Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Temė e mbyllur
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-08-2012, 14:48   #41
Diellza
Super Anėtar
 
Avatari i Diellza
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Posts: 181
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
Diellza ėshtė vėrtetė talentėDiellza ėshtė vėrtetė talentėDiellza ėshtė vėrtetė talentėDiellza ėshtė vėrtetė talentėDiellza ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kėngėtarja serbe qė ndezi Shkodrėn

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Une shikoj vec konflikt ne logjike. Nuk mund te urresh Turqit dhe duash Serbet, ose anasjelltas. Ne fakt, nuk behet fjale as per urrejtje. Ne se dashuron kulturen e nje populli tjeter, eshte e pamundur te mos e dashurosh ate popull qe e ka krijuar ate kulture. Te thuash se ben njeren, por jo tjetren eshte genjeshter e trashe, ose hipokrizi e kulluar.

Sic thane te gjithe ketu, s'ka asgje te turpshme te pranosh se pelqen kulturen Serbe. Por, nuk ka pse te na hiqeni te moderuar e te thoni se nderkohe urreni popullin dhe 'supremacine' Serbe.

Per internacionalistet dhe mendjegjeret (ata qe pranoje kulturen e huaj vetem se eshte ne mode te jesh open minded), mund te shtoj se para se te ndjesh internacionalizem per nje popull agresor, ke detyre nacionalizmi ndaj familjes dhe popullit tend. Apo ca nga keta ne se bota po mbytet do hipnin me pare kinezen ne varke e jo te emen?
Cili ishte ai person ketu, i cili pranoi se pelqente kenget serbe? Tema eshte zgjatur dy faqe dhe ne te vertete asnje komentues nuk ka pohuar se i pelqen muzika serbe.

Siē e kam perseritur edhe me pare, kjo teme eshte hap me nje mllef te madh dhe tashme po sulmohen ata njerez qe faktikisht as qe ju bie mendja per serbet e kenget e tyre, por thjeshte i indinjon fakti qe bashkekombesit e tyre sillen ne kete menyre harbute.

Sa i perket ēeshtjes nacionalizmit, eshte nje teme shume e gjere. Por, do te te thoja vetem kaq: gjithesecili ka te drejte te jete nacionalist, ama vetem deri aty ku prek kufirin e tjetrit. Jo pa qellim eshte ligjeruar shprehja "liria jote ndalon aty ku cenon lirine e tjetrit".

Nuk po ju kerkon njeri te tregoheni mendjehapur apo internacional, thjeshte po kerkohet qe te tregoni tek te tjeret respektin qe e kerkoni per veten tuaj.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Une shohe edhe me shume se aq. Perpjekje te vazhdueshme e te qellimshme te devijimit nga tema duke bere krahasime pa krahasim.
Psh, krahasohet urrejtja kombetare e sotme dhe politika shfarosese Serbe e pastrimit etnik qe prej 1912 e kendej me politiken e sundimit Osman. Krahasohet Gjenocidi Serb (qe nga historianet krahasohej me ate armen) i njepasnjeshem me krimet Turke. Krahasohet urrejtja e sotme Serbe (mbi 80% i urrejne shqiptaret sipas statistikave te arritura nga nje think-tank) me ''urrejtjen'' Turke !! ... e shume e shume detaje tjera qe nuk kane krahasim.

Metutje, krahasohet pa lidhje, politika e Hitlerit ndaj nesh apo krimet gjermane me gjenocidin serb, bile edhe krimet e Enver Hoxhes krahasohen me gjenocidin Serb !!!
Socio, think tanks duhet te merren me pak kripe sa per t'ju dhene shije sepse nuk tregojne gjithmone realitetin qe eshte. Pergjithesisht, vendet ballkanike kane karakteristika te prapambetura dhe nje pergjithesi e njerezve te pashkolluar te cilet influencohen lehte dhe nuk dine te logjikojne ne menyre te shendoshe. Ne kete mes fus SERBI, KOSOVE edhe SHQIPERI.

Kur ke percarje ne shtepi tende nuk ke goje t'i flasesh komshiut sepse te drejtohet me te njejtin fjalor sikur yt vella
__________________
I miss you...
Diellza nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-08-2012, 15:50   #42
yllbardh
R.I.P
 
Avatari i yllbardh
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: as vetė se di.... :)
Posts: 964
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 12
yllbardh ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kėngėtarja serbe qė ndezi Shkodrėn

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin


Hitleri beri kerdine ne luften e 2-te boterore...but nooooo, pikerisht Gjermania eshte vendi me i preferuar per kosovaret qe shkojne ne emigrim dhe hane buken e Hitlerit apo te niperve te tij(!)
"Pushtimet" italo/gjermane nė viset shqiptare jashtė Shqipėrisė gjatė L2B nė shumicėn e rasteve, qė tė mos them nė tė gjitha rastet, trajtoheshin si akt ēlirimtarė nga zgjedha sllave. Gjithashtu nuk duhet tė harrohet fakti se gjatė kėtyre "pushtimeve" hapen edhe shkollat/gazetat e para nė gjuhėn shqipe, kėshtu qė gjermanėt pėr shqiptarėt jashtė Shqipėrisė konsiderohen si miq tė shqiptarėve, se kėtu vlen maksima: "armiku i armikut tim ėshtė miku im".
Ndėrsa sa i pėrket kėtij zhanrit tė muzikės qė mė tepėr i ngjanė muzikės jevge qė nuk pėrmban asgjė nė esencėn e saj me karakter artistik pėrpos se njė tingulli irrritues pėr veshėt, por kjo ėshtė mė tepėr ēėshtje e shijes personale, kėshtu qė atyre qė u pėlqen ky lloj i muzikės le t'a dėgjojnė pėr vete dhe tė na lejnė ne tė tjerėve rehat.
__________________
Shqiptari qė derdhė gjak shqiptari nuk meriton tė quhet shqiptarė
yllbardh nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-08-2012, 16:16   #43
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,434
Thanks: 2,623
Thanked 2,159 Times in 820 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėngėtarja serbe qė ndezi Shkodrėn

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga yllbardh Shiko postimin
Ndėrsa sa i pėrket kėtij zhanrit tė muzikės qė mė tepėr i ngjanė muzikės jevge qė nuk pėrmban asgjė nė esencėn e saj me karakter artistik pėrpos se njė tingulli irrritues pėr veshėt...

cila asht muzika jevge ?
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-08-2012, 17:14   #44
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,193
Thanks: 157
Thanked 978 Times in 567 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kėngėtarja serbe qė ndezi Shkodrėn

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Diellza Shiko postimin
Cili ishte ai person ketu, i cili pranoi se pelqente kenget serbe? Tema eshte zgjatur dy faqe dhe ne te vertete asnje komentues nuk ka pohuar se i pelqen muzika serbe.

Siē e kam perseritur edhe me pare, kjo teme eshte hap me nje mllef te madh dhe tashme po sulmohen ata njerez qe faktikisht as qe ju bie mendja per serbet e kenget e tyre, por thjeshte i indinjon fakti qe bashkekombesit e tyre sillen ne kete menyre harbute.

Sa i perket ēeshtjes nacionalizmit, eshte nje teme shume e gjere. Por, do te te thoja vetem kaq: gjithesecili ka te drejte te jete nacionalist, ama vetem deri aty ku prek kufirin e tjetrit. Jo pa qellim eshte ligjeruar shprehja "liria jote ndalon aty ku cenon lirine e tjetrit".

Nuk po ju kerkon njeri te tregoheni mendjehapur apo internacional, thjeshte po kerkohet qe te tregoni tek te tjeret respektin qe e kerkoni per veten tuaj.
Jo me shoqe, ti qenke komplet jashte temes. Kengetarja eshte Serbe dhe nuk ka bere asgje te keqe, pos te jete vetvetja ne person dhe ne kenge. Njerezia ketu po merrej me artdashesit te cileve u hyri zjarri (nuk besoj se ka njeri qe mendon se kishte marre flake hotel kunji i Shkodres). Po diskutohej se cfare i shtyn keta artdashes ta dashuroje kaq shume artin Serb sa te ftojne dhe te paguajne me parate e nje kombi qe u ka pare vetem kobin, perfaqesuesen e asaj kulture pre e te ciles kane rene ne shekuj. U tha qe ftuesit dhe entuziastet e duan kulture pasi u ngjason me karakterin dhe natyren e vet. Nuk mund te te coje peshe nje gje se ciles nuk ja var.

Nderkohe tin a shkruan se nuk paska artdashes te muzikes Serbe, meqe asnjeri nuk eshte shprehur ashtu ne forum. Kjo qe thua sikur bie ndesh me videon dhe artikullin hyres bombastik. Kjo qe thua ti mund te qendroje vetem ne se ata qe ne te tjeret po pandehim si tifoze te kenges/muzikes qenkan tifoze te asseteve te kengetares. Me c’rast na del shume interesante perkrahja jote per harbuterine e ‘artdashesve’ per nje mikeshe te huaj dhe mungesa e saj per ata qe i japin emrin real percudnimit njerezor.
ZET nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-08-2012, 18:35   #45
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 9,011
Thanks: 7,798
Thanked 6,567 Times in 2,786 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 212
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėngėtarja serbe qė ndezi Shkodrėn

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Diellza Shiko postimin
Socio, think tanks duhet te merren me pak kripe sa per t'ju dhene shije sepse nuk tregojne gjithmone realitetin qe eshte. Pergjithesisht, vendet ballkanike kane karakteristika te prapambetura dhe nje pergjithesi e njerezve te pashkolluar te cilet influencohen lehte dhe nuk dine te logjikojne ne menyre te shendoshe. Ne kete mes fus SERBI, KOSOVE edhe SHQIPERI.

Kur ke percarje ne shtepi tende nuk ke goje t'i flasesh komshiut sepse te drejtohet me te njejtin fjalor sikur yt vella
Perkundrazi, think-tanks duhet te mirren shume seriozisht sepse tregojne nje pasqyre reale te shoqerise Serbe, qe ne mendimin tim eshte shoqeria me shoviniste ne Ballkan. Dhe kjo urrejte e tyre nuk mbillet nga njerzit e pashkolluar e te prapambetur, sic aludon ti, por nga vete akademia e tyre.

Gjithmone akademia ka planifikuar, politika ka miratuar, kisha ka bekuar dhe ushtria ka ekzekutuar.

Ta dish ti, Diellza, nese je etnikisht shqiptare, qe njerzit si une ty ta kane shpetuar faren deri sot. Ekzistenca jote eshte kryesisht fale veprave te tyre.
__________________
Gentiana
Socio nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-08-2012, 18:43   #46
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėngėtarja serbe qė ndezi Shkodrėn

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga yllbardh Shiko postimin
(muzika ne fjale) ... ėshtė mė tepėr ēėshtje e shijes personale, kėshtu qė atyre qė u pėlqen ky lloj i muzikės le t'a dėgjojnė pėr vete dhe tė na lejnė ne tė tjerėve rehat.
do te ishte arritje nese do te behej pikerisht kjo gje, per kete ka folur Diellza qe ne fillim. Ajo vete nuk i degjon keto muzike, por s'ka ndonje problem nese ka nga ata qe e degjojne.
Fakti eshte qe ata qe nuk lene te tjeret rehat jane pikerisht krahu i kundert, nje grup njerezish qe nuk e degjojne vete, shume dakord (as une s'i degjoj meqe ra fjala, s'me ngjisin. Por gjithashtu nuk me ngjisin as kenge te llojit "Janines c'i pane syte" psh), askush s'ka te drejte t'i *detyroje* te degjojne nje muzike qe s'ju pelqen. Por ama duhet te dallojne qe keto lloj zgjedhjesh jane dy-drejtimshe, nese nuk i detyron njeri te degjojne nje X muzike, as mund te detyrojne dike te degjoje nje X muzike. Megjithate, kalojne pertej dhe marrin autoritetin fals per te bezdisur dhe fryre ne vesh ata qe jane degjues *per veten e tyre* te nje muzike te caktuar, duke nxjerre lloj lloj arsyesh per te justifikuar pjesen 'mos e degjo as ti meqe s'e degjoj une'.
Verifikoje vete tek 3 shkrimet e para te kesaj teme dhe nen cfare kendveshtrimi eshte trajtuar thjesht nje koncert.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-08-2012, 22:32   #47
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,434
Thanks: 2,623
Thanked 2,159 Times in 820 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėngėtarja serbe qė ndezi Shkodrėn

jan 4 e ma shum shtete te cilat e flasin apo tingllojn sikur gjuhen serbe ... a asht fjala me bojkotue vetemse serbijen apo te gjitha shetetet , gjuha e te cilve tingllon serbisht ?
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-08-2012, 23:10   #48
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,434
Thanks: 2,623
Thanked 2,159 Times in 820 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėngėtarja serbe qė ndezi Shkodrėn

P.S. me vonesė

po te ishte martue nje shqiptar me Indiren , do ti kishin thon : u martue me ni boshnjake .

kjo me pelqen

http://www.youtube.com/watch?v=MJm0a...eature=related
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-08-2012, 00:29   #49
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,083
Thanks: 21
Thanked 67 Times in 59 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėngėtarja serbe qė ndezi Shkodrėn

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Sepse me kete lloj arsyetimi te tere hebrejt do te duhet te thoshin qe muzika e Mozartit nuk ben, gjenialieti i Bach eshte fallco dhe ata qe pelqejne Wagner jane tradhtare!
1. hebrejte e dijne qe mocarti ishte austriak.
2. hebrejte e dijne se keta nuk kane kompozuar turbo-folk.
3. edhe vagnerin e dijne kush eshte. Se vagneri per here te pare pas L2B me duket eshte tentuar te luhet vitin e kaluar - nuk me kujtohet nese eshte luajtur me tevertete. Sepse rekasionet kane qene te ashpra. Ani qe vagneri ka vdekur gati nje shekull para se te shfaqej levizja antisemite e mbrapeshti te tilla ne jeten kulturen e politiken e gjermanise.

Dhe ani qe vagneri i takon periudhes se zgjimit nacional dhe rilindjes gjermane. Dhe se cdo verejtje e tij qe lidhej me semitet eshte ne fakt refleks i puritanizmit te tij; qe s'ka te bej me antisemitizmin por me pastertine e muzikes gjermane.
Megjithate muzika e tij konsiderohet naziste, jo pse ishte - por sepse u pelqeu nazisteve te cilet identifikohehsin me te. Por mjafton kaq qe hebrejte ta bojkotojne me vetedije te plote.

Ani qe, pa diskutim - veprat e tij jane vepra arti, qe tejkalojne kufij etnik.

Nje arsyetim i tille le per te deshiruar shume - dhe me logjike te tille -ose duhet zbritur artin boteror ne nivelin e llumit, ose do te ngrisesh llumin ne nivelin e artit - ndryshe barazim i tille nuk ekziston. Dhe ky quhet argument falso. Apo thjeshte demagogji.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-08-2012, 09:21   #50
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėngėtarja serbe qė ndezi Shkodrėn

Precizion. I love this.

1. Ne 175x Austria ishte pjese e Perandorise Gjermane. Kjo gje e ben teknikisht Mozartin nje gjerman, po ashtu sic Hanibalin e konsiderojme kartagjenas, dhe jo tunizian.

2. Hebrejte mund te dine shume gjera, por emertimet e muzikes nga njera tek tjetra nuk kane fuqi vendimmarrje qe meqe ka apo nuk ka nje emer te caktuar, eshte apo jo e justifikuar per t'u degjuar edhe kur kopozitori eshte nga 'te keqinjte'.

3. Cfare eshte thene ne kete rast, nuk i ben shqiptaret po aq te mire dhe te arsyeshem sa hebrejt, por hebrejt po aq driteshkurter dhe jokonsensuale sa shqiptaret.

Arsyetimet per artin jane perhere vetem te llojit personal dhe preferencial. Ka shume njerez sot qe muzike te caktuara i quajne llum (psh muziken e "Lords of Acid", apo "The Stooges" apo "Sex Pistols") por qe per shume te tjere eshte muzika e vertete qe vlen te degjohet. Cili je ti, dhe nje here, qe vendos keta lloj kufijsh cfare eshte art dhe cfare eshte llum, duke folur ne emer te me shume sesa nje personi, vetes tende?

So, come again?
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-08-2012, 10:16   #51
Eliot
.
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 925
Thanks: 3
Thanked 17 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Eliot ka mbyllur reputacionin
Re: Pėrgjigje e: Kėngėtarja serbe qė ndezi Shkodrėn

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Jam shume dakord. Nese dikujt i pelqen nje muzike e caktuar, nje art i caktuar, eshte vetem normale qe ta degjoje kete muzike apo ta shijoje kete art. Dhe nese ka njerez qe kesaj gjeje i veshin ngjyra politike, le te ikin te merren me keto gjera dhe t'jua lirojne sheshin atyre qe duan te bejne muzike dhe te degjojne muzike, pavaresisht emrit.
Pjesa 'injorant' ndaj dikujt A qe ka provuar dhunen mbi kurriz te nje personi B, eshte e kote. Sepse me kete lloj arsyetimi te tere hebrejt do te duhet te thoshin qe muzika e Mozartit nuk ben, gjenialieti i Bach eshte fallco dhe ata qe pelqejne Wagner jane tradhtare!
Dhe pjesa me banale ne kete teme eshte kur edhe ju na beni krahasime te kesaj kudre me gjenite siq jane Moxarti,Bach dhe te tjere.
Eliot nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-08-2012, 10:20   #52
Adria
ON/OFF
 
Avatari i Adria
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Venus
Posts: 915
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
Adria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Kėngėtarja serbe qė ndezi Shkodrėn

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Eliot Shiko postimin
Dhe pjesa me banale ne kete teme eshte kur edhe ju na beni krahasime te kesaj kudre me gjenite siq jane Moxarti,Bach dhe te tjere.
Fiks fare!
Kur kemi te bejme me vlera ndonese "made in Serbia" ,nuk mund t'i ulesh dot,por te vleresosh ca plehra ,aq me teper serbe ,eshte e rende .
Adria nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-08-2012, 11:39   #53
Diellza
Super Anėtar
 
Avatari i Diellza
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Posts: 181
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
Diellza ėshtė vėrtetė talentėDiellza ėshtė vėrtetė talentėDiellza ėshtė vėrtetė talentėDiellza ėshtė vėrtetė talentėDiellza ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kėngėtarja serbe qė ndezi Shkodrėn

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
1. hebrejte e dijne qe mocarti ishte austriak.
Per ate pune, austriak ishte edhe Hitleri! Dhe, qe te sqarohemi mire, sa i perket 'rraces' austriaket dhe gjermanet, jane te lidhur direkt me njeri tjetrin. Ato kohe, gjysma e banoreve te Austrise ishin gjerman.
__________________
I miss you...
Diellza nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-08-2012, 11:52   #54
Diellza
Super Anėtar
 
Avatari i Diellza
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Posts: 181
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
Diellza ėshtė vėrtetė talentėDiellza ėshtė vėrtetė talentėDiellza ėshtė vėrtetė talentėDiellza ėshtė vėrtetė talentėDiellza ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kėngėtarja serbe qė ndezi Shkodrėn

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Jo me shoqe, ti qenke komplet jashte temes. Kengetarja eshte Serbe dhe nuk ka bere asgje te keqe, pos te jete vetvetja ne person dhe ne kenge. Njerezia ketu po merrej me artdashesit te cileve u hyri zjarri (nuk besoj se ka njeri qe mendon se kishte marre flake hotel kunji i Shkodres). Po diskutohej se cfare i shtyn keta artdashes ta dashuroje kaq shume artin Serb sa te ftojne dhe te paguajne me parate e nje kombi qe u ka pare vetem kobin, perfaqesuesen e asaj kulture pre e te ciles kane rene ne shekuj. U tha qe ftuesit dhe entuziastet e duan kulture pasi u ngjason me karakterin dhe natyren e vet. Nuk mund te te coje peshe nje gje se ciles nuk ja var.

Nderkohe tin a shkruan se nuk paska artdashes te muzikes Serbe, meqe asnjeri nuk eshte shprehur ashtu ne forum. Kjo qe thua sikur bie ndesh me videon dhe artikullin hyres bombastik. Kjo qe thua ti mund te qendroje vetem ne se ata qe ne te tjeret po pandehim si tifoze te kenges/muzikes qenkan tifoze te asseteve te kengetares. Me c’rast na del shume interesante perkrahja jote per harbuterine e ‘artdashesve’ per nje mikeshe te huaj dhe mungesa e saj per ata qe i japin emrin real percudnimit njerezor.
Sipas kesaj logjike, avokatet mbrojtes ne ēeshtje penale na qenkan krim-dashes per shkak se mbrojne klientet e tyre. Aq me teper, kur diskuton/argumenton ne favor te X, del se eshte interesante perkrahja kur nuk bie dakort me mendimin e shumices. Pikerisht ketu fillon pengesa ku nuk jemi te zotet te shohim pertej hundes sone. Jemi kaq te preokuptuar ne boten tone te vogel, me nje frike per te dale jashte asaj kutie me te cilen identifikohemi. Kufinj te cilet i kemi me te degjuar e jo se i kemi vene vete ndaj vetes.

Njeriu duhet te jete i zoti te kundershtoje, pyese, logjikoje ndaj ē'do fakti qe i serviret, e jo ta pranoje ashtu sikur eshte.

Ketu ne kete teme nuk lexova asnje art-dashes Serb, te lutem silli shembujt/postimet ku dikush eshte shprehur qe e pelqeu kengen. Perkundrazi, ne kete teme ka vetem dy lloj postimesh: (1) postime ku shahet dhe ofendohet kengetarja per shkak te origjines se saj, madje mundohet te justifikohet me faktin qe edhe Serbia e mbjell kete urrejtje ne popullsine e saj, keshtu edhe ne duhet ta bejme - logjike e cila sugjeron se ne jemi po njesoj; dhe (2) postime ku pohojne qe ne fakt as qe duan t'ia dijne per kengetaren ne fjale, por merziten per arsye se ju vjen turp qe bashkekombesit e tyre (te cilet pikerisht ne kete teme kane share e ofenduar njeri tjetrin) tregojne kete lloj niveli te larte injorance.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Perkundrazi, think-tanks duhet te mirren shume seriozisht sepse tregojne nje pasqyre reale te shoqerise Serbe, qe ne mendimin tim eshte shoqeria me shoviniste ne Ballkan. Dhe kjo urrejte e tyre nuk mbillet nga njerzit e pashkolluar e te prapambetur, sic aludon ti, por nga vete akademia e tyre.

Gjithmone akademia ka planifikuar, politika ka miratuar, kisha ka bekuar dhe ushtria ka ekzekutuar.

Ta dish ti, Diellza, nese je etnikisht shqiptare, qe njerzit si une ty ta kane shpetuar faren deri sot. Ekzistenca jote eshte kryesisht fale veprave te tyre.
Ti me ke shpetuar faren mua? Nga ku keshtu? Londra? Te lutem shume, jeten time as ti, dhe as soji jot nuk e ka patur, edhe nuk do ta kete kurre ne dore.
__________________
I miss you...
Diellza nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-08-2012, 14:09   #55
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,083
Thanks: 21
Thanked 67 Times in 59 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėngėtarja serbe qė ndezi Shkodrėn

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Precizion. I love this.

1. Ne 175x Austria ishte pjese e Perandorise Gjermane. Kjo gje e ben teknikisht Mozartin nje gjerman, po ashtu sic Hanibalin e konsiderojme kartagjenas, dhe jo tunizian.

2. Hebrejte mund te dine shume gjera, por emertimet e muzikes nga njera tek tjetra nuk kane fuqi vendimmarrje qe meqe ka apo nuk ka nje emer te caktuar, eshte apo jo e justifikuar per t'u degjuar edhe kur kopozitori eshte nga 'te keqinjte'.

3. Cfare eshte thene ne kete rast, nuk i ben shqiptaret po aq te mire dhe te arsyeshem sa hebrejt, por hebrejt po aq driteshkurter dhe jokonsensuale sa shqiptaret.

Arsyetimet per artin jane perhere vetem te llojit personal dhe preferencial. Ka shume njerez sot qe muzike te caktuara i quajne llum (psh muziken e "Lords of Acid", apo "The Stooges" apo "Sex Pistols") por qe per shume te tjere eshte muzika e vertete qe vlen te degjohet. Cili je ti, dhe nje here, qe vendos keta lloj kufijsh cfare eshte art dhe cfare eshte llum, duke folur ne emer te me shume sesa nje personi, vetes tende?

So, come again?
Per me shkurt,
ti mik i dashur po thua se:
>>kengetarja serbe qe "ndezi shkodren" << (kushdo qofte ajo -per mua totalisht person anonim )
Eshte on par me Mocartin, Bahun dhe Magnate tjere boteror te artit ne fjale.

Nuk pajtohem me ty - diten e mire.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-08-2012, 16:20   #56
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėngėtarja serbe qė ndezi Shkodrėn

Jo. (Une akoma s'jam miku yt. Te konsideroj thjesht neutral.)
Po them vetem qe leri njerezit te degjojne muziken qe duan, cfaredolloj te jete ajo. Nese s'te pelqen, mos e degjo! Cdo lloj klasifikimi me epitete, "llum" apo "kryeveper" jane te tilla vetem per gustot e tua personale dhe te tjeret kane te drejten e plote te te thone "Mos me ca veshet". E njejta gje vlen dhe per muziken qe degjoj une dhe kur une klasifikoj gustot muzikore te te tjereve!
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-08-2012, 16:21   #57
yllbardh
R.I.P
 
Avatari i yllbardh
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: as vetė se di.... :)
Posts: 964
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 12
yllbardh ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kėngėtarja serbe qė ndezi Shkodrėn

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga busavata Shiko postimin
cila asht muzika jevge ?
muzika jevge= muzikė magjupėsh, ciganėsh =gipsy music por jo nga ata tė mirėnjohurit
__________________
Shqiptari qė derdhė gjak shqiptari nuk meriton tė quhet shqiptarė
yllbardh nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-08-2012, 16:28   #58
yllbardh
R.I.P
 
Avatari i yllbardh
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: as vetė se di.... :)
Posts: 964
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 12
yllbardh ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kėngėtarja serbe qė ndezi Shkodrėn

Ėshtė fakt i mirėnjohur se muzika zgjon ndjenjat, por pyetja ėshtė se cfarė ndjenjash zgjohen duke dėgjuar kėtė lloj muzike. Te njė Dardanas tė traumatizuar nga lufta me dėgjimin e toneve tė para tė kėsaj muzike, fillon rrėqethja dhe mendtė fluturojnė menjėherė nė rastet e pėrjetuara. Por pėr njė Shkodranas i cili s'ka pasur ndonjė ndodhi tė keqe lidhur me tonet e kėsaj muzike mundė tė ndodhė e kundėrta.
Mua mė mundon vetėm njė gjė a e kuptoni tekstin e kėnduar apo e dėgjoni kėngėn vetėm si melodi?

Sepse personalisht mundė tė them se nėse unė nuk kuptoj gjuhėn e kėnduar ndoshta e dėgjoj atė kėngė nja dy tri herė dhe menjėherė ajo kalon nė humnerėn e harresės sepse interesimi pėr tė ėshtė minimal.
__________________
Shqiptari qė derdhė gjak shqiptari nuk meriton tė quhet shqiptarė
yllbardh nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-08-2012, 16:43   #59
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėngėtarja serbe qė ndezi Shkodrėn

Ndoshta justifikohet edhe me faktin se kjo gjenerate, ne Shqiperi, nuk ia ka idene se c'jane problemet nderetnike per arsye se kesaj gjenerat nuk i ka rene hise, fatmiresisht, qe te perballen me ndonjerin prej fqinjeve te tyre as fizikisht por as ne ndonje menyre tjeter. Kjo pra mund te jete arsyeja e mosperputhjes se mentaliteteve te shqiptareve te Shqiperise ne njeren ane dhe shqiptareve te tjere te mbetur jashte Shqiperise se 1912.

Mendoj se nese behet nje lloj sondazhi, ku te gjithe ballkanasit do te pergjigjeshin shume sinqerisht, ne pyetje te ndryshme rreth nacionalizmit...shqiptaret nga Shqiperia do te zenin poziten e fundit.
Ka te drejte secili qe te kundershtoj kete mendim, por me aq sa e njoh une mentalitetin e ballkanasve, nuk arrij te gjej nje komb tjeter i cili eshte me pak nacionalist se shqiptaret ne Shqiperi.

Kete pershtpypje e kam fituar fillimisht ne vizitat e para ne Shqiperi, ku kryesisht shkonim per te bere tifo per kombetaren, dhe e kam forcuar me raste te tilla si kjo qe po bisedojme.

Ai qe e merr mundin qe te kundershtoj keto qe them une, fillimisht le te sjell me vete ndonje shembull i cili deshmon se ndonjeri nga popujt e ballkanit e degjon muziken shqipe.
Rex nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 15-08-2012, 16:46   #60
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,083
Thanks: 21
Thanked 67 Times in 59 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėngėtarja serbe qė ndezi Shkodrėn

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Jo. (Une akoma s'jam miku yt. Te konsideroj thjesht neutral.)
Po them vetem qe leri njerezit te degjojne muziken qe duan, cfaredolloj te jete ajo. Nese s'te pelqen, mos e degjo! Cdo lloj klasifikimi me epitete, "llum" apo "kryeveper" jane te tilla vetem per gustot e tua personale dhe te tjeret kane te drejten e plote te te thone "Mos me ca veshet". E njejta gje vlen dhe per muziken qe degjoj une dhe kur une klasifikoj gustot muzikore te te tjereve!
Atehere mik i dashur, mos genje ne publik dhe mos me caj veshet me demagogjira. Nuk te ndaloi askush degjimin e kesaj pele nga banati - ti po flet permendesh - per me sakte nuk po di as cfare po flet. Sepse une nuk i tregoj askujte cfare te degjoje.
E aq me pak miqeve te mi te dashur.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė  
Temė e mbyllur

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur