Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-09-2018, 21:34   #181
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,906
Thanks: 1,111
Thanked 1,228 Times in 677 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Rruga Tiranė-Elbasan pėrfundon nė dhjetor 2018


Rruga Tiranė-Elbasan pėrfundojė nė fund tė kėtij viti, (dhjetor 2018).

Ministri i Infrastrukturės dhe Energjisė Damian Gjiknuri tha sot se, punimet pėr ndėrtimin e rrugės Tiranė-Elbasan pritet tė mbyllen nė fund tė muajit dhjetor tė kėtij viti.

Gjatė fjalės sė tij nė seancėn plenare tė Kuvendit ku po diskutohet projektligjit “Pėr ratifikimin e marrėveshjes sė huas, me vlerė 16 milionė USD ndėrmjet Shqipėrisė dhe Fondit OPEC, pėr riparimet emergjente tė autostradės Tiranė – Elbasan”, Gjiknuri tha se, punimet qė do tė kryhen do tė zgjidhin pėrfundimisht problemin e rrėshqitjeve nė segmentin Nr 3 tė rrugės Tiranė-Elbasan.

“Aktualisht kemi mbyllur procedurėn pėr segmentin Nr 3 (Dalje e Tunelit – Elbasan ). Aty ka pasur njė rrėshqitje, njė fenomen gjeologjik dhe pas studimit tė detajuar i ėshtė dhėnė njė zgjidhje pėrfundimtare inxhinierike dhe kėto ditė ėshtė shpallur edhe fituesi dhe shumė shpejt edhe kjo pjesė do tė riparohet pėrfundimisht dhe rruga Tiranė- Elbasan nė fund tė vitit do tė jetė njė rrugė metė gjitha standardet dhe e pėrfunduar ashtu siē duhet”, tha Gjiknuri.

Gjatėsia totale e rrugės ėshtė 27 km, gjerėsia ėshtė 28 m, me dy karexhata tė pavarura me nga dy korsi lėvizje (me gjerėsi 3 .75m) dhe me nga njė korsi emergjence (me gjerėsi 3.00 m ) secila.

Rruga ėshtė e ndarė nė tre segmente: segmenti 1 Tiranė – hyrje e Tunelit tė Krrabės, segmenti 2 Tuneli i Krrabės, segmenti 3 dalje e Tunelit – Elbasan. Ndėrtimi i kėsaj rruge financohet nga Banka Islamike pėr Zhvillim, Fondi Abu Dhabi dhe OFID (OPEC) dhe qeveria shqiptare.

Aksi Tiranė-Elbasan ka filluar ndėrtimin prej kohėsh, ndėrsa nė pranverėn e 2013-ės u hap edhe tuneli i Krrabės, por qė prej asaj kohe, mbyllja e punimeve ėshtė shtyrė nė mėnyrė tė vazhdueshme dhe janė miratuar disa herė fonde shtesė
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2018, 22:29   #182
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,162
Thanks: 337
Thanked 583 Times in 432 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Me sa segmente jan zgjedhjet e radhes?
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2018, 22:32   #183
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,228
Thanks: 6,709
Thanked 7,937 Times in 5,071 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 371
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Me sa segmente jan zgjedhjet e radhes?
jane dy ura, ti mund te hysh ke ajo e midisit
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-09-2018, 14:09   #184
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,906
Thanks: 1,111
Thanked 1,228 Times in 677 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Nisi sot pastrimi i gurėve nė autostradėn Elbasan-Tiranė.


Autoriteti Rrugor Shqiptar ka nisur sot pastrimin e gurėve nga rrėshqitjet nė autostradėn Elbasan-Tiranė. Rrėshqitje e ndodhur nga mangėsitė nė studimet gjeologjike, tė cilat nuk kishin marrė pėr bazė ujrat sipėrfaqėsore dhe disiplinimin e tyre. Studimet e duhura gjeologjike, i dhanė mundėsinė ekspertėve tė gjejnė zgjidhjen duke parashikur tė bėhet njė gjysėm tunel.
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-09-2018, 01:37   #185
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,162
Thanks: 337
Thanked 583 Times in 432 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
jane dy ura, ti mund te hysh ke ajo e midisit
Aty te rrin mendja, te ajo e cupllak-midisit, mer jaran! Megjithat, falemnderit per sugjerimin - uroj t'mos me bajn syte tek-a-ēift
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2018, 11:48   #186
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,906
Thanks: 1,111
Thanked 1,228 Times in 677 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Tiranė-Elbasan, rruga do tė jetė e hapur deri nė fund tė vitit


Deri nė fund tė vitit duhet qė aksi Tiranė-Elbasan tė jetė i pėrfunduar, problemi i vetėm, qė s’ka lidhje me ministrin Gjiknuri ėshtė qė pati njė vonesė nė financim nga BERZH dhe deri nė fund tė vitit do tė shkosh nė anėn tjetėr pa i rėnė nga gjarpėrimet, ose nuk do tė jetė Damiani”.

Kėshtu deklaroi sot Kryeministri Edi Rama nė njė intervistė televizive duke iu pėrgjigjur pyetjes sė gazetarėve.

“Do tė hapet aksi, por nuk do tė jetė i pėrfunduar, i plotė”, – sqaroi Rama.

Nė lidhje me reformėn territoriale, Rama theksoi se “ėshtė e vėrtetė qė shpenzimet janė rritur, pėr shkak tė njė fakti qė ėshtė negativ. Bashkitė nė autonominė e tyre financiare kanė njė pjesė tė grantit tė parave, qė i kanė nė dorė vetė dhe ēfarė bėjnė, fry e fry, e rrit e rrit”.

“Ēfarė do tė bėjmė ne, nė kėtė buxhet tė ri tė 2019 do tė vendosim njė limit nga lekėt qė jep qeveria, ku bashkitė nuk mund tė pėrdorin mė shumė se kaq pėr vende pune. Por, njė reformė si kjo, do kohėn e vet, nuk ėshtė diēka qė u tha dje dhe u bė sot”, – nėnvizoi Rama
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2018, 15:27   #187
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,341
Thanks: 3,505
Thanked 3,976 Times in 2,227 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Channel Tunnel qe eshte e ndertuar nen det dhe e lidhe francen me angline eshte ndertu me shpejt se kjo rruga.

Ka pese vjet qe thone ‘deri ne fund te vitit’.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-10-2018, 14:13   #188
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,906
Thanks: 1,111
Thanked 1,228 Times in 677 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Vazhdon intensivisht puna nga tuneli i Krrabės drejt Elbasanit


Vazhdon intensivisht puna nė autostradėn Elbasan-Tiranė nga segment tuneli i Krrabės drejt Elbasanit.

Autoriteti Rrugor Shqiptar shprehet se nė autostradėn Elbasan-Tiranė po punohet pėr eleminimin e rrėshqitjet e dheut dhe sistemimin e shpatit tė rrugės.

“Po punohet pėr eleminimin nė njė kohė sa mė tė shpejtė tė rrėshqitjes dhe stabilizimin e shpatit duke garantuar sigurinė e lėvizjes”, sqaron ARRSH.

Gjatėsia totale e rrugės ėshtė 27 km, gjerėsia ėshtė 28 m, me dy karexhata tė pavarura me nga dy korsi lėvizjeje (me gjerėsi 3.75 m) dhe me nga njė korsi emergjence (me gjerėsi 3.00 m) secila.

Rruga ėshtė e ndarė nė tre segmente: segmenti 1 Tiranė – hyrje e Tunelit tė Kėrrabės, segmenti 2 Tuneli i Kėrrabės, segmenti 3 dalje e Tunelit – Elbasan.

Aksi Tiranė-Elbasan dhe ėshtė parashikuar tė pėrfundojė plotėsisht nė fund tė vitit 2018.
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Angel69 pėlqehet nga
i vjetėr 27-10-2018, 08:35   #189
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,906
Thanks: 1,111
Thanked 1,228 Times in 677 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Nė mars do tė bėhet e kalueshme autostrada e Elbasanit


Nė muajin mars do tė hapet pėrfundimisht autostrada e Elbasanit. Lajmin e bėri tė ditur ministri i Financave, Arben Ahmetaj, i cili tha se nė projektin e parė kostoja shkoi 40% nga tenderi fillestar.

Ahmetaj: Nė mars, maksimumi nė prill do tė bėhet i kalueshėm autostrada e Elbasanit, pas gjithė atij kalvari gabimesh nė projektin e parė ku kostoja shkoi 40% nga tenderimi fillestar.

Pas mbledhjes sė qeverisė, Ahmetaj tha se investimet publike tė qeverisė do tė jenė 900 mln dollarė.

Ahmetaj: Do tė kemi njė nivel investimesh prej 5% tė PBB. Qeveria si aktore ekonomike do tė investojė nė nivele tė konsiderueshme dhe nė terma nominale investimet publike do tė shkojnė rreth 900 mln dollarė.

Ahmetaj tha gjithashtu se borxhi publik nė fund tė 2019 pritet tė bjerė 64.9%.

“Tė ardhura buxhetore do tė jenė 27.8% tė PBB. Kemi ulur taksat cdo vit”, u shpreh Ahmetja nė njė dalje pėr mediat.

Duke folur pėr pr/buxhetin e 2019 kreu i Financave pėrsėriti atė qė ėshtė thėnė nga kryeministri qė do tė rriten pagat nė shėndetėsi, arsim, mbrojtje dhe diplomaci./
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2018, 12:37   #190
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,906
Thanks: 1,111
Thanked 1,228 Times in 677 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Rruga Tiranė-Elbasan drejt pėrfundimit me standardet e duhura
Brenda muajit mars 2019, mbyllen punimet nė rrugėn Tiranė-Elbasan dhe kjo rrugė do tė jetė e ndėrtuar me standardet e duhura.

Kėshtu u shpreh tė martėn ministri i Financave dhe Ekonomisė, Arben Ahmetaj nė Komisionin e Ekonomisė gjatė diskutimit tė projekbuxhetit 2019, ku ndėr tė tjera theksoi se pėr sektorin e transportit rrugor parashikohet pėrfundimi i akseve rrugore nacionale, Rruga e Arbrit, Thumanė – Vorė – Kashar, Kashar – Rrogozhinė; Milot – Balldren; Orikum – Dukat brenda vitit 2021 nėpėrmjet Partneritetit Publik Privat nė kuadėr tė projektit “1 Miliard”.

Ndėrkohė qė vazhdimi i financimit do tė vijojė pėr akset rrugore, Kardhiq – Delvinė, lotet 4,5,6,7 dhe 8, Fushė Krujė-Milot-Morinė, Qafė Thanė-Lin-Pogradec, Unaza Verilindore e Tiranės, Unaza E Tiranės, Pallati me Shigjeta Rrethrrotullimi Shqiponja, Rikualifikimi i Akseve Rrugore, Unaza Lindore Loti 2 Dhe Loti 3, By Pass Tepelenė, By Pass Shkodėr , fillimi i tunelit “Kardhiq – Delvinė”.

“Pėrmes investimeve synojmė rritjen e sigurisė rrugore nė tė gjitha akset kombėtare me qėllim uljen e numrit tė aksidenteve me pasojė humbje jetė njerėzish dhe numri i pikave tė zeza me 23%, sipas Strategjisė Kombėtare tė Transportit, tha Ahmetaj.
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2018, 14:10   #191
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,162
Thanks: 337
Thanked 583 Times in 432 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Jam kah vras mendjen ēfar lidhje do t'ken mes Engjell'69 e Llakumit ...
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-11-2018, 19:48   #192
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,906
Thanks: 1,111
Thanked 1,228 Times in 677 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Buxheti 2019, tė gjitha rrugėt qė ndėrtohen janė tė financuara


Ministri i Financave dhe Ekonomisė, Arben Ahmetaj, duke folur nė Kuvend pėr infrastrukturėn u shpreh se qeveria e Sali Berishės nuk bėri rrugė, por tenderė rrugėsh.

“Saliu nuk bėri rrugė, bėri tenderė rrugėsh. La rrugėt rrugėve, si lėkurė gjarpri. Kishte bėrė vetėm 8% tė punimeve Plepa- Rrogozhinė. E pėrfundoi kjo mazhorancė”, tha Ahmetaj.

Ky buxhet, tha Ahmetaj, “ėshtė njė buxhet i maturuar me kujdes pėr tė mos bėrė mė kurrė budallallėqet e kėtyre. Pėr tė bėrė ato rrugė qė nevojiten. Ėshtė njė Masterplan rajonal, janė tė gjitha rrugėt tė financuara. Rruga e Arbrit, Thuman- Vorė, Balldren-Milot”.

Ndėrsa pėr rrugėn Tiranė-Elbasan, Ahmetaj u shpreh se, “projekti ka filluar me 314 milionė dollarė. I ka shkuar kosto 404 milionė dollarė dhe e ka riskun pėr shkak tė “claimeve” tė kompanive edhe 40 milionė dollarė tė tjera”.
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-01-2019, 11:56   #193
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,906
Thanks: 1,111
Thanked 1,228 Times in 677 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Gjiknuri inspekton autostradėn Tiranė-Elbasan: Mbaron nė pranverė

Ministri nė detyrė i Infrastrukturės dhe Energjisė Damian Gjiknuri dhe Drejtori i Autoritetit Rrugor Shqiptar Afrim Qendro inspektuan kantierin e hapur tė rrugės Tiranė-Elbasan, nė segmentin nga rrethrrotullimi i TEG drejt tunelit tė Kėrrabės.

Duke konfirmuar se tanimė punimet po shkojnė drejt pėrfundimit, drejtori i Autoritetit Rrugor sqaroi tė dhėnat teknike tė fazės sė investimit.

Qendro: Jemi nė kantierin e Rrugės sė Elbasanit, nė pjesėn fundore tė projektit. Kanė ngelur edhe 6% e tė gjithė volumit tė pėrgjithshėm tė punimeve pėr tė pėrfunduar. Ka mbetur paketa e shtresave rrugore dhe ajo asfaltike bashkė me elementėt e sigurisė rrugore. Pas sigurimit tė financimit shtesė tė muajit Shtator, ritmi i punimeve ėshtė i kėnaqshėm dhe ne mendojmė se brenda grafikut tė ri tė punimeve kjo vepėr tė mbarojė qė kjo pjesė e zvarritur prej shumė vitesh nė ndėrtim tė pėrfundojė.

Ministri Gjiknuri tha se pėr shkak tė vėmendjes sė shtuar nė kėtė projekt, bashkė me financimin e siguruar pėr pėrmbylljen e veprės dhe njė menaxhim mė tė mirė tė kontratės, u bė e mundur tė zgjidhet ky ngėrē shumėvjeēar nė tė cilin ndodhej ky projekt.

Gjiknuri: Sot qė flasim jemi nė fazėn e fundit tė punimeve dhe jam i bindur se publiku brenda pranverės do tė ketė rrugėn tė pėrfunduar dhe tė dorėzuar me tė gjitha parametrat e nevojshme. Ėshtė bėrė njė punė e madhe vitin e kaluar pėr tė zgjidhur ngėrēin dhe problemet juridike tė trashėguara por mbi tė gjitha pėr tė siguruar financimin shtesė pėr pėrfundimin e kėsaj vepre qė mori mė shumė kohė se ēduhet pėr shkaqe qė i kemi thėnė dhe mė parė: projektimi jo i mirė, mungesa e financimeve atėherė kur duhej pėrpos edhe problemeve tjera tė trashėguara tė menaxhimit tė kontratės. E rėndėsishme ėshtė qė rruga do tė pėrfundojė dhe ne jemi krenar pėr punėn qė kemi bėrė. Ashtu sikurse zgjidhėm problemin e Bypass-it tė Fierit dhe Vlorės, e vumė nė vijėn e zgjidhjes dhe kėtė rrugė.
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-01-2019, 19:38   #194
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,162
Thanks: 337
Thanked 583 Times in 432 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Fenomenale! Duhet te perfundoj para zgjedhjeve vendore/kuvendore, ndrysh ē'kuptim ka?
PS: Meqe ra fjala, i sati perurim do te jet ai?
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-01-2019, 23:49   #195
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,906
Thanks: 1,111
Thanked 1,228 Times in 677 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Fenomenale! Duhet te perfundoj para zgjedhjeve vendore/kuvendore, ndrysh ē'kuptim ka?
PS: Meqe ra fjala, i sati perurim do te jet ai?
I fundit me siguri
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2019, 01:07   #196
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,655
Thanks: 1,235
Thanked 763 Times in 476 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Vendi me qesharak ne bote. Ka mbi 10 vjet qe nuk mbaron dot nje rruge 30 km me nje cmim qe po i afrohet gjysem miliardi dollare. Turp e faqe e zeze ne te gjitha drejtimet.Shtet i deshtuar.
murik ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-01-2019, 16:11   #197
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,906
Thanks: 1,111
Thanked 1,228 Times in 677 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Hapet nė Maj rruga Tiranė-Elbasan – Rama e Balluku inspektojnė punimet

Rruga Tiranė-Elbasan pritet tė bėhet e aksesueshme pėr pėrdoruesit nė maj tė kėtij viti. Ndėrsa ka inspektuar punimet qė po kryhen nė kėtė aks rrugor, Kryeministri Edi Rama ka shprehur kėrkesėn qė rruga tė pėrfundojnė plotėsisht nė muajin maj.

Ndėrkohė, rruga pritet tė bėhet fillimisht e aksesueshme pėr trafikun nė karexhatėn e majtė nga data 15 mars.

“Rėndėsi ka qė tani nuk ka mė problem teknike. Nė mars ėshtė mirė tė hapet njėra anė dhe nė maj tė mbarojė e gjitha”, ėshtė shprehur kryeministri, teksa e ka cilėsuar kėtė segment rrugor njė ‘gangrenė.’

E pranishme nė inspektimin e punimeve ishte edhe ministrja e Infrastrukturės dhe Energjisė, Belinda Balluku.
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-01-2019, 11:11   #198
Xhuljan
entity
 
Data e antarėsimit: Jun 2015
Vendndodhja: Tirane
Posts: 424
Thanks: 5
Thanked 43 Times in 29 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
Xhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Haha ai tipi me lart thosh ne mars hapet rruga, ja max ne prill, me shume jo. Por ne te vertete shkoi ne maj.
Vend nastradinash jemi me verte. A Shqiperi moj e mjera Shqiperi.
Xhuljan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-01-2019, 11:17   #199
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 891
Thanks: 30
Thanked 304 Times in 211 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Smokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Kur jane zgjedhjet? Nja 1 jave para zgjedhjeve hapet prape. I ka vdek nona ketej muhabeti.
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
Smokkie nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Smokkie pėlqehet nga
i vjetėr 23-01-2019, 11:22   #200
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,232
Thanks: 3,045
Thanked 2,405 Times in 1,614 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Xhuljan Shiko postimin
Haha ai tipi me lart thosh ne mars hapet rruga, ja max ne prill, me shume jo. Por ne te vertete shkoi ne maj.
Vend nastradinash jemi me verte. A Shqiperi moj e mjera Shqiperi.
Ata do ta hapin kur te kene fituar aq para sa fitoi Berisha qe e shtroi si rruge, per mos te thene edhe me teper. Po e mbaruan ata rrugen ju iken nga duart nje mundesi e shkelqyer vjedhjeje. Pse te nxitojne ata? E marrin shtruar, rrine, rrine dhe i fusin nje fond shtese, ketu rreshket rruga, aty ka problem me tunelin, etj. Dhe fondet vazhdojne te levrohen, eshte thjeshte loje per te bere para me fondet publike, me parate tone me nje fjale. Sic tha Smokkie, e hapin per zgjedhje, e mbyllin prape mbasi te mbarojne zgjedhjet.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur