Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare

Letėrsia shqiptare Diskutime rreth letėrsisė nė Shqipėri . Autorė dhe krijimtaria e tyre.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 11-10-2018, 21:25   #1
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 20,815
Thanks: 8,666
Thanked 7,589 Times in 4,876 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 384
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Ndahet nga jeta shkrimtari i njohur Fatos Arapi

Ndahet nga jeta shkrimtari i njohur Fatos ArapiNdahet nga jeta nė moshėn 89 vjeēare shkrimtari i njohur Fatos Arapi. Arapi lindi nė vitin 1929 nė qytetin e Vlorės. Po atje ai kreu shkollėn e mesme, ndėrsa studimet e larta i ndoqi nė Bullgari (Sofje) nė fakultetin e Matematikės dhe tė Ekonomisė. Ka punuar shumė vjet gazetar dhe pedagog nė Fakultetin Histori Filologji tė Tiranės. Disa herė ka fituar ēmime kombėtare e ndėrkombėtare pėr poezi. Nė vitin 2008 e fitoi ,,Kurorėn e artė,, nė manifestimin poetik Mbrėmjet e poezisė strugane dhe ėshtė i pari poet shqiptar qė e ka fituar kėtė shpėrblim.

Vepra e Fatos Arapit ėshtė e pasur nė llojet e zhanret e ndryshme qė ai lėvroi. Pėrveē poezisė ku ai qėndron nė rreshtat e parė, F. Arapi ka shkruar disa novela: Patat e egra, 1969; Cipa e borės, 1985; Gjeniu pa kokė, 1999 etj; disa romane: dhjetori i shqetėsuar, 1970; Shokėt, 1977; Deti nė mes, 1986; disa drama: Partizani pa emėr, 1962; Qezari dhe ushtari i mirė Shvejk, nė front diku, 1995; ka bėrė disa pėrkthime: Kėngė pėr njeriun, Nikolla Vapcarov, 1981; Poezi, Pablo Neruda, 1989; Safo, 1990; Antologji e poezisė turke etj; si dhe ka shkruar njė numėr tė madh artikujsh e studimesh tė ndryshme.
__________________
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i cool_shqype pėlqehet nga
i vjetėr 11-10-2018, 21:37   #2
Performer
Golden Light
 
Avatari i Performer
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 13,466
Thanks: 10,187
Thanked 6,417 Times in 3,684 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ndahet nga jeta shkrimtari i njohur Fatos Arapi

Rip ……….

emer I degjuar edhe pse sdi shume per te .
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Performer pėlqehet nga
i vjetėr 11-10-2018, 22:02   #3
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 7,793
Thanks: 3,236
Thanked 3,468 Times in 2,349 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 166
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ndahet nga jeta shkrimtari i njohur Fatos Arapi

U prehte ne paqe!

para shume e shume vitesh me kujtohet, ne nje takim ne Zvicer me shqiptaret dhe nje shkrimtare tjeter nga Kosova dhe aty shihej qe ishte vertete njeri i madh nga paraqitja e tij, ngrohtesia dhe afersia e fjalimit te tij.
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Pirati pėlqehet nga
i vjetėr 12-10-2018, 15:31   #4
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 20,815
Thanks: 8,666
Thanked 7,589 Times in 4,876 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 384
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ndahet nga jeta shkrimtari i njohur Fatos Arapi

Si s’tė desha pak mė shumė

Unė e desha pėrtej vdekjes,
Ashtu dashurova unė
Edhe prap s’ia fal dot vetes:
S’i s’e desha pak mė shumė…
Pak mė shumė ku shpirti thyhet,
T’i them ndarjes: – Prit, ca pak…
Tė gėnjejmė mallin qė s’shuhet,
Kujtimin tė gėnjejmė pak.
Pėrtej vdekjes, pėrtej botėve,
Atje ku nis “ca pak” tjetėr,-
Asaj qė mė rri mes Zotave:
“Si s’tė desha pak mė tepėr…”.


Ti do vish

Ti do vish, e dashur, si s’do vish?
Kur e di se une ty te pres
duke ndjer’ frymemarrjen e vet mbremjes
duke ndjer’ frymemarrjen e vet pritjes
duke ndjer’ frymemarrjen e vetmise
Ti do vish, e dashur, si s’do vish?
Kur e di qe une po te mundnja,
rreth vetvetes rruzullin do vertitnja
si nje portokall’ ne doren time-
te rrjedhe koha shpejt
…………e ti te vish…

Ti do mė dashurosh patjetėr

Ky qiell i prillit pa ty ėshtė i vjetėr.
shkon njė trishtim e ja ku vjen njė tjetėr.
Nė mallin tėnd ky karafil i egėr,-
Ti do tė mė dashurosh patjetėr!

Nė sytė e tu diej tė vegjėl
e ndezėn natėn dhe ditėne ndezėn.
Mirė sot,po si durohet pa ty nesėr?-
Ti do t’mė dashurosh patjetėr.

Kapėrcej ty e kapėrceva veten,
dhe pėrtej vetes kapėrcev jetėn,
dhe pėrtej jetės kapėrceva vdekjen,-
I hapa krahėt tė pushtoj ty vetėm:

Ti do t’mė dashurosh patjetėr!


Ata qė dashurojnė akoma

Ata qe s’kane buke,
kur te kujtojne buken,
ty dhe mua le te kujtojne.
Ata qe s’kane zjarr,
kur te kujtojne zjarrin,
ty dhe mua le te kujtojne.
Te pagjumet e botes,
me syrin hapur si nata,
ne mesnaten e tyre
ty dhe mua le te kujtojne.
Ata qe kane vdekur
dhe dashurojne akoma,
ty dhe mua le te kujtojne.


Jeta

Jeta eshte stacion ndarjesh e takimesh.
Jemi perhere udhetare
dhe nder duar, bagazh te pandare,
nje valixhe te vogel
perpjekjesh, sulmesh, kujtimesh.

burimi: Lapsi
__________________
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-10-2018, 15:38   #5
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 1,479
Thanks: 3,403
Thanked 400 Times in 313 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
Adea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Ndahet nga jeta shkrimtari i njohur Fatos Arapi

Kush nga ju derdhi nje pike loti apo ndjeu dhembje per kete humbje?

Ky njeri nuk vdiq sepse ishte i vdekur. Ate qe ndodh me te me pas eshte e palejuar per ndonje nga ju te dihet.

Lindim te vdekur dhe pa u rringjallur ne kete vdekje do te hasim vdekjen e dyte dhe perfundimtare.

Rilindje nuk ka me. Pike. Finale.


Dea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-10-2018, 18:40   #6
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,679
Thanks: 373
Thanked 1,922 Times in 1,297 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ndahet nga jeta shkrimtari i njohur Fatos Arapi

Vdekja me nder eshte kapak floriri. R.I.P.


p.s. edhe si vlonjat...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur