Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-10-2018, 22:34   #501
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,305
Thanks: 1,056
Thanked 592 Times in 370 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Hashimi i ka cliru lisat ne mal me thoshte me ironi nje shok nga Ferrizaj
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2018, 22:40   #502
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 6,452
Thanks: 6,579
Thanked 4,940 Times in 2,102 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 132
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llokumi Shiko postimin
WANTED! WANTED! WANTED!
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2018, 22:40   #503
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 40,052
Thanks: 11,724
Thanked 10,429 Times in 6,325 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 546
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Rrofsh ti djali i Muēibabait tu Kosoves
E di ti qė ky Dhokumi mund tė jet vet zoti Thaqi?
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2018, 22:52   #504
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 6,452
Thanks: 6,579
Thanked 4,940 Times in 2,102 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 132
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
E di ti qė ky Dhokumi mund tė jet vet zoti Thaqi?
NAFIJA: eshte nje nder i madh per mua personalisht dhe per te gjith forumin tone qe sot ndodhet midis nesh, i dashuri, i pa harruari shoku Hashim Thaci…..
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i BABA nga DURRSI pėlqehet nga
i vjetėr 05-10-2018, 22:55   #505
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 7,153
Thanks: 2,967
Thanked 3,148 Times in 2,100 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
E di ti qė ky Dhokumi mund tė jet vet zoti Thaqi?
edhe mund te jete vetem ky dhokumi vete shperndan faka njuza sa 10 gazeta bashke

Kush do ti fitoj zgjedhjet e ardhshme ne Shqiperi ta kontraktojne dhakumin dixhital per fushate zgjedhore dhe ka fituar zgjedhjet
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2018, 23:22   #506
Llokumi
Mė i ėmbėl se Mjalti
 
Avatari i Llokumi
 
Data e antarėsimit: Sep 2018
Posts: 757
Thanks: 41
Thanked 116 Times in 102 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Llokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejtLlokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

__________________
lista e injorimit: Pirati
Llokumi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2018, 23:34   #507
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,305
Thanks: 1,056
Thanked 592 Times in 370 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llokumi Shiko postimin
Hashimi me se miri i pershtatet ketij citati. Per ti shpetuar gjykates speciale eshte gati te beje cdo gje qe i kerkon Serbia si e si qe te rri sa me gjate ne pushtet. Sepse pa pushtetin ai perfundon ne burg.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2018, 10:49   #508
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 6,452
Thanks: 6,579
Thanked 4,940 Times in 2,102 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 132
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

http://www.standard.al/2018/10/05/bo...ma-e-tragjedi/


http://www.standard.al/2018/10/05/th...rimit-politik/
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2018, 10:54   #509
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,394
Thanks: 5,827
Thanked 6,847 Times in 4,371 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 307
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

standart eshe gazeta e sales shoku Muho
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2018, 11:06   #510
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 6,452
Thanks: 6,579
Thanked 4,940 Times in 2,102 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 132
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
standart eshe gazeta e sales shoku Muho
po pra o flori, por per cdo gjo qe kane thone kto kopilat e PD-se po i del dhe po i vertetohet, ene lajmet kom fillu ti shof ke Klan-Tv.
ERTV m'del me miza, se kap hic antena
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i BABA nga DURRSI pėlqehet nga
i vjetėr 07-10-2018, 00:09   #511
Llokumi
Mė i ėmbėl se Mjalti
 
Avatari i Llokumi
 
Data e antarėsimit: Sep 2018
Posts: 757
Thanks: 41
Thanked 116 Times in 102 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Llokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejtLlokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

__________________
lista e injorimit: Pirati
Llokumi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2018, 10:21   #512
Llokumi
Mė i ėmbėl se Mjalti
 
Avatari i Llokumi
 
Data e antarėsimit: Sep 2018
Posts: 757
Thanks: 41
Thanked 116 Times in 102 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Llokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejtLlokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves
Kjo ėshtė vajza shqiptare, kėshilltare e presidentes kroate

2018-10-07 POLITIKE

Gentiana Fana ėshtė vetėm njėra nga vajzat shqiptare qė po korrin suksese nė botė. Ndryshe nga tė tjerėt ajo shėrben si anėtare e kėshillit rinor nė zyrėn e presidentes sė Kroacisė, Kolinda Grabar Kitaroviq.

Gentiana ėshtė 24-vjeēare me prejardhje nga Komuna e Drenasit.

Ajo nė Kroaci sė bashku me familjen e saj ka emigruar nė moshėn 2-vjeēare.


Pėrveē nė zyrėn e presidentes kroate, Gentiana ėshtė edhe menaxhere e Kėshillit pėr Punė tė Brendshme tė BE-sė nė Kėshillin Evropian tė rinjve.
__________________
lista e injorimit: Pirati
Llokumi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Llokumi pėlqehet nga
i vjetėr 07-10-2018, 10:58   #513
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 1,547
Thanks: 3,439
Thanked 409 Times in 320 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
Adea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Ky eshte me te vertete nje lajm shume i mire. Gentjana, duke qendruar besnike e kombit qe e priti dhe duke mos harruar rrenjet e saj shqiptare mund te sherbeje si nje ure e re qe mund te ngrihet per shkembimin e mardhenieve te cdo lloji midis dy kombeve tona.

Anetare e keshillit rinor nuk do te thote, besoj, se ajo eshte e punesuar nga qeveria. Nuk e di pse po me kujtohet rasti i Monika Lewinsky-it e cila ne kohen e sherbimit te Presidentit Clinton kishte rolin e intern-it. Kjo ne shqip do te thote stazhier ose stazhiere.

Uroj qe nje foto e tille te mos jete thjeshte nje reklame, por nje vleresim per rendesine, qe terheqja e gjakut te ri nga emigracioni, ka per zhvillimin e marrdhenieve midis vendeve qe bazohen ne respekt reciprok dhe sinqeritet per bashkepunim.


Dea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Adea pėlqehet nga
i vjetėr 11-10-2018, 09:51   #514
Llokumi
Mė i ėmbėl se Mjalti
 
Avatari i Llokumi
 
Data e antarėsimit: Sep 2018
Posts: 757
Thanks: 41
Thanked 116 Times in 102 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Llokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejtLlokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te KosovesThaēi e Rama bisedojnė me Macronin nė Samitin e Frankofonisė

11 tetor 2018 • 10 : 32


Presidenti i Kosovės Hashim Thaēi sė bashku me kryeministrin shqiptar Edi Rama janė parė duke biseduar me presidentin e Francės Emmanuel Macron nė Samitin e Frankofonisė nė Jerevan tė Armenisė.

Pėrmes njė videoje qė e ka postuar kryeministri shqiptar, qė tė tre krerėt e shtetit shihet se janė mjaft tė afėrt me njėri-tjetrin, shkruan lajmi.net

Nė kėtė video shihet se presidenti francez Macron ėshtė duke biseduar me presidentin Thaēi mirėpo, akoma nuk ėshtė bėrė e ditur se ēfarė kanė diskutuar.
__________________
lista e injorimit: Pirati
Llokumi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Llokumi pėlqehet nga
i vjetėr 11-10-2018, 10:01   #515
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 1,547
Thanks: 3,439
Thanked 409 Times in 320 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
Adea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Kam vene re se shqipja huazon me teper fjale nga frengjishtja sesa nga anglishtja. Nje tjeter karakteristike e shqipes eshte se sikurse edhe Frengjishtja ka nje gramatike teper te nderlikuar. Anglishtja eshte nje gjuhe teper e lehte per t'u mesuar. Gramatikisht eshte shume e thjeshte. Ajo ka me teper perjashtime nga rregulli sesa rregulla. Kurse Frengjishtja dhe Shqipja kane karakteristika gramatikore te njejta. Ato jane te ngurtezuara.

Do te thoja se shqipja si gjuhe me 36 germa (ciftezimi i germave) eshte gjuhe qe nga ana fonetike (shqiptimi) perfshin gati te gjitha gjuhet boterore.

Mbase jashte teme.


Dea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-10-2018, 18:33   #516
Llokumi
Mė i ėmbėl se Mjalti
 
Avatari i Llokumi
 
Data e antarėsimit: Sep 2018
Posts: 757
Thanks: 41
Thanked 116 Times in 102 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Llokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejtLlokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves
Kosova po faktorizohet nė botė, Thaēi e Rama bėjnė me gisht kah Pacolli

12 tetor 16:56

Shteti i Kosovės ėshtė pranuar me statusin e anėtarit tė asocuar nė Organizatėn Ndėrkombėtare tė Frankofonisė, e qė ėshtė organizatė shumė e fuqishme politike dhe e dyta nė botė pėr nga rėndėsia, pas OKB-sė.

Pėr kėtė tė arritur, meritat i janė adresuar zėvendėskryeministrit dhe ministrit tė Punėve tė Jashtme, Behgjet Pacollit.

Tashme nė rrjetin social nė “Facebook” po qarkullon njė fotografi ku kryeministri shqiptar, Edi Rama, dhe presidenti i Kosovės, Hashim Thaēit, e kanė futur nė mes ministrin e Jashtėm, Behgjet Pacolli, duke bėrė me gisht nga ai, pėr pranimin e Kosovės me statusin e anėtarit tė asocuar nė Organizatėn Ndėrkombėtare tė Frankofonisė.

/Epoka e re/
__________________
lista e injorimit: Pirati
Llokumi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2018, 00:24   #517
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,956
Thanks: 12,440
Thanked 7,308 Times in 4,886 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Thaēi: Do tė firmos marrėveshjen. Korrigjimi i kufijve, zgjidhje pėr tė dyja palėt.

Pa marrėveshje pėr kufijtė, s’ka tė ardhme europiane as pėr Kosovėn e as pėr Serbinė.

Nė njė intervistė pėr televizionin francez “France 24”, presidenti kosovar Hashim Thaēi deklaroi se do ta firmosė marrėveshjen mes dy vendeve, pavarėsisht zėrave kritikė, pėr sa kohė BE-ja dhe Shtetet e Bashkuara do tė kenė garancinė e njohjes sė Kosovės nga Serbia.

“Ideja ime pėr korrigjim tė kufijve ndėrmjet Republikės sė Kosovės dhe Serbisė, nėse nuk do tė nėnkuptonte arritjen e njė marrėveshjeje pėrfundimtare me njohje reciproke dhe anėtarėsimin e Kosovės nė OKB, do tė shmangte pėr ēdo rast rreziqe tė tjera tė ndarjes sė Kosovės apo themelimit tė Asociacionit tė Komunave me shumicė serbe, qė nėnkupton ‘Republika Srpska’. Prandaj mendoj se kjo zgjidhje ėshtė reale dhe do tė duhet tė jetė e pranueshme pėr tė dyja palėt, por natyrisht e mirėpritur edhe nga bota demokratike”, tha Thaēi.

“Ajo e korrigjimit tė kufijve nuk ėshtė njė ide qė unė do tė doja ta prezantoja, por pas njė konflikti kaq tė gjatė dhe pas negociatash tė shumta, dola nė pėrfundimin se e vetmja mundėsi ėshtė gjetja e njė zgjidhjeje racionale dhe tė pranueshme nga tė dyja palėt, e nėse dy vendet tona, Kosova dhe Serbia bien dakord me kėtė ēėshtje, askush nuk ka pėrse tė jetė kundėr”, shtoi mė tej Thaēi.

“Kjo marrėveshje sjell stabilitet nė rajonin e Ballkanit, e nė asnjė moment nuk prodhon tė kundėrtėn. Ata qė flasin pėr ‘kuti tė Pandorės’, – vazhdon kreu i shtetit kosovar, – nuk kanė vet njė zgjidhje tė qėndrueshme pėr tė propozuar”.PS: e dini perse shqiptaret(disa)jane GOVNA?????Se skane BYCE...per nje PLEBISHIT POPULLOR.E ndalon kushtetuta.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 4bpub692b12e2b19x27_800C450.jpg (20.4 KiloByte, 21 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2018, 15:38   #518
Llokumi
Mė i ėmbėl se Mjalti
 
Avatari i Llokumi
 
Data e antarėsimit: Sep 2018
Posts: 757
Thanks: 41
Thanked 116 Times in 102 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Llokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejtLlokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te KosovesThaēi pėr librin e Dacit: Libėr i veēantė pėr dekadėn e parė tė shtetit tonė


15 tetor 14:31

Presidenti i vendit, Hashim Thaēi, ka marrė pjesė nė promovimin e librit tė ri “Lindja e vėshtirė e shtetėsisė sė Kosovės” tė shkruar nga akademiku, Nexhat Daci.

Kėtė libėr tė Dacit, presidenti Thaēi e ka cilėsuar si tė veēantė pėr dekadėn e parė tė shtetit tė Kosovės.

“Nė promovimin e librit tė ri ‘Lindja e vėshtirė e shtetėsisė sė Kosovės’, tė akademik Nexhat Dacit. Njė libėr i veēantė ky pėr dekadėn e parė tė shtetit tonė, ku akademik Daci pėrshkruan hapat e parė tė ndėrtimit tė demokracisė dhe vėshtirėsitė e krijimit tė institucioneve vendore. Kontributi i akademik Dacit, gjatė gjithė kėtyre viteve, ishte shumė i rėndėsishėm dhe libri ėshtė njė retrospektivė e Kosovės, para dhe pas pavarėsisė”, ka shkruar Thaēi nė llogarinė e vet nė “Facebook”.
__________________
lista e injorimit: Pirati
Llokumi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-10-2018, 10:46   #519
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,956
Thanks: 12,440
Thanked 7,308 Times in 4,886 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Bajrami pėr “The Guardian”: Shkėmbimi i territoreve, spastrim etnik me tjetėr emėr.

Ballkani po vlon pėrsėri. Kėsaj radhe pėr shkak se spekulimet janė tė shumta se Kosova dhe Serbia pėrfundimisht do tė mund t’i japin fund mosmarrėveshjes sė tyre dhe t’i normalizojnė marrėdhėniet.

Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, dhe homologu i tij serb, Aleksandar Vuēiq, thuhet se janė afėr arritjes sė njė marrėveshjeje qė do tė mund tė stabilizonte Ballkanin dhe tė hapte dyert pėr tė dyja vendet qė tė anėtarėsohen nė Bashkimin Evropian. Negociatat po ndodhin nėn ndėrmjetėsimin e shefes sė Politikės sė Jashtme tė BE-sė, Federica Mogherini. Dhjetė vjet pasi Kosova e shpalli pavarėsinė, kapitulli i fundit i shpėrbėrjes sė ish-Jugosllavisė mund tė mbyllet.

Kėshtu e nis shkrimin e tij nė tė pėrditshmen prestigjioze, kryeredaktori i sė pėrditshmes “Koha Ditore”, Agron Bajrami, transmeton Koha.net.

Ai thotė se e gjithė kjo duket si njė pėrrallė pasi qė dy liderėt, qė gjatė luftės sė viteve 1998-99, kur u vranė me mijėra civilė kosovarė, dhjetėra mijėra shtėpi u dogjėn dhe u shkatėrruan, mė shumė se 1 milion qytetarė u dėbuan nga shtėpitė e tyre - ishin nė anė tė kundėrta, ndėrsa tani, papritmas, kanė mposhtur gjithė urrejtjen dhe armiqėsitė pėr hir tė njė tė ardhmeje mė tė mirė pėr popujt e tyre. Mė nė fund, njė depėrtim?

“Ėshtė e kundėrta, gjithēka mund tė kthehet nė njė makth. Marrėveshja qė po konsiderohet ndonjėherė quhet ‘korrigjim i kufijve’ e herė ‘shkėmbim i territoreve’. As Thaēi e as Vuēiqi nuk kanė dhėnė shumė detaje, por duket se me kėtė marrėveshje, njė pjesė e territorit verior tė Kosovės, me shumicė serbe, do t’i bashkohej Serbisė; nė ndėrkohė njė pjesė e Serbisė jugore, rajon i njohur gjerėsisht si Lugina e Preshevės, popullata shumicė e sė cilit ėshtė shqiptare, do t’i bashkohej Kosovės”, thotė Bajrami nė shkrimin e tij autorial pėr “The Guardian”.

Sipas tij, ky shkėmbim i tokės do tė rezultojė nė mė pak serbė qė jetojnė nė Kosovė dhe nė mė pak shqiptarė nė Serbi. Tė dy vendet do tė bėheshin mė “etnikisht tė pastra”. Shumė njerėz do tė duhet tė largohen nga shtėpitė e tyre familjare dhe vendet e lindjes. Me fjalė tjera, do tė kishte njė shkėmbim tė popullsive, jo vetėm territore.

“Charles Kupchan, ish-kėshilltar i Barack Obamas dhe tani profesor nė Universitetin Georgetown, e ka pėrshkruar planin tentativė si ‘spastrim etnik paqėsor’. Mbėshtetės i idesė pėr shkėmbim tė tokės, ai beson se ‘pragmatizmi ka nevojė pėr parim’. Me mirėsjellje, por nuk pajtohem”, potencon Bajrami nė shkrimin .

PS:ka mbaruar lufta.....flamurtaret e trojeve,por ju jeni njerez te TRASHE qe ta kuptoni ose PAZARET behen ne tavolina,ne kurriz te....KLLUFAVE.

FAZIT: shkruesi e ka pushim sot ne INSHALLAH takon ndonje qlirimtar dhe perse?

Mbase i tregon ndonje gojedhane ose i napin noi poezi.

Hajde....TUNGI.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 18-10-2018, 10:47   #520
Llokumi
Mė i ėmbėl se Mjalti
 
Avatari i Llokumi
 
Data e antarėsimit: Sep 2018
Posts: 757
Thanks: 41
Thanked 116 Times in 102 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Llokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejtLlokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves
HARAM E PAĒI BUKĖN E KOSOVĖS!
......
Ishin e janė kunder Luftes Ēlirimtare!
Ishin e janė kundėr ēlirimtarėve!
Ishin e janė kundėr lirisė!
Ishin e janė kundėr shpalljes sė Pavarėsisė!
Ishin e janė kundėr Planit tė Ahtisarit!
VV- ja s'mori pjesė as nė Shpalljen e Pavarėsisė!
Ishin dhe janė kundėr shtetit tė Kosovės!
Ishin e janė kundėr flamurit
tė shtetit tė Kosovės!
Ishin dhe janė kundėr Ushtrisė sė Kosovės!
Ishin dhe janė kundėr Marrėveshjes
sė Paqes me Serbinė!
Ishin dhe janė kundėr bashkimit
tė Lugut tė Preshevės!
Ishin dhe janė tmerrsisht kundėr Drenicės!
Qe pse e kundėrshtojnė Shkelqėsinė e Tij
Hashim Thaēi,president i Kosovės
pėr bashkimin e Lugut tė Preshevės!

Turp!Turp! Turp!

KUSH S'T'BASHKON, PRESHEVĖ, OJ MOTĖR,
TOKĖ PĖR VARR MOS M I DHANĖ N'VOTĖR!


Riza Greiēevci
__________________
lista e injorimit: Pirati
Llokumi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur