Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Gjenetikė

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 27-05-2016, 18:35   #81
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,600
Thanks: 2,496
Thanked 2,479 Times in 1,285 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 130
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

Perqindja e nje hapllogrupi ne nje popullate nuk duhet marre si reference per arsye te ndryshme, si p.sh founder effect/genetic drift.

Imagjino une te ngeli ne mes te Afrikes, cka do beje? Do vazhdoj jeten normal. Do marre per grua nje Afrikane dhe do beje p.sh 5 djem me te. Djemt do bartin Y-DNA time dhe 50% gjene Shqiptare 50% gjene Afrikane.

Ata djem do martohen prap me puro Afrikane dhe do lindin mesatarisht nga 4 djem. Nipat do jene 25% Shqiptar 75% Afrikan.

Mandej fati do buzeqeshe prap dhe raporti i lindjes se meshkujve do jete shume i madh, dhe martesat vazhdojne me Afrikane. Tash, nga gjaku do jene 0% Shqiptar dhe 100% Afrikan, teoritikisht.

Mandej, spontanisht fati i buzeqesh pasardhesve dhe behen meshkuj shumice ne ate rajon duke patur vetem Y-DNA Shqiptare ndersa ne pamje ngelin komplet Afrikan.

Y-DNA ju ngelet Shqiptare, autosomal gati komplet Afrikane.

Kjo ishte nje shembull ekstrem sa per improvizim.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-05-2016, 00:49   #82
Skerdilaidas
V.I.P
 
Avatari i Skerdilaidas
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Drenic
Posts: 1,293
Thanks: 51
Thanked 131 Times in 96 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Skerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuarSkerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuarSkerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuarSkerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga COB Shiko postimin
Mesele - Temė

Jo unė shkova me hartat e Eupedias, thash se nuk jam i prirur pėr gjenetikė por jam i interesuar pėr tė mėsuar diqka nga ju qė dini mirė.

Me vendas dua tė them se kush ka jetuar nė Ballkan fillimisht. Ne si Shqiptar themi se jemi autokton, e a takojmė edhe ne grupacioneve tė para tė ballkanit apo jo?
Mesele nuk eshte teme, por e ka te njejtin kuptim me prralle apo dicka qe eshte qesharake.

Levizje te popullatave ka pasur gjithmone mbrenda dhe jasht Ballkanit e Evropes, vetem neandertalet jane autokton, sic e koncepton ti, ne Evrope. Iliriet dihe shume mire qe kan ardhur ne Ballkan gjate kohes se Bronzit, pra rreth viteve 1200 para eres sone, dhe ne kete kohe une besoje qe edhe gjuha Shqipe ka ardhur ketu. E them gjuha sepse ne baze te halpogrupeve qe kem, nje pjese e mire e popullates qe njihen sote si Shqiptar dhe e folin Shqipen nxjerrin origjinene e tyre prej popullatave qe jan ne Ballkan hiq ma pak se 10, 000 vjet.
🖤 (1)
Skerdilaidas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2018, 08:13   #83
Beast
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 719
Thanks: 534
Thanked 285 Times in 185 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Beast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

Shume mire.
Beast nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2018, 08:29   #84
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,961 Times in 1,326 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

Une kam DNA-ne e zotit...s'merrem une me X-a a Y-na...


p.s. DNA-ja e zotit eshte dashuri, po Dashuri (Zoteri) jam dhe une.
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-12-2018, 14:43   #85
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,763
Thanks: 3,332
Thanked 2,664 Times in 1,799 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ragnar Shiko postimin
Po shkijet cilit grup i takojn ?
Qė kur vajti Ronaldo te Juve, humbe fare.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur