Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Gjenetikė

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-06-2017, 17:27   #41
Trojet
Anėtar
 
Avatari i Trojet
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 47
Thanks: 5
Thanked 7 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Trojet ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Pėrgjigje e: Haplogrupet ballkanike ("E3b-M78", "J2b" dhe "I1b")

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hawk Shiko postimin
Plak, pse nuk ta kan tregu Y-DNA(linjen mashkullore) dhe mtDNA(linjen femrore)?

Perndryshe keto nomenklatura si Italian, Irish me perqindje jane jo-korrekte pasi keto popuj jane modern dhe teper te perzier per tu marre si moster per te tjeret.

Perqindja do ishte me e logjikshme te ipet si:

WHG(Western European Hunter Gatherer): Gjenet Europjane.

ANE(Ancient North Eurasian): Gjenet nga Eurazia Veriore/Siberia te prure ne Europe me pushtimin e fiseve Indo-Europjaneve.

CHG-Gjahtaret e Kavkazit.

Mediterranean-Anatolian apo Basal Eurasian: Fermeret Neolitik te ardhun nga Anadolli.
AncestryDNA nuk tregon Y-DNA (linjėn atėrore). Prandaj nuk e rekomandojmė.

Mirėpo nėse Drague mi dėrgon "raw data" nga AncestryDNA te: trojet15@gmail.com , gjasat janė shumė tė mira se ja nxjerr unė nga raw data
__________________
Y-DNA: J2b2-Z1296*
Y-DNA e Dajes: E-V13
Albanian Bloodlines Project (Projekti Shqiptar per ADN)
🖤 (2)
Trojet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-07-2017, 23:45   #42
Arban bArbArian
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 311
Thanks: 37
Thanked 27 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Haplogrupet ballkanike ("E3b-M78", "J2b" dhe "I1b")

Ky osht Desmond Tuto
https://en.wikipedia.org/wiki/Desmond_Tutu
I perket haplogrupit E
https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...e#Desmond_Tutu
Problemi i vetem jon syt e kaltert , problem per ata qe menojn qe E osht Afrikan

Si puna e ktij t'famshmit
http://rarehistoricalphotos.com/rare...-date-unknown/
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2017, 21:38   #43
Arban bArbArian
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 311
Thanks: 37
Thanked 27 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Haplogrupet ballkanike ("E3b-M78", "J2b" dhe "I1b")

http://www.eupedia.com/genetics/famo...plogroup.shtmlArban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-05-2018, 15:59   #44
Arban bArbArian
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 311
Thanks: 37
Thanked 27 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Haplogrupet ballkanike ("E3b-M78", "J2b" dhe "I1b")

https://en.wikipedia.org/wiki/White_Aethiopians
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2018, 22:59   #45
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 860 Times in 498 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Haplogrupet ballkanike ("E3b-M78", "J2b" dhe "I1b")

Hawk, R1a apo R1b?
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2018, 01:32   #46
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 22,515
Thanks: 1,779
Thanked 1,917 Times in 1,442 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Haplogrupet ballkanike ("E3b-M78", "J2b" dhe "I1b")

Teme palidhje
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2018, 07:33   #47
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,723
Thanks: 3,310
Thanked 2,589 Times in 1,751 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Haplogrupet ballkanike ("E3b-M78", "J2b" dhe "I1b")

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arban bArbArian Shiko postimin
E prezenca e grupit E po doket me kan 'Sea people' edhe invzioni i tyne , ku mas shum vjetve qe ndodh lufta e Trojes vijn pi Afrikes me mar pjes nluft perkrah vllaznive t'tyne kunder Izraelitve t'zi edhe nipave t'tyne Akean
Cilit haplogrup i perket ti TėRtėRiėN?
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2018, 20:19   #48
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,591
Thanks: 2,496
Thanked 2,457 Times in 1,272 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 130
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Haplogrupet ballkanike ("E3b-M78", "J2b" dhe "I1b")

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Hawk, R1a apo R1b?
I1...........
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur