Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare

Toleranca fetare Kėtu mund tė diskutojmė rreth kontributit qė duhet tė japin komunitetet fetare nė ushqimin e tolerancės fetare midis shqiptarėve si dhe pėr rolin e fesė nė ēėshtjen tonė kombėtare.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-11-2014, 23:59   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,130
Thanks: 6,525
Thanked 3,082 Times in 1,267 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Dorėshkrimi i lashtė: Jezu Krishti ishte i martuar me Maria MagdalenėnA ka qenė i martuar Jezu Krishti me Maria Magdalenėn dhe nga martesa me tė pati edhe dy fėmijė? Sigurisht qė kjo mund t’iu duket njė histori sensacioni, nga ato tė cilat gjenden vetėm nė faqet e letėrsisė “fiction”.

Nė fakt, romani “bestseller” i autorit Dan Brown, “Kodi i Da Vinēit” pikėrisht kėtu ėshtė mbėshtetur: njė lidhje e fshehtė, qė buron nga bashkimi i Jezusit me Marian, dhe qė ka pasur trashėgimtarė.

Por, tashmė njė libėr i ri, i titulluar “Ungjilli i humbur”, tregon dorėshkrimin qė flet pėr martesėn e Jezusit me Marian dhe dy djemtė qė patėn nga martesa e tyre. Ky dorėshkrim daton nė vitin 570 pas Krishtit dhe ėshtė i shkruar nė gjuhėn siriane; njė gjuhė e Lindjes sė Mesme e pėrdorur mes shekujve 4-8 dhe qė ngjason me gjuhėn Aramaike, gjuhė e folur nga Jezusi.

I shkruar nė njė lėkurė tė pėrpunuar e tė lėmuar kafshėsh, ky dorėshkrim ka qenė nė arkivat e Librarisė britanike pėr rreth 20 vite, vend nė tė cilin ruhej pasi Muzeu nė Londėr e kishte blerė atė nė vitin 1847 nga njė agjent shitjesh. Ky i fundit pohonte se e kishte marrė dorėshkrimin nga Manastiri i Lashtė i St Macariusit nė Egjipt.

Gjatė 160 viteve tė shkuara, dokumenti ėshtė studiuar nga shumė dijetarė, por ėshtė konsideruar jo interesant. Por kohėt e fundit, Simcha Jakobovic, njė regjisor filmash izraelito-kanadez, dhe Barrie Wilson, njė profesor i studimeve fetare nė Toronto, iu rikthyen sėrish kėtij dokumenti.

Pas gjashtė viteve studim, ata janė tė bindur se kanė zbuluar edhe njė ungjill tė pestė tė munguar, qė i shtohet katėr ungjijve tė tjerė, i cili tregon historinė e Krishtit, histori e cila thuhet se ėshtė shkruar nga evangjelistėt Mateu, Marku, Luka dhe Gjoni, nė shekullin e I-rė pas Krishtit.

Nėse kjo do tė ishte e vėrtetė, do tė ishte padyshim zbulimi mė madhor rreth jetės sė Jezu Krishtit gjatė 2000 viteve. Jakobovic pretendon se dorėshkrimi, i cili ėshtė 29 kapituj i gjatė, ėshtė njė kopje e krijuar nė shekullin e VI dhe qė hedh dritė mbi shumė gjėra.

Nė botė, nėpėr shekuj ka pasur zbulime tė shumėllojshme pėr ungjijt “e rinj”, ku ėshtė folur pėr njė marrėdhėnie romantike mes Jezusit dhe Maria Magdalenės. Madje, rreth kėsaj teme janė shkruar njė sėrė librash dhe janė prodhuar njė sėrė filmash. Nė vitet ’50 u botua libri “Tundimi i fundit i Krishtit”, i cili tregonte pėr martesėn. Libri u kthye nė film me tė njėjtin titull nga Martin Scorsese nė 1988-n. / Top Channel
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2014, 08:00   #2
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,869
Thanks: 741
Thanked 446 Times in 268 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dorėshkrimi i lashtė: Jezu Krishti ishte i martuar me Maria Magdalenėn

*

Teme e cila riperseritet sa here qe kane nevoje mediet per t'i plotesuar boshlleqet.

Gjerat qe perseriten (perseritjet ndodhin afersisht ne cdo gjashte muaj) merren edhe si te verteta. Sidomos kur bazohemi ne "te vertetat" e Dan Brown-it.( & Co.)

E verteta ka qene, eshte dhe do te jet: Jezusi nuk ka qene kurnjhehere i martuar.


*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2014, 09:13   #3
Deluvian
Internet Warrior
 
Avatari i Deluvian
 
Data e antarėsimit: Aug 2013
Vendndodhja: New Amsterdam
Posts: 101
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Deluvian ka njė atmosferė spektakolareDeluvian ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Dorėshkrimi i lashtė: Jezu Krishti ishte i martuar me Maria Magdalenėn

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga TerraN Shiko postimin
*

Teme e cila riperseritet sa here qe kane nevoje mediet per t'i plotesuar boshlleqet.

Gjerat qe perseriten (perseritjet ndodhin afersisht ne cdo gjashte muaj) merren edhe si te verteta. Sidomos kur bazohemi ne "te vertetat" e Dan Brown-it.( & Co.)

E verteta ka qene, eshte dhe do te jet: Jezusi nuk ka qene kurnjhehere i martuar.


*
E verteta esht qe ne shekullin e IV u mblodhen do burra ne Nikea e zgjodhen tekstet biblike qe nuk ishin ne kundershtim me opinionet e tyre dhe si rrjedhim u krijua nje fe e falsifikuar.
Deluvian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2014, 09:15   #4
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,869
Thanks: 741
Thanked 446 Times in 268 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dorėshkrimi i lashtė: Jezu Krishti ishte i martuar me Maria Magdalenėn

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Deluvian Shiko postimin
E verteta esht qe ne shekullin e IV u mblodhen do burra ne Nikea e zgjodhen tekstet biblike qe nuk ishin ne kundershtim me opinionet e tyre dhe si rrjedhim u krijua nje fe e falsifikuar.
E c'lidhje ka kjo me temen?


*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2014, 09:21   #5
Mesnatė
Away
 
Avatari i Mesnatė
 
Data e antarėsimit: Jul 2014
Vendndodhja: Germany
Posts: 1,039
Thanks: 66
Thanked 85 Times in 19 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Mesnatė i pazėvėndėsueshėmMesnatė i pazėvėndėsueshėmMesnatė i pazėvėndėsueshėmMesnatė i pazėvėndėsueshėmMesnatė i pazėvėndėsueshėmMesnatė i pazėvėndėsueshėmMesnatė i pazėvėndėsueshėmMesnatė i pazėvėndėsueshėmMesnatė i pazėvėndėsueshėmMesnatė i pazėvėndėsueshėmMesnatė i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dorėshkrimi i lashtė: Jezu Krishti ishte i martuar me Maria Magdalenėn

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga TerraN Shiko postimin
*

Teme e cila riperseritet sa here qe kane nevoje mediet per t'i plotesuar boshlleqet.

Gjerat qe perseriten (perseritjet ndodhin afersisht ne cdo gjashte muaj) merren edhe si te verteta. Sidomos kur bazohemi ne "te vertetat" e Dan Brown-it.( & Co.)

E verteta ka qene, eshte dhe do te jet: Jezusi nuk ka qene kurnjhehere i martuar.


*
Kjo esht e verteta, ai asnjeher nuk u martua as edhe femi nuk ka pas..

Shpekulime te pafundta jan ato!
__________________
"Po qe se hunda nuk te nuhat dot , te pakten mos e fajeso trendafilin!"


💘
Mesnatė nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2014, 09:42   #6
Deluvian
Internet Warrior
 
Avatari i Deluvian
 
Data e antarėsimit: Aug 2013
Vendndodhja: New Amsterdam
Posts: 101
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Deluvian ka njė atmosferė spektakolareDeluvian ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Dorėshkrimi i lashtė: Jezu Krishti ishte i martuar me Maria Magdalenėn

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga TerraN Shiko postimin
E c'lidhje ka kjo me temen?


*
Epo ti na le te kuptojme se beqaria e Jezusit esht nji e vertete e pamohueshme, une thjesht thashe qe keshilli i Nikeas vendosi ne ate kohe se cfar ishte e vertete dhe cfar jo. Kjo mund fare mire te jete nje genjeshter e madhe.

Ne kontekstin e kohes nuk ishte fare normale per nje person ne ate moshe te rrinte i pamartuar.
Deluvian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2014, 09:53   #7
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 738 Times in 299 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 79
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dorėshkrimi i lashtė: Jezu Krishti ishte i martuar me Maria Magdalenėn

Keshilli i Nikeas shpiki trinine, nuk u mor me statusin martesor te Jezusit.
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2014, 10:01   #8
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,869
Thanks: 741
Thanked 446 Times in 268 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dorėshkrimi i lashtė: Jezu Krishti ishte i martuar me Maria Magdalenėn

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Deluvian Shiko postimin
Epo ti na le te kuptojme se beqaria e Jezusit esht nji e vertete e pamohueshme, une thjesht thashe qe keshilli i Nikeas vendosi ne ate kohe se cfar ishte e vertete dhe cfar jo. Kjo mund fare mire te jete nje genjeshter e madhe.

Ne kontekstin e kohes nuk ishte fare normale per nje person ne ate moshe te rrinte i pamartuar.
Ty t'ua paska ngulitur thelle ne mendje Keshilli i Niceas, prandaj me thua "le per te kuptuar".

Kjo "le per te kuptuar" e jote ka te beje me paragjykime. Rrjedhimisht nuk ka te beje as 1% me temen.

Ti pra nuk e gjykon temen per paragjykon e rrjedhimisht devijon nga tema.

*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2014, 11:59   #9
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,410
Thanks: 5,440
Thanked 11,185 Times in 3,765 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dorėshkrimi i lashtė: Jezu Krishti ishte i martuar me Maria Magdalenėn

Sensasionin e mora qe me leximin e " Kodi I DaVincit" vite me pare. Jo se gjithcka eshte e vertete ne ate liber, por e verteta eshte qe shume pyetje jane ngritur e shume mendje jane zgjuar me botimin e tij. Me nje ndryshim nga lajmi qe ke sjelle ketu, aty (ne liber) flitet per nje vajze qe kane lene Krishti dhe Maria Madalena. Ka shume elemente te fshehur qellimisht ne historine qe na jepet si e vertete me shkrime te vjetra , e qe po te prezantoheshin lirshit ne popullsi do te krijonte probleme.
Personalisht nuk besoj se gjithcka qe na jepet ne "pjaten e besimit" eshte ashtu sic predikohet. Mendoj se ka edhe djallezi ne "shenjterine" e te marrave si te verteta. Gjithsesi vlera e besimit eshte shume e madhe ne njerezim pasi e ben ate nje gjallese me te mire sec do te ishte pa te. (kemi rastin konkret te vendit tone, ku besimi u ndalua dhe rrjedha ne solli ne nje popull te pa fe, (jo te gjithe sigurisht) I cili shpartalloi edhe zakonet me te vjetra e shume te vyera te vetat duke formatizuar prishjen totale te njeriut)..

Jam shume kurioze te vazhdoj te lexoj mbi doreshkrimin e lashte qe po ende po studiohet.
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2014, 13:01   #10
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,107
Thanks: 1,427
Thanked 2,005 Times in 1,037 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 140
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Dorėshkrimi i lashtė: Jezu Krishti ishte i martuar me Maria Magdalen

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sorkadhe_Kelcyre Shiko postimin
Sensasionin e mora qe me leximin e " Kodi I DaVincit" vite me pare. Jo se gjithcka eshte e vertete ne ate liber, por e verteta eshte qe shume pyetje jane ngritur e shume mendje jane zgjuar me botimin e tij. Me nje ndryshim nga lajmi qe ke sjelle ketu, aty (ne liber) flitet per nje vajze qe kane lene Krishti dhe Maria Madalena. Ka shume elemente te fshehur qellimisht ne historine qe na jepet si e vertete me shkrime te vjetra , e qe po te prezantoheshin lirshit ne popullsi do te krijonte probleme.
Personalisht nuk besoj se gjithcka qe na jepet ne "pjaten e besimit" eshte ashtu sic predikohet. Mendoj se ka edhe djallezi ne "shenjterine" e te marrave si te verteta. Gjithsesi vlera e besimit eshte shume e madhe ne njerezim pasi e ben ate nje gjallese me te mire sec do te ishte pa te. (kemi rastin konkret te vendit tone, ku besimi u ndalua dhe rrjedha ne solli ne nje popull te pa fe, (jo te gjithe sigurisht) I cili shpartalloi edhe zakonet me te vjetra e shume te vyera te vetat duke formatizuar prishjen totale te njeriut)..

Jam shume kurioze te vazhdoj te lexoj mbi doreshkrimin e lashte qe po ende po studiohet.
Te merr malli te lexosh shkrime te tilla. Sidomos kur ne shumicen e rasteve faqet e forumit mbushen me 'te vertetat obsolute' qe anetaret disponojne. I kan mbajtur ne xhep per me shume se 2000 vjet dhe per fatin ton te mir kan ardhur ketu te na ndricojne
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2014, 13:46   #11
yllbardh
R.I.P
 
Avatari i yllbardh
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: as vetė se di.... :)
Posts: 964
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 12
yllbardh ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dorėshkrimi i lashtė: Jezu Krishti ishte i martuar me Maria Magdalenėn

"Kodi i DaVincit" mbėshtet nė legjendėn e prejardhjes hyjnore tė aristokracisė burgundase qė nė atė kohė ishte shumė moderne qė tė lidhej prejardhja nė personalitetet e shquara historike sikurse Cezari, qė shumica e familjeve mbretėrore pohojnė se kanė prejardhjen , dhe nė kėtė grup hyjnė edhe burgundasit qė pėr dallim nga tė tjerėt marrin Jezusin.
Por, por gjithashtu ky libėr bazohet edhe nė pergamentet e Detit tė Vdekur, qė nuk janė prezent nė Bibėl. Gjithashtu nė kėto pergamene nuk ceken nė mėnyrė tė drejtpėrdrejt se Jezusi ishte i martuar por nė bazė tė interpretimeve tė ndryshme disa kanė ardhur nė kėtė fakt, gjė qė nuk d.m.th. se ėshtė e vėrtet.
__________________
Shqiptari qė derdhė gjak shqiptari nuk meriton tė quhet shqiptarė
yllbardh nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2014, 20:15   #12
ODEON
.
 
Avatari i ODEON
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,316
Thanks: 213
Thanked 641 Times in 353 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dorėshkrimi i lashtė: Jezu Krishti ishte i martuar me Maria Magdalenėn

Realisht ata qe kane njohuri mbi leonardo da vinēin dine shume mire edhe mendimine tij mbi kete ēeshtje mjaft te debatuar.

gjithsesi une besoj se ai ishte humanoid dhe si i tille nuk ka bere perjashtim nga te mirat dhe te keqiat e kesaj bote.
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2014, 07:25   #13
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,869
Thanks: 741
Thanked 446 Times in 268 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dorėshkrimi i lashtė: Jezu Krishti ishte i martuar me Maria Magdalenėn

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GAME4YOU Shiko postimin
Realisht ata qe kane njohuri mbi leonardo da vinēin dine shume mire edhe mendimine tij mbi kete ēeshtje mjaft te debatuar.
Leonardo ka jetuar ne shek. 15. Pikturat e tij, vecanerisht ato me permbajtje religjioze, i ka bere ashtu sic i ka porositur Kisha. Ne baze te porosise, bazuar ne Bibel, gjgjs Ungjij, eshte pikturuar "Darka e Fundit". Piktura tashme e zbehur, pjesa ku paraqitet Jezui afer Gjonit, te Dashurit (John theBeloved) nga ky tipi me emrin Dan Brown eshte interpretuar si "Jezui me Maria Magdalenen"... Ketu fillon "zbulimi i madh i Brownit i bazuar ne fakte (lexo: shpifja).

Citim:
gjithsesi une besoj se ai ishte humanoid dhe si i tille nuk ka bere perjashtim nga te mirat dhe te keqiat e kesaj bote.
(Mos)martesa e Jezuit nuk ka te beje fare me ate nese ka qene hyjnor apo humanoid. Natyrisht qe ka mundur dhe te martohet. Por ja qe nuk eshte martuar. Thjeshte nuk ka pasur kohe. Deri ne moshen 30-vjecare ka qene ne shkolle. Tre vitet e fundit (deri ne vdekje) ka qene neper turne. Agjenda e tij ka qene aq e ngjeshur sa qe nuk ka pasur kohe te martohet...

Kurse tash jo. Nuk ka nevoje te martohet.

*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2014, 19:57   #14
Damastion
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 2,186
Thanks: 691
Thanked 512 Times in 359 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
Damastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dorėshkrimi i lashtė: Jezu Krishti ishte i martuar me Maria Magdalenėn

Nese Juzusi ka pas kerthize ateher i ka ber te gjitha qe i ben nje njeri,ka ngren,ka pir,ka cire...
Damastion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2014, 00:25   #15
user010
V.I.P
 
Avatari i user010
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Vendndodhja: Londer
Posts: 300
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
user010 ėshtė njė gur i ēmuaruser010 ėshtė njė gur i ēmuaruser010 ėshtė njė gur i ēmuar
Re: Pėrgjigje e: Dorėshkrimi i lashtė: Jezu Krishti ishte i martuar me Maria Magdalen

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Damastion Shiko postimin
Nese Juzusi ka pas kerthize ateher i ka ber te gjitha qe i ben nje njeri,ka ngren,ka pir,ka cire...
Kerthiza (pra fakti qe je njeri) nuk eshte ajo qe kufizon robin ne veprat qe permend me siper. Ne qoft se ka nje gje qe kufizon robin ajo eshte semundja (pra egoizmi, mania per pasuri ose pushtet, skllaverimi nen pasionet e ndryshme etj).

Ka pas dhe ka plot njerez me kerthiz te cilet dedikojn jeten e tyre tek Krishti, ruajn pastertin e trupit dhe te shpyrtit dhe i kthejn kurrizin te gjithave "te mirave" te botes.

Me keto qe lexoj me siper vlersoj akoma me shume filozofin e madh Sokrat i cili thoshte "di vetem qe nuk di asgje"! Sa shume vlere ka heshtja disa here!

Sa per Perendin, pra Krishtin, "veshi" mish dhe kocka per te nxjerr njeriun nga balta dhe ti tregoj kush dhe si duhet te jet njeriu. Jo vetem me fjale por dhe ne praktik (duke u lindur si njeri perfekt) dha shembullin.

Jo vetem qe robi nuk ndjen nevojen te falenderoj Ate i cili u kryqezua per njeriun, por te pakten nuk ben as minimumin, te hesht dhe te mos talle.

Rin njerzit e meren me libra e shkrime te cuditshme sikur kush e di ca do zbulojn, duke harruar se ata qe pan me syt e vet Krishtin dhe veprat/mrekullit e tije ju luten me se fundi te largohet prej krahines te tyre (rasti me demonet qe u futen tek derrat).

Nuk dua te ul vleren e besimit (i cili eshte baza), thjesht dua te them me kete se nuk eshte problemi vetem tek provat dhe faktet (me te cilat meret kjo teme), dhe farisenjte e dinin kush ishte Krishti, po ca fituan?! ca ta bej robi ate informacion (qe Krishti eshe Zot) po nuk ka nje zemer te tille ne te cilen te mundet te "banoj" Perendia! Nejse dhe ne menyr te till (me mos bindje) sikur te merret dikush me Krishtin, nuk dihet! mund te dal dhe per mire, pra te vi nje moment dhe te "hapen" syte e robit.
user010 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2018, 10:17   #16
ciarli
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 207
Thanks: 0
Thanked 16 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
ciarli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Dorėshkrimi i lashtė: Jezu Krishti ishte i martuar me Maria Magdalenėn

Jezusi ne fakt, ne dimensionin e te vertetes ku filmi i botes eshte ndryshe, ishte i dashuruar me Marie prostituten dhe mbasditeve kur Zoti i linte te lire te dy nga torturat, shkonin ne parajse dhe rronin bashke deri te nesermen ne mengjes ku fillonin torturat e tyre, njeri si profet apo i cmendur dhe tjetra si prostitute!
ciarli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-05-2018, 07:25   #17
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 913
Thanks: 30
Thanked 316 Times in 218 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Smokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dorėshkrimi i lashtė: Jezu Krishti ishte i martuar me Maria Magdalenėn

Po ti nuk le teme te 2014 pa ringjallur, le nam.
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
Smokkie nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur