dhe flet pėr njė apati tė lindur kundėr shqiptarėve tė jugut. Gjė qė tregon fare qartė se nuk ėshtė shqiptar nė origjinė.

Ty dhe anjenjin unė nuk para u lexoj, se e kam parė ēfarė brumi dhe aftėsish keni. Rrallė mė bie rasti t’ju lexoj dhe tė pėrfshihem nėpėr debate si ky. Ju tė dy e quani veten elita e shqiptarėve, patriotė tė mėdhenj dhe njerėz tė ditur. Ndėrsa unė po ju them, ju tė dy jeni jeni njerėzit mė tė dėmshėm tė forumeve, pėr sherret, pėrēarjet dhe urrejtjen krahinore qė mbillni. Po tė ishit ju elita shqiptare, shqiptarėt mė mirė le tė shuheshin si komb.

Rrugė tė mbarė nėpėr temat e ushkurėve!
.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2014, 12:10   #52
Prishtinasi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 1,383
Thanks: 76
Thanked 305 Times in 209 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 52
Prishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shufflay - "Pjella e Gjalle e Malsivet: Shqiptaret e Shqipnija"

Shaban Demiraj,ne librin e tij,“Eqrem Cabej“ (botue ne shtepine botuese „8 Nentori“-Tirane,1990),ne faqet 72-73 thote :
…………………………………..

19. Ne studimet e tij E. Cabej eshte marre edhe me ceshtje te tjera te historise dhe parahistorise se gjuhes shqipe dhe te popullit qe e ka folur ate ne rryme te shekujve. Ai nuk mund te mos mbante parasysh faktin e njohur qe si stergjysherit e shqiptareve,iliret,ashtu edhe popujt e tjere indoeuropiane qe ishin fqinje me ta,kane zbritur ne gadishullin Ballkanik nga vise te tjera ne nje periudhe te caktuar,qe sipas disa dijetareve nuk i kapercen njezet shekuj para eres se re.
Persa i takon djepit paraballkanik te stergjysherve te shqiptareve,ai bashkohet me mendimin e atyre dijetareve,qe ata i bien te ardhur nga Veriu.Ja si shprehet ai per kete :

„ Mbi deshmine e lidhjeve te ngushta te shqipes me disa gjuhe te Evropes Veriore (baltosllavishtja,gjermanikishtja,keltishtja),kete djep,nga sa duket, me te drejte e kane
lokalizuar ne Evropen Veriore.Norbert Jokli sidomos,duke marre ne shqyrtim dhe disa huazime te lashta qe ka shqipja me nje ane prej iranishtes,me anen tjeter prej finougrishtes,kete djep e ka vendosur ne nje menyre me te prere ne nje treve te
Evropes Verilindore „ (1)


Persa i takon vendit qe ze shqipja ne rrethin e gjuheve indoevropiane simotra,E.Cabej ne pergjithesi pajtohet me mendimin e shprehur nga F.Bopi(F.Boppi) qysh me 1854 se kjo gjuhe „ne elementet e saj themelore me asnjeren nga gjuhet motra sanskrite(= indoevropiane) te kontinentit tone nuk ka ndonje lidhje me te ngushte,ose,aq me pak,ndonje lidhje derivacioni,burimi“.
Nderkaq,ai ka shoshitur ne menyre kritike mendimet e disa gjuhetareve para tij mbi
bashkeperkimet e vjetra (parahistorike) te shqipes me gjuhe simotra (2).1) Shih BUSHT , SSHSH 4 / 1962/118
2) Shih po aty , f. 118.v.
Prishtinasi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2014, 12:24   #53
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 860 Times in 498 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shufflay - "Pjella e Gjalle e Malsivet: Shqiptaret e Shqipnija"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Sikur ta dije se sa qesharak ėshtė ky postim, nuk do ta kishe bėrė. Shkrim mė donkishotesk nuk kam lexuar ndonjėherė... Ajnej si Eqerem Ēabej...Ajnej dhe Eqerem Ēabej.. hahaha..

Po tė ecėsh me mendjen dhe arsyetimet e anjejit, Eqerem Ēabej ėshtė sllav, komunist dhe turko-mongol, se ėshtė jugor. Plus ėshtė edhe themeluesi i gjuhės sė sotme, pėr tė cilėn anjenji ėshtė kundėr.

Donkishotizmi yt ėshtė i veēantė. Kjo farė avokatie dhe adhurimi qė tregon pėr njė analfabet dhe tė paaftė mendėrisht, ėshtė i rrallė dhe duhet marrė pėr studim nga specialistėt, pėr tė kuptuar natyrėn njerėzore dhe shpėrfytyrimet qė mund tė pėsojė ajo. Kam vėnė re se edhe kur anjenji tė fyen ose tė drejtohet me fjalė banale, ti i thua: unė po tė mbroj, pse mė fyen? Por puna jote, ti ke nevojė pėr idhull dhe e ke gjetur. Ėshtė ēėshtje natyre dhe temperamenti.

Ne i bėmė disa arsyetime. Unė dhashė variantin tim, duke dhėnė edhe prova qė qumėshti quhet shkumė, megjithatė tė gjitha mbeten hamendje, se askush nuk mund tė flasė me siguri pėr fjalė kaq tė vjetra, siē flet turko-mongoli yt. Turko-mongoli yt e sajoi njė lidhje me hirrėn turko-mongole, ashtu siē ia ka qejfi gjithnjė kur flet pėr jugorėt.

Jo qė s'ka lidhje, por edhe sikur tė kishte, mėnyra se si shprehet dhe urrejtja qė tregon vazhdimisht ky turko-mongol, ėshtė mbresėlėnėse dhe flet pėr njė apati tė lindur kundėr shqiptarėve tė jugut. Gjė qė tregon fare qartė se nuk ėshtė shqiptar nė origjinė.

Ty dhe anjenjin unė nuk para u lexoj, se e kam parė ēfarė brumi dhe aftėsish keni. Rrallė mė bie rasti t’ju lexoj dhe tė pėrfshihem nėpėr debate si ky. Ju tė dy e quani veten elita e shqiptarėve, patriotė tė mėdhenj dhe njerėz tė ditur. Ndėrsa unė po ju them, ju tė dy jeni jeni njerėzit mė tė dėmshėm tė forumeve, pėr sherret, pėrēarjet dhe urrejtjen krahinore qė mbillni. Po tė ishit ju elita shqiptare, shqiptarėt mė mirė le tė shuheshin si komb.

Rrugė tė mbarė nėpėr temat e ushkurėve!
.

Shume falemderit. E ke vizatuar veten perfekt. Ke vizatuar pikerisht pse nuk behet Shqiperia.

Une kam qene dhe jam elite e Shqiperise dhe e vendit ku jetoj, do apo nuk do ti. Dhe i ze ne goje emrat e dijetareve qe jane pjese e rrethit tim, sepse i njoh.

Qani tani.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2014, 12:52   #54
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,070
Thanks: 1
Thanked 53 Times in 48 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shufflay - "Pjella e Gjalle e Malsivet: Shqiptaret e Shqipnija"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Pikėrisht sepse kumis ata i thonė hirrės, nuk ka lidhje me qumėshtin. Ata qė i thonė qumėshtit qumėsht, hirrės i thonė hirrė.

Do t'u mėsonte barinjve tė asaj kohe Ajneji dhe Zeti se cila ēfarė ėshtė qumėshti, djathi dhe hirra, se ata i kishin ngatėrruar?!

Qumėshti ishte ushqimi kryesor i asaj kohe, njė nga fjalėt mė tė rėndėsishme dhe mė tė pėrdorura dhe vetėm fjalė tė tilla qė nuk kanė si tė ngatėrrohen apo humbasin. Ėshtė njėsoj si fjalėt ditė, natė apo diell.

Tani pėr turko-mongolėt, unė i bėra njė pyetje turko-mongolit tėnd, si ka mundėsi qė fjalėn stan e kanė turko-mongolėt, shqiptarėt, dhe pothuajse gjithė evropianėt? Po stan dhe peshk qė i pėrdorin edhe sllavėt, mos do tė thotė se janė fjalė turko-mongole?
Tamli eshte tamel; hirra eshte hirre; e kumshta eshte kumshte.
Per ty, kos e djath jane e njejta gje, sigurisht. Prandaj te lutem kthe-iu abetares tende ti.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2014, 13:21   #55
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Shufflay - "Pjella e Gjalle e Malsivet: Shqiptaret e Shqipnija"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
Nuk ia ke as idene vleres gjuhesore dhe historike qe reflekton kjo fjale e shkurter "format drejteshkrimore shqipe si {gl: } dhe {kl: }...", por dija shkon te dija.
Po tė pyes sėrish, 'klumėsht' dhe 'gluhė' janė fjalė tatare apo shqipe?
Ke pėrgjigje?
baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2014, 13:21   #56
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,070
Thanks: 1
Thanked 53 Times in 48 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shufflay - "Pjella e Gjalle e Malsivet: Shqiptaret e Shqipnija"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prishtinasi Shiko postimin
gjermanishtja duhet te jete.
Por ne liber qendron ashtu sic e pruna :
gjermanikishtja.

"Gjermanike" dhe "gjermanishte", jane kuptime te ndryshme.
"gjermanishtja" eshte tjeter, e "gjermanikishtja" tjeter.
Kur autori shkruan "gjermanikishtja" lexuesi duhet ta kete te qarte se ai ka shenjuar "teresine e gjuheve gjermanike" ne formen e njejesit, e jo gjermanishten.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2014, 13:22   #57
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 860 Times in 498 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shufflay - "Pjella e Gjalle e Malsivet: Shqiptaret e Shqipnija"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Pikėrisht sepse kumis ata i thonė hirrės, nuk ka lidhje me qumėshtin. Ata qė i thonė qumėshtit qumėsht, hirrės i thonė hirrė.

Do t'u mėsonte barinjve tė asaj kohe Ajneji dhe Zeti se cila ēfarė ėshtė qumėshti, djathi dhe hirra, se ata i kishin ngatėrruar?!

Qumėshti ishte ushqimi kryesor i asaj kohe, njė nga fjalėt mė tė rėndėsishme dhe mė tė pėrdorura dhe vetėm fjalė tė tilla qė nuk kanė si tė ngatėrrohen apo humbasin. Ėshtė njėsoj si fjalėt ditė, natė apo diell.

Tani pėr turko-mongolėt, unė i bėra njė pyetje turko-mongolit tėnd, si ka mundėsi qė fjalėn stan e kanė turko-mongolėt, shqiptarėt, dhe pothuajse gjithė evropianėt? Po stan dhe peshk qė i pėrdorin edhe sllavėt, mos do tė thotė se janė fjalė turko-mongole?
Kete koment mund ta beje dhe ta pelqejne vetem ata qe nuk e kane idene e etimologjise. Veten ne forume jane permendur dhjetera raste kur nje epitet [cilesor] eshte bere rrenje e nje fjale krejt tjeter ne nje varietet gjuhesh te huaja. Si pershembull Flow[rrjedh]/Flur[Fliroj-fluturoj]/Flumen/Lume eshte bere Drite [Lumen].
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2014, 13:28   #58
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,070
Thanks: 1
Thanked 53 Times in 48 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shufflay - "Pjella e Gjalle e Malsivet: Shqiptaret e Shqipnija"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga baaroar Shiko postimin
Po tė pyes sėrish, 'klumėsht' dhe 'gluhė' janė fjalė tatare apo shqipe?
Ke pėrgjigje?
Jo, ti mua me ip pergjigjen perse i ngaterron fjalet shqipe 'klumėsht' dhe 'gluhė' me skitishtet?

Ose si e lidhnji ju fjalen "klumshte" si derivat i trete i bilmetit, me semantiken e "tamlit" qe eshte lende e pare.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2014, 15:29   #59
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 993 Times in 627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shufflay - "Pjella e Gjalle e Malsivet: Shqiptaret e Shqipnija"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Kete koment mund ta beje dhe ta pelqejne vetem ata qe nuk e kane idene e etimologjise. Veten ne forume jane permendur dhjetera raste kur nje epitet [cilesor] eshte bere rrenje e nje fjale krejt tjeter ne nje varietet gjuhesh te huaja. Si pershembull Flow[rrjedh]/Flur[Fliroj-fluturoj]/Flumen/Lume eshte bere Drite [Lumen].
pikerisht ate po te thote dhe Bato, vecse nuk ndodh vetem nga nje gjuhe ne nje tjeter por dhe vete brenda dialekteve te se njejtes gjuhe.

qumeshti(shqip puro) eshte bere rrenje e nje fjale krejt tjeter ne nje dialekt tjeter te ciles keta i thone kumsht.
po kosit si i thoni ju andej?
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2014, 15:55   #60
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 993 Times in 627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shufflay - "Pjella e Gjalle e Malsivet: Shqiptaret e Shqipnija"

po postoj ca fjale, te reja(te cilat jane dhe te vjetra) dhe te vjetra, kush thith thith, kush s'thith nuk thith.

lume
gluha
klumesht
kullote
kulloshter(qumeshti qe japin lopet e sapopjella)
shkum
shklum
shklumb
shkumb
shkumbin
shkemb
mal
molos
dimal
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur