Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Ekonomi & biznes

Ekonomi & biznes Kėtu do tė gjeni lajme, studime, statistika, trajnime, dhe informacion tė bollshem qė ka te bėjė me ekonominė shqiptare dhe atė botėrore, si dhe nė fushėn e biznesit nė pėrgjithėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-12-2014, 16:26   #81
bindi
dolcinio
 
Avatari i bindi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Ne bregdet
Posts: 1,884
Thanks: 5
Thanked 10 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 20
bindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Projekti TAP dhe Shqiperia

Si duket puna, embagoja e perendimit kunder rusise ka filluar te jap efektet e veta negative per ekonomine ruse,ne kete kuader mund te shikohet,nga njera ane dhe pezullimi i projektit strategjik rus Rjedha e jugut,dhe nga ana tjeter vendosmria e perendimit per tu shkputur nga varsia e gazit rus duke favorizuar projektin TAP
bindi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2014, 14:58   #82
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Arrow Pėrgjigje e: Projekti TAP dhe Shqiperia

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga bindi Shiko postimin
Si duket puna, embagoja e perendimit kunder rusise ka filluar te jap efektet e veta negative per ekonomine ruse,ne kete kuader mund te shikohet,nga njera ane dhe pezullimi i projektit strategjik rus Rjedha e jugut,dhe nga ana tjeter vendosmria e perendimit per tu shkputur nga varsia e gazit rus duke favorizuar projektin TAP
Tschja...........kur luan poker,varet cfar kartash ke ne dore!
Perendimi apo eu-leshi (deshen te benin blof me ruset,urdhero e moret) ka nevoje per gaz rus dhe jo e kunderta!
Erdogan po tregohet mjeshter per interesat turke,ndersa 4MILIARD fitime nga investimi rus....Bullgaria le tja kerkoje McCain!Vendet e prekura do ja coje USA me anije si kompesim,ndersa puntoret e firmes gjermane Salzgitter(qe do shtronte 75.000m tubacione me vlere 500Milion Euro) le te presin dhe me tej!
Projekti vdiq,kaq ishte-sipas kapos te Gazprom Alexei Miller!
Putin: kur eu-preshi nuk e deshiron projektin,atehere nuk do e realizojme!
aleksandra vucic: ne paguajme cmimin e konfliktit midis fuqive te medhaja(mos e rruj se do ta japi Brukseli....neser).
Neve do na japin nje pras te madh qe ta shijojme!
@rusnod: kam te drejte per analizen???
E di qe do me thuash...PO!
Tashti nje kafe do me beje mire ta pije diku.
KLM
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2014, 15:58   #83
bindi
dolcinio
 
Avatari i bindi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Ne bregdet
Posts: 1,884
Thanks: 5
Thanked 10 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 20
bindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Projekti TAP dhe Shqiperia

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Tschja...........kur luan poker,varet cfar kartash ke ne dore!
Perendimi apo eu-leshi (deshen te benin blof me ruset,urdhero e moret) ka nevoje per gaz rus dhe jo e kunderta!
Erdogan po tregohet mjeshter per interesat turke,ndersa 4MILIARD fitime nga investimi rus....Bullgaria le tja kerkoje McCain!Vendet e prekura do ja coje USA me anije si kompesim,ndersa puntoret e firmes gjermane Salzgitter(qe do shtronte 75.000m tubacione me vlere 500Milion Euro) le te presin dhe me tej!
Projekti vdiq,kaq ishte-sipas kapos te Gazprom Alexei Miller!
Putin: kur eu-preshi nuk e deshiron projektin,atehere nuk do e realizojme!
aleksandra vucic: ne paguajme cmimin e konfliktit midis fuqive te medhaja(mos e rruj se do ta japi Brukseli....neser).
Neve do na japin nje pras te madh qe ta shijojme!
@rusnod: kam te drejte per analizen???
E di qe do me thuash...PO!
Tashti nje kafe do me beje mire ta pije diku.
KLM
Une do te jap nje reputacion e kafen te ta beje ai rusi,...
Se mos merziten keto kompanit gjigante,sille kah ta sillesh taksa paguasit jane ata qe do te paguaj deshtimet qofte njeres apo tjetres pale...
bindi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-12-2014, 15:27   #84
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,343
Thanks: 15
Thanked 166 Times in 137 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Projekti TAP dhe Shqiperia

Projekti TAP ka marre driten jeshile nga Komisioni Europian, fale ngjarjeve qe ndodhen ne Ukraine, dhe Putinit kokforte.
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2015, 13:26   #85
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,040
Thanks: 6,215
Thanked 2,994 Times in 1,225 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Projekti TAP dhe Shqiperia

TAP shkarkon 60 milionė euro; vetėm nė fazėn e parė pritet ndėrtimi i 100 km rrugėGėrmimet e para kanė nisur tashmė nga Ēorovoda, me ndėrtimin e rrugėve tė aksesit dhe urave. Pėrgjatė tė gjithė gjurmės sė gazsjellėsit do tė ndėrtohen dhe pėrmirėsohen rreth 100 kilometra rrugė, ėshtė parashikuar rehabilitimi i 42 urave ekzistuese dhe ndėrtimi i 3 urave tė reja.

Vlera e pėrafėrt e investimit nė fazėn e parė do tė jetė rreth 60 milionė euro. Tė gjitha kėto me efekt jo vetėm nė punėsim, por edhe nė pėrmirėsimin e infrastrukturės sė tė gjithė kėtyre zonave.

Drejtori Menaxhues i TAP, Ian Bradshow thotė se pėrfshirja e kompanive shqiptare si nėnkontraktore ka nisur qė nė kėtė fazė tė parė tė punimeve ku 95% e stafit ėshtė shqiptar dhe numri i tė punėsuarve nė kėtė fazė tė parė do tė jetė mbi 500 vetė.

“Sic e shihni kėtu, sot kompanitė shqiptare janė tashmė tė pėrfshira nė kontratat kryesore pėr kėto rrugė aksesi dhe ura qė po rehabilitohen dhe ndėrtohen nė Shqipėri. Kjo ėshtė njė joint-venture mes njė kompanie shqiptare dhe italiane dhe kompania shqiptare ėshtė nė drejtim tė saj, thuajse 95% e stafit nė kėtė pjesė tė punimeve janė shqiptarė”, thekson Bradshow.

Faza e dytė ėshtė ndėrtimi i tubacionit tė gazit nė territorin shqiptar qė pas pėrfundimit tė plotė tė punimeve dhe transportit tė gazit tė parė nga fushat e Azerbaxhanit drejt Europės perėndimore pritet tė pėrfitojė njė pjesė tė tij pėr nevojat e brendshme. Pėrfituesit e parė, sipas Ministrisė sė Energjisė qė po harton paralelisht njė masterplan dhe studim fizibiliteti pėr gazifikimin e vendit, janė TEC-i i Vlorės, njė investim qė prej vitesh nuk funksionin, si dhe industria.

“Po krijojmė njė pikė daljeje nė Shqipėri, pra po lehtėsojmė marrjen e gazit me shpresėn qė kjo do tė lejojė masterplanin shqiptar tė gazit tė krijojė gjurmė nė industrinė e gazit nė vend”, vijon Bradshow.

Zoti Bradshow u ndal edhe tek pozicioni gjeostrategjik i gazsjellėsit. A mundet gazsjellėsi Turkish Stream tė konkurojė projektin TAP?

“Jo. TAP ėshtė pjesa europiane e korridorit jugor tė gazit. Korridori Jugor i Gazit transporton gazin nga Kaspiku, Azerbaxhani, Gjeorgjia, Turqia mė pas kalon tek TAP nė kufirin turko-grek dhe nė e ēojmė kėtė gaz pėrmes Greqisė, Shqipėrisė, Adriatikut dhe Italisė dhe ėshtė totalisht e ndarė nga Turk Stream’, tha Bradshow.

Top Channel
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-12-2016, 08:40   #86
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,345
Thanks: 3,506
Thanked 3,978 Times in 2,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Projekti TAP dhe Shqiperia

Marrėveshja me “TAP”-in, Shqipėria do tė pėrfitojė 88 milionė euroShqipėria pėrfiton nė total 88.1 milionė euro nga marrėveshja e rinegociuar me konsorciumin “TAP”, nga 7.35 milionė pėrfitim qė parashikohej nė marrėveshjen e parė. Sipas Ministrisė sė Energjisė, nė marrėveshjen e nėnshkruar nga qeveria e mėparshme, 7.35 milionė euro do tė shkonin pėr investime nė komunitet.

“Dyfishimi i investimeve nė komunitetet lokale, nga 7 mln nė 14 milionė euro. Kemi tė bėjmė me njė rishikim tė periudhės sė stabilitetit fiskal qė ėshtė mbi 60 milionė euro qė shkojnė pėr pėrfitime tė shtetit shqiptar nga ky proces”, tha Damian Gjiknuri.

Marrėveshja e re parashikon 8 pika, ku pėrfshihen dyfishim i fondeve pėr trajnime nė sektorin e gazit, si dhe zgjatjen e afatit tė rimbursimit tė Tatimit mbi Vlerėn e Shtuar, nga 30 nė 180 ditė. Konsorciumi angazhohet tė mbėshtesė kompaninė e re tė transmetimit tė gazit nė Shqipėri, qė tė ofrojė shėrbimin e mirėmbajtjes pėr gazsjellėsin.

“Si njė nga investimet e huaja direkte mė tė mėdha nė Shqipėri, ‘Trans Adriatic Pipeline’ po injekton 1.5 miliardė euro, pėrveēse pėrfshin Shqipėrinė nė hartėn europiane tė gazit”, tha Ian Bradshaw.

Ndėrkohė mbetet ende e paqartė sasia e gazit qė do tė pėrfitojė Shqipėria, pasi sipas Ministrisė sė Energjisė kjo nuk ėshtė subjekt i marrėveshjes me ndėrtuesin e tubacionit, por me aksionerėt e vendburimeve tė gazit nė fushėn e Shah Denizit.

indeksonline.net
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-12-2016, 17:04   #87
Damastion
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 2,186
Thanks: 691
Thanked 512 Times in 359 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
Damastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Projekti TAP dhe Shqiperia

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pjer Thomas Shiko postimin
Projekti TAP ka marre driten jeshile nga Komisioni Europian, fale ngjarjeve qe ndodhen ne Ukraine, dhe Putinit kokforte.
Eshte strategji e evroperendimore qe te pavarsohet Europa nga inporti i energjeteve nga rusia.
Cdo varshmeri nga Rusia(e sotme antievropjane) rrezikon Evropen perendimore dhe vlerat shoqerore qe jan krijuar pas L2B.
Ne ket kontest duhet par edhe konfliktin sirian,mbeshtetja ruse per Asadit dhe aleanca me Iranin eshte perpjekje qe te pengoj projektet per furnizimin me gaz te Europes nga Katari qe eshte nje nder vendet me te pasura me gaz ne bote.
Damastion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-12-2016, 14:11   #88
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,345
Thanks: 3,506
Thanked 3,978 Times in 2,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Projekti TAP dhe Shqiperia

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pjer Thomas Shiko postimin
Projekti TAP ka marre driten jeshile nga Komisioni Europian, fale ngjarjeve qe ndodhen ne Ukraine, dhe Putinit kokforte.
Nese e ke fjalen per aneksimin e Krimese kjo nuk qendron sepse TAP e mori driten jeshile 1 vit para aneksimit te Krimese. Me shume ka mundesi qe te jete e kunderta.

Qellimi kryesor i importit te gasit nga Azerbajxhani eshte qe te thyhet monopoli rus i furnizimit te Europes me gas.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur