Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare

Letėrsia shqiptare Diskutime rreth letėrsisė nė Shqipėri . Autorė dhe krijimtaria e tyre.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-01-2019, 03:40   #61
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,859
Thanks: 1,539
Thanked 1,432 Times in 676 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 94
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fatmir Muja - krijime

Trokit nė Dyert e Tė Dashurit, jo pėr tė t’u hapur,
por pėr ta ndier qė ato kurrė nuk kanė qenė tė mbyllura.
Dashuria ėshtė si trokitja dhe tingulli:
kur ti je i gatshėm tė trokasėsh, trokitja jote bėhet tingėllimė.
Nuk ka dyer tė mbyllura pėr zemrat e hapura.
Duke marrė frymė, jep frymė:
merr ajėr nga jashtėsia jote dhe i jep brendisė sate.
Kur dora hapet pėr tė dhėnė, hapet edhe pėr tė marrė.
A mund tė jesh i dashur pa qenė dashuronjės? ~ Fatmir Muja
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-01-2019, 03:45   #62
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,859
Thanks: 1,539
Thanked 1,432 Times in 676 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 94
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fatmir Muja - krijime

E gjithė ekzistenca ėshtė Lutje, Mėshirė dhe Falje
Veē egoja ka sajuar mijėra copėza e ndarje
Tė gjithė jemi valė e tė Njėjtit Det
Pa veshin qė dėgjon, s’vlen goja qė flet
Fol, por mos u burgos brenda fjalėve
Deti i valėzuar nuk ėshtė rob i valėve
Nėse po jeton veē pėr tė ngrėnė e pirė
Zemrat s’t’i ndiejnė fjalėt, edhe po fole mirė
Kush nuk ndjeu dhembje, s’di gjė pėr Mėshirė
Kush s’pėrjetoi ndarje, s’di pėr lamtumirė
Veē me ato fjalė qė burojnė nga ndjenjat
Janė varrosur dhembjet, janė gjallėruar zemrat.

Fatmir Muja
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2019, 16:09   #63
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,286
Thanks: 6,341
Thanked 2,661 Times in 1,341 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fatmir Muja - krijime

.........

Kam kohė qė nuk jam dukur edhe pse kurrė s’jam zhdukur
Me dhembjet e kohėve tė shkuara, tė sotmen e kam bėrė tė bukur
Unė shfaqem mu atėherė kur nga bota harrohem
Mund tė urrehem e shahem, por s’mund tė lėndohem
Shumica e rėnkimeve nė botė qė njerėzit i shfaqin
Janė lėndimet e egove tė tyre qė sa duan s’mund t’i kėnaqin
Lėndim i vėrtetė ėshtė ai qė zemrėn e copėton nga ndarja
Gabim i vėrtetė ėshtė ai pėr tė cilin gjithnjė ekziston Falja
Shumė borė nga dimrat e jetės nė zemėr kanė pėr tė tė rėnė
Fjalėt mė tė bukura do tė mbeten ato qė askujt s’ia ke thėnė
Lutjet mė tė ndjeshme do tė mbeten ato qė nė heshtje ngelėn
Lule tė pathara do tė mbeten ato qė kur me lotė i ujite, ēelėn
Nėse dhembjet e tė tjerėve nuk tė kanė bėrė tė pėrlotur
Kjo ėshtė shenjė se zemra ėshtė bėrė si uji i ndotur
Kur uji ndotet nga gjėrat, gjėrat s’mund t’i pastrojė
Kur zemra s’e ndien veten, tjetrin do ta harrojė
Me malin e pėrgjakur nė zemėr, pranė teje jam sėrish
Nga fjalėt e mia tė gjalla, i vdekur a mund tė rrish?

Mbylli sytė!
Vėje re se mendja trupit pėr tė marrė frymė s’i ndihmon
Kur etja ta thanė trupin, mendimi pėr ujin s’tė shpėton
E sheh se nė ē’kurth ke rėnė dhe akoma nuk bindesh
A ende pėr mendimet qė tė vijnė, me tė tjerėt do tė grindesh?
Nėse beson se je mish, pse mbrohesh kur je nė rrezik?
Kush tė bėn tė ruhesh dhe sulmuesin ta quash armik?
Nėse mendimet ndryshojnė, pse pėr mendimet lufton?
Sa mendime tė djeshme, sot si tė gabuara i dėshmon?
Meqė i njihke gjėrat, mė thuaj veē njė herė:
Kur ke pasur tė drejtė, tani apo atėherė?
Pėr mendimet e sotme, a thua nesėr ē’do tė thuash?
Ato qė sot i beson si tė drejta, nesėr tė gabuara a do t’i quash?
Po ē’t’u desh ta humbasėsh zemrėn nga mendimet qė venė e vijnė?
Mysafirėt kur i bėn zot shpie, s’do mend qė e humbet shtėpinė
Njė lot tė bėn mė tė bukur se mijėra mendime vėrdallė
Se loti ėshtė dėshmitar qė zemra ėshtė ende gjallė.

S’ka zemėr nė ekzistencė qė njė tė vėrtetė nuk ta thotė
Njerėzit mund tė merren me kotėsi, por asnjėri s’ėshtė i kotė
Mos e copėto zemrėn me mendimet e botės se ti je vetė bota
Mos prit asgjė nga tė tjerėt, mjafton ajo qė ėshtė e jotja
Melodinė e shpirtit tėnd, tingujt e dhembjeve e bėjnė tė bukur
Me ritmin e zemrės sate, luaje vallen mė tė lumtur
Ata qė kanė dėshtuar tė jetojnė, duan tė tė bindin tė mos festosh
Idhull ta bėsh mendjen tėnde dhe zemrėn asaj t’ia nėnshtrosh
Po si mund tė festojė njė zemėr qė frikėsohet ta dojė lirinė
Liria ėshtė pėrgjegjėsi, prandaj shumėkush ka zgjedhur robėrinė
Pije lotin tėnd qė buron nga dhembjet e Zemrės sė Gjallė
Pėr Simfoninė tėnde e gjithė bota ndien mall
Tingėllo nė Oktavėn Kosmike e botės dhuroja ngjyrat
Po na humbėn buzėqeshjet, ēfarė na duhen fytyrat?
Mos ia dhuro zemrėn djallit, ai s’di ta ēmojė dhuratėn
Nė vend tė falėnderimit, do ta tė ta japė lėngatėn
Mos rri si notė e vdekur nė Partiturėn e Universit
Ti ke lindur me virtyte, pėrse tė bėhesh rob i vesit?

Tani po largohem nga Toka se duhet tė takohem me Qiellin
Ti e di se ndarjet tona gjithnjė lotė na sjellin
Po s’prish punė, le tė qajmė qė ta ndiejmė se jemi gjallė
Pėr takimin tonė e gjithė ekzistenca ndien mall
Pėr ndarjen tonė e gjithė bota ndien pikėllim
Fryma qė tė mban gjallė ty, e mban edhe trupin tim
Ti mund t’i numėrosh ditėt, por lotėt s’mund t’i numėrosh
Megjithėse ta kam treguar udhėn, duhet vetė tė udhėtosh
Gjethet qė sot gjelbėrojnė degėt, nesėr nė degė s’do t’i gjesh
Kėmbėt qė sot lėnė gjurmė nė tokė, nesėr veē tokė do t’i kesh
Si kalorės do tė njihem, edhe kur kuajt s’do tė mė duhen
Udhėt me emra quhen, por me fjalė kurrė nuk pėrshkruhen
Nėn hije tė pemės mjaft qėndrova, tani po iki sėrish
Po ti si do t’ia bėsh, do rrish apo do vish?

~ Fatmir Muja
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
🖤 (1)
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-07-2019, 04:51   #64
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,859
Thanks: 1,539
Thanked 1,432 Times in 676 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 94
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fatmir Muja - krijime...........
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
🖤 (1)
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 00:04   #65
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,859
Thanks: 1,539
Thanked 1,432 Times in 676 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 94
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Re: Fatmir Muja - krijime


..........
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
🖤 (1)
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2019, 19:03   #66
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,286
Thanks: 6,341
Thanked 2,661 Times in 1,341 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Re: Fatmir Muja - krijime

...............__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
🖤 (1)
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2019, 13:41   #67
zigur
Super Anėtar
 
Avatari i zigur
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 100
Thanks: 35
Thanked 67 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
zigur ėshtė njė gur i ēmuarzigur ėshtė njė gur i ēmuarzigur ėshtė njė gur i ēmuar
Re: Fatmir Muja - krijime

O ti shpirt i ndjeshėm!
Vetėm ai ēelės qė hap drynin ėshtė i vlefshėm
Njė farė sado tė jetė e mirė,
mirėsinė e shfaq vetėm duke mbirė
Njė lule mban gjithmonė nektarin brenda vetes
Por mjalti shfaqet vetėm kur tė jetė bėrė ushqim i bletės
Njė zemėr mund tė ruajė miliona perla nė brendi
Por ato s'vlejnė pėr asgjė, po ngelėn nė fshehtėsi
Gjithēka do tė blesh, nėse asgjė s'do tė falėsh
Vetėm duke i dhėnė botės, nga bota do tė marrėsh
Nė zemrat e tė tjerėve do tė hysh, kur zemrėn tėnde ta hapėsh
Mė mirė ėshtė tė gabosh nė dhėnie se sa fare tė mos japėsh
Gjithēka nė ekzistencė dėshmohet vetėm duke u shpalosur
Dhembjen nuk mund ta njohė njė zemėr e paplagosur
Hape drynin e zemrės, shpalose bukurinė
Ku ka plagė mė tė bukur se ajo qė dėshmon dashurinė?

~ Fatmir Muja

__________________
Njė betejė ėshtė e humbur, kur mendon se e ke humbur...
🖤 (2)
zigur nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2019, 17:24   #68
Prishtinasi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 1,383
Thanks: 76
Thanked 305 Times in 209 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 52
Prishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėm
Re: Fatmir Muja - krijime

Zigur,
kjo e fundit shum kuptimplote...tjerat nuk i lexova.
Respekt autorit!
🖤 (1)
Prishtinasi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-08-2019, 20:57   #69
zigur
Super Anėtar
 
Avatari i zigur
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 100
Thanks: 35
Thanked 67 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
zigur ėshtė njė gur i ēmuarzigur ėshtė njė gur i ēmuarzigur ėshtė njė gur i ēmuar
Re: Fatmir Muja - krijime

Ēdo ditė shoh njerėz tė mirė
qė nga Toka pėr Qiellin kanė mbirė
qė vdesin por zemrėn nuk e shesin
qė japin edhe kur nuk marrin
qė pa iu kėrkuar gjė, falin
qė edhe pa tė njohur, tė buzėqeshin
pėr tė mos i lėnduar tė tjerėt, heshtin
pėr t’i zgjuar zemrat e tė tjerėve, flasin
nė vendin e duhur janė, edhe kur s’i thėrrasin
pėr t’i njerėzuar tė tjerėt, qortojnė veten
me sprovat e rėnda e bėjnė mė tė lehtė jetėn,
Ata janė si rrėnjėt qė brenda tokės fshihen,
por lulet e frutat e tyre nga secili sy shihen,
E nėse brenda njė zemre tė tillė nuk hyre
Brenda zemrės sate vendos’ njė prej tyre
Ēdo zemėr ėshtė diell qė qenies i jep dritė
Trupi nė tokė mbillet kur mbetet pa shpirt
Trupat janė fara e varrezat ara
Stina kur tė vijė, gufojnė nga e para
Cila pemė mė bukur nė jetė ka pėr tė mbirė?
Ajo qė ka dashur tė mbillet si farė e mirė.
Tė duash, tė dish, tė mundesh, dihet qė janė tri gjėra
Por mjafton Dashuria qė Njė t’i bėjė tė tėra
Nėse dashuria tė bėka njeri tė mirė,
Le tė dojė pra zemra, a kaq e ke vėshtirė?!

~ Fatmir Muja
__________________
Njė betejė ėshtė e humbur, kur mendon se e ke humbur...
🖤 (1)
zigur nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur