Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Ekonomi & biznes

Ekonomi & biznes Kėtu do tė gjeni lajme, studime, statistika, trajnime, dhe informacion tė bollshem qė ka te bėjė me ekonominė shqiptare dhe atė botėrore, si dhe nė fushėn e biznesit nė pėrgjithėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 18-01-2019, 23:28   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,163
Thanks: 8,201
Thanked 3,759 Times in 2,005 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
The New York Times shkruan pėr djaloshin nga Kosova, prodhues i orėve :

: Shkoi nė vitin 1999 nė Zvicėr, tani “ua merr ēmimet” edhe prodhuesve botėrorė (Foto/Video)


Kur “AkriviA” u shpall si fituesja e “Men’s Watch” nė “Grand Prix d’Horlogerie de Genčve” nė nėntor, shumica e anėtarėve tė audiencės ndoshta dinin pak mė shumė sesa emri i markės gjashtėvjeēare.
Disa tė pranishėm, megjithatė, brohorisnin me zė tė lartė pasi themeluesi i saj, Rexhep Rexhepi, bėri rrugėn e tij pėr tė marrė ēmimin pėr “Chronomčtre Contemporain”.
“Ju duket se jeni shumė popullor, zotėri”, kishte thėnė Édouard Baer, mjeshtėr i ceremonive tė ngjarjes, me njė surprizė tė habitshme nė tė cilėn AkriviA fitoi mbi njė listė tė markave tė njohura.
Rexhepi nuk mund tė ketė njė emėr tė madh tė familjes, por, nė moshėn 31 vjeēare, ai ėshtė njė kandidat i qartė i fuqishėm nė mesin e njė brezi tė prodhuesve tė orėve.
Dhe pėr kėtė, mediumi prestigjioz “The New York Times”, i ka kushtuar njė shkrim special.“Kjo orė mban shumė gjėra qė u bashkuan gjatė shumė viteve pėr t’u bėrė realitet”, ka thėnė Rexhepi nė fjalimin e tij tė pranimit.
Po sipas kėtij mediumi, pėrcjell Telegrafi, historia e tė kaluarės sė tij pasqyron vėshtirėsitė e tij personale dhe pėrkushtimin e tij nė kėtė fushė.

I lindur nė vitin 1987 nė Zhegėr, Kosovė, Rexhepi u largua nga vendi i shkatėrruar nga lufta nė vitin 1999 pėr nė Zvicėr.
Ai hyri nė njė program mėsimi nė Patek Philippe, dhe mė vonė punoi pėr BNB Concept, njė lėvizje e prodhuesve specialistė dhe pėr oratorin e njohur zviceran Franēois-Paul Journe.
Nė vitin 2012, nė ditėlindjen e tij tė 25-tė, z. Rexhepi hapi punėtorinė e vet nė zonėn e qytetit tė vjetėr tė Gjenevės, duke pėrdorur 100,000 franga zvicerane tė kursimeve.
Nė fillim, ai prodhoi kryesisht prototipa pėr markat e tjera; nė vitin 2015, ai filloi tė pėrqendrohet nė zhvillimin e AkriviA.
Emri i markės, tė cilėn ai e kishte regjistruar si biznes tre vjet mė parė, merret nga fjala greke qė ka kuptimin e “saktėsisė”.
AkriviA tani punėson gjashtė oratorė, duke pėrfshirė edhe vėllain e vogėl tė z. Rexhepi – i cili u bashkua me AkriviA pas njė “kualifikimi” nė Patek Philippe – dhe prodhon rreth 30 orė nė vit.
“Nuk ka linja prodhimi nė punėtorinė tonė”, tha z. Rexhepi nė njė intervistė. “Pėr ne, i njėjti orator duhet tė mbikėqyrė njė orė, nga fillimi deri nė fund”.Nė njė epokė tė robotikės dhe Inteligjencės Artificiale, vizioni i z. Rexhepi ėshtė tė krijojė mekanizma krijues tė bėrė tėrėsisht me dorė dhe tė frymėzuara nga klasicizmi i pionierit horologjik (arti i bėrjes sė orėve) tė shekullit tė 18-tė, Abraham-Louis Breguet, si dhe nga modernizmi i z. Journe.
“Cilėsia e lartė dhe identiteti vizuel janė shumė tė rėndėsishme sepse duam qė stili ynė tė jetė i njohur”, ka thėnė z. Rexhepi. “Kjo ėshtė arsyeja pse ēdo gjė nė orėt tona, duke pėrfshirė lėvizjen, ėshtė simetrike, e cila natyrisht shton kompleksitetin, por sjell estetikė nė pėrputhje me teknikėn”.
“Ne mbrojmė vlerat tradicionale qė po humbasin sot”, tha ai. “Mund tė jemi tė rinj, por ne mbėshtetemi nė traditėn pėr tė ecur pėrpara”.
“Shumė oratorė tė rinj vijnė nė skenė, por nė fund tė rrallėt pėrfundojnė nė top”, ka thėnė Oliver Müller, njė konsulent i cili po e kėshillon z. Rexhepi nė zhvillimin e markės sė tij. /Telegrafi/
__________________________________________________ _________________
https://telegrafi.com/new-york-times...re-foto-video/
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-01-2019, 23:41   #2
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 14,362
Thanks: 1,630
Thanked 9,136 Times in 4,018 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 306
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: The New York Times shkruan pėr djaloshin nga Kosova, prodhues i orėve :

I lumte, urime.
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-01-2019, 23:52   #3
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 778 Times in 485 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: The New York Times shkruan pėr djaloshin nga Kosova, prodhues i orėve :

E kam pare ne nje dokumentar te nje televizioni shqiptar qe kishte vajtur ne Zvicer per ta intervistuar.Shume interesant ishte,dhe shume i thjeshte,nje zotni i vertete.Prodhon ora qe shiten deri ne 300 mije franga copa.eshte nje histori suksesi se si nje njeri zhvillon aftesite e tije kur eshte i lire dhe i pa paragjykuar.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-01-2019, 00:10   #4
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,163
Thanks: 8,201
Thanked 3,759 Times in 2,005 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: The New York Times shkruan pėr djaloshin nga Kosova, prodhues i orėve :

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
E kam pare ne nje dokumentar te nje televizioni shqiptar qe kishte vajtur ne Zvicer per ta intervistuar.Shume interesant ishte,dhe shume i thjeshte,nje zotni i vertete.Prodhon ora qe shiten deri ne 300 mije franga copa.eshte nje histori suksesi se si nje njeri zhvillon aftesite e tije kur eshte i lire dhe i pa paragjykuar.
"...eshte i lire dhe i pa paragjykuar".
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur