Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Enciklopedi

Enciklopedi Kėtu do ketė informacione nga mė tė ndryshmet, thjesht emri tregon risin e kėtij nėnforumi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-01-2019, 15:32   #81
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 16,901
Thanks: 12,942
Thanked 7,921 Times in 4,633 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 229
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Spiritualiteti, vetdija dhe nenvetdija ne ndikim me jeten tone

toveje.dk

Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-01-2019, 15:55   #82
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 5,683
Thanks: 3,779
Thanked 6,431 Times in 2,168 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Spiritualiteti, vetdija dhe nenvetdija ne ndikim me jeten tone

Ju qe praktikoni, smund te na tregoni gjera me konkrete, nga eksperienca juaj, se info keshtu ne pergjithesi gjen online pa fund.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Prudence pėlqehet nga
i vjetėr 04-01-2019, 16:41   #83
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 8,928
Thanks: 3,807
Thanked 4,103 Times in 2,755 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 216
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Spiritualiteti, vetdija dhe nenvetdija ne ndikim me jeten tone

O qashtu gjera me duken, qashtu rite si e shoqe e Gjiknures ke ajroportja me Mahatmaraxhan

Njehere mooooti qashtu, pata marr pjese ne nje kurs te Scientologia kisha, po e vizitonte nje shoku im, me gjasme i duhej sjellur kliente. Diku 7-8 seanca mora pjese, ishte nje kurs komunikimi siē e quanin ata. Meqe ishte ne nje qytet tjeter, nuk mund shkoja dhe e nderpreva.

Me merr njeri ne telefon dhe me arrogance, me thote ti duhet te ishe ketu dhe duhet te vish ja ktheva aj fuqka you edhe your Scientology dhe gjithe aty edhe kurre mos me telefono se edhe mamajen fuqka, fuqka

Keshtu qe, gjitha keto spirualitetet jane te marrin ndonje lek dhe ne fund ata do bien ne trans gjendjen, qe gjeten budadhain ta mashtrojne.

Qashtu mendoj une.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-01-2019, 16:44   #84
Jolene
V.I.P
 
Avatari i Jolene
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Posts: 15,953
Thanks: 6,149
Thanked 7,582 Times in 3,606 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Jolene ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Spiritualiteti, vetdija dhe nenvetdija ne ndikim me jeten tone

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
O qashtu gjera me duken, qashtu rite si e shoqe e Gjiknures ke ajroportja me Mahatmaraxhan

Njehere mooooti qashtu, pata marr pjese ne nje kurs te Scientologia kisha, po e vizitonte nje shoku im, me gjasme i duhej sjellur kliente. Diku 7-8 seanca mora pjese, ishte nje kurs komunikimi siē e quanin ata. Meqe ishte ne nje qytet tjeter, nuk mund shkoja dhe e nderpreva.

Me merr njeri ne telefon dhe me arrogance, me thote ti duhet te ishe ketu dhe duhet te vish ja ktheva aj fuqka you edhe your Scientology dhe gjithe aty edhe kurre mos me telefono se edhe mamajen fuqka, fuqka

Keshtu qe, gjitha keto spirualitetet jane te marrin ndonje lek dhe ne fund ata do bien ne trans gjendjen, qe gjeten budadhain ta mashtrojne.

Qashtu mendoj une.

Hidhi I sy kti ne lidhje me ate guru a ca eshte


__________________
a wolf will never be a pet
Jolene nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Jolene pėlqehet nga
i vjetėr 04-01-2019, 16:52   #85
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 8,928
Thanks: 3,807
Thanked 4,103 Times in 2,755 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 216
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Spiritualiteti, vetdija dhe nenvetdija ne ndikim me jeten tone

Hahaaaa pikerisht klientele.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-01-2019, 09:54   #86
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,867
Thanks: 736
Thanked 442 Times in 266 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Spiritualiteti, vetdija dhe nenvetdija ne ndikim me jeten tone

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prudence Shiko postimin
Ju qe praktikoni, smund te na tregoni gjera me konkrete, nga eksperienca juaj, se info keshtu ne pergjithesi gjen online pa fund.
Nuk i intereson kujt ēfarė eksperiece bėjnė ata tė cilėt praktikojnė, sepse menjėherė hapin google-n, 'informohen' dhe vijnė e na e shesin gjithologun kėtu.

Ato esencialet, gjėrat bazike, janė thėnė kėtu e gjetkė. Kėshtuqė nuk shoh nevojėn t'i thej butonat e tastjerės pėr ata qė 'i dijnė tė gjithat.'

klm

*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-01-2019, 10:43   #87
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 8,928
Thanks: 3,807
Thanked 4,103 Times in 2,755 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 216
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Spiritualiteti, vetdija dhe nenvetdija ne ndikim me jeten tone

Aaaa TerraN, no gute kolega qe po fsheh informacjonat.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-01-2019, 11:09   #88
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 6,653
Thanks: 0
Thanked 926 Times in 807 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 58
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Spiritualiteti, vetdija dhe nenvetdija ne ndikim me jeten tone

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prudence Shiko postimin
Ju qe praktikoni, smund te na tregoni gjera me konkrete, nga eksperienca juaj, se info keshtu ne pergjithesi gjen online pa fund.
prude, thelbi eshte i thjeshte: mjaftohu me minimumin e nevojshem te mendimeve. tani, si je msu ti eshte dicka qe e njeh vetem ti, keshtu qe te duhet me i gjet vet gjojnat e panevojshme. mjafton qe para se te besh ndonje gje, te pyesesh veten: eshte vertet e nevojshme?
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga uj me gaz : 06-01-2019 nė 11:37
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i uj me gaz pėlqehet nga
i vjetėr 06-01-2019, 11:58   #89
Εmilη
~summer~
 
Avatari i Εmilη
 
Data e antarėsimit: May 2015
Posts: 858
Thanks: 110
Thanked 239 Times in 165 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Εmilη ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėΕmilη ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėΕmilη ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėΕmilη ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėΕmilη ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėΕmilη ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: Spiritualiteti, vetdija dhe nenvetdija ne ndikim me jeten tone

Une nuk e kam praktikuar meditimin kurre ne kete forme qe pershkruhet pak a
shume ne teme.
Ose me sakte per mua meditimi eshte koha qe ne shpenzojme per tu njohur,biseduar me veteveten tone.
Meditimi per mua eshte dhe tek pi nje kafe mjes,vetem me ajrin e paster ne nje lokal qe ska frymor shume,pak i vetmuar ku e kundron dielli apo ftohtesia e dimrit sic jemi tani ne kete kohe.
Pra thjesht,ne duhet te gjejme format tona,se si te vijme afer me vetveten.
Si ta njohim ate,e nepermjet saj boten per-rreth.
Mos te harrojme ne jemi qenie pa dimensione kufizuese ne mendime dhe shpirt.
Jemi tersi energjie e zbritur nga universi.
Εmilη nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Εmilη pėlqehet nga
i vjetėr 06-01-2019, 12:22   #90
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,197
Thanks: 14,913
Thanked 8,793 Times in 5,920 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Spiritualiteti, vetdija dhe nenvetdija ne ndikim me jeten tone

Cohu ne mengjes dhe thuaj....jam gjalle.Kshu kane vepruar paganet ose ju falnin....Nenes NATYRE.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-01-2019, 12:29   #91
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 5,683
Thanks: 3,779
Thanked 6,431 Times in 2,168 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Spiritualiteti, vetdija dhe nenvetdija ne ndikim me jeten tone

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Εmilη Shiko postimin
Une nuk e kam praktikuar meditimin kurre ne kete forme qe pershkruhet pak a
shume ne teme.
Ose me sakte per mua meditimi eshte koha qe ne shpenzojme per tu njohur,biseduar me veteveten tone.
Meditimi per mua eshte dhe tek pi nje kafe mjes,vetem me ajrin e paster ne nje lokal qe ska frymor shume,pak i vetmuar ku e kundron dielli apo ftohtesia e dimrit sic jemi tani ne kete kohe.
Pra thjesht,ne duhet te gjejme format tona,se si te vijme afer me vetveten.
Si ta njohim ate,e nepermjet saj boten per-rreth.
Mos te harrojme ne jemi qenie pa dimensione kufizuese ne mendime dhe shpirt.
Jemi tersi energjie e zbritur nga universi.
Edhe une e bej kete. Por kjo eshte me te menduar, keta expertat e temes, flasin per mungesen e te menduarit dhe gjejne diēka gjate meditimit qe ne se kuptojme dot, por as keta nuk e tregojne si qysh tek, qenka kjo persosje.

Une pak a shume e mendoj si UJji me gaz, sa me bazik, aq me te rilaxuar.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Prudence pėlqehet nga
i vjetėr 06-01-2019, 12:33   #92
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 16,901
Thanks: 12,942
Thanked 7,921 Times in 4,633 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 229
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Spiritualiteti, vetdija dhe nenvetdija ne ndikim me jeten tone

qe te arrish ate qe quhet "nirvana" duhet ne rradhe te pare te kesh nje mendje te "pergatitur" per te marre informacionin e duhur , dhe kjo nuk eshte e lehte e secili e arrin vete askush smund ta beje per ty ,,,, prandaj praktikohet meditimi , mosmendimi , etc etc pra secili gjen menyren qe punon per te si individ.

megjithate te gjithe jan dakort ne nje pike … nuk arrihet duke menduar si mendojm ne ne jeten e perditshme ….
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-01-2019, 12:36   #93
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,197
Thanks: 14,913
Thanked 8,793 Times in 5,920 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Spiritualiteti, vetdija dhe nenvetdija ne ndikim me jeten tone

Juve e mundoni veten me................shpirtra te vdekur.

Beni Amen qe jeni gjalle,se ne <parajse> nuk do ju pyesin.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-01-2019, 13:30   #94
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 6,653
Thanks: 0
Thanked 926 Times in 807 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 58
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Spiritualiteti, vetdija dhe nenvetdija ne ndikim me jeten tone

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prudence Shiko postimin
Edhe une e bej kete. Por kjo eshte me te menduar, keta expertat e temes, flasin per mungesen e te menduarit dhe gjejne diēka gjate meditimit qe ne se kuptojme dot, por as keta nuk e tregojne si qysh tek, qenka kjo persosje.

Une pak a shume e mendoj si UJji me gaz, sa me bazik, aq me te rilaxuar.
mund t'a krahasosh me detin e qete vaj dhe ti duke notuar a pluskuar ne te. ne momentin qe fryn nje fllad (vjen nje mendim) e ngre dallge (trazon shpirtin) e gjithe qetesia humb.

por ky eshte vec nje krahasim profan dhe sigurisht jo i plote.
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-06-2019, 05:04   #95
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,867
Thanks: 736
Thanked 442 Times in 266 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Spiritualiteti, vetdija dhe nenvetdija ne ndikim me jeten tone

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prudence Shiko postimin
Edhe une e bej kete. Por kjo eshte me te menduar, keta expertat e temes, flasin per mungesen e te menduarit dhe gjejne diēka gjate meditimit qe ne se kuptojme dot, por as keta nuk e tregojne si qysh tek, qenka kjo persosje.
Tė menduarit ėshtė e pashmangshme. Nėse unė do tė pohoja qė nuk mendoj fare gjat meditimit, atėherė do tė gėnjeja. Mirėpo esenca, thelbi i meditimit ėshtė gjendja, tė them ashtu, kurrfare. E cila nuk pėrshkruhet dot. Pėr arsye se je jashtė kohės dhe jashtė hapėsirės. Ti nuk mund tė vlerėsosh sa kohė ke qenė nė kėtė gjendje. Pikėrisht kjo gjendje ėshtė ajo qė kėrkohet: meditim i mirėfilltė, i thellė (deep meditation)...
Nė pėrgjithėsi, gjat meditimit, doemos do tė ndjesh diēka. Do tė ndjesh energjinė, nė kokė. Kryesisht nė ajna chakra (axhna ēakra), pika mes dy vetullave.
Tė premten e kaluar mora njė e-mail ku shkruhej se do tė mbahet njė meditim grupor online. Pėr hir tė Yoga Wolrd Peace Day. Dhe, posa filluam, ishim 150 veta online, pėrmenjėherė filloi tė ndjehet kjo energji... Ditė e paharrueshme...


*

__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur