Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Arkeologji / Antropologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 07-03-2019, 22:48   #61
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,745
Thanks: 218
Thanked 28 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Balshat

Historia e njė monedhe shqiptare

Pergatiti: kreksi
Monedhat shqiptare

Nga ky egzemplarė kemi shkrimin e sakėt:
=M.BALS D.GORGI=
nė anen tjetėr tė medaljes lexojmi:
=S.LAVRENCIVS=.
Image.


Monedhen e lexojmi nga e djathta:
Moneta Balse domini Georgi, nėn kuptimin, filii, qė do thotė, monedha e Balsha Gjergjit, dhe nuk e shohim kėtu se kjo monedh nuk mund tė mendohet mė tutje te ishte e ndonjė despoti tė Serbisė, por e njėrit nga Balshajt, sundimtari i Zentes(Shkodres).

Kjo monedh e gjetur nė Shqipėrinė veriore, ka arrijtur nė Paris, tek M. de Reichele, por edhe njė monedh tjetėr ėshtė paraqitur nė tė njėjtėn kohė, ku disa specialist tė numismatikės e kanė ngatrruar emrin e Gjergj Balshajt mė emrin Despotit tė Serbisė, Gjergj Brankoviqi.

Sipas autorit Fransua Lenorman, emri i shėn Lorenit dihet se ėshtė i sakėt, prandaj kjo legjend mbi kėtė monedh duhet tė lexohet: eSlae.III, qė e shohim nė vizatim, duhet tė lexohėt M.BALSE. dhe definitivishtė, vetėm se nga pozicioni i ndryshėm i gerrmave.

Amblema e kokės sė ujkut duhet tė konsiderohet nga emri i tė folurit tė shqipes ku shumica e oborrit tė Balshajve pėrbėhėj nga shqiptarėt, ku ujku quhej "ulk" dhe nė tė njėjtėn kohė shohim tė zvogluar pėrgjysmė, pa ditur arsyen, yllin e shėndrritshėm, qė sipas Orbinit, ishte amblema e origjinės sė Balshajve, dhe qė lidhej pa dyshim me familjen e Bo tė Provinces, ose me Shpatin e Provincės, principat qė shtrihet nė jug tė Francės, sot nėn administrimin e familjes Grimaldi, qė e perfaqson Alberiti i II-tė, princi i Monakos.
Nė realitet, simboli me yllin 12 rremshin thuhet se e ka prejardhjen nga mbreti Baltazar, sipas Evangjiles, ky mbret i drejtoi tre mbretėr nė Betlehem, nė identifikimin e lindjes sė Gėzusit...

Tani, cilit prej kėtyre dy princave tė Balshajve duhet t'ia japim kėtė monedh ?

Image

Pergjigjia pra nė kėtė pyetje pas vėshtrimeve historike tė vėndosuara mź lartė nź fillim tė kźtij punimit, nuk mź duket i vėshtirė pėr tu zgjedhur.
Tre princat e kėsaj dinastije qė e mbajten emrin Balshaj, mirėpo vetėm njėri prej tyre, i treti ishte i biri i Gjergjit. Dhe perveē kėsaj, si e kemi parė, ky princ ishte shumė i famshėm dhe i fuqishėm i cili ka patur aftėsi tė shtypi monedha.
Atribuimi i kėsaj monedhe Balshajt tė III-tė dėshmohėt edhe pėrmes marrėdhėnjeve qė na jep kjo monedh, si pėrmes stilit dhe tipit tė fondeve tė dyfishta nga babai i tij, qė ishte bashkohės i mbretit Tvrtko.
Pra, kjo monedh jep tė drejtėn me emrin e princit, njė mburojė tė ngritur me njė kreshtė e njė dispozite mjaftė tė ngjajshme mė mburojen qė shohim mbi kreshten e Gjorgj Balshes; mirėpo mburoja mbanė njė T te madhe e tė kurorizuar nga kreshta e ngritur me njė kon tė pishes, atribute tė perzgjidhura nga Tvrtko i cili njėsoj si princi i Zetės kishte zgjedhur njź kokė ujku.

Shėn Loreni qė shihėt nga ana tjetėr e monedhes na kujton nė mėnyrė tė habitshme shėn Trifonin nga monedhat e shtypura nė Kotorrė, poashtu shėn Loreni ishte padroni i Durrėsit, pra, nė kėtė qytet pa dyshim se ėshtė shtypur kjo monedh nga Balsha i III-tė. Si perfundim, Balshaj i fundit nė vitin 1413 i kishte marrur nga Venedikasit Shkodren dhe Durrėsin, qe iu kishte dhėnė 18 vite mė parė Republikes Venedikase nga i ati i tij, Gjergj Balsha i II-tė.
Deri mė tani vetėm Shqipėria (viti 1860) mbetej pa monumente numismatike, por duke njohur pėrmes monedhes sė Balshes III-tė ne kemi dhurua kėtė elementin e parė pėr tė plotsuar kėtė munges, por pa dyshim se edhe familjet tjera shqiptare, si ajo e Dukagjinit e Topia, qė ishin te fuqishme ka mundėsi se edhe kėto familje kanė shtypur monedha.

Plotėsime, nxjerrur nga Fajalori Enciklopedik Shqiptar:

Balsha III sundoi nga viti 1403 deri nė vitin 1421, ishte sundimtari i fundit i principatės sė Balshajve, udhėheqės i luftės sė gjatė pėr ēlirimin e krahinės sė Shkodrės dhe qyteteve bregdetare Ulqin, Tivar, Budua nga pushtimi venedikas.

Memuaret; Numismatika, autor Franēua Lenorma 1860 Athenė.
Pėrgatititi:kreksi 2009
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-03-2019, 23:00   #62
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,660
Thanks: 1,242
Thanked 775 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Balshat

Edhe Progonet kane pasur monedhen e tyre nja 200 vjet para Balshajve.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur