Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-12-2018, 04:14   #61
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,655
Thanks: 1,235
Thanked 763 Times in 476 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Toponime shqip

Fshat me emrin Katun gjenden ne Shqiperi ne Serbi ne Greqi dhe tek arbereshet e Italise. Katun eshte sinonim i fjales fshat. mendohet se eshte me origjine latine. Nuk jam i sigurte per kete.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga murik : 13-12-2018 nė 05:08
murik ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2018, 04:42   #62
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,655
Thanks: 1,235
Thanked 763 Times in 476 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Toponime shqip

Disa emra fshatrash arvanitas (mbi 720 te tilla evidentuar nga At Anton Belushi) sic figuronin perpara se shteti grek ti nderronte ne emra greqisht pothuaj teresisht.

Kombothekra(ka edhe ne zonen e Korces fshat me kete emer) Dardani,Qela,Panariti,Malesina(malesia?),Dusha,Man eshi,Suli,Koqino,Braci,Sirc(Sirgj),Zeriqi,Luci,Kuc i,Muriqi,Skimetari,Balca,Klebocari,Derveno-Shalesi,Vathi,Qeratea,Kuvaradhes,Kapondriti,Mazi,S hpata,Lopesi,Buja,Shpatanxigji,Kalamos,Moilesi,Kok o-Shalesi,Halkuci,Hasi,Vila,Kryekuqi,Kokoshi,Shkurta ,Vaja( shiko Kavaja, ka Vaja), Kasnesi(Kasneci?),Kaskaveli,Kokla,Kavashala( qafe Shala?, shiko variantin latin Klavdana=Qafe Thana dhe Klavsala= Qafe Shala.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga murik : 13-12-2018 nė 05:09
murik ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-01-2019, 03:42   #63
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,655
Thanks: 1,235
Thanked 763 Times in 476 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Toponime shqip

Qyteti antik Dimale(greqisht) ose Dimallum(latinisht) mendohet te kete qene diku ne zonen e Beratit. Nuk e di se cili eshte versioni i pranuar rreth etimologjise se ketij emri,por me duket e qarte fare me shqipen e sotme.
Dimale=Di Male,pra Dy Male.Me gjasa qyteti shtrihej ne dy faqe malesh ose midis dy malesh,nga ku emertimi Dimal.
murik ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2019, 02:34   #64
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,655
Thanks: 1,235
Thanked 763 Times in 476 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Toponime shqip

Etimologjia e Martaneshit mendohet se ka evoluar ne kete forme:
Shen Martin, Shmertin,Martin Shen,Martinshen,Martinesh,Martanesh
murik ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-01-2019, 23:29   #65
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,655
Thanks: 1,235
Thanked 763 Times in 476 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Toponime shqip

nga prof.Dr.Rexhep Doēi


Pėr kufijtė etnikė tė Shqipėrisė kam tubuar tė dhėna nė vijimėsi, jo vetėm nga burime tė shkruara latine, sllave, osmane-turke, po edhe nga terreni.

Brumė onomastik-gjuhėsor tė terrenit kam mbledhur me anė tė ekspeditave shkencore 7-10 ditėsh nėpėr fshatra tė banuara me shqiptarė nė rrethinat e Tuzit tė Malit tė Zi, nė anėn e Medvegjės sė Serbisė dhe nė Ēamėri e nėpėr disa fshatra tė krahinave tė rrethinės sė Athinės Beoti e Atikė nė Greqi.

Kufiri etnik iliro-shqiptar nė Mal tė Zi

Kėshtu, afėr kufirit tė sotėm politik Shqipėri-Mali i Zi e deri nė Hercegovinė, deri nė shekullin e XIII pjesa mė e madhe e banorėve ishin tė pėrkaktėsisė etnike shqiptare.

Shumė studiues thonė me tė padrejtė se banorėt shqiptarė tė atyre zonave ishin barinj nomadė, kinse erdhėn nga Shqipėria, tė cilin mendim e demantojnė shumė fakte tė pamohuara onomallstike-gjuhėsore.

Shqiptarėt si autoktonė nė vijimėsi nė ato anė tė Malit tė Zi kanė jetuar jo vetėm nėpėr fshatra apo katune baritore po edhe nėpėr qytete.

Kėtė e dėshmon mė sė miri mendimi i historianit ēek, Konstantin Jireēekut pėr banorėt e Kėshtjellės sė Budvės rreth vitit 1200, i cili thoshte: “Njė ndėr kėshtjellat e vjetra me prejardhje ilire, qė kanė qenė edhe si vende tregu, ka qenė Budva (Bouton)…, e cila ishte njė ēerdhe e vogėl gurore dhe kishte pėrafėrsisht 800 banorė. Banorėt e saj me emra sllavė e shqiptarė, pa gjurmė tė hershme romake, kanė qenė njerėz tė zakonshėm, kultivues tė vėreshtave, tė fiqve, gurgdhendės, drugdhendės ose peshkatarė”.

Sot as nė Budvė e as nėpėr fshatrat pėrreth saj nuk gjendet asnjė banor shqiptar, por tė gjithė si krishterė janė asimiluar nė sllavė, pėrkatėsisht malazezė. Edhe vetė emri Budvė, qė sipas Hans Krahes, Eqrem Ēabejt, Petar Skokut etj.

Ishte edhe emėrtim ilir But-, Butua, βούτουα, buron prej fjalės ilire-shipe but (i, e butė), ashtu siē burojnė edhe emėrtimet Butmir te Sarajeva, Butoc i Prishtinės, Bitol pėr Manastirin nė Maqedoni etj. Sipas onomasticientit kroat, Petar Shimunoviqit, nėpėr 6 fshatra tė rrethit tė Splitit dhe nė tri fshatra tė ujdhesės sė Korēullės gjenden patronime Burmazi, formime nga fjalė shqipe burr+i madh, kurse nė Hercegovinė ekziston edhe sot katundi Burmaz, ku, po sipas kėtij studiuesi, “qysh nė shekullin XIII ėshtė folur shqipja”.

Nė atė krah me prejardhje il. shq. janė edhe emėrtimet: Ulqin nga fj. il. shq. ulk-ujk (porsi emri i Ulpianės afėr Prishtinės me prejardhje nga emri ilir Ulkianum); Tivari si kompozitė nga fjalė shqipe anė dhe varr pėr gropė; Risani nga fjala shqipe me trajtat rrah>rreh>rrihs>ris (?), etj.

Edhe emri i kryeqytetit tė sotėm tė Malit tė Zi Podgoricė ėshtė kalk, pėrkthim nga fjala il. shq. mal, sepse ndodhet pikėrisht rrėzė Malėsisė sė Madhe, e cila u nda mespėrmes me kufirin politik ndėrmjet Shqipėrisė dhe Malit tė Zi.

Ndėrkaq, tė gjitha fshatrat pėrreth Podgoricės janė ose pjesa mė e madhe me prejardhje gjuhėsore shqipe ose tė banuar me shqiptarė, qė shfaqen edhe gjatė mesjetės, si p. sh.: Lopari, Tuzi, Dinosha, Drezga, Bushat, Keqi, Liqeni, Golemadi pėr Gojėmadhi, Barzanji pėr Bardhanji, Rogame nga fjala shqipe rogė etj. Gjithashtu nė Mal tė Zi, sipas Millan Shufllajt, vėllazėri apo patronime ilire tė asimiluara nė malazezė janė: Manioit ilirė nė Maninėt e sotėm (1435); Mataguzhėt afėr Podgoricės (1335), Matarugėt, Malonshiqėt nė luginėn e lumit Zetė; Palabardhėt nė Bjelopavliqėt, Vasojeviqėt, Piperėt, Ozriniqėt, Bukumiriqėt, etj.

Asimilimi i pakrahasuar i shqiptarėve nė Mal tė Zi vijon edhe nė ditėt tona. Duke mbledhur material onomastik nėpėr fshatrat e rrethinės sė Tuzit, si nė Milesh, Dinosh, Cemi i Llofkės, Goriēan, Omerbozhaj, Tuz etj., shėnova edhe se si regjimi malazez nė mėnyrė perfide ua mohon tė drejtat kombėtare dhe njerėzore shqiptarėve tė andejmė.

Pėr shembull, njė familje katolike Ivezaj, qė kishte zbritur nga Malėsia e Madhe nė fshatin Vllanė, ishte nė prag tė asimilimit. Plaku i saj dinte shqip, edhe njė djalė i tij fliste shqip, kurse vajza e tij nuk dinte shqip, por me ne fliste serbisht, sepse, edhepse ishte shkolla e mesme nė Tuz nė gjuhėn shqipe, ajo shkonte nė shkollė tė mesme po nė Tuz nė gjuhėn serbe, pėrkatėsisht malazeze.

I ati i vajzės thonte se e kam dėrguar vajzėn nė shkollė nė serbisht, ngase, nėse e kryen shkollėn nė shqipe, mandej nuk mund tė gjejė punė, e, nėse e kryen shkollėn nė serbishte hyn nė punė lehtė.

Edhe nusja e shtėpisė, fatkeqesisht folte me fėmijė tė vegjėl nė shtėpi nė serbishte, kurse njė fėmijė i vogėl i saj e kishte emrin Dragan, dhe, kur e pyeta babain e fėmijės, se pse e ke pagėzuar me emėr sllav Dragan, mė tha se kur ka lindur ka qėlluar mysafir njė shok nga Podgorica me emrin Dragan dhe ia kemi lėnė fėmijės emrin Dragan.

Njė taksist me veturė, qė na dėrgoi nga Podgorica, ku bujshim nė hotelin “Montenegro”, deri nė Cemin e Llofkės, tha nė serbishte se edhe unė jam shqiptar, kurse unė ia ktheva po nė serbishte, se ti pėr mua nuk je shqiptar, sepse ti nuk di me folė shqip.

Ndėrkaq, kolegėt nga instituti, tė cilėt ishin me mua nė veturė, mė prekėn dhe me gjestikulacione ma bėn me dije se mund tė ndahemi keq edhe na nga pushteti shovinist malazez.

Njė shok i imi i shkollimit tė mesėm nė gjimnazin e Pejės, Elez Gjokaj, i lindur nga Mileshi i Epėr, ishte mėsues nė Tuz, por ai s’guxoi tė na shoqėrojė gjatė ekspeditės prej frigės, por vetėm u pėrshėndet me ne nė rrugė tė Tuzit.

Gjenocidi i tillė i pushtetit malazez kundėr shqiptarėve nė Mal tė Zi, prej nga kanė ikur me mija shqiptarė sidomos nė Amerikė, Kosovė e Shqipėri nėpėr mote, ėshtė pėr ēdo kritikė.

Kufijtė etnikė iliro-shqiptarė nė Serbi

Sa i pėrket pranisė sė iliro-shqiptarėve deri thellė nė Serbinė e sotme, po theksoj se prej dy kėshtjellave nė Dardaninė antike, *Gurason dhe *Gurbikon, qė profesor Mahir Domi, nė bazė edhe tė Hahnit, i lidh me fjalėn ilire-shqipe gur-i, Gurbikon ishte, sipas ilirologut Antoan Mayer, kėshtjellė e Nishit (Γουρβικον, Kastell bei Naisson) , qė sot ėshtė topogėrmadhė-rrėnojė buzė lumit Nishavė nė Nish.

Gjithashtu nė atė anė tė Nishit antik Naisus (nė tė ardhmen mund tė shpjegohet me prejardhje shqipe) sa u pėrket elementeve tė gjuhės ilire-shqipe, flet edhe emri i fisit dardan Triballi, me prejardhje prej fjalėve il. shq. Tri+ballė dhe Galabroi, prej fjalėve shq. gal(i galėm) dhe ab (ap) “ujė”, qė njė degė e fisit dardan Galabroi shtektoi tek ilirėt nė jug tė Italisė dhe e formuan Krahinėn Kalabri, kurse vijimėsi e emrit tė fisit dardan Galabroi ėshtė edhe sot Krahina Gallap qė nga Kosova e deri te Nishi nė Sanxhakun e Nishit.

Po kėshtu, pėr praninė e ilirėve dardan nė anėn e Sanxhakut tė Nishit flet veprimtaria e mbretit dardan Galeri, i cili e kishte njė kėshtjellė tempull, qė nė shekullin e III ia kalonte tempullit tė perandorit ilir Dioklecianit nė Split.

Gjurmimet arkeologjike nė tempullin e Galeriut, qė i kishte filluar arkeologu gjerman Kanic dhe i kishte vijuar arkeologu serb Srejoviq, bėjnė tė ditur se shtyllat e mermerit tė bukur tė bardhė prej 20 metrash lartėsi, tė sjella nga Asuani i Luginės sė Nilit, nxemja klasike qendrore pėrbrenda tempullit, biblioteka nė bodrum, banjot si dhe reliefet e skalitjet mozaike tė bukura nė dyshemenė e rrėnojės sė sotme, qė serbėt nė fillim e quanin Gamzigrad e tani Romeliana (sipas emrit tė sė ėmės sė Galeriut) flet pėr njė kulture tė lartė civilizuese tė tė parėve tanė ilirėve.

Ishte atėherė si tėrėsi Siujdhesa Ilire si nė pikėpamje tė koalicionit mbase luftarak, ashtu edhe miqėsor apo martesor ndėrperandorak, sepse, siē na thotė D. Klajiqi, Galeriu pėr grua tė dytė mori vajzėn e Dioklecianit, dhe si “udhėheqės vital dhe sypatrembur e kanė krahasuar me Aleksandrin e Madh”, kėshtuqė nė vitin 311 vdes afėr Sofjes, nė rrugė pėr t’u kthyer nė vendlindjen e vet Romelianė nė veri tė Nishit.

Kur ėshtė fjala pėr praninė e shqiptarėve 70-80 % nė Sanxhakun e Nishit gjatė mesjetės, pos tjerash, dėshmon edhe e dhėna se, historiani boshnjak Adem Hanxhiq e pėrmend, sipas defterit osman tė vitit 1455 katundin Arbanash, sot Arbanashka te Kurshumlia me banorė me emra krishterė ose sllavė, tė cilėt i vlerėsonte: “Edhepse nė defter pėr asnjė banor nuk theksohet se ėshtė shqiptar, nuk ka kurrfarė dyshimi se vet toponimi ėshtė formuar nga popullsia shqiptare e fshatit shumė para vitit 1455”.

Edhe mė vonė pėr praninė e popullatės krishtere shqiptare nė Sanxhakun e Nishit flet edhe pjesėmarrja e shkrimtarit tė vjetėr shqiptar, pėrkatėsisht klerikut Pjetėr Budit nga Mati i Shqipėrisė mė 1616 nė Prokuple, nė “njė kuvend ndėrballkanik, pėr tė organizuar njė kryengritje tė madhe kundėr osmanėve”.

Po tė mos kishte pasur edhe shqiptarė krishterė (mbase katolikė e ortodoksė) nė atė anė, mbase nuk do tė kishte marrė pjesė as P. Budi nė kėtė tubim nė Prokuple.

Pėr praninė apo autoktoninė e deri para njė kohe tė shqiptarėve edhe deri pėrmbi Nish, nė Luginėn e Lumit Timok (nė bazė tė njė punimi tė gjatė tė autorit serb R. Lj. Kozhelac: Onomastika Timoka), kam shkruar gjerėsisht nė veprėn “Onomastikė ilire-shqiptare nė Ballkan” (f. 60-71),

Praninė e shqiparėve katolikė nė Serbi gjatė mesjetės e dėshmon edhe Gaspėr Gjini, pas tė cilit mė 1584, nė rrethin e qytetit Krushevc tė Serbisė kishte “1500 banorė shqiptarė kaktolikė, tė cilėve u kanė shėrbyer tre priftėrinj, qė e kanė pasur edhe njė kishė tė tyre tė vjetėr”.

Kur ėshtė fjala pėr ojkonimin Krushevc tė Serbisė, nga mendimi i Profesor Eqrem Ēabejt, i cili kishte parasysh mendimin e gjuhėtarit bullgar Vlladimir Georgievit, kuptojmė se emri i kėtij qyteti ėshtė kalk nė serbishte krushka nga il. shq. dard-dardhė, sepse, siē thotė: “Krushevaci gjendet bash nė territorin e Dardanisė sė Vjetėr”.

Edhe gjuhėtarėt Latif Mulaku e Mehdi Bardhi nė njė punim dialektor i pėrmendin mė sė 35 fshatra, me mė sė 600 familje shqiptare nė anėn e Rrafshlartės sė Peshterit nė Serbi, si p. sh.: Devreē, Bugjevė, Mellajė, Baēicė, Shkrel, Turinė, Tutin, Tuzinė, Bioc, ramoshevė etj.
Siē u pa autoktonia e shqiptarėve deri thellė nė Serbinė e sotme, nė Sanxhakun e Nishit (deri nė Luginėn e Timokut), nė anėn e Krushevcit dhe nė Peshter dėshmohet bindshėm autoktonia e shqiptarėve deri ku ishte kufiri etnik i Shqipėrisė.

Kufijtė etnikė iliro-shqiptarė nė Maqedoninė e sotme

Sa i pėrket pranisė sė shqiptarėve apo iliro-shqiptarėve nė kontinuitet nė tėrė Maqedoninė e sotme, po i theksojmė vetėm pak tė dhėna onomastike bindėse, deri ku shtrihej kufiri etnik shqiptar.

Kėto tė dhėna janė anėsore, nė kufirin lindor, juglindor e jugor tė Maqedonisė, sepse brenda Maqedonisė ka sa e sa emra fshatrash me prejardhje ilire-shqiptare, porsi nė Shqipėri dhe nė Kosovė apo Dardani. Pėr tė dhėna tė tilla ilire-shqipe nė Maqedoni, po e citoj nė fillim gjuhėtarin Petar Hr. Ilirevskin, sipas tė cilit: “Nė rrethinėn e Shkupit, e cila nė kohėn romake bėnte pjesė nė pėrbėrje tė Dardanisė antike janė ruajtur disa toponime prej parakohės sllave…Njė emėr i atillė ėshtė edhe emri i qytetit Bitola Bitolj me burim indoevropiqan dhe baza trako-ilire butas (shtėpi) dhe ngjashėm me tė (pasuri).

Nga fjala e parė janė formuar edhe toponime tė tjera nė Jugosllavi, si: Budva nga koha antike Butua, Butel dhe kjo nga Boutelis Boutella te Shkup. Gjatė shekujve mesjetarė emri i Bitolit saktėsisht ka qenė Bytole, Bytolta, sipas etimololgjisė popullore ėshtė lidhur me obitelj”.

Sa u pėrket ojkonimeve me rrėnjorin iliro-shqiptar but-, nė ojkonimet Bitol (*Boutella) nė Maqedoni, Budva (*Butua-Butel) nė Mal tė Zi, Butoc nė Kosovė (Prishtinė) nuk pajtohem me P. Hr. Ilievskin se kanė tė bėjnė me fjalėn ilire-trakase butas “shtėpi, pasuri” po, si u cek edhe mė sipėr, burimin e kanė nga fjala ilire-shqipe ose trakase-shqipe but (i, e butė). Dhe, siē thotė Henrik Bariqi, “Pėr lokalizimin e atdheut tė hershėm ballkanik tė Shqiptarėve tė vonshėm… flasin emrat e qyteteve Nish, Shkup,Shtip dhe Ohėr, i cili pėr Ohrin shton:

“Pika mā jugore e vźndeve tė hershme tė banuara prej shqiptarėve, e cila ka mujtė tė vėrtetohet deri mė sot, āsht Ohri, ku gjithashtu marrėdhānja midis źmnit antic Lychnis, Lychnidos dhe trajtės sllave Ohrid mund tė shpjegohet pėrsėri vetėm me ndėrmjetsimin e shqipes, meqenėse sot nė gjuhėn shqipe n-ja mbas guturalit kaon nė r- (krahaso shqip grue:indvj. Gna) dhe sidomos fjalėn shqipe (h)rek indoev. *khanak:gjerm. (hnakki) Nacken”. Mirėpo, sa i pėrket shndėrrimit tė n-sė nė –r- te Lyknidos nė shqipe Ohėr, kujtoj se kemi dukurinė e rrotacizmit tė shqipes, tė shndėrrimit tė –n-s intervokalike nė –r-: Lykinidosher.

Mandej, emrin e Krahinės Maleshevo (prej rreth 15 fshatrave) nė Maqedoninė Lindore, studiuesit si: serbi Milivoje Pavlloviqi, bullgari Ivan Duridanovi dhe St. Romanski, A. Keramidēevi, V. Nikovi e shpjegojnė me prejardhje ilire-shqipe ose treke-shqipe, pra nga fjala shqipe mal. Kurse, sa i pėrket pranisė sė iliro-shqiptarėve deri vonė, deri te pjesa juglindore e Maqedonisė bėn tė ditur gjuhėtari maqedon, Petar Hr. Ilievski, siē shkruan: “Lumnica ėshtė emri i njė rrjedhe tė djathtė tė Vardarit, te Gjevgjelia, i cili emėr buron nga shq. lumė (rrjedhė uji, rrke) dhe prapashtesa sllave -nica, qė dmth. lumė i vogėl”.

Kufijtė etnikė iliro-shqiptarė nė Greqi

Kėshtu, pėr autoktoninė e shqiptarėve nė Greqi poi paraqes shkurtimisht disa tė dhėna onomastike, tė cilat flasin drejtpėrdrejt ose tėrthorazi edhe pėr kufrin etnik tė Shqipėrisė, deri ku ėshtė dashur tė jetė ky kufi.

Qysh se Jeronim De Rada nė vitin 1987 shkroi artikullin “Asnje besim nė grekun”, dhe se po sipas De Radės: “Shqipėria doli e fuqishme…, ngase shqiptarėt e kanė gjakun e Lekės sė Madh”.

Gjithashtu, siē njofton historiani Ramiz Abdyli, Hasan Prishtina shkruante nė njė gazetė bullgare tė Sofjes mė 1912 se “Vilajetin e Selanikut me rrethinė e pėrbėjnė shqiptarėt me shumicė”.

Pėr autoktoninė e shqiptarėve nė Greqi bėn tė ditur edhe Sami Frashėri nė veprėn “Shqipėria dhe shqiptarėt”, i cili pėrpos tjerash, e pėrshkruan edhe qytetin Xhumaja nė pjesėn kontinentale tė Greqisė, nė jugperėndim tė Manastirit tė Maqedonisė dhe qytetit Florina tė Greqisė si prefekture apo komunė me 3 xhami, 1 shkollė, 10 hane e 25 dyqane.

Gjithashtu edhe unė i kam shėnuar, pos fshatrave tė shumta me shqiptarė dhe me prejardhje shqipe, edhe dy fshatra nė pjesėt rurale tė Beotisė me origjinė orientale Spahinjėt dhe Mustafat, qė bėjnė tė ditur se edhe thellė nė Greqi, nė rrethina tė Athinės kishte filluar islamizimi i shqiptarėve, dhe se andejpari njėmend shqiptarėt (arbėreshėt) ishin autoktonė pellazgo-iliro-shqptarė.

Pra, pėr pėrplot emra fshatrash e banorėsh nga gjuha shqipe kam shkruar nė dy vepra tė mija (“Onomatikė ilire-shqiptare nė Ballkanė, f.28-36,77-86, “Ēėshtje onomastike pellazge-ilire-shqiptare”, f. 45-70) dhe se nė kėtė mėnyrė bėhet e ditur bindshėm se shqiptarėt nė Greqi janė autoktonė nė kontinuitet, e nuk kanė shkuar nga Shqipėria atje, siē mendojnė disa studiues, prej tė cilėve me njohuri, tė themi diletante shkencore, ka edhe studiues shqiptarė.

Mirėpo, nė “Javėn pėr arbėreshėt e Greqisė”, qė ėshtė mbajtur nė Prishtinė nė vitin 2006, njė sekretar i Ambasadėsh Shqiptare nė Athinė, tė cilin e kishin pėrzėnė grekėt, se ishte interesuar pėr fshatrat shqiptare nė Greqi, tha se nė Greqi ka mė sė 700 fshatra tė banuar me shqiptarė. E, edhe njė studiues shqiptar bėri tė ditur nė “Konferencėn e I-rė mbi Qytetėrimin Pellazg”, qė ėshtė mbajtur nė Tiranė mė 21-22 tetor 2011, se, sipas “Enciklopedisė mė tė re amerikane” edhe sot mė sė 80 % e banorėve nė Greqi janė shqiptarė ose me prejardhje shqiptare.


Nė bazė tė tė gjitha tė dhėnave tė mėsipėrme onomastike, tė paraqitura kronololgjikisht qe nga Iliria antike e deri mė sot, shihet qartė se kufijtė e Shqipėrisė Etnike janė ngushtuar e cunguar me shtypje permanente nga fqinjėt malazezė, serbė, bullgar apo maqedonė dhe grekė nė mėnyrė agresive dhe grabitēare, me mjete luftarake, terroriste, gjenocidale, asimiluese e shfarosse tė pakrahasuara pėr kohėn kur i kanė zbatuar.

Si pėrfundim pėr asimilimin e pellazgo-iliro-shqiptarėve gjatė qindvjeēarėve dhe mijėvjeēarėve tė kaluar nė popujt fqinj pėrreth, si dhe pėr ngushtimin e kufijve tė shenjtė tė Shqipėrisė Etnike po e citoj gjerėsisht mendimin e albanologut mė tė shquar shqiptar tė derisotėm, Profesor Eqrem Ēabejt, sipas tė cilit:

“Kėshtu shohim se si qė nė kohėt mė tė lashta fise ilire shtrihen me njėrėn anė andej detit nė Itali, mė anėn tjetėr nė Hellas, nė Dardani, Maqedhoni e Trakie gjer nė Bosfor: duke kontribuar atje nė mbrojtjen e nacionit italik, kėtu nė formimin e nacionit italik e trak, mė vonė tė nacioneve serbe, greke sė re e turke.

Jo vetėm Mesapė e Japigė, Tribalė, Dardanas, Peonė e tė tjerė janė ilirė: edhe Maqedonas e Doras janė lidhur ngushtė me elelmentin ilir. Ka tė ngjarė qė tė jetė atėherė populli shqiptar si mbeturinė e njė populli tė madh tė Europės juglindore dhe tė mesme, ėshtė prodhimi jo i njė ekspansioni, po i njė restriksioni; edhe trualli gjuhėsor i kėtij populli ėshtė pra pėrfundimi jo i njė zgjerimi, po i ngushtimit tė njė treve mė tė hapur”.
murik ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i murik pėlqehet nga
i vjetėr 11-01-2019, 23:41   #66
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,655
Thanks: 1,235
Thanked 763 Times in 476 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Toponime shqip

Ja kam vene emrin djalit Dragan sepse diten qe lindi na pat ardhur nje mik qe e ka emrin Dragan.
Vajza shkon ne shkolle ne gjuhe serbe sepse e ka me te lehte te gjeje pune.(nderkohe nuk flet ship as ne shtepi).
Mesuesi shqiptar rrefuzon ti shoqeroje sepse druan mos e shohin dhe mund te kete pasoja.

Jane keto vetem disa nga arsyet klasike te veteasimilimit.Me mijera raste i kemi edhe ne Greqi ku emigrantet shqiptare kane nderuar emrat e tyre,dhe femijet i kane pagezuar me emra greke e ortodokse me te njejtin motivim.Qe femija ta kete me te lehte studimin dhe punesimin.E ca faji ka Mali i Zi qe ti ja ve emrin Dragan djalit dhe qe vajza nuk flet shqip?
Asimilimi do te mari fund vetem kur Shqiperia e Kosova te demokratizohen dhe te zhvillohen ekonomikisht dhe kulturalisht.Deri atehere do te vazhdoje asimilimi dhe veteasimilimi.Tung
murik ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i murik pėlqehet nga
i vjetėr 12-01-2019, 01:22   #67
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,655
Thanks: 1,235
Thanked 763 Times in 476 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Toponime shqip

Shkumbini=Scampini?
A e mori lumi emrin nga qyteti apo anasjelltas,qyteti nga lumi?

Shkumbin eshte lumi qe shkumon(geg),shkumbon(tosk). Pra lumi qe ben shkume. Me kete logjike i bie qe qyteti te jete me i ri se lumi dhe ta kete mare emrin pikerisht nga lumi dhe jo lumi nga qyteti. Sigurisht ky eshte nje supozim dhe mbetet per tu provuar me fakte.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga murik : 12-01-2019 nė 02:37
murik ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i murik pėlqehet nga
i vjetėr 18-01-2019, 03:07   #68
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,655
Thanks: 1,235
Thanked 763 Times in 476 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Toponime shqip

Kokogllave. Mal ne Shqiperine juglingore ne Devoll qarku i Korces.
Emri i ketij mali eshte nje kompozite(ky eshte termi qe perdorin gjuhetaret) ku emri i huaj(pushtuesit,ose te ardhurit me vone) i bashkangjitet emrit ekzistues ne formen e perkthyer. Pra ketu kemi fjalen Kok pra mali i Kokes dhe ngjitur fjalen Gllave qe do te thote gjithashtu koke ne gjuhet sllave. Pra mali Kokogllave= mali Kokekoke(kompozita)
murik ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i murik pėlqehet nga
i vjetėr 24-01-2019, 04:23   #69
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,655
Thanks: 1,235
Thanked 763 Times in 476 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Toponime shqip

Vendbanimet qe mbarojne me shkronjat "AT" mendohet se jane prapashtesa qe perdoreshin shume ne gjuhen ilire,ose proto-shqipe po themi.
Zakonisht keto vendbanime kane per baze nje emer te pervecem dhe prapashtesen "AT". Ja disa shembuj si me poshte:

Qesarat, pra vendi i Qesarit,Cezarit
Lazarat, vendi i Lazarit
Progonat,vendi i Progonit
Dukat,vendi i Dukes,i Dukeve
Romanat, vendi i romaneve,romakeve
Rozafat,vendi i Rozafes,Rozes
murik ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-01-2019, 04:57   #70
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,228
Thanks: 6,709
Thanked 7,937 Times in 5,071 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 371
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Toponime shqip

i lexoj me kenaqsi shkrimet e tua murik.
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i drague pėlqehet nga
i vjetėr 24-01-2019, 05:24   #71
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,655
Thanks: 1,235
Thanked 763 Times in 476 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Toponime shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
i lexoj me kenaqsi shkrimet e tua murik.
Sikur nje njeri i vetem te informohet sadopak per keto tema, e te gjeje kenaqesi ne keto shkrime,atehere ia ka vlejtur mundimi.
murik ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i murik pėlqehet nga
i vjetėr 24-01-2019, 05:32   #72
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,228
Thanks: 6,709
Thanked 7,937 Times in 5,071 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 371
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Toponime shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
Sikur nje njeri i vetem te informohet sadopak per keto tema, e te gjeje kenaqesi ne keto shkrime,atehere ia ka vlejtur mundimi.
eh me ka dal hapllagrupi shum shqiptar
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i drague pėlqehet nga
i vjetėr 24-01-2019, 19:37   #73
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,986
Thanks: 121
Thanked 805 Times in 467 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 119
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Toponime shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
Thuhet qe Tirana u krijua nga Sulejman Bragjini ne shekullin 18.Por Barleti flet per Tiranen e madhe dhe Tiranen e vogel disa shekuj para Bargjinit.Per cilen Tirane flet Barleti?
Para Barletit, ishte ne listen e keshtjellave te restaurura nga Justiniani. 600 AD.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i ZET pėlqehet nga
i vjetėr 24-01-2019, 19:55   #74
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,347
Thanks: 1,132
Thanked 1,858 Times in 1,070 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Toponime shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
Vendbanimet qe mbarojne me shkronjat "AT" mendohet se jane prapashtesa qe perdoreshin shume ne gjuhen ilire,ose proto-shqipe po themi.
Zakonisht keto vendbanime kane per baze nje emer te pervecem dhe prapashtesen "AT". Ja disa shembuj si me poshte:

Qesarat, pra vendi i Qesarit,Cezarit
Lazarat, vendi i Lazarit
Progonat,vendi i Progonit
Dukat,vendi i Dukes,i Dukeve
Romanat, vendi i romaneve,romakeve
Rozafat,vendi i Rozafes,Rozes
Se mė kujtove njė... Luarat... vendi njihej pėr kullotat e shumta
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i edlin pėlqehet nga
i vjetėr 01-03-2019, 14:37   #75
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,744
Thanks: 214
Thanked 20 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Toponime shqip

Toponimet jo vetem se nė trojet shqiptare por edhe tjerat kudo mbi hart lidhen me kuptimin nė gjuhėn shqipe sa qė mendja na ik. ...kujtojmi se shqipja u krijua préj ketyre toponimeve mbi njė sistem tė veēant ku gjeometria luan rolin kryesor mbi gjeografi e albanologji, ku nė ēdo perfundim tė trekandshit nxirret njė mesazh i fshefur :

Mirren rrokjet e emrave tė vendeve tė ndryshme nė skajore si prrshembulll tregohet emri i njė spécialitéti nė franceze si ''kasulet tu lu zenė ''
''Pulet baskeze ''
''Kom pas ( compas ) kan mac ...
''Cōme-Nice -Cannes -Andore ''
= kam ni ēe kan' dorė =
Ne disa toponime (sado komike ) ato japin spjegimet e duhura si toponimet :
《 Carcassonne (por nė skajore si pecialitete i shtohet :《KARKAS SO NE ZĖ 》
《Lecee 》krijohet ''karka-Lecee -t ''
《Massy -Jena -Palesau - s -Asničres. ...miser. ...able. ...
(Masi jena ba pāle zo sa njerez si karkalecet ne miser ą blé. ..nė kėtė 'mizer'.....
Ą e pefund shematika e ketij programi mbi toponimet krijohet njė sistem gjuhesor. ..
Te marrim ''ēelsi ošlo nder prag ''
''Chelsseyą - Oslo -Londer -Pragą (Praha) pré Hen -n' Ahen -Ulmi -Min'hėn -Samun -(sa München -sa muniša -sa muni ka -samuni-ha. ...etj
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2019, 15:42   #76
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,744
Thanks: 214
Thanked 20 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Pėrgjigje e: Toponime shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
Kokogllave. Mal ne Shqiperine juglingore ne Devoll qarku i Korces.
Emri i ketij mali eshte nje kompozite(ky eshte termi qe perdorin gjuhetaret) ku emri i huaj(pushtuesit,ose te ardhurit me vone) i bashkangjitet emrit ekzistues ne formen e perkthyer. Pra ketu kemi fjalen Kok pra mali i Kokes dhe ngjitur fjalen Gllave qe do te thote gjithashtu koke ne gjuhet sllave. Pra mali Kokogllave= mali Kokekoke(kompozita)
Padyshim se ketu e keni Noten 5 -she murik. ...jo se ia ke qellua por ėshtė studim i vlefshem shkencor siē e kemi thėnė se toponimet jane njė ark njė arshiv kompjuterike nga e cila zberthehet krejt mėnyra se si ėshtė formua shqipja. ..jo permes huazimeve siē kujtonim por krejt thjeshte permes nje nderhyrjes magjike te mendjes se njeriut nė perpilim te njė gjuhe te re siē ėshtė edhe Espéranto e krijume para 200 vitesh, njė gjuhė e pranume préj OKB -se. ...psh, unė hy nė bar kafe dhe porositi njė ''birr '' tham 《 ma bjere ni birr 》shifet se une po e perseris te njejten fjalė dy here. ......'' bijerre ma'': ma bjerre :birren time (ma sjell birren time te preferume)...
Keshtu pra edhe toponimi 《Kokegllave》perbehet préj dy rrokjeve mjafton te rrahet me ēekan guri pėr tu zbuluar thelbi i shqipes (Pukevilli. ...pėr disa kopuki)...
Njėsoj eshte toponimi 《Gusije》qe spjegon me rrokjen e parė 《goūt 》Gu dhe sphegimin nė shqip se rrokja parė ėshtė 《gu 》dhe 《šije 》= GUSIJE. ....
Te njejtat prova na japin mendimin e drejte nga Pukevilli para 200 vitesh i cili konstatoi se shqipja sa gjuha me e vjetėr e Europes por mė e reja, sikur Lejbnici tė kishte thėnė tė verteten si mathématicien e jo gjuhetare ...i cili ia arrijti tė perfitoje aty ku i duhej. ...ti qoje te gjithė hulumtuesit tjerė nė rrugė ēorre. ..dhe ia arrijti qellimit. ..
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2019, 19:32   #77
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,744
Thanks: 214
Thanked 20 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Pėrgjigje e: Toponime shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
Kokogllave. Mal ne Shqiperine juglingore ne Devoll qarku i Korces.
Emri i ketij mali eshte nje kompozite(ky eshte termi qe perdorin gjuhetaret) ku emri i huaj(pushtuesit,ose te ardhurit me vone) i bashkangjitet emrit ekzistues ne formen e perkthyer. Pra ketu kemi fjalen Kok pra mali i Kokes dhe ngjitur fjalen Gllave qe do te thote gjithashtu koke ne gjuhet sllave. Pra mali Kokogllave= mali Kokekoke(kompozita)
《Kokogllave》=kry tė djeges
《Ljutogllave》
《Krye huder 》hudher
Nuk prputhet as perkthehet 《koke》toske por krye huder =ljute gllave qe ka kuptimin e atyre njerezve me karakter tė idhet = qe hidherohen shpejtė !
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2019, 19:35   #78
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,744
Thanks: 214
Thanked 20 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Pėrgjigje e: Toponime shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
《Kokogllave》=kry tė djeges
《Ljutogllave》
《Krye huder 》hudher
Nuk prputhet as perkthehet 《koke》toske por krye huder =ljute gllave qe ka kuptimin e atyre njerezve me karakter tė idhet = qe hidherohen shpejtė !
87]Koti e ke o murik, ....askush nuk po tė pyet t'y se me ēfare rregulla shkruhet ''gj''apo ''xh'' por se ēfare zani / zėri )....del kur ne fkasim. ...perveēse nese e ke kryt sa buēuku. ...![/QUOTE]
As fjala ''gjarpen ''/gjarper nuk duhej tė shkruhej me ''gj '' por me ''X '' nga e ka edhe origjinėn e formimit préj fjales 《 x, harpin 》 qe do tė thotė ; njė iks ( perbindesh i panjohur = X+ harpin =Xharpin. ...xharpėn sepse nė tana rastet kur kemi 《 in 》 lexohet =''en ''....dhe ne fund kemi dy emra si pėr ''xharpen '' si pėr ''žapin '' 《zhapin 》 keq interpretohet te ne si zhape. ...njėsoj si zhabe. ...
Pra murik, ndaē veja veti konopin litarin ndaē teanou. ...keshtu u zie shipja !
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2019, 19:44   #79
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,744
Thanks: 214
Thanked 20 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Toponime shqip

Toponimi tjetėr tepėr interesante ėshtė;

《MALI ALLAMANIT 》i cili na mashtron qė nė fillim tuj kujtua se bėhėt fjalė pėr ndonjė personazh me prejardhje gjermane / Allaman, ....mirepo siē e kemi vrejtur ( murik-it i plast pika. ..) se toponimet tona janė krijua mbi bazen e t e njė diktimit thjeshte dalmatine franke e gjermane.
Si erdhi déri te diktimi qė lidhet me toponimin ''mali allamanit '' ?

Personi i cili citon apo ligjeron ai jep spjegime shtes ne disa gjuhė scribes /shkruesit dalmatin tuj i tregua hollesit se cilat janė dallimet mes gjuhes gjermane e angleze ne mėnyrė qė gjatė diktimit shkruesi dalmatine te mos i ngatrroje gjėrat. ...!
Diktimi ;
《 Sllovo ''w'' dublje-ve /the ''LL '' (jep kuptimin e fjales dalmate ''dublje '' do thote 《the LL》 ''lumi thellė '' /dublje reka. ...!

Pastaj vijon diktimi ;

Shkruje /ēite (shenoje ) ''piši''....
《 ...mali ą. ) ne dalmate do thotė 《shenoje ; ą e vogel !
Dhe dalmatini e shkruan njashtu si e degjon diktimin ; dhe vijon. ...
....《...ą llą 》 ''man'' (shkurtesa pėr fjalėn 《 maničre 》(sipas menyres 《ą lla, man. it 》 njesoj si 《ą llą turka》《ą llą franka》....
Pėr ē'farė bėhėt fjalė o murik ą je tuj kuptue naj s'en ą jo ?

Po tė tregoj more murik se fjala ėshtė pėr njė Dosje tė fsheft nė tė cilėn janė tė ruajtura tana sekretet se si u krijua shqipja me gjysmen e fjalve permes diktimit franko-dalmatine Raguziane. ...!
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga kreksi : 01-03-2019 nė 20:15
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2019, 19:47   #80
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,655
Thanks: 1,235
Thanked 763 Times in 476 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Toponime shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
87]Koti e ke o murik, ....askush nuk po tė pyet t'y se me ēfare rregulla shkruhet ''gj''apo ''xh'' por se ēfare zani / zėri )....del kur ne fkasim. ...perveēse nese e ke kryt sa buēuku. ...!
As fjala ''gjarpen ''/gjarper nuk duhej tė shkruhej me ''gj '' por me ''X '' nga e ka edhe origjinėn e formimit préj fjales 《 x, harpin 》 qe do tė thotė ; njė iks ( perbindesh i panjohur = X+ harpin =Xharpin. ...xharpėn sepse nė tana rastet kur kemi 《 in 》 lexohet =''en ''....dhe ne fund kemi dy emra si pėr ''xharpen '' si pėr ''žapin '' 《zhapin 》 keq interpretohet te ne si zhape. ...njėsoj si zhabe. ...
Pra murik, ndaē veja veti konopin litarin ndaē teanou. ...keshtu u zie shipja ![/QUOTE]

Profesor per serbishten edhe do te merja ndonje mendim prej teje,perderisa eshte gjuha qe zoteron me mire, si gjuhe amtare qe e ke.Sa per shqip harroje,vetem shqip nuk eshte ajo qe perdor ti.
murik ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur