Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare > Letėrsi pėr Fėmijė

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 22-07-2019, 00:51   #1
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,593
Thanks: 10,927
Thanked 5,955 Times in 2,817 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Poezi/letėrsi/pėrralla... pėr kolopuēėt...

Tė sjellim dicka tė bukur pėr kėtė moshė.

Po filloj unė me kėtė poezi tė Odhise Grillos, "Po bėn Ani gjimnastikė"Kenge ne kopsht - Anit per 4 vjetorin 31 maj 1969

Ani, Anushi
kater vjet i mbushi.
E uron babai,
nena dhe vellai,
shoqet dhe shoket,
gjithe ēiliminjte,
lepujt e maēoket,
trenat e arinjte,
rosat pendarta,
patat qafegjata
kukllat edhe lodrat,
malet edhe kodrat,
fushat e luginat,
shkollat e uzinat,
fermat e fabrikat,
gjithe Republika!

Ani, Anushi,
kater vjet I mbushi.
Ndaj gezon babai,
nena dhe vellai,
ndaj shoket e saj
erdhen ta urojne
edhe po kendojne:

-Te urojme gjithe sot:
u befsh njeqind vjete plot!
U befsh pionere,
u befsh aksioniste,
blete ne koshere,
flutur ne lulishte!

Ajo nis vrapon, era ja kreh floket

-Ika, mirupafshim!
Ani pershendet,
nga nje qosh i rruges
dikush i therret...

-Ani! Ani! Ani!
e therresin shoket,
ajo nis vrapon,
era ja kreh floket.

Ani del ne rruge,
njerzit ven' e vine,
shkon nje biēiklete,
vrapon nje makine.

-Miremengjez Ani!
thrrasin punetoret.
-Miremengjez!, thone
dhe eskavatoret.

-Miremengjez Ani,
o moj vogeloshe!
na e pershendesin
rrugeza dhe qoshe.

-Miremengjez Ani!
sheshi po buēet,
kopshti hap dy krahet
edhe Anin pret.

Porsi Ani edhe ne, do fillojme nje, dy, tre!

Tingellon zilja e sahatit
ēohet Ani prej krevatit
dhe vrapon per ne oborr,
ku buēet nje kor gazmor
plot me rika e me pata
dhe me rosa pendarta.

Neper shesh ajo vrapon,
mbushet fryme dhe qendron,
leviz duart: nje, dy, tre
dhe perkulet gjer ne dhe
Ecen anash dy -tre hapa,
iken para, kthehet prapa,

kercen pupthi e perkulet,
mbi dy kembet ngrihet, ulet.
Rrine rosat pendarta,
rrine patat qafegjata
edhe Anin si shikojne,
ne mes tyre bisedojne:

- Po ben Ani gjimnastike,
ndaj kalitet per ēdo dite,
ben ushtrime dhe vrapon,
trup e muskuj i forcon.
Porsi Ani edhe ne,
do fillojme: nje, dy, tre!
__________________
devollitėt thonė
🖤 (1)
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2019, 23:49   #2
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,593
Thanks: 10,927
Thanked 5,955 Times in 2,817 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Poezi/letėrsi/pėrralla... pėr kolopuēėt...

Odhise Grillo,"Ē'ėnderrojnė vogėlushėt"

Ē'ėnderrojnė vogėlushėt

Ē'ėnderrojnė vogėlushėt,
qe shetisin rreze malit?
Eh, te kishim per qeleshe
pak nga bora e Korabit.

Ē'ėnderrojnė vogėlushėt
qe po lozin ne lugina?
Eh, te kishim ne ne faqe
portokallet qe ka Vrina~

Ē'ėnderrojnė vogėlushėt,
qe mrizojne rreze bjeshkes?
Eh, te kishim ne per syte
pak nga ujerat e Prespes!

Ē'ėnderrojnė vogėlushėt,
qe shtegtojne pas kopese?
Eh, t'i kishim ne kemishat
porsi fusha e Myzeqese!

Ē'ėnderrojnė vogėlushėt,
qe po ngjiten maje kodres?
Eh, t'i kishim ne fustanet
si qilimat e Kosoves!
__________________
devollitėt thonė
🖤 (1)
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-08-2019, 00:10   #3
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,593
Thanks: 10,927
Thanked 5,955 Times in 2,817 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Poezi/letėrsi/pėrralla... pėr kolopuēėt...

Vjersha pėr fėmijė nga Janaq PaniKĖSHTU I KE DHĖNĖ SHPIRT

Hidh ca male nė njė hartė
Nė midis shpalos luginat,
Pishat, bredhat kryelartė
Manushaqet, trėndelinat.

Fushat gjer te deti zgjati,
Me kaskada i bėn lumenjtė
Dhe shqiponjėn pėr sė larti
Qė mbron ēerdhen mbi shkėmbenjtė.

Tė gjithė njerėzit i skalit
Me tipare burrėrore,
Kėshtu i ke dhėnė shpirt
Mbi glob tokės Arbėrore.O TOKA MĖMĖ ME SHPIRT
TĖ DUA

O toka atė, o toka nėnė
Tė parėt tanė na kanė lėnė.

Na lanė fushat, pyjet, buronjat
Dhe majėmalet ku rri shqiponja.

Na lanė nderin, na lanė besėn
Dhe burrėrinė edhe qėndresėn.

Na lanė shkronjat, gjuhėn amtare
Qė nisin rrugėn nė abetare.

E shtrenjtė je gjithmonė pėr mua
O toka mėmė, me shpirt tė dua.PĖR SHQIPĖRINĖ
JETĖN SHKRIU

( Naim Frashėrit )

Gjeti penė e gjeti kartė
Kish dhe fjalėzėn e artė
Kishte zemėrzėn e artė.

Pėr Shqipėrinė jetėn shkriu
Veē nė kėmbė si qiriu
Ndaj dhe manushaqja mbiu.

I kėndoi trimėrisė
Bagėtisė e Bujqėsisė
Ky baba i vjershėrisė,
Nder e nur i bukurisė.

Ju fėmijė tė gjithė e dini
Ėshtė poeti i madh Naimi.NĖ DITĖLINDJEN E ELONĖS

Vogėlushja jonė Elonė
ditėlindjen po feston.

Uron mami, uron babi,
gjithė fėmijėt e pallatit.

Vijnė shokėt, shoqet vijnė,
mbushin plot me gaz shtėpinė.

Nė njė gojė tė gjithė i thonė:
" Njėqind vjeēe u bėfsh Elonė!"

Sot dhe lulja e shqiponjės
duket se i thotė Elonės:
"Ēfarė kėrkon tė tė dhuroj?
Ja, njė gjethe po e shtoj!

Si mė shtohet mua blerimi
ty, Elonė, t'u shtoftė gėzimi!"VJEN E MĖ SHFAQET
NJĖ YLL
( Pėr mbesėn Joanė)

Se ē'mė ngjan njė ēupė e bukur
Herė zog
E herė flutur,
Herė si yll i kėputur.

Dhe sa herė sytė i mbyll
Vjen e mė shfaqet ky yll
Brenda syrit mė bėn dritė
Pa mė zbret nga lartėsitė
M'i sjell pranė Perėnditė
Kjo e mira e florinjtė.

I malluar krahėt hap
Kėtė yll dua ta kap,
Ta mbaj butė nė pėllėmbė
Ėmbėl t'i kėndoj njė kėngė
Ta hedh hopa nėpėr duar
Ta shtrėngoj nė kraharuar
Unė gjyshi i malluar,
Kėtė yll me rrezatime
Qė i ngjan Joanės time.


FOTOGRAFIA

Uuu, moj mami, sa ēudi
bėj me babin dhe me ty,
sa herė dal fotografi
po mė luteni tė dy:

"Shpirt i vogėl, pa qesh pak
aparati kur bėn traaak!..."

Mami, moj, lodheni kot,
i kurdisur nuk qesh dot.

Kur po shoh Tomin e Xherin
si po ndjekin njeri-tjetrin,
pa kuptuar hedhin grepin
fėt e fėt gazin ma nxjerrin.

Atė ēast me zemėr qesh
mė shkon goja vesh mė vesh.
Atė ēast moj mami, ti
traaak, mė nxirr fotografi.
__________________
devollitėt thonė
🖤 (1)
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur