Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 28-09-2018, 19:04   #141
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,655
Thanks: 1,254
Thanked 2,057 Times in 1,177 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kur Athina fliste shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
As e luan topi i karadakut. Po te mos i kondiserojne muslimanet shqiptare si turq, do detyrohen t'i quajne Albanezet vellezer dhe te kerkojen gjuhen dhe bashkimin. Kjo do fuste jo uje, po akull, apo jo?
.
Pikėrisht, kėshtu e mendoj edhe unė... dhe mund ta them nė mėnyrė tė anasjelltė..
Ēamėt u bėnė mysliman diku aty nga mezi i shek. 18... tė paktėn 70% e rrethit tim tė njohjes..
Sikur tė kishin ndėrruar nė ortodoksė nuk do tė shpėrnguleshin, kėtė e thonė tė gjithė tė vjetrit qė unė njoh...
Po ta kishin ndėrruar do tė ishin helenė tė lashtė... Por nuk e bėnė dhe mbetėn turkoalvano prandaj duhej tė zhdukeshin... Ekzistenca e tyre aty do tė ishte njė kujtesė e rrezikshme pėr palėn tjetėr
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2018, 19:11   #142
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 877 Times in 511 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kur Athina fliste shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Pikėrisht, kėshtu e mendoj edhe unė... dhe mund ta them nė mėnyrė tė anasjelltė..
Ēamėt u bėnė mysliman diku aty nga mezi i shek. 18... tė paktėn 70% e rrethit tim tė njohjes..
Sikur tė kishin ndėrruar nė ortodoksė nuk do tė shpėrnguleshin, kėtė e thonė tė gjithė tė vjetrit qė unė njoh...
Po ta kishin ndėrruar do tė ishin helenė tė lashtė... Por nuk e bėnė dhe mbetėn turkoalvano prandaj duhej tė zhdukeshin... Ekzistenca e tyre aty do tė ishte njė kujtesė e rrezikshme pėr palėn tjetėr
edlin- per kete qe do them deklaroj COPYRIGHT se nuk eshte thene as kjo gjekundi e as dihet, dhe sapo them dicka me dalin nja 10 studime dhe historiane qe deklarojne se e kane ditur. Si puna e Elena K.

Cameria eshte forme e korruptuar e emrit te Thotit, pra Kadmania. Te hidhen ne tavan jevgjit. Kete muslimanizmin e kane shpikur pasi kryeveziret e dhe veziret me nivel me te larte kane dale nga dyert e te urteve te Camerise. Dhe sic thashe, duke i trajtuar ata si muslimane, dalin vete autoktone dhe me te 'vjetrit' ne Ilirik. © Styx

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 28-09-2018 nė 19:17
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2018, 19:15   #143
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,655
Thanks: 1,254
Thanked 2,057 Times in 1,177 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kur Athina fliste shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
edlin- per kete qe do them deklaroj COPYRIGHT se nuk eshte thene as kjo gjekundi e as dihet, dhe sapo them dicka me dalin nja 10 studime dhe historiane qe deklarojne se e kane ditur. Si puna e Elena K.

Cameria eshte forme e korruptuar e emrit te Thotit, pra Kadmania. Te hidhen ne tavan jevgjit. Kete muslimanizmin e kane shpikur pasi kryeveziret e dhe veziret me nivel me te larte kane dale nga dyert e te urteve te Camerise. Dhe sic thashe, duke i trajtuar ata si muslimane, daline vete autoktone dhe me te 'vjetrit' ne Ilirik. © Styx
E ke pėrmėnd dhe herė tjetėr, tangent..
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2018, 19:16   #144
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 877 Times in 511 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kur Athina fliste shqip

Po te shikosh tere zona aty, topografie e lashte, Korkyra etj. lidhen ne nje trung te vetem aq harmonikisht sa nuk ka nevoje te shtosh gje. I kam te gjitha me referenca me citime, 100 here jam ulur ta mbaroj dhe 100 here e kam lene. Po per kend t'a shkruaj, per greket dhe vllehet? Shqiptare s'ka me.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2018, 19:18   #145
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,872
Thanks: 10,843
Thanked 9,140 Times in 5,847 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 474
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kur Athina fliste shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Pikėrisht, kėshtu e mendoj edhe unė... dhe mund ta them nė mėnyrė tė anasjelltė..
Ēamėt u bėnė mysliman diku aty nga mezi i shek. 18... tė paktėn 70% e rrethit tim tė njohjes..
Sikur tė kishin ndėrruar nė ortodoksė nuk do tė shpėrnguleshin, kėtė e thonė tė gjithė tė vjetrit qė unė njoh...
Po ta kishin ndėrruar do tė ishin helenė tė lashtė... Por nuk e bėnė dhe mbetėn turkoalvano prandaj duhej tė zhdukeshin... Ekzistenca e tyre aty do tė ishte njė kujtesė e rrezikshme pėr palėn tjetėr
O Edlin po ta bej edhe ty kete pyetje: Keta Shqiptaret qe mbeten Orthodhoks kaq leshko ishin e kaq leht u manipuluan brenda 2 javesh edhe e mesuan tregimin e parise se i afermi i tyre, nje njeri i familjes meqe kish nderruar besimi, tani ai ishte turkoShqiptar, tani ai duhej te ndihej krenar per lidhjen e tij me lashtesine.....se edhe qe flitnin nje gjuhe perseri nuk kishin lidhje e i duhej rene me laps historikut ???.
Camet Orthodhokse qe un kam njohur ne Greqi (po flasim per civile) ishin te paret qe te kallzonin ne polici, te paret qe te ndalinin ne rruge e te pyesnin se prej naga je e si e ke emrinl. (nuk po e zgjas me).
Pra ti leme vendbanimet me emertimet e bukura se ketu po flasim per dicka shume konkrete e te rendesishme....sikletin/problemin e kemi ne vete e rrime duke treguar kete e ate me gisht.
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2018, 19:21   #146
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 877 Times in 511 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kur Athina fliste shqip

Aspropotami ose Achelous [mes tjerave]

"Udha e ketij lumi eshte tejet e perdredhur dhe gjerperushe, shpejetesia e ujerave te tij ben nje zhurme qe i ngjet hungerimes se nje bualli...." ..Buthrinti -
/Lopa ama eshte ne Durres/

Tani monedha e Epirit ne argjend qe ruhet ne Muzeun Britanik:

ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2018, 19:26   #147
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 877 Times in 511 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kur Athina fliste shqip

Nje nga librat e zhdukur nga qarkullimi:

Citim:
Banoret e Epirit zor te konsiderohen si Helene. Popullata e hershme ishte Pelasgjike (Strabo f.221). Orakulli i Dodones quhej gjithnje Pelazgjik dhe shume emra te Epirit gjenden ne qytetet Pelasgjike te bregut tjeter, ne Itali (Niehbur His. Rom. F.34). …Ne menyren se si presin floket, ne menyren si vishen dhe sipas gjuhes qe flasin, Epirotet i shembellejne Maqedoneve, te cilet jane nje tribe Iliriane (Strabo p.127). Theopompusi i ndan Iliret ne Epir ne 14 tribe nga te cilat…”.
Ka ndonje qe shpjegon se pse Strabo nuk ka ndonje gje te tille ne f.127 para ose prapa ne botimet qe gjenden kudo?
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2018, 19:33   #148
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,764
Thanks: 3,335
Thanked 2,664 Times in 1,799 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kur Athina fliste shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
A mire. Historia jote fillon ne 1800. Po me sa duket mjaftoka te beni gjeneralizime per ata qe kane shkuar disi me tej.
Une nuk mora persiper te shpjegoje 100.000 vjet histori. Une po flisja per nje moment te caktuar te historise. Apo e harrove?. Ti nderhyre por nderhyrja jote nuk eshte e sakte dhe i je larguar shume asaj qe une po flisja, je duke folur per dicka krejt tjeter.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2018, 19:37   #149
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,655
Thanks: 1,254
Thanked 2,057 Times in 1,177 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kur Athina fliste shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
O Edlin po ta bej edhe ty kete pyetje: Keta Shqiptaret qe mbeten Orthodhoks kaq leshko ishin e kaq leht u manipuluan brenda 2 javesh edhe e mesuan tregimin e parise se i afermi i tyre, nje njeri i familjes meqe kish nderruar besimi, tani ai ishte turkoShqiptar, tani ai duhej te ndihej krenar per lidhjen e tij me lashtesine.....se edhe qe flitnin nje gjuhe perseri nuk kishin lidhje e i duhej rene me laps historikut ???.
Camet Orthodhokse qe un kam njohur ne Greqi (po flasim per civile) ishin te paret qe te kallzonin ne polici, te paret qe te ndalinin ne rruge e te pyesnin se prej naga je e si e ke emrinl. (nuk po e zgjas me).
Pra ti leme vendbanimet me emertimet e bukura se ketu po flasim per dicka shume konkrete e te rendesishme....sikletin/problemin e kemi ne vete e rrime duke treguar kete e ate me gisht.
O Col, edhe unė kam folur me ta, dhe kur i pyesja ē'ne di shqip... e kemi mėsuar mė tha... po ku, nė shtėpi.. tė pyes se e flet si im gjysh qė ishte nga filan fshat.. eh mė tha ashtu ishin ato kohėra... Ose njė rast tjetėr, hyj nė dyqan e i flas shqip, ma kthen greqisht plaka... vetėm kur pa lirėn nė varėse u hodh pėrpjetė... "lirė ishtė įjo"
Tani pse ishin mė grekė se grekėt... po tė pėrgjigjem me njė pyetje.. A nuk ishin shqiptarė grupi komando qė sulmoi postėn kufitare nė Peshkėpi?
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2018, 19:44   #150
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,764
Thanks: 3,335
Thanked 2,664 Times in 1,799 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kur Athina fliste shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
O Col, edhe unė kam folur me ta, dhe kur i pyesja ē'ne di shqip... e kemi mėsuar mė tha... po ku, nė shtėpi.. tė pyes se e flet si im gjysh qė ishte nga filan fshat.. eh mė tha ashtu ishin ato kohėra... Ose njė rast tjetėr, hyj nė dyqan e i flas shqip, ma kthen greqisht plaka... vetėm kur pa lirėn nė varėse u hodh pėrpjetė... "lirė ishtė įjo"
Tani pse ishin mė grekė se grekėt... po tė pėrgjigjem me njė pyetje.. A nuk ishin shqiptarė grupi komando qė sulmoi postėn kufitare nė Peshkėpi?
Camet me Suliotet kane pasur marredhenie te mira. Tani, ka qene nje Perandori qe quhej Romake dhe qe kishte si moto te saje perca dhe sundo. Ne momentin qe greket pushtuan Camerine kete gje bene, percane Shqiptaret ne te krishtere dhe myslimane. Keto mesohen ne 8-vjecare.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2018, 19:46   #151
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,655
Thanks: 1,254
Thanked 2,057 Times in 1,177 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kur Athina fliste shqip

Se harrova kam qėnė nė Greqi 4-5 muaj dhe nė punė me "vorioepirote" nga je nga jam... ooo po kam dhe unė ca njerzit e mi nga fshati jot... Pa mbaruar llafin vete e spiunon... ai aty ėshtė ēam..
🖤 (1)
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2018, 19:48   #152
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,764
Thanks: 3,335
Thanked 2,664 Times in 1,799 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kur Athina fliste shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Nje nga librat e zhdukur nga qarkullimi:Ka ndonje qe shpjegon se pse Strabo nuk ka ndonje gje te tille ne f.127 para ose prapa ne botimet qe gjenden kudo?
Eshte ky citat i Strabos, po ti futem ta kerkoj, e gjej. Por vetem se eshte pak ndryshe nga sa e citon ti. Ai thote qe maqedonasit dhe epirotet megjithese vishen njesoje, etj, flasin gjuhe te ndryshme.Pak a shume me fjalet e mija.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2018, 19:57   #153
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,764
Thanks: 3,335
Thanked 2,664 Times in 1,799 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kur Athina fliste shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
@ Bardhyli:
Sjellja negative midis vllejzerve ka filluar qe me 1821 ku pas beslidhjes per nje front te perbashket pa dallim feje, vellejzerit tane te dashur orthodhokse e shkelen kete beslidhje e ketu duhen gjetur rrenjet e se keqes sipas mendimit tim.....kush i shtyu keta "vellejzer" ta shkelnin ket beslidhje?
Nuk eshte tamam keshtu col. Kane botuar nje proklamate Arvanitasit ne fund te shek.XIX-te dhe aty ndermjet te tjerave thone se 3.500 Shqiptare myslimane moren pjese ne krahe te ortodokseve kunder turqve. Proklamata eshte firmosur nga Arvanitas Ortodokse dhe Myslimane. Pastaj mos harro qe Gjoleka apo Celo Picari dhe te tjere i kerkuan ndihme mbretit te Greqise kunder Turqve. Nga ana tjeter, Mirditoret qe ishin te krishtere vrane Marko Bocarin. Nuk kane qene gjerat ne fillim ndermjet shqiptareve ne baze feje. Napoleoni udhezoi Gjeneralin e tij Danzelot ne Korfuz qe te shtynte Kollokotronin dhe Ali Farmakin qe te krijonin nje shtet si kunderpeshe ndaj Ali Pashes qe kishte perkrahjen e Anglezeve.
Citim:
Si munden kisha Greke e at'hershme ne bashkepunim me delgatet e paskrupullt te Rusise sic ishte Ioanis Kapodistria dhe shpura Bavareze qe krijuan mbreterine e re tu ngulitnin ketyre malesorve e fshatarakeve kokeforte idene se qene trashigimtare te Sokratit dhe Platonit?
Si ka mundesi qe keta 'heronj" te tmershem te mos kishin piken e meshires dhe ndjesise se kur vritnin e pritnin vllaznit e besimit tjeter kur ata flitnin po te njejten gjuhe e dikur kishin qene edhe vllame?
Kapodistria doli shpejt nga skena. Sa per pyetjen tende, me kulac dhe me kerbac, keshtu realizohet asimilimi.
Citim:
Ne ka sot nje histeri kaq te pafat si ajo qe ne ndeshemi ne Greqine e sotme nuk na vjen nga ish te shperngulurit nga Azia e vogel ose Kaukazi por na vjen pikerisht nga Arvanitet.....
Edhe neper librat e tij Aristidh Kolja (i ndrite shpirti atje ku eshte) ka shum mangesi ne intepretimin e nje llogjike te ftohte qe te shpjegoje pikerisht kete PERSENE e madhe e te na ndricoje ne zgjidhjen e nje ngerci mbarekombetar.

Inatin me ne emigrantete e pas 90tes Greket e kishin sepse ata e mendonin dhe kishin krijuar nje iluzion sikur ishim e jetonim mire.
Ne Agrinio sa hyje nga rruga nacionale prej Janines, me 1990-91 ka qene nje pankarte e madhe ku shkruahej: "Ta bejme Greqine si Shqiperia" ...
Por kur pane se po ju zbrazeshin raftet e shtepive disa here brenda muajit .....e kthyen pllaken e per ta ishim te gjith hajduter e burgazhinj.
Histeria antishqiptare eshte politike e planifikuar e shtetit grek. Atyre ju ra bingo ky emigracioni Shqiptar i fundit.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 28-09-2018 nė 20:01
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2018, 20:07   #154
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kur Athina fliste shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
edlin- per kete qe do them deklaroj COPYRIGHT se nuk eshte thene as kjo gjekundi e as dihet, dhe sapo them dicka me dalin nja 10 studime dhe historiane qe deklarojne se e kane ditur. Si puna e Elena K.

Cameria eshte forme e korruptuar e emrit te Thotit, pra Kadmania. Te hidhen ne tavan jevgjit. Kete muslimanizmin e kane shpikur pasi kryeveziret e dhe veziret me nivel me te larte kane dale nga dyert e te urteve te Camerise. Dhe sic thashe, duke i trajtuar ata si muslimane, dalin vete autoktone dhe me te 'vjetrit' ne Ilirik. © Styx
nuk ka lidhje me thotin egjiptian dhe as me kadmin fenikas semitik, personazhe mitologjike inekzistente.

ka lidhje me Chimerium dhe lumin thyamus.

The Thyamus, or Thyamis, is now called Glycys, and the Acheron, Calamas." Strabo.

me poshte do jap nje pjese nga Strabo

eshte shume interesante sepse ai ben nje dallim te qarte midis grekeve dhe epiroteve. lexojeni vete.


Next is the promontory Chimerium, and a harbour called Glycys-Limen, [or Sweet Harbour,] where the river Acheron, which receives several other rivers, empties itself and renders fresh the water of the gulf. The Thyamus35 flows near it. Above this gulf is situated Cichyrus, formerly Ephyra, a city of the Thesproti, and above the gulf at Buthrotum, Phœnice.36 Near Cichyrus is Buchetium, a small city of the Cassopęi, situated at a little distance from the sea; Elatria, Pandosia, and Batię are in the inland parts. Their territory extends as far as the gulf. Next after the harbour Glycys-Limen are two others, Comarus,37 the nearest and smallest, forming an isthmus of 60 stadia, near the Ambracian Gulf and Nicopolis,38 founded by Augustus Cęsar; the other, the more distant and larger, and better harbour, is near the mouth of the gulf, and distant from Nicopolis about 12 stadia. [6]

Then follows the entrance of the Ambracian Gulf, which is a little more than four stadia in width. The circuit of the gulf is 400 stadia, and the whole has good harbours. On sailing into it, on the right hand are the Acarnanes, who are Greeks; and here near the entrance of the gulf is a temple of Apollo Actius, situated on an eminence; in the plain below is a sacred grove, and a naval station. Here Augustus Cęsar39 dedicated as offerings one-tenth of the vessels taken in war, from vessels of one bank to vessels of ten banks of oars. The vessels, and the buildings destined for their reception, were destroyed, it is said, by fire.

On the left hand are Nicopolis,40 and the Cassopęi, a tribe of the Epirotę, extending as far as the recess of the gulf at Ambracia. Ambracia41 is situated a little above the recess of the bay, and was founded by Gorgus, (Torgus, Tolgus,) the son of Cypselus. The river Arathus flows beside it, which may be navigated up the stream to the city, a distance of a few stadia. It rises in Mount Tymphe, and the Paroręa. This city was formerly in a very flourishing condition, and hence the gulf received its name from the city. Pyrrhus, however, embellished it more than any other person, and made it a royal residence.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2018, 20:09   #155
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,872
Thanks: 10,843
Thanked 9,140 Times in 5,847 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 474
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kur Athina fliste shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
O Col, edhe unė kam folur me ta, dhe kur i pyesja ē'ne di shqip... e kemi mėsuar mė tha... po ku, nė shtėpi.. tė pyes se e flet si im gjysh qė ishte nga filan fshat.. eh mė tha ashtu ishin ato kohėra... Ose njė rast tjetėr, hyj nė dyqan e i flas shqip, ma kthen greqisht plaka... vetėm kur pa lirėn nė varėse u hodh pėrpjetė... "lirė ishtė įjo"
Tani pse ishin mė grekė se grekėt... po tė pėrgjigjem me njė pyetje.. A nuk ishin shqiptarė grupi komando qė sulmoi postėn kufitare nė Peshkėpi?
Besoj se i ke lexuar ato postime dhe mendime qe kam pas e kam per pjesmarresit ne ate sulm te pa bese kur sot e kesasj dite disa syresh prej tyre hyjne e dalin neper Shqiepri pa patur kush ti vari per koqesh e te tregoje se vendi ka zot.

Edhe un ka patur fatin e mire te bisedoj edhe me Arvanitar te Atikes, Evias, Salamines, Korinthit dhe Janines.......pergjigjet e tyre i ngjajne here atyre foshnjerake e here atyre dhelperake por vetem kur flasin te njejten gjuhe e te kuptojne dhe i kupton per mua mjafton.

Po kerkoja nje mendim prej te gjithve per te ndare e kuptuar per nje faze te caktuar prej nga ka piknisjen pikerisht kjo shkyerja ne copa te trungut kombetar dhe berja armiq midis tyre......gje qe nuk u be ne nje nate e as ne nje levizje historike.
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 28-09-2018 nė 20:14
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2018, 20:16   #156
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,764
Thanks: 3,335
Thanked 2,664 Times in 1,799 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kur Athina fliste shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Besoj se i ke lexuar ato postime dhe mendime qe kam pas e kam per pjesmarresit ne ate sulm te pa bese kur sot e kesasj dite disa syresh prej tyre hyjne e dalin neper Shqiepri pa patur kush ti vari per koqesh e te tregoje se vendi ka zot.

Edhe un ka patur fatin e mire te bisedoj edhe me Arvanitar te Atikes, Evias, Salamines, Korinthit dhe Janines.......pergjigjet e tyre i ngjajne here atyre foshnjerake e here atyre dhelperake por vetem kur flasin te njejten gjuhe e te kuptojne dhe i kupton per mua mjafton.

Po kerkoja njemendim prej te gjithve per te ndare e kuptuar per nje faze te caktuar prej nga ka piknisjen pikerisht kjo shkyerja ne copa te trungut kombetar dhe berja armiq midis tyre......gje qe nuk u be ne nje nate e as ne nje levizje historike.
Pikenisja eshte shkaterrimi i dy Pashalleqeve Shqiptare, sidomos ai i Janines. Aty fillon tatepjeta jone qe nuk po ndalet qe prej dy shekujsh.
Shqiptaret dhe Vllehet duhet te eleminoheshin si grupe etnike, keshtu ishte vendosur.
🖤 (1)
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2018, 20:19   #157
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,655
Thanks: 1,254
Thanked 2,057 Times in 1,177 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kur Athina fliste shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Besoj se i ke lexuar ato postime dhe mendime qe kam pas e kam per pjesmarresit ne ate sulm te pa bese kur sot e kesasj dite disa syresh prej tyre hyjne e dalin neper Shqiepri pa patur kush ti vari per koqesh e te tregoje se vendi ka zot.

Edhe un ka patur fatin e mire te bisedoj edhe me Arvanitar te Atikes, Evias, Salamines, Korinthit dhe Janines.......pergjigjet e tyre i ngjajne here atyre foshnjerake e here atyre dhelperake por vetem kur flasin te njejten gjuhe e te kuptojne dhe i kupton per mua mjafton.

Po kerkoja nje mendim prej te gjithve per te ndare e kuptuar per nje faze te caktuar prej nga ka piknisjen pikerisht kjo shkyerja ne copa te trungut kombetar dhe berja armiq midis tyre......gje qe nuk u be ne nje nate e as ne nje levizje historike.
Tek feja... kjo ėshtė arsyeja mė e dukshme pėr mendimin tim...
Pjesėn e pa dukshme e kupton vetėm po tė kesh parasysh se si ndryshojnė qasjet ndaj Shqipėrisė tė Arbėreshėve dhe ato tė Arv(B)anitėve
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2018, 20:30   #158
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,872
Thanks: 10,843
Thanked 9,140 Times in 5,847 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 474
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kur Athina fliste shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Nuk eshte tamam keshtu col. Kane botuar nje proklamate Arvanitasit ne fund te shek.XIX-te dhe aty ndermjet te tjerave thone se 3.500 Shqiptare myslimane moren pjese ne krahe te ortodokseve kunder turqve. Proklamata eshte firmosur nga Arvanitas Ortodokse dhe Myslimane. Pastaj mos harro qe Gjoleka apo Celo Picari dhe te tjere i kerkuan ndihme mbretit te Greqise kunder Turqve. Nga ana tjeter, Mirditoret qe ishin te krishtere vrane Marko Bocarin. Nuk kane qene gjerat ne fillim ndermjet shqiptareve ne baze feje.
Edhe bijte e heronjve te revolucionit te 1821-shit qe ishin ne palamentin Grek andej nga fundet e shekullit te 19te kane shkruar nje leter ku e fillojne me "te dashur vellejzer, gjaku uje nuk behet"......por fille pas kesaj deklarate e thirrje per bashkim, nje tjeter vale e keqe uzurpoi dhe i dha goditje te forte kesaj kauze ....deklarata u harrua e u venit, nga te dyja anet.

Citim:
Napoleoni udhezoi Gjeneralin e tij Danzelot ne Korfuz qe te shtynte Kollokotronin dhe Ali Farmakin qe te krijonin nje shtet si kunderpeshe ndaj Ali Pashes qe kishte perkrahjen e Anglezeve.
A e di se si perfundoi vellami i Bythgures, Ali Farmaki?
Ja kjo me duhet mua te me qetesoje se si keta dy vellejzer qe kishin pire gjakun e sho-shoq u bene pjese e kesaj tragjedie.

Citim:
Kapodistria doli shpejt nga skena. Sa per pyetjen tende, me kulac dhe me kerbac, keshtu realizohet asimilimi.
Doli nga skena por ajo cka la pas ishte nje pale arvanitas duke burgosur e vrate palen tjeter......rryshfet me toka e pasuri per te shitur burrerine.

Citim:
Histeria antishqiptare eshte politike e planifikuar e shtetit grek. Atyre ju ra bingo ky emigracioni Shqiptar i fundit.
Kam ca mendime te miat per kete por me lejo te mos kem po te njejtin mendim me ju...., jam malok kokforte.

Mendoj qe ka qene histeri kokteil e Patriarkanes,kishes Greke, fuqive te asaj kohe:Rusi, Turqi, France, Prusi, Inglizi etc.
Por nuk e kuptoj histerine ndermjet vedit.....histeri qe nuk po ja gjej fillin e llogjikes.
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 28-09-2018 nė 20:36
🖤 (1)
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2018, 20:32   #159
Sopoti
Banned
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 11,965
Thanks: 5,172
Thanked 5,743 Times in 3,035 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Sopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kur Athina fliste shqip

Nuk di nga pershtypjet e eksperiencave tuaja ne lidhje me arvanitet,por ata kan nje ndrydhje te madhe kur u bie fjala per ne lidhje me ne.
Njerezit me shpirtngushte ata ishin.
Puna nder vite ish te isha ne kontakt me njerez,e kur u thoja jam shqiptar donin te hynin ne biseda (gjoja) fakt ish se ishin interesxhinj,e kjo me bente t'u devijoja bisedave me ta,pasi dilte ne pah veprimi i lire.

Njehere njera me pat thene qe ne e kishim per turp ne universitet te thonim jemi arvanitas.
Ekzakt si ata shqiptaret me plis ne sanxhak qe jan boshnjake.
Sopoti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2018, 20:36   #160
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,764
Thanks: 3,335
Thanked 2,664 Times in 1,799 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kur Athina fliste shqip

Kocaqi permendi dy Arvanitas nga Peloponesi te cilet mbas kerkeses se Napoleon Bonapartir pergatiten nje raport mbi Shqiperine:
Bonaparte et les Grecs
by Belloc, Louise Swanton, 1796-1881; Pecchio, Giuseppe, conte, 1785-1835
Atiken qe ishte 3/4 Shqiptare nuk e permendin sepse ajo quhej Greqi. Kjo ishte Shqiperia ne periudhen e dy Pashalleqeve, nga Grykat e Kotorrit ne More, tre dete. Turqve u kishin rene breket dhe Shqiptaret po jua merrnin kudo pushtetin, e sqaron shume bukur Finlay kete pjese. Kush i linte Shqiptaret qe te kishin nje pushtet kaq te madh. Perse e kishte Triesten Austro-Hungaria, qe te pyeste Bushatlliun sa here te zbriste neper Adriatik drejt Jugut?
🖤 (1)
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur