Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 22-11-2013, 00:26   #61
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te Besianes

ne luft dhe qe e kan perkrah luften ne Llap jan nja 16.000 trima e trimnesha
e tierve bubrrecat e shkiet nanen jau ladrofshin me veliqka e kika e kaka
po a ka komun qe nuk ka permendore e ky veliqku nuk e don asnji ne Podujeve ky eshte velku i LDKJ-se shka e gjys
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-11-2013, 13:59   #62
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te BesianesNĖ DASH BESONI NĖ DASH MOS BESONI NĖ PODUJEVĖ NUK KA ASNJĖ LAPIDAR APO PĖRMENDORE KUSHTUAR HERONJĖVE, DĖSHMORVE APO PATRIOTVE SHQIPTAR !! po ka njė Bubrrec tė kuq tė madh !!!
Agim Kika dhe Agim Veliu (njani kryetar Komune tjetri nėnkryetar) pran Lapidarit tė Bubrrecit tė kuq tė Lidhjes Komuniste nė qender tė Podujevės !! Kjo Podujevė ėshtė e Bubrrecave !!
po prej kur kokan ba qaq te perpikt keta moderatoret e forumit ei
po perse more ma kini fshi postimin qe e kam sha ket veliqkoviqin
qe nuk po lejon permendore te deshmorve e heroive tan ne komunen e podujeves por investon ne bubreca he bubrrecat .....
a ne 100 tema qe shahet kryeministri i kosoves pes para nuk i japin bile edhe lezet ju vjen ndersa per velkun nuk po lejoikan te shame
e keti forumi moti ja kam pa fundin e ai eshte kah i vjen por shum i turpshem bile
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-11-2013, 14:21   #63
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te Besianes

Keshtu nga larg,duhet te jet milingon.Buburreci ka form tjeter.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-11-2013, 00:08   #64
Eliot
.
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 925
Thanks: 3
Thanked 17 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Eliot ka mbyllur reputacionin
Re: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te Besianes

Eshte milingone moderne,e kohes,nuk eshte bubrrec i ketyneherit.
Ne Llap edhe bubrrecat kan perparuar,sikurse njerezit,jane bere milingona.
Eliot nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-11-2013, 13:32   #65
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te BesianesIsa Mustafa po planifikon tė bėhėt Kryeminister
Isuf Karakushin ministėr te Punėve tė Brendshme
Zyber Zyberin shef i AKI-sė
Demė Mujėn Minister i Punėve te Jashtėm
Zavendės Minister Mehmet Maliqi

...,dhe pėr shumė ish Inspektor tė UDB
dhe Sigurimit tė Atedheut nė funksione tjera.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-11-2013, 14:38   #66
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,404
Thanks: 217
Thanked 209 Times in 149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te Besianes

Vetvendosja nuk i ndihmoj Veliut...Ai fitoj vet.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-11-2013, 18:03   #67
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te Besianes

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ganimet Shiko postimin
Vetvendosja nuk i ndihmoj Veliut...Ai fitoj vet.
po qysh nuk i ka nimue bre
po kujna po i tregon ti
po veq nji shembull ta marr
a nuk pat vetfundosja tjeter kandidat me kandidue
per kryetar a hehehe e me qellim me i ndihmue veliqkut
e qiti ate qorrin me nji shkoll kurs te kumrofcit te titos
edhe ky si veliqku ishin dyt titista te perbetuar
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-11-2013, 18:35   #68
wiola
Super Anėtar
 
Avatari i wiola
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 206
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 10
wiola ėshtė vėrtetė talentėwiola ėshtė vėrtetė talentėwiola ėshtė vėrtetė talentėwiola ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te Besianes

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postimin


Isa Mustafa po planifikon tė bėhėt Kryeminister
Isuf Karakushin ministėr te Punėve tė Brendshme
Zyber Zyberin shef i AKI-sė
Demė Mujėn Minister i Punėve te Jashtėm
Zavendės Minister Mehmet Maliqi

...,dhe pėr shumė ish Inspektor tė UDB
dhe Sigurimit tė Atedheut nė funksione tjera.Ø

Ani ky Azem Vllasi jeton i qet me familjen e vet ne Prishtinene e lir,e qe nuk e meriton aspak.Ky njeri duhet te jap llogari para popullin per krimet qe i ka ber ndaj tij.
wiola nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-01-2014, 12:46   #69
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te BesianesShtypi nga Belgjika, konkretisht nga Brukseli i ka kushtuar nje hapsire edhe kryetarit te Podujeves duke e cilsuar ate si person i rrethuar nga kriminelet. Ja qka shkruan:

Kryetari i Podujeves i shoqeruar nga kriminelet
Njerez te nentokes kriminale e percjellin kryetarin e Podujeves Veliun. Ata jane denuar nga gjykata per vrasje, droge,dhunime seksual dhe krime te organizuar. Ata njerez e kane te ndaluar te hyjen ne shtete e BE, per shkaqe kriminale.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-06-2015, 22:59   #70
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te Besianes
Komuna e Podujevės punėson mėsimdhėnės tė pakualifikuar nė SH.M.T. “Fan S. Noli” (Dokument)


Podujevė

09/06/2015


Ismet Thaēi nuk ka kualifikim shkollor mė shumė se nxėnėsit e tij. Ai ka tė mbaruar vetėm shkollėn e mesme, nė nivelin e tė cilės janė edhe nxėnėsit e tij

Nuk ka diplomė fakulteti, por kjo nuk e ka penguar Ismet Thaēin tė marrė “thirrjen” e profesorit pėr t’iu dhėnė dije nxėnėsve tė shkollės sė mesme. Thaēi, qė pėr disa vjet ėshtė duke ligjėruar lėndėn “Praktikė profesionale” nė Shkollėn e Mesme Teknike “Fan S. Noli” nė Podujevė, nuk ka kualifikim shkollor mė shumė se nxėnėsit e tij. Ai ka tė mbaruar vetėm shkollėn e mesme, ndėrsa do tė duhej tė kishte mbaruar fakultetin me sistemin e vjetėr katėr vjeēar ose masterin, pėr tė dhėnė mėsim aty. Por, asnjė rregull nuk ka vlejtur pėr tė. Pėrderisa, zyrtarėt komunalė tė Podujevės janė munduar tė hedhin pėrgjegjėsinė te njėri-tjetri, vetė Ismet Thaēi e ka pranuar qė nuk ka diplomė tė fakultetit qė e kishte regjistruar para 38 vjetėve. Kjo ėshtė kuptuar edhe pas kėrkesėspėr qasje nė dokumente publike e cila i ėshtė drejtuar Fakultetit Teknik tė Universitetit tė Prishtinės. Tė dhėnat e siguruara aty, shihet se personi nė fjalė nuk e ka tė pėrfunduar nivelin Bachelor tė studimeve, si student i rregullt nė Fakultetin e Inxhinierisė Elektrike dhe Kompjuterike (FIEK), Departamenti i Energjetikės. “Profesori” Ismet Thaēi, ka pėrfunduar vetėm 20 provime, nga 40 sa janė gjithsej nė kėtė drejtim. Ai ėshtė regjistruar nė vitin 1977 dhe ka tė paguar 7/8 semestra, qė do tė thotė se ai i ka paguar tė gjithė semestrat e viteve akademike pėr nivelin Bachelor, por provimet nuk ka arritur t’i pėrfundojė. Dosja e kėtij profesori ėshtė shpallur pasive nė vitet 1991/92, pasi ai ka ndėrprerė studimet.

Sekretarja e FIEK – ut, Luljeta Ademi, ka thėnė se personi nė fjalė ka tė drejtė tė vazhdojė studimet, nėse ai shpreh interesim pėr kėtė, por tash pėr tash dosja e tij gjendet nė arkiv tė fakultetit, si dosje pasive. Por, ndryshe thotė Statuti i Universitetit tė Prishtinės. Nė nenin 150, pika 1.4, thuhet se studenti e humb statusin e studentit tė rregullt kur nuk i ka pėrfunduar studimet nė periudhėn e dyfishtė tė kohėzgjatjes sė studimeve.

Ndėrkohė, zyrtarėt komunalė tė Podujevės janė munduar ta hedhin pėrgjegjėsinė te njėri-tjetri. Nėnkryetari i Komunės, Nexhmi Rudari, i cili e ushtron edhe postin e drejtorit tė Arsimit, nuk ka dashur tė pėrgjigjet pėr rastin e Ismet Thaēit. Kur i ėshtė pėrmendur Thaēi, nėnkryetari Rudari ka sugjeruar qė pėr kėtė tė pyetur shefi i Arsimit, Xhevat LLugaliu. Ky i fundit, nė vend tė pėrgjigjes e ka treguar konkursin nė tė cilin parashihet kriteret qė duhet t’i plotėsojė njė kandidat pėr tė qenė mėsimdhėnės nė shkollė tė mesme.

“Pėr mėsimdhėnės nė shkollėn e mesme tė lartė – fakulteti i drejtimit pėrkatės 4 vjeēar ose master, nė mungesė tė kuadrit pėrkatės pėrparėsi kanė kandidatėt mė drejtime tė pėrafėrta”, thuhet nė konkursin publik 2013 tė lėshuar nga Drejtoria e Arsimit nė Podujevė. Llugaliu ka thėnė po ashtu se lejohet qasje nė dosjen e secilit profesor qė dėshironi. Mendje ka ndėrruar kur ėshtė pėrmendur emri i profesorit, Ismet Thaēi. Ka thėnė se pėr kėto gjėra duhet tė drejtoheni te drejtori i shkollės sė mesme teknike, Osman Jashari.

Nga ana tjetėr, Drejtori i Shkollės sė Mesme Teknike, Osman Jashari, ka thėnė se shkolla nuk ka kompetenca me i pėrzgjedh kandidatėt tė cilėt aplikojnė pėr vende tė lira tė punės.

“Ėshtė kompetencė e komunės, sepse ata aplikojnė nė komunė dhe ata i pėrzgjedhin kandidatėt” ka thėnė Jashari. Edhe pse drejtori i shkollės ėshtė pjesė e komisionit qė i pėrzgjedhin kandidatėt, ai nuk ka dhėnė ndonjė sqarim pėr kėtė, duke thėnė qė tė gjitha kėto ēėshtje janė pėrgjegjėsi e komunės, e jo e shkollės. Osmani ka bėrė tė ditur se profesori i lėndės Praktikė Profesionale, Ismet Thaēi ėshtė profesor me normė tė plotė. I pyetur se a ka profesorė tė tjerė tė cilėt e japin lėndėn e njėjtė e qė janė me gjysmė norme, ai nuk ka dashur tė flasė, duke thėnė se pėr informata tė tilla duhet tė drejtoheni nė komunė.

Portali Llapi.info ka arritur tė sigurojė certifikatėn e notave tė profesorit Ismet Thaēi, tė cilėn e ka dorėzuar kur ka aplikuar nė komunė, si dhe kontratėn e punės tė cilėn ai e ka nėnshkruar nė bazė tė Ligjit tė Punės nr. 03/ L – 212 pėr Arsim Parauniversitar nė Republikėn e Kosovės.

11349909_10204120023376540_1605592593_n

Nė certifikatėn e notave tė tij, vėrehet se personi nė fjalė nuk ka asnjė provim tė vitit tė katėrt tė pėrfunduar, ndėrsa ka vetėm dy provime tė vitit tė tretė. Nė kontratė tė punės shkruan se niveli i kualifikimit tė profesorit ėshtė Absolvent. Kohėzgjatja e punės nė kontratė ka qenė nga 2 dhjetori i vitit 2013 deri me 31 gusht tė vitit 2014, por profesori akoma ėshtė mėsimdhėnės nė Shkollėn e Mesme Teknike, “Fan S. Noli”.

11297731_10204120023096533_1134157807_n
11350115_10204120022696523_1379693006_n

Shefi i Arsimit, Xhevat Llugaliu, njėherėsh edhe kryetar i Komisionit pėr pėrzgjedhjen e mėsimdhėnėsve, nuk ka dashur tė flas pėr pranimin e Ismet Thaēit si profesor me shkollė tė mesme. Llugaliu ka thėnė se drejtori i Arsimit, Nexhmi Rudari, e ka nėnshkruar kontratėn e punės. Por, edhe pas dy ditė pėrpjekjesh, Nexhmi Rudari, nuk ėshtė deklaruar pėr kėtė ēėshtje, duke na drejtuar te Komisioni pėr shqyrtimin e ankesave, tė cilėt kanė thėnė se pėrgjegjės pėr kėtė janė shefi i Arsimit, Xhevat Llugaliu, drejtori i Shkollės, Osman Jashari dhe dy zyrtarė komunalė, tė cilėt kanė qenė pjesė e komisionit pėrzgjedhės. Pas bisedės me Komisionin pėr shqyrtimin e ankesave, jemi kthyer prapė te Shefi i Arsimit, Xhevat Llugaliu pėr tė marr njė sqarim rreth kėsaj ēėshtje, por nuk ka qenė nė vendin e punės.

Flakron Gashi, asamblesit nė Kuvendin Komunal tė Podujevės, nga rradhėt e PDK-sė ka thėnė pėr llapi.info se e gjithė kjo ka ndodhur pėr shkaqe politike, pasiqė LDK – ja nė zgjedhjet e fundit ka arritur tė sigurojė vetėm 15 ulėse.

“Kuvendi komunal i Podujevės ka gjithsej 35 deputetė. Pėr tė hyrė njė vendim nė fuqi, duhet 18 vota. Kur ėshtė bėrė votimi pėr kryetar tė kuvendit, kandidati Mehmet Gashi nga LDK, nuk ka arritur t’i sigurojė votat e mjaftueshme, pasi para kėsaj seance LDK-ja ka bėrė marrėveshje vetėm me kėshilltarin e vetėm tė LB-sė, qė i bie 16 vota. Por, ne dyshojmė se Gashi ėshtė zgjedhur me votat e kėshilltarėve tė AAK-sė, Mirsad Kamerollit qė mė vonė kaloi nė LDK dhe po ashtu tė Mrikė Thaēit (bashkėshortes sė Ismet Thaēit), qė mė vonė u deklarua si kėshilltare e pavarur”, ka thėnė ky burim. I njėjti ka potencuar se praktika politike na bėnė tė aludojmė qė ka qenė njė marrėveshje tė fshehtė politike, pasiqė bashkėshortja e profesorit Ismet Thaēi, i ka fituar votat nė kuadėr tė listės sė AAK – sė dhe tani pėrveē qė ka votuar Mehmet Gashin si kryetar kuvendi, ajo mbėshtet tė gjitha vendimet e partisė nė pushtet. Ai ka treguar se Inspektorati pėr Arsimin parauniversitar nė kuadėr tė Ministrisė sė Arsimit, ka vėrtetuar qėIsmet Thaēi ėshtė i pakualifikuar. Nė fund, ka shtuar se ka profesorė tė diplomuar qė nuk e kanė normėn e plotė tė orėve nė SH.M.T “Fan S. Noli”.

Ne intervistėn e realizuar me profesorin Ismet Thaēi, ka pranuar se ai nuk i plotėson kriteret e kėrkuara nė konkurs.

“E kam tė qartė se pėr shkollė tė mesme kėrkohet niveli i Masterit, por kur ėshtė hap konkursi nuk ka pasur asnjė kandidatė qė i ka plotėsuar kriteret. Madje nuk ka pasur kandidatė as me Bachelor tė kryer, prandaj edhe mė kanė zgjedhur mua”, ka thėnė Thaēi.

Ai ka sqaruar se nuk e ka pasur ndėrmend tė konkurrojė nė konkursin e hapur nga Komuna e Podujevės nė vitin 2013 pėr mėsimdhėnės, por atė e kanė thirrur qė t’i rikthehet punės nė kėtė shkollė, si profesor me normė tė plotė.

“Mua mė kanė thirrur qė t’i rikthehem punės, e kush mė ka thirrur nuk ėshtė mė rėndėsi. Pastaj unė kam plotėsuar dokumentacionin e kėrkuar nė konkurs dhe kam filluar punėn, tė cilėn e mbajė edhe sot”, ka thėnė profesori Ismet Thaēi.

Ai ka treguar se ka punuar si mėsimdhėnės nė kėtė shkollė prej 1986 deri nė vitin 2011, kur ishte larguar nga puna.

“Arsyeja e largimit nga puna ka qenė politike. Gruaja ime Mrika punon si kėshilltare komunale nė Komunėn e Podujevės. Para 4 viteve Mrika ka qenė nė komisionin pėr hartimin e statutit tė komunės sė Podujevės, e cila ka qenė e vetmja qė nuk e ka miratuar kėtė statut, kjo ishte edhe arsyeja se pse mė larguan nga puna”, ka theksuar Thaēi.

Thaēi ka thėnė se nuk ėshtė ankuar, pėr shkak se nuk i ka plotėsuar kriteret qė kėrkohen me ligj pėr mbajtjen e atij vendi tė punės.

“Nė kohėn kur unė kam mbet pa punė, nė vendin tim ishte punėsuar profesori Bashkim Statovci, i cili njėkohėsisht ka qenė edhe kėshilltar komunal nė Podujevė. Ndonėse as Bashkimi nuk i ka plotėsuar kriteret, unė nuk jam ankuar, sepse as unė nuk i kam plotėsuar ato kritere. Nė rast se do t’i plotėsoja, atėherė do tė isha ankuar”, ka shtuar Thaēi.
Thaēi mė tej ka thėnė se nuk ia ka zėnė askujt vendin e punės. “Nė momentin qė kish pas staf tė kualifikuar, nuk do tė mė merrnin mua. Po as unė nuk i them askujt tė shkel ligjin pėr mua”, ka thėnė ai.

Ndėrsa, Bashkim Statovci, profesor nė kėtė shkollė, ka treguar se gjatė vitit akademik 2012/2013 ka punuar si mėsimdhėnės nė Sh.M.T “Fan S. Noli”, por gjatė vitit 2013/2014 ka pauzuar. Pas shpalljes sė vendit tė punės, nė konkursin e vitit 2013/2014 ai ėshtė pranuar si mėsimdhėnės, por kur ka shkuar pėr ta nėnshkruar kontratėn, drejtori i Arsimit, Nexhmi Rudari, i ka thėnė qė nuk mund ta vazhdosh punėn pėr shkak tė mungesės sė nxėnėsve nė drejtimin Energjetikė. Ai ka treguar se nuk ėshtė ankuar, pasiqė ka qenė koha e fushatės dhe ka qenė kandidat pėr asamble komunale nga radhėt e AKR – sė. Statovci ka shtuar se nuk beson qė Ismet Thaēi ia ka zėnė vendin e punės. Ai ka treguar se ka kaluar si kėshilltar komunal nė radhėt e LDK –sė, por siē ka thėnė ai pa ndonjė arsye tė veēantė. Tani ai ėshtė mėsimdhėnės nė kėtė shkollė, pas aplikimit nė konkursin e vitit 2014/ 2015.

Inspektori i Pėrgjithshėm i Arsimit nė MASHT, Bastri Demiri ka thėnė se secila komunė e ka autoritetin dhe pėrgjegjėsinė qėpėr tė gjitha vendet e lira tė punės nė institucionet arsimore, tė shpallė konkursin publik dhe tė pėrzgjedh kandidatėt pėr ato vende. Ai ka bėrė tė ditur se nga komuna formohet komisioni qė i pėrzgjedh kandidatėt, por nė komision nuk ka asnjė anėtar nga Inspektorati.Demiri ka thėnė se nė mungesė tė stafit tė kualifikuar, pėrzgjidhen kandidatėt qė komisioni i vlerėson si mė adekuat.

“Kur kemi kuadrin adekuat tė kualifikuar pėr lėndėt pėrkatėse nuk paraqitet ndonjė problem, problemet shkaktohen nė ato lėndė mėsimore ku nuk ka kuadro adekuat, por komisioni e bėn pėrzgjedhjen, e aty pastaj bėhen lėshime tė shumta, ku komisionet dhe drejtoritė komunalei pėrzgjedhin kandidatėt nė bazė tė shoqėrisė, afėrsisė apo lidhjes mes tyre”, ka shtuar Demiri. Ai ka bėrė tė ditur se sektori i Inspektoratit merret me pėrcjelljen e kandidatėve tė pėrzgjedhur, por kjo ndodh nė rastet kur pėr mėsimdhėnės tė caktuar bėhen ankesa.

Kur janė kontaktuar personat pėrgjegjės nė sektorin e Inspektoratitpėr tė kuptuar nėse ka pasur ankesa nė rastin e Ismet Thaēit, askush nga ta nuk ka pranuar tė prononcohen me arsyetimin se u duhet tė udhėtojnė nė njė udhėtim zyrtar./Llapi.info
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-03-2019, 23:50   #71
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te Besianes

Gjykimi pėr ndėrtimin e shkollės nė Podujevė, dy tė aku.zuar pėr korrupsion

23/03/2019

Tė mėrkurėn, nė Gjykatėn Themelore nė Prishtinė, ėshtė dhėnė fjala hyėrse, nė rastin e dy tė akuzuarve pėr vepra penale qė lidhen me korrupsionin.

Nė kėtė rast, Musa Shala, nė cilėsinė e zyrtarit tė inspektimit tė projekteve, pėrkatėsisht projekt-menaxher nė Ministrinė e Arsimit, Shkencės dhe Tenkologjisė, akuzohet pėr keqpėrdorim tė pozitės zyrtare si dhe marrje ryshfeti.

Kurse, Mustafė Musatafa, nė cilėsinė e bashkėpronarit, pėrfaqėsues ligjor dhe drejtor i kompanisė “Ndėrtimtari”, akuzohet pėr keqpėrdorim tė pozitės zyrtare.

Gjykimi po zhvillohet nė bazė tė aktakuzės sė Prokurorisė Themelore nė Prishtinė, me tė cilėn dy tė akuzuarit ngarkohen se kėto vepra i kanė kryer lidhur me tenderin pėr ndėrtimin e shkollės sė mesme nė Podujevė, nė tetor tė vitit 2009.

Nė fjalėn e tij hyrėse, prokurori Feti Tunuzliu ka thėnė se dyshimi se tė akuzuarit kanė kryer veprat penale ėshtė i ngritur mbi bazėn e provave materiale prej numrin 1 deri nė 123 tė propozimit tė paraqitur nė kėtė aktakuzė qė tė administrohen gjatė shqyrtimit gjyqėsor.

“Detajet konkrete tė kėtyre veprave penale janė pėrshkruar nė pikat 1 dhe 2 tė dispozitivit tė kėsaj aktakuze e qė kanė tė bėjnė me dosjen e tenderit tė MASHT numėr 09099511 tė shpallur me 14 gusht 2009 me titullin “Ndėrtimi i objektit tė shkollės sė mesme”, shpallur nga autoriteti kontraktues, ndėrsa si punėkryes ka qenė SH.P.K “ Ndėrtimtari”, ka thėnė ai.

Avokati i Musa Shalės, Gani Asllani ka thėnė se prokurori gjatė pėrpilimit tė aktakuzės tė mbrojturin e tij, e ka ngarkuar pėr marrje tė ryshfetit, ndėrsa Nysret Berishėn, i cili ka qenė dhėnės i ryshfetit e ka liruar dhe nuk e ka akuzuar si kryes tė veprės penale.

“Ndėrsa, njėkohėsisht dhėnėsin e ryshfetit, nuk e ka akuzuar edhe pėr kallėzimin e veprės penale sepse nė momentin kur dhėnėsi i ryshfetit Nysret Berisha ka dhėnė ryshfet pėr kryerjen e ndonjė pune apo ndonjė interesi, e ka ditur se ėshtė duke u kryer vepėr penale”, ka thėnė ai.

Sipas tij, si ėshtė e mundur qė klienti i tij tė kryej keqpėrdorim tė pozitės pėr njė ēėshtje nė tė cilėn nuk ka qenė i involvuar pasi qė siē ka thėnė ai, sipas kontratės tė punės nė autoritetin kontraktues apo nė MASHT, i njėjti ka qenė me titull tė pozitės “zyrtar i inspektimit tė projekteve”.

Sipas tij, gjatė shqyrtimit tė kėsaj ēėshtje do tė vėrtetohet se i mbrojturi i tij nuk ka kryer asnjė nga veprat penale qė e ngarkohen aktakuza.

Kurse, avokatja e Mustafė Mustafės, Leonora Dervisha ka thėnė se besojnė se do tė vėrtetohet gjendja faktike qė do tė jetė nė favor tė mbrojturin tė saj.

“Gjithashtu, do tė vėrtetohet se kontrata e lidhur mes operatorit ekonomik “Ndėrtimtari” dhe operatorit tjetėr pėr ndėrtimin e shkollės nė Podujevė nuk ka pasur tejkalim si thuhet nė aktakuzė”, ka thėnė ajo.

Sipas saj, do tė paraqesin prova dhe dėshmitarė qė do tė vėrtetojnė dhe dėshmojnė se kontrata e cila ėshtė objekt i aktakuzės nuk ėshtė pėrmbushur asnjėherė nga nėnkontraktorėt.

“Pėr kėtė arsye ne si mbrojtje konsiderojmė se kjo kontratė e ndėrtimit nuk mund tė konsiderohet ashtu si ėshtė pėrshkruar nė aktakuzė se e njėjta ka tejkaluar 40% tė vlerės totale tė kontratės “, ka thėnė ajo.

Nė kėtė seancė, janė dėgjuar edhe disa dėshmitarė.

Ish-drejtori i prokurimit nė ish-Ministrinė e Shėrbimeve Publike (MSHP), Xhemajl Buzuku, ka deklaruar se problemi me tenderin pėr ndėrtimin e njė shkolle tė mesme nė Podujevė kishte qenė se ishte premtuar lejimi i tė gjitha mjeteve, e mė pas nuk ishin dhėnė tė gjitha.

“Problemi me kėtė tender ka qenė se me vitin 2009 na ėshtė premtuar se do tė lejohen tė gjitha mjetet pėr tė gjitha kontratat, ndėrkaq pėr shkak tė prioriteteve tė qeverisė nuk na janė dhėnė te gjitha mjetet dhe kjo na ka sjell problem nė realizimin e tė gjitha kontratave”, ka thėnė ai.

Ai ka thėnė se kėtė problem nuk e kishin pasur vetėm pėr tenderin nė fjalė, por edhe tė tjera.

Sipas tij, nė fund tė vitin 2009, u janė kėrkuar kontratat si dėshmi pėr Ministrinė e Financave pėr ndarjen e mjeteve dhe kanė ndarė sasi jo tė mjaftueshme.

Ai ka thėnė kanė dal probleme jo vetėm te operatorėt ekonomikė, por edhe te ata si ministri.

Duke u pėrgjigjur nė pyetjet e prokurorit Feti Tunuzliu, ai ka thėnė se i kujtohet se Ministria e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė (MASHT), nė vitin 2009 ka shpallur tenderin nė fjalė

“Nė lidhje me kėtė tender, nė momentin kur ėshtė bėrė tenderi publik kam qenė nė pushim vjetor, kur ėshtė bėrė hapja dhe vlerėsimi i tenderit kam qenė nė punė”, ka thėnė ai.

Tutje, ka thėnė se komisionin e hapjes e cakton drejtori i prokurimit nė bashkėpunim me tė tjerėt dhe kėtė veprim e kam ndėrmarr ai

“Vendimi pėr komisionin e vlerėsimit merret nė bashkėpunim me njėsinė kėrkuese nė bashkėpunim me sekretarin”, ka thėnė ai.

Sipas tij, drejtori i prokurimit ėshtė i obliguar tė nėnshkruaj edhe raportin e hapjes edhe tė vlerėsimit dhe kėshtu ka vepruar, si dhe nėnshkrimin e kontratės pas vlerėsimit tė komisionit.

“A ke qenė i kyēur mė nė kėtė proces pas nėnshkrimit tė kontratės?”, ka pyetur prokurori Tunuzliu.

“Nė menaxhim tė kontratės nuk kemi qenė, sa i pėrket pagesave ėshtė njė procedurė e gjatė derisa vjen nė prokurim. Pjesėrisht kam qenė i kyēur nė pjesėn e pagesave”, ka thėnė dėshmitari.

Nė kėtė gjykim dėshminė e tyre e kanė dhėnė edhe katėr dėshmitarė tjerė.

Arberita Tafilaj, ka thėnė se nė vitin 2009, ka qenė e punėsuar nė MASHT si zyrtare e lartė e prokurimit.

Pėr tenderin nė fjalė, ka thėnė se sa i kujtohet ka qenė prezente nė hapje tė tenderit, por jo edhe nė procedurat e tjera.

Sipas saj, zyrtarėt e prokurimit nė hapje tė tenderit, i cakton menaxheri i prokurimit.

Sipas dijenisė sė saj, ajo vetėm ka prezantuar nė hapjen publike tė tenderit me leximin e ēmimeve.

Ka thėnė se nuk i kujtohet se a ka qenė anėtare apo kryetare e komisionit.

Ajo ka thėnė se hapja e tenderit ėshtė atė ditė kur ėshtė caktuar data nė njoftim pėr kontratė.

“Nė ditėn kur kam qenė e informuar se jam caktuar nė komision ėshtė bėrė hapja”, ka thėnė ajo.

Sipas saj, hapja e tenderit ėshtė bėrė nė MASHT dhe me sa i kujtohet nė sallė pasi ka pasur shumė oferta.

“Vetėm kam hapur ofertat dhe kam lexuar ēfarė ēmime kanė ofruar operatorėt”, ka thėnė ajo kur ėshtė pyetur se ēfarė veprime marr.

Tutje, ka thėnė se ėshtė mbajtur procesverbal dhe se i njėjti ėshtė printuar dhe u ėshtė dhėnė tė gjithė operatorėve, kurse origjinali mbetet pjesė e lėndės dhe dorėzohet te menaxheri i prokurimit.

Valon Alimusa, ka thėnė se ka punuar si zyrtar i prokurimit nė MASHT nė vitin 2009 dhe se ka qenė i angazhuar nė procedurėn e tenderimit tė tenderit nė fjalė, sipas vendimit tė ZKA.

Ai ka thėnė se kanė bėrė vlerėsimin e tenderėve nė bazė tė kritereve tė pėrcaktuara nė dosje tė tenderit dhe se pėr ēdo veprim kanė bėrė raportin e vlerėsimit.

Ai ka thėnė se si komision bėjnė rekomandimin dhe kanė rekomanduar operatorin ekonomik “Ndėrtimtari”, pasi sipas tij, ka plotėsuar kriteret e kėrkuara.

“A kishit dijeni ajo pjesė e ofertės se operatorit ekonomik se ai ne mungesė tė kapaciteteve pėr ndėrtimin e shkollės do tė angazhonte nėnkontraktor?”, ka pyetur prokurori Tunuzliu.

“Nuk kam qenė nė dijeni sepse mė tender ėshtė paraqitur si ofertues i vetėm”, ka thėnė ai.

Tutje, dėshmitari Islam Shoshi, ka thėnė se ėshtė bashkėpronar i kompanisė “Menti ” SH.P.K. .

Ai ka konfirmuar deklaratėn e tij nė polici ku kishte thėnė se operatori ekonomik qė ka ofertuar pėr ndėrtimin e shkollės nė Podujevė ka plotėsuar kushtet.

Sipas tij, arsye pse kompania e tij nuk e ka fituar tenderin, ka qenė se ēmimi i tij ka qenė shumė i lartė.

Dėshmitari Afrim Demiri, ka thėnė se nė 2009 ka qenė bashkėpronar i kompanisė “Architect”, ku ėshtė edhe tani.

Ai ka thėnė se nė vitin 2009, ka pasur kontratė me MASHT pėr mbikėqyrje tė objekteve.

“Gjatė vitit 2009, si kompani, kanė mbikėqyrur edhe punėt e operatorit ekonomik ” Ndėrtimtari”. Nė atė kohė ka filluar ndėrtimi dhe ėshtė punuar sipas kontratės. Ngecje ka pasur, nė fillim ka qenė aspekti financiar , nuk ka pasur qeveria buxhet”, ka thėnė ai.

Ndryshe, ky gjykim fillimisht ėshtė konstatuar se do tė shtyhet pėr shkak se i akuzuari Mustafa nuk ėshtė paraqitur nė gjykatore.

Gjykimi ka filluar nė orėn 9:30, e ai pėr rreth 20 minuta nuk ėshtė paraqitur nė sallėn e gjykimit.

Sipas aktakuzės sė ngritur mė 19 dhjetor 2016, Musa Shala si person zyrtar nė mėnyrė tė drejtpėrdrejt ka kėrkuar dhe pranuar pėrfitim nė kundėrshtim me detyrėn e tij zyrtare. Ai akuzohet se ka kėrkuar nga Nysret Berisha pesė mijė euro tė cilat i ka pranuar nė lokalin “Albana”. Ndėr tjera, sipas aktakuzės, ai ka nėnshkruar situacionin e dytė nė vlerė prej 155,202.04 euro sipas raportit tė pagesės.

Me kėtė, ai konsiderohet se ka kryer veprėn penale “marrje ryshfeti” nga neni 343 paragrafi 1 i KPRK-sė.

Aktakuza e ngarkon Musa Shalėn edhe me veprėn penale keqpėrdorim tė pozitės zyrtare .

Sipas aktakuzės, ai si zyrtar i inspektimit tė projekteve , pėrkatėsisht projekt-menaxher nė MASHT, nė dosjen e tenderit pėr punė nė vlerė tė madhe , pėrgatitur mė 14 gusht 2009 me titull Ndėrtimi i objektit tė shkollės sė mesme, pas lidhjes sė kontratės mes autoritetit kontraktues pėrfaqėsuar nga Xhemajl Buzuku dhe operatori ekonomik “Ndėrtimtari” SH.P.K, pėrfaqėsuar nga Avni Mustafa mė 9 tetor 2009 nė vlerė prej 2.226.064.30 euro dhe pasi qė operatori ekonomik “Ndėrtimtari” me bashkėpronarėt Avni Mustafa dhe Mustaf Mustafa , i cili si porositės e ka pėrfaqėsuar kontratėn, garantuar nga Rafet Ibishi, e tė cilėt e kanė fituar kėtė tender me ēmimin e pėrmendur, operatori ekonomik “ Ndėrtimtari” mė 14 shkurt 2011 ka nėn kontraktuar me “Con Inga” sh.p.k , pronė e bashkėpronarėve Nysret Berisha dhe tani tė ndjerit Naser Preniqi.

I cili thuhet se si zbatues i punimeve ka pėrfaqėsuar kontratėn duke lidhur kontratėn pėr ndėrtim nė shumė prej 1.384.689.50 euro me tė cilėn kontratė veē tjerash ėshtė parashikuar qė pėrfundimi i kėtij projekti do tė bėhet brenda 150 ditėve tė punės nga dita e fillimit tė punimeve pėr ēdo fature lidhur me punėt kryera nė objekt, nė vlerė prej 110 mijė euro pagesa do tė bėhet nė shumė prej 100 mijė euro pa llogaritur 10% qė do tė ndalet nga pagesa e ēdo fature.

Pėr ēka thuhet se ka qenė nė dijeni Musa Shala, por me dashje pėr kėtė nuk e ka njoftuar fare autoritetin kontraktues ndonėse operatori ekonomik ka vepruar nė kundėrshtim me dy akte juridike nenin 30 tė Ligjit nr.04/l-042 i ndryshuar dhe plotėsuar me ligjet nr 04/L-237, 05/L-068 dhe nr.05/L-092 qė ka parashikuar se tenderuesi ka dasht tė tregoj nė tenderin e tij qė ka pė qėllim tė nėn kontraktoj palėt e treta.

Nė vijim thuhet se rrjedhimisht ka vepruar nė kundėrshtim edhe me Udhėzuesin Operativ pėr Prokurim Publik tė KRRPP tė janarit 2012 k nė pikėn 17 titulluar Dosja e tenderit, nėnpika 17.13 ėshtė paraparė qė autoriteti kontraktues tė deklarojė nė dosjen e tenderit qė operatorėt ekonomik duhet tė tregojnė nė tenderin e tyre ēdo pjesė tė kontratės qė operatorėt ekonomik kanė pėr qėllim tė nėn kontraktoj te palėt e treta dhe se nėn kontraktimi nuk bėn tė kalojė 40% ė vlerės totale tė kontratės, si ka ndodhur nė rastin konkret.

Ndėrsa, i akuzuari Mustafė Mustafa, sipas aktakuzės, nė cilėsinė e bashkėpronarit dhe pėrfaqėsuesit ligjor tė kompanisė ndėrtimore “Ndėrtimtari” ka keqpėrdorur pozitėn e tij.

Ai sipas aktakuzės, nė emėr tė kėsaj kompanie ka lidhur kontratė me autoritetin kontraktues nė vlerė prej 2,226,063.20 euro, e mė pas ka lidhur kontratė ndėrtimi me tė njėjtin autoritet kontraktues me ēmim kontraktues tjetėr, nė vlerė prej 1.384,689,50 euro, duke nėn kontraktuar mbi vlerėn 40% tė vlerės totale tė kontratės, gjė qė ėshtė nė kundėrshtim me dispozitat ligjore. /Betimipėrdrejtėsi
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2019, 00:10   #72
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te Besianes

Agim Veliu injoron pėrurimin e shqiponjės gjigante nė Podujevė, shėtitet me “xhip” nėpėr qytet (Foto)
19/06/2019


Nė 20 vjetorin e ēlirimit tė Podujevės janė vėrejtur se ende vazhdojnė dallimet politike nė kėtė qytet. Teksa komuna kishte bėrė publike agjenden e aktiviteteve pėr nder tė kėsaj date aty mungonte edhe aktiviteti pėr vendosjen e njė shqiponje disa metra tė lart tė vendosur nė dalje tė qytetit, transmeton PodujevaPRESS.com

Me njė agjend tė lodhtė tė aktiviteteve komuna e Podujevės ka shėnuar 20 vjetorin e ēlirimit. Kryetari i komunės sė Podujevės nė ora 10 ka bėrė homazhe dhe vendosjen tė buqetave me lule pranė shtatoreve nė Sheshin “Ali Ajeti” dhe nė Sheshin e Dėshmorėve, ndėrsa nė ora 11 ka pėrshėndetur nisjen e aktivitetit “Marshim me automjete tė terrenit malor” ku edhe ka bėrė njė shetitje mė kėto vetura.

Por kryetari i komunės sė Podujevės Agim Veliu gjatė kohės kur po bėhej perurimi i shqiponjės kishte vendosur tė bėjė shetitje nėpėr qytet me grupin i cili kishte organizuar marshimin me automjete tė terrenit malor.

Nė faqen e tij nė facebook Agim Veliu shihen i buzėqeshur teksa po shetiste me “xhip” nėpėr qytet, por nuk ka asnjė foto lidhur me shqiponjėn e cila u vendos sot tek Hotel Besiana.

Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2019, 00:47   #73
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,086
Thanks: 11,531
Thanked 6,264 Times in 2,978 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te Besianes

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postimin
Agim Veliu injoron pėrurimin e shqiponjės gjigante nė Podujevė, shėtitet me “xhip” nėpėr qytet (Foto)
19/06/2019


Nė 20 vjetorin e ēlirimit tė Podujevės janė vėrejtur se ende vazhdojnė dallimet politike nė kėtė qytet. Teksa komuna kishte bėrė publike agjenden e aktiviteteve pėr nder tė kėsaj date aty mungonte edhe aktiviteti pėr vendosjen e njė shqiponje disa metra tė lart tė vendosur nė dalje tė qytetit, transmeton PodujevaPRESS.com

Me njė agjend tė lodhtė tė aktiviteteve komuna e Podujevės ka shėnuar 20 vjetorin e ēlirimit. Kryetari i komunės sė Podujevės nė ora 10 ka bėrė homazhe dhe vendosjen tė buqetave me lule pranė shtatoreve nė Sheshin “Ali Ajeti” dhe nė Sheshin e Dėshmorėve, ndėrsa nė ora 11 ka pėrshėndetur nisjen e aktivitetit “Marshim me automjete tė terrenit malor” ku edhe ka bėrė njė shetitje mė kėto vetura.

Por kryetari i komunės sė Podujevės Agim Veliu gjatė kohės kur po bėhej perurimi i shqiponjės kishte vendosur tė bėjė shetitje nėpėr qytet me grupin i cili kishte organizuar marshimin me automjete tė terrenit malor.

Nė faqen e tij nė facebook Agim Veliu shihen i buzėqeshur teksa po shetiste me “xhip” nėpėr qytet, por nuk ka asnjė foto lidhur me shqiponjėn e cila u vendos sot tek Hotel Besiana.

Podujva dhe gjithė qytetet e Kosovės kanė gjera shumė mė parėsore se shqiponja...

Po se jemi pak flmurtarė - jemi, kemi njė patriotizėm fjalėshumė e vepėr pak - tė zbehtė/ pa vlerė.

Kjo foto qė po shoh pėr mua nuk zgjon asgjė, s'ka kurrfarė porosie madje edhe punimi i saj qenka shumė i ftohtė!
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 20-06-2019 nė 00:49
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2019, 03:42   #74
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te Bes

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Podujva dhe gjithė qytetet e Kosovės kanė gjera shumė mė parėsore se shqiponja...

Po se jemi pak flmurtarė - jemi, kemi njė patriotizėm fjalėshumė e vepėr pak - tė zbehtė/ pa vlerė.

Kjo foto qė po shoh pėr mua nuk zgjon asgjė, s'ka kurrfarė porosie madje edhe punimi i saj qenka shumė i ftohtė!
per ty e kryetarin e komunes agim veliun nuk do te thot asgje shqiponja ju jeni msue me petokraka hehehe jini cof e mbet pa riep
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2019, 07:25   #75
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,086
Thanks: 11,531
Thanked 6,264 Times in 2,978 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postimin
per ty e kryetarin e komunes agim veliun nuk do te thot asgje shqiponja ju jeni msue me petokraka hehehe jini cof e mbet pa riep
e pėr ty patriotin cka do tė thotė, kur ke njerėz pa kulm mbi kokė, pa ushqim tė mjaftueshėm, pa punė....
ai qė s'ka ... ai s'ta kėqyr hic atė shqiponjė.
Ma sevap ish kanė dikujt ma ia dhanė vitra ato pare...
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2019, 10:31   #76
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
e pėr ty patriotin cka do tė thotė, kur ke njerėz pa kulm mbi kokė, pa ushqim tė mjaftueshėm, pa punė....
ai qė s'ka ... ai s'ta kėqyr hic atė shqiponjė.
Ma sevap ish kanė dikujt ma ia dhanė vitra ato pare...
veq ma se shumti ty te dhimbet petokraki qe te ka ra e spo din ku me gjet per tiert as qokja e shmajt ste han
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur