Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare > Problematika / Aktualitete Ndėrkombėtare

Problematika / Aktualitete Ndėrkombėtare Nė kėtė forum mund tė diskutoni mbi tė rejat mė tė fundit nga bota dhe vendet ku ju jetoni. Analizat, komentet dhe postimet e materiale nga shtypi botėror janė me interes.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 26-09-2019, 13:30   #41
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,598
Thanks: 339
Thanked 603 Times in 396 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Mediat nė SHBA: Irani ėshtė autor i sulmeve ndaj naftės saudite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Ka te drejte Peshkaqeni ketu qe Siria nuk ka sisteme ajrore moderne ruse kunder ajrore.

Por f 35 eshte vertet teper i perparuar dhe S300 nuk e kap.

Tjeter gje S400
Cfare ka te perparuar?! Shpejtesin?!
Sado i perparuar te jete aeroplanet kane motor reaktive qe perdorin kombulsionin e njome si karburant dhe oksigjenin e marrin nga ajri. Raketat e sistemir S perdorin kombulsion te thate dhe kane te depozituar oksigjen te lengeshem. Pra reaksioni kimik eshte shume here me i shpejte dhe i pa varur. Prandaj kane arritur tek raketat hipersonike qe e kalojne disa dhjetra here shpejtesin e zerit. S jane super sonike. Pra e kalojne mbi 10 here shpejtesin e zerit.

S35 zor se e kalon 1,5 here shpejtesin e zerit.

U kerkuan italianet amerikaneve nje a dy skuadrilje F35. Dhe nuk moren asnje, sepse te gjitha te dhenat e tyre reale luftarake ishin poshte f16es. Kurse ato te reklamuara jane fallco!
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 13:46   #42
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,973
Thanks: 6,890
Thanked 1,963 Times in 1,106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 108
Kurt ka mbyllur reputacionin
Re: Mediat nė SHBA: Irani ėshtė autor i sulmeve ndaj naftės saudite

Rregjimi ne iran jo vetem qe nuk do bije por edhe ato pak demokraci qe ka bota do shnderrohen ne diktature sepse vetem kjo e shpeton njerzimin. Nese trump fiton edhe 4 vjet eshte e mundhshme qe vajza e tij Ivanka te behet femra e pare presidente dhe pastaj dhe votohet familje mbretrore. Pastaj shtetet e evropiane nuk kane shanc..
Nejrzimi nuk meriton demokraci, eshte krim kunder njerzimit. Imagjinoni cfar legenash jane liderat e cdo shteti demokratik kur kushdo cilido ne internet dhe tv apo gazet i shan i fyen i shpifet pastaj behen burra shteti.
Po ofendive nje burr shteti eliminohesh, aic ben erdogani, kim un, xi xi ping, putini, ayetholla khomeni, mbreti i arabise saudite, sadami, enver hoxha, fidel kastro, hitleri, ne gjithe historine e njerzimit liderat e popullit nuk jane fyer kurre nga peasants qytetaret e thjeshte por ne demokraci sot cilido shane shpifet si te doje haptas.
Plus ne demokraci totale nuk ka progress si ajo e perendimit nuk ka progress. Kina po zhvillobet me shownt sepse kur diktatori jeo urdher qe te ndertohet treni me i shpejt ne bote ai urdher aprovohet brenda dites, apo ajroporti me i madh ne bote aprovohet brenda dites, ndersa ne demokraci merr 5-20 vjet aprovimi i nje orojwkti te madh apo te vogel sepse duhet te aprovohet nga 150 agjenci te ndryshme.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 13:52   #43
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,973
Thanks: 6,890
Thanked 1,963 Times in 1,106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 108
Kurt ka mbyllur reputacionin
Re: Mediat nė SHBA: Irani ėshtė autor i sulmeve ndaj naftės saudite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Cfare ka te perparuar?! Shpejtesin?!
Sado i perparuar te jete aeroplanet kane motor reaktive qe perdorin kombulsionin e njome si karburant dhe oksigjenin e marrin nga ajri. Raketat e sistemir S perdorin kombulsion te thate dhe kane te depozituar oksigjen te lengeshem. Pra reaksioni kimik eshte shume here me i shpejte dhe i pa varur. Prandaj kane arritur tek raketat hipersonike qe e kalojne disa dhjetra here shpejtesin e zerit. S jane super sonike. Pra e kalojne mbi 10 here shpejtesin e zerit.

S35 zor se e kalon 1,5 here shpejtesin e zerit.

U kerkuan italianet amerikaneve nje a dy skuadrilje F35. Dhe nuk moren asnje, sepse te gjitha te dhenat e tyre reale luftarake ishin poshte f16es. Kurse ato te reklamuara jane fallco!
Perse nuk e kopjojn dot apo tejkalojn ket teknologji amerikant?!
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 15:20   #44
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,598
Thanks: 339
Thanked 603 Times in 396 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Mediat nė SHBA: Irani ėshtė autor i sulmeve ndaj naftės saudite

Ja duke e kopiar jane Kurt. Por deri sa ta realizojne, keta te tjeret kushedi ku do kene vajtur.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2019, 08:04   #45
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,463
Thanks: 15,941
Thanked 9,440 Times in 6,376 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Re: Mediat nė SHBA: Irani ėshtė autor i sulmeve ndaj naftės saudite

Fuqitė evropiane mbėshtesin provokimin e luftės amerikane kundėr Iranit.

Njė ditė mė parė, Berlini, Londra dhe Parisi miratuan zyrtarisht pretendimet e SHBA pėr agresionin ushtarak kundėr Iranit. Pak para se Donald Trump tė denoncojė Iranin si njė pėrbindėsh tė etur pėr gjak nė Asamblenė e Pėrgjithshme tė OKB(se LESHIT) nė Nju Jork, qeveritė e tre fuqive mė tė mėdha evropiane imperialiste insistuan qė akuzat provokuese tė SHBA tė paraqiten si njė e vėrtetė e drejtė.

Duke pėrmendur "interesat e tyre tė pėrbashkėta tė sigurisė" dhe "ruajtjen e njė regjimi global tė pėrhapjes dhe ruajtjen e stabilitetit nė Lindjen e Mesme", ata mbėshtesin llogarinė e Uashingtonit pėr bombardimin e fundit tė objekteve tė naftės saudite: Ne i dėnojmė sulmet e 14 shtatorit 2019-te nė Abqaiq dhe Khurais nė territorin Saudit, nė termin mė tė fortė, riafirmojnė solidaritetin tonė tė plotė me Mbretėrinė e Arabisė Saudite dhe njerėzit e tij .

Tre fuqitė evropiane nuk kanė asnjė dėshmi pėr pretendimet e SH.B.A.-sė se Irani ka kryer bombardimin dhe ėshtė angazhuar nė luftė. Ata thjesht thanė: eshtė e qartė pėr ne, qė Irani mban pėrgjegjėsi pėr kėtė sulm. Nuk ka asnjė shpjegim tjetėr tė arsyeshėm. Ne mbėshtesim hetimet nė vazhdim pėr tė zbuluar mė shumė detaje.

Mbi tė gjitha, ishin SHBA-tė, tė cilat anuluan marrėveshjen bėrthamore me Iranin nė 2015-en dhe kėrcėnuan vendin kėtė vit me sulme me bomba. Krerėt evropianė tė shteteve dhe qeveritė po kthejnė situatėn me kokė poshtė. Ata nuk fajėsojnė veprimin agresiv tė imperializmit amerikan pėr kėrcėnimin e luftės, por qeverinė nė Teheran. Ata i bėjnė thirrje Iranit qė tė vazhdojė tė respektojė plotėsisht marrėveshjen bėrthamore dhe tė pėrmbahet nga provokimi dhe pėrshkallėzimi.

Duke pasur parasysh qė Uashingtoni dėrgon trupa nė Arabinė Saudite dhe anije luftarake nė Gjirin Persik pėr tė pėrgatitur njė luftė kundėr Iranit, kjo deklaratė nuk lė asgjė pėr tė dėshiruar nė aspektin e qartėsisė. Fuqitė udhėheqėse imperialiste nė Evropė po largohen nga kritika e Trump, tė cilėn ata fillimisht e kishin ngritur pėr pėrfundimin e marrėveshjes bėrthamore. Nė mbrojtjen e njė lufte tė re amerikane nė Lindjen e Mesme qė bazohet nė gėnjeshtra, si lufta nė Irak 2003, ata zbulojnė se kėtė herė ata po mbėshtesin dhe ndoshta marrin pjesė nė njė luftė tė tillė.

Uashingtoni, nga ana e tij, mirėpriti mbėshtetjen evropiane. Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo ka postuar nė Twitter....SH.B.A. ėshtė mirėnjohės pėr miqtė e saj tė ngushtė, Britaninė, Francėn dhe Gjermaninė pėr formulimin e qartė tė pėrgjegjėsisė sė vetme tė Iranit pėr luftėn kundėr Arabisė Saudite dhe pasojave tė saj nė rajon dhe botė. Nė tweet-in e dytė, Pompeo vlerėsoi deklaratėn evropiane nė stilin Orwellian: Kjo do tė forcojė diplomacinė dhe kauzėn e paqes. Ne i bėjmė thirrje tė gjitha kombeve tė bashkohen me kėtė dėnim tė veprimeve tė Iranit .

Sigurisht, mendimi i Gjermanisė, Francės dhe Mbretėrisė sė Bashkuar nuk forcon paqen, por inkurajon administratėn Trump qė tė intensifikojė kėrcėnimet dhe provokimet e saj dhe tė rrezikojė njė luftė katastrofike.

Nga Alex.L per WSWS.
26 Shtator 2019.

Faziti eshte....ka QUNA te SHKOLLUAR,me TRU,ANTIKRIEG,HUMAN dhe BRILIANTE....DYNJAJA.Dhe JO picMUTER,puthBYCES me flamur.

Vrejeni.....ALAMET DJALI.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg c64855eda920228787b8ed61d11e799f.jpg (12.0 KiloByte, 17 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2019, 12:19   #46
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,463
Thanks: 15,941
Thanked 9,440 Times in 6,376 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Re: Mediat nė SHBA: Irani ėshtė autor i sulmeve ndaj naftės saudite

It is clear to us that............Iran bears responsibility for this attack, the leaders said. There is no other plausible explanation.

PS....DJALE i ZGJUAR ai siper MEJE apo ALEX.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg mKqNBm52.jpg (21.8 KiloByte, 11 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur