Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Folklori Shqiptar

Folklori Shqiptar Gojėdhėnat, legjendat, kėngėt popullore, bejtet, kėngėt pėr heronjtė jane pasuri kombėtare qė shqiptarėt duhet t'i trashėgojnė nga brezi nė brez. Jepni kontributin tuaj tė ēmuar nė kėtė drejtim duke sjellė folklorin e krahinės suaj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-01-2019, 14:07   #1
Rrjeti
V.I.P
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 481
Thanks: 155
Thanked 323 Times in 181 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Tė jesh amerikan dhe tė doktorosh pėr ēiftelinė shqiptareGili Hoxhaj

Jo vetėm shqiptarėt kanė nė dhomat e tyre tė varur ēiftelinė. Amerikani Jeff Charest e ka pasur njė tė tillė qysh prej vitit 1992. Ai madje di t’i bije mjeshtėrisht asaj. Interesimi i tij pėr kėtė instrument, nuk mbaron kėtu. Shumė nga studimet e tij nė master kanė qenė tė lidhura me kėtė instrument, i cili ka njė fokus tė veēantė nė temėn e doktoratės sė tij nė Univeritetin Cardiff nė Mbretėrinė e Bashkuar .Shumė tė zakonshme e cilėson kontaktin e tij tė parė me ēiftelinė, pėr tė cilėn thotė se ndoshta ka qenė fati i tij qė ta ketė nė duar. Ndonėse ky instrument e kishte tėrhequr qysh nė fillim derisa po thellohej mė shumė nė tė, dita ditės e kishte bindur veten se “ky ėshtė njė instrument qė ia vlen tė merresh tėrė jetėn me tė”. Tash e gati tri dekada, ai ēiftelinė e bart me vete pothuajse kudo qė udhėton.

Ēiftelia e parė nga pazari i Shkodrės

Kur babai i tij, kishte vizituar Shqipėrinė nė vitin 1992, ēiftelinė qė e kishte hasur nė pazarin e Shkodrės, e kishte menduar si dhuratėn ideale pėr tė birin, i cili ishte dhėnė pas instrumenteve tė vendeve tė ndryshme e tingujve qė ato prodhojnė. Kishte kaluar njė kohė e Charest, nuk dinte as si quhej ky instrument e as si tingėllonte, derisa njė ditė do tė haste nė njė CD me kėngė ēiftelie. Dukė dėgjuar video tė rapsodėve mė tė njohur, e duke studiuar mė pas kėtė instrument nė universitetin anglez, ai ka mėsuar t’i bije nė mėnyrė profesionale atij. E gėzojnė fort fjalėt e mira tė shqiptarėve kur e dėgjojnė lojėn e tij nė ēifteli. Ēiftelinė mė profesionale e cilėson atė qė ėshtė e ndėrtuar nė Prishtinė. Pėr ta plotėsuar imazhin e njė rapsodi shqiptar, Jeff Charest shpesh vendos edhe plisin, e tund kokėn varėsisht nga prekja e telave. Kėmbėn e djathtė e lėvizė varėsisht prej tingujve qė i nxjerrė prej ēiftelisė.Duke qenė se studimet e tij e kanė lidhur fort me Shqipėrinė e Kosovėn, thotė se mezi po e pret momentin qė t’i vizitojė. E veēon Prizrenin pėr tė cilin thotė se e di qė nė shekullin e kaluar ka qenė kryeqendėr e shqiptarėve, ku ėshtė mbajtur edhe “Lidhja e Prizrenit”. Charest ka njė listė tė rapsodėve qė i dėgjon e i pėlqejnė, nė mesin e tyre veēon Dervish Shaqėn, Ndue Shytin dhe Fatmir Makollin, ndėrsa thotė se do donte t’i binte ēiftelisė derisa kėndon Mhill Krasnqi.Ka edhe disa kėngė tė cilat i don fort dhe e di historinė e tyre. Ai thotė se shpreson qė kur tė mėsojė mė shumė fjalė nė gjuhėn shqipe, do tė jetė nė gjendje edhe tė kėndojė me kėngė ēiftelie.

“Babai im derisa kishte ecur nė pazarin e Shkodrės, e kishte parė kėtė instrument me dy tela qė i ishte dukur interesant. Ai ma kishte dėrguar atė nė Kaliforni, atje ku unė jetoja. Menjėherė kam qenė tėrėsisht i dhėnė pas kėtij instrumenti qoftė edhe nė mėnyrėn se si dukej. Nuk e kisha as idenė se si quhej, atėherė interneti ishte nė hapat e parė, shumė para se Ėikipedia apo YouTube tė ekzistonin. Kėshtu nuk dija as si tingėllonte ky instrument”, tregon Charest. Qė nga atėherė, ai kishte hulumtuar pėr disa vite pėr kėtė instrument por pa rezultat, derisa nė njė enciklopedi instrumentesh kishte hasur nė emrin e mė pas kishte gjetur disa CD qė pėrmbanin kėngė ēiftelie tė incizuara pėrgjatė viteve 1978 – 1986. Duke dėgjuar kėto kėngė nė CD, ai kishte mėsuar si t’i binte asaj. Ai thotė se ndihet keq qė akoma nuk e di gjuhėn mirė qė tė kėndojė kėto kėngė ndėrsa thotė se shpreson qė kėtė tė jetė nė gjendje qė ta bėjė nė tė ardhmen.

“I bėja disa gabime atėherė pasi qė pėrdorja gabimisht telat. Mė pas nė vitin 2011, kam gjetur njė shitės online nė e-bay qė e shiste ēiftelinė nganjė ndėrtues ēiftelish nė Prishtinė, kėshtu qė e blevanjė tė re, njėtė ndėrtuar nė mėnyrė profesionaledhe mėpas fillova tė pėrdorė videot e YouTubes pėr tė mėsuar mė shumė kėngė dhe melodi, duke identifikuar kėngėtarėt dhe instrumentistėt mė tė mirė tė kėtij instrumentisti”, thekson Charest.

Pėrveē ēiftelisė, ai kur kishte vizituar Tiranėn kishte blerė edhe njė sharki, pėr tė cilėn kishte thėnė se nėse nuk e blinte nė atė ditė, do tė ndihej pishman pėr tėrė jetėn.

“Tani i kam katėr ēiftelia, dhe jam duke mėsuar tė luaj edhe nė sharki dhe nė tambure. Kam edhe njė tip mė tė rrallė tė njė instrumenti me tela, qė mė kanė thėnė se luhet vetėm nė Korēė dhe ai ėshtė “mandolina” por qė unė nuk kam gjetur mė shumė informacione pėr tė. Po e mėsoj edhe lahutėn dhe “the doubleflute” i cili mendoj qė quhet “culedyjare” nė Shqipėri dhe dvojnice nė gjuhėn sllave”, tregon studiuesi e instrumentisti amerikan Jeff Charest.

“Dua t’ua kthejė njerėzve vėmendjen tek instrumenti i ēiftelisė”

Jeff Charest, dashurinė pėr muzikėn e kishte hetuar qysh herėt e i ishte dedikuar mė shumė asaj nė adoleshencė derisa jetonte nė New York. Gjithnjė ka qenė i fasionuar nė instrumente tė ndryshme dhe me gjėrat e ndryshme qė njeriu mund tė krijojė me tingullin, andaj dhe kishte blerė instrumente tė vendeve tė ndryshme. Fillimisht kishte kėnduar nė rrugėt e Berkeleyt nė San Francisco, ndėrsa thotė se kudo qė kishte udhėtuar me vete kishte marrė kitarėn e ēiftelinė.

“Fillimisht e mėsova veten tė luaja me kitarė dhe ndoqa disa mėsime tė pianos pėr njė kohė. Mė pas vendosa tė eksploroj muzikėn nga vende tė ndryshme tė botės, fillimisht muzikėn indiane, pastaj atė kineze dhe greke. Pastaj isha muzikant i njė kafeneje tė stilit maroken nė San Francisco dhe kontribuova nė disa nė disa kėngė tė njė CD-je me muzikė kineze”, tregon Charest. Ai dikur e kishte kuptuar se kėtė rrugė nuk mund ta ndiqte si autodidakt dhe kishte nevojė tė lidhej me njė komunitet mė tė gjerė akademik.“Ndoqa studimet themelore nė Universitetin e Kalifornisė nė SantaCruzz dhe studimet pasuniversitare nė Cardiff nė Britaninė e madhe. Dhe ja ku jam”, tregon Charest pėr rrugėtimin e tij muzikor.

Arsyeja pėrse kishte zgjedhur qė teza e doktoratės sė tij tė lidhej me ēiftelinė ėshtė sepse e cilėson fort tė veēantė dhe se askush jashtė rajonit nuk i ka kushtuar ndonjė rėndėsi kėtij instrumenti dhe kulturės muzikore tė Shqipėrisė sė Veriut dhe Kosovės.

“Dua t’ua kthejė vėmendjen njerėzve nė kėtė instrument, nė historinė dhe muzikėn e tij. Jam shumė I interesuar edhe nė lidhjet qė ky instrument ka me vendet e tjera tė Ballkanit, me Iranin, Turqinė dhe Azinė qendrore, por ēiftelia ėshtė zhvilluar nė njė mėnyrė shumė origjinale qė ėshtė unike shqiptare”, tregon Charest.

Teza e masterit tė tij ka qenė e fokusuar nė muzikėn e ēiftelisė dhe akordet e moloditė e ndryshme qė ajo prodhon. Tani nė studimet doktorale po hulumton pėr historinė e saj dhe lidhjet e lashta mitologjike tė cilat thotė qė shfaqen nė kėngė si “Aga Imeri”, e cila tregon se personazhi kryesor luan ēifteli nė burg dhe merr vėmendjen e vajzės sė mbretit qė mė vonė e liron nga burgu.

“Mendoj se ekzistojnė disa shembuj mitologjik qė lidhen me kėtė instrument dhe instrumente tė tjera me dy tela tė gjatė”, shprehet instrumentisti amerikan.Charest tregon se gjithnjė ka qenė kurioz pėr kulturėn dhe historinė shqiptare, ndėrsa shėnimet e babait tė tij nga vizita e tij nė Shqipėri e kishin inspiruar edhe mė tutje qė tė mėsojė pėr Kosovėn e Shqipėrinė.

“Derisa unė jam rritur nė vitet e 80-a atėherė siē e dini Shqipėria, ka qenė njė vend i izoluar komunist pėr tė cilin vėshtirė qė mund tė dije diēka. Megjithatė, unė jam ndjerė integruar dhe e kam ndjerė njėfarė lidhje me kėtė vend, ani pse nuk dija shumė pėr tė. Babai nga udhėtimi atje kishte marrė disa shėnime dhe kjo mė inspiroi qė tė mėsoja mė shumė pėr Shqipėrinė dhe Kosovėn”, tregon Charest pėr KultPlus.

Shqipėrinė e ka vizituar vetėm njė herė, nė vitin 2015. Atje kishte marrė pjesė nė Festivalin Folklorik Kombėtar nė Gjirokastėr. Charest tutje tregon se shumė shpejt planifikon qė tė vizitojė Shqipėrinė dhe vendet e rajonit.

“Do tė doja tė kthehem dhe tė kaloj mė shumė kohė nė Shkodėr dhe Krujė, do tė doja shumė tė vizitoja dhe Kosovėn. Dėgjojė shumė gjėra tė mira pėr Prizrenin dhe Prishtinėn. Brenda disa javėsh, ne do tė pėrfundojmė doktoraturėn dhe unė e miku im do tė vizitojmė Shqipėrinė, Kosovėn, Maqedoninė dhe Malin e Z”, thekson ai.

“Aga Imeri”

“Mirė tue hangėr Aga mirė tue pije, mirė tue bije Aga me ēifteli” janė fjalėt qė Charest i shkruan ashtu sic i ka dėgjuar e lexuar. Versionet e ndryshme tė kėsaj kėnge qė japin njė histori tė tėrė tė besnikėrisė shqiptare, Charest ėshtė duke i hulumtuar e duke i analizuar sė fundmi dhe kjo ka bėrė qė tė kuptojė edhe mė mirė dialektin geg’ tė gjuhės shqipe dhe tė largohet pak nga gjuha standarde tė cilėn kishte filluar ta mėsoj fillimisht.

“Kam ditur mė shumė fjalė nė gjuhėn shqipe. Tani jam mė i mirė nė gramatikė se sa qė jam me leksik. Jam pėrpjekur ta mėsoj vetėn me gjuhėn shqipe derisa po jetoja nė Kaliforni, mė pas e kam ndėrprerė pėr shkak tė angazhimeve. Ēuditėrisht, kėrkimet e mija pėr temėn e doktoraturės e kanė bėrė edhe mė tė vėshtirė ta mėsojė gjuhėn nė nivel tė duhur por prapė vazhdoj tė provoj. Tani pėr tani, jam duke hulumtuar disa versione tė kėngės sė Aga Imeri, kėshtu qė dialektin gegė tė shqipes e lexoj mė mirė sesa gjuhėn standarde. Kur ta pėrfundoj studimet, tė paktėn mund tė mėsoj qė tė flas pėrsėri normalisht gjuhėn shqipe”, tregon tutje Charest.Jeff Charest: Veten e cilėsoj si ambasador muzikor tė shqiptarėve

Duke qenė se tash e njė kohė merret me kėtė instrument, tingullin e tij shpesh e kishte prezantuar nė lojėn e tij rrugėve tė Amerikės. Ai thotė se tanimė veten e cilėson si njė lloj ambasadori muzikor dhe thotė se shpreson qė akoma dhe mė tutje do tė vazhdoj kėtė mision qė ia ka caktuar vetės.

“Nė Amerikė kam luajtur mjaft shumė me ēifteli. Njerėzit qė e dėgjonin dhe e shikonin atė befasoheshin, shumica e amerikanėve hamendėsonin se ėshtė instrument indian i quajtur sitar. Shumė njerėz e cilėsuan si njė zė tė mrekullueshėm, tė egėr dhe tė pastėr njėkohėsisht. Tani nė Mbretėrinė e Bashkuar kur luaj ėshtė zakonisht para njė audience tė caktuar. Jam shumė i lumtur qė plot shqiptarė kėtu ndihen tė kėnaqur kur mė dėgjojnė teksa luaj nė ēifteli dhe mė thonė se i bie shumė mirė. Kam punuar aq shumė nė tė pėrgjatė viteve. E shoh veten si njė lloj ambasadori muzikor dhe shpresoj tė punoj me organizatat kulturore nė Shqipėri dhe Kosovė dhe nė Evropėn Perėndimore dhe Amerikė pėr tė promovuar interesimin nė ēifteli dhe muzikėn qė ajo prodhon”, tregon Charest.

Charest: Do tė doja ta takoja Ndue Shytin dhe Fatmir Makollin

Ai ka njė listė tė kėngėtarėve e instrumentistėve qė i dėgjon vazhdimisht.

Instrumentistėt e kėngėtaret qė i pėlqejnė mė sė shumti janė: Ndue Shyti, Fatmir Makolli, Rexhep Hajrizi, Esat Gashi, Sali Mani dhe Esat Ruka. Pėrvec burave, ai thotė se dėgjon edhe disa kėngėtare shqiptare, Drane Gegan, Remzije Osmanin, Merita dhe Aferdita Veselin.

Kėngėt qė ai i dėgjon mė sė shumti janė meloditė e Ndue Shytit, ndėrsa veēon edhe kėngėt “Hajredin Pasha”, “Moj e mira Bregut Cemit”, “Ganimete Terbeshit”, “ Nė Qendėr tė Fshatit”.

“Do tė doja tė takoja Ndue Shytin, kurse nga njė gjeneratė mė e re do tė doja tė takoja Fatmir Makollin”, thotė Jeff.Ai krejt nė fund tha se ndihet tejet i lumtur qė ka gjetur ēiftelinė, pėr tė cilėn thotė se ia ka ndryshuar krejtėsisht jetėn dhe tė cilėn thotė se dėshiron ta prezantojė tek njė numėr sa mė i madh i njerėzve.

“Jam shumė i lumtur qė ky instrument dhe muzika e tij jeton akoma, ēiftelia ka bėrė njė ndryshim shumė tė madh nė jetėn time dhe jam i lumtur qė t’ua jap atė Shqipėrisė dhe Kosovės duke shpėrndarė atė tek shqiptarėt dhe tė huajt”, ėshtė mesazhi i fundit i JeffCharest.

https://www.kultplus.com/muzika/te-j...ine-shqiptare/
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-01-2019, 03:41   #2
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,213
Thanks: 16,489
Thanked 9,747 Times in 6,593 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė jesh amerikan dhe tė doktorosh pėr ēiftelinė shqiptare

Shpresoj qe shembullin e ketij ta ndjeki dhe Mark Knopfler,m.q-se i gjaka

Pune te mbare
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-01-2019, 04:28   #3
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Tė jesh amerikan dhe tė doktorosh pėr ēiftelinė shqiptare

Nxitoni ta fusni cifteline ne UNESCO perpara se ta mari Turqia apo Serbia
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-01-2019, 15:14   #4
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,213
Thanks: 16,489
Thanked 9,747 Times in 6,593 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Question Pėrgjigje e: Tė jesh amerikan dhe tė doktorosh pėr ēiftelinė shqiptare

Sipas renditjes nga minuta e 6.10 sekonda.


Perjashto 214-en,sepse ishte per interesat e trojeve(do ta kqyrim me tej....).

Kush do jete e.....220-ta ne 230 vjet....HISTORI.

Tungi tash....Beno gjume mer.

JAVOHL.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-01-2019, 16:07   #5
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,348
Thanks: 367
Thanked 667 Times in 485 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė jesh amerikan dhe tė doktorosh pėr ēiftelinė shqiptare

Kaubojs me qifteli, sa i paska hije, sidomos me flokt e gjata
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-01-2019, 16:55   #6
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,764
Thanks: 3,770
Thanked 3,038 Times in 2,059 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Tė jesh amerikan dhe tė doktorosh pėr ēiftelinė shqiptare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Kaubojs me qifteli, sa i paska hije, sidomos me flokt e gjata
Hipi me cifteli.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2019, 16:07   #7
Rrjeti
V.I.P
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 481
Thanks: 155
Thanked 323 Times in 181 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Tė jesh amerikan dhe tė doktorosh pėr ēiftelinė shqiptare

Mjeshtri i ēiftelisė dhe performanca e tij

https://www.facebook.com/ShqiperiaeB...9307085672513/
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2019, 17:31   #8
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,382
Thanks: 12,017
Thanked 9,819 Times in 6,284 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tė jesh amerikan dhe tė doktorosh pėr ēiftelinė shqiptare

Keshtu eshte kur dikush, i huaj (pa ja komentuar modelin e flokeve e as pamjen e jashtme) e vlereson dhe e perhap kulturen tone .....eshte per ta pergezuar dhe vleresuar.


Ne, kaubojsat qe u kemi hipur gomerevett per se mbrashti, po ti biem qiftelise do te quhemi maloker nga vete malokerit e gomarizuar.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur