Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Ekonomi & biznes

Ekonomi & biznes Kėtu do tė gjeni lajme, studime, statistika, trajnime, dhe informacion tė bollshem qė ka te bėjė me ekonominė shqiptare dhe atė botėrore, si dhe nė fushėn e biznesit nė pėrgjithėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 28-03-2019, 21:53   #1
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,703
Thanks: 388
Thanked 1,512 Times in 961 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Gabimet qė nuk duhen bėrė nė intervistėn pėr punė

Si tė pėrgatitemi pėr takimin vendimtar. Kush dėshiron tė rrisė shanset pėr tė gjetur njė punė tė duhur, duhet tė gjejė njė metodė, tė lėvizė me rregull dhe nė mė shumė kanale

Por cilat janė kurthet qė duhen shmangur gjatė rrugės? Ja cilat janė kėshillat e ekspertėve.

Jo nė numra tė mėdhenj

Sapo tė identifikohen objektivat, ėshtė e qartė se dėrgimi i jetėshkrimit me qindra herė me e-mail nuk ka kuptim. Nė vend tė kėsaj, ka kuptim qė CV tė udhėtojnė nė kanale tė ndryshme: qendrat e punėsimit, rrjetet sociale, gazetat dhe revistat e specializuara, por edhe ditėt e karrierės, workshop dhe panaire.

Nė kėto ngjarje, duhet tė sjellim disa kopje tė CV-sė qė do tė dorėzohen te kompanitė, sė bashku me njė shtrėngim duarsh tė fortė dhe tė bindur. Merrni parasysh referencat e njerėzve me tė cilėt ju vini nė kontakt, ndoshta duke kėrkuar njė kartė biznesi, pėr tė dėrguar njė e-mail mė vonė, nė mėnyrė qė tė ripohoni interesin tuaj.

Vėmendje pėr fotot nė Cv

CV-ja kurrė nuk duhet tė pėrmbajė pėrvoja tė rreme ose tė fryra, ose gabime drejtshkrimore. Vėmendje gjithashtu nė foto: “Sa e pabesueshme ėshtė qė ka ende nga ata qė zgjedhin foto tė martesės ose me rroba banjo”, vėren Giuseppe Biazzo, drejtor i agjencisė pėr Orienta tė punės. Duke pasur parasysh kėto objekte, CV-ja e vetme “e drejtė” ėshtė ajo qė rishkruhet dhe personalizohet ēdo herė: mund tė keni njė komplot fillestar, por pastaj duhet tė ristrukturoni komplotin duke marrė parasysh formatin (evropian, tradicional ose krijues?) Favorizuar nga njė kompani, karakteristikat e kėsaj tė fundit dhe mbi tė gjitha pozicionin pėr tė cilin ėshtė aplikuar.

Edhe letra duhet tė jetė motivim, jo paraqitje apo shoqėrim”: duhet tė shpjegojmė se pse duam ta mbushim atė rol dhe cilat elementė tė historisė sonė profesionale na bėjnė personi mė i pėrshtatshėm.

Nuk lejohet tė improvizohet

Ardhur ballė pėr ballė me ata qė mund tė na marrin, ėshtė koha tė tregojmė edhe aftėsitė e buta, cilėsitė e karakterit qė kanė pak tė bėjnė me aftėsitė teknike, por qė shpesh bėjnė dallimin. Sekreti ėshtė studimi, thotė Alexis Sottocorno, drejtor shitjesh i Seltis, njė kompani e grupit Openjobmetis qė specializohet nė pėrzgjedhjen e personelit tė mesėm dhe tė lartė drejtues: “Pėr tė marrė informacion jo vetėm pėr aktivitetin e kompanisė, historinė e saj dhe situatėn qė po pėrjeton nė atė moment, pėr shembull, nė konkurrim. Por gjithashtu pyesni pėr personin qė do tė bėjė intervistėn. Nėpėrmjet internetit dhe rrjeteve sociale sot tė gjitha kėto elemente mund tė gjenden mjaft lehtė”.

Megjithatė, shton Sottocorno, se “ėshtė e padobishme tė bėsh brilanten nėse nuk je, mund tė godasėsh bashkėbiseduesin edhe duke qenė i qetė. Pėr Giuseppe Biazzo qėndrimi ideal ndaj intervistės pėrmblidhet nė katėr prej tyre: “Natyrale, tė arsimuara, formale dhe tė interesuara”.

Kurrė mos e nėnvlerėsoni formėn

Ēėshtja “forma” ėshtė mė delikate: pėr ta pajtuar atė me natyrėn dhe mungesėn e pretendimeve nuk ėshtė e lehtė. Trupi ynė flet, ėshtė e rėndėsishme tė jesh zotėrues i kėtij gjuhe joverbale. “Duke mos shikuar nė sytė e intervistuesit tuaj ose duke u ulur nė rrėmujė janė simptoma tė shqetėsimit”, vėren Mariangela Lupi, kreu i Zhvillimit dhe Edukimit tė Njerėzimit tė Adecco.

E njėjta vlen edhe pėr “mbylljen me krahė tė palosura ose duke luajtur shumė me fletė”, shton Isabella Covili Faggioli, president e Shoqatės Italiane tė Drejtorėve tė Personelit, i cili gjithashtu kėshillon kundėr “shqyrtimit tė letrave tė intervistuesit, duke u pėrpjekur pėr tė lexuar shėnime”. Kjo nuk do tė thotė, megjithatė, qė ne nuk duhet tė ekspozojmė veten, pėrkundrazi: “Pėrgjigja klishe varet nga pyetja ėshtė njė gabim”, sipas Zonēės. Mė mirė tė “tregojmė se kemi njė opinion, megjithėse me butėsinė e nevojshme”.

Mos flisni keq pėr tė kaluarėn

Qė nė tė kaluarėn ju jeni anashkaluar nga kolegė mė pak kompetentė, tė paarsyeshėm tė trajtuar keq nga shefi, qė keni bėrė jashtė orarit tė papaguar ose nuk keni pasur premtime qė ju janė bėrė, dijeni se, kėtu, nė kėto aspekte intervista e re ėshtė mė e mirė tė heshtė.

Tė ankoheni pėr pėrvojėn e mėparshme tė punės, tė thuash se jeni tė “traumatizuar” ėshtė njė gabim, “jo aq shumė pėr shkak tė njė hipokrizie tė formės, por sepse ėshtė e rėndėsishme qė edhe pėrvojat mė tė kėqija tė bėhen pozitive”, thotė Zonca. Ėshtė mė mirė, pra, tė mendojmė se “janė pikėrisht momentet e vėshtira nga tė cilat lindin mundėsitė mė tė mira”.

Shumė ide? Konfuzė

Gjetja e njė pune kėrkon “njė metodė dhe njė plan veprimi strategjik”, shpjegon Elisa Zonca, menaxhere e projektit dhe kėshilltare karriere i Randstad, kompania e dytė mė e madhe e shėrbimit tė burimeve njerėzore nė botė. Ndėrmjet tė qenit tė papunė ose thjesht dėshirės pėr tė ndryshuar, gabimi i parė nuk ka qėllime tė qarta: a doni tė jeni punonjės apo ‘freelancer’? Dhe, nė rastin e parė, nė njė kompani tė madhe apo njė kompani tė vogėl, ndoshta inovative, por mė tė rrezikshme?

Shpėrblimi ėshtė njė faktor i rėndėsishėm, por nė kėto reflektime paraprake duhet tė pėrfshijmė gjithashtu pėrgjegjėsitė, oraret dhe mjedisin qė ne duam nė punėsimin tonė tė ardhshėm.
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur