Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare

Letėrsia shqiptare Diskutime rreth letėrsisė nė Shqipėri . Autorė dhe krijimtaria e tyre.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-01-2019, 07:28   #221
Njazi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 324
Thanks: 19
Thanked 78 Times in 70 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Yjet e nates:

Madheshtore pamje veshtroni
shokeve i them dikur
lart mali ne mes kodrinash
poshte tyre rridhte nje lume
.........
Dielli ne te ikur perenduar
pranveres i sillte djegesi
ngjyra e tije flakerinte
mbi male fushe e kodrin
.......
E shtrihej poshte tyre
e gjelberta bare,shkurre pambarim
malit pas dielli i vinte
fshihej levizte ne perendim
.......
T'pashuar zjarre flake
yjet mrekulline shtonin
heshtur lindte pas kodre
rradhen mengjeseve nderronin
.........
Do shtyhen s'kane te ndale perseri
t'leshojne s'kane ne dore kush i pare
yjet e neteve te erreta
a dielli pas tyre do dale.
..................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-01-2019, 12:44   #222
Njazi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 324
Thanks: 19
Thanked 78 Times in 70 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Rrjedhe gezimi:

Rreshqet bora prej s'larti
e mbi toke leshon bardhesi
gezon burri porsi femija
na dhuron malle e freski
.......
Mbushen gotat rrjedhe gezimi
rreth tryezes ne oxhak
jashte siper hidhet tymi
kercet zjarri ne cdo prag
..........
Ne pranvere gjethi do dale,
a te nxehtin e beharit
do kujtojme ditet me bore
me veshtrimin hedhur malit
........
Do degjojme zogjte cicerimat
e bilbili tuj kendu
kembe hedhim mbi lendina
prane kroit duke festu
.......
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2019, 22:14   #223
Njazi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 324
Thanks: 19
Thanked 78 Times in 70 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Doli fjala e nxituar:

Prej s'largu te kam pare,
nga syte brenda c'me ke zgjuar,
sa deshire te pershendes
dy fjale te them, nje te ndaluar
.......
Shtanga ndala ne vend atje
udhes tende ike e shkon
veshtrimin tim s'ke ne dore
tani ecen po calon
.........
Ajri s'eshte ai i pari,
peshon me rende e kam kuptuar,
mbase shkreptiu brenda zjarri,
e fjala doli me te nxituar
........
Fjale te hodha asgje s'kuptove
ndale per t'me pyete me dite,
zura vehten shpejt u qetesova,
je fusha lendina gjithe mrekullit
.........
Te preka duke te thene,
haptas e kam sajuar,
ne faqe t'kuqe te rridhte gjaku,
ne zjarrin e dores e kam kuptuar
..........
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Njazi pėlqehet nga
i vjetėr 15-01-2019, 14:20   #224
Njazi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 324
Thanks: 19
Thanked 78 Times in 70 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Kenge thurte:

Te shoqes i thurte cdo dite
te ish zane a hyjnore
e linte pas mengjeseve
,sebashku kur perendonte
.......
Femijet e tyre te rritur
ne veshet e tyre melodia
kenge e dale e shpirtit
s'mbahej buxhiste shtepia
.......
Me zerin e atit mesuar
syte e tyre ndrinin
darkave te vona,
vazhdonte mengjeseve me
zgjimin
.......
Dhe ndali nje dite kenga
S'nxorri te tije melodi
buza s'arriti me
fjala e ulet,psheretim
.............
Syri s'pyeti vazhdonte
shndriste poshte rrudhave
nen balle
embel hidhte veshtrimin
e tretej ngadale ngadale
........
Tani ndaras jane,
ai atje ka mberri
mbase vazhdon te leshoje,
prej s'larti melodi.
..........
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-01-2019, 06:33   #225
Njazi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 324
Thanks: 19
Thanked 78 Times in 70 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Fjala e gjysherve fjale e embel:

Dikur vraponte rendte pas saje
sot i vjeter at'here i ri
koken mbeshteste vendoste prane
zjarri vlonte i digjte ne gji
.......
Ai mbase ish lisi
ajo lulja do jete dukur
strukur ndjenjat sa do i mbanin
sa here mbremjeve do jene lutur
.........
Me syte e dhembjes pagjumit
nates
ai mengjeseve n'ballkon duke
veshtruar
fryme thelle mbi ajrin e fresket
mes psheretimave ta kete
kerkuar
...............
Mengjeseve turbullt ajo t'jete ngritur
me syte nga dielli duke lotuar
mes thirrjes brendeshme te
pafajsise
si lules vesa duke i pikuar
........
Sot gjysh e gjyshe te permbajtur
keshillen s'japin me aq nxitim
gjurme e pluhurit te zjarrit
dikurshem
fjale e tyre kujtim na rrin.
............
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-01-2019, 09:07   #226
Njazi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 324
Thanks: 19
Thanked 78 Times in 70 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Stafete:

Ja erdhi pranvera dhe dielli rreze arte
mbi fushe kodrine ka gjelberuar
shtrihet nga deti vale dallge larte
mbi shkembin ne breg duk gjemuar
.....
Syte ndalojne ne veshjen e lehte,
duke u hedhur femrave mbi
rruge trotuare
sa malle na zgjon rrugice e vjeter
me te rriturit tregonin histori
dashni zjarre
......
Tani eshte ndryshe kohet kane ndryshuar
ato krenaret nga mosha kerrusur rrine
ne femijet e kohes shkuar
na duket lindje mengjes agim
.........
Dhe dita do zbrese te vije per ne
ne vargun e gjate pafund pambarim
te rinje sa ishim se kemi ditur
mjegull turbull t'na shfaqet ne agim.
.................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-01-2019, 08:15   #227
Njazi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 324
Thanks: 19
Thanked 78 Times in 70 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Me pushime :

Shoket e mi iken me pare
i them me prisni do ju mberri
udhen mora per atje
me te shpejt ne vetmi
.......
Diku prane isha gjendur
erresire nate dheun mbuluar
uje burimi nen drite te henes
ndala hapin per tu freskuar
...........
Ngrita koken u freskova
aq sa t'jep nje burim
nga te vazdoj u mendova
kete mbremje diellit ne perendim
..........
Nga t'ja mbaje isha lodhur
sa me shpejt te shkoj te mberri
shquaj larg dritat e fshatit
te shperndara nje nga nje
........
Nga t'ja nise nga te shkoj
mes kesaj lodhje hapin te hedhe
erdhe mu shfaq si ndihme nga lart
vajza File me bulier
.........
N'shtepine time kane bujtur
me tha vajza me ton t'prere
ec drejte mos ndalo
se pas teje vije menjehere
...........
Nuk ka fjale te pershkrohet
s'jam i lodhur shoket kam mberri
gzimi dot nuk krahasohet
kur shoh Filen mrekulli
.........
Shtepia jone rreze kodrines
dhe e t'zoteve pak me lart
shtrihet poshte nje kotec,
me lendina rreth e cark
................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-01-2019, 09:54   #228
Njazi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 324
Thanks: 19
Thanked 78 Times in 70 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Do te kujtoj e paharruar:


Nje trokitje vjen me zgjon
ne mes dimri mberrin behari
ikin ngrica bashke me re
para shpirtit fliste malli
......
Hapa deren hyre brenda
ndjenje e zjarrte ty te kish pritur
fjalet dolen te zjarrta flake
akujt shkrine sapo ke mberritur
........
Jashte lulet bore ngado
nga i ftohti kane ndaluar
kete nate ftohtesi dimri
ti pranvere me ke dhuruar
:........
Larg teje te jem gjendur
mbase ti ne cepin tjeter
te mbylle syte ne enderra t'nates,
kur ti hape te kam flakur te kam tretur
........
E pa gjume s'ja dalim dot
jete e jona fjete a zgjuar
lule mbushur lulishtet plot
do te kujtoj e paharruar.
...........
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-01-2019, 07:18   #229
Njazi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 324
Thanks: 19
Thanked 78 Times in 70 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Mbi liqen re e zeze:

Re e zeze liqenin godet
tallaz,ja kalon detit me vale ngritur
varkat me t'shpejte bregun t'kapin
sulen fuqishem duke ikur
........
Nga bregu i bukur mbase vallezon
lehtas godet pandale me shpejtesi
fuqishem ardhe prej s'larti
e zeze re dallge e stuhi
........
Vijne mberrijne ne breg rreshtuar
gjitha varkat nje nga nje
s'na shfaqet ka ikur ka shkuar
i fshehur brenda ne thellesi
.........
Do qajne zemrat ushtoje liqeni
ditet do shkojne lotet pambarim
shpirti shokut humbur dallgesh
te dale brigjesh i fundit qetesim
........
Hidhej vala gjemonte tallazi
lidhej me bregun me oshtime
se brendeshmi degjohej zeri
brigjeve te prehet i fundit gezim
...............
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-01-2019, 12:31   #230
Njazi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 324
Thanks: 19
Thanked 78 Times in 70 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Me dashni ndaras jetonin:

Ne kend te rruges ajo
ane tjeter eshte ai
pas ndodhet lulishte
shatervan lule perseri
.......
Nje udhe i ndane ne mes
rrugice gjarperon si me pare
sa endrra si tjeret thuren
dashni dhembje malle
............
Stolat aty ishin
shetisnin rinise tu u mburre
mes brenges e gezimit ndaras
nje vajze,nje burre
............
Uji rridhte se larti
shatervani vazhdonte pandale
lekunde deget plepi
dikur nje vajze nje djale
......
Stoli tani eshte vjeteruar
do nderrohet vendoset i ri
lulet ne park lulezojne
e uje do rrjedhe perseri
.........
Pragu tyre i ndare
burri ndenjur ne karrige
enderra tije e pashuar
vajza plakur fisnike.
..................................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Njazi pėlqehet nga
i vjetėr 23-01-2019, 13:14   #231
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 5,782
Thanks: 3,831
Thanked 6,465 Times in 2,182 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kenge natyre


ka fjale sh te bukura
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-01-2019, 08:05   #232
Njazi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 324
Thanks: 19
Thanked 78 Times in 70 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Je e shtrejte:

Dite shtatori shkolla ka mbaruar,
provimet kryem nje nga nje,
gezimin e ndarjes kush ka provuar,
strukur fshehur iku kjo ndjesi
.......
Kemi lene vitet tani fillon jeta
me te burreruar shohim drejt
ne sy,
iken s'mund ti ndalim,
iku shkolla do t'jem pa ty
..........
Ike ti e shtrejta e viteve
mendje zemer me ke qetesuar,
tani veshtrimin se mbaj ne vend,
tutje teje kam per t'kerkuar
......
Befas mendimet larg teje hodha,
s'kerkova zemren te vendos tek ti,
erdhe trokite porten ta hapa,
e mbylla e kyqa si dikur perseri
.........
Gjurmeve tuaja do t'vije,
duke t'ndjekur i malluar,
ajo do te ngjasoje mire e di,
prane do t'kem, s'te kam harruar.
...............
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-01-2019, 11:07   #233
Njazi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 324
Thanks: 19
Thanked 78 Times in 70 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Shtepi pushimi:

Nje mengjes veres nxehte
rreze tije digjte si zjarri
morem udhen lart perpjete
toka care thare dhe bari
.........
Duke ecur pandaluar
pas lame shtigje monopat
sa d'ja dalim atij shkembi
do mberrijme me nje hap
.......
Koken lart thuajse mberritem,
maje mali fshati rri
ec e ec me lindje dielli
nisem mengjes mberrim ne
errresi
.........
Zinte hena vend te diellit
fusha pllaja gjitheandej
qilim gjelber shtrihej bari
dielli ikte prej kendej
............
Lule peme mbuluar vendi
te shperndara kish shtepi
t'shuanim etjen sa me pare
shtrihej kroi mrekulli
.......
Ku te bujtnim,ku te flinim
shtepi derrase ate zgjodhem
ne mes veres freskut nates
mali larte mbante deboren.
............
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-01-2019, 10:22   #234
Njazi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 324
Thanks: 19
Thanked 78 Times in 70 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Lulekuqe:

Ja nje dite erdhe u shfaqe
si vale deti ishe ti
si lulekuqe me petale
ngjyre zjarrte hijeshi
.......
udhes dimrit mes te ftohti
kemba yte gjurmen len
shpati malit hedh deboren
zbresin ujerat ne lumenj
.....
Mes te veres djeg i nxehti
force s'ka deti te sjelle freski
t'hidhet trupi udhes shkon
ndjenje zjarrta krenari
..........
Vjeshtes gjethet pandaluar
dalengadale kane per te ikur
floku hidhet supesh tuaja
Thu pranvere te kete mberritur
.............
Perrallore shikoj jashte
natyre tonen mrekulli
po ndryshimin se dalloj
sa te ngjashme jeni nje.
.........
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-01-2019, 07:16   #235
Njazi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 324
Thanks: 19
Thanked 78 Times in 70 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Skulpture kushtuar nenes:

Mes lotesh iken ditet
percolli memen e tije
heshtur mbremjeve t'vona
skica thure n'vetmi
.......
Mesnate pa zbardhur drita,
do niset asaj ane
do mbledhe ca dhe per balte
t'ndertoje imazhe te saje
........
Zuri atje nje vend e s'donte ta
trazonin
perziu gjate e gjate e lotet
curk pikonin
...........
duke i punuar floku i drejt s'del
erdhe u rrotullua i nenes kacurel
qafe e nenes e shkurter aty na mbiu e gjate
gusha e lakuar e hunde kurriz larte
........
Vajze e djali i tije gjer ne fund se pane
fare si lejoj as tyren mamane,
sa e donin mallin te largonin
pune nga dore e atit gjyshen te shikonin
.......
Zonja e skulptorit gjate ka pritur
derdhur zemer burrit, ngeli e habitur
femijet ze s'nxoren buzeqeshin t'gezuar
nene tije me tyren padashur ka ngaterruar.
...................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-01-2019, 07:18   #236
Njazi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 324
Thanks: 19
Thanked 78 Times in 70 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Zinxhiri kujtimeve:

Sa here shkeputur a lidhur rrine
mes fjalesh mendimeve pa kuptuar
vargojt frikerat larte ngrihen
dua ti qetesoj por jane trazuar
........
Ne doren time dua ti kem
e pellemben kur ta hap
pse mos ti zoteroj i dobet sjam
kur dua ti mbyll e perseri ti flake
.........
Ndaj fatin ne dore ta kem
me filxhan pse te marr e t'jap,
ngrihet fuqishem prej se brendeshmi,
dua te afrohem perse te ike me vrap
..........
Dhe me i fuqishem shfaqet mendimi
iken shkon pse ti bie ndesh,
bashke me friken iken ankimi
ndaj haptas me vjen perseri te buzeqesh
........
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-01-2019, 07:10   #237
Njazi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 324
Thanks: 19
Thanked 78 Times in 70 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Shkolla do filloje:

Shtatori ja mberrini shkolla
do filloje dhe nje vit iku tani
mes edrrave te moshes qe s'ndalojme
perseri une dhe ti
......
Pushime larg kemi kaluar ,
te ndare vuajtje dhembje malle,
tani ulur sebashku jemi
njehere e nje kohe si me pare
.........
pjese imja do te ikesh
nje dite shkolla do mbaroje
si nje dhembje godet shpirtin,
sa here t'me zgjohet do te kujtoje
..........
Kur t'me vije me kape merzija
kohes dot mos ti bej balle
do kujtoje permbi supe
edhe floket poshte nen balle
.........
Dikur ishe e verteta
s'du t'me qaset fantazia
ndaj sa here syri t'me laget
kujtoj ditet ma te mira
...............
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Njazi pėlqehet nga
i vjetėr 30-01-2019, 10:32   #238
Njazi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 324
Thanks: 19
Thanked 78 Times in 70 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Yjeve lart:

Dashurine sa do e doja
t'mos njihte lodhje dhembje aspak
e vertete triumfatorja
mos t'kish moshe,ne mendje,zemer
damar e gjak
.......
Sa do doja kur te shkoj e t'vije
mengjese heret kur te jem zgjuar
kur te mberrije prane saje perseri
si here e pare i dashuruar
........
Buze e sy fytyra jote bashke me flokun
e pandryshuar perher me shfaqet
asgjekundi c'fare jane lulet
bashke me lendina kopshte bacet
........
Ndaj se brendeshmi na vjen deshira
mendjen s'lodhim per ta kuptuar
hapim krahet mbyllim syte
ndonese tanet fuqi s'kemi per ti kontrolluar
.......
Do vije dita s'do hedhe hapin
yjet lart do shikoj
dy pika lot asgje tjeter
koha ime iku e shkoj
..............................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-01-2019, 07:25   #239
Njazi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 324
Thanks: 19
Thanked 78 Times in 70 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Naten vone:

Kete mbremje shterngata shiu
gjumi me la me ka tretur
me lindi brendeshmi nje deshire
ndaj ne dore mora laps e nje leter
..........
Vehten s'do e ngacmoj
le te sillet re mbi cati
pse te zgjedh c'fare te hedh mbi flete
lirshem mendimi te shkoje e te vije
..........
Syte lehtas do i mbylle
s'do bej zgjedhje dimer vere
ndonse vjeshte jemi tani
e ne shpirt donim pranver
........
Kete nate gjithe trazime
jashte kerciti nje rrufe
ndaj me gjeti ne endrime
drite me pare leshoi mbi dhe
.........
Kohe e larget shkuar vitesh
dhe nje ze aq mire degjova
gjurme kish lene vite te gjata
shoqe klase dashurova
..........
Para me doli nuk e dija
shoqe shoke shoqeri
ndonese t'mjegullt kohe e larget
strukur vitesh ne femijeri
........
Dhe sa here kemi ndalur
bisede lojra pa kuptim
nje buzeqeshje bere nga vajzat
rrihte zemra gjithe gezim
.......
Sa here vehten sot pyesim
nje e ngjashme te na ndolle
koken pas kthejme dy tre here
ruhemi mos t'na shikojne
.........
Per moralin sa shpesh flasim
si njehere kohe femijeri
mendjen frike kemi dajakun
te mos humbim tonen dashni
..........
Kur hape syte shpesh e mendoj
dhe ne enderra kur jam fjetur
pse aq shpesh me vijne e shfaqen
shoke e shoqe shtepi e vjeter.
.........................................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-02-2019, 07:14   #240
Njazi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 324
Thanks: 19
Thanked 78 Times in 70 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Te dashures:

Dhe s'shihja asgje vec te lindte dielli
me s'dalloja kur ike e mberrin
lulet shikoja mbi te gjitha
shoqet s'kishe krahasim
.........
Uji i rrjedhshem i kroit perplaset
qe zbret fuqishem gjithe hijeshi
bore e malit shtratit merr udhen
as me kroin s'te gjeta ngjashmeri
.........
Me koken drejte udhes kur shkoja
hapin ngadale a me nxitim
te bukurat fusha liqene detrat
por ty asgje s'te mberrin
....
Lulishteve plot ngjyra mbushur
nje fllad nje ere lehte i perkedhel
ndaj si lisi do donim gjethet
mbi femrat si lule kujdesin te hedhe
.......
Dhe neteve nxehta fushave ,
te kete rene bore te jete ftohtesi
lozanjare te buzeqeshin femrat
shohim vehten,tonen fuqi.
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur