Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare

Toleranca fetare Kėtu mund tė diskutojmė rreth kontributit qė duhet tė japin komunitetet fetare nė ushqimin e tolerancės fetare midis shqiptarėve si dhe pėr rolin e fesė nė ēėshtjen tonė kombėtare.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Shiko rezultatet: Kush eshte pjesa qe mendon, arsyeton, planifikon tek njeriu?
Shpirti 12 26.67%
Truri 33 73.33%
Votues: 45. Ju nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh

Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-03-2011, 22:49   #21
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,626
Thanks: 110
Thanked 263 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Ka dy lloj Lendimesh. Trupore dhe emocionale.

Truporet i sherojne qelizat sheruese qe ndodhen ne trupin e njeriut.

Emocionalet , bejne pjese ne grupin e ndjenjave. Ndjenjat jane procese te nderlikuara psikike qe lidhen me nevojat e lindura ne procesin e zhvillimit historik e shoqeror, lidhen me marredheniet me njerezite e tjere, me nevojat kulturore dhe shpirtėrore te njerėzve. Pra termi ndjenjė pėrdoret ne rastet kur subjekti pasqyron marredhenie te ndersjellta dhe te rėndėsishme ne mes personalitetit te tij dhe shoqerise .Emocionet jane forma konkrete te rrjedhjes se ndjenjave. janė procese ne baze te te cilave formohen ndjenjat si veti te personalitetit. Emocionet jane me dinamike, mund te dobesohen shpejt dhe mund te zhduken sipas situates qe paraqitet.
Pra.. Lendimet emocionale i sherojne mendimet.

Ja edhe kete ua sqarova.

Pyetja e rradhes?

Lexo ato me te kuqe tek citimi jot.

C'fare jane nevojat shpirterore?
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2011, 22:52   #22
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,626
Thanks: 110
Thanked 263 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Kush mendon ti e komandon zemren te punoje IoI

Zemra punon si pasoje etrasmetimeve nervore te percjella nepermjet trurit. Puna e saj komandohet nga truri, aftesia e saj per te punuar vjen si pasoje e ushqimit natyror.( edhe qe te ushqehesh truti te thote ta besh )
Truri con trnasmetime ne zemer por nuk e ben kete dot pa ardhur gjaku prej zemres.

Kur une ha ushqim ma do zemra te ha. Dhe truri arsyeton nese eshte ushqim i dobishem apo jo.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2011, 22:56   #23
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Lexo ato me te kuqe tek citimi jot.

C'fare jane nevojat shpirterore?
Pfff me lodhe mo vlla.
Ti skupton apo ben sikur skupton.

Te thashe pra. Shpitri eshte nje reaksion i pamundur midis ndjenjes dhe mendimit. Pra..dicka qe deshiron por e pamundur ta arrish. dhe kjo eshte ajo qe na ben te jemi gjithnje ne kerkim te gjithckaje. ( nevoja per arritje ) Eshte thjesht nje flaje abstrakte per te percaktuar dicka akoma me abstrakte. nje reaksion te pamundur.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2011, 23:00   #24
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Alkoma.

Nese smundesh te ma parkufizosht shpirtin e te me bindesh qe ai egziston, Mjafton te thuash smundem, ose nese mundesh, bejeni. Seshte e nevojshme ta kalosh temen ne biologji( Mjekesi) Une mund ti pergjigjen cdo pyetje tuajes, por mendoj do ishte mire ti permbaheshe temes pasi je dhe vete ideatori i saj.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2011, 23:06   #25
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Truri con trnasmetime ne zemer por nuk e ben kete dot pa ardhur gjaku prej zemres.

Kur une ha ushqim ma do zemra te ha. Dhe truri arsyeton nese eshte ushqim i dobishem apo jo.

IoI... A je duke e menduar se cpo shkruan? apo thjesht shkruan?

Kur ti ha ushqim sta do zemra. ta do stomaku, si pasoje e nje informacioni te derguar tek ai per tu vene ne pune, informacion qe vjen si pasoje e renies se forcave trupore , Nje makine slevis pa karburant, dhe ti smund te levizesh nese truri yt ndez llamben, truri urdheron trupin te ushqehet qe me pas ai te ushqehet nga ky trup.

Sa per ushqimin e dobet, apo aromat jane shqisat. Por kjo eshte histori me vete. sjam duke ta shpjegu se u lodha.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2011, 23:11   #26
Snow
Anėtar
 
Avatari i Snow
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Vendndodhja: Greece
Posts: 36
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Snow ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

pra shum gjera nuk di po pergjigjem me ate qe mendoj njeriu vendos me trurin lol eshte me enstik se shpirti se kuptoj si te vedos nje nejri me shpirt mahh se di
__________________
I Always Tell the Truth Even When I Lie
Snow nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2011, 23:13   #27
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,626
Thanks: 110
Thanked 263 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

1. Ku nje njeri lendohet nga nje fjale e keqe therese ai ndjen dhimbje.

Kjo eshte nje dhimbje e shpirtit apo e trurit?


2.Nqs truri do te mendonte dhe jo shpirti atehere si eshte e mundur qe ndergjejga luan nje rol teper te rendesishem ne menyren e te jetuarit dhe te arsyetuarit?

Truri mund te mendoje dhe te planifikoje te keqen psh dhe ndegjgja thote jo.

Kush do te kishte te drejte ne kete rast truri apo ndergjegja?
Kush arsyeton truri apo ndergjegja?


3. Truri ka nevoje per gjak qe vjen nga zemra. Zemra merr transmetime nga truri qe te punoje por qe truri te coje keto transmetime duhet te kete gjak qe vjen po nga zemra. Eshte nje fenomen biologjik shume i rendesishem .

Pra te dyja varen nga njera tjetra.

Kur njeriu erdhi ne jete kush nga keto te dy e beri te mundur jeten tek njeriu?


4.Lodhja eshte pjese e jetes Kryeplak .
ne kete forum edhe lodhesh edhe shplodhesh.
pa lodhje nuk e kupton dot as shplodhjen.
hahah, kjo ishte sa per te inkurajuar .
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2011, 23:16   #28
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,626
Thanks: 110
Thanked 263 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Mire, mire s'ka gje se vazhdojme neser po deshe.
Se edhe une jam pak i lodhur.
Do te shkoj tani te ha dicka te mire se ma do zemra, hahaha

Ndonje here stomaku me thote jo sepse eshte i ngopur por zemra me thote po.

Naten e mire do te shihemi neser.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2011, 23:26   #29
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
1. Ku nje njeri lendohet nga nje fjale e keqe therese ai ndjen dhimbje.

Kjo eshte nje dhimbje e shpirtit apo e trurit?
Te kam shpjeguar nje here kete, e jo me kot e bera qe te mos ma beje kete pyetje kot. Lexo me kujdes postimet.Eshet emocionale.

Citim:
2.Nqs truri do te mendonte dhe jo shpirti atehere si eshte e mundur qe ndergjejga luan nje rol teper te rendesishem ne menyren e te jetuarit dhe te arsyetuarit?
Pasi te jesh i ndergjegjshem do te thote te kesh pasterti mendimi dhe te marresh pergjegjesi. ( Mos me pyet per pastertine e mendimit pasa ta kam shpjegu edhe kete )

Citim:
Truri mund te mendoje dhe te planifikoje te keqen psh dhe ndegjgja thote jo.
Sepse ndergjegjja eshte menimi i perpunuar, ( edhe kete ta kam thene )

Citim:
Kush do te kishte te drejte ne kete rast truri apo ndergjegja?
Kush arsyeton truri apo ndergjegja?
Ndergjegjja eshte mendim i perpunuar i ardhur nga truti. pra eshte pjelle e trutit. Nxire vete perfundimin IoI


Citim:
3. Truri ka nevoje per gjak qe vjen nga zemra. Zemra merr transmetime nga truri qe te punoje por qe truri te coje keto transmetime duhet te kete gjak qe vjen po nga zemra. Eshte nje fenomen biologjik shume i rendesishem .
Pra te dyja varen nga njera tjetra.
Trurit i duhet zemra ashtu si dhe zemres i duhet truri por gjithmone ka nje lider dhe ky eshte truri.

Citim:
Kur njeriu erdhi ne jete kush nga keto te dy e beri te mundur jeten tek njeriu?
Truri qe prodhoi mendimin tek femra te pranoje mendimin e trurit mashkull per te bere sek pa mbrojtje,


Citim:
4.Lodhja eshte pjese e jetes Kryeplak .
ne kete forum edhe lodhesh edhe shplodhesh.
pa lodhje nuk e kupton dot as shplodhjen.
hahah, kjo ishte sa per te inkurajuar .
Kjo eshte lodhje pa perfitim e cila mund te eleminohet lehte. Bashkepuno ne eleminimin e saj.

P,s Ai qe i pergjigjet pyetjes me pyetje tregon mungese informacioni dhe pasiguri.

Ndaj ndiq nje rruge tjeter e me jep perkufizimin qe te kam kerkuar.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2011, 23:54   #30
genti1972
Anėtar
 
Avatari i genti1972
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 35
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 0
genti1972 ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

deri ne nej fare moshe mendon me shpirt .....e sa me shum rritesh te fillon e te punon truri per mendimin
genti1972 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2011, 11:20   #31
Chanel
°.•°•.★DIVA★.•°•.°
 
Avatari i Chanel
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Underneath the stars
Posts: 189
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Chanel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
1. Nuk eshte arsyetim i dobet jo.
Por me thuaj pse nje njeri i vdekur nuk ndjen dhimbje.
sepse eshte i vdekur! Vdekje do te thote ndalim te fuksioneve jetesore. Kush jane keto? Zemra dhe truri! Zemra pushon se rrahuri kurse truri nuk tregon me aktivitet.

Pyetja 'pse nuk ndjen dhimbje' eshte pyetje per fillore, se kush ka bere 8vjecare i pergjigjet lehte. Kur njeriu vdes, truri pushon se punuari. Kjo do te thote, qe dhimbja nuk mund te perceptohet me! Pse? Sepse receptoret e dhimbjes qe e lokalizojne ate e tejcojne ne tru me ane te nervave perkates. Truri me pas e perpunon dhe po me ane te nervave jep pergjigjen. Ne mungese te mosfunksionimit te tij, kjo gje eshte e pamundur!

Citim:
Por kur njeriu eshte i vdekur ai vazhdon te kete nerva por nuk i ndjen ato ngacmime nervore.
Natyrisht qe nuk i ndjen. Sepse nuk kane si ti percillen qendres, qe ka pushuar se ekzistuari me njeriun!

Citim:
Indet nervore nuk zhduken kur dikush vdes.
Nuk ka inde nervore, por qeliza nervore, neurone dhe nervat e formuara prej tyre.

Pra ti mendon se jeta e njeriut eshte ne tru? Po vdiq truri ka ikur jeta?

Natyrisht. Kjo eshte pika e vdekjes klinike te njeriut; BIOLOGJIKISHT eshte i vdekur! Qe dikush te quhet i vdekur, duhet provuar qe truri nuk fuksionon me, asnje pjese e tij.


Citim:
2. Mire s'ka gje kesaj pyetjeje mund ti pergjigjesh ndonje here tjeter. Do te pres.
Si ndodh qe vijne mendimet negative nga truri?
Procesi i lindjes se nje mendimi eshte i komplikuar. Fiziologjikisht kemi te bejme me nje mendim. Menyra si e perjetojme ne ate, ajo qe ky mendim na ben te ndjejme, reaksioni emocional qe shkakton te ne, e klasifikon ate si nje mendim te mire apo te keq. Truri nuk prodhon mendime negative.

Citim:
[/QNqs truri nuk eshte ne gjendje te perpunoje te dhenat me sa di une kjo quhet semundje
jessssss


nqs na verteton, se njeriu mendon, arsyeton, etc me shpirt, do jesh nobelisti i ri qe do revulocionoje komplet mjeksine
__________________
Success is like being pregnant: Everybody congratulates you, but nobody knows how many times you were fucked
Chanel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2011, 11:22   #32
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

fjala-koncept "shpirt" ka dy aspekte, sekular dhe jo sekular(fetar).
te integrosh te dyja konceptet e shpirtit mund te thuhet:
nderveprimi i mendjes, trupit dhe shpirtit e cila reflektohet permes ndergjegjes se sjelljes se duhur individuale apo kolektive.
permes lidhjes shpirt, mendja kupton abstraksionet implicite ne shpirt nese eshte nje derivat transhendent apo analiza te perkoheshme.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2011, 13:01   #33
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,626
Thanks: 110
Thanked 263 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

1. Emocionet nuk mund te dhembin, por shpirti dhemb. emocionet jane mendime tonat te cilat mund ti kontrollojme me ane te mendjes dhe vullnetit.
Kur nje njeri vuan nuk vuan truri por shpirti.

2. Eshte vullneti ai qe e kontrollon trurin dhe jo anasjeltas. Vullneti nuk eshte mendim , vullneti eshte shpirti njerezor.Nuk mund te thuah se truri ka vullnet sepse nuk eshte keshtu. Vullneti njerezor nuk eshte dicka fizike-kimike. Vullneti eshte dicka me e thelle . Vullneti eshte shpirti njerezor

3.Mendimet e keqija dhe te mira dalin nga zemra. Sepse eshte zemra ajo qe deshiron te keqen ose te miren. Nese zemra eshte e mire ajo deshiron te miren . Por nese zemra eshte e keqe ajo deshiron te keqen. Por truri gjithashtu mund te ushqehet me te keqen ose me te miren dhe mund te pranoje te keqen ose te miren . truri mund te thote po te mires dhe po te keqes. Por kush e ka forcen per t ekundershtuar keto mendimet e keqija? Dhe kush vendos per te pranuar mednimet e mira? Ti do te thuash logjika?
Por nqs logjika eshte e keqe ? Logjika mund te jete e keqe ose e mire , kjo varet se c'fare zgjedhje ben njeriu.

Njeriu mund te zgjedhi te beje te keqen ose te miren. truri nuk komandon njeriun por njeriu e omandon trurin e tij.

Ke pare ndonjehere ti ndonje njeri qe ben c'fare ti thote truri? E di c'fare eshte kjo?
Mendoje nje here : Te besh c'fare te te thote truri!!! Interesante.
Nje njeri me logjike te keqe mund te beje c'fare ti thote truri , dhe c'fare rezultati mund te kete nga kjo? Ndoshta katastrofe.Por kush i tha atij te bente katastrofe? i tha truri? Aa kjo dmth se nuk eshte faji i atij njeriu sepse ishte truri ai qe e beri katastrofen.

Por ka nje vullnet , ka nje shpirt ne c;do qenie njerezore qe zgjedh veprimet qe do te beje.

Une zgjodha sot te shkruaj ne kete forum jo se me tha truri por zgjodha me vullnetin tim te lire dhe deshiren time . Pra une e kontrollova trurin dhe zgjodha ta fokusoje trurin tim sot ne kete forum.

Sepse une(shpirti im) me vullnetin tim zgjodha qe truri im te drejtohet ne kete forum sot.

4. Kush e beri njeriun nje qenie te gjalle truri apo zemra?

5.Shpirti eshte vullneti i njeriut per te vendosur dhe per te zgjedhur ate qe truri do te mendoje dhe ate qe zemra do te deshiroje.

zemra ime nuk eshte e pakontrollueshme ajo deshiron ate qe i them une. Une vendos se c'fare duhet te deshiroje zemra.

truri im nuk eshte i pakontrollueshem , ai do te mendoje ate qe i them une , jam une ai qe vendos se c'fare duhet te mendoje truri im.

Shpirti im eshte ai qe vendos se c'fare duhet te deshiroje zemra ime dhe se c'fare duhet te mendoje truri im.

Perfundimisht eshte shpirti i njeriut ai qe mendon dhe aresyeton ose qe deshiron.

zemra dhe truri jane vetem pjese fizike qe ndihmojne shpirtin te beje te dukshme ate qe ai mendon dhe deshiron.


Nje njeri i vdekur nuk mund te mendoje me as te deshiroje me sepse shpirti i tij nuk eshte me ne trup per te kontrolluar trupin.

ne nuk jemi robote apo makina , ne jemi qenie me shpirt dhe vullnet per te zgjedhur ate qe duam te deshirojme dhe ate qe duam te mendojme .

Mendo pak per dashurine. Nuk eshte nje buton qe e shtyp dhe fap re ne dashuri, dashuria eshte zgjedhje e lire. Une dua gruan time sepse keshtu kam zgjedhur une(shpirti im).


Mendimet vijne ne mendje nuk prodhohen ne tru. mendimet vijne nga jshte . UNE(shpirti im) zgjedh ato mendime qe dua une . Une e kontrolloj trurin jo truri mua.

Kur vijne mendime te keqia une do ti injoroj ato
Ato nuk jane pjese e imja , ato mund te behen pjese e imja nqs une i pranoj si te miat por ne fillim kur vijne nuk jane .

Bibla thote nje shprehje te urte.

Ruaje zemren tende me shume kujdes se nga ajo dalin burimet e jetes.
qe dmth se nqs ne e ushqejme zemren tone me deshira te keqiaj ajo do te manifestoje ato ne publik
por nqs ne e ushqejme zemren tone me mendime te mira ajo do te manifestoje keto ne publik.

Sigurisht qe mednimet vijne ne tru dhe pastaj depozitohen ne zemer.
Prandaj kur duam te ruajme zemren do te ruajme edhe trurin.

Por qe te ruajme trurin nga e keqja duhet te ruajme portat e hyrjes per ne tru.

Portat e hyrjes per ne tru jane :
syte, veshte, shijimi, ndijimi

Nqs shikon gjithe diten pornografi te jesh i sigurte qe mendoja do te mendoje dhe prodhoje vetem skenare pornografie Dhe zemra do te deshiroje gjithe kohes pornografine. Dhe menyra e jeteses do t ejete e tille.

Tani ne lidhje me njeriun

Ajo qe ti mendon behet pjese e fjaleve te tua
fjalet e tua percaktojne veprimet e tua
veprimet e tua behen stil jetese i joti
stili jot i jeteses behet karakteri jot

prandaj duhet te kontrollosh trurin tend dhe zemren tende


Njeriu (shpirti njerezor) ka aftesine totale te kontrolloje mendimet dhe deshirat.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2011, 13:06   #34
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Alkoma!

Ik shpi vlla se ti qenke fare abstrakt ne arsyetime.

Nese mundesh te japesh argumenta te shendosha ok. nese jo per mua diskutimi mbarron ketu se sjam duke te mbushur mendjen ty.

Nese do te kesh shpirt ok. edhe ne fakt ke te drejte se po mos kesh ske cti japesh Zotit tend.

Hajt shnet.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2011, 13:11   #35
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Nuk ka inde nervore, por qeliza nervore, neurone dhe nervat e formuara prej tyre
Chanel, te lutem , i gjithe trupi nejriut perbehet nga inede. edhe gjaku edhe lekura edhe mishi, edhe nervat e gjithcka tjeter.


Citim:
Natyrisht. Kjo eshte pika e vdekjes klinike te njeriut; BIOLOGJIKISHT eshte i vdekur! Qe dikush te quhet i vdekur, duhet provuar qe truri nuk fuksionon me, asnje pjese e tij.
Vdekja klinike eshte nje gjysem vdekje. zemra ndalon por jo truti, nese nuk arrijme te veme ne pune zemren me elektroshok atehere ne mungere furnizimi me gjak per nje fare kohe vdes edhe truri.
Pra vdekja klinike ska vdekje te trurit. por ndalim ose bllokim te zemres. jo vdekje te tyre e aq me pak te trurit.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2011, 13:13   #36
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Exit....

P.s diskutim te kendshmen te gjitheve.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2011, 13:18   #37
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,626
Thanks: 110
Thanked 263 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Njeriu:

1. Ajo qe mendon behet pjese e fjaleve te nje njeriu
2. fjalet e njeriut sjellin veprimet e tij
3. veprimet e njeriut do te kthehen ne stil jetese
4. Stili i jeteses behet karakteri i nje njeiru

prandaj nje njeir duhet te ruaje trurin e tij dhe zemren e tij. Nje njeir ka shpirt dhe vullnet per te zgjedhur . Nje njeri duhet te zgjedhi me vullnetin e tij te lire te mendoje dhe te flase dhe te jetoje ate qe eshte e mire qe te kete nje karakter te mire.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2011, 13:21   #38
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,626
Thanks: 110
Thanked 263 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Citim:
Vdekja klinike eshte nje gjysem vdekje. zemra ndalon por jo truti, nese nuk arrijme te veme ne pune zemren me elektroshok atehere ne mungere furnizimi me gjak per nje fare kohe vdes edhe truri.
Pra vdekja klinike ska vdekje te trurit. por ndalim ose bllokim te zemres. jo vdekje te tyre e aq me pak te trurit.
Si i interpreton ti deshmit personale te atyre qe kishin pesuar vdekje kilinike dhe akoma kishin perjetuar edhe mbas vdekjes , dhe kane trguar deshine e tyre pasi kane ardhur perseri ne jete?
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2011, 13:24   #39
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,626
Thanks: 110
Thanked 263 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Kryeplak, GJithsecili eshte i lire te zgjedhi nqs do te marre pjese ne kete teme diskutimi. Pjesemarrja nuk eshte e detyrueshme.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2011, 13:30   #40
dona93
Gjilanasja
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 1
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
dona93 ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush mendon, Shpirti apo truri?

Ne fakt sipas mendimit tim ... nese truri vdes ne kete rasti ste duhet as shpirti se nuk mund te mendosh po nuk pate tru ka shum raste ku ne ne spitale kemi pasur pacient te cilet kan pasur aksident dhe truri i ka vdekur ku eshte dashur te ipet injeksion per ta mbytur ate person kshtu qe nuk mund te mendoj shpirti po nuk pate tru por shpirti mund ti ndihmoj trurit te veproj diqka me mir ndoshta!!!
dona93 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur